Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 13 Mei 1911. m SfBlJD. Gemengde berichten. No. 5608. 5le Jaargang. TWBBDU Predikbeurten. FEUILLETON. Zondag 14 Mei 1911. 1.36) RECHTSZAKEN. lig- TER NEUZEN, 12 Mei 1911. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats- vervangend dijkgraaf van den Nieuw Westen- rijkpolder de heer J. Haak te Hoek. Omtrent de arrestatie van een kippendief op j.l. Woensdag meldt men ons nader uit Bosclikapelle Woensdag j.l. zagen de kantonnier Serrarens en de landbouwer J. Heijens iemand uit een perceel koolzaad kijken, toebeboorende aan laatst- genoemde, wiens hond onrustig het zaad inliep. Ze gingen er ook in en ontdekten twee mannen, ieder met eene fiets en kippen bij zich. S. en H. riepen terstond om hulp naar arbeiders, die in den omtrek werkten, en nu ging men met een man of zes het zaad in. Maar inmi4dels tad een der twee kornuiten, met achterlating van zijn rijwiel, de plaats ge- poetsthij werd achtervolgd tot bij de kreek van den landbouwer C. Beghijn onder Axel, waar hij overzwom, en zoo ontsnapte. De enkele personen konden nummer twee niet te pakken krijgen, dewijl het perceel te groot was, om door hen doelmatig te worden afgezocht. Ondertusschen was gemeente- en rijkspolitie gewaarschuwd, die spoedig aanwezig waren, en waren ook vele belangstellenden toegesneld. Toen ging men met een groot aantal het zaad in over de geheele breedte er van, terwijl het aan de kanten werd afgezet, zoodat ontsnappen nu onmogelijk was. De vogel was dan ook gauw gesnapt17 kippen, naar men beweert onder Zaamslag ge- stolen, werden in beslag genomen drie waren geplukt. Bij de kippen werden ook eenige raamgor- dijnen gevonden. De gearresteerde, is naar Middelburg over- gebracht. Hij liet bij het verhoor niets los omtrent zijn makker, die evenwel bekend is, en beweerde de kippen van een onbekende te hebben gekocht. De arrestant is P. L. v. d. B., geboren in Belgie, thans poelier te St. Jansteenhij is indertijd naar ons land uitgeweken om zich in Belgie aan zijn militieplichten te onttrekken. Met het oog op de talrijke diefstallen van kippen, konijnen, waschgoed enz., die den laatsten tijd in de gansche streek voorvallen, meent de politie eene goede vangst te hebben gedaan. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz, van Axel. Axel. 9 u.,leeskerken 2u.. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos, Sas van Gent. Sas van Gent. 9£ n., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. S. 0. Los, v. Pretoria(Z.-A.). Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. r B. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt en 2 u., leeskerk. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. //Ik heb heusch medelijden met hem, oom", hernam Capitola, #en betreur het van ganscher harte, de schuld te zijn van zjjn ongeiuk. „Ha, daar denk ik aan iets de belooning, die op zijne gevangenneming gesteld werd, is mij uitbetaald, je hebt de duizend dollars recht- matig verdiend, ik zal ze voor jou beleggen." (rDaar wil ik niets van weten, oom", hernam Capitola. „Ik zal dat geld nooit aaaraken. Het is bloedgeld, dat mij als gloeiende kolen op de handen zou branden." //Bah, gekheid bromde de oude heer. ,/De duizend dollars behooren je van rechtswege trouwens, daar zullen liefhebbers genoeg voor wezen, indien jij ze niet wilt." z/Oom, begon Capitola na eene kleine pauze opnieuw, ,ik kan niet zonder sidderen aan de terechtstelling van Mac Donald denken. Het moet iets verschrikkelijks zijn, gehangen te worden I Zoo even drukte ik met mijne banden mijn hals samen, om te zien wat men daarbij gevoelt. Het is vreeselijk en ik drukte niet eeDS hard." »0, ik wou, dat 't twintig maal erger ware," riep de majoor, //hij heeft 't waarlijk verdiend, die booswicht; 'tis jammer, dat men hem volgens de wet niet radbraken kan." z/Gij zjjt wreed, oom", hernam Capitola. ffIk verklaar u echter, dat Mac Donald niet zal ge- Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswjjkstraath Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt, v. Zaamslag. Lokaal „Eben-Ha'ezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5i u., dhr. J. J. Kense. