Gemengde berichten. en algemeen deelde in den bijval der hoorders die in redelijken getale waren opgekomen. De muzikanten zetten hun beste beentje voor om den naam hunner vereeniging hoog te houden en hetgeen ze presteerden belooft veel ook voor de verdere concerten gedurende dit seizoen te geven. Bij de administrate der directe belastingen enz. zijn o. a. benoemdde kommies 2e kl. H. J. A. Scbouten van Rotterdam tot kommies verificateur te Sas van Gent. A erder zjjn verplaatstde kommiezen-verifica- teurs H. Wineke van Ter Neuzennaar Rotterdam, b. van der Kerk van Sas van Gent naar Ter Neuzen. Te Lokeren speelde gisteren de voetbal- vereeniging //Sparta" van hier een wedstrijd tegen de Racing club" aldaar. Beide elftallen waren zoo sterk mogelijk uitgekomen en direct werd krachtig aangepakt. Sparta" toont een mooi samenspel terwijl de //Racing club" niet op dreef kan komen. Met afwisselend geluk wordt gestreden doch telkens weet men doelpunten te voorkomen. Eindelijk krijgen de voorwaarts van //Sparta" den bal vlak voor het doel, maar de bal vliegt via de bovenlat weer het veld in, en de kans is weer verkeken. Nogmaals wordt een mooi schot op bet doel gelost en weer is het de bovenlat die den bal keert. z/Sparta" laat zich niet ontmoedigen en haar werken wordtten slottebekroond meteendoelpunt. Ook de //Racing club" zit niet stil doch door het ontbreken van samenspel heeft zij zelden kans. Een schot wordt door den doelverdediger gered door den bal achter te gooien. De daarop volgende hoekschop levert niets op en //Sparta's" voorhoede maakt nu een tweede doelpunt. Zoo gaat de rust in. Bij het hervatten van het spel schijnt het een oogenblik dat de //Racing club" zal ophalen doch de achterhoede met doelverdediger verdedigen hardnekkig en de bal wordt telkens weer aan de voorwaarts gegeven. z/Sparta" heeft veel last van het kleine veld en telkens staat zij buitenspel. De bovenlat van het doel der „Racing" doet weder diensten, zoodat //Sparta" nu niet bepaald van geluk kan spreken. Het einde nadert reeds meer en meer. Nu gaan de gastheeren er alles opzetten maar het te ver opdringen der achterhoede wordt hun noodlottig en //Sparta" doelpunt voor de derde maal. Enkele hoekschoppen op het doel van //Sparta" worden weggewerkt en als de scheidsrechter het einde aankondigt heeft de Ter Neuzensche club gewonnen met 30. Zooals was aangekondigd. werd jl. Donder- dag, Hemelvaartsdag, door de thans vereenigde Geref. kerken te Zaamslag, haar nieuw kerk- gebouw in gebruik genomen. De kerk is een uit-en inwendig fraai gebouw dat tot sieraad strekt van het dorp. Aan eene beschrijving van het gebouw in hL. et E." ontleenen we het volgende: De in nieuwe stijl, met toepassing van Romaansche vormen, gebouwde en thans vol- tooide Geref. Kerk in de Ter Neuzensche straat te Zaamslag, geeft reeds van buiten gezien te kennen, dat dit een //kruiskerk" is, waarvan de nok van bet hoofd- ot middenschip, het zijschip eenige meters hooger kruist. De voorgevel van het hoofdschip wordt aan een zijde geflankeerd door de met slanke spits voorziene 30 M. hooge toren. was. Aan zijn manen was dit zakje geld be- vestigd, waarop de naam Mac Donald stond. z/Dan moet hij ontsnapt zijn riep majoor Wardeld, op wiens voorhoofd de aderen reeds bedenkelijk begonnen te zwellen, toen zijn oogen den zachten blik van Martha ontmoetten. Deze blik scheen eene eigenaardige tooverkracht op den ouden driftkop uit te oefenen, want zijn voorhoofd werd weer glad en hij sprak op bedaarden toon //Wei in Gods naam, indien hij ontsnapt is," en zijne vrouw de hand gevend voegde hij er bij vik wil op mijn bruiloftsdag geen storm in huis hebben." Capitola klapte van