A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. No. 5613. Donderdag 25 Mei 1911. 51e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert ;sich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 ufen op den dag der uitgave. Naar de Midd. Ct. meldt, heeft Z. K, H. Prins flendrik der Nederlanden het voorneraen de land- bouwtentoonstelling te Middelburg den 7den September te bezoeken, en heeft hp daarvoor een groote zilveren medaille gezonden. Onder een reusachtige belangstelling werd gisterenmiddag te Goes de heer M. de Jonge Jz. door leden en oud-leden van den kerkeraad der Gereformeerde kerk aldaar grafwaarts gedragen. Zoodra de kist in de groeve was neergelaten, nam Ds. Van der Veen te Goes het woord om te getuigen van de groote gaven van den over- ledene en van de schitterende wijze, waarop hp die dienstbaar maakte, niet alleen als particulier persoon, maar ook als lid der Ger. kerk, als diaken en ouderling dier gemeente, en als voor- zitter van de Ger. Bewaarschool, een wijze, die spreker alle aanwezigen tot voorbeeld stelde. De Commissaris der Koningin in Zeeland herinnerde hierna aan de groote liefde, die de heer De Jonge steeds had getoond voor de provinciale belangen, waaraan hp zijne beste krachteu heeft gewijd, en liet mede er het licht op vallen hoe hij door zijn beknopt helder en pittig woord een groote steun was voor dat college. Hij eindigde met den wensch, dat de hulde, aan zijne nagedachtenis gebracht, voor zijne betrekkingen op den duur een blijvend goed zou zijn, dat kracht geve en troost in deze beproeving. De heer Blum, lid van Ged. Staten, roemde de aangename samenwerking welke hp als lid van de 3e afd. der Ged. Staten steeds ran den overledene had mogen ondervinden, was vol lof over diens accuratesse en gaf uiting aan het gevoelen, dat de anti-revolutionaire Staten- club bezielt bij het heengaan van haar voor- zitter. Verder sprak de heer Lucasse namens het bestuur en belanghebbenden van het dagblad z/De Zeeuw", waarvan de heer De Jonge vanaf de oprichting een groote steun was, eerst als secretaris en de laatste twee jaren als voor- zitter, en namens de Onieschool met den Bpbel, van welke Vereeniging de overledene eerst onlangs opnieuw als bestuurslid was benoemd. Ook namens de //Unie", fonds voor nerveuze onderwijzers en onderwijzeressen bij het christe- lijk onderwijs, namens de //Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland" en namens den districtraad van het Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in Zeeland, welken Raad de heer De Jonge bijna 25 jaar, meest als president, diende, werden hartelijke woor- den van waardeering gesproken met betrek- king tot hetgeen de overledene heeft gedaan in 't belang dier Vereeniging. Een zoon van den heer De Jonge dankte namens de familie voor de betoonde belang- stelling. (Midd. Ct.) TWEED E K A M E R. Vergadering van Dinsdag. De bebandeling van de Steenhouwerswet wordt voortgezet. De heer Van Doom ziet in den Minister Talma een ,/gewone socialist", die al zijn kracht zoekt in vader Staat, en den Staat maar voor alles, wat geregeld moet worden, wil laten op- draaien. Dit blijkt weer bij dit ontwerp, waarbij bij een keuring voor a.s. steenhouwers voorschrijft, terwijl de medici het nog oneens zijn over de oorzaken van het ontstaan van de zg. steenhouwersziekte. Spreker kritiseert die keuring, waardoor de helft van de arbeiders buiten het bedrijf worden gesloten. De Minister had zich bij dit ontwerp moeten bepalen en beperken tot de inrichting van het bedrijf, maar niet den onderhavigen te ver gaanden stap moeten doen in de richting van het fetaatssocialisme, en waarheen spreker den Minister weigert te volgen. De Minister van Landbouw beschouwt de redevoering van den heer Van Doom niet als een ernstige