T A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor euwsch-Vlaanderen. No. 5614. Zaterdag 27 Mei 1911. 51e Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,821/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert ^ich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE Het ministerieele drama op het vliegveld te Issy werd Dinsdag in de Fransche Kamer her- dacht. In een speech van een half uur be- wierookte de voorzitter Brisson de nagedachtenis van Berteaux, die getrolfen is bp de uitoefening van zijn beroep, terwiji hij zedelijken steun bracht aan de vliegkunst, waarvan hij een machtig en te duchten wapen wilde maken. Brisson sprak verder zijn beste wenschen uit voor het spoedig herstel van Monis. Daarna staat de Kamer het krediet voor de begrafenis op staatskosten van Berteaux toe. Slechts een lid was er tegen, de felle nationa list Ernest Roche. Zaterdag zal de nieuwe Minister van Oorlog worden benoemd. Men verwacht dat Clementel, rapporteur der oorlogsbegrooting, Berteaux zal opvolgen. De berichten omtrent Monis' toestand luiden gunstig en tevens blijven de Ministerieelen van meening dat Monis niet moet aftreden. Paul Doumer, die candidaat voor het president- schap van de Republiek is geweest en bij de laatste Kamerverkiezingen is gevallen, zal zich candidaat stellen in het district van Berteaux. De kwestie der algemeeue arbitrage is weer eens het onderwerp van een speech geweest aan een feestmaaltijd. In een rede aan een feestmaal van de eerste Ministers der kolonien te Londen sprak Minister Grey over het te verwachten nieuwe Engelsch- Amerikaansche arbitrageverdrag. Hij zei zich te verheugen in het vooruitzicht iets tot stand te zullen brengen, dat een mijlpaal zal zijn in de geschiedenis der menschheid. Van alle zij den komen gelukwenschen over het nieuwe verdrag in. Het zal niet alleen het bestaande verdrag bevestigen, maar kan een voorbeeld en een doel zijn, dat, ieder land, dat den oorlog moeilijker wil maken, zich voor oogen kan stellen en ook voor audere volkeren zegenrijke gevolgen zal hebben. In antwoord op verschillende vragen over den aard van het Engelsch-Amerikaansche arbitrage-verdrag zei Minister Grey in het Lagerhuis //Ik heb nog geen ontwerp van 't verdrag ontvangen, maar naar hetgeen ik afleid uit den aard der voorstellen, bestaat er alle kans op een belangrijken vooruitgang in het verzekeren van een praktische regeliug van geschillen, zonder tot oorlog behoeven over te gaan." Er wordt dus gesproken van //den oorlog moeilijker maken" en te trachten den oorlog te vermijden. Van den oorlog onmogelijk maken wordt niet gerept. Maar daartoe kan dit verdrag ook niet dienen. De Vereen. Staten willen ook Duitschland in hun arbitrage- net vangen. Oom Sam redeneert aldus dat zijn algemeen arbitrage-verdrag de grondslag is waarop Amerika met ieder land over de bijzonderheden van arbitrage kan onder- handelen. Ilet staatsdepartement te Washington heeft Duitschland nu hetzelfde ontwerp-arbitrage- verdrag aangeboden als Frankrijk en Engeland. Een Duitsch nieuwsbureau weet er bij te voegen dat de Duitsche regeering //met sym- pathieke belangstelling" van de verklaring uit Washington heeft kennis genomen. Op slot is iedere tot aan de tanden gewapende mogendheid ook voor //algemeene arbitrage". Maar de gewapende vrede blijft voortduren en verslind milliarden. Het onderdrukken van den opstand in Albanie levert voor de Turken de grootste moeilijkheden. De in den kleinen oorlog geharde bergbewoners houden den strijd onversaagd vol en de Turksche opperbevelhebber zou zelfs tot verraad zjjn toe- vlucbt hebben genomen orn de opstandelingen een nederlaag toe te brengen. Toergoet pasja, de Turksche generaal, had aan de Albaneezen een termijn van vijf dagen toegestaan om zich te onderwerpen. De