M A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaaderen. No. 5599. Bekendmaking. Zaterdag 22 April 1911. 51e Jaargan^. Binnenland. Gemengde berichten. T ABONNEMENT: Per irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1.321/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van< 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de ouders of verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op 1 Mei a. s. op de open bare school wenschen te zenden, zich daartoe tot en met 29 dezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. Kinderen, die zes jaren oud zijn, of dit in den loop van het jaar worden, worden toe gelaten. Hoek, den 5 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De vereeniging van werkgevers op scheep- vaartgebied in Noord-Holland, gevestigd te Amsterdam, heeft een adres gericht tot deTweede Kamer, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen het outwerp van wet, houdende bepalingen in het belang van de personen, werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen. Adressante heeft principieel bezwaar tegen het derde gedeelte der arbeidsbescherming, de voorzorgen betreffende voor de behoorlijke uit- betaling van het overeengekomen loon aan den havenarbeider. Zij blijft ernstig by hare na ontvangst van het voorontwerp in een bezwaar- schrift aan den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel kenbaar gemaakte meening, dat loonregelingen niet tot het gebied van den wetgever behooreu, doeh aan het onderling overleg van werkgevers en werknemers moeten worden overgelaten. Op dit stuk is het correc- tief yoor misstanden gelegen in krachtige organisation, zoo van werkgevers als van werk nemers en geen, hoe goed bedoelde, inspectie kan ten deze van eenig nut zijn. Te Amsterdam is de toestand reeds deze, dat loonregelingen en arbeidsvoorwaarden zijn vast- gesteld, die stipt worden nageleefd. Daarna zet adressante uiteen, waarom zij zich vooral kant tegenlo. de voogdij waaronder het stuwadoorsbedrijf van regeeringswege wordt geplaatst2°. de arbeidsboekjes aan den werk- nemer te verstrekken. De circa 50jarige gehuwde landbouwer ladema, te Scharren, op een kwartier afstands van Joure, was Dinsdagmiddag bezig mest te vervoeren met een met twee paarden bespannen wagen, toen die dieren plotseling schrikten en op hoi geraakten. ladema kwam daarbij onder den wagen. De wielen reden hem over het hoofd, met het gevolg dat hij spoedig overleed. Aan een tabriek te Aimelo kwam men dezer dagen tot de niet onaardige outdekking, dat een vogeltje (colibri druk bezig was zijn nest te bouwen in een oude broek, hangend onder het afdak van een steenkolenloods. - De juffrouw te 's Hage, die Maandag een brief wierp in het rijtuig der Koningin en 30 jaar oud is, is weer op vrije voeten ge- steld. Het geneeskundig onderzoek bracht uit, dat ze lijdt aan een idee fixe, maar verder normaal is. De 31jarige landbouwer G. J. S., te Lemele, heeft Woensdagmorgen zoo'n hevigen slag van zijn paard gekregeu, dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Hij laat een weduwe met 4 jeugdige kinderen achter. den weg naar Osdorp bij Halfweg is Dinsdagnamiddag de bejaarde "koopman H. Lakeman, uit Haarlemmermeer, zoo door een auto aangereden, dat hij daaraan is overleden. Er is een groot tekort men spreekt van f 40,000 ontdekt in de boeken van den directeur der Cooperatieve Yeevoederfabriek te Uitwelliugerga (Fr.) De directeur is spoor- loos verdwenen. Speculatie moet de oorzaak ziin* (Vad.) Te Barneveld had Maandag de landbouwer J. van E. de onvoorzichtigheid, een puistje aan het gelaat stuk te krabben. Er ontstond