A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5608. Zaterdag 13 Mei 1911. 51e Jaargang. Binnenland. Invaliditeits- en ongevallenverzekering. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZESIE&STIE] BXjJLXD. De Eerste Kamer is thans tot berratting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, des namiddags 2 uur. In de Kamer van Koophandel te Amster dam kwain Dinsdag in behandeling een con- cept-adres aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp-Stuwadoorswet. Het concept werd toegelicht namens de comtnissie voor de haven- en handelsinrichtingen, die het ontwierp door den heer Heldring. Deze deelde mede, dat de commissie gemeend had, zich niet te inoeten stellen op een principieel standpunt en zicb eenvoudig had bepaald tot het uitspreken van haar oordeel omtrent de verschillende voorgestelde maatregelen. Het concept werd zonder discnssie goed- gekeurd. De Kamer verklaart in het adres van oordeel te zijn, dat de wijze, waarop men door het ontwerp het gestelde drieledige doel heeft trachten te bereiken, eensdeels daarnaast gaat, anderdeels tot niet voorziene en niet ge- wilde gevolgen leidtdat voorts de regeling zich niet aansluit aan de eischen der practijk, en de havenbeweging in een schadelijk keurs- lijf zal rpgen dat eindelijk het doel op meer eenvoudige en practische wijze kan worden bereikt, en zij richt daarom met aandrang tot de Tweede Kamer het ernstige verzoek, haar goedkeuring aan het ingediende wetsontwerp te onthouden. Vertoib. Evenals in Duitschlaud, en in overeenstem- ming met het gevoelen der Staatscommissie, worden de werklieden voor de premiebetaling en de rente-uitkeering ingedeeld in vijf loon- klassen. Tot welke klasse een werkman behoort zal in den regel afhangen, niet van zijn werkelijk loon, maar van de vraag, in welke klasse de categorie waartoe hij behoort, is ingedeeld. De waarde van het loon, dat geheel in ver- strekkingen in natura, met of zonder huisvesting, bestaat, zal in den regel minder dan 240 gulden per jaar bedragen maar ook indien de waarde meer bedraagt, eischt de billijkheid tegenover den werkgever, te wiens laste de premie voor het geheel komt, dat geen hooger premie dan die der eerste klasse van hem gevorderd wordt. Over elke week wordt een premie geheven ten bedrage van in loonklasse I 20 cent, i/ H 24 h HI 32 u IV 40 V 48 Het jaarlijkscbe bedrag van de invaliditeits- rente en van de ouderdomsrente wordt gevonden door samentelling van den grondslag en verhooging. De grondslag is het bedrag dat wordt ge vonden als men het 325-voud van het ge- zamenlijk bedrag der betaalde premies deelt door het aantal weken dat de verzekering geduurd heeft. Bij het berekenen van den grondslag blijven buiten aanmerking zoowel de door den verzekerde in militairen dienst doorgebrachte tijd, waarover premies door het Rijk betaald zijn, als de over dien tijd door het Rijk betaalde premies. De verhooging bedraagt 10 ten honderd van het totaal bedrag der betaalde premies, echter niet minder dan een vijfde van den grondslag. De vrije rente bedraagt jaarlijks een cent voor iedere vrije premie van een gulden vpftig cent voor ieder halljaar dat verloopen is tusschen de betaling der premie en het ingaan der rente. Voor de berekening van het aantal halve jaren worden premies geacht betaald te zijn, en vrije rente in te gaan op 30 Juni ot 31 December van het halljaar, vvaarin de premie geacht wordt te zijn betaald, respectievelyk waarin de rente ingaat. Een vrije invaliditeitsrente wordt totdehelft verminderd, indien zij wordt verleend, terwijl na het bereiken van den ldjarigen leeftijd nog niet zestig premies zijn betaald, of binnen zeven jaren na den gemiddelden datum waarop de eerste zestig premies na het bereiken van den 16jarigen leeftijd zijn betaald. Voor het verkrijgen van aanspraak op in validiteitsrente is het niet voldoende op een bepaald oogenblik invalide te zijn maar boven- dien moet aan een der onder a en b van art. 59 genoemde voorwaarden voldaan worden. Aan de onder a genoemde voorwaarden is niet voldaan, wanneer alleen het uitzicht op v o 1 k o m e n herstel is uitgesloten. Daarentegen is niet noodig, dat er geen vooruitzicht bestaat op eenig herstel, hoe gering ook, Onder b wordt gevorderd, dat de verzekerde een half jaar buiten staat is geweest het in art. 60 bedoelde een derde te verdienen. Uit de omstandigheid, dat hij gedurende dien tijd herhaaldelijk of zelfs geregeld aan het werk is geweest, misschien zelfs nu en dan met groote inspauning zijn vroeger loon verdiende, volgt niet noodzakelijk, dat rente-aanvraag afgewezen moet worden. Cumulatie van ouderdoms- en invaliditeits rente is uitgesloten. De verzekerde, die in het genot van een der beide