hoofden van den opstand wilden over die kwestie be- raadslagen met de naar Montenegro gevluchte partij gangers. Terwiji die bespreking plaats had, liet Toergoet twee dagen voor afloop van den door hem zelf gestelden termijn om 4 uur's morgens van uit Sjiptsjanik het artillerievuur openen op den Detsjitsjberg, die door de Albaneezen was bezet. Hij hoopte den berg gemakkelijk te kunnen veroveren, omdat de meeste Alba- neesche aanvoerders bij de beraadslaging tegen- woordig waren. Maar de Albaneezen hielden 16 uren lang stand onder een regen van kogels en granaten, en trokken eerst terug, toen zij gebrek aan munitie begonnen te krijgen. Toen de Turken den laatste van de vier toppen hadden bestegen, waren de Albaneezen reeds verdwenen 5000 man Turksche troepen hadden tegenover 450 Albaneezen gestaan. Sedert. wordt er dagelijks gestreden met afwisselend geluk en de opstandelingen wisten nog te verhinderen dat de Aziatische troepen onder Edhem pasja zich vereenigden met de hoofdmacht van Toergoet. Gister werd te Konstantinopel een nederlaag van de Albaneezen bekend gemaakt. De versterkte stellingen van de opstandelingen op de hoogten van Plainitza benoorden den Toezi. werden aangevallen. De opstandelingen zijn gevlucht met achterlating van 80 dooden en een groot aantal gewonden. De Turken bezetten Kilezie Zepi en de hoogste punten van de bergen rondom de vestingstad Toezi. Te Tanger is bericht ontvangen dat de kolonne-Brulard, de Fransche hulptroepen uit Casablanca, zonder slag of stoot de hooldstad Fez is binnengerukt. De Europeanen in de stad werden tijdens het beleg geen haar ge- krenkt. De moeilijkheden schijnen overigens nu eerst te beginnen. De anarchie in 't land neemt toe. Een sjerif in Djibali heeft zich onder den naam van Boe Hamara tot sultan laten uitroepen. Alweer 'n troonpretendent. Als hem maar niet hetzelfde lot beschoren is als zijn voorganger en naamgenoot, die voor de lseuwen werd ge- worpen. Op een hoeve nabij Gennep heerscht een bij zonder goede geest onder de dieren. In het hok van den kettinghond heeft zich een kip een nest gemaakt en begon daar, zonder dat de bewoners er iets van wisten, hare eieren uit te broeden. Toen de anders zoo kalme bond, telkens als iemand zijn hok naderde, zich woest toonde, onderzocht men de oorzaak en vond de hen met 13 kuikens. Het is hoogst interessant hoe hij zijn voeder met kip en kuikens deelt en legt hij zich voor zijn hok in de zou. dan huppelen de kuikentjes om en over hem heen. 's Nachts logeert ook de huishond in het hok en heeft de kippen- familie de eer door twee schildwachten bewaakt te worden Een primitieve slaapplaats. Ten platte- lande van Friesland is het nog gewoonte de hoedendoozen te bergen in bedsteden Dit gaf te Zwaagwesteinde aanleiding tot het volgende Daar werd het jongetje van v. d. H. vermist. De moeder was radeloos en de heele buurt ging aan het zoeken. Een buurvrouw vond ten slotte het kind slapende in een hoedendoos in de bedstede der ouderlijke woning Te Haaksbergen sprong een juffrouw, meenende dat zij een vertrekkenden trein moest nemen, op dien trein. Zij viel, kwam onder de wagens terecht en was terstond dood. In Vlaardingen is een verordening, waar- bij het verboden is te rooken tijdens het af- leveren van melk. Woeusdag had zich voor de rechtbank te Rotterdam deswege te verantwoorden in hooger beroep de 24jarige melkboer A. M., woonaehtig te Vlaardingen. Door den kantonrechter te Schiedam was hij veroordeeld tot f 1 boete, subsidiair 1 dag hechtenis, maar M. was tegen dat vonnis in appel gekomen, omdat hij meende te mogen rooken als hij nog niet de kan met melk aan de koopster overhandigde. De politie- agent J. de Ronde verklaarde, dat beklaagde bezig was een kan met melk te vullen. Men wil zich te Vlaardingen niet aan deze