A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere geldleening! No. 5617. Zaterdag 3 Juni 1911. 51e Jaargang- Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telef'oon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BBBSTH '"i" Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat insehrijvingen naar de geld- leening groot f85000,—ten behoeve van de gasfabriek, bij den burgemeester kunnen ingeleverd worden tot en met 15 Juni a. s. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM Derde vredesconferentie Een telegram aan de Frankf. Zeit. meldt: Naar verluidt, worden den laatsten tijd onder de mogendheden onderkandelingen gevoerd om te komen tot de derde vredesconferentie te 's Gravenhage. De conferentie zal waarschijn- lijk in Den Haag samenkomen bp gelegenheid der inwijding van het vredespaleis van Carnegie. Van den kaat van Nederland, zoo meldt het blad, zal het voorstel ter tafel komen om alle koloniale rechtsgeschillen aan het scheidsgerecht te onderwerpen. TER NEUZEN, 2 Juui 1911. De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat de onafgebroken rusttpd voor het locomotief- personeel, dat te Selzaete gestationneerd is en te Ter Neuzen rangeerdienst verricht, gedurende den zomerdienst 1911 der spoorwegonderneming GentTer Neuzen tot acht uren en vijf en vpftig minuten zal kunnen worden beperkt. Tijdens het hevige onWeder van Dinsdag- avond is te Axel de bliksem ingeslagen in den toren van de Herv. Kerk, waardoor eenige pannen werden verbrijzeld. Van den metselaar Van Hoeve werden ook eenige pannen, die achter een schuur waren opgestapeld, stuk geslagen. Bij den landbouwer G. van Fraaijenhove werden drie boomep door het hemelvuur getroffen. In de week van 24 tot en met 30 Mei kwamen in Zeeland zes gevallen van besmette- lijke ziekten voor nl. vier gevallen van rood- vonk te Scherpenisse en twee gevallen van diphtheritis, nl. een te Goes en een te Zaamslag. Boschkapelle. In het cathechismuslokaal hield de vereeniging „VoorEeren Deugd" eene vergadering, waartoe ook andere belangstellende mannen en jongelieden waren uitgeuoodigd. Door den heer P. de Maat werd een uitgebreid verslag uitgebracht over de leesbibliotheek der vereeniging. Op voorstel van den ZEerw. Heer Pastoor werd besloten, nu en dan een bespreking te houden omtrent een of ander onderwerp op maatschappelijk gebied, welk onderwerp door belangstellenden kan worden opgegeven. Een der aanwezigen zag wel eens graag besproken vKamers van Arbeid", welke bespreking door de ZEerw. Heer Pastoor zal gehouden worden op 29 Juni a. s. St. Janstften, 1 Juni. Woensdagavond om- streeks 8 uur ging in de buurt Tromp (Kemseke, Belgie) een douanier, zekere De Vos een zwembad nemen met zijn kameraden in den Walput. Eensklaps verdween de jongeling die goed zwemmen kon in de diepte en kwam niet medr te voorschijn. Zijn lijk werd weldra bovengehaald en in zijn kosthuis gebracht. Koewacht. Dinsdag had alhier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren. Ingekomen was een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente. Dit verslag werd door den secretaris voorge- lezen en daarna voor kennisgeving aangenomen. Bovendien was ingekomen een verzoqkschrift van mej. Mathilde Stevens verzoekende wegens vertrek naar elders, ontheffing van den Hoof- delijken omslag over het jaar 1911. Deze ontheffing wordt voor 7/ls gedeelte verleend. Van Ged. Staten was ter wijziging terug ont- vangen de begrooting over het dienstjaar 1911. Ged. Staten melden, dat zij aan H. M. de Koningin zullen adviseeren om deze gemeente voor het jaar 1911 te verleenen eene rijks- subsidie volgens Art. 53 der Wet van het Lager Onderwijs van 2130. Hooger durven zij niet gaan. Daardoor ontstaat echter een te kort op de begrooting van f 290, welk te kort nog met /175 vermeerderd zal moeten worden wegens verpleging van een krankzinnigezoodat de inkomsten met f 465 zullen moeten verhoogd worden. Daar er geen kans bestaat zonder verhooging der gemeentebelasting de begrooting te doen sluiten, stellen B. en W. voor den hoofdelijken omslag met 200 gulden te ver- hoogen en enkele uitgaven met zulk een bedrag te verminderen, dat de inkomsten en uitgaven met elkander in evenwicht komen. Hierover ontstaat een uitgebreide discussie. De meeste leden waren tegen verhooging van den hoofde lijken omslag, die naar hunne meening voor deze gemeente al ruim genoeg is. Daar echter ten slotte bleek, dat er anders geen uitweg mogelijk