Ter Nsuzensche Courant Donderdag 20 April 1911. No. 5598, Binnenland. Gemengde berichten. Handelsfaerichten. T~W~35JE3II)IEE1 BIjAJD- H M de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Juliana, hebben Dinsdag het zomer- verblijf Het Loo betrokken. Heden, Woensdag, veriaardag van Prins Hendrik, parades o. a. te Utrecht afgelast. meuwe Portretten van het Prinsesje. Is dat een spiegeltje, Meneer V Mag lk er eens in kijken Zoo vroeg, kort geleden, Prinsesje Juliana. Het was in haar eigen kamer, de kinderkamei van het Noordeinde. Het spiegeltje was een toestel van den heer Guy de Coral. Prinsesje vond het zeer interessant. Ook, wat het spiegeltje toen doen moest. Een aantal keeren keek zp er in.... en van wathet spiegeltje toen gezien heeft, zal Nederland binnenkort wat ySier° fMo's komen er in den haudel. Prinsesje in de kinderkatner in en uit de poppenkamer. Want in de groote kinderkatner is een kleinere gebouwd: het speelheiligdom van ons V orsten- kind. In de poppenkamer zien we haar nu, grooten hoed op en mantel aan. Zq zit er op een klein stoeltje met leaning, een boek in de hand en voor zich een van haar lievelingsdieren ook een pop, een poppenhond. Op de tweede loto stapt Prinsesje uit de poppenkamer: zg heeft de kruk van de deur in de hand en poppenhondje aan een touwtje Dat is een aller- aardigst gekozen stand. Men denkt dadelgk aan Rood Kapje. Prinsesje is er gekleed als op de eerste foto. Nummer dne is met zoo gelukkig geslaacrd. Daar staat Prinsesje blootshoofds, buitennde poppenkamer, bp.den poppenkinder- WaDoch dan is er nog nummer vier Dat is zeker de best geslaagde, die iedereen zal willen hebben. Prinsesje, blootshoofds bg een zacht- stoffige causeuse, buigt zich over dezen heen, drukt er het hoofd vol blijde inmgheid op haar lievelingsdier, een Sezessiousbeest zonder veel vorm, maar een van die nieuwerwetsche ge- dierten, waar vele kinderen dol op blgken. Prinsesje is er blijkbaar ook dol op. Ons aan- kijkend, drukt zij het hoofd op het dier elj iachten is een mooi gezond kind, een verschijning der blijdste aanminnigheid. In scherpe tegenstelling tot de gioepen, eenicen tijd geleden in den handel gebracht is de heer Guy de Coral dezen keer zeer gelukkig geweest met het ,/kieken" van Prinsesje. Daags na den verjaardig van ons Komngskind, den lsten Mei, zal de firma Blankwaardt en Schoon- hoven te 's Gravenhage deze afbeeldingen in den handel brengen een lentegeschenk voor duizenden menschen. Er komen foto's (in bruin) van in vier for- maten en brieikaarten (in zwart.) N. R. Crt. Op een verzoek van het hoofdbestuur der schippersvereeniging ,/Schuttevaer" om uitleg van betonning op het Krammer naar den Steen- bergschen Vliet werd de mededeeling ontvangen dat eerstdaags in die betonning zal worden voor- zien. TER NEUZEN, 19 April 1911. Volgens mededeeling van het Loodswezen is de rood en zwart hor. gestr. kogelton No. 35 met kegel, Zuidergat, Westerschelde, op: 51° 22' 37" N.b. en 0U 48' 4b" W.l. voorzien van een staand kruis als topteeken. De heer Jhr. C. J. J. A. van Teijlingen heeft zijn ontslag ingezonden als lid der Staten van Zeeland en de verkiezing van zijn opvolger is door Gedeputeerde Staten bepaald op Vrgdag 2 Juni a. s., de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdagen 13 en 27 Juni a. s. Met ingang van 1 Juli a. s. is aan den heer V. Warrens eervol ontslag verleend, met pensioen, als sluis- en dijkwachter bij het water- schap Stoppeldijk c. a. en is met dien datum als