A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5609. Dinsdag 16 Mei 1911. 51e Jaargang. Binnenland. Landbouwberichten. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneertvzich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Te Nijmegen heeft in zake het grintbag- geren op de Waal een bespreking plaats gehad tusschen den heer Baucke, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, en den secretaris der schippers- vereeniging Schuttevaer. De schipperij, welke zoo zeer belang heeft bij het vervoer en dus ook bij het baggeren van grint, wenscht meer vrijheid van baggeren en ruimer baggerterrein. Het resultaat van deze bespreking is voor de schippers niet zeer bemoedigend. Het is n.l. niet te verwachten, dat de beperkingen, welke het grintbaggerbedrijf zijn opgelegd, zullen worden ingekrompen. De hoop van de kleinere grintschippers moet op het baggeren uit de uiterwaarden gevestigd zijn, welke volgens den heer Baucke zeer goede grint kunnen opleveren. TER NEUZEN, 15 Mei 1911. Heden werd alhier in het //Hotel de Arend" door het bestuur der R. K. bijz. school aanbesteedhet bouwen van een R. K. bijz. school met onderwijzerswoning, volgens ontwerp van den heer Vermeulen, architect te Princen- hage bij Breda. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. J. Sanderse te Middelburg voor f 16300, F. RosemoDd te Middelburg voor 16100, P. L. Boogaavd voor 15200, C. Nobels voor 13342, J. van der Velden en A. J. de Kort voor 13219, F. Romeijnsen voor 13094, H. van der Yelden en W. P. Nieuwelink voor 12770, C. H.H. Wisse te Zaamslag voor/12700, Jos. Blepenberg te St. Jansteen voor 12700, H. Kaijser voor 11799, J. Kolijn voor 11731 en A. A. van der Walle te Hulst voor 11380. De inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Jl. Zaterdag betrapte de inspecteur van politie alhier een Belgischen schipper, die, ge- holpen door een zijner knechts, anthraciet wegnam van de lading van een naast hem in de haven liggend schip, en die anthraciet overbracht naar zpn schip. Op beide schepen werd een onderzoek ingesteld en van de bevindingen proces-verbaal opgemaakt. 137) Het meisje liet in haar vreugde de porseleinen vaas vallen en viel den jubelenden grijsaard om den hals. Eene minuut later zaten ze beiden in een leunstoel en lazen de brieven. Herbert vroeg in zijn schrijven aan Capitola zonder omwegen hare hand, 't verlangen te kennen gev^ride om dadelijk na zijn aankomst te trouwen. iflk heb mijn oom ook wel ge- schreven voegde hij er bij, //doch hierover zei ik niets, daar ik met hem andere dingen te behandelen heb, waarin ik onze huwelijksaange- legen heden niet wilde mengen. Het staat dus aan jou, hem met onze plaunen in kennis te stellen." "Wel, op mijn eer, dat is zoo kwaad niet", dacht het ondeugende meisje. '/Hij schijnt zeker te zijn van mijne toestemming en nu brengt hij mij nog in de noodzakelijkheid zelf bij mijn oom voor hem te vragen. Heeft men ooit zoo iets verkeerds beleefd Maar hij komt uit het veld en daarom moet men hem een weimg door de vingers zien ik zal hem later wel voor zijn overmoed doen boeten, dien lieven neef. En nu aan 't werkhet beste is dat ik mijn oom en voogd dezen brief laat lezen, dan kan hij zien, waar mij de schoen wringt." „»Oom", begon ze terwijl ze den majoor even bij den arm trok. „Laat nu je plagerijen achterwege, Cap", De heer J. C. Bal te Yeere is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Hoek. Bij Kon. besluit van 10 dezer is aan den heer A. A. Hendrikse, te LJzendjjke, op zijn ver- zoek, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, provincie Zeeland. Het comite dat