Aigemeen voor Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5601. schuldvoroeringeTT OVBEWiraiHS TStk STOLID. Donderdag 27 April 1911. 51e Jaargangj. A A fl l( 0 N D I G I N G. Rijk, de Proviucie en de Gemeente, FEUILLET0N. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per trie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Baitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- taars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. re 1 efoon No. 2o. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIENj Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. SCHULOVORDERINGEN TER NEUZEN, 26 April 1911. De voordracht voor de benoemitig van een onderwijzer aan school A. alhier bestaat uit de heeren G. Goossen te Sluis, A. J. A. I. de Vlieger te Viissingen en J. C. P. Jansen te Rilland Bath. Bij Kom besluit ip aan E. der Mouw, wed. E. O. Kerkhoven, rijkshavenmeester een peDsioeu toegekend van 472 'sjaars. Bij het gisteren te Middelburg gehouden onderwijzers-examen zijn o.m. geslaagd de heeren C. J. Oostdijk van Ter Neuzen en A. Wissel van Zaamslag. M aan dag 8 Mei bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Clinge en Hulst en Dinsdag 9 Mei St. Jansteen en Koewacht. 130) //Verre vandaar, dat ik u zoumoeten vergeveu", zei de dame, //moet ik u veeleer danken, dokter Ilocke, want ik houd u voor een rechtschapen man, die het goed met mij meent. Toch ben ik verwonderd, dat gij niet, zooals de anderen, de meaning deelt van den heer De St. Mery die mij ongeneeslijk acht." »Mylady, ik sprak zijne meening van het eerste oogenblik af tegen, en nu vraag ik mn at, hoe het mogelijk is dat De St. Mery zich zoo in u vergissen kan." O, dat is gemakkelijk te verklaren," hernam de dame, 7/De St. Mery is geen boosaardig mensch, maar hrj is een kwakzalver, die niet veel meer verstaat dan zijn eigen voordeel. Men bracht mg bij hem betaalde voor mij vijf jaar vooruit, en vertelde hem van mij eene geschiedenis, die kg in zgn eigen belang geloofde. Daar hij van meening is, dat men hier goed verzorgd is, dat men mets beters en aangenamers kan ver- langen, dan rustig en zorgeloos in dit huis, mid- en eener prachtige streek te wonen, neemt bij het zoo nauw niet met het onderzoek naar den geestestoestand zijner kostgangers, ja, bij acht het een zeker bewijs van krankzinnigheid, wan neer men dit ^Paradijs", dit ,Eden" wil ver- laten Overtuigd, dat men hem over mil de waarheid vertelde, houdt hg mijne bewering voor Tot hoofd der school te Philippine is be- I noemd de heer P. Dellaert, hooid der scnua't te Kerkdriel, met 6 stemmen, tegen 1 stem op den heer Spitzen, hoofd eener school te Montfoort. De R. K. Boerenbond Z.-Yl. O. D. begint met 1 Mei a. s. voor zijn leden een dienstboden- verzekering (art. 1638y der wet op bet arbeids- contract). Te Hansweert is Maandagmorgen door het vaartuig van de visscherijpolitie //Havik" aangebracht een varken, dat in de Wester- Schelde tusschen Hansweert en Walsoorden op een zandplaat liep. Aanvankelijk werd vermoed dat het dier van een zeeboot te water was geraakt. Maandag- voormiddag meldde echter zich reeds de eigenaar aan (iemand uit Zeeuwsch-Vlaanderen), om zijn dier op te vragen. Axel, 25 April. Heden had alhier door het bestuur van den Beoosten Blijpolder, de aanbe- steding plaats van het maken van 800 M. lengte keibestracing op den Armendijk met aansluiting aan de bestaande bestrating in de Tweede Verkorting en 2e het maken van 223 M. lengte grindbaan in de Langedreef. Voor deze werken werd ingeschreven als volgt le perceelE. van den Bossche te Philippine voor f 5740, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 5450, J. Wolfert te Hoek voor f 5435, R. Verscheliing te Ter Neuzen voor 5350, M. Mieras te Axel voor 5315, J. H. van de Ven te Middelburg voor 5196, L. G. J. van de Ven te Koudekerke voor 5170, G. J. Balkenstein Jr. te Ter Neuzen voor 4987, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 4975 en J. van Drongelen te Hoek voor 4785. Gegund aan den laagsten inschrijver. 