vreugde in de handen en sprong door de kamer, waarbij zij triom- fantelijk uitriep z/Reb ik 't niet gezegd, dat Donald niet gehangen wordtZij was dol van blijdscbap ze was immers zoo gelukkig De eenige zwarte wolk, die den helderen hemel van haar geluk eenigszins verduisterde, was verdwenen, want Mac Donald was buiten gevaar en zij zij zelf had hem gered Hij kon als eerlijk mensch verre van 't tooneel zijner wandaden een nieuw leven beginnen en haren Gyp had ze ook weer terugWas dit geene reden genoeg om zich te verheugen De beide huwelijken hadden dienzelfden dag plaats, waartoe een talrijk en uitgelezen gezel- schap uitgenoodigd was. We behoeven niet te vermelden, dat de twee bruiden er allerliefst uitzagen en de algemeene bewondering opwekten aan de zijde van Traverse en Herbert, die ook een knap en net figuur maakten. Na het huwelijk volgden diners, soupers, bals en bezoeken, volgens't daar heerschend gebruik, gedurende veertien dagen elkander op. De achtergevel van het zpschip wordt aan beide zij den ingesloten door 2 zijbeuken elk met afzonderlijk dak. De gevels zijn opgetrokken van baksteen, siersteen en verglaasde siersteen. De dak- vlakken van kerk en toren zijn met blauwe leien gedekt. Rondom het kerkgebouw omsluit een ijzeren hekwerk de voorliggende tuintjes. Het interieur kenmerkt zich door het cen trum van het geheel naar het podium, waarop het van 2 zijden toegankelijk gestyleerde spreek- gestoelte in platform type geplaatst is en de zitplaatsen van den Raad der kerk gesteld zijn. Boven deze plaatsen zijn tegen den gevel de 2 M. hooge psalmborden gesteld, afkomstig uit de oude kerk en gestyleerd en gerestaureerd in aansluiting met het geheel. De zitplaatsen rondom dit podium geplaatst zijn in het ruim gedeeltelijk horizontaal en oploopend gesteld, terwijl deze in de zijbeuken en de achterzijde van het zijschip trapsgewijze zijn geplaatst. Het hoofdschip is lang 28 M., breed 14 M. Het zijschip is lang 19 M., breed 13 M. De hoogte van de vloer tot het plafond 8,30 M. Dit kerkgebouw geeft plaatsing voor 750 personen. De zijbeuken worden gevormd door gemet- selde bogen van 4,5 M. spanning. Aan <|e voorgevelzijde bevindt zich de galerij waarop het orgel, daaronder het portaal voor entree. Overigens zijn nog 2 uitgangen en 2 nooddeuren aangebracht. Aan de N. W. zijde bevindt zich de consistorie- kamer groot 9X5 M., waaronder de kelder voor den ketel van de centrale verwarming. Deze verwarming wordt toegepast voor voet- verwarming met warm water en onder bijna alle zitplaatsen zijn in de kerk verwarraings- buizen aangebracht. In het plafond zijn gezaagde rozetten voor ventilatie aangebracht. Het plafond gevormd door de kruisende lijnen van de kap, vormt zich door de ribben van de kapspant tot een combinatie van op elkaar vormende vakken. Het plafond en de muren zijn in frissche tinten geverfd en met schablonen afgezet en verhoogen daardoor het lichteffect van het kruislicht van de met glas in lood bezette ramen van de gevels. Voor al de detailpunten is zorg gedragen dat deze tot een harmonisch geheel zijn saam te vatten." Dat de ventilatie goed verzorgd is bleek wel bij de opening, daar er ondanks eene aanwezig heid binnen het gebouw van eene ruim 800 personen groote schare, en het fraaie zomer- weder geen hinderlijke temperatuur heerschte. Het eerst werd het woord gevoerd door den oudsten leeraar der gemeente, Ds. Hamming, die een rede hield naar aanleiding van Ps. 84 2 //Hoe lieflijk zijn uwe woningen, o Heere Daarna werd het woord gevoerd door Ds. Uytenhoudt, welke sprak naar aanleiding van Col. 3 15, laatste gedeelte »En wees dankbaar". Eerstgenoemde spreker had gewezen op de geestelijke