A I g e m e e n N i e u w s- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandereft. OVEjIWINHIIS ma steijd. 5606. Dinsdag 9 Mei 1911. Binnenland. 51e Jaargang. FEPILLBTON. ABONNEMENT: Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Er was hoegenaamd geen handel. veizevscre courast. Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. e" fi.i<l'nr»vora atigeaondertt op Fee.tdoven UJ do Ktriiin I". J. fin OK te Ver Weazen. Met bezoeli van de Koningin aan Brussel. Uit Brussel meldt men, dat het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Brussel is bepaald op 26, 27 en 28 Juli. TER NEUZEN, 8 Mei 1911. Naar vernomen wordt zijn door de Gezond- heidscommissie alhier voor de benoeming van een secretaris dier commissie op de alfabetische aanbevelingslpst geplaatst de heeren A. J. Klaassen, J. M. Mulder en H. J. van den Ouden De schippersvereeniging Schuttevaer, af- deeling Ter Neuzen, die bp den Minister van Waterstaat adhaesie betuigde aau het adres van industrieelen e.a. te Sas van Gent, om, ter voor- koming van de toenemende verzouting van het water op het kanaal Ter Neuzen-Gent de sluizen aldaar te sluiten, ontving bericht dat op de desbetreffende adressen, dus ook op het hare, afwijzend is beschikt. Gisteren speelde alhier de voetbalver- eeniging //Oranje 1" van Sas van Gent een wedstrijd tegen //Sparta I" van hier. Bp de rust was de stand 1 1, terwijl aan het eind z/Sparta" won met 41. In de eerste helft stond het spel vrij volkomen gelijk en gaven beiden geen krimp doch na de rust was //Sparta" sterker. Zoodoende staan beide vereenigingen geheel quitte daar Sparta" den 22 Januari door //OrAnje" te Sas van Gent ook met 4—1 werd geklopt en, wat het merkwaardigste is, zoowel te Sas van Gent als hier hadden ook protesten plaats tegen eenige beslissingen van den fungeerenden scheidsrechter. Evenwel meeuen wij te mogen opmerken dat de taak van den scheidsrechter even ondank- baar is als die van den doelverdediger, m.a.w. dat beiden zelden de spelers volkomen tevreden stellen. Zouden tegen het volgende seizoen de ver eenigingen niet kunnen vereenigd worden in een Zeeuwsch-V laamschen bond, om volgens een vastgesteld programma te spelen We gelooven wel dat dit kans van slagen zou hebben en de belangstelling zou er veel door toenemen. In den laten avond van Zaterdag maakte een der miliciens alhier in garnizoen, die in beschonken toestand verkeerde, in de Noord- straat kabaal en veroorzaakte last aan de door die straat passeerenden. De agent van politie Van Doorn, die daarmede was in kennis gesteld, maande hem aan om stil mede te gaan, naar de kazerne, doch dit was olie in het vuur, toen begon hp nog maar eerst ter deeg uit te pakken tegen den agent, die genoodzaakt was hem aan te grppen, waarbij beiden over de straat rolden. De milicien wist toen de sabel van den agent uit de schede te trekken, doch eer hij hiervau gebruik kon maken was ook de agent Kwaak toegeschoten, en wist den woesteling de hand- boeien aan te doen en zoo vast te draaien, dat hij de sabel losliet. De milicien verzette zich hevig en de politiemannen ontvingen geduchte schoppen en trappen, terwijl huu gummistok verschillende malen in onzachte aanraking kwam met den soldaat. Toen ten slotte de inspecteur van politie, die gewaarschuwd was, ook ter plaatse verscheen, werd de man, daar geen ander middel mogelijk bleek, naar het politiebureau gesleurd en in het cachot opgesloten. Toen men hem den volgenden morgen afhaalde om hem in de kazerne aan de militaire autoriteiten over te geven, bleek hij nog zeer goed de ge- volgen van zpn woest bedrijf te gevoelen. In den laten avond van Zaterdag j.l. ontdekte dokter Bom, te Axel, die eene groote collectie