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., dhr. C. deJonge, van 's Gravenhage. Voor de recbtbank te Middelburg stond heden terecht de 24jarige landbouwer J. d. M. uit Koewacht beklaagd van mishandeling van P. Kegels aldaar op 5 April 1911. De getuige Kegels beweerde dat hjj in een herberg stond met den rug naar beklaagde, toen hij een klap op het hoofd kreeg waarbij hij bloedend verwond werd. Beklaagde zeide dat Kegels met de handen in den zak naar hem toekwam, en hij bang was, dat hij hem steken zou. De tweede getuige C. Martinet zeide dat hij d. M. alleen een beweging met de hand heeft zien maken. Voor de marechausee had hij echter ver- klaard beklaagde te hebben zien slaan met een bierglas, later echter bleek het met de platte hand. Het 0. M. eischte een maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Joh. Adriaanse, meende dat het niet vast staat, dat er verband is tusschen het toebrengen van een slag door be klaagde en het later ontdekken van bloed op het hoofd van Kegels. Ook uit de weinig overtuigende verklaringen der beide getuigen, meende pleiter clementie voor beklaagde te mogen inroepen, en het op- leggen van een geldboete te mogen vragen. Bij den jachtopziener Gabrielse te Bigge- kerke is een kuiken geboren met vier pootjes. Hoewel het diertje goed levend is, kan het niet loopen. Twee pootjes zijn normaal, doch de andere zijn gedeeltelijk samengegroeid. Omtrent den moord, gepleegd op den Per- zischen suikerbakker Murad Pery, aan de Wagen- straat te 's Gravenhage, wordt naderj gemeld, dat hoe langer hoe meer het vermoeden veld wint, dat de Grieksche bediende van den ver- slagene de dader van het misdrijf is. In een kast in het perceel aan de Wagenstraat zijn namelijk bebloede kleederen, toebehoorende aan den Griek, gevonden, en uit den koffer van den Hollandschen bediende worden kleederen vermist, welke de verdachte hoogstwaarschijnlijk in ruil van de door hem achtergelaten bebloede onder- kleeren heeft aangetrokken. Uit verschilleude omstandigheden wordt afgeleid, dat, hoewel er een kleine soms gelds, toebehoorende aan den verslagene, niet in de woning is teruggevonden, het misdrijf niet is bedreven om roof te plegen, maar dat men veel eer hier te doen heeft met een daad uit wraak begaan. Want zoowel het geld in de toonbanklade als eenige gouden sieraden zijn onaangeroerd gelaten. De justitie heeft nog ter scheikundig onder- zoek o. a. in beslag genomen bloederig water hangen worden. Ik zal een verzoek om genade aan de regeering richten en door 't gansche land handteekeningen verzamelen." z/Niemaud zal dat onderteekenen, al stond je eigen leven op het spel, verzekerde de oude heer. #Ik zal mij tot den president wenden en hem genade vragen." z/Ha, ha De president kan en zal dat niet inwilligen. Indien hij zich veroorloofde zoo- danig tegen de openbare meening te handelen, kon hij overtuigd zijn het volgend jaar niet herkozen te worden," z/Oom ik berhaal 't u, Mac Donald zal niet gehangen worden." >Werkelijk? Je bevijdt hem zeker in hoogst eigen persoon, door de kracht uwer armen, mijne dappere Donna //Hoe ik hem zal redden is inijn zaak. Door mjjn toedoen werd hij gevangen genomen, door mij zal hij ook verlost worden. Hij wordt niet gehangen z/Ha, ha, dat zullen we zien," lachte haar oom, die zoo zeker was van de zaak, dat hij er om lachte, dat Capitola iets wilde verhinderen, wat door 't geheele land als een geluk beschouwd werd. Den volgenden dag ging Capitola ijyerig aan 't werk. Nadat ze zich door een advocaat in Tip-Top een verzoek om genade Jiad laten opstellen, maakte ze eene rondreis door de streek om onderteekeningen te verkrjjgen, doch hare moeite was vergeefs. Oud en jong verafschuwde en haatte den bandiefrmet zulk eene verbittering dat zich in een der benedenvertrekken in een gootsteen bevond, waar de dader vermoedelijk na de misdaad zijn handen heeft gewasschen. De slagersknecht te Borne, die Zondag- namiddag met zware brandwonden uit de wacht werd gehaald, waarin hij wegens dronkenschap werd opgesloten, is Dinsdag in het ziekenhuis te Hengelo overleden. Het gegoten huis van gewapend beton. Men meldt uit Sandpoort Het proefhuis van gewapend beton alhier, dat Woensdag 3 Mei werd gegoten, is Donderdag ontmanteld. Mede dank zy het prachtige weer waren velen getuigen van dezen ongewonen arbeid. Ook eenige genie officieren keken met belangstelling toe. De vorm voldeed aan