A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zon- en Feestdagen. i\o. 5604. Donderdag 4 Mei 1911. Binnentand. Gemengde berichten. 51e Jaargang; J? E UIL L E X 0 N. ABONNEMENT: Per lrie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland J 1,65. Men abonneert r/ich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ,/Doch de mensch gewent zich aan alles en zoo heb ik ook geleerd mijn lot gelaten te dragen als men mij dwong zulk eene droevige rol te spelen. Het kon misschien in de omgeving ruchtbaar geworden zijn, dat in't ,/Spookhuis" een dame gevangen werd gehouden wellicht had men mij eens aan't raam gezien, ofschoon't mij streng verboden was mij daar te vertoonen, kortom, mijn beul kwam op de gedachte zyn huis den naam te geven, dat het erspookte. Men deed mij nu slechts witte kleeren dra gen en een langen witten sluier, die tot den grond kwam. Om mijne gestalte nog spook- achtiger te maken, kwam Lenoir op de gedachte mij van een lantaarnroet blauweglazen te voorzien, die een lichtblauwen schijn verspreidden. Kwam dan in de nabijheid van 't ,/Spookhuis" een eenzame wandelaar, of verdwaalde een jager tot bij ons, dan beval mij Dorkey gesluierd aan t venster te gaan staan, tevens stelde ze de lantaarn zoodanig, dat het blauwe licht over mijne witte gestalte viel. De werking hiervan bleef met uit. Weldra verzekerde Dorkey, dat elk in den omtrek geloofde, dat het spookte in t „bpookhuis", hetgeen natuurlijk tot gevolg had, dat men de omgeving schuwde. Nog zeldzamer gebeurde het na dien tijd, dat iemand van de gastvrijheid van den kapitein gebruik maakte en zoodoende had mijn zwager zijn doel bereikt, namelijk mijn gevangenschap Van hare ouders ontving Prinses Juliana op haar tweeden verjaardag een miniatuur-boerderjj naar een model uit Uddel. Op deze boerderrj zijn stallen, hooiberg, rietendak, tot zelfs de bewoners in hun typi— scbe Veluwsche kleederdracht, getrouw weer- gegeven. Het boerderijtje beslaat een opper- vlakte van circa 2 M2. Van haar vader ontving zij als curiositeit een ouderwetschen trek-kinderwagen, die tevens als bokkenwagen dienst kan doen. Deze wagen, vroeger eeu van 's Prinsen kinderheerlijkheden in Mecklenburg, werd eeni- gen tijd geleden van daar naar hier overge- bracht en bij de restauratie, naar de kleuren van het Kon. Staldepartement, met blauw satijn gevoerd. De Bond van Onderwijzeressen bij het Fro- belonderwijs heeft der prinses een volledig stel L robelmateriaal aangeboden, welk geschepk door H. M. de Koningin welwillend is aanvaard. Bij Kon. besluit van 22 April is aan de gemeente Vlissingen verleend een voorschot uit 's Rijks kas van teu hoogste 421,000, ten einde haar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de #Ver- eeniging tot verbetering der volkshuisvesting" ten behoeve van den aaukoop van grond voor en den bouw van 180 arbeiderswoningen. Naar gemeld wordt is het wetsontwerp betreffende de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering, dezer dagen door den Minister van zooveel mogelijk geheim te houden. En om t gerucht van de witte vrouw, die in 't huis rondwaarde, nog te verbreiden, dwong mijn zwager mij eenmaal, toen hij een ouden krijgs- makker tot gast bad, des nachts bij dezen op de kamer te verschijnen. Hij liet mjj door Dorkey dreigen, dat hij mij in den diepsten en sombersten kelder van 't huis zou doen opsluiten indien ik den vreemdeling door eenig geluid liet verstaan, dat ik geen spook, maar een wezen van vleesch en bloed was. Ik moest la.ngzaam en zwevend door de kamer gaan en binnenkomen door eene geheime deur, wier be- staan mij tot nu toe onbekend was. Door dezelfde deur moest ik ook weer de kamer ver- laten, nadat ik eenige seconden voor het bed