Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 20 Mei 1911. 5le Jaargang. Gemengde berichten. No. 5611. FEUILLETON. Predikbeurten. Zondag 21 Mei 1911- Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag). Rampzalige wezens. TER NEUZEN, 19 Mei 1911. Wanneer men het station Sluiskil in den Coegorspolder passeert wordt in den laatsten tijd de aandacht getrokken door eene in de nabijheid daarvan nieuw gebouwde zeer groote landbouwschuur, nl. die verrezen is op de hof- stede bewoond door den Iandbouwer A. de Koeijer. Niet alleen dat dit een groote schuur is, doch er werd ook met lof van de inrichting derzelve heel wat verteld en volgaarne maakten we ge- bruik van de uitnoodiging van den beer De Koeijer om eens een kijkje te komen nemen. Aan ons vooruemen gaven we gisteren ge- volg. Als men op de hofstede komt wordt de aandacht: terstond getrokken niet alleen door het grootsche van het bouwwerk, maar ook door het uiterlijke, dat getuigt van soliditeit en degelijkheid en geheel afwijkt van de land- bouwschuren die we op andere hofsteden aan- treffen. De schuur is 62 M. lang en 15 M. breed, een enorme vierkante oppervlakte dus. Maar ook in de hoogte biedt deze schuur veel ruimte. Tot aan de dakgoot is zij 5 M. hoog. Het dak is gebouwd met een z.g. gebroken kap. Het eerste deel van het dak gaat bjjna recht- standig omhoog tot eene hoogte van af den grond gemeten van 9 M., terwijl de nok 12,50 M. hoog is. In de schuur zijn boven de veestallen zolders aangebracht op eene hoogte van 4 M. terwijl de geheele schuur door op die hoogte draag- balken zijn aangebracht, voor het leggen van losse zolderingen, wanneer dit voor het bergen van den oogst gewenscht mocht voor- komen. Natuurlijk is bij dezen bouw gerekend op een ruimen dorscbvloer. Aan de rechterzijde van het gebouw is een afdeeling ingericht voor het bergen van de landbouwmachines, en een gedeelte daarvan tijdelijk benut voor de fokkeri) van pluimvee. Daarnaast bevinden zich ruime veestallen, plaats biedende voor ruirn 30 beesten. Aan de achterzrjde zijn in het verlengde van het ge bouw de paardenstallen gelegen, zeer practisch in afdeelingen ingericht voor werkpaarden, merrie's met veulens, veulens enz. Van die dieren kunnen zonder bezwaar ook een dertig- tal geplaatst worden. De stallen zijn, zoowel voor het vee als voor de paarden ook zeer geriefelijk ingericht wat de voedering en drinkwater voorziening be- treft. Het veevoeder wordt aan de linkerzijde van het gebouw binnengebracht. Een kipspoor zal door den voedergang gelegenheid bieden om het veevoeder naar de stallen aan het andere eind te brengen. De drinkbakken worden mid- dels eene waterleiding van regenwater voorzien waaraan de dieren, naar de ondervinding leerde, toch ook de voorkeur geven boven put- ot slootwater. Bij de paardenstallen is een zeer groote kelder voor het bergen van winterveevoeder. Wat ook zeer in deze groote ruimte afwijkt van andere schuren is niet alleen dat het door de goede ventilatie in deze kolossale ruimte luchtig is, maar ook, dat het overal, ook in de stallen, zeer licht is, door de verschillende ramen, wat natuurlijk het werken in de schuur zeer zal vergemakkelijken. Door open goten, waarop roosters zijn gelegd die het verstoppen voorkomen, wordt de urine uit de stallen afgeleid naar de mestvaalt. Die mestvaalt, evenredig aan de grootte van de schuur, is ook overdekt. Is de schuur voorzien van een met planken- beschoten dak, gedekt door verglaasde sluit- panuen, de groote ruimte van de mestvaalt 139) »Niet noodig, dat ge zoo ver gaat, lieve oom," hernam Herbert. „Doch veroorloof mij eerst eene vraag aan Cap, dan zal ik u zeggen, waar- om gij niet naar Willow-Heights behoeft te gaan. Cap, onze goede oom heeft je alles gezeo-d, niet waar »Ja, alles," hernam het jonge meisje. „'tls dus niet meer noodig dat je het herhaalt. Maar waar hebt ge mijne moeder gelaten Is ze niet bij je?" hJa, en je zult haar dadelijk zien," hernam Herbert, „ik ben vooruitgesneld om eerst nog een auder persoon voor te stellen." z/Oom", zei hij tot dezen, we zijn over Staunton gereisd en hebben