de verwachting slechts hier en daar moest het huis met den kwast iets worden bpgewerkt. Bet grjjze huis, waarvan de kleur (als de olie der ijzereu platen wat zal zijn weggetrokken) nog iets lichter zal worden, staat daar nu hecht en stevig, als een product van Ameri- kaansche en Hollandsche vindingrijkheid. De ti]d zal leeren of deze eersteling door vele huizen vandit maaksel zal worden gevolgd. Binnen- kort zal door de heeren Harms en Hana, die dezen arbeid te Sandpoort hebben geleid, in het Gooi een proefhuis worden gegoten. De heer W., steenkolenhandelaar te Leiden, krabde een dezer dagen een puistje aan zijn gelaat stuk. Hierdoor ontstond bloedvergif- tiging, tengevolge waarvan hij Maandag is over leden. Een referendatis maakt een noodlottige overlandvlucht. Eindelyk beginnen nu ook Duitsche aviateurs, naar het voorbeeld van de Fransche, groote overlandsvluchten te onder- nemen. Zoo is een nog tamelijk jonge vlieger, die tot nu toe geen groote vluchten gedaan heeft, van Berlijn naar Kassel vertrokken. Referendaris Caspar, die te Peking werkzaam was geweest en alleen om het vliegen naar Duitschland was teruggekeerd, zou deelnemen aan de vlucht langs den boven-Rijn. De deel- nemers moesten echter tevoren minstens een uur zonder landen gevlogen hebben. Caspar, die totnutoe veel pech gehad had, steeg der- halve te Johannisthal op en bleef 1 u. 10 m. in de lucht. Toen hij terugkeerde, verklaarde hij plotseling aan ziju vliegleeraren, dat hij van plan was naar Kassel te vliegen. Hij vloog eerst tot Landsberg. Na een landing steeg hij op, om tot Gotha te vliegen. Boven een waterrijke streek kwam hij in een mistbank. Hij verloor de richting en vloog slechts zeer laag. Op een gegeven oogenblik kwam hij vlak boven de sterkstroomgeleiding van een fabriek. Als door een wender vloog hij er juist over heen wanneer hij de geleiding aangeraakt had, was hij zeker gedood. Intusschen botste de machine tegen telegraafdraden. Het net werk van het toestel werd vernield en de machine vloog met den vlieger tegen den grond. De kracht van den val werd eenigszins gebroken, doordat de aeroplane in een pasgeploegden akker viei. Caspar kreeg ernstige verwondingen. Hoe de keizer bedot werd. De cor- rectionneele rechtbank van Colmar heeft een zonderling feit van schriftvervalsching te be- oordeelen gekregen. De daglooner Fohr werd op 28 Februari 1.1. vader van een zoon. Op den burgelijken stand verklaarde hij, dat het dat ze den dag zijner terechtstelling met koorts- achtig ongeduld verbeidden. Een verzoek om onmiddellijke voltrekking van 't vonnis ware zeker gunstiger opgenomen geworden. Alhoewel haar plan mislukt was, gaf ze den moed niet op, maar dacht over een ander middel om den veroordeelde de vrijbeid te verschaffen. Ze nam den schijn aan, alsof ze er niet meer aan dacht, want ze zag in, dat ze voor haar oom hare plannen diep geheim moest houden. Mac Donald lag dubbel geboeid in den kerker der ter dood veroordeelden. Het was het zekerste en't diepste hok der heele gevangenis en niemand had er toegang, behaive de geestelijken, die zich alle moeiten gaveu om den bandiet met God te verzoenen. Mac Donald luisterde eerbiedig naar hunne woorden, en bekende, dat hij een groot zondaar was doch ontkende hardnekkig zijne schuld aan den moord, waarvoor hij ter dood veroor- deeld was. Ook had hy geweigerd zijne kameraden te verraden. //De arme duivels", zei bij, //hebben niet verdiend, dat ik hen verraad. Ook zijn zy niet beter op den dood voorbereid dan ik en een kerker met 't uitzicbt op de galg is juist geen geschikte plaats om berouw op te wekken. Ondertusschen dacht Capitola voortdurend na over haar bevrijdingsplan, waardoor ze Mac Donald zou kunnen verlossen. Op zekeren avond riep de majoor, die juist thuis kwam //Kom eens hier, Cap Ik heb eene belaugrijke vondst gedaan //Wat dan oom?" vroeg Capitola onverschil kind den 27 Januari, verjaardag des keizers, geboren was. Hierop voortgaande schreef hy naar den keizer om, gezien dit samentreffen, een gratihcatie te bekomen. Dat gelukte wonder- wel en Fohr kreeg het geld, maar hij beging de onvoorzichtigheid te bluffen op zijn bedrog. Het parket stelde daarop vervolgingen in. Geluk- kig voor Fohr weigerde de keizer een klacht in te dienen. Zaterdagmorgen keerde een 