beteekenis der opening van dit kerk gebouw, de tweede spreker wees op het verrichtte werk en de weldaden door God aan de gemeente in de laatste jaren bewezen bij het voltooien van dezen arbeid. Hij sprak verder een woord van dank aan de aanwezigen voor de belar.gstelling, en aan alien die op eenigerlei wpze aan de totstandko- ming van dit kerkgebouw hebben medegewerkt, Nadat er genoeg feest gevierd was, begonnen de twee gelukkige paren hun huwelijksreis door Europa, waarvan ze pas na een jaar terugkeerden, om zich voor goed op hunne bezittingen te vestigen. Majoor Warfield bewoont met zijne lieve Martha het oude Warfieldshouse en daar de zachtaardige vrouw er steeds op bedacht is alle reden tot ergernis van hem verwijderd te houden bemerkten wij bij ons laatste bezoek tijdens de groote jachten, die de majoor jaarlyks houdt, tot onze groote vreugde, dat zijne vroegere driftigheid bijna geheel verdwenen was. Tooneelen, die eertijds vaak plaats hadden en hem den naam van //ouden driftkop" bezorgden, kwamen nh zeer zelden voor en de oude, trouwe Wool ver- zekerde ons, dat sedert mistress Rocke het huis bestuurde, hij nooit zoo'n rustig leven gekend had. Clara en Traverse wonen te Willow-Heights, dat 't schoonste landgoed in heel Virginie ge- worden is. Hij practiseert niet meer als ge- neesheer, alleen de armen mogen zijne hulp inroepen, wier dankbaarheid zijne eenige be- looning is. Onze vriendin Capitola leeft zeer gelukkig in het //Spookhuis," dat Herbert geheel deed verbouwen, om zijne schoonmoeder door niets meer aan den treurigen tijd te herinneren, dien zij hier in gevangenschap doorbracht. Zeer verbaasd waren we bij ons bezoek aan mistress Lenoir, ook de oude Dorkey in huis te vinden, die toch waarlijk deze goedheid niet verdiende. Tot straf ontvangt ze nu weldaden van Capitola's moeder. EINDE. hetzij door financieelen, hetzij door daadwerke- lijken steun, in het bijzonder aan de bouwmees- ters, de heeren Riemens, Galle en Feij, voor hun uitstekend werk, en aan de aannemers en de werklieden, voor hunne zorgen aan het werk besteed. Namens de beide gemeenten te Axel en na- mens de classis werd de gemeente Zaamslag door Ds. Bruins gelukgewenscht met de in gebruikneming van dit gebouw, terwijl door Ds. Uytenhoudt een slot woord werd gesproken, en geeindigd met dankzegging. In Zeeland kwamen in de week van 17 tot 22 Mei negen gevallen van besmettelijke ziek- ten voor, nml. drie gevallen van roodvonk, een te Grijpskerke, een te Oud-Vossemeer en een te Zuiddorpe en zes gevallen van diphtheritis, nml. een te Goes, een te Hontenisse, een te Kattendijke, een te Koewacht, een te Ter Neuzen en een te Stavenisse. In de Vrijdag te Goes gehouden vergade- ring der vereeniging //Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge" werd medegedeeld dat op 1 Mei in Zeeland 23 plaatselijke ongevallen-commissies bestonden met 109 bestuursleden. Er waren 556 aangeslotenen, die samen per jaar f 1,493,029 loon uitkeerden. Het aantal afdeelingen, dat de ziekte-ver- zekering ter hand neemt, bedraagt thans in Zeeland 7, het aantal leden 185. Sedert 1 Januari kwamen in Zeeland 60 on- gevallen voor. De balans sloot op 31 Dec. 1910 met een ontvangst en uitgaaf van f 20,146,06, terwijl per lid 0,54 per f 100 loon zal worden terugbetaald. De periodiek aftredende bestuursleden P. Maas en A. N. van Langeraad werden herkozen. Besloten werd voor het vormen van een al gemeene reservekas per lid 5 cent per f 100 te zullen bijdragen. In een Vrijdagavond gehouden bestuurs- vergadering van de vereeniging //Vlissingen Yooruit" te Vlissingen werd besloten dat de tegen Pinksteren uitgeschreven wielerfeesten niet zullen doorgaan