zich te Goes gevormd heeft voor het organiseeren van de eerste vlieg- week in Zeeland, zal reeds heden beginnen met de inrichting van de terreinen te Wilhelmina- dorp. De terreinen zullen degelijk worden ingericht en van alle comforts worden voorzien. De vliegeniers zullen de Pinksterdagen opstijgen, doch als het weer die dagen ongunstig mocht zijn, blpven Archer en Mulder tot Vrijdagavond ter beschikking van het comite. Ook zullen hunne werkzaamheden zich niet mogen beperken tot het zich even boven den grond verheffen, maar zullen zij inderdaad ver- schillende evoluties boven het terein moeten verrichten. Hoek. Zaterdag hield de muziekvereeniging //Elk r.aar zijn krachten" hare jaarlijksche algemeene vergadering. Met het oog op het tienjarig bestaan had het bestuur er voor gezorgd, dat de vergadering een feestelijk aanzien had. De voorzitter heette alle aanwezigen wer- kende ieden, bestuursleden, eenige donateurs en den gemeenteraad, hartelijk welkom. Hp schetste in zijne openingsrede de groote ver- diensten van den eere-voorzitter, de bestuurs leden en van den directeur voor de vereeniging. Hij dankte de raadsleden voor hunne getoonde belangstelling en prees den goeden wil der muzikanten. De eere-voorzitter dankte daarna den voorzitter voor de hem toegesproken woorden en wees o.m. op 't genot, dat de vereeniging de gemeente verschaft. Namens de werkende leden beantwoordde de heer Blok beide vorige sprekers en dankte den directeur voor de vele moeite, welke hij voor de vereeniging doet. Daarna maakte de vereeniging eene muzikale wandeling door het dorp. Bij de terugkomst in de vergaderzaal was alles voor een gemeen- schappelijken maaltijd in orde gebracht en weldra bewezen de aanwezigen, dat ze zoowel naar lichaam als naar geest voor feesten ge- stemd waren. Onder het uitvoeren van eenige muzieknummers en 'thouden van voordrachten, werd 't verdere van den avond gezellig door- gebracht. hernam hij, zonder op te zien van een groot vel papier, waarvan hij den inhoud met groote verrassing scheen te doorlezen. //Men zou zeggen, dat hij zelf een huwelijks- voorstel gekregen heeft", lispelde Capitola, die met dit vermoeden nader bij de waarheid kwam dan ze dacht. Zonder naar de woorden zijner nicht te hooren was de majoor met zijn schrijven in de hand opgestaan, verliet de kamer en snelde naar zijne kamer, waar hij zich opsloot. z/Gewis", zei Capitola, »dat is zeker zoo ik heb mij niet vergist. Zeker een trouwlustige weduwe, die hem hart en hand aanbiedt." De majoor verscheen pas na het avondeten, toen Capitola reeds zeer verbaasd was over zijn onverklaarbaar wegblijven. Zijne houding ver- ried, dat er in zijn binnenste eene heele omwente- ling had plaats gehad, die hem geheel uit zijne normale stemming had gebracht. Hij was nu zoo bedaard, bjjna ootmoedig, en zag er toch zoo tevreden uit als een man, die op 't punt is een pijnlijke bekentenis af te leggen en tevens een verblijdend geheim in zich omdraagt. //Capitola fluisterde haar oom, terwijl hij beproefde te glimlachen. i/O, ik weet't reeds", hervatte't jonge meisje, den grijsaard ter hulp komend, //gij wilt zeggen, dnf £9 mij eene tante wilt geven, niet waar V Maar gij weet niet de juiste inleiding voor uwe mededeeling te vinden." z/Ja, lief kind", hernam de oude heer, wiens gelaat nog rooder werd en zich de kin wreef, z/dat is 'tjuist, waarmee ik verlegen ben." Capitola was zoo verrast, dat ze niet wist Zaamslag. Voor een tweejarigen hengst, toebehoorende aan den burgemeester alhier, werd op voorwaarde dat deze op de eerstvolgende heDgstenkeuring moest worden goedgekeurd, te vergeefs geboden