bloed- vergiftiging, waaraan de ongelukkige, die den ganschen morgen nog had gewerkt, des avonds is overleden. De minister van justitie geverbaliseerd De tentoonstelling te Boskoop heeft aan den gemeenteveldwachter van Zoeterwoude veel werk bezorgd. De bestuurders van vele auto's wisten bljjkbaar niet, dat de geheele gemeente Zoeter woude wordt beschouwd als bebouwde kom meer dan 20 processen-verbaal zijn er opge- maakt. Een dezer dagen werd de bestuurder van een auto geverbaliseerd, die volgens de bewering van den verbalisant, een rij-ennum- merbewijs vertoonde ten name van Mr. Regout, minister van justitie. (N. R. Ct.) VVoensdagnamiddag heeft er een ernstig ongeluk plaats gehad op het terrein van het sanatorium te Hellendoorn. Bij het verwerken van grond voor de uitbreiding van genoemde inrichting, kwamen twee grondwerkers tusschen twee met zand beladen kipkarren, met het ge volg, dat een hunner reeds is overleden, en de andere levensgevaarlijk gewoud werdhij is per wagen naar 't ziekenbuis te Aimelo ver- voerd. Omtrent het vliegen op de Woensdrechsche heide bij Bergen op Zoom, Maandagmiddag, wordt gemeld, dat vooral een vlucht van den heer Van Bussel, die pi. m. 10 minuten duurde en waarbij hij een hoogte bereikte van 100 a 150 meter, prachtig was, en algemeene be- wondering en toejuiehing wekte. Hem werd een krans met de Bergen op Zoomscbe stads- kleuren aangeboden. Ver vol gens deed de heer Van Bussel nog enkele kleine vluchten met passagiers. lenslotte steeg hij op met den heer Hoenkamp uit Kruiningen als passagier. Dinsdagmiddag heeft de heer J van Bussel voor het laatst op de Woensdrechtsche Heide bij Bergen op Zoom gevlogen. Ten gevolge van den vrij krachtigen wind moest hij zich echter bij eenige lage en korte vluchten over het terrein bepalen. Vijfmaal vloog hij nog met een passagier. Woensdag werd de hangar reeds afgebroken en deze gaat met het vlieg- toestel naar Rotterdam terug, waar van 26 April tot 3 Mei gevlogen zal worden. De „Rotter- damsche Vliegvereeniging" doet moeite om de W oensdrechtsche Heide voor langeren tijd in huur te krijgen teneinde daar een permament vliegkamp in te richten. Dezer dagen bevatte de N. Ct. een bericht omtrent eene aanranding van eene dame in de Scheveningsche boschjes, die men haar taschje had ontnomen en die dit terug kreeg door be- middeling van een leerling der H. B. S die een der aanranders aangreep en vasthield tot eeo politieagent aaukwam die den aanrander van hem overnam, terwijl zijn kameraad inmid- dels de vlucht nam. Door de Haagsche politie is hieiop een bericht gepubliceerd waarbij ver- klaaid woidt dat aau de bureaux niets van eene arrestatie bekend is. Tevergeefs is ook eene oproeping gedaan aan ^e aangerande dame om zich bjj de politie aan te melden. De politie is daarom van meening dat het bericht van den annval dooi den scholier der H. B. 3. verzonnen is. Deze echter, A. E. Ernste genaamd, houdt de w.iai heid in een onderteekend schrijven be- slist staande. „Het jongmensch, daarin bedoeld, is schrijft hij de ondergeteekende, die nu langzamerhand wel moet gelooven, bij den roofaanval in de Boschjes niet met twee maar met drie schurken te doen te hebben gehad, waarvan de derde (de geuniformeerde handlanger) op mijn geroep als politieagent optrad. *Hoe het zij, door de eerste twee buiten ge- vecht te stellen, heb lk mijn doel bereikt. Eu daarmede was ik ruim tevreden. yEchter betreur ik het, dat de dame, wie ik het ontroofde kon teruggeven, vooralsnog geen vrijmoedigheid heeft kunnen vinden om haar naam bekend te maken. Daar zij evenwel bij den overval hoogst ontdaan was, is, wanneer de kalmte weder zal zijn