2e perceelE. van den Bossche te Philippine vooi J 884, M. M. Rouw te Ter Neuzen voor f 519, J. Wolfert te Hoek voor f 500, P. Dieleman Pz. te Axel voor 440, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 430, J. H. van de Ven te Middelburg voor 428, L. G. J. van de Ven te Koudekerke voor 420. J. van Drongelen te Hoek voor f 399 en M. Mieras te Axel voor 380. Gegund aan den laagsten inschrijver. Goes. Een boerenvrouw uit deze omgeving heeft van H. M. de Koningin de toestemming gekregen om op den tweeden jaardag van Prinses Juliana haar eene groote pop in Zeeu wsche kleederdracht aan te bieden. De vrouw is reeds op reis naar Het Loo. De reis- en verblijf- kosten worden door de Kon. familie betaald. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 April de volgende vonnissen uitgesproken L. M. Jv., oud 18 j., dienstbode, geboren te Oostburg, gediend hebbende te Middelburg, thans aldaar gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf met mindering der preventieve hechtenis. P. A. v. M., oud 20 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeelc tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Gisteren werd voor bovengenoemde recht bank de zaak behandeld tegen den 25jarigen J. E. C. G. J., geboren te Mechelen, gedetineerc in het huis van bewaring te Middelburg, sedert hij, zooals wij vroeger hebben gemeld onder valsch voorgeven alhier van verschilleude heeren geld heeft weten los te krijgen, voor welk feit hij nu terecht stond. Hij werd verdedigd door Mr. J. J. Heijse. Het openbare ministerie eischte zijne veroor- deeling tot 2 maanden gevangenisstraf, met in minderingbrenging van de reeds doorgebrachte hechtenis, zoodat zijne onmiddellijke invrijheid- stelling zou moeten volgen. De verdediger betoogde dat het samenweefsel van verdichtsels, zooals de dagvaarding zegt, niet de oorzaak is geweest dat hem geld is ge- geven. Uit de getuigenverklaringen is gebleken dat hem ook geld zou gegeven zijn wanneer hij zich als geldgebrek hebbende broeder vrij- metselaar bij de heeren met wie hg in aanraking kwam, had aangemeld. Het ten laste gelegde is dus niet wettig en overtuigend bewezen. Wenken ter behartiging. Dat van Rijkswege krachtige pogingen worden in het werk gesteld om de botervervalsching tegen te gaan om zoo den goeden naam onzer boter in den vreemde te heroveren en te be- vestigen, kan niet anders dan ernstige mede- werking van de zijde der landbouwers en veehouders ondervinden. Tevens moet bun dat eene aansporing zijn, meer nog dan vroeger, er op uit te zjjn om alles te vermijden, wat maar eenigszins zou kunnen uitgelegd worden ten nadeele van het eenmaal zoo wijdvermaarde product. In verschillende streken van Duitschland zijn de uitspraak eener krankzinnige. Men verzeker- de hem, dat alles wat ik omtrent mijn zwager vertelde, slechts een idee fixe was, datikkrank- zmmg was geworden. omdat men mij niet met een zekeren officier liet trouwen. De heer De St. Mery vond het gemakkelijker en voordeeliger deze leugens te gelooven, in p'laats van zich bewij- zen voor mijne bewering te verschaffen, en zoo bleef ik hier. Doch waarom zijt gij niet zoo lichtgeloovig als de andere assistent-artsen, die het nooit waagden hem tegen te spreken ,/Wijl ik onafhankelijk van hem ben", her nam traverse, ,/en ik mag onverholen mijne meening uitspreken. Wat de anderen