rede, maar eenvoudig als een boutade met den Minister als mikpunt, een uitval met een reeks van onjuiste voorstellingen. Zoo weet de heer Van Doorn wel beter, als hij beweert dat de helft van de arbeiders buiten het bedrijf worden gesloten. Met geen enkel arbeider toch zal dit het geval zijn. Ook weet iedereen, dat het onderhavige wetsontwerp zich juisc bepaalt tot dat gedeelte van den steen- houwersarbeid, waarover de geneeskundigen het wel eens zijn, terwijl de strijd tegen den zandsteen, de steensoort over het schadelijke voor de gezondheid waarover de medici het oneens zijn, juist door spreker niet, maar door anderen is aangebonden, die nog gister aan- drongen op een verbod van bet bewerken van zandsteen, dat de Minister niet in het ontwerp wil opnemen. Daarom trekt de Minister er zich niets van aan, wanneer de heer Van Doorn hem op grond van een dergelijke boutade, een gewone socialist noemt, onder opmerking even wel dat het juist de Unie-liberalen zijn geweest, waartoe de heer Van Doorn behoort, die in de arbeidswet be- palingeD van den verst strekkenden aard heb'oen weten te brengen, tegen den wil des Ministers in. Het ontwerp verder verdedigende naar aan- leiding van de redevoeringen van gister, zet de Minister uiteen dat de werkgevers, die hun werkplaatsen deugdelijk hebben ingericht in het belang van de gezondheid hunner arbeiders, weinig last van deze wet ondervinden zullen, die hen integendeel in staat zal stellen de concurrentie te weerstaan van de werkgevers, wier werk plaatsen niet aan de eischen voldoen. Dit wetsontwerp bedoelt geenszins de positie van het steenhouwersbedrijf te regelen of te regelementeeren, maar beoogt alleen en uitslui- tend het uitsnijden van de schadelijke uitwassen, welke het bedrijf aankleven en waarvan de ar beiders de voor hun gezondheid schadelijke ge- volgen ondervinden. Als zoodanig wijst de Minister nog eens met nadruk op de te lange werktijden in het bedrijf, het werken bij kunstlicht enz. I egen het verbod van dit laatste heeft de vei eeniging van patroops in het steenhouwers- bediijf, met welke de Minister langdurig over het ontwerp geconfereerd heeft, zich niet verzet. Wat de keuring betreft, betoogt de Minister dat deze kwestie onnoodig geweldig wordt op- geblazen. Sedert eenigen tijd zijn wij, bij de ai beidsregeling, met niets anders bezig dan voor de gezondheid van de arbeiders in hun be- bedrijf te zorgen, zonder dat eenig bezwaar vernomen wordt, en binnenkort boopt de Minis- te kunnen komen met een regeling van de bedrijfsziekten. De Minister begrijpt die op- positie thans op eenmaal niet, nu eenvoudig niets gedaan wordt dan die personen te beschermen die a priori, op grond van deskundig onder- zoek niet geschikt worden geacht voor het steenhouwersbedrijf, omdat dit voor hen bij- zonder gevaar opfevert. AJs men den patroon in het belang der arbeiders, allerlei belemmeringen in den weg legt door beperking van arbeiders- duur, inrichting der werkplaatsen e. d., dan schrijft het gezond verstand voor dat men hem geen werklieden in zijn werkplaats geeft, die door bet bedrijf ziek worden. De keuring nu snijdt alleen dien arbeiders den toegang tot de werkplaats af. De Minister vreest allerminst dat de Staat zal woiden aangesproken voor schadevergoeding uit hoofde van de keuring, omdat de ouders, hoewel 'tnatuurlijk een hard gelag vindende als hun jongens bun broodwinning in dit vak kwyt raken, toch moeten en ook zullen inzien, dat de maatregel in hun belang is. Op verschillende gronden bestrijdt de Minister dat de keuring een nieuwigheid in onze wet- geving is. Van de gister door den heer De Visser aan- gegeven weg om het ontwerp te beperken tot bescherming uitsluitend van de minderjarigen, verwacht de Minister in de praktijk niets, als men een bepaling