mistress Warfield en miss Day binnengebracht. Traverse, breng uwe moeder en uwe bruid binnen Gelijktijdig ging de deur open om den jongen dokter en zijne moeder binnen te laten, die op den arm van haar zoon leunende, langzaam en aarze- is gedekt door een dak van een stevig soort asphalt-dakpapier. Doordat de mest hier niet aan alle weersgesteldheid is blootgesteld, behoudt de mest hare waarde, in tegenstelling met den mest in open plaatsen, waar er van de kracht, bij hevige regens veel verloren gaat. Ook is het een goede gelegenheid om zelfs bij winterdag de dieren wat gelegenheid te geven zich in vrijheid te bewegen, terwijl goede ventilatie gelegenheid geeft het er frisch te houden. Op deze mestvaalt zijn ook drinkbakken aangebracht, terwijl daarin eveneens luchtig en ruim, varkens- en kippenhokkenzijn aangebracht. Een zeer groote regenbak is aangebracht om zooveel mogelijk het regenwater te bergen dat op ruim 1800 Ms. dak neervalt en het zullen wel buitengewoon langdurige droogten moeten zijn die op deze hofstede, niettegenstaande het groote aantal vfervoeters dat er gebruik van maken, gebrek ontstaat. Het geheele bouwwerk is zonder behulp van een architect door ambachtslieden nit de om- geving op aanwijzing van den heer De Koeijer gebouwd, die daarvoor van den eigenaar der hoeve de meest uitgebreide volmacht had ver- kregen, en daarvan ook gebruik gemaakt heeft om alles te laten inrichten zooals hij meende dat de behoefte van deze 100 H.A. groote hofstede dat voor een loonend bedrijf vorderde. Zooals uit de advertentie in het vorige nummer onzer courant blijkt noodigt de heer A. de Koeijer alle belangstellenden uit, om op 25 of 27 dezer een kijkje te komen nemen. Wij kunnen alien die in het landbouwbedrijf belangstellen, gerust aanraden eens een kijkje te gaan nemen. Niet alleen zal de schuur be- langstelling trekken, maar ook de flinke paarden die er vertoeven, en voor liefhebbers van pluimvee zijn er verschillende soorten rasdieren aanwezig die ook wel de belangstelling waard zijn. De heer De Koeijer is bovendien een goed gastheer, die op uituemeude wijze de nieuwsgierigheid of weetgierigh eid weet te bevredigen, en die we hierbij nog dank zeggen voor de genoten ontvangst. Moge het hem in dit voor een deel volgens zijne wenschen vernieuwd bedrijf voor- spoedig gaan. De akte examens in Zeeland zijn afgeloopen. Geexamineerd werden 147 candidaten, waar- van er 108 slaagden. Van de 92 mannelijke candidaten slaagden er 64 en werden 28 afgewezen. Van de 55 vrouwelijke candidaten slaagden er 44 en werden 11 afgewezen. Voor vak j, vrije- en orde oefeningen der gymnastiek slaagden van de 7 mannelijke ge- examineerden 5 en van de 5 vrouwelijke 4. Voor vak k, nuttige handwerken, slaagde de eenige candidate. Betreffende de ernstige ziekte van den heer M. de Jonge Jz., lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, meldt ,De Zeeuw" nader, dat de heer De Jonge Maandag, toen hij zich van Rot terdam naar Brussel wilde begeven, op weg naar het station dicht bij de Delftsche Poort door een beroerte getroffen werd, waardoor hij aan eene zijde verlamd werd en de spraak kwijt was. Per auto werd de heer De Jonge naar de woning van zijn te Rotterdam wonenden schoonzoon gebracht. Er is geen hoop meer op herstel. (Zie laatste berichten). Middelburg. Daar thans alle bij het cen- traal vrijzinnig propaganda eomite op Walcheren aangesloten kiesvereenigingen, voor zoover zij gevestigd zijn op plaatsen behoorende tot het statendistrict Middelburg, tot candidaat voor de Provinciale Staten, in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Jhr. C. J. J. A. van Teijlingen, hebben gesteld den heer H. P. den Bouwmeester oud-lid der Staten en lend den majoor naderde, terwijl Clara aan de deur bleef staan. De oude driftkop meende, dat de grond ouder zijn voeten wegzonk met wankelende schreden ging hij zijne vrouw tegemoet en zou zich zeker voor haar op de knieen geworpen hebben indien Martha niet beide armen naar hem uit- strekte. ,/Martha, Marthariep of stamelde de grjjsaard, ,/Zult ge mij ooit kunnen vergeven Mistress Rocke, of