niet durfden zeggen, uit vrees van wellicht hunne broodwinning te verliezen, durf ik openlijk tegenover de heele wereld staande houden. Neeni het mij niet kwaiijk, mylady, wanneer lb beken, dat uwe droefheid en uwe overgeving van t eerste oogenblik af mijne sympathie op- wekten. Ik beoordeelde u, zooals gij u aan mg vertoondet en Goddank, spoedig zag ik, dat ik mij niet vergiste en ik werd overtuigd, dat gij zoo gezond van geest en lichaam zijt, als men het maar wenschen kan." //Ja, gij hebt mij juist beoordeeld," riep de dame, „ja, ik bezit mijn voile verstandA1 liet ik mij in den beginne tot wanhoop en toorn verleiden, die de heer De St. Mery als razernij verklaardenooit was mijn geest be- neveld. //Op mijn eerewoord, mylady, gij behoeft mjj dat met te verklaren ik ben van uwe helderheid van geest volkomen overtuigd." „En toch," zuchtte de dame, vzal mij dit in 'c huis van den heer De St. Mery weinig baten. Niemand zal naar uwe verklariug luisteren, niemand zich door u tot andere inzichten laten brengen. Wat mijn geslepen zwager over mg vertelde en door den heer De St. Mery geloofd werd, geldt hier als de onomstootelijke waarheid. Spreek ik, men houdt het voor de taal eener krankzinnige. Laat ik mij tot toorn verleiden, dan heet het, dat ik aanvallen van razernij krljg- On de onjuistheid der laatste bewering te bewpzen, besloot ik mij te bedwingen en dit gelukte mij. Reeds voor uwe aankomst onder- drukte ik elke uitbarsting van toorn, doch gij ziet, dokter, wat het mij baatte. Volgens hunne theorie zeggen ze nu, dat mijn ziekte het hoogste punt bereikt heeft en dat ik stompzinnig zal worden, tengevolge waarvan men mij hier deze kamer aanwees onder de ongeneesbaren." //Aertrouw op mij, mylady", sprak Traverse tot de ongelukkige. //Ik zweer, dat ik alles wat in mijne macht is, in 't werk zal stellen, om u te redden. Ja, ik zal slechts rusten, wan neer ik u teruggeschonken heb aan uwe fami lie, aan uwe vrienden." ,Aan mijne familie? Aan mijne vrienden herhaaide de jonge dame. //O, mijnheer, geloof piij, ik zou hier geen treurige dagen beleven, indien ik familie of vrienden had. Neen, dokter ik bezit niemand op de wereld als eene dochter en deze kent mij niet, want zij werd onmiddel- Igk na hare geboorte uit mijne armen gerukt. Gij ziet, dokter Rocke, dat ik alleen en hulpeloos op de wereld sta, wanneer gg u mguernietaantrekt." op de boerderijen en in de melkinrichtingen Hwenken" opgehangen omtrent den veestal en de melkerjj aanzien toch doet gedenken Het kan zijn nut hebben eens in't kort mede te deelen, wat ook door onze landbouwers, vee houders en melkboeren moet worden in acht genomen en met voordeel kan worden aangewend of opgevolgd. Yoor iedere boerderij en veestal stelle men als hoofdvereischte Alleen gezonde koeien te houden ze zorg- vnldig te behandelen ze rationed te voederen. Hij het melken zoowel als bij het bewaren der melk de strengste zindelijkheid in acht te nemen. Wat het houden der koeien betreft, met kracht moet worden aanbevolen ze te plaatsen in zindelijke, lichte en luchtige stallen, geregeld de dieren te zuiveren en den uier vooral te reinigen. Alsmede dient gelet op het voort- durend verwijderen van mest uit den stal, het bezigen van goed en schoon stroo en zoo mogelijk gedurende de stalreiniging beweging der koeien buiten. Bij het voederen der koeien were men alle bedorven en ook verschimmelde voedersmiddelen alsmede die, welke doorloop veroorzaken. Af- valproducten uit zuivelfabrieken, branderijen, brouwerijen enz. mogen alleen versch en zooveel mogelijk in gedroogden staat en niet in te groote hoeveelheid per dier en per dag aan het vee gegeven worden. Bij het melken der koeien