verordening onderwerpen, op enkele melkverkoopers na. Het O. M. meende, dat waar het een ge- zondheidsverordening gold, het maar eens uit moest zijn met het bestrijden van deze ver ordening. Z.E.A. meende daarom, dat er een belangrijker boete aan M. moest worden opge- legd dan door den kantonrechter is gedaan. Daarom werd 10 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis gevraagd, met vernietiging van het vonnis van den rechter te Schiedam. En als dat niet helpt, zou Z.E.A. niet aar- zelen principale hechtenis op te leggen. Ook de 31jarige melkboer H. E., wonende te Vlaardingen, was door den kantonrechter te Schiedam veroordeeld wegens gelijke overtreding en in appel gekomen. Appellant meende, dat hij het betreffende artikel van de verordening niet had overtreden. Wei had hij gerookt, doch niet toen hij de melk afgaf. Volgens appellant kon hij niet veroordeeld wordeD, daar het begrip van het woord afgifte zeer rekbaar is. Hij meette de melk. doch leverde ze niet af. Appellant was reeds eenmaal veroordeeld wegens overtreding van deze verordening en hij zal over eenigen tijd weder voor dergelijke overtreding terechtstaan. Het O. M. vroeg vernietiging van het vonnis en oplegging van 25 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Te Loosduinen is Zondagnacht ingebroken in de openbare lagere school. Ontvreemd werden de meeste natuurkundige instrumenten voor een waarde van ruim f 70. Op een bord stond geschreven We zijnen met zijn achten. We stelen alle nachten. We zijn te lui om te werken. Daarom berooven we scholen en kerken. De inbrekers hebben wel blijk gegeven van hun zelfkennis, getuigende het derde versregeltje. Te Hilversum zijn valsche njksdaalders in omloop. Eergisteren heeft de politie er een in beslag genomen. Door het gebruik van worst van twijfelach- tige hoedanigheid, zijn te Sandpoort verscheidene ingezetenen ernstig ongesteld geworden. Reeds is een meisje van 21/3 jaar, na een paar dagen geheel buiten bewustzijn te zijn geweest, over- leden. Door de politie wordt een ernstig onder- zoek ingesteld. Een nauwgezette douane. Een familie uit Aalten reisde met eenige kinderen per tram naar Boeholt. Aan de Duitsche grens gearri- veerd, verscheen een Duitsdh douane-ambtenaar die beweerde, dat een klein fleschje melk, bet- welk was meegenomen ten behoeve van het jongste kind, niet naar Duitschland mocht worden ingevoerd en dat de melk op Nederlandsch grondgebied moest worden uitgegoten. Of men nu al opwierp, dat de melk gekookt was en zeer zeker afkomstig van een gezonde koe, of dat deze melk uitsluitend voor het jongste kind moest dienen, dus beslist niet in andere handen kwam, het baatte niet! Na lang heen en weer praten, werd ten slotte als bijzondere gunst toegestaan, dat onder toe- zicht van den Duitschen douane-beambte, de kleine de melk mocht nuttigen. Toen het bleek, dat het kind, blijkbaar niet gewoon onder zoo scherpe controle zijn voedsel tot zich te nemen, de flesch slechts tot op de heft ledigde, moest de rest worden uitgegoten onder groot hilariteit van vele passagiers, die inmiddels waren uitgestapt en belangstellend uitkeken naar den afloop der scene! Na een oponthoud van 10 minuten kon de tram vertrekken Berichten uit Lake City (Florida) maken melding van een nieuw lynchschandaal, dat daar heeft plaats gehad. Een aantal personen, die zich als officieren voordeden, haalden den zoon van den plaatselijken gouverneur over om hun een zestal negers uit te leveren, die van een moord op een blanke werden beschuldigd. De negers werden dadelijk buiten de stad gevoerd en daar op een rij geplaatst en doodgeschoten. Alle treinen van de Russische grens, zoo wordt uit de Hongaarsche grensstad Jassy gemeld, brengen groote menigten joodsche vluchtelingen uit verschillende steden van