Gemengde berichten. Laatste berichten. leeg stond een beeld onthuld van H. M. de Koningin met de Prinses op haar schoot. Een en ander heeft het schoone bouwwerk nog meer dan tot nu toe tot eene attractie ge- maakt voor vreemdelingen om Zeeland's hoofd- stad met een bezoek te vereeren. Indien het Rijk, dat ook deze restauratie tinantieel steunde, wil medewerken, zal binnen- kort begonnen worden met de vernieuwing van den Oostelijken zijgevel. Zaterdagmiddag werd aan den Nieuwen Vlissingschen weg onder de gemeente Koude- kerke een man in bewusteloozen toestand aan- getrofifen. Nadat hij door de zorgen der Koudekerksehe en Middelburgsche politie naar het gasthuis te Middelburg was overgebracht en aldaar eenigszins was bijgekomen, bieek het een werkzoekende te zijn, die van Amsterdam te voet de reis naar Middelburg had gebracht, en vermoedelijk van gebrek in eikaar was gezakt. Denzelfden avond meldde zich een ander werkman, die uit Den Haag was komen wandelen en die in het bezit was van twee goede getuig- schriften, by de politie te Middelburg om onderdak aan. Deze ongelukkige had zijn gereedschappen, hy is namely k bankwerker, en kleederen gedeeltelijk verkocht om eten te kunnen koopen. Zaterdagmorgen is te Deventer uit de IJssel opgevischt het lyk van den sedert 26 April j. 1. vermisten koetsier D. J. 0. Zaterdagnamiddag om 4 uur geraakte het zesjarige zoontje van den heer Zonneveld in de Leidschevaart te Haarlem te water by de remise der tram. Na een tijd dreggen werd het leven- loos opgehaald. Onder het spelen liep een zesjarig knaapje op den N. W. Binnensingel te 's Gravenhage tegen een electrische tram aan, met het gevoig, dat het kind de wielen over het lichaam kreeg en dood van onder het tramrijtuig werd te vsorschijn gehaald. Yliegen. Op een byeenkomst te Brussel gehouden is besloten dat den 2In Juni van Luik naar Soesterberg gevlogen zal worden. Vermoedelijk zal men onder weg Venlo en Nymegen aandoen. De vliegers vertrekken 5 minuten na elkander. De eerste vertrekt om 12 uur van Luik om circa 3 uur in het vliegkamp te Soesterberg aan te komen. De afstand is 200 kilometers. Te Feijenoord is een werkman in een zuivelfabriek door een drijfas gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. Het been werd hem afgeknepen. Donderdagavond is te Rotterdam een jeug- dige schippersknecht die de vrouw van een schipper van den wal moest halen daar het Rynschip op stroom lag, uit de roeiboot gevallen en verdronken. De schipper vond zijn vrouw nog wachtende en de roeiboot dry vend. Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is 150.000 vermaakt. Zaterdagmiddag is de le-luit. der infan- terie W. B. C. v. T., gedetacheerd by de Nor- maalschietschool in Den Haag, in de Javastraat aldaar van zyn fiets gevallen bewusteloos were hy in de kliniek van bet Roode Kruis aan de Jan van Nassaustraat binnengebracht. Van hier werd hy vervoerd naar het Militair Hospitaa aan den Fluweelen Burgwal, waar werd vast- gesteld, dat de by den val bekomen verwon- dingen van boogst ernstigen aard zyn. Moord bij Koekange. In verband met den drievoudigen moord te Koekangerveld (Dr.), op 2 September 1909 hebben de veldwachters Kragt en Pool aange- houden J. W. den vader van den vermoorden 16jarigen schaapherder. By een ongeval in het artilleriepark aan het Kanaal te 's-Gravenhage is een milicien ernstig verwond, tydens het verplaatsen van een stuk geschut. Hy werd op het terrein verbonden door een officier van gezondbeid en vervolgens naar het militair hospitaal vervoerd, waar hy eergisteravond overleden is. Twee meisjes uit Breda, de 16jarige C. E. en de 18jarige P. J. M. M., waren dezer dagen stil de ouderlijke woning ontloopen en met een reizend circus meegegaan. Woensdag- avond kwamen beiden uit armoede in Breda