van^ den vreemdeling zou gestaan hebben. Kort voor middernacbt kwam Dorkey mij halen en bracht mjj aan de deur van het ver- trek. Deze was door een groot beeld verborgen, dat mij zeif voorstelde in 't wit gewaad, dat ik droeg. Het was de copie van een miniatuur- portret van mij. legenover den verborgen ingang was een onzichtbare deur. Deze, zei Dorkey, zou de kolonel op den laatsten klokslag van twaall uur openen, om 't licht der blauwe lantaarn op mij te lateu vallen. Innerlijk woedend, dat ik mij tot zulk een spel -moest laten gebruiken, deed ik toch, wat men verlangde. Ik had reeds bewijzen genoeg, dat de kapitein zijne bedreigingen zou ten uit- voer brengen, wanneer ik uiet gehoorzaamde. loen de klok middernacht sloeg opende Dorkey de geheime deur, terzelfdertijd ging ook de Landbouw, Nijverheid en Handel van den Raad van State terug ontvangen en kan thans de in diening van dit ontwerp bij de Tweede Kamer zeker binnenkort worden tegemoet gezien. TER NEUZEN, 3 Mei 1911. Bij het gisteren te Middelburg gehouden onderwijzersexamen zijn o.m. geslaagd de heeren P. C. Steenhart en E. P. van der Werff, beiden van Oostburg. Volgende week zal eene gecombineerde vergadering gehouden worden van de gemeente- raden van Schoondijke, Oostburg en IJzendijke ter bespreking van de plannen tot stichting van een gasfabriek voor de drie gemeenten te zamen of voor ieder der gemeentenafzonderlijk. Deze vergadering zal worden bijgewoond door den heer P. Polet, directeur der gemeentelijke gasfabriek te Middelburg, die in deze als adviseur optreedt. Volgens mededeeling van het Loodswezen is de betonuing in het Nauw van Bath als volgt gewijzigd Vervangen de rood en zwart hor. gestr. kogelton No. 42 met staand kruis door een stompe ton No. 42. Vervangen de stompe ton No. 41 door een rood en zwart hor. gestr. kogelton No. 41 met kegel. Verlegd de roode lichtboeiNo. 33., in 100 d.M. water, op 51° 23' 1" N.b. en 0° 43' 0" W.l. Toen de circa 60jarige C. L., te Stoppeldijk Zondagavond huiswaarts keerde, werd hij door een tot nu toe onbekenden fietsrijder om»er ge- reden, met het ongelukkig gevolg dat hij zijn linkerbeen brak, en hij daarenboven zoodanig werd gewond, dat hij naar het gasthuis te Hulst ter behandeling is vervoerd. Axel. De heer A. J. Hoi, onderwijzer aan de o. 1. s. is benoemd als onderwijzer in de gymnastiek aan de voorbereidende klasse bij de Rijks Normaallessen alkier. Zaamslag. Alhier is opgericht een vereeni- ging tot onderlinge glasverzekering van win- kelruiten. Het doel dezer vereeniging is een zoo laag mogelijke premie voor verzekering van winkelruiten te betalen. Staande de al gemeene vergadering werdeu door verschillende personen ruiten ter verzekering opgegeven. tegenovergestelde deur open, waar kapitein Lenoir stond. Hij had de blauwe lantaarn op mij gerickt en de schijn maakte, dat mijn kleeren als phosphor lichtten. Toen ik 't bed genaderd was, ontwaakte de officier, misschien door den toeht der beide deuren in een woord, de held, die reeds in twintig velaslagen gestreden en den dood getrotseerd had, hij richtte zich op, gaf een luiden gil van schrik en zonk bewusteloos neer, tevwijl ik weer door de verborgen deur moest verdwijnen. Den volgenden dag vertrok de gast van den kapitein. De dappere officier zorgde er voor, dat tgeval wijd en zijd bekend werd. Van nu af schuwde iedereen langs het huis te gaan. De oude Dorkey stond mij meer vrijheid toe, tot een nieuwe gebeurtenis, nu drie jaar ge leden, oorzaak was, dat ik hierheen werd ge voerd. Op zekeren dag zei Dorkey mij, dat ik wederom eenigeu tijd mijne kamer niet verlaten mocht, daar kolonel Lenoir zijne pupil, eene jonge miss, in huis gebracht had, die natuurlijk van mijne aanwezigheid