Bessarabie aan, die uit vrees voor aanstaande pogroms, hun vaderland verlaten. Gedurende de laatste dagen werden nit Kiew meer dan vijftig leden der beruchte //Zwarte Honderd" naar Bessarabie gezonden, die voornamelijk te Kischineif en ook te Homel, in het noorden, permanente comite's tot opsporing van ritueele moorden vormen. Anti-semietische agitators trekken door steden en dorpen, onder bescher- ming der politie en andere autoriteiten, en verspreiden prentbriefkaarten, waarop met vuur- roode letters gedrukt staatRechtgeloovige Christenen. Russische mannen erbarmt u over uwe kinderen, wreekt u op de Joden Op! Slaat dood de Joden, tot er geen enkele meer in Rusland over blijftTot dusverre had het beklag der Joodsche bevolking bij de overheid niet het minste resultaat. -- Het inplanten van haar bij brandvvonden. Volgens de Revue Scientifique beweert Carnot, eeu Fransche heelkundige vastgesteld te hebben, dat het inplanten van haar de vorming van nieuwe huid in buitengewone mate bevordert. Men weet, dat het, vooral by groote brand- wonden, bizonder bezwaarlijk is deze vorming te bewerkstelligen, waarvan dikwyls bet herstel van den lyder in de eerste plaats afhangt. En daardoor is men ertoe gekomen heele stukken levende huid van een gezond lichaamsdeel van den lijder zelf of van andere gezonde menschen af te nemen en op de plaats te hechten, waar de huid verbrand of op een andere wijze be- schadigd is. De uitslag van deze hachelijke kunstbewerking is echter, zelfs wanneer zij met de grootste zorg en bekwaamheid wordt verricht, niet altijd zeker en een heelkundige zal er daarom niet gaarne toe overgaan. En daarom zou de behandeling van Dr. Carnot, wanneer zijn beweringen juist bliiken, een vooruitgang van niet te onderschatten beteekenis zijn. Dr. Carnot is van het denkbeeld uitgegaan, dat, aangezien de haarcelleo en meer in het bizonder de weefsels, waaruit de haarwortel bestaat, door de opperhuid gevormd worden, deze zich misschien ook wel tot opperhuid zouden laten terugvormen. Ook de omstandig- heid, dat de cellen, waaruit het haar bestaat, een groot weerstandsvermogen bezitten en maar weinig voedsel noodig hebben, vermeerderde de kans op een goeden uitslag. Men heeft nu reeds vele proeven gedaan en soms het ge- wenschte resultaat verkregen. De behandeling is zeer eenvoudig met behulp van een pincet trekt men bij den lijder zelf of iemand anders eenige haren uit. Dicht bij den wortel worden de haren in fijne deeltjes gesneden, op de wond gestrooid, en daarna wOrdt een verband aan- gelegd. Wanneer de kunstbewerking gelukt vertoonen zich na ongeveer een week op de, aldus be- handelde plaats, witte vlekken, die geleidelijk in omvang toenemen, dikker worden en zich ten- slotte tot een gezond huidweefsel vereenigen. Dr. Carnot zelf beweert niet hiermee een onfeilbaar middel aan de hand gedaan te hebben, maar hij meent, dat, waar de behandeling zoo eenvoudig is, men deze in ieder geval moet beproeven, eer men tot bet uiterste middel, het aanbrengen nieuwe huid overgaat. Yijt'voudige kindermoovd en zelfmoord. In het Saksische dorpje Brambach in de buurt van de Bobemer grens, heeft zich in den vroegen morgen van Dinsdag een ontzettend familiedrama afgespeeld. De 35jarige vrouw van den hulp-wisselwachter Adler, sneed haar drie oudste kinderen van vier, zeven en acht jaar, met een scheermes de keel af, en verdronk zich daarna met haar twee jongste kindertjes, een ventje van l1/s jaar en een bloedje van nog geen voile week oud. Ilet zevenjarig dochtertje is al dood, de toestand van den oudsten zoon is hopeloos, maar misschien COERAIT. Oit bind verschljnt Maanitnif, Wuen#di»g. en Vrijdaitavonil, RligeinDileril op feeatdaxen bij de Kir inn 1". J. ft'Jk W MB IAMBB. te Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1