wegens onvoldoende deel- neming. De eischen welke door sommige vereenigingen werden gesteld waren van dien aard dat het voor de vereeniging onmogelijk was daaraan te voldoen. In beginsel werd besloten het volgende jaar een muziekwedstrjjd te organiseeren, waarvoor bij het bestuur werkelijk grootsche plannen bestaan. Het waarborgfonds voor de op het laatst van Juli te Vlissingen te houden vliegweek is bjjeen. Vermoedelijk zullen de heeren Mulder, Lutze, Dahle en Van den Burg te Vlissingen vliegen. Zaamslag. Vrijdag had eene vrouw het ongeluk met haar rijwiel te vallen in de vrij diepe waterleiding nabjj den molen van den heer J. C. Meijer. Gelukkig was er in de sloot niet veel water, want de vrouw was niet bij machte zonder hulp uit de sloot te komen. Na eenigen tijd kwam er hulp en toen werd ook een geneesheer te bulp geroepen, die bij de vrouw een been- breuk beneden de knie constateerde. Zaterdag viel alhier een jongetje van een steenhoop en brak een armpje. Koewacht. Zondagnarniddag had op het Zand van wege de vereeniging //St. Isidorus" tot bevordening van de geitenteelt, de eerste plaatse lijke tentoonstelling plaats van geiten en 1am- meren. 47 stuks waren aangevoerd. Het Bestuur van de Zustervereeniging van Zuiddorpe, alsmede de secretaris van het Hoofdbestuur waren tegen- woordig. Besloten werd de elf prijzen door het Bestuur uitgeloofd, te verloten. Er was, dank het prachtige zomerweder, veel volk op de been. llulst. Vrijdag n. m. werd in het hotel z/Het Bonte Hert" eene vergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Hulst. De arrondissement- schoolopziener, de heer baron Collot d Escury, opende de vergadering en deelde mede, dat de heer inspecteur en de heer districts -schoolop- ziener bericht gezonden hadden, dat zij wegens ambtsbezigheden de vergadering niet konden by wonen. D6 voorzitter herdacht het heengaan van den onder-voorzitter, den heer M. L. de Keijzer, door zijne benoeming tot hooid eener school te Amsterdam. Hij herinnerde, wat genoemde heer voor de vereeniging steeds ge- weest was. Besloten werd een telegram van gelukwensch te zenden. In zijne plaats weid tot lid van het bestuur gekozen de heer A. de Voider te Hengstdijk. Besloten werd bij wijze vaa feestvergadering een uitstapje te doen naar Willebroeck om daar een bezoek te brengen aan de bekende papierfabriek van den heer Smet de Naeyer. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. De heer E. J. van Weesemael gaf eene zeer interessante lezing getiteld ,/De Ooievaar", waarin hij het kindervraagstuk met betrekking tot de school behandelde. Op voorstel van den secretaris werd besloten te Hulst eene tentoonstelling van leermiddelen te houdenwaarvoor eene com- missie van 5 personen werd benoemd om de zaak voor te bereiden en te leiden. Middelburg. Daar het primitief kohier op den hoofdelijken omslag reeds was goedgekeurd door Gedep. Staten, is thans aan H. M. de Koningin een adres gezonden met verzoek goed- keuring te onthouden aan het bedoelde kohifer, op grond dat opj het kohier niet voorkomen een groot aantal personen, en wel voornamelijk de bookmakers en hun employe's die op 1 Januari ingezetenen der gemeente waren en het kohier alzoo niet krachtens de daarvoor geldende ver- ordening is vastgesteld. Vrijdagavond zou te Delft, in de buurt- schap Klein Delfgauw, de 20jarige zoon van den landbouwer Van der Loos de oorzaak op- sporen van het opdrogen van een put op het erf. Toen hij wegbleef, ging zijn 12jarige broer hem achterna, en toen ook deze niet terugkwam volgde de vader. Geen hunner kwam weer boven. Zekere Kerklaan, die atdaalde, liet zich een touw omslaan. De vader en de jongen van 12 jaar zijn