uitstekende postduiven bezit, wat in den omtrek van algemeene bekendheid is, dat de allerbeste uit de til waren ontvreemd. Van den dader of daders was geen spoor te ontdekken, maar alleen bleek uit de orustan- digheid dat juist de beste duiven verdwenen waren, dat de dader bijzonder goed op de hoogte moest zijn geweest van de plaats waar hij z°Ljn weik verrichtte niet alleen, maar ook zeer goed bekend was met de duiven van den heer B. Genoemde heer, die gaarne eenig licht wenschte in deze duistere zaak en ook gaarne zoo mogelijk zijne vlugge duiven terug zag, dacht om het succes, bij het opsporen van misdrjjven reeds behaald met den politiehond Max te Ter Neuzen, en riep gisteren de hulp in van den inspecteur van politie alhier, die des avonds te voet met zijn hond naar Axel toog en daar ongeveer half elf ure arriveerde. Van een der ontvreemde duiven was een slagpen blijven liggen, daaraan werd Max lucht gegeven, en deze vond en hield een spoor en na korten tijd was de dader, een zekere Van D., ontdekt en door de mand gevalleu. De ont vreemde duiven, wier slagpennen waarop het stempel van den eigenaar voorkwam reeds waren uitgetrokken, vverden nog bij hem be- vonden en in beslag genomen. Het schijnt dat jaloezie op den heer B., die met deze duiven bij wedstrpden steeds eerste prijzen behaalde, tot het bedrijven dezer daad 134) ,/Traverse", hervatte Herbert, ,je hebt toch zooeven de bekentenissen van kapitein Lenoir gelezen. Zijn ze niet eenigermate verontschuldi- gend voor uw vader Wees niet onrechtvaardicr jegens hem, vergeet niet, dat hij door dezen Lenoir bedrogen werd en geloof mij, wanneer ik zeg, dat majoor Warfield, uw vader, door de scheiding van diegene, welke hij oprecht beminde, met minder leed dan uw moeder zelve. liwe ouders waren beiden het slachtoffer van een sch and daad, zooals kapitein Lenoir zijn handel- wijze zelf noemt, zp waren het slachtoffer zijn er wraak, en 't ware onrecht van u, Traverse", ging Herbert voort, //dengene verbitterinu- te toonen, die zonder twijfel op dit oogenblik brandt van verlangen je met open armen te ontvangen en aan zijn vaderhart te drukken." //Hoe dat? Heeft majoor Warfield reeds kennis van den inhoud dezer papieren vroeg Traverse. z/Ja, ik zond hem een afschrift er van voor zooverre ze hem betroflen. Het origineel meende ik in handen te moeten houden, daar 'tons van pas kan komen om de vrijheid van mistress Lenoir te bewerken. Ik denk, indien wij den heer De St. Mery dit tooiien, dat op Capitola's moeder betrekking heeft, hij dan ook niet zal weigeren, de vermeende ongeneesbare de vrij heid te geven. Doch, lees zelf, Traverse, ge zult zien, dat Lenoir ook dit tweede offer zijner gewetenloosheid voile voldoening geeft, daar hij zijn aan haar begaan onrecht bekent en haar om vergiffenis vraagt." »Onrecht Je hebt zeer verzachtende woor- den voor de snoode vergrijpen, voor de roekelooze schanddaden van dezen onmensch," riep Traverse wiens gelaat van verontwaardiging gloeide. //Hij is dood, Traverse en ge hebt hem op z^jn sterfbed vergiffenis geschonken," vermaande Herbert. »Draag uw toorn niet verder dan t graf, want hp stierf met oprecht berouw." 1 raverse zweeg en nam de papieren weer op, waarin hij een volledige bekentenis vond van de handelwijze van den kapitein jegens mistress Eugene Lenoir. Alles wat onze lezers reeds vernomen hebben door 't gesprek der ongelukkige gevangene met Iiaverse Bocke, stond hier zwart op wit in bpzonderheden vermeld en met opgave der heb- zuchtige beweegredenen die Lenoir er toe ge leid hadden. Het groote vermogen, dat na den dood van zpn ouderen broeder op hem overging, had hem de oogen uitgestoken. Alvorens zjjne schoonzuster moeder was, had hij haar met ach- ting behandeld. Eerst toen hij vernam van het kind, dat erfgenaam zou worden, verander- heeft geleid. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen voor de volgende ingezetenen van Zeeuwsch- VJaanderen P. de Bruijne lz. te Cadzand, E. A. Calon te IJzendijke, K. J. A. G. Collot d'Escury te Hontenisse, J. H. van Cruyningen te Oostburg, J. Dieleman Pz. te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, C. P. J. Dierick te Koewacht, P, Dregmans te Axel, E. B. Dumoleyn te Honte nisse, J. Erasmus te Cadzand, L. de Feijter te Axel, H. G. Hammacher te Groede, J. F Hennequin te Sluis, Mr. P. C. J. Hennequin te Aardanburg, F. van Hoeve te Axel, F. C. 0. M. Hombach te Hulst, J. Huijssen Johz. te Ter Neuzen, C. J. de Kerf te St. Jansteen, Abr. Koster te Axel, Abr. de Kraker te Zaam slag, A. C. Lensen te Ter Neuzen, lz. Luteyn Sr. te Zuidzande, H. L. J. Maertens te Hulst, P. Malotaux te Sas van Gent, 1. Risseeuw Az. te Oostburg, I. Risseeuw lz. te Oostburg, Joh. Risseeuw lz. te IJzendijke, Joh. Risseeuw 1.Azn. te Zuidzande, Joh. Risseeuw lz. te Cadzand, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, 1. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, J. F. Temmerman te IJzendijke, J. Vogelvanger te Hulst, C, van Waes te Westdorpe, F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst, J. F. A. M. van Waesberghe te Hulst, H. H. M. Wauters te Hulst en G. Wieland te Ter Neuzen. Het laagste gezamenlijke bedrag van aan- slagen dat tot plaatsing op de lijst heeft geleid is 441,1s1/,. De heer P. Wpne-Voerman te Philippine die einde Maart zijn perceel mosselen in de Ooster-Schelde no. 550 nog ouderzocht had en alles in den besten staat had bevonden, bemerkte veertien dagen na Paschen, toen hij dit weer onderzocht om de halfwassen mosselen op te vangen en ze naar andere perceelen over te brengen, tot zijne groote teleursteiling, dat eene groote hoeveelheid mosselen, naar schatting 1000 ton, was ontvreemd. Eene groote tegenslag, als men bedenkt, dat alles van Zeeuwsch zaad was geteeld. Men vraagt zich afHoe is het mogelijk, dat dieven zoo ongestoord kunnen te werk gaan, niettegenstaande het talrijke politie- toezicht? De eigenaar looft een premie van 100 uit aan dengene, die den dader of de daders kan aanwijzen, of zoodanige inlichting geeft, dat eene vervolging kan ingesteld worden. Gisteren speelden te Vlissingen voor den door E. M. M. uitgeloofden beker het eerste de zijne sympathie voor de jonge weduwe in een onverzoenlijken haat, die hem alle barbaar- sche middelen deed aangrijpen om zich in 't ongestoorde bezit van 't rijke erfdeel te stellen. Hp ontrukte het wicht aan de jonge moeder en verkocht het met de min Granny Crewell a#n een slavenhandelaar. Toen hij het reeds lang dood waande, verscheen het plotseling in den persoon van Capitola, die majoor Warfield in New-York gevonden en naar Warfieldhouse gebracht had. Van dit oogenblik af had hij het jonge meisje naar 't leven gestaan en zich daartoe van den bandiet Mac Donald bediend, die gelukkigerwijze zoo zei hij op zijn sterfbed niets uitgevoerd had. Wat den dood zijns broeders betreft, daaraan was hij onsehuldig, doch toevallig was hij er van getuige. Hij zat destijds diep in schulden en was dertig mijlen ver van zjjn standplaats gekomen om hulp te vinden bij zijn broeder. In de nabijheid van het //Spookhuis" ontmoette hij toevallig zijn broeder op 't oogenblik, dat zpn eigen geweer losbrandde en hem levenloos deed neerstortten. Verschrikt door dit ongeluk was hij gevlucht, zonder zich in het //Spook huis" te laten zien. De gedachte, dat men hem voor den moordenaar zou houden, deed hem ijlings naar zijne standplaats terugkeeren. Niemand