beter gezegd mistress War- field, zonk aau de borst van haar echtgenoot die zij met tranen van liefde besproeide. Het is een oogenblik van plechtige stilte, waarop zonder een woord te spreken eene duurzame verzoening plaats vond. Ook Traverse gevoelde geen wrok meer jegens dengene, die hij zoo diep geroerd in de armen zijner moeder liggen en weenen zag. Hij vatte de hand zijns vaders, die zich nu van Marcha losmaakte om zijn zoon te omhelzen. Zonder iets te zeggen had zich Herbert een oogenblik verwijderd. Hij kwam terug met Capitola's moeder. Weldra lagen moeder en dochter aan el- kanders borst. Eenige minuten lang heerschte in de zaal een wethouder van Middelburg, is deze thans ook als candidaat door genoemd comite geprocla— meerd. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Geen dienst. Axel. 9 u. en 2 uv Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u„ Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9i u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. G er efor meer de Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Broeksma, van Rijnsburg. H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u.,leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat^ Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haeeer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., dhr. J. J. Kense. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Gereformeerde Kerken. Zaamslag. 9. u., Ds. R. Hamming en 2 u., Ds. R. Hamming, ingebruikneming van het nieuwe kerkgebouw. (Kerk Ter Neuzensche straat). Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51 u., dhr. H. Schothorst, van Barneveld. Woeusdagmiddag is op de Noordblaak te Rotterdam door een man een zware keisteen naar binnen geworpen door de spiegelruit van het wissel- en effectenkantoor van de firma van het H. P. De keisteen kwam in het kantoor terecht. De man deed een greep in de winkel- kast en maakte zich meester van ruim 5000 frcs. aan vreemd bankpapier. De dader werd onmiddellijk door het kantoor- personeel gegrepen en aan de politie overgeleverd, die hem naar het bureau aan de Groote Pauwen- steeg overbracht. Ze hadden voortdurend ruzie met elkander gehad verschillende malen was de vrouw met haar twee kinderen haar lastigen vent" ontvlucht, en thans woonde zij in een krotje te Schaesberg, terwijl de lieve echtgenoot, wien zij eens eeuwige trouw gezworen had, te Heerlen was achter- gebleven. De nood was in het armoedige huisje menig- maal hoog gestegen, en dan had zij zich geweld aangedaan terwille van die arme schapen, en een briefje naar den man gestuurd of hij dan tenminste voor zijn kinderen een weinigje geld wilde oversturen. Doch hij had niets meer van zich laten hooren. Tot hij Zondag plotseling in gezelschap van een brigadier der marechaussee voor haar oogen stond. De arme vrouw schrikte hevig en was ten einde raad, toen zij het doel van die onver- verward geluid van zuchten, kusse^n en uit- roepen van liefde. Toen alien weer wat bedaard waren, stelde Traverse zijnen vader, Clara Day als zijne bruid voor, die door den ouden heer zeer hartelijk als zijne aanstaande lieve schoondochter begroet werd. Wij verlaten met onzen lezers voor acht dagen Warfieldhouse, om er dan een drievoudig feest te vieren bij de gelukkige familie. VIER EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Door een gelukkig toeval was de lste Au gustus den dag, waarop Clara Day meerderjarig werd en de oude Warfield met Martha Rocke hun zilveren bruiloft vierden. Volgens den wensch van den ouden heer zou deze dag voor zijne geliefde familie een vreugdedag worden, daarom bepaalde de majoor tevens het huwelijk van Traverse met Clara en van zijn neef Herbert met Capitola op dien dag. Heel Warfieldhouse baadde, om zoo te zeggen, in vreugde en zeker verheugde zich Capitola niet het minst over haar geluk, had een somber wolkje niet die tevredenheid en zaligheid be- neveld. wachte komst vernamde man kwam zijn twee kinderen opeischen. Er was niets aan te doen, de vader nam de kleinen van 3 en 4 jaar mede. Maar de moeder kon het in huis zonder haar telgen