Gemengde berichten. Landbouwberichten. Bordeauxsche pap. in de eerste plaats de door hem voorgestelde wijziging, beoogende het verbod om voor de gezondheid der steenhouwers meest gevaarlijke steensoorten te bewerken of deze in te voeren (met name de zandsteen). Uitvoerig betoogt spreker de noodzakelijkheid van zulk een verbod, wegens de gezondheid verwoestende eigenscbappen van de zandsteen. Daarna verdedigt hij een amendement, be- doelende een verbod in de wet te krijgen van t gebruik van voor den steenhouwer bijzonder schadelijk gereedschap, zijnde de grendel, de wolf, de vlecht en de zeer zware bouchard- hamer. V ervolgens licht de heer Aalberse een amen- dement-Passtoors toe, strekkende om de Re- geering de bevoegdheid te geven om bij gebleken noodzakelijkheid door middel van een bestuurs- maatregel het gebruik van bepaalde steensoorten te verbieden. De bedoeling is, om eerst eens de werking van de wet af te wachten, ten einde te kunnen nagaan of het zandsteen-' noodig is. Eindelijk licht de heer De Klerk een amen dement toe, strekkende om bij algemeenen bestuursmaatregel ook voorschriften omtrent de verwarming der werkplaatsen te geven. De heer De Jongh verklaart zich tegen het verbod van gebruik en invoer van zandsteen, omdat onze monumentale bouwkunst die steen- soort niet missen kan. Bij verbod van invoer van zandsteen zullen de meeste steenhouwers broodeloos worden. De bewerking van zandsteen, als geschiedende meerendeels in de open lucht, acht spreker veel minder gevaarlijk dan de bearbeiding van hard- steen, die binnen de werkplaats geschiedt. Ten slotte acht spreker het onmogelijk bij bestuurs maatregel de gevaarlijke steensoorten aan te wijzen. Een verbod van den bouchard-hamer oordeelt spreker volmaakt ongemotiveerd. De heer Van Nispen (Nijmegen) betoogt dat de kleinere bedrijven moeilijk de lasten zullen kunnen dragen, welke hun bij de verschillende maatregelen van bestuur zullen worden opgelegd. De heer Van Karnebeek bestrijdt het arnen- demement-De Klerk. De heer De Visser heeft er principieel be- zwaar tegen, dat bij art. 6 van het ontwerp, los van eenige wet of van algemeenen bestuurs maatregel, aan het districts hoofd van de Arbeids- inspectie de bevoegdheid wordt gegeven den werk- gever aan nadere voorschriften te onderwerpen, op overtreding waarvan straf is gesteld. De heer Passtoors komt op tegen het betoog van den heer De Jongh, die z. i. zich eenvoudig had afgemaakt van het moorddadige van den zandsteen. De heer De Vlugt sluit zich op praktische gronden aan bij 's heeren van Karnebeek's bestrijding van 's heeren De Klerk's amendement. De heer Tydeman onderschrijft het betoog van den heer De Visser. De heer Loeff acht eveneens dat bij dit ontwerp te groote bevoegdheid aau het aistricts- hoofd van de Arbeidsinspectie wordt gegeven. TER NEUZEN, 31 Mei 1911. Heden werd R. F., wiens aanhouding te ^as Tan „^ent °P verzoek van de Belgische justitie wij onlangs mededeelden, aan de Belgische justitie uitgeleverd. Gisteren voormiddag werd door de ge- meentepolitie een varensgezel gearresteerd die in een cafe overlast veroorzaakte en den hospes mishandelde. Hij geraakte ook slaags met den agent die hem wilde aanhouden en eerst toen versterking was aangekomen kon men den dronken persoon naar het arrestantenlokaal brengen, waar hij gelegenheid kreeg te kalmeeren. Naar men meldt, wordt in anti-revolu- tionnaire kringen als opvolger van wijlen den heer M. J. de Jonge Jz. als lid van Ged. Staten genoemd de heer Mr. P. Dieleman. Voor de Maandag a.s. op het Vliegterrein te W ilhelminadorp bij Goes te houden voetbal- wedstrijd zijn beschikbaar een groote zilveren medaille en een zilveren medaille, resp. voor winnende en verliezende partij. Medailles liggen in de etalagekast bij dhr. Mannhardt te Goes. Voor den te houden wedstrijd op Dinsdag wordt 50 aan prijzen uitgeloofd. De Sport Nautique van Gent zal op 5 en 0 Juli met een 8-riem aan de regatten van Henley deelnemen, om er hare overwinning van het vorig jaar te gaan verdedigen in de Great Challenge Cup. Visser en Mollmans, misschien wel de twee beste Gentsche roeiers, die Donderdag bij de match Jesus-College-Gent uitgesloten waren, zullen ditmaal deel uitmaken van de ploeg. Axel. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek alhier hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. Sas van Gent. In eene jl. Maandag ge- houden vergadering van de fanfarenvereeniging „De Verbroedering' alhier, die zeer druk bezocht was, is besloten tot het aankoopen van een standaard voor het gezelschap. Het voornemen bestaat dezen standaard in te huldigen op 12 Mei van het volgend jaar en bij die gelegen heid een festival uit te schrijven, dat, bij vol- doende medewerking en steun van de ingezetenen en deelneming van gezelschappen van elders, zou worden voortgezet op den 16 Mei. Voor het regelen van een en ander is eene voorloopige commissie gevormd, die uit 18 leden bestaat. De bestrijding der gevreesde aardappelziekte, door eene besproeiing met Bordeauxsche pap neemt meer en meer toe en een gevolg daarvan is, dat de handel zich opmaakt om de noodige grondstoffen te leveren. De strooipoeders door den handel in omloop gebracht, bestaan of moeten althans bestaan uit zuiver kopervitriool en zuivere water- vrije soda, in verhouding van 70: 30 of 60: 40, d. w. z. dat zij 70 of GO pCt. kopervitriool bezitten en 30 a 40 pCt. watervrije soda. Nu is het wenschelijk, dat het koper vitriool geneutraliseerd wordt door soda of kalk, want anders vergiftigd het de bladeren. Nu moet 100 K.G. van het mengsel minstens bevatten 30 pCt. watervrije sodais er minder, dan wordt het kopervitriool niet voldoende geneutraliseerd. Om nu te voorkomen, dat ongeneutraliseerd koper vitriool op het loof komt, dient men de pap te onderzoeken. Volgens het verslag der Kijksproefvelden, kan men daar- bij zeer eenvoudig te werk gaan, als men weten wil, of al het kopervitriool in de klaargemaakte pap geneutra liseerd is. »Men neemt", zegt, het genoemd verslag, »een gladden, blinkenden priem of een stopnaald en houdt deze een halve minuut in de pap. Is er nog vrij kopervitriool aanwazig, dan vertoont zich op het gladde ijzer eeri'rood- bruine aanslag van koper. Blijft de priem of stopnaald glad, dan is dat een bewijs, dat al het kopervitriool ge neutraliseerd is. Een glad lemmet van een mes kan denzelfden dienst doen. Yerder wordt een blauw lakmoespapiertje rood in een pap, waarvan al het kopervitriool nog niet geneutraliseerd is. Vindt men op de aangeduide wijze nog vrij kopervi triool in, met een handelsmengsel bereide pap, dan bewijst dit, dat het mengsel slecht is samengesteld. Bereid men zelf de pap uit kopervitriool en soda of kalk, dan kan men de fout herstellen door meer soda of kalk toe te voegen. Zondagmorgen had de pas te Middelburg ingedeelde milicien J. het ongeluk, vermoedelijk tengevolge van een duizeiing, op de trap te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen, terwijl het bloed hem uit ooren en mond kwam. Nadat geneeskundige hulp was verleend, keerde het bewustzijn terug en werd hij per brancard naar het hospitaal overgebracht. Later was zijn toestand bevredigend. Vrijdagmorgen zou door den ambtenaar van den burgerlijken stand te Vriesenveen een paartje in ondertrouw worden opgenomen. De aanstaande echtgenoot had opgegeven 37 jaar oud te zijn, de a. s. bruid was ongeveer van denzelfden leeftijd. Toen de ambtenaar mede- deelde dat, naar uit de geboorteakte bleek, de man was geboren in 1863 en niet zooals was gezegd in 1873, dus dat hij 47 jaar was, wilde de bruid niet in ondertrouw worden opgenomen zij wenschte zich eerst hierover nog eens te bedenken, zoodat dan ook althans voorloopig elk zijns weegs ging. Een meegaand man is een der sollicitan