wenscht dat, bij afkeuring op 14jarigen leeftyd tot den 21jarigen leeftijd het bedrijf niet mag worden uitgeoefend, maar daarna wel een denkbeeld dat in ieder geval nog nader zou moeten overwogen 'wordt misschien alleen theoretisch een bezwaar opge- heven, maar practisch niet. Op 21jarigen leeftijd komt men in den regel niet meer in een vak, en wordt dus het bezwaar niet onder- vangen. Het stelsel van het ontwerp verdient daarom verre de voorkeur. Hierna vangen de replieken aan. De heer De Visser kenschetst Minister Talma als een krachtige, individueele persoonlijkheid die echter bij zijn sociaal-wetgevenden arbeid juist datgene kiest, wat zich met het oog op die persoonlijkheid, van hem niet laat ver- wachten. Hij verruimt toch die middelen, welke bij arbeider en ondernemer het verantwoordelijk- heids en individualiteits besef kunnen opwekken, en zoekt de oplossing in Staatsvoogdij. Spreker hoopt op steun der Kamer voor een eventueel amendement, als gister door hem in het vooruitzicht is gesteld (beperking der wet tot bescherming alleen van den minderjarige). Ook de heer Van Doorn doet nader uitkomen dat de arbeid van dezen Minister steeds neer- komt op dwang, verbod, geweld in het bedryf, en dat de Minister nimmer toont eenig geloof te bezitten in het welslagen van vrijheid van het bedrijf. De heer De Klerk kondigt by zijn repliek zijn meegaan met het door den heer De Visser a, mgekondigde amendement, beoogende de be perking van het ontwerp tot minderjarigen, aan. De Minister zei o. a. er prrjs op te stellen het denkbeeld De Visser nog eens kalm te over- wegen, alvorens er zich thans over uit te laten. Tegenover het verwijt van den heer Van Doorn, dat de Minister steeds dwang toepast, verdedigt de Minister zich met een betoog, dat hij slechts dwingende maatregelen voorstelt, daar waar zij beslist noodig zijn. Het algemeen debat wordt gesloten. Op artikel 1 wordt door den heer Helsdingen een amendement toegelicht, strekkende om het zagen, polijsten en schuren van steen niet buiten de bepalingen van het ontwerp te doen vallen (zooals de Minister wil), en wel omdat anders de controle op het toelaten in de werkplaats van daartoe niet geschikt verklaarde personen onmogelijk wordt. Na eenig debat hierover, waarbij de heeren van Idsinga en Verhey zich tegen 't amende ment verklaren, wordt de vergadering verdaagd. TER NEUZEN, 24 Mei 1911. Een zeer treurig voorval heeft gisteren de gemoederen ten zeerste geschokt. Onze geachte en, om zijne bereidwilligheid, hulpvaardigheid en voorkomendheid jegens alien die zijn hulp inriepen, bekende gemeente-secretaris was gisteren voormiddag niet op zijn bureau verschenen. Hoewel dit iets ongewoons was, gaf dit nog geen aanleiding tot eenige navraag. In den voormiddag meldde zich echter ten stadhuize de hulpslipsmeestej: van de Oostslpis alhier, wieins zodhtje aan het Oostelijk havenhoofd, nabij de steenglooiing had gevonden een gouden borloge met ketting, liggende op een brief gericht aan de echtgenoote van den secretaris. De burgemeester werd met deze vondst in kennis gesteld en na kennisneming van den inhoud van het schrijven drong zich de nood- lottige werkelijkheid op dat de ongelukkige schrijver zoo goed als zeker in de Wester- Schelde door verdrinking den dood heeft gevonden. De deelneming in deze tragische gebeurtenis is groot. De kapitein voor speciale diensten H. C. C. Hackstroh van het 4e regiment vestingar- tillerie, wordt 1 Juni a.s. tijdelijk belast met het bevel over de 4 comp. van dat regiment in garnizoen te Ter Neuzen. Heden middag kwam de Eng. stoomboot #Solent" ter afschutting voor de middensluis alhier. Het stoomschip had nogal tamelijke vaart en daar de rolbrug over de sluis nog niet geopend was moest gestopc worden. De machine weigerde evenwel