teruggekomen, mijns inziens de kans daarop nog niet uitgesloten al zou het alleen zijn om de roofpartijen, waarvan ze nu zelf de dupe is geweest, niet in de hand te werken." In het Overijselsche dorp Daarlerveen is uit het kanaal opgehaald het lijk van den 25jarigen fabrieksarbeider Johannes Vrielink. Hij had Vrijdagmorgen 4 uur de fabriek ver- laten met het plan om naar huis te gaan, doch in plaats van te huis te komen is hij zeker door slaapdronkenheid in het kanaal gevallen, aangezien hij acht en veertig uur aan een stuk had gewerkt. Naar eigen wil was hij ingevallen voor een anderen werkman, die gaarne vrijaf wilde hebben. Bedoelde ongelukkige jongeling werd twee jaar geleden voor dood thuis gebracht, nadat hij op de fabriek in aan raking was gekomen met een der riemen en eenige slagen in het rond had meegemaakt. Door de geneeskundige hulp van Dr. Van Brakel is hij toen zeer laugzaam weer hersteld. Een 12jarige Arnhemsche jongen, die met zijn 4jarig broertje alleen thuis was, kreeg het in zijn hoofd, een snoepreisje te maken naar Amsterdam. Hij nam 0,54 uit den niuntgasmeter en 2,47 uit moederskas. Hiermede begaf hij zich naar een rijwiel- handelaar en huurde een fiets, trapte vervolgens naar Oosterbeek en nam daar een kaartje naar Amsterdam. In de hoofdstad keek hij eens rond, kocht sinaasappelen en limonade en ging na een ver- blijf van 1 uur met den trein naar Breukelen. Van Breukelen peddelde hi) naar Utrecht, kocht daar chocolade en nougat eu vroeg vervolgens aan een politieagent den weg naar Arnhem. Deze laatste vertrouwde het jongmensch met zijn fiets niet en bracht hem naar den commis- saris, die hem aanhield, ondervroeg en onder geleide naar Arnhem deed overbrengen. De jongen is aan de ouders teruggegeven. In de drukte op den Haarlemmer straat- weg, die Maandag als 't ware bezaaid was met auto's, wielrjjders en rijtuigeu, is een droevig ongeluk gebeurd, meldt 't //N. v. d. D," Eenige kleine jongens uit Amsterdam waren bij Sloterdijk aan het wandelen. Een Sjarig ventje liep een eiud achter zijn makkercjes aan de knaap wilde uitwijken voor een fietsrijder en kwam toen op de tramrails te loopen. Juist kwam er een tram in voile vaart aan de stuurder stopte in allerijl, doch te laathet knaapje kreeg een zoo hevigen stoot van de tram, dat't dadelijk dood was. Naar men aan 't blad meedeelde, reden dien dag de bestuurders van de tram op den Haar- leinmerweg in duizend vreezen. Telkens en telkens waren ze genoodzaakt, elektrisch te remrnen, omdat er kinderen op de rails liepen. Dezen moesteu telkens voor de wielrijders op zij springen en verkeerden dan voor de trams in groot gevaar. Toen een clubje van zes Nederlandsche toeristen, die Dinsdag uit Den Haag naar Engeland zijn gekomen, Woensdagmiddag een bezoek bracht aan Hampton Court, is een iep, die door den wind was ontworteld, op drie hunuer gevallen. Van dit drietal heeft de heer ilogerzeil het rechter been gebroken mevrouw Hogerzeil heeft een beenbreuk, een armbreuk en gewonde eu ontwrichte knieen, en mejuf- frouw Hogerzeil heeft een lichte verwonding aan het hoofd. Na in een klein plaatselijk ziekenhuis be- haudeld te zijn, zijn de heer en mevrouw Hogerzeil naar het Kingstonziekenhuis gebracht, waar zij zullen blijven. Een vrouwelijke politie-agent op Java. De N. Soer. Ct." deelt het volgende mede #We hadden dezer dagen te Banjoewangi het genoegen, kennis te maken met Minten, een ietwat bejaarde en boekige dame, die daar het ambt van politieoppasser bekleedt op 'too voorbeeldige wijze, dat verscheidene harer man- nelijke collega's er gerust een punt aan kunnen zuigen. //Op andere plaatsen zagen we