terug, doch daar zij niet naar huis durfden gaau, namen zij hun intrek in een volksloge- ment waar zij op verzoek der ouders Donder- daglchtend door de politie werden aangehouden. De oudste werd naar de ouderlijke woning gebrachtde jongste op verzoek der ouders naar een gesticht te Almelo. Destijds huwde te Heinkenszand L. Courtin met de wed. A. de Jonge, terwijl jl. Vrijdag de broer van Courtin in het huwelyksbootje trad met de dochter van bovengenoemd echt- paar, waardoor broer Courtin thans de zoon is geworden van L. Courtin en diens vrouw, ter wijl genoemde dochter nu eveneens hun aan- gehuwde zuster werd en de ooms van de dochter de broeders van Courtin, thans haar aangehuwde zwagers zyn geworden, en eindeljjk zyn de laatst gehuwden aangehuwd broeder en zuster geworden van hun vader en moeder. Wei een ingewikkelde familiehistorie. De brigade-commandant der Koninklijke marechaussee te Sittard, waarschuwt voorzichtig te zyn, met het aangaan van handelsrelaties met personen in antiquiteiten woonachtig in die gemeente, die nagemaakt Delftsch goed, tin, koperwerk, enz., voor echt en onvervalseht op slinksche wijze aan den man trachten te brengen. Aar.gezien van deze combir.atie van personen reeds vele de dupe zyn geworden wordt aangeraden daarmede niet in handelsre- "atien te treden, alvorens voldoende inlichtingen te hebben ingewonnen. Brandstichting De brigade-commandant te Beek (L.) heeft Woensdag te Moorveld- Geulle een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den grooten brand aldaar, waarbij de hof- stede van den wethouder Pesch, de daaraan grenzende woning van Daamen en de cooperatieve boterfabriek in de asch werden gelegd. In denzelfden nacht was er ook een party jonge fruitboomen van den wethouder P. vernield, hetgeen verleden jaar ook het geval was ge- weest en waarvan men toen den zwager van Pesch, zekeren P. te Deurne, verdacht. De brigade-commandant begaf zich in burger- kleeding naar Deurne op onderzoek, waar P. in den nacht van den brand geweest was. Deze werd aangehouden en naar Moorveld-Geulle getransporteerd. P. ontkende beslist en zei tegen zijn zwager, dat hij wel blij mocht wezen, dat zyn hofstede was afgebrand, hij kreeg nu een mooi nieuw huis. P. is altoos een zonder- ling geweestmen gelooft dat hij niet wel by 't hoofd is. Hij is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. In Schoterland moest een familie ver- huizen en druk was men bezig den inboedel in te pakken. Op eens vermist men het 2jarig kindje. Overal in de buurt gezocht, zonder resultaat. Men vond het eindelijk terug in een inpakkorf onder papier en boeken Een ongeluksvogel. Een fietsrijder te Loosduinen viel, door het breken der voorvork, zoo ongelukkig, dat zijn kunstgebit hem in de keel en het gehemelte drong. Toen men hem per rytuig naar het Haagsche Ziekenhuis bracht, werd dit rytuig gegrepen door den stoomtram. Het paard werd vreeselijk verwond, het rytuig vernield en de inzittenden op den weg geworpen. Te voet moest men den pech- vogel toen naar het ziekenhuis brengen. Hoe gevaarlijk de gewoonte is, spelden in den mond te steken, ondervond Woensdag- middag de dienstbode A. S., van den heer Koning te Schagen. De speld bleef met den kop naar beneden steken, halverwege den slok- darm. Op advies van den plaatselijken geuees- heer, vertrok ze onmiddellijk naar het St. Eli- zabethsgasthuis te Alkmaar en op last van den daaraan verbonden geneesheer naar het akade- misch ziekenhuis te Leiden. Vrijdagmorgen te ruim half twaalf maakte het luchtschip, de jParseval V", met een vyftal personen aan boord, wederom een ritje door het luchtruim, op een hoogte van ongeveer 50 meter. Bij deze opstijging waren honderden schoolkinderen tegenwoordig. Omstreeks half zes steeg het luchtschip voor de laatste