de som van 3000. Tijdens het hevig onweder dat Zaterdag 1.1. boven onze gemeente losbrak sloeg het hemelvuur op de scbuur van den vrachtrijder C. Pladdet, waarvan slechts eenige dakpannen werden stuk geslagen. Door den luchtdruk sloeg een hoeveelheid roet uit den schoorsteen van een zijner buren, en verspreidde zich in huis over het meubilair. Door het bestuur van de waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. werd aanbesteed het gewone onderhoud van de water- keeringswerken aan bovenvermelde polder. Ingeschreven werd door de heeren J. P. de Voste Ter Neuzen voor 4700, H. J. Keulemans te Middelburg voor f 4570, R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 4570, D. de Doelder aldaar voor f 4555, C. Klaassen te Zaamslag voor f 4500, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 4444, M. Jacobs te Goes voor 4370. Eveheens werden aanbesteed de buitengewone werken, waarvoor werd ingeschreven door de heeren R. Verschelling te Ter Neuzen voor 5475, M. Jacobs te Goes voor 5399, J. Jansen te Ter Neuzen voor 5340, P. C. van der Hooft aldaar voor 5158, J. van Dron- gelen te Hoek voor 5140, J. P. de Vos te Ter Neuzen en J. VVolfert te Hoek ieder voor 5100. Bij de loting werd laatstgenoemde aannemer. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten is het werk gegund aan de laagste inschrijvers. Boschkapelle. De vermoedelijke kippendief die Woensdag jl., in het koolzaad werd geknipt, schijnt ook schuldig te zijn aan den diefstal van de groote wasch, die een paar weken ge- leden bij een landbouwer dezer gemeente des nachts werd gekaapt. Bij een huiszoekiug, door de politie in zijne woning te St. Jansteen ingesteld, is namelijk een gedeelte dier wasch voor den dag gekomen. Hengstdijk. Zaterdagnamiddag tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem in de iand- bouwschuur van den landbouwer P. Beck onder deze gemeente zij brandde tot den grond toe af, en een paar kalveren kwamen in de vlammen om, het overige vee was in de weide. Verzekering dekt de schade. wat ze zeggen zou. Eindeiijk begon ze hartelijk te lacden. „0, o!" riep ze, //dat is kostelijkVergeef mij, oom 1 Ik houd 't niet uit van 't lachen. En wie is de gelukkige Ach wat een ge- noegen Wie zal de eer hebben Toen ze het koperroode gezicht van haar oom zag, schaterde ze opnieuw van het lachen. z/Het is geen nieuwe beminde, Capver- klaarde eindeiijk de oude heer, //het is diegene, die sedert jaren reeds mijne vrouw is." Deze woorden deden plotseling onze vriendin het lachen staken, die nu haar oom heel ernstig en verbaasd aankeek. //Capitola," ging de grijsaard voort, ,yik ben getrouwd en nog wel langer dan ik mij zelf durf bekennen. Ik heb eene vrouw, van wie ik meer dan twintig jaar gescheiden leefik heb een zoon die reeds een man geworden is, zonder dat ik hem ken. Waarom staart ge mij met uwe grijze oogen zoo aan, alsof ge mij met uwe oogen doorboren wilt Waarom zegt ge mij niet liever een troostend woord in plaats van gelijk een dreigende nemesis voor mij te staan x/lk ben stom van verbazing, maar ik luister", hernam Capitola, zonder haar oogen van den grijsaard af te wenden. ,Cap", hernam de majoor, //ik was afgunstig en achtte mij zwaar beleedigd. In mijn ver- meenden reehtmatigen toorn kende ik geen gena- de voor haar, daar ik meende, dat ze mijn naam met voeten getrapt had. Maar, verduiveld, zou ik als een armen zondaar biechten? Kort en goed, die! schurk van een Lenoir heeft mij Aangezien de scbuur met pannen was gedekt. viel het voor de brandweer niet moeilijk het nabjjstaand woonhuis te behouden. Omstreeks 15 jaar geleden verbrandde, ook ten