ten naar de betrekking van directeur der ge- meentebedrijven te Breda, die in zijn sollicitatie- brief mededeelde dat bij tot geen godsdienstige gezindte behoorde, maar dat hij bereid was zich aan te sluiten bij dat kerkgenootschap, dat de heeren van het dagelijksch bestuur van Breda hem zouden aanwijzen. In de voliere van den heer H. L. Zeyl, te Zandvoort, paarde den vorigen zomer een ekster met een kraai. Toen de laatste eenige eieren gelegd had, werd door beide vogels afwisselend gebroed. Na lang broeden echter ongeduldig geworden, pikten ze de eieren open en. niets vindend, dat op kindertjes geleek, richtten kraai en ekster van 't broedsel een smulpartjj aan. Ook thans hebben de vogels weer samen een nest gebouwd, en mogelijk krachtens opge- dane ondervinding noodigde de kraai, na gelegd te hebben, haar man uit tot het ge- zamenlijk verorberen van een eitje, waaraau deze volgaarne gehoor gaf. De eigenaar der vogels heeft voor die vreemde manier van doen een stokje gestoken. Telkeus als de kraai gaat leggen, is bij er als de kippen bij, het ei in veiligheid te brengen onder de vleugeien van een broedende spreeuw. Men is zeer benieuwd naar den uitslag van deze ongewone broedpartij. Waar komt het kind vandaan Bij een smidsbaas te Charlois kwam gisteren een meisje om huisvesting vragen, over wier ver- leden een geheimzinnige sluier ligt. Het 15jarig kind zeide J. W. M. v. d. Lin den te heeten. Ze vertelde, dat ze van haar zevende jaar met een kermistroep van zekere Y. meegereisd was en de baas had haar nu weg- gejaagd. Het meisje was van Rijswijk komen loopen en vroeg, afgemat en uitgeput of de smidsbaas haar geen onderdak verschaffen kon. De medelijdende man besloot, haar voorloopig bij zich in huis te nemen. Het wonderbaarlijke is, dat het kind niet weet, hoe ze indertijd bij de kermistroep ver- zeild raakte, noch wie hare ouders zijn. De politie doet thans moeite dit geheim op te lossen. De //Java-Bode" schrijft Een stem uit het verleden heeft hedenmorgen op ons redactiebureau gesproken en krachtig ook. Daar kwam met al het laweide, zooals Couperus het noemt, dat zwaar bespijkerde schoenen op houten trappen maken, een orang kompenie binnengestapt, salueerde, zette zich in den hem aangewezen stoel en begon /Meneer, in de krant van 21 of 22 Octo ber 1900...." ,,1900 ,,1900; daar stond (en de rapheid, waarmede hij het volgende zeide, bewees, dat hij het bericht reeds jaren lang uit het hoofd kende) vOnder inlanders in militairen dienst komt het nogal eens voor, dat zij zich zelf verminken, om op die wijze uit den dienst te worden ont- slagen. Thans hebben ook twee Europeesche militairen dit middel beproefd, door zich de vingers van de linkerhand af te kappen, zoodat zij hun le'ven lang geen handenarbeid meer kunnen verrichten. Hun doel hebben zij echter niet bereikt, daar zij hun dienstverband zullen moeten uitdienen en eerst daarna met rood paspoort kunnen gaan." (Of het bejicht inderdaad zoo was gesteld, doet er weinig toe, de inhoud kwam daarop neer). En hij ging voort „Een van die militairen was ik, meneer", en hij toonde zijn linkerhand, waaraan de vier vingers ontbraken. En hij vertelde, hoe hij daartoe gekomen was in Augustus van het jaar 1900. Hij wou terug naar zijn land, naar Belgie, had een hekel ('ekel, zei hij) aan den Oost, aan den dienst. Daarom deed hij het. Maar de krant had gelijk. Zijn ontslag kreeg hij niet en zijn zes jaar moest hij uitdienen, bij, die nu door al zijn kameraden //Stompie" werd genoemd. En toen de zes jaren waren verstreken, teekende bij bij en twaalf jaar bleef hij onafgebroken in dienst. Diende zonder straf, zoodat hij nu Donderdag per „Willem 1" naar het oude land teruggaat met 200 gagement z/vier honderd franken, meneereen gratificatie van 360, de bronzen medaille voor twaalf jaren trouwen dienst, een certificaat voor goed gedragde kanonnier lste klasse