bewusteloos en de oudste zoon is dood bovengebracht. Beide bewusteloozen werden met medische hulp bijgebracht. Schadelijke dampen hadden den zoon doen stikken. Te Haarlemmermeer is Donderdag een 13jarige jongen van den polderwerker v. D. bij het leeren fietsen in de ringvaart geraakt en verdronken. Donderdagnamiddag is de knecht van bakker v. d. S. te Geertruidenberg bij bet zwemmen in de Amer verdronken. In den naeht van Woensdag op Donder dag waren bet verkennerskorps Prins Hendrik uit Tilburg en de militaire wielrijders uit Breda op een nachtelijke oefening in de hei. Toen een wielrijder door een verkenner werd over- vallen keerde hi) zich plotseling om, waardoor zijn geweer afging. Het schot gelukkig een patroon met los kruit ging af en trof den verkenner, v. G., in de borst. Hoewel niet ge- vaarlijk, werd hij nochtans zoodanig gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Opgepast 1 Een net gekleed heer kwam namens de firma Koning Co. te s Gravenhage bij neringdoenden te Drachten advertentiegelden innen. Een hunner, die betaald had, telefoneerde aan de firma en nu bleek men met eeD oplichter te doen te hebben. De politie achterhaalde en arresteerde hem. De aangehoudene bleek te zijn Penning uit Den Haag, tegen wien de hoofdcommissaris aldaar in de pers waarschuwde. Hij werd gevankelijk naar Heerenveen over- gebracht, waar hij ook zijne praktijken had uitgeoefend. In allerijl werden de gedupeerden door den rechter van instructie ten paleize van justitie ontboden, die alien hem herkenden. Na instructie vond de rechter-commissaris echter geen termen zijne gevangenhouding te gelasten en werd P. weer op vrije voeten gesteld. Het element voor oplichting schijnt te ontbreken. Zelfs Woensdag en Donderdag zijn te Sandpoort nog meer gevallen van vermoedelijke vergiftiging voorgekomen. lle"t is echter wel vreemd, dat menschen toen pas ziek zouden worden van worst, die zij 's Zondags al hadden gegeten. Nu is er iemand, die met van de worst heeft gegeten en toch dezelfde ziekte heeft, terwijl de knecht van Van Essen veel van de worst heeft gegeten zonder dat hij tot nu toe nadeelige gevolgen daarvan heeft onder- vonden. Men vraagt zich af, ot men misscliien met ten onrechte Van Essen heeft beschuldigd de oorzaak van het kwaad te zijn. (O. H. Ct.) Te Vledderveen (Gr.) is Vrijdagmorgen het lijk opgehaald van den 29jarigen pasge- huwde'n H. Z., die, naar vermoed wordt, door het overmatig gebruik van sterken drank te water is geraakt. J. van Hoogstraten, te Weurt, die in de vorige week aldaar op de steentabriek onder een instortenden muur geraakte, is overleden, zonder dat het bewustzijn teruggekeerd is. Reeds gaat hier en daar het sensationneele er af van de vliegkampen. Te Soesterberg was verleden week de elite slecht vertegenwoordigd, terwijlde4e rangen ad 0.25drukbezochtwaren. Zaterdag is het huis, bewoond door Jan H. te Dwingeloo, afgebrand. De man, die voor korten tijd van zijn vrouw gescheiden is, was afwezig. Zijn vrouw, de beruchte Geesje II., uit Lhee, nam de vlucht naar de bosschen. Haar goederen had ze zorgvuldig in zakken verpakt en gered. De marechaussee zoekt haar in de bosschen. Huis en inboedel waren verzekerd. Op last van den officier van justitie te liel heeft de commissaris van politie aldaar proces- verbaal opgemaakt tegen den gemeenteveldwach- ter v. d. T., te Kerk-Avezaath. De heer J. van Kuyk, te Tiel, die Donderdagavond te Kerk- Avezaath zonder licht per fiets reed, voelde, volgens zijn klacht, eensklaps zjjn rjjwiel door een stok gegrepen, waardoor hij over het stuur>- vloog en ernstige verwondingen aan hootd en gezicht kreeg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2