had zijne korte aanwezigheid bemerkt en hp had er natuurlijk over gezwegen. Toen hp bericht kreeg van den dood zpns broeders, elftal van die vereeniging tegen het eerste elftal van M. V. V. O. uit Middelburg. Nadat de wedstrijd tweemaal met een kwartier was ver- lengd won M. V. V. O. met 3—2. Uit dezen uitslag en uit het feit, dat E. M. M. met de rust 10 stond en zelfs een oogenblik twee punten had tegen de Middelburgers geen enkel, blijkt voldoende dat hier een spannende wedstrijd is gespeeld. Gisteren maakte de Middelburgsche Be- stuursbond met muziek een propaganda tocht door een deel van Walcheren. Een tiental opgeschoten jongens, die als nieu wsgierigen medetrokken en waarvan enkele „genoeg" hadden maakte het de fietsende dames lastig, waar- tegen eenige der tochtgenooten protesteerden, hierdoor onstond te Gapinge een vechtpartij, waarbij de baldadigen met stokken sloegea en een der deelnemers aan den optocht bloedend verwondden. De Middelburgsche politie, die gewaarschuwd was, wachtte den stoet aan de grens der ge- meente op, en sommeerde de rustverstoorders heen te gaan. Een zekere J. G., die daaraan niet wilde voldoen, werd gearresteerd. Axel, 6 Mei. Op de heden alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren 17 stuks aangebracht. De heeren C. Haak en L. Wiemes verkregen ieder twee prijzen en de heeren Joz. van de Wege, C. Dieleman Wz., B. C. IJsebaert en F. van Driel een prijs. Men schrijft ons uit Middelburg De voorgevel van het stadhuis alhier is ge- durende een groot aantal jaren steeds gedeel- telijk aan het oog onttrokken geweest door een stelling. Nauwelijks wa3 een gedeelte gerestaureerd of direct werd een ander gedeelte onder handen genomen. Maar thans is hieraan een einde gekomen, de laatste stelling aan de Westzijde van het gebouw is verleden week afgebroken, en nu vertoont de voorgevel zich weer geheel zooals hij in gotischen stijl in het begin der 16e eeuw, door den Mechelschen architect Anthonius Kel- derman en zijne zoneu gebouwd is. De beelden van de graven van Holland en Zeeland, vanaf Dirk V tot Philips I, die in den gevel staan zijn alien afgenomen en ver- nieuwd en hebben nu hun plaats weder inge- nomen in de ook geheel gerestaureerde nissen. Zooals bekend is, werd het vorige jaar op den eersten jaardag van Prinses Juliana in een nis in den Westelijken topgevel, die tot nu toe speelde hij den verraste en vertrok dadelijk om de begrafenis bij te wonen en de erfenis te^ aanvaarden. In 't //Spookhuis" en den heelen omtrek meende men, dat Eugene Lenoir ver- moord was. Niet minder was hij echter ver- rast, toen eenige dagen na zijn aankomst Mac Donald, met wien hij reeds vroeger in verbin- ding stond, zich als de moordenaar van Eugene Lenoir aanmeldde. De roover meende daar- voor eene rijke belooning te ontvangen en Lenoir nam den sehijn aan, alsof hij den bandiet geloofde, om zich later beter van hem te kunnen bedienen. De waarheid was, dat hij de kapitein zoowel als Mac Donald aan den dood van Eugene onsehuldig waren. Dit be- zwoer hij op 't oogenblik, dat hij op 't punt was voor Gods rechterstoel te verschijnen. Een rouwmoedige vraag om vergiffenis voor zijne slechte daden vormde het slot der be kentenissen van den kapitein en hij uitte een innigen zegenwensch voor de verbinding van Traverse Warfield met Clara Day. Nadat Traverse de papieren doorgelezen had, stond hij op en trachtte zijne aandoening te bedwingen. z/Welk een afgrond van slechtheid zei hij. z/Hoe kan iemand zoo diep zinken en zich toch nog den sehijn van een man van eer geven. Want als zoodanig stond de ellendeling te boek bij hen, die hem niet nader kenden." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1