Stompie. „En zet me dat nou ook in de krant, meneer, dat ik niet ga met een rood paspoort, maar met gagement. Dan kunnen de jongens lezen, dat het met Stompie toch nog goed is gegaan We hebben 'them beloofd en hem een hand gegeven en goeie reis gewenscht. Arrestatie van valsche muuters. Naar aanleiding van de aanhouding vac een Duit- scher, die te Haarlem een valschen rijksdaalder uitgaf, en op wien toen zeven van deze valsche muntstukken gevonden zijn, is te Amsterdam een andere Duitscher gearresteerd, als de ver- vaardiger van het valsche geld. Op zijn kamer aan de Heerenmarkt werd een zak vol valsche rijksdaalders gevonden, alsmede al de ingredien- ten welke voor het namaken van geld noodig zijn. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd. De te Haarlem geai resteerde, van beroep artist en woonachtig op de Raamgracht te Amsterdam belastte zich met het uitgeven van de valsche rijksdaalders, waarvan hij er ettelijke gesleteu heeft aan tramconducteurs, maar meer nog in omliggende plaatsen, als Hilversum, Bussum, Zaandam en Haarlem. Alles wijst erop, dat het tweetal in het oneerlijk bedrijf een ruim bestaan vond. Onder zeker geleide. Een niet onaardig geschiedenisje heeft zich dezer dagen in het stadje Mors aan den Beneden-Rijn, afgespeeld. De helden der historie zijn de bewoners der Morser gevaugenis, die in derzelver stille afzon- dering hun straf uitzitten. Voor het meerendeel zijn het betrekkelijk ouschadelijke menschen, die daar wegens onnoozele diefstallen en vecht- partijen voor korten tijd opgesloten zitten. En zij ondergaan hun vrijheidsberooving in het geheel met als iets ondraaglijks, daar zij in het mooie jaargetijde vaak met tuin- en veldarbeid worden bezig gehouden. Zoo trok ook dezer dagen weder een troepje gevangenen, begeleid door den zwaargewapenden opzichter, naar een der akkers onder den rook der stad, om daar onder het gestrenge toezicht van den gevangenbewaarder te arbeiden. Echter bleek deze heer niet zoo gestreng te zijn, of hij geraakte onder den invloed van een demon, zich manifesteerend in de gedaante van eenige uiteenloopende soorten van spiri- tualien, wier uitwerking al spoedig op nood- lottige wijze duidelijk werd. En zoo geschiedde het ten slotte dat de ge vangenen hun bewaker moesten bewaken, opdat hem geen onheil zou overkomen. In optocht togen zij naar de stad terug, den zwaaienden cipier bezorgd in hun midden steunend, en zijn wankele schreden besturend. En in de stad leverden de brave gevangenen, waarvan er geen enkele ontsnapte, den drinkebroer veilig in de gevangenis af. Zaterdagnacht heeft zich te M eenen een klein, doch aangrijpend drama afgespeeld. Den volgenden morgen, in de vroegte, meldde zich op een der politie-bureaux een student in de rechten, Otto Worm genaamd, aan. Hij ver- klaarde, samen met zijn vriend, Nikolaas Baar, die kort geleden eindexamen aan de hoogere burgerschool had gedaan, den vorigen nacht vergif te hebben ingenomen, omdat het leven hun ondragelijk was geworden. 's Morgens vroeg was hij wakker geworden en had hij, tot ont- zetting ontdekt, dat Baar dood naast hem in bed lag. Baar was de zoon van een ritmeester en had eerst een kadetten-school bezocht, daar hij gaarne ook officier wilde worden. De dood van zijn vader maakte het echter onmogelijk voor hem verder te studeeren en hij zag zich toen gedwongen een kleine betrekking te zoeken waarmee hij maar een sckijntje verdiende. In zijn vrijen tijd studeerde hij nog wel verder om technicus te worden, maar de zorgen drukten zoo zwaar op hem, dat hjj begreep, dat aan vooruitkomen niet te denken viel. Worm, die zeer overspanuen was en op het politiebureau verklaarde, zich later toch het lev^n te zullen benemen, daar ook hij niets meer op deze aarde verwachtte, werd voorloopig naar een kliniek voor zenuwlijders gezonden. Te Ransart, Henegouwen, liet een knaapje een vlieger