reeds eerder vrouwelijke oppassers, doch alleen voor de visitatie van vrouwelijke verdac.hten. Maar als actief agent is Minten de eerste, de primula veris. Je moet haar zien op het station, als ze orde houdt onder het lnlandsche publiek, de onderlip waarop buiten dienst vermoedelijk een sirih pruim rust coquet vooruitgestoken. We hebben de matrone geinterviewd. Hoeveel boosdoeners ze al had opgepakt. //Wah, ban- jak sekali, toean", teemde ze. Overdag loopt ze ongewapend, doch 's nachts trekt ze met de sabel er op uit. Gedurende het afgeloopen jaar hebben 48 van de 105 districten in den Amerikaanschen staat Kansas, met een bevolking van 430,274 geen enkelen gevangene naar de Staatsgevan- genis gezonden. 57 hadden geen enkel bedeelde. 87 zonden niet een krankzinnige naar een gesticht. Het sterftecijfer in Kansas is het laagst van de wereld, te weten per duizend. De Staat beroemd er zich ook op het kleinste aantal ongeletterden te hebben. De belegde gelden in de spaarbanken van Kansas vermeerderen van 70 op 190 millioen dollars. Dit in 10 jaren. Daar er geen belastinggeld noodig is om gevangenissen, armenhuizeu en krankzinnigen- gestichten te onderhouden, die immers voor een groot deel bewoond worden door slachtoffers van den alcohol, kan het volk van Kansas zijn geld beleggen, of automobielen koopen, of de belasting gebruiken voor 't bouwen van scholen en 't verbeteren der gezondheidstoestanden. 'tVerbod is voor Kansas een succes geweest, omdat die Staat beambten heeft gekozen, die de wet handhaven. Het stadje Hunnewell in denzelfden staat kan zich sedert eenige dagen beroemen op een vrouwelijke politiecommissaris. Enkele weken geleden werd een dame tot burgemeesteres van het plaatsje benoemd en een der eerste ambte- lijke daden van de nieuwe magistrate was de beuoeming van mej. Roza Osborn tot hoofd der politie. Mej. Osborn is, evenals de burgemeesteres, een vurig voorstandster van geheelonthouding en de beide dames hebben, volgens de berichten uit Hunnewel, reeds nu de eerste maatregelen en wel zeer krachtige, genomen ter bestrijding van onmatigheid. Bladen melden de vlucht van een Parijschen bankier, Louis Rivier geheeten, directeur van een onderneming, die //de tweemaandelijksche rente" heette. Rivier zou er met meer dan een millioen frank van door zijn en een te kort achterlaten van meer dan drie millioen. Onder alleronwaarschijnlijkste voorwaarden, dolle voor- waarden wist hij van onnatuurlijk-lichtgeloovige zielen geld los te krijgen. Na verloop van drie maanden keerde hij hun het dubbele van de door hen gestorte sommen uit. Gevolg het geld begon hem toe te stroomen. Klantjes van 25 frank werden nu klanten van vier- en vijfduizend frank. Vooral onder de geestelijk- heid en kleine spaarders had Rivier reclame laten maken. De politie begon echter argwaan tegen zijn finaucieele operaties te krijgen en Rivier werd verzocht eens bij een der hooggeplaatste politie- beambten te komen. Hij kwam niet, maar aan zijn kantoor, waar het storm liep van klanten, die onraad begonnen te ruiken, had hij een briefje achtergelaten van dezen inhoud //Ik ben door de politie ontboden. Mijn gezondheidstoestand en mijn hooge leeftijd laten niet toe, dat ik mij aan die nieuwe plagerij der politie onderwerp. Ik neem ontslag en laat de ge'incasseerde fondsen aan mijn opvolger over, die om twaalf uur zal komen." Om twaalf uur verscheen er niemand en men weet niet in welke richting Rivier gevlogen is. Ht Mad v«-rscliljn« Wuenwlag. eu lr ij/lniri. vonri«i(Ker.o»<l.>ril op Keeatd atren l»ij de Kir int. I*. J. VAW UE IAKBE te Tei Ie»«en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1