niet uithouden, en volgde den man met de kinderen. En daar opeens kan zij zich niet meer bedwingen, en gillend en snikkend als een leeuwin, die haar jongen verdedigt, valt zij op den vader aan, om hem die twee arme schapen afhandig te maken. Dat mocht haar niet gelukken. De brigadier was nog altijd daar, en hield de vrouw vast zoolang, totdat de vader met zijn kinderen een goed eind op weg was naar Heerlen. Toen de man der wet haar eindelpk losliet snelde zij als een furie den man met de kinderen weer na, en haalde hem wederom in bij de kolonie te Schaesbergerweg. Doch toen werd de man woedend, en onder het wanhopig gegil der armzalige kleinen wierp hp zijn vrouw op den grond en sleurde haar bij heur blonde lokken langs den harden weg. Dat hadden verschillende bewoners uit de kolonie gezien, en een troep mannen en vrouwen snelden naar buiten om de rampzalige echtgenoote en moeder te ontzetten, De ruwe man werd voor die menigte drei- gende gezichten bevreesd en vluchtte met zijn kinderen een openstaande woning binnen. Daar volgde men hem echter onmiddellpk. Men ontrukte hem de twee arme schapen en bracht ze terug naar de ontdane, thans toch weer gelukkige moeder. Een groote menigte moeders vergezelde de ongelukkige vrouw naar haar hutjete fechaesberg, waar zij thans weer alleen zwoegt voor haar kleinen. En de ontaarde vader droop af in de richting van Heerlen. Een ware geschiedenis. Een jong, ijverig officier besteedde een groot deel van zijn vrijen tijd aan nevenarbeid, die hem in staat stelde zijn bescheiden middelen eenigszins te versterken. Dies werd zijn aandacht getrokken door een advertentie, waarin iemand werd gezocht voor het persklaar overscbrijven van een handschrift, gewijd aan eenig wetenschappelijk onderwerp. Onze officier hood zich hiervoor aan en werd uitgenoodigd bij den advertentie-steller te ko men. Zoo gebeurde. Hem werd een handschrift getoond, bestaande uit circa 180 dichtbeschreven pagina's folioformaat, vol doorhalingen, wijzi- gingen, noten enz. Of hij dit wilde copieeren. Maar nietklak- keloos, 't was nogal ingewikkelde stof, 't moest met verstand gebeuren, men diende zelfs in 't onderwerp wel wat thuis te zijn. Nu, dat zou wel gaan. Maar er was ook haast bij de zaak 't- moest in drie a vier dagen uiterlijk zijn geschied. En dan netjes,' heel netjes. Dat is drie a vier nachten zonder bedrust, dacht onze officier. Nu, dat zou wel gaan. En dan o ja dan de prps, 't honora rium. Ja, ziet u, daarvoor werd altijd 5 cent per pagina gegeven. 't Was maar eenvoudig overschrijven niet waar. Maar, netjes natuur lijk en secuur en dan ook vlug. Er was haast bij. O zoo, een stuiver per dichtbeschreven fo- liopagina. Ja, 't was nooit meer. Gewoonlijk werd zoo iets bezorgd door de gevangenis of door het Leger des Heils. Maar dat ging nu slecht, want het was erg geleerde kopij en men moest er wel wat in thuis zijn om eventueele fouten te kunnen ontwaren en herstellen en A1 goed, 5 cents per pagina, 't zal gebeuren. Maar u weet, er is haast bij Zeker, zeker. Deze wolk, die onophoudelijk nader kwam, was de dag der terechtstelling van Mac Donald, die zwaar als lood op Capitola druktetot heden had ze nog geen middel kunnen vinden om den bandiet te bevrijden. Buiten haar dacht niemand in Warfieldhouse meer aan den ongelukkige, totdat de belang stelling der slotbewoners voor den bandiet door eene bijzondere omstandigheid weder gewekt werd. De gouverneur had de terechtstelling eenige dagen uitgesteld om te beproeven hem eenige bekeDtenissen omtrent de andere leden der bende te ontlokken, in plaats van den 26sten Juli zou hij den lsten Augustus gehangen worden. In 't slot Warfieldhouse veroorzaakte deze beslissing eene Diet geringe ontroering. De gedachte dat Mac Donald op denzelfden dag zou gehangea worden, waarop zij bruiloft vierden, was ondragelijk voor onze vrienden. Er was maar een uitweg, namelpk het drie voudig feest op een anderen dag te bepalen. De majoor echter wilde hiervan niets weten, zijne zilveren bruiloft moest op dien dag gevierd worden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5