maal te Amsterdam op, om naar Den Haag te ver trekken. Aan boord bevonden zich, buiten de gewone bemanning, kapitein Van der Steuren de heer Van den Berch van Heemstede, secretaris van de Nederlandsche vereeniging voor de luchtvaart. Men rekende voor de reis 21/, uur noodig te hebben, doch te Leiden waren maatregelen voor eene landing getroffen. Gisteravond 6,40 kwam de //Parseval V" boven het terrein Duindigt te 's Gravenhage aan en landde om 6,45 uur. In den gondel waren ge- zeten de heeren commandant Hauptman Ding- linger, kapitein Van der Steur, van de genie, de reserve le luit. der grenadiers Jhr. Van den Berch van Heemstede en een monteur. Blijkens mededeeling der heeren was de vaart zeer voorspoedig geweest. Alleen in het begin had men met lichten tegpnwiDd (W.Z.W.) te kampen. Na een kwartier draaide de wind in N.W. rich- ting en bleef voor het verdere deel der vaart zoo. De wind was echter zeer zwak. De tocht was dan ook, naar commandant Dinglinger verklaarde, de beste dien hy tot nog toe in Nederland gemaakt heeft. Hij is blijkbaar niet zeer tevreden over Amsterdam als geschikte plaatst voor opstijgen met een bestuurbaren ballon, hij schijnt de nabijheid der Zuiderzee bezwaarlijk te achten ook met het oog op de daardoor ontstaande groote veranderlijkheid van wind en bewolking. De scheepskapitein Th. Rijkers, te Den Helder, die reeds eenmaal voor zijn aan den dag gelegden moed en zelfopoflering van den Duitschen Keizer een bedrag in geld, benevens een gouden zakuurwerk met het naamcijfer des Keizers heeft gekregen, nadat hij in December 1887 zeer veel had bijgedragen tot de redding van de bemanning van het in de Hollandsche wateren gestrande schip vde Renown" uit Bremen, toen Rijkers de reddingsboot viermaal door woeste zeeen naar het wrak had weten te sturen en de bemanning behouden aan wal wist te brengen, heeft thans een hernieuwd bewys ontvangen van de belangstelling van Keizer Wilhelm en van diens bewondering over den sedert meer- malen gebleken moed en volharding van schipper Rijkers. De Keizer heeft hem thans namelijk doen toekomen een zeer kostbare doekspeld met brillanten omzet en vertoonende het door de keizerlijke kroon gedekte naamcijfer des Keizers. De Commissie van Feestelijkheden in Schouwburgen te Gent heeft omtrent de exploi table van den Grooten Schouwburg besloten dat de stad zelf dit gebouw in eigen beheer zal zal nemen. Een commissie van propaganda, toezicht en patronage zal, met een kuDstbe- stuurder, door de stad te benoemen, het eigenlijk bestuur en de regeling der vertooningen waar- nemen. Het financieele bestuur wordt waar- genomen door een beambte der stad. Dat voorstel werd aangenomen met 3 stemmen tegen 4 onthoudingen. De Raad zal Maandag in openbare zitting over de kwestie beslissen. Een grenskwestie. Zooals bekend is, is invoer van vee uit het buitenland verboden. 4 Duitsche lammertjes (6 weken oud), die dat helaas niet wisten, zyn nu bij Nieuwe Schans over den Duitschen straatweg geloopen op het Jand van een Nederlandsch landbouwer vlak aan de grens. De Duitsche eigenaar informeert of zijn lam- meren in den schutstal zijn te Nieuwe Schans. Zijn er niet. Nu stelt de Hollandsche politie een formeel onderzoek in, of de lammeren nog op Ned. grondgebied loopen. Alzoo wordt geconstateerd. De burgemeester vraagt per telegram advies van den district-veearts. De district-veearts voelt zich niet veilig en vraagt per telegram advies van den Minister. 36 uren later komt van Winschoten de plaatsvervangend district-veearts, om te onderzoeken of die beestjes ook lijden aan een of andere besmettelijke ziekte. Ge- durende die 36 uren worden de lammertjes r8 nachts door 2 wakers, overdag door 1 persoon bewaakt, opdat ze toch vooral niet weer naar hun vaderland terugloopen. Uit solidariteit gaat intusschen een ander Duitsch landbouwer precies aan de grens een schaap aanbinden, in de hoop, dat de lammertjes bij het dier zullen komen, om zoo de bezittingen van zyn Duitschen collega te redden. 