renten is, is echter bevoegd de verzekering voort te zetten. Door het voort- zetten der premiebetaling kan dus de trekker eener ouderdomsrente aanspraak krijgen op een hoogere invaliditeitsrente en omgekeerd. De ouderdomsrente kan echter evenmin als de invaliditeitsrente worden verhoogd. Op de uitkeering der invaliditeitsrente is noch de genees- en heelkundige behandeling, noch de vergoeding daarvoor van invloed. De genees- en heelkundige behandeling maakt deel uit van datgene, waarvoor de invaliden verzekerd zijn krachtens de Ongevallenwet, niet krachtens de Invaliditeitswet en de invaliditeitsrente behoort dus niet verminderd te worden met het aequi- valent in geld der genees- en heelkundige behandeling. Door het bestuur der bank moet uitdrukke- lijk beslist zijn, dat de invaliteit het gevolg is van het bedrijfsongeval ter zake waarvan schade- loosstelling is toegekeud krachtens de Onge vallenwet. De helft der waarde der premie, welke ten laste van den werkman komt, wordt van diens loon afgehouden door den werkgever. Waar den werkgever de verplichting is opgelegd de premie te betalen ook in de gevallen waarin de werkman niet de vrije beschikking over zijn loon heeft, moet hem ook in die gevallen het recht worden toegekend, de helft van de waarde der premie af te houden van het loon, onverschillig aan wieu dit moet worden uitgekeerd. TER NEUZEN, 12 Mei 1911. In de week van 3 tot 9 Mei kwamen in onze provincie 12 gevallen voor van besmet- telijke ziekten, nl. 1 van typhus febris typhoidea, te Middelburg 3 van roodvonk, nl. 1 te Clinge 1 te Oud Vossemeer, en 1 te Scherpenisse 8 van diphtheritis, nl. 1 te Boschkapelle, 4 te Goes, 1 te St. Jansteen en 2 te Kattendijke. De werkman J. Stalens te Philippine heeft wegens ouderdom, gepaard met lichaams- gebrekeu, als vasten arbeider in den Stellapolder bedankt. Hij was als zoodanig 23 jaar werk- zaam. Ingelanden schonken hem een gratificatie van 50. Die van den Thomaespolder, onder Hoofdplaat, waaraan hij 33 jaar was werkzaam geweest, verzekerden hem een pensioen van 150's jaars. Zaamslag. Er wordt hier ernstig overwogen eene Boerenleenbank te stichten. Aangezien Zaamslag eene uitgebreide land- bouwgemeente is, waar teveus veel zaken worden gedaan, moet het verwonderen dat hier niet reeds zulk eene nuttige instelling bestaat, en des te meer, omdat in alle gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, een paar slechts uitgezonderd, een Boerenleenbank uitstekend werkt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Mei de volgende vonnissen uitgesproken E. d. P., oud 19 j., arbeider te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, is wegens mishan- deling veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De recht bank sprak den beklaagde vrij van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag en gaf daar- omtrent bevel tot zjjne invrijheidsstelling. De eisch was drie jaar gev., eveneens met mindering der preventieve hechtenis. C. d. R., oud 18 j., werkman te Ter Neuzen is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecbtenis. W. P. v. A., oud34j.,bakkersknechtte Wijnckel (Belgie), beklaagd van ontuchtige handelingen, gepleegd te Ter Neuzen op 30 Mei 1904, vrijgesproken. A. C. S., oud 33 j., varensgezel, zonder vaste woonplaats, beklaagd van mishandeling, gepleegd te Ter Neuzen op 10 December 1905, vrijgesproken. Met goed gevolg werd Woensdag door een blinden jongeman te Amsterdam het examen ter verkrijging van de akte lager onderwijs afgelegd. Deze jongeman, de heer M. Jonker, verloor op 3jarigen leeftijd het gezichtsvermogen. Zijn eerste opleiding ontving hij in het Instituut tot Onderwijs van blinden te Amsterdam. Op 18jarigen leeftijd verliet hij deze inrichting en zette zijn studie voort aan The Royal Normal College for the Blind te Londen ontving na zijn terugkomst in Holland nog eenigen tijd les in de Engelsche taal, om op 21jarigen leeftijd de akte Engelsch M. O. te halen. Met die kennis was de energieke jongeman echter niet tevreden. In 1 x/3 jaar wist hij zich te bekwamen voor de akte L. O. Den Haag, omstreeks negen uur in den avond. Zwaaiend en tegelijkertijd een liedje neuriend kwam hij op denZuid-Buitensingel aangesukkeld. Hoe meer hij zwaaide, des te dichter kwam hij den waterkant nabij, zoodat de voorbijgangers zelfs een oogenblik vreesden hem in het water te zien onderdompelen. Een man, 't blijkbaar goed met hem meenende trad uit den kring der kijkers naar voren, sprak den beschonkene op vriendelijken toon aan, hem vermanende zich van den waterkant te ver- wijderen. Edoch, of de plots ingetreden hooge temperatuur hem had bevangen, dan wel Cam- brinus, daarin had hij geen ideeechter wel om met den vermaner een bad