lette men vooral op a. De reiniging van den uier. Zulks ge- schiedt het best met een met vet ingesmeerden sehoonen doek. b. Het melken met iederen keer vooraf gewasschen en droge handen. c. Het wegmelken der eerste melk uit iederen tepel op den grond en niet in den melkemmer. Vooral op de goede behandeling der melk kan niet genoeg de aandacht gevestigd worden. Voor het gebruik sluite men die melk uit, welke afkomstig is van koeien, die lijden aan ziekten met koorts gepaard gaande, of' ook aan uier- en darmziekten, eveneens melk welke rood gekleurd is, bitter of zoutachtig smaakt welke slijmerig of kwaiijk riekend is; welke bloedige bijmengels bevatwelke direct na 't kalven gemolken wordt. Verder zorge men er voor spoedig de melk van iedere koe te verwijderen en dat ze niet verontreinigd wordt. Men zijge de melk ter- stond na het melken door een zeef met reine z/En dat zal ik mylady ;ja, de Voorzienigheid heeft mij niet zonder reden tot u gevoerd. Ik zal van den heer De St. Mery beslist uwe in- vrijheidstelling vorderen. Wil hij daaraan geen gevolg geven, dan zal ik mij tot de justitie wenden en luide en openlijk verklaren, dat gij uw voile verstand hebt en men zal, men moet u vrijlaten. Ik heb eene goede moeder en eene lieve bruid, waar gij liefdevol zult opgenomen worden. J ot haar zal ik u brengen en dan zult gij onze vreedzame woning in de bergen van Virginie met ons deelen." „In de bergen van Virginie herhaaide de dame met blgde verrassiug. //Ach, Virginie is ook mijn vaderland, zij 't dan ook mijn tweede. Joch luister. Ik zal u mijne geschiedenis vertellen." z/Mylady", hervatte Traverse, //gij zult in mij een oplettend toehoorder vinden." zsrMgn vader," begon de dame, //behoorende tot den Franschen adel en stierf toen ik nog geen dertien jaar oud was in nooddruftige om- standigheden, want de revolutie had ons ver- mogen verzwolgen. In hetzelfde jaar had ik ook nog het ougeluk mijne moeder te verliezen en zoo stond ik als wees in de wijde wereld. .Sen vroegere bediende van ons, die ondertus- schen portier in een hotel geworden was, trok zich mijuer aan. Ik woonde bg den portier en ging door voor zjjn kind. Onder de vele vreemdelingen die in 't hotel gehuisvest waren, sevond zich ook een jong, rijk Virginier, die voor zijn genoegen in Parijs was. Hij heette Eugene Lenoir..." (Wordt vervolgd). TER IEUZE9SCHE COIIRAIT. 'Urtaitavonrt. nltgegonderd op Feentdaven. 1»1J de Kirinu I*. J. Vil »K MKHIK te Ter Xeaien. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat na den 15 Mei 1911 van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Ter Neuzen, 25 April 1911. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der ge meente TER NEUZEN, gezien de circulaire van den beer Commissaris der Koningin in deze Provineie van den 15 April 1911 A no. 181 lste afdeeling herinneren bij dezen de belanghebbende aan de be- palingen, vervat in de wet van den 8sten November 1815 (Staatsblad no. 51) art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeentewet, volgens welke alle TEN LASTE VAN HET binnen zss dcflf volgende op het jaar, waarover deaelve loopen, zullen naoeten worden ingediend bi zoodanige administration of ambtenaren, welke de orders tot het doen van leverantien of anderszins ge geven hebben, op boete van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd, om de Schuldvorderingen welke hij ten laste van het Rijk, de Provineie- of de Gemeente, oyer 1910 mocht hebben, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uitersten termijn, bij de wet vastgesteld zijnde den laatsten Juni aanstaande, niet af te wachten. Gedaan te Ter Neuzen, 26 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1