't Helpt niet en de Duitsche Einnehmer peinst nu erover, welke maatregelen tegenover dien boer dienen te worden getroffen. De plaatsvervangende district-veearts bevindt, dat de beestjes niet lijden aan een besmetteljjke ziekte en heeft geen bezwaar tegen het vervoer naar de slachtplaats. De lammeren worden in beslag genomen en onder toezicht van den plaatsvervangenden district-veearts en gemeente- politie geslacht. Nu wordt machtiging aangevraagd van den kantonrechter om ze in 't openbaar te verkoopen. Dit wordt toegestaan en de beestjes brengen (vleesch -j- velletjes) samen 3 (drie gulden) op. De Duitsche boer krijgt niets. De Neder landsche heeft, volgens opgave uit de meest vertrouwbare bron, f 60 (zestig gulden) kosten gemaakt. En nu spreekt de pachter van het grasgewas de gemeente Nieuwe Schans aan, daar die lammertjes 36 uren van zyn gras hebben ge- geten, en de Duitsche boer (vroeger eigenaar) den burgemeester van Nieuwe Schans om schadevergoeding. Deze feiten geschiedden in den jare 1911. De kleermaker Ottekar Kohl uit Berlijn, die in een Prager hotel met zyn vriend Kopecky overnachtte, toonde dezen een geladen revolver. Door zyn onachtzaamheid ging het wapen af en de kogel trof Kopecky. In de meening dat hij zyn vriend had gedood, schoot Kohl zich in zijn wanhoop vier kogels in net hoofd die hem onmiddellijk doodden. Kopecky echter is slechts licht gewond. Ben geschiedenis van potten en pottenkij kern. Een geschiedenis van twee nieuwe yzeren potten voor de Fransche marine, die de Eclair dezer dagen ten beste heeft gegeven, behoeft nog maar halfwaar te wezen om een bijna on- geloofelyk staaltje te zijn van belachelijke ge- wichtigdoenery door ambtenaren aan de Fransche ministeries, in dit geval aan het, sinds koiteu tyd onder leiding van Delcasse staande, departe- ment van marine. De marine te Toulon had twee gewone yzeren potten noodig voor een ouderzeesche boot, twee doodgewone ijzeren potten. Na den noodigen officieelen poespas en reus achtige papierverkwisting en inktvermorsing, kreeg een fabrikant ten langen leste de ver- eerende opdracht de twee potten te vervaardigen zij inoesten natuurlijk aan een groot aantal gewichtige voorschriften voldoen en vooral de bodem moest aan de meest uiteenloopende vereischten beantwoordden om goed tegen het vuur bestand te zyn. Nadat de twee potten nauwkeung volgens voorschrift waren gemaakt werd er eene com missie benoemd om ze aan een onderzoek te onderwerpen. Deze vatte haar taak, als alle commissies zeer en zeer nauwgezet op en zond de potten, met een uitvoerig rapport over den uitslag van haar onderzoek, naar het scheikundig laboratorium van de marine, om te doen onder zoeken hoe het metaal van den bodem samen- gesteld was. De heeren scheikundigen krabden met prij- zenswaardigen ijver een hoeveelheid metaal van den bodem af en stelden vast, dat het van uit- stekende hoedanigheid en de bodem in alle opzichten voor zijn taak berekend (geweest) was. De potten gingen, vergezeld van een tweede en natuurlijk nog veel uitvoeriger rapport naar de beoordeelings-commissie terug, die na lange beraadslagingen tot de slotsom kwary, dat de potten nu voor het gebruik, in de ketaken van de onderzeesche boot, geschikt geweest zouden zyn, maar dat door het gekrab van de schei kundigen er gaten in den bodem gekomen waren, die ze voor dat gebruik ongeschikt maakten waarom besloten werd de twee potten voor oud ijzer te verkoopen en twee nieuwe te bestellen, die nu natuurlijk weer even nauwgezet ondetzocht moeten worden als de