zoodanig benoemd de heer P. A. Warrens, te Ossenisse. De leden van het door de /Federation Archeologique et Historicqe" van Belgie in Augustus te Mechelen te houden congres zullen op den 8en dier maand, vermoedelijk ten getale van een" 800, een bezoek aan Hulst biengen. fflg— Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap „Walzoorden werd Zaterdagte Walzoorden aanbesteedhetherstel.de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1912, van de aarde-, kram-, rijs- en glooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemd calami teuze waterschap. Begrooting 6606,84. Hiervoor was minste inschrijver de heer Jos. Cambeen te Hontenisse, voor* 6300. Verder schreven in de heeren A. Tholens Dz., te Ter Neuzen voor 6828P. Andriessen te Hontenisse voor 6540C. Klaassen te Zaamslag voor 6540 P. Dekker te Veere voor 6510 H. Jansen, te Middelburg voor 6510 W. M. Ferdinandus, te Biezelinge voor 6500 en H. J. Keulemans te Middelburg voor 6400. Bepaald is dat het kantoor der invoer- rechten te Koewacht wordt opengesteld voor den in- en doorvoer, bij invoer te lande, van planten, heesters en alle andere niet tot den wijnstok behoorende gewassen. Voor de landhuishoudkundige cursussen voormeisjes, onder leiding van mej. J, van Prooye met onderscheiding gediplomeerd aan de land huishoudkundige school te Bouchaut (B.), welke cursussen gehoudeu zullen worden te Groede en te Oostburg, hebben zich aangemeld 16 meisjes in de eerste en 26 in de tweede gemeente. Aan die cursussen wordt onderwijs gegeven in zuivel- bereiding, koken, knippen en verstellen door genoemde onderwijzeres, in natuurkunde door den heer J. de Meijer te Schoondijke, en in tuin- en groentebouw door den Iz. Steenhart te Oostburg. Door de politie te Middelburg werd Zater- dag aangehouden J. B., wonende te Hontenisse, die nog een oude schuld met de justitie te vereffenen had. Hoek. Zaterdag herdacht de heer J. Wondergem den dag waarop hij 40 jaren in deze gemeente werkzaam was. 15 April 1871 kwam hij in deze gemeente als veldwachter, welke functie hij vervulde tot 31 Dec. 11., toen hem eervol ontslag als zoodanig was verleend, met toekenning van pensioen. Hij is thans nog in dienst der gemeente als bode en klokkenist en is ook bode bij de brandweer, benevens buitengewoon opziener bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, Van verschillende zijden, ook van wege het Dag. Best, der gemeente en van de leden van den gemeenteraad ontving de jubilaris Zaterdag blijken van belangstelling en waar- deering. Axel, 15 April. Heden werd alhier door het bestuur van den polder „Capelle" aanbesteed de levering van pi. m. 80 M8. grind. Het laagst werd ingeschreven door J. A. H. Aarnoudse te Ter Neuzen voor 2,30 per M3., aan wien de levering is gegund. Overslag. Voor het groot internationaal festival het welk alhier op Zondag 14 en Don derdag 25 Mei zal p'laats hebben, zijn reeds een groot aantal muziek- en zangmaatschappijen met gemengde kooren ingeschreven, waaronder vele uit Gent en Dendermonde. Ingeval van goed weder zien wg hier een paar drukke dagen tegemoet. Hontenisse. Bij deZaterdagdoordelandbouw- vereenigiug „Eigen Hulp" gehouden aanbesteding van 147400 KG. Chilisalpeter werd ingeschreven als volgt G. H. Blondeel te Aardenburg voor 11,35, D. J. Oggel te Axel voor 11,30, A. Adriaansens- De Nijs te Walsoorden voor 11,09, A. Adriaan- sens—Greminck te Walsoorden voor 11,08, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor /11,08, Wieland te Ter