A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. No. 5597. a Zaterdag 15 April 1911, "m IT K "W E T. 51e Jaargang. .IPS!*** Wegens het Paaschfeest sal a. s Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32x/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meet 0,10. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzendmg van advertentien v6or 3 aren op den dag der uitgave. BBBSTE IBX_.-A_JD. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen hebben een adres aan de Eerste Kamer ge- zonden, waarin verzocht wordt de bepaling, dat de bookmakers moeten rertrekken, tot eem lateren datum en minstens drie jaar uit te stel- len, of, zoo de Regeering daartoe onverhoopt niet bereid mocht zijn, het wetsontwerp, zooals het thans luidt, niet aan te nemen. De Scheeps- en Bootwerkersvereeniging Eensgezindheid te Zaandam verzoekt in een adres aan den Minister van Landbouw en aan de Tweede Kamer, dat bovenbedoeld ontwerp voor de haven van Zaandam niet tot wet zal worden verheven. Tevens dringt adressante er bij den Minister op aan, dat aan de thans fungeerende eontro- leurs van den havenarbeid eenige wettelijke bevoegdheid zal worden verleend, daar dat haars inziens doeltreffender en practischer zal werken dan het ontwerp-Stuwadoorswet. TER NEUZEN, 14 April 1911. In Zeeland kwamen in de week van 5 tot en met 11 April 15 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.m. 5 gevallen van roodvonk, 2 te Clinge, 1 te Vlissingen en 2 te Zuiddorpe en 10 gevallen van diphtheritis, n.m. 1 te Axel, 1 te Clinge, 4 te Goes, 1 te Middelburg, 1 te Schoondijke, 1 te Stoppeldijk en 1 te Zierikzee. Axel (Kijkuit), 14 April. Gisteren werd alhier door de maatscbappij ^Yoorwaarts" aan- besteed de levering van 34000 Kg. chilisalpeter. Biervoor werd ingeschreven door de heeren W. Bedet te Ter Neuzen voor 11,40, J. Oggel te Axel voor 11,291/2 en G. Dees te Ter Neuzen voor f 11,26. De levering is gegund aan den laagsten in- •chrijver. Clinge, 13 April. In 't begin van Mei e.k. zullen worden verplaatst, de brigadiers der marechaussees P. van der Linde, brigade- commandant te Nieuw-Namen naar SluisP. Peters der brigade Nieuw-Namen naar Steen- bergen de brigadier Bogaard van Steenbergen naar Nieuw-Namen, zullende deze laatste het commando over die brigade voeren. Gisteren beeft L. de K., huisvrouw van den schipper G. B. wonende te Nieuw-Namen, in een krankzinnigen toestand het 6jarig zoontje van haar zwager B. eveneens aldaar woonachtig, met een scheermes aan hals en aangezicht, ttnstige verwondingen toegebracht. Het scheelde zeer weinig of de slagader zou doorgesneden zijn. Geneeskundige bulp moest spoedig worden ingeroepen. De wonden werden door dokter Varendonck zan Kieldrecbt dichtgenaaid, die deze gelukkig met levensgevaarlijk acbtte. Voornoemde vrouw zal wel zoo spoedig doenlijk naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht. Koewacht. Dinsdag werd hier eene open bare vergadering van den gemeenteraad gehouden waarop alle leden tegenwoordig waren bebalve de heer E. L. Plasschaert. Op verzoek van den voorzitter gaf de secretaris lezing van de volgende ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten waarbij zij mede- deelen, dat zij hunne beslissing omtrent de be- grooting over deze gemeente over het jaar 1911 verdagen tot 1 Juli a.s. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van Ged. Staten waarbij ter wijziging wordt teruggezonden het raadsbesluit van 7 Maart jl. tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1910. Ged. Staten hadden bezwaar deze af- en overschrijving te doen plaats hebben op de posten door den Raad aangegeven. Dit besluit wordt overeenkomstig den wenscb van Ged. StateD gewijzigd en zal ter goedkeuring worden iDgezonden. Burg, en Weth. leggen aan den Raad over bet proces-verbaal van hunne kas-opneming bij den gemeente-ontvanger op 14 Maart jl. Alles was in orde bevonden. Mede werd door Burg, en Weth. aangeboden het verslag omtrent den toestand dezer gemeente over 1910. Dit uitgebreid verslag wordt,door den secretaris voorgelezen en daarna voor kennis geving aangenomen. Borsele, 12 April. Door Burg, en Weth. dezer gemeente werd beden in het gemeentehuis aanbest.eedbet leggen van een keiweg, ter lengte van 1388 M., op een gedeelte van den Molenweg. Hiervoor schreven in de volgende heeren W. L. Ferdinandusse te Biezelinge voor 16850 W. Wiskerke te Nieuwdorp voor 15510; A. Wiskerke te Ellewoudsdijk voor 15400 M. Jacobse te Goes voor 14900 G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor f 14785J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 14700 J. B. Poortvliet te Goes voor 14260 Joh. Knulst te Goes voor f 14223 L. v. d. Velde te Bruinisse voor f 14000I. Dou te Zierikzee voor f 13735 L. H. v. d. Ven te Koudekerke voor 13590 J. H. v. d. Yen te Middelburg voor 12790; en J. de Bree te Ter Neuzeu voor 12754. RECHTSZJ4KEN. Arrondissements-Rechtbauk te Middelburg. Door bovengenoemde rechtbank is verwezen naar de terechtzittiug met gevangenhouding, E. d. P., oud 18 j., arbeider, geboren en wonende te Koewacht, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van poging tot zware mishandeling. Door dezelfde rechtbank is Dinsdag j.l. nog behandeld de zaak tegen E. S„ oud 57 j., boerenknecht, geboren te Hontenisse, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middel burg. Beklaagde stond terecht wegens bedelarij en werd nog dienzelfden dag veroordeeld tot eene hechtenis van 2 dagen en tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. use neijfi! Raad vau Beroep (Ongevallenverzekering) Middelburg. In de Donderdag door dien raad gehouden openbare terechtzittiug werd ongegrond verklaard het beroep van de wed. J. B., geb. Ch. A. J. W., l.amswaarde (Hontenisse) omdat klaagster niet was in beroep gekomen tegen eene beslissing der Rijksverzekeringsbank. Dinsdagmiddag bemerkten eenige reizigers in den trein van 4,02 van Roosendaal naar Vlissingen dat er brandluckt in de coup£ was. Bij onderzoek bleek dat een der assen warm liep. De conducteur, die gewaarschuwd werd, wierp wat water op de as en veronderstelde dat hij het wel tot Vlissingen houdeu zou. Toen de reizigers te Middelburg de coupe vddieten bleek dat in het compartimeut, waar de braudlucht was waargenomen de vloer nog aan het branden was en 't vuur reeds een groot gat had veroorzaakt. Voor de Amsterdamsche rechtbank stonden eergister drie mannen terecht, die alle drie kost- bare spiegelruiten hadden ingegooid met het oogmerk opgenomen te worden in de Rijks werkinrichting. Maar het O. M. meent dat aan die methode een eind moet gemaakt worden, en eiscbte voor alle drie gevallen twaalf dagen hechtenis wegens landlooperij en twee maanden gevangenisstraf wegens vernieling. Een fabrikant te Rotterdam is er leelijk in geloopen. Twee personen wisten hem te bewegeD, onder voorspiegeling, dat er voor hem een winst vau duizend gulden op zat, van hen voor 1400 22 beleenbriefjes van de Amster damsche bank van leening over te nemen. De fabrikant is bedrogen uitgekomen, en de beide verkoopers zijn nergens meer te vinden. -- Een schipper uit Katwjjk, die met zijn vaartuig te Leiden