eerste, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ze evenals deze een aantal gaten oploopen. En wanneer des bemanning van de onder zeesche boot niet toevallig nog een paar oude potten heeft, zal zij zich, tot de oplossing van deze zeer belangwekkende pottenkij kerij, maar met koud eten moeten tevreden stellen. Het is mogelijk dat er ook nog een andere weg te vinden is, om deze zaak tot een eenigszins spoediger einde te brengen. Voor eenige maanden werd op een klein eiland in de Philippijnen een poklijder aange- bracht en onder de niet gevaccineerde bevolking ontwikkelde zich spoedig een epidemie. Voordat de zaak naar buiten doordrong, waren 1000 personen, zijnde juist de helft der bevolking, aaugetast. Toen eerst konden maatregelen ge nomen worden tot vaccinatie, en deze geschiedde by de 800 nog gezonde personen. Een twee- honderdtal nog halve wilden, liep uit vrees weg, en van hen werden geen berichten meer gehoord. Maar de uitbreiding der ziekte was gestuit. Terwijl van de "eerste 1000, 400 stierven, kwam onder de 800 gezinnen verder geen enkel geval meer voor. De boeren in 't tuchthuis van Figueras, in Spanje, maakten Vrydag gebruik van de afwezigheid der troepen van het fort San-Fer nando, die een oefeningsmarsch maakten, om, ten getale van ongeveer duizend, aan het muiten te slaan en te trachten, zich uit de voeten te maken. De troep kwam nog juist bijtijds van haar marsch terug om te beletten dat alle tuchthuisboeven in massa de plaat poetatoc, maar aan een gering aantal gevangenen gelukte het toch, te ontkomen. De Japaneezen plegen zich met een veelal uiterst oncomfortabele rustplaats tevreden te stellen. De mannen hebben als legerstfede een mat op den grond, en daarover een kleed en een rolletje voor hoofdkussenmaar de vrouwen gebruiken niet eens zoo'n hoofdkussen. Zelfs de voornaamste Japansche vrouw slaapt op een blok hout. Dit houtblokje is zoo gevormd, dat het in den nek past, en is by welgestelden kostbaar, fijn gelakt, en kunstig beschilderd. Aan dit blokje is met een draad een klein maar hard papieren kussen bevestigd. Dit stukje hout met papieren kussen schuift de vrouw zoo onder den nek, dat het hoofd met kapsel vrijblyften dat is ook het doel van die ongemakkelijke manier van slapen. Want niets is gecompliceerder dan het kunstig kapsel van een .Japansche vrouw het duurt soms verscheidene uren totdat het haar behoorlijk gekamd en geparfumeerd in den gewenschten vorm zit, en het met bandjes, linten en bloemen doorvlochten en met haar- spelden versierd is. En aangezien zoo n creatie verscheidene dagen dienen moet, zou geen Ja- paneesche, die op haar frisuur gesteld is, haar hoofd op een kussen willen leggen. Men ziet wat de gewoonte vermagwant niettegenstaande die manier van slapen, voelen de Japansche dametjes er zich uitstekend bij. 's Gravenhage, 8 Mei. Regeeringstelegram ved 7 dezer, betreffende de pest op Java. In de afdeeling Malang gisteren 19 gevallen, waarvan 14 dooden, terwijl van de lijders van vorige dagen er nog 7 overleden. TeSoerabaja zijn geen nieuwege- vallen bijgekomen, doch een der lijders is over leden. Te Kediri en te Sitoebondo geen nieuwe gevallen bijgekomen. Te Madioen 1 geval. Assen. Zooals in een onzer gemengde be richten te lezen staat is een man gfearresteerd in verband met den moord te Koekange even- wel zijn er geen termen gevonden om hem gevangen te houden zoodat hij weder op vrye voeten is gesteld. De man werd gearresteerd op aanwyzing van zijn zoon die op zijn sterfbed verklaarde dat zijn vader den moord had gepleegd. Mexico. De president heeft verklaard dat hy zoodra de vrede is hersteld zijn ontslag zal nemen. Dit besluit werd met vreugde begroet daar men thans meent dat de vrede spoedig zal worden gesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2