achteruit te werken waardoor het stoomschip doorliep en bezijden het sluis- hoofd den basaltsteenen kanaalmuur met hard- steenen deksteen beschadigde. Door de classis Axel der Geref. Kerken is na peremptoir-examen, de candidaat Wvan 't Sant, beroepen predikant bij de Gerf. Kerk te Oostburg, tot het predikambt in de Geref. Kerken toegelaten. Bij Kon. besluit van 20 dezer is aan den heer A. M. Hendrikse, burgemeester der gemeente Waterlandkerkje, toestemming verleend om tot 13 April 1917 te IJzendijke te blijven wonen. Aan Gedeputeerde Staten van Zeeland is een adres gericht, waarin verzocht wordt goed- keuring te onthouden aan het primitief kohier van den hoofdelijken omslag van de gemeente Middelburg en wel op grond, dat op dat kohier niet voorkomen een groot aantal personen, die toch op 1 Januari ingezetenen der gemeente waren, en dus volgens de verordening op het kohier hadden geplaatst moeten worden. De niet op het kohier voorkomende ingezetenen zijn voornamelijk de bookmakers en hun em ployes. Door de familie Breydel te Gent is aan de R. Kath. kerk te Oostburg een nieuw, prachtig kerkorgel geschonken. De roeiwedstrijden die Donderdag 25 Mei te Terdonck plaats hebben, zullen een enorme be langstelling uitlokken, daar een aehtmansploeg uit Engeland, die van het //Jesus College", zich dan tegen de bekende Gentsche ploeg zal meten. Vrijdag zijn de Engelschen in Gent aangekomen. Sluiskil. Na een zeer plechtig lof in de kerk der Eerw. paters alhier, werd jl. Zondag het nieuwe patronaatsgebouw ingezegend door den ZeerEerw. heer Kerstens, pastoor te Ter Neuzen, geassisteerd door de Z.Eerw. paters Gardiaan en Sebastianus. In processie ging men van de kerk over het plein naar het gebouw, onder het zingen van kerkelijke liederen. In den stoet volgden de leden van het patronaat, ruim 80 in getal, de leden van het zangkoor, de Eerw. priesters en broeders en een groote sehare geloovigen. Na de inzegening werden onder leiding van den Eerw. broeder Fredericus door het zangkoor eenige kerkelijke gezangen op voortreffelijke wijze uitgevoerd. Het ruime gebouw was thans te klein om de vele belangstellenden te bevatten. Door de Z.Eerw. heeren pastoor Kerstens en pater Gardiaan werd het gebouw geopend met eene schoone rede, waarin zij wezen op het doel en het nut van een jongenspatronaat, dat op zoo uitnemende wijze kan dienstbaar gemaakt worden voor hunne geestelijke en maatschappelijke vorming, op een tijd dat de jongens de lagere school ontgroeid zijn. Aan alien die tot de stichting hebben mede- gewerkt werd dank gezegd. Als tolk der dankbare ouders van Sluiskil bracht de heer N. J. Imandt den dank aan God, den H. Jozef, en aan de Z.Eerw. heeren gees- telijken en broeders voor hanne in dezen be toonde opoffering en moeite. Tot directeur van het patronaat is benoemd de Z.Eerw. pater Sebastianus. Axel, 23 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder yCoegors" c.a. werd herbenoemd als gezworene de heer K. de Koeijer Lz. te Ter Neuzen. Het dijkgeschot werd met 0,25 per H.A. verminderd en gebracht op 3,25 per H.A. Zaamslag. In de gisteren gehouden ver gadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder is benoemd tot ontvanger- griffier de beer H. J. van den Ouden. Sas vau Gent. Maandag werd alhier door kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk aanbesteed het uitvoeren van eenige vernieuwingen en her- stellingen aan het kerkgebouw. Voor het schilderwerk werd ingeschreven door de heeren C. Kayser te Zaamslag voor 1200 L. de Pauw voor f 1180, A. 0. Acke voor 1165 en L. C. de Pauw voor 1145. SEUZESSC (01 RUT. Uit bl»«l vemchijnt Hasnilag., Wnen»ilBg. en VrJdt.KH.vomlallgieinnd rd op FeeitdaKeo by de riruitt P. J. VAI OK SAKBE. te Ter Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1