was, werd het voorstel van B. en W. met aigemeene stem men aangenomen. Voor de a. s. verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad worden tot leden van het stem- bureau benoemd de heeren C. P. J. Dierick voorzitter, J. Pieters, J. de Blieck en E. de Vleeschouwer. RIJ&SPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter aigemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juni, dn waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogeljjk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik ge- maakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen ver- krijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg, De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Juni de volgende vonnissen uitgesproken R. B., oud 30 j., rijtuigmaker te Groede, is wegens mishaudeling veroordeeld tot 5, boete of 5 dagen hechtenis. D. d. W., oud 80 j., wonende te Hengstdijk is wegens mishaudeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. B. M. H., oud 28 j., huisvrouw van E. D., zonder beroep te Antwerpen, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. E. d. V., oud 18 j., arbeider te St. Jansteen beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. Zaterdag 10 Juni a. s. heeft de.trekking plaats der 2% Loten Stad Antwerpen met een hoofdprijs van fr. 200,000deze premie- obligatien trekken 6 maal 'sjaars, waarbij zeer hooge prijzen uitgeloot worden. Nadere omscbrijving vindt men in de in dit blad voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank. Begin Mei werd bij de expediteursfirma B., te Amsterdam, een bankbiljet van 1000 gestolen. Van inbraak, noch opensluiting was eenig spoor te or.tdekken, en alle zoeken naar den dader bleef aanvankelijk vruchteloos. Maandag is echter als verdacht van dezen diefstal een vrouw uit Velzen moeder van tien kinderen door de gemeentepolitie al- daar gearresteerd en gevankelijk naar Amster dam overgebracht. Het had n.l. de aandacht getrokken dat deze vrouw in de laatste weken groote uitgaven deed en allerlei zaken in haar huishouden kocht wat haar gewone inkomsten haar niet konden ver- oorloven. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat deze vrouw het bankbiljet van f 1000, door de firma B. vermist, had weggenomen, terwijl zij in de woning dier firma gastvrijheid genoot. De vrouw moest nl. van tijd tot tijd een kliniek te Amsterdam bezoeken en bracht dan gewoonlijk in die woning den haar nog resten- den tijd door. In een onbewaakt oogenblik heeft zij kans gezien het kantoortje binnen te gaan en daar het biljet weg te nemen. Van het bedrag is nog slechts 350 over Het reeds uitgtgeven bedrag was geheel be- steed aan allerlei huishoudelijke artikelen. De 18jarige zoon van den landbouwer Van Dalen, te Kallenkote, nabij de grens der gemeente Havelte, wordt sedert Zondag vermist. Hij heeft zieh toen per rijwiel op weg begeven naar de kerk te Steenwijk. In verband met bet vinden van een rijwiel te Havelterberg, aan de bermsloot van den rijksweg naar Friesland, vermoedt men dat hi) verdronken is. Door de firma B. en Co. te Watergraafs- meer is dezer dagen naar een inwoner van Maarsbergen een brief met een aangegeven waarde van f 1200 verzonden. De beaoelde brief is echter door den geadresseerde niet ontvangen. Te Valthermond is zekere J. Somer, die aan een pas gehuwd paar een bezoek had gebracht, op de terugreis met zijn rijwiel in het kanaal geraakt en verdronken. De ongelukkige, die weer een slachtolfer is van den sterkendrank, zou Zaterdag in het huwelijk zijn getreden. Te Veendam wordt vermist de dienstbode van den meubelmaker Heres. Het meisje schijnt slaapwandelaarster te zijn. Men dregt in kanalen. Een bij het onderzoek gebruikte speur- hond wijst steeds op bepaalde plaatsen. Het vermiste kistje met geld 1 De vorige week deelden we mee, dat te Ap- pingedam bij de verhuiziug van een paar oude lieden, een kistje met geld was vermist, alsmede dat een der personen, die aan de verhuizing had meegeholpen, zelfmoord had gepleegd. Thans heeft men het kistje in het Nieuwediep opgehaaldhet bleek, dat van den inhoud geidswaardig papier en eenige gouden voor- werpeu waren verdwenen. Een spaarbankboekje was er nog in aanwezig. De politie zet het onderzoek voort. Voor enkele dagen heeft een kleine knaap in een onbewaakt oogenblik in het Von- delpark, te Amsterdam, van een gouden regen geplukt. Hi) stak eenige van de gouden bloemen in den mond en kreeg daardoor vergif binnen. Het kind werd