18jarige mijn- werker uit Trazegnies van het nachtwerk naar huis terug, toen hij bovenop een electrischen paal een musschennest zag zitten. Hij klom op den paal en stak reeds de hand uit naar het nest, toen hij getroffen werd door een electrischen stroom van 6000 volts. Dejongen viel op den grond en werd half dood naar zyn huis overgebracht. In het Louvre te Parijs sloeg Dinsdag een 30jarig man een Esculaapbeeld van zyn voetstuk, zoodat het in stukken viel, waarop onmiddelljjk een wachter toeschoot en hem greep. Hij verklaarde, dat bij het beeld alleen had vernield, omdat hy gearresteerd wilde worden en tevens dat hij eenige oogenblikken te voren reeds een schilderij met een scheermes had stukgesneden, zonder dat het bemerkt was. Er bleek werkelijk, dat hij met een mes eenige krassen had gemaakt op een op hout geschil- derd portret van Michel Angelo. De dader is iemand die reeds herhaaldelijk gevangenisstraffen heeft ondergaan, maar die hoogstwaarschijnlijk niet wel by het hoofd is. De aardgas-bron te Neuengamme is Woens dag door een bliksemstraal, die in den houten toren sloeg, opnieuw ontvlamd. De brand weer uit Hamburg is er heen om de vlam te dooven. Er woeden weder hevige boschbranden in Noord-Manitoba en Saskatchewan, vooral langs de lijn van den //Canadian Northern Railway Deze lijn loopt door dichtbegroeide bosschen en de aan de lijn gelegen steden Dauphin en Swan River in Noord Manitoba waar het woud bijna tot aan de stad reikt, zijn bijna geheel en al door een vlammengordel omgeven. In het district Prince Albert van de provincie Saskatchwan maken de berghellingen den indruk van een reusachtige vuurzee. De ontzaglijk groote vcorraden hout, afkomstig van de boomen, in den loop van den winter geveld, die op en langs de bellingen opgestapeld zyn, zyn op verschil- lende plaatsen door het vuur aangetast en dit werkt natuurlijk krachtig mede tot uitbreiding van den brand. De thans voortvlucbtige Parijscbe bankier Rivier, die zijn clientele 365 pCt rente'sjaars voorspiegelde, blijkt een oude bekende van de justitie te zijn. Hij staat onder 12 verschillende namen te boek en is herhaaldelijk tot gevan genisstraf veroordeeld, waaraan hij zich steeds weer heeft weten te onttrekken. In 1905 is hij als Servatel, directeur van de //Omnium general de France" tot 3 jaar gevangenisstraf en 8000 frcs. boete veroordeeld, in 1908 kreeg hy als Cuviller 2 jaar gevangenisstraf, omdat hij beweerde een reis om de wereld te organi- seeren, die 2 frcs. 50 in de eerste en 1 frc. 65 in de tweede klasse daags zou kosten. Een onbekend gebleven menschenvriend zou het tekort betalen. En zoo was er veel meer. Welke vreeselijke gevolgen schijnbaar nie- tige oorzaken dikwijls hebben kunnen, blijkt weer eens uit de geschiedenis van de stad Tupelo, in Mississippi. Tupelo was tot voor »Een volledig stel inbrekersgereedschap, zon der twijfel van de bende van Mac Donald af komstig", hernam de majoor. //Een mijner negers heeft het in de nabijheid van de Hek- sengrot gevonden. Kijk maar eens hierriep hij, terwijl hij een linnen zak op tafel ledigde, die verschillende instrumenten, als vijlen, boren, beitels en valsche sleutels bevatte. Het meisje beschouwde met groote opmerk- zaamheid de voorwerpen, die de majoor stuk voor stuk liet zien, terwijl hij de verklaring van 't gebruik er bij gaf. Waarschijnlijk," zei hij, op de zaag wij- zende, //was 't zoo iets, wat de vervloekte Mac Donald als Mr. Gray verkleed, zijne kameraden in de gevangenis bracht en waarmee deze hunne boeien doorzaagden." Capitola bekeek de fijne zaag. //Hoe is 't mogelijk," zei ze, Bdat men met zulk een zwak ding ijzer doorsnijden kan z/Gewis," verzekerde de majoor, terwijl hij dadelyk de proef nam op een ouden sleutel, die in weinige oogenblikken doorgezaagd was. Capitola kon nauwelijks een kreet van blyde verrassing onderdrukken, toen ze de proef zoo goed gelukt zag. wIk wou wel willen weten", vroeg ze verder, z/door welke instrumenten ze de grendels eD sloten der deuren kunnen openen z/Wel, met deze hier", hernam haar oom, terwijl hij op de vijlen en de valsche sleutels wees. Onze heldin beschouwde ze zoo nauwkeurig, dat haar oom luide riep //Ik durf wedden, Cap, dat ge dezen nacht zeker van dieven en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5