Neuzen voor 11,06, en W. Adriaansens- Van Gassen te Groenendijk voor 11,05. Alles per 100 Kg. Gegund aan den laagsten inschrijver. St. Jansteeil, 16 April. Heden morgen had zekere Th. G. alhier het ongeluk dat de voor- vork van zijn rgwiel brak, waardoor hij van de fiets tuimelde en een gapende wonde aan het hoofd bekwam, zoodat zijn toestand zorg baart. Bij P. Thoen alhier brak omstreeks 21/s uur brand uit in zijn slalletje. Daar de huisgenooten afwezig waren en niemand het ongeval beraerkte, werd het gebouw met geheel den inboedel in asch gelegd. Oorzaak onbekend. Biervliet. Het muziekkorps de Harmonic zal dit jaar het zeventigjarig bestaan herdenken door het uitschrijven van een festival, tenminste als de belanghebbende ingezetenen voldoende medewerking wil toonen. Het bloemenveld van den heer Sturm staat deze week in vollen bloei. Reeds tijdens de Paaschdagen strekte de wan- deling der ingezetenen naar dit natuursieraad uit, om de gele en oranjekleurige bedden te bewonderen. Een onzer ingezetenen, een ambacbtsman, is in eigendom gekomen van een groote kast uit de jaren 1500 of 1600, waarop 64 menschen- koppen en allerlei vogelskunstigzijnuitgesneden. Zoo'n kunstschat op dit gebied kregen wg in verschillende museums nog niet onder de oogen. Toen H. M. de Koningin met Prinses Juliana Maandagvoormiddag in een open rijtuig van een rijtoer naar het paleis terugkeerde, liep juist terwijl het koninklijk rijtuig, komende uit de richting van de Heulstraat, naar het voorplein van het paleis zwenkte, een juffrouw plotseling op het rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur van politie, die de beweging van de juffrou had bemerkt en het werpen met den brief had willen voorkomen, schoot aanstonds toe en reed daarbij de vrouw omver, terwijl hij zelf ook viel en het achterwiel van het rijtuig over zijn fiets ging. De politiebeambte bracht de juffrouw, die zich aan de beenen bezeerd had, naar het commissariaat van politie aan de Rivierviscb- markt. Het gebeurde ging zoo snel in zijn werk, dat het koninklijk rijtuig geen noemenswaardig oponthoud ondervond. Ook waren Koningin en Prinses niet merkbaar verschrikt door het voorgevallene, dat trouwens, ook omdat het zulk een snel verloop had, weinig opschudding verwekte. De juffrouw schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in betrekking tot een buitenlandschen consul, die thans overleden is, hetgeen zij maar niet wil gelooven. Van- daar dat zij steeds requestreert ora nader onder- zoek. Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rijtuig van de Koningin te werpen. De uitslag van den Maandag te Amsterdam gehouden voetbalwedstrijd tusschen Nederland en Engeland is dat Engeland won met 10. Met de rust was de stand 10. De wedstrijd werd bijgewoond door ruim 20,000 toeschouwers. Het weer was prachtig. In den middag zakte plotseling het midden- gedeelte van een staantribune in, waarop een 250 bezoekers zich bevonden. Een aantal hun- ner zakte met de tribune mee. De meesten rwamen er met lichte kwetsuren af. Een jongmensch uit Delft kreeg kneuzingen aan den rug en een paar ribben. Hij bleef echter den wedstrijd bijwonen. De vermoedelijke oorzaak van het inzakken is dat de draadnagels waarmee de plauken der tribune aan eikaar waren vastgemaakt, onder let gewicht doorgebogeu zijn, zoodat de plan- keu losraakten. Er was dan ook geen enkele plank gebroken. Zaterdagavond heeft voor Slikkerveer een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen een sleepboot en een Duitsche goederenboot. De sleepboot zonk bijua onmiddellijk. De machinist kon nog bijtijds door van de boot te springen gered worden. De kapitein, zijn vrouw en zijne 4 kinderen benevens 2 kinderen van een kennis die een reisje meemaakten, verdronken. De goederenboot had ook een groot lek. De ge- zonken sleepboot is de //Reserve", 100 ton groot en varende in geregelden dienst tusschen Luik er. Rotterdam. Zij werd aangevaren door de vrachtboot z/Paula", varende op Venlo. Aan het dek van de //Paula", stond een verhuiswagen die, zoo- als beweerd wordt, het uitzicht op de lichten van deze vrachtboot belemmerd zou hebben. Door de aanvaring kreeg de //Paula" een gat in den voorsteven aan stuurboordzijde. Van de gezonken sleepboot steekt alleen de pijp boven water. Naar men van bevoegde zgde bericht, heeft het onderzoek in zake de noodlottige aanvaring van d'e stoomboot Reserve, aan het licht gebracht, dat dit ongeval geheel te wijten is aan de schuld van den verdronken kapitein dier boot, W. Th. van Bakel. Deze toch, die van de Noord uit naar Rotterdam voer, hield niet zijn stuur- boordswal en is, in de nabijheid van de op- varende stoomboot Paula gekomen, plotseling geheel naar den verkeerden wal (Slikkerveer) overgestoken. Daardoor is zijn boot aan stuur- boordszijde aangevaren met het bekende nood- lottig gevolg. Het uitzicht op de lichten van de Reserve werd op geenerlei wgze belemmerd. (N. R. Ct.) Uit Oudenbosch meldt men aan de N. R. C. Zondagmorgen na de hoogmis, de dienst was juist geeindigd, sprong een onbekend persoon op het middenaltaar in de R. K. parochiekerk alhier. Nadat hij geroepen had, dat de menschen moesten blijven luistereu naar hem, verkon- digde hij, door God gezonden te zijn om te zeggen, dat de anti-christ geboren was. On middellijk schoten eenige personen toe, die den man van het altaar verwijderden en buiten de kerk brachten. lnmiddels had het geruchtzich verspreid door de kerk, dat de vreemdeling een aanval had willen doen op de dienstdoende priesters, en inderdaad werd er een revolver met scherp geladen op hem bevonden. De woede van het publiek was groot. Onmogelijk kon de toegeschoten politie den vreemdeling be- schermen, meer dan tweeduizend menschen eischten hem op. Ondanks de bescherming van de politie, werd de vreemdeling op on- menschelijke wijze geslagen en geschopt, zoodat hij meer dood dan levend op het gemeentehuis aankwam. Ondervraagd door de politie, gaf hij op Hendricks te heeten, 26 jaar oud te zijn, en van Amsterdam te komen. Met welke bedoeling hij in de kerk aldus gehandeld had, wilde hij niet opgeven. Voor het raadhuis had zich een groote menigte opgesteld, en de vrees van de politie, dat het voorgevallene zich zou herhalen, deed haar be- sluiten, den man met een rijtuig naar Roosen- te vervoeren, vanwaar hij verder onder politiegeleide naar Amsterdam gebracht werd. Achteraf is gebleken, dat er een tweede per soon in zijn gezelschap was geweest, die, ziende hoe slecht zijn vriend er afkwam, het hazen- pad heeft gekozen. De Parijsche bladen wijden kolommen aan Warne, een agent van de geheime politie, die in plaats van dieven te vangen zelf stal en tot een goed georganiseerde bende behoorde. Deze Warne, die als sergeant had gediend en een zeer gunstigen staat van dienst had meegekregen in het burgerleven, was spoedig bij de politie benoemd en onderscheidde zich als een zeer bekwam en ijverig ambtenaar. Hij trouwde en alles scheen hem voor den wind te