te nemen, waarin deze op zijn beurt geen zin had. De aange- schotene liet zich echter niet afschrikken hjj zou en moest met den ander een bad nemen, waarop hij den raadgever beetpakte, die beduusd over zooveel dankbaarheid, zich maar ten halve verdedigde, wat tot gevolg had dat hij uit erkentelijkheid met een half afgebeten duim huiswaarts kon keeren, terwijl de pseudo-bad- gast, zi]n zin doorvoerend, zich te water wierp om, na eenig spartelen, maar weer spoedig den vasten wal op te zoeken. Uit de dierenwereld Het zoontje van den heer Exalto in de Veemarktstraat te Breda, heeft een kippenei laten uitbroeden door een duif. Nadat het kuiken het daglicht had aanschouwd was er dadelijk hoogloopend verschil van meening tusschen pleegraoeder en pleegkind. De duif wilde het kieken voeren, maar het kieken wilde, zijn natuur getrouw, zelf zijn voedsel van den grond pikken. Nu draagt het zoontje van den heer E. het kieken in een doosje bij zich of stopt het warm en veilig onder een stuk pels. 's Nachts echter slaapt het kuikentje in een mand metleeuwhondje, dat, als het diertje blj hem is gezet, stil toelaat, dat het zich aan zijn borst neatelt om zich te verwaren en dan uit vrees het kleine diertje pijn te doen, zich nauwelijks meer durft te verroeren. Gemengd en geteld. Te Haarlem is een verkiezing geweest voor leden der Kamer van Arbeid voor het bloembollenbedrijf. Aan een der processen-verbaal van stemop- neming wordt door het H. Dbld. het volgende ontleend ,/Onmiddellijk daarop wordt de stembus ge- sloten. De stembriefjes worden dooreengemengd en geteld. Hun aantal bedraagt geene." Op het politiebureau te Hilversum kwamen 2 meisjes vertellen, dat er aan de Peerlkamp- laan door iemand op ben geschoten was. De politie toog op onderzoek uit en spoorde als den dader op een 18jarigen knaap. De knaap verhaalde, dat hij het hoofd was van een rooversbende, die er des nachts op uit trok. Hij weigerde evenwel de namen der andere leden te noemen. De jongen was in het bezit van een zakpistool, dat hem werd afgenomen. Na verhoor is hij op vrije voeten gelaten. Op een nacht in de maand Januari waande een arbeider te Rhenen, die op een strooptocht was, zich bespied door een onbezoldigd rijks- veldwac'nter. Hjj loste op den man een schot, dat doel trof doch de getroffene bleek niet de rijksveldwachter te zijn, maar de buurman van den strooper. Men kwam overeen, dat de strooper alle kosten zou betalen, en de zaak verder ge- heim zou blijven. Echter, het gebeurde lekte uit en kwam ter oore van de politie, met het gevolg, dat thans tegen den strooper, die ziek te bed ligt, een bevel tot gevangenneming is uitgevaardigd. In het hotel Royal te Pest wilden het Ka- merlid Barta en zijn vrouw gebruik maken van de lift, om van de eerste verdieping naar beneden te komen. Nauwelijks waren zij in de lift ge- stapt, of deze vloog door een gebrek aan de machine in de hoogte tot op de vijfde verdie ping, waar zij met geweld tegen het plafond stiet. Toen suisde de lift weer naar beneden, maar snelde toen weer in de hoogte tot de vijf de verdieping, van waar de dolle vaart in de diepte zich herhaalde. Eindelijk bleef de lift op de eerste verdieping staan. Daarvan maakten de beide inzittenden gebruik om er uit springen. Weinige seconden later stoof de lift weer in de hoogte, waar zij ditmaal verbrijzeld werd. Barta kreeg een zenuwcrisis, terwijl zijn vrouw met den schrik vrij kwam. Een streng onder zoek is ingesteld. De schrijver van Olivier Twist zou ver- rukt zijn als hij had kunnen tegenwoordig zijn bij de ontdekking te Berlijn van een school voor di'even in een kelder in de kleine Markurstrasse. De politie ontdekte daar een school waar arme wezens stelselmatig op stelen werden afgericht. Zij moesten voor de lessen 3 mark daags betalen, en maakten dan vier klassen door Eerst gemakkelijk werk op markten en ker- missen, dan diefstallen in warenhuizen, daarna zakkenrollen en ten slotte hoteldiefstal. De buit mochten zij houden na aftrek van 10 pet. voor den onderwijzer, Arthur Senig. De „Profes- werd dezer dagen gearresteerd en men sor hoopt dat zjjn college de eerste jaren gesloten zal blijven. Een bediende in een oadinrichting op de quai Yalmy te Parijs deed Maandagavond de ronde, om te zien of alles wel in orde was. In een der kamertjes vond hij in een badkuip het lijk eener dertigjarige onbekende vrouw, wier hoofd nog boven water stak. De onge- lukkige was plotseling aan een hartaandoening bezweken. Haar lijk werd naar de #Morgue" overgebracht. TER KEUZESSCHE COliRAST. mt blad verschljnt Maandag., WuenH<ln«f- en Vrijdaifnvonil, aitVeznnderd up »estdaRea blj de Klrmtt I". J. fi# O® te ter Menaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1