niets weten mocht. Nu werd ik weer opgesloten en dubbel streng be- waakt, zoodat ik, ondanks mijn vurigsten wensch, niet 't minst met de jonge vreemdeliuge in aan- raking kon komen. Twee of drie weken later zag ik eene jonge dame te paard voor 't huis stilhouden. Ik hield haar voor een iuwoonster van 't //Spookbuis", doch vernam van Dorkey spoedig iets anders. Ze was eene vreemdelinge, die door het hevig onweer verrast was en hier eene schuilplaats zocht. Gelukkig was de kapitein niet chuis, daarorn had zij haar binneugelaten. Koewacht. Dezer dagen behaalde Rene Baes alhier, aan de ambachtsschool te Lokeren het diploma van hoefsmid. Van alle leerlingen die met hem aan't examen deel namen verkreeg hij de meeste punten. Absdale. Zondag werd alhier de nieuwe gaai- pers ingewijd op een terrein midden in het gehucht, aan den weg van Axel naar Hulst. De aanwezige schutters waren zeer ingenomen, zoo- wel met den flinken gaaipers als de goed iDge- richte tent, waarin zij zich hun pintje goed lieten smaken. Als eeD bijzonderheid kan gemeld worden dat de koning der societeit, de heer G. A. de Buck, den eersten vogel van de nieuwe prang schoot en nog wel den hoogvogel. Na afloop der schieting verzamelden de deel- nemers zich aan een gezelligen maaltijd, dien zij alle eer aandeden. RECHTSZAKEN. De Haagsche Rechtbank veroordeelde Maandag in hooger beroep een veldwachter-jachtopziener te Wassenaar wegens stroopen met behulp van een carbidlantaarn en geweer, tot 4 dagen ge- vangeDisstraf met bevel tot vernietiging van geweer en lantaarn. De kantonrechter had den man veroordeeld tot een geldboete. Vrijdagmiddag arriveerde te Goes een bekend aviateur, die met het bestuur van het eerste Zeeuwsche vliegcomite daar ter stede, een in- spectie maakte over eenige terreinen, waarvan sommige zeer geschikt werden bevonden en waar- over het bestuurreeds de beschikking is toegezegd. Deze tocht met drie auto's oud^rnomen was reeds een voorproefje van hetgeen binnenkort wach- tende is. Het comite heeft medegedeeld, dat beslist gevlogen zal worden. Van den Nederlandschen loodsschoener no. 13, schipper P. Verheul, is Vrijdag, ter reede van Zierikzee, een jol, bemand met 8 personen, omgeslagen. Allen geraakten te water, doch werden gered door het motor-betonnings- vaartuig. Onder den rook van Groningen heeft zich eenigeu tijd geleden een geval van bijgeloof voor- gedaan, voor de waarheid waarvan wordt ingestaan. Toch moest men haar den lust benemen om nog terug te komen en dus moest ik weer de witte dame spelen. Ik wees het voorstel van Dorkey bepaald at, al hare bedreigingen bleven zonder gevolg tot ik een gedachte kreeg, die mij deed toestemmen. z/Ditmaal is de kapiten niet hier", zei ik tot mij zelf, tfik zal doen wat de oude Dorkey verlangt, totdat ik in de karnel- der vreemde ben, dan werp ik mijn sluier terug en roep hare hulp in. Dit is alleen het middel tot redding", dacht ik „ze zal, ze moet mij hooren. Dorkey zal mij niet beletten, haar in't kort mijn droevig lot te verhalen en haren bijstand te vragen." Aarzelend, om geen verdenking op te wek- ken, gaf ik eindelijk mijne toestemming om middernacht weer het spook te spelen. Dorkey kwam mij halen. Ik ging door de verborgen deur binnen en nadere langzaam het bed, toen mijn blik op een ring viel, die op de toilet- tafel lag en zeker door de vreemde daar neer- gelegd was. Een eigenaardig onverklaarbaar veriangen naar den ring maakte zich van mij meester. O, dokter, ik kan u mijne verbazing niet beschrijven Ik herkende den ring, van binnen stonden de letters C. L., denzelfdeu ring, dien ik de min gegeven had, toen zij met mijn kind heen ging. Kortom bet was mijn eigeu trouwringHoe kwam deze ring in 't bezit der