aan de haven lag en onder invloed van den drank verkeerde, kreeg twist met zijn 20jarigen zoon, welke zoo hoog liep, dat hij dezen door de ruiten ran de kajuit wierp. De zoon werd zoo ernstig gewond, dat een geneesheer het niet onwaarscbijnlijk achtte dat de longen waren geraakt. De jonge man is naar het Academiscb Ziekenhuis vervoerd. Wat in de maag komt In de laatste dagen is in Den Haag bij ver- scheiden winkeliers, bakkers, slagers, in beslag genomen reuzel, die voor 2/5 bestond uit parfine, d. i. voor de gezondheid schadelijke machine- olie. Na onderzoek bleek dit fabrikaat afkomstig te zijn van een grooten vetsmelter in Rotterdam. De gemeentelijke keuringsdienst alhier is met een en andev in kennis gesteld en heeft haar maatregeien reeds genomen. Deze vervalsching komt gelukkig zeldzaam voor. (Haagsche Ct.) De Belgische bladen vermelden twee zon- derlinge gevallen van gevangenisvrees Twee jaren geledeu werd zekere R. te Brus- sel, wegens diefstal, tot tien maanden gevan genisstraf veroordeeld. Sedert den dag zijner veroordeeling was hij echter zoek. Men weet nu dat hij geheel alleen in trek had genomen in een kelder in de Degenstraat. Alle pogingen om hem te ontdekken bleven vruchteloos. Overdag vertoonde hij zich nooit. Kort geleden evenwel betrok hij een zolder- kamertje aan de Samaritaanstraat, alwaar hij, Zaterdagmorgen in hechtenis genomen werd. Hij is nu naar de gevangenis van St. Gilles vervoerd, om zijn straf te ondergaan. Een ar.der geval is het volgende In 1907 werd een kolenhandelaar van de Hoogstraat, te Brussel, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Daar hij evenwel niet uit zijn zaak gemist kon worden, liet hij zijn straf uitzitten door een zijner broeders. IDoob een naaniloos schrijven kwam dit feit dezer Idagen aan het licht en de kolenhande laar zal nu zijn straf moeten ondergaan. Bo- vendien zal de welwillende breeder vervolgd worden wegens het dragen van een valschen naam en valschheid in openbare geschriften. Twee Fransche aeronauten, Bienaime en Senonque hebben getracht het hoogterecord voor lochtballons, dat staat op naam van de Duitschers Berson en Seving met 10,000 meter te ver- beteren. Zij zijn daarin echter niet geslaagd en hebben het slechts tot 9000 meter kunnen brengen. De ,/Matin" bevat het verhaal van hun weder- varen, dat als volgt luidtDe ballon steeg snel en weldra waren de aeronauten op 2000 meter hoogte. Op 3000 meter was men boven een wolkenzee. Het zonlicht was verblindend en tusscben de wolkengaten door lag de aarde ver beneden. Daar de luchtreizigers zich onwel begonnen te voelen, maakten zij gebruik van de meegeuomen zuurstof en deden op ongeveer 4000 meter de zuurstofmaskers voor. Dp 6000 meter zagen zij Parijs zeer klein onder zich. De temperatuur daalde tot -20 gr. De adem- haling werd hoe langer hoe moeilijker en de koude hoe langer hoe ondraaglijker. Op 7500 meter viel Senonque bewusteloos neer. Zijn metgezel kroop naar hem toe, bevestigde het zuurstofmasker vaster om zijn hoofd en zette de kraan van het ademhalingstoestel wijd open. Weldra kwam Senonque weer bij. De beide mannen zetten daarna nog wat ballast over boord en de ballon steeg nu spoedig tot 8500 meter. Eindeljjk bad men 9000 meter bereikt. Onder zich zagen de luchtschippers heel diep de aarde, waarop men nauwelijks meer de omtrekken van groote terreinvoorwerpen kon onderscheiden. De atmosfeer was buitengewoon zuiver de lucht zeer doorzichtig en nauwelijks blauw getint. In de geweldige stilte hoorde men niets dan liet sissend geluid der ademhaling en van de