gaau, totdat hij bij een zijner naspeuringen onder den invloed is geraakt van een ietwat duistere schoone. Van toen af is het snel bergaf met hem gegaan, hij werd in het misdadigersgilde opgenomen en het duurde niet heel lang, of hij moest ontslag vragen, dat hem werd thuis gezonden. Nu is hij door de mand gevallen en staat bovendien onder verdenking van moord. Bij de Zondag te Dresden gehouden wed strijd van de Saksische vereeniging voor lucht- scheepvaart is de ballon-Nordhausen te vroeg losgerukt. De fabrikant Korn uit Dresden bleef aan den buitenrand van het schuitje hangen. De bestuurder van den ballon opende de klep, maar de ballon werd tegen het gebouw van de gasfabriek geslingerd en door den schok viel Korn naar beneden. Hij brak een been. Het ontsr.appende gas ontbrandde door een vonk uit den schoorsteen van de gasfabriek. Het schuitje viel door het dak van de gasfabriek heen, de inzittenden werden min of meer zwaar gewond. Maandagavond heeft een hevige brand het gemeentehuis van Schaerbeek, voorstad van Brussel, vernield. Het gemeentehuis had een zeer groote waarde. Er gaan geruchten, dat de brand aan boos opzet te wijten zou zijn. Bij de blusschingswerken werd een brand- weerman zwaar verwond. Onder de vele kunstschatten die vernield zijn dienen vooral de schilderijen en gobelins genoemd te worden. De schade bedraagt 2 millioen. Volgens een later bericht zou het vermoeden van de brandstichting juist zijn gebleken. Hulst, 18 April 1911. Rotterdam, 19 April. Wegens het Paaschfeest werd Dinsdag geen Graanbeurs gehouden. Binnenl. Graansoorten nagenoeg onveranderd. Buitenl. Tarwe begin vast, later terugloopend. Wegens de Feestdageu was de handel beperkt. Rogge zonder handel. Gerst vast en hooger. Mais iets vaster. NoteeringTarwe per 100 kilo 8,75 a f 9,90 Essex f 10,a f 11,75 Rogge idem /6,75 a 7,— Gerst 8,— a 9,25; Chevalier 9,50 a 10,50; Haver 7,— a 7,50 Boonen en Erwten alsvoren. Buitenl. Gran en. Rogge Helena /146; Bulgaar 136 per 2100 kilo; Gerst 136 a 140Mais 116 per 2000 kiloHaver f 6,75 per 100 kilo. M e e 1 onveranderd. Prima inl. en prima Belgisch 12,25 a 12,75 le soort inl. en le soort Belgisch 11,25 a 11,75 extra puik Hongaarsch 19,a 20, prima Amerik. patent 13,— a 13,75 le soort 12,— a 12,75 2e soort 11,— a /ll,50 Roggebloem 8,50 a 9,50 per 100 kilo. Ter Veemarkt waren Dinsdag circa 1200 magere en vette runderen, 250 vette kalveren, 1200 nuchtere, 65 schapen, 650 varkens en 100 biggen. Runderprijzen 70 a 80; ossen 68 a 78stieren 58 a 68kalveren 100 a 125 schapen 48 a 55 varkens 50 a 53 cents per kilo. Melkkoeien 160 a 280 kalf /175 a 320 stieren 160 a 290 vaarzen /llO a 150 fokkaiveren 15 a 18 nuchtere 10 a 12 biggen 13 a 16 alles per stuk. Aardappelen goede 4,50 a 5, per mud. Boterprijzen in vaten 50 a 60 stukken van 1/s kilo 70 a 75 cent. Eieren 3,30 a 3,50 per 100 stuks. Java-koffie 47; Santos 351/,, cent per half kilo. Beetwortel-suiker 128/4, Geraffineerde 16"1/. Ter Neuzen, 18 April. Boter per A/a Eieren 26 K.G. 0,60. stuks 0,80. VAN Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 9,50, Rogge f 7, Wintergerst /"9,—Zomergerst 8,75, Haver Erwteii /t6,Witte buoneu /IS,—, Bruine boonen f 14,50. Duivenboonen 9,50, Paardenboonen f 9.25, Boekweit/—j Lijuzaad Koolzaad f Aardappels f S, Boter per kilo f 1,20. Eieren per 26 atuks 0,80. Ter weekmarkt waren aangevoerd 14 stuks rundvee en 21 varkena, waarvan verkocht 5 atuks rundvee en 12 varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5