gevolge van het hemelvuur, te zelfder plaatse de schuur van denzelfden P. Beck. Middelburg. De heer F. J. Marshall, de bekende Amerikaansche jschaakmeester gaf Zaterdagavond alhier een simultaan-seance. Nadat de voorzitter der Schaakclub Middelburg den heer Marshall had toegesproken begon de seance, waaraan door 34 spelers, leden der club en genoodigden uit Middelburg, Goes, Vlissingen, Souburg, Domburg en Rotterdam werd deelgenomen. Mevrouw Roskam uit Rotterdam,^ de eenige dame die mede speelde, en Mr. Y an Deinse uit Middelburg speelden remise, de anderen verloren alien. Over het geheel heeft Marshall openspel gekozen buiten de theorie om en werd door hem in een scherpen aanvalstrant gespeeld. Rupsen op Kruisbessen enz. Uit verschillende streken van ons land werd ons in de laatste dagen advies gevraagd omtrent de bastaardrupsen, die vreten aan den rand der bladeren van de kruisbessen en de roode en witte aalbessen. Deze rupsen zijn groenachtig grijs van kleur met vele zwarte punten, voor en achter aan 't lichaam geel en oranje zij zijn gemakkelijk daaraan te kennen, dat zij, wanneer zij worden gestoord, het achterlijf omhoog heften tot boven den kop. Zij zijn zeer sehadelijk, doordat zij de bladeren bijna geheel opvreten en slechts de hoofdnerven overlaten, tengevolge waarvan de struik verzwakt en de vruchtvorming belemmerd wordt. Wanneer men tegen deze plaag niets doet, kunnen de rupsjes zich onge- stoord verder ontwikkelen en heeft men in Juli of Augustus een nieuw en nog talrijker geslacht van deze schadelijke diertjes te vreezen, die de struiken opnieuw kaalvreten en vaak aanleiding geven dat de bessen aan den struik verdrogen. Men kan de rupsjes uitstekend verdelgen met Amerikaansch insectenpoeder. Men vervoege zich daarvoor bij het Bureau v. d. Nederlandsche Pomologiscbe Yereeniging te Utrecht, Land- bouwhuis, Rijnkade, dat dit poeder (evenals andere bestrijdingsmiddelen tegen ziekten en leelijk gefopt en ieder man zou in zoo n geval gehandeld hebben als ik." ;/Ja", zei het meisje bij zich zelve, //ik wist vooruit, dat hij de schuld op anderen zou laden. O, ik ken dat! Het is de gewoonte van alle mannen, die zich evenals hij onfeilbaar achten.^ z/ln Mexico zwaar gewond en den dood nabij ging de majoor voort, //schreef de ellendeling, die mij zoo schandelijk bedrogen had, op zijn sterfbed eenige onthullingen over zijn misdadig leven. Hij gaf dit mijn neef en deze zond mij een afschrift ervan. Aan Gabriel Lenoir heb ik mijn ongeluk te danken. Ook mijn arme, onschuldige, door mi) verlaten vropw kent gij, Cap. Zij leefde in de nabijheid van Staunton onder haar meisjesnaam Martha Rocke De majoor liet een zwaren zucht hooren en sloeg zwijgend de oogen neer, alsof hij uit den mond zijner nicht het laatste oordeel moest af- wachten. Capitola begeep nu alles, waarvan ze zich vroeger geen denkbeeld kon vormen. Nu wist ze waarom de majoor zoo woedend geworden was, toen Herbert zijn pleegmoeder in de gunst van den majoor aanbeval, waarmee hij de on- gelukkige mistress Rocke bedoelde. Nubegreep ze ook de oorzaak van zijn woede in de ge- rechtszaal van Staunton. Ook zij zweeg, want ze wist niet, wat ze doen zou. Zou ze haar oom omhelzen en zijn lot betreuren, of zou ze hem niet eerder, wegens het hemeltergend onrecht, der deugdzame vrouw aangedaan, den grijzen baard uitrukken. Ge- lukkigerwijze kwam ze tot geen besluit en deed noch 't een noch 't andere. TER SEEZEKSCHE COERAiT. lilt bind »t-mchijnl Woensdag. en Vrijdniguvnnd, nilgemnderd op Feeatdageo bij de Firms I*. J. US OK SAWOK. te Ter sguren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1