opgaan, maar het papieren ding raakte verward in de electrische stoomgeleid- draden der koleumijnen Masses-Diarbois. Het kind begon te schreien. Een steenbakker klom, om het kind te troosten, op een paal en trachtte den vlieger los te maken. Maar hij raakte ongelukkig den hoofdkabel en werd door een stroom van 2000 volts neergeslagen. De dood trad oogenblikkelijk in. Het linker ge- deelte van het lichaam was geheel met akelige brandwonden overdekt. De vorige week werd de douanen van de Marliere (Tourcoing), verwittigd, dat een auto- mobiel 's nachts met een belangrijke lading smokkelwaar over de Belgische grens moest komen. Onmiddellijk werden alle mogelijke voorzorgsmaatregen genomen om den auto te vangen. De brigade douanen werd versterkt en de weg streng bewaakt. Tegen half drie 's nachts kwam een in het grijs geschilderde auto, met twee net gekleede mannen in voile vaart in de richting van Mouscron gereden. De douaneu deden de door de wet voorge- schreren waarschuwingeu, doch de eenige uit slag dien zij bekwamen was dat de autorijders de snelheid van hun zwaar rijtuig verdubbelden. De douanen vuurden hunne revolvers op den auto af, die als een wind verdween, in dolle vaart over talrijke hinderpalen rijdende, die men op den weg gelegd had. Men had zelfs eggen op den weg gelegd. Doch noch deze puntige hinderpalen, noch de kogels, hielden de vlucht van de smokkelaars tegen. Eenige dou anen snelden den auto per fiets achterna, doch hern inhalen was natuurljjk onmogelijk; de automobiel verdween, over het grondgebied. van Tourcoing, in de richting van Rijsel, langs den meuwen boulevard van lourcoiDg. Men heeft gepoogd den weg, door den ge- heimzinnigen auto gevolgd, terug te vinden, doch men geraakte het spoor kwijt in de straten van Rijsel. Een heer te Evreux, vergezeld van zijn vrouw en twee kinderen kwam in een auto aan een spoorwegovergang, toen de boom gesloten was. Hij liet dezen openschuiven en reed voort, doch midden op den spoorbaan werd de auto onklaar. Hij deed zijn fannlie uitstappen en beproefde de auto achteruit te duwen, doch bij werd door den trein verrast en vermorzeld. -- De Duitsche professor Eduard Richter, die een studiereis maakte in het Noord Grieksche berglaud, is in den omtrek van Eokinopolo door Grieksche roovers overvallen, en hoewel hij door twee gendarmes vergezeld was, gevankelijk weg- gevoerd. Het is een verhaal, dat aan Edmond About s „Le roi de la montagne" denken doet. De roover eiscbt voor den armen professor die bovendien niet eens heel bekend schijnt in Duitschland een hoog losgeld. Prot. Eduard Richter is leeraar geweest aan een gymnasium, en is thans bij defirma Aeiss te Jena weikzaam. Hij ondernam gaarne geologischeonderzoekingen, en schijnt bij zulk een excursie in handen van de roovers gevallen te zijn, die den Olympos nog steeds gaarne tot het veld hunner avontuur- lijke overvallen maken. Een jonge inwoner van Vorst (Brussel) weigerde hardnekkig zich te laten inschrijven voor de burgerwacht (schutterij)of liever hij weio-erde niet, want hi] deed eenvoudig alsof de brieven en berichten, hem deswsge toege- zonden, niet voor hem waren. Men schreef hem in van ambtswege, men beval hem zijn wapens te komen halen, zijn uniform te laten maken. Bernik Hij werd voor den tuchtraad gedaagd en bij verstek tot boete veroordeeld Bernik. Toen men de boete kwam ontvangen, zeide hij geen geld te hebben om zich te kleeden, dus nog minder om boeten te betalen. Men begroef hem altijd bij verstek - onder een karrevracht veroordeeliugen, tot hij ten laatste werd uitgenoodigd de hem opge- legde gevangenisstraf te komen ondeigaan. Nog altijd speelde hij den doove. Toen werd het te erg. De politie van Yorst kreeof bevel hem aan te houden. Hij gren- delde de deur. Yan tijd tot tijd stak zijn vader ot moeder eventjes het hoofd buiten,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2