ernstig ziek en over- leed nog dienzelfden avond. Te Hoogkerk geraakte het 2jarig zoontje van den heer J. R. Wildeboer, betonlabrikant, in een onbewaakt oogenblik in de sloot voor de ouderlijke woning. De vader haalde het kind zelf van den bodem der sloot. Toen leefde het nog. Doch, helaas, niemand van de in- middels toegesnelden was bekend met de eerste hulp bij drenkelingen en de dokter liet wat lang op zich wachten. Het gevolg was, dat de levensgeesten niet meer opgewekt konden worden. Een bruiloft, waarover gepraat wordt Een 60jarig weduwnaar wonende in een dorp in den omtrek van Zutfen, was onlangs her- trouwd met een weduwe van een 20 jaar jonger. Het bruiloftsfeest werd verleden week gevierd en de muziek noode de gasten ten dans. De weduwnaar voelde zich te oud om te dansen, maar vond goed, dat zijne jonge vrouw een walsje maakte met een der jongere brui- loftsgasten. Het dansende paar kwam in de zaal te vallen wat de bruidegom heel ongepast vond hij bracht dit zijn vrouw onder t oog wat den bruiloftsgasten woede wekte. A oor diens be- dreigingen bevreesd, Dam de bruigom de vlucht, achtervolgd door den jeugdigen dar.ser, die hem zoo'n duchtig pak slaag gaf, dat de man den volgenden dag onherkenbaar was. Zoo bang was de 60jarige bruigom voor een herhaling der vechtpartij, dat hij de feestzaal verder meed en den nacht in een weide door- bracht. Bij het geweldige onweer dat V oensdag- avond boven Londen en de buurt is losgebarsten, zijn zeven menschen vijf kwamen er van de wedrennen te Epson terug door den bliksem gedood. Kurassiers van het garde-regiment te Berlijn vonden in een bosch nabij de stad een man, die in een kuil zat. De ongelukkige was vreeselijk mager en zoo zwak dat hij niet spreken kon. Toen zij naderbij kwamen zagen de soldateD tot hun verbazing, dat de man het uniform van hun regiment droeg. Zij her- kenden in hem nu ook een hunner kameraden die eenige weken te voren was verdwenen. De man werd naar het hospitaal gebracht. Onder- vraagd over de rede van zijn vlucht, verklaarde hij dat zijn ouders hem geen geld meer stuurden en dat daarom het leven in de kazerne hem onhoudbaar was geworden. Sedert geruimen tijd leefde hij in een kuil in het bosch dien hij a'lleen 's nachts verliet om voedsel te zoeken, dat soins slechts uit gras en wortelen bestond. De smid Paul Bock, de hoofd-beschuldigde in het proces over de troebelen te Moabit, die tot drie en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd omdat hij een agent met een messteek verwond zou hebben, heeft zich in de eel van zijn gevangenis met behulp van een zakdoek opgehangen. Bock had tegen zijn von- nis beroep aangeteekend, dat echter verworpen werd. In wanhoop hierover maakte hij een einde aan zijn leven. Het zou in het geheel niet zeker zijn, dat Bock in werkelijkbeid schuld had aan de verwonding van den agent. Te Praag heeft zich Maandag een aan- grijpend huwelijksdrama afgespeeld. De 63ja- rige apotheker Friedrich Swoboda vergiftigde des nachts zijn vrouw, die tien jaar jonger was, met strychnine. De zwaar zieke vrouw had hem verzocht, haar een kalmeerend middel te geven. Swoboda bekende zijn stervende weder- helft, dat hij haar vergift had ingegeven en ook zicb zelf om het leven wilde brengen, om zoo aan alle ellende een einde te maken. Worstelend met den dood, verzocht de arme vrouw hem met tranen in de oogen, toch geen zelf moord te plegen, maar de man nam een groote hoeveelheid morphine in, drukte zijn inmiddels gestorven vrouw een crucifix in de hand en vloog de straat op, waar hij langen tijd als waanzinnig ronddoolde. Laat in den nacht be- gaf hij zich naar een politiebureau en ver- haalde daar wat er gebeurd was. Swoboda is naar de ziekenzaal van het buis van bewaring overgebracht. Te Brunswijk is zekere Kukuck uit Hameln in hechtenis genomen, een man die evenals zijn beroemde voorganger, de Rattenvanger van de legende, op de verdelging van knaagdieren uittrok, maar ook de kunst verstond om de menschen te beguichelen. Kukuck ging den boer op met een middel om ratten en muizen te verdelgen, en gaf, zoo dikwijls bij wisselen moest, valsche tweemarkstukken uit. In het geheel bracht hij er tachtig in omloop, voor men hem in de gateu j^reeg en hem oppakte. Bij een huiszoeking bij IIIRAVT. Oit bind verschijnt TlHHnilrtg-, Wuensdag- en Vri{d»itnvonil, allgeznnderd up Feeitdaxfen !»IJ de flrma I". J. VAUT ME HIDE, te Tee Menaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1