ontsnappende zuurstof. De temperatuur was -35 gr. Dan konden de beide mannen het niet [anger uithouden. Na een paar rukken aan de veiligheidsklep daalde de ballon snel en eindelijk andde men in de buurt van Nantes. In4uren en 3 kwartier had de ballon ruim 400 K.M. afgelegd. Omtrent de aardbeving in de provincie Latium en te Rome schrijft de Romeinsche correspondent van de Tel. d.d. 11 April Het zal zoowat half elf in den morgen zijn geweest ik zat juist voor mijn schrijftafel om wat orde te brengen in de vele en verschillende indrukken der laatste dagen als opeens een sterke ruk wordt gegeven aan mijn stoel en ik op hetzelfde moment een lawaai boor boven mijn hoofd alsof een twintigtal volwassen menschen door een hoi, leeg huis rennen. Ik kijk naar mijn raam en zie de vensters heen en weer gaan als bij 'n aardbeving. De kinderen die vrooljjk speelden in den kloostertuin, waarop ik kijk, beginnen plotseling angstig te gillen en als ik op ons terras kom, zie ik uit alle vensters van den binnenhof de dienstmeisjes hangeD, die elkander vragend aanzien en z/Terremoto" roepen, met een gezicht als wil de een van de ander weten, «of ze bet gevoeld heeft." Over het algemeen schijnen zij, die gezeten waren, den schok heviger te hebben waarge nomen, dan zij, die stonden of liepen. In de scholen, de gevangenissen en de mi- nisteries moet de angst vrij groot zjjn geweest en dit is te begrijpen na Messina zit de schrik er hier in. Yolgens de laatste te Rome ontvangen be richten schijnen ditmaal de Albaansche bergen en voornamelijk Rocca di Papahet middelpunt van de beweging te zijn geweest. Doch ook Frascati, Albano, Marino hebben alle min of meer er van te lijden gehad. Ver- scheidene huizen daar hebben scheuren bekomen. Sinds vanmorgen is de temperatuur te Rome aanmerkelijk gedaaldvanavond is het bepaald koud. Yolgens deskundigen heeft deze aardbeving geen vulkaniscben, maar een geologischen oor- sprong. In streken, waar eertijds vulkanen waren en de Monte Cavo was er een 1 zoekt de aarde nog altijd naar haar evenwickt. Den geheelen dag heb ik, zittend, dan ook nog kleine golvingen van den bodem hier gevoeld. Toch was die eene groote schok van half elf lang niet zoo sterk als die van 31 Augustus 1909, toen de aardbeving zich alleen tot Rome bepaalde. De Romeinsche bevolkiug, wetend, dat aard- bevingeu hier zeldzaam zijn, neemt het over 't algemeen nogal kalm op. Enkelen steken al den draak met het gebeurde en zeggen voldoende was, dat de »jettatore" (Giolitti heet een ongeluksaanbrenger te zijn) weer aan de regeering kwam om ons dadelijk een aardschok te brengen. Men ziet 't 1911 wil ons geven, wat maar in Italie te koop is tentoonstellingen, congres- sen, 'n ministrieele crisis, de vierde incarnatie van Giolitti, een camorra-procesen een aardbeving KVSCHE COl'RAST. Dlt blad ver.rhijnt Woensdag. en Vrljda(avond, ailgeiooderd op Feeitdagen. Mj *rlnl> n^— Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter open bare ken nig dat op 12 April 1911 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gerickt verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aaa logeergasten van AUGUSTUS AUDENAERD, voor de linkervoorkamer en de rechterachterkamer van het perceel plaatselijk gemerkt 39 en gelegen aan de Kerk- Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend- making kan een ieder tegen het verleenen dezer ver gunning schriftehjk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzeu, 13 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. •W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1