vreemde O, ik wist hethet jonge meisje, dat daar in 't bed zoo rustig en vreed- zaam sliep gelijk een engel het was mijn kind, Oapitola Nauwelijks in staat mij over- eind te houden, wankelde ik naar bed en sloeg de gordijnen terug. (Wordt vervolgd.) AEIIKEJfSCHE COURAST. l>lt t»l««l ver»chljnt WHandw;., *»i»t-iit«l ity- Vrijdayavonil. aLltgeaonderit up (Peestdutfan l».J de H'lrtna 1". J. V1V UK te *er Seiuea. Burgemeester en Wethouders van de gemeenle TER NEUZEN geiet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 15en Juli 1844, no 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende raededeeling van s Koninga veriangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den lsten Maart 1815 (StaatsbJad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen, juariijks zullen worden herinnerdbrengen mitsdien den inhoud van voormelde wet ter kennia van de Ingezetenen dezer Gemeente, luidende ala volgt Art. 1. »Dat op Zondagen, en op zoodanige Godadienatige Feeatdagen ala door de Kerkgenootachappen van de Chriatelijke Godsdienat dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke de Godadienat zouden kunnen atoren, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaata hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, ala wanneer de plaataelijke Re- geering daartoe schriftelijke toeatemming zal geven." Art. 2. »Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten, atraten of openbare plaat8en zullen mogen worden uit- geatald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeliera hunne waren niet zullen mogen uitatallen noch met opene deuren verkoopeu." Art. 8. //Dat gedurende den tijd voor de openbare Godadienat- oefening bestemd, de deuren der Herbergen en andere plaataen alwaar drank verkocht wordt voor zooverre dezelve binnen een be8loten kring dergebouwen liggende zijn, zullen gealoten zijn, en dat ook gedurende dien- zelfden tijd geenerhande apelen, hetzij kolven, balalaan of dergelijke mogen plaats hebben." Art. 4. //Dat geen openbare vermukelijkheden, zooala Schouw- burgen, publieke Danspartijen, Concerten en Harddra- verijen, op de Zondageu en algemeene Feeatdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaataelijke be- sturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mita niet dan na het volkomen eindigen van alle Godadienatoefeningen." Art. 5. »Dat de Plaataelijke Politie zorg zal dragen, teneinde alle hinderiijke bewegingen en gerucht in denabijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in het algemeen allea wat dezelve zouden hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. *Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van peraoon en omatandigheden, zullen geatraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, ot met eene gevangenisatraf van niet langer dan drie dagen, voor de overtredera die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen." Art. 7. "Dat bij een tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgeatalde goederen verbenrd verklaard, en de Herbergen ol andere publieke plaataen, voor een maand gealoten. ,En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomatige Provinciate of plaataelijke Reglernenten en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen." Burgemeester en Wethouders, de aandacht der inge zetenen op de voorgeachreven bepalingen veatigende, noodigen dezelve tevens uit om door eene stipte inacht- neming derzelve, tot de nuttige en wijze bedoelingen van Zijne Majeateit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zou- de kunrieu voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulka binnen deze gemeente gebrui- kelijk is. Gedaan te Ter Neuzen, 3 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1