A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No, 5595. Dinsdag 11 April 191!. 51e Jaar^anp;. OVEBWIMIW M SIEIJB. Binnenland. UITSLAG VERKIEZING. De Ter Neuzensche Havenbelangen. FEP1LLETON. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321ji en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertejatien v6or 3, uren op den dag der uitgave. EEBSTE ZBXj^ID Door verschillende omstandigheden kwamen de belangen onzer haven in den laatsten tijd meermalen ter sprake en hoorden we verschil lende meeningen uiten omtrent de wijze waarop de Regeering uitvoering wil geven aan het voornemen tot uitbreiding der los- en laadge- legenheden alhier. Van onpartijdige, in deze geheel belanglooze zijde zond men ons daaromtrent onderstaande beschouwingen ,/Naar uit het antwoord van den Minister van Waterstaat in de Eerste Earner der Staten- Generaal is af te leiden, is het plan voor de haven- en spoorwerken vastgesteld. Zijn onze inlichtingen juist, dan omvat dit plan den aanleg van een tweetal havens met opslag- plaatsen en sporen op de terreinen tusschen de gebouwen der staalfabriek en het emplacement Ter Neuzen. Langs een der havens is een kaaimuur voor diepgaande zeeschepen van vol- doende lengte ontworpen, zoodat elk schip, dat door de nieuwe sluis kan worden opgeschut, in de nieuwe haven ligplaats zal kunnen nemen. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Waterstaat de exploitatie der nieuwe werkeu, onder de noodige waarborgen, bij overeenkomst aan de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen op te dragen en het vooruitzicht moet bestaan, dat bieromtrent binnenkort algebeele overeenstemming tusschen den Staat en de Maatschappij zai zijn verkregen. Edoch, juist tegen deze voorgeuomen exploi tatie door die Maatschappij zjjn in den laatsten tijd veler meeningen gericht en algemeen wordt daarvan weinig goeds voor Ter Neuzen verwacht. Wij dienen dus na te gaan of deze ongunstige verwachting op goede gronden berust. Veel VEEKTIGSTE HOOFDSTUK. Den 2 Februari werd vrede gesloten te Guade loupe en het Noord-Amerikaausche leger keerde weer terug. Herbert Greyson had zich den rang van kolo- nel verworven, als zoodanig keerde hij terug bij zijn vriend Traverse in New-Orleans. Wij willen zien, hoe het den jongen dokter ging gedurende de zes maanden, dat hij uit het leger was. Met ongeveer vijf honderd dollars op zak kwam hij in New-Orleans aan en was door die 8om in staat gesteld zich weelderig te vestigen, iets wat in Amerika voor een dokter noodzake- lijk is wil hij niet dadelijk in vergetelheid ge- raken. Hij huurde een prachtig huis in 't deftigste gedeelte der stad, waarop hij met groote letters zgn naam en zijn spreekuren liet aanbrengen. Niettegenstaande het gevorderde jaargetijde nam de ziekte niet af, integendeel, vele families, die gedurende de heete zomermaanden de stad verlaten hadden, keerden terug en op dezen scheen de ziekte des te meer vat te hebben, daar zij met aan de verpeste lucht gewoon waren. Weldra had hjj handen vol werk. Was het dat zijn innemend vriendelijk gelaat vertrouwen gegevens staan ons daarvoor niet ten dienste want de tegenstanders van de exploitatie door de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen hebben het blijkbaar niet noodig geoordeeid, hunne meening breedvoerig te motiveeren, waarschijnlijk omdat zij het van algemeene bekendheid achten welke argumenteu daartegen zijn aan te voeren, of omdat zij schromen deze argumenten openlijk neer te schrijven. Eigeniijk hoort men daartegen slechts een enkel argument //De Maatschappij zou door middel van haren stationscbef als expediteur optreden, speciaal met betrekking tot Rijnaken geladen met steenkolen, bestemd voor Wille- broeck." In hoeverre dit juist is moge in het midden gelaten worden en evenmin behoeft een antwoord te worden gegeven op de vraag, of de beschuldiging, die wel eens wordt vernomen, dat de Maatschappij hare macht ten bate van die schepen zou misbruiken bij hetbeschikbaar stellen van kranen en wagens, gegrond is. Het zal toch blijken, dat bij de hierna volgende beschouwingen, de antwoorden op deze vragen eigeniijk niet ter zake dienende zijn. Buiten de Maatschappij komen voor de ex ploitatie der havenwerken alleen maar in aanmerking de Provincie en de Gemeente, want de Minister van Waterstaat beeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij voor exploitatie door den Staat niet te vinden is. Nog daargelaten of hetzij de Provincie, hetzij de Gemeente bereid gevonden zullen worden de exploitatie op zich te nemen, spreekt het in elk geval vanzelf, dat deze lichamen zich slechts te zamen met de Maatschappij daarmede zullen kunnen be- lasten, want van overname der exploitatie van den spoorweg Mechelen—Ter Neuzen (en Gent Ter Neuzen) door een dezer lichamen kan immers toch geen sprake zijn, zoodat ook bij exploitatie door Provincie of Gemeente de Maatschappij in de gelegenheid blijft hare macht te misbruiken ten bate eener bepaalde categorie van schepen. Bovendien in de overeenkomst. die tusschen den Staat en de Maatschappij zal worden atge- sloten, zullen de noodige bepalingen worden opgenomen, die een werkelijk of vermeend machtsmisbruik als bovenbedoeld voorgoed on- mogelijk maken, door aan de betreffende Rijks- ambtenaren de daartoe noodige bevoegdheden voor te behouden. Uit het voorgaande blijkt dus, dat het op treden van Provincie of Gemeente als haven- exploitant geenszins zou voeren tot een zoodanige inboezemde of dat het hem door zijne nieuwe methode gelukt was reeds door anderen opge- geven zieken te redden, bet duurde niet Jang of hij was door de stad als een kundig arts bekend en verheugde zich een in drukke praktijk. Wel is waar kon hij de hoogere klassen niet onder zijne klanten rekenen, maar in de brieven aan zijne moeder verzweeg hij dit zorgvuldig. Zijne inkorusten gingen zijne uitgaven te bo- ven schreef hij haar, en dit was de waarheid hij wilde geen schulden meer maken, al moest hij hiervoor ook zeer sober leven. Op een kouden December-avond, hij zat in zijn behaagelijk uitziende kamer, toen er plotseling bevig aan de bel gerukt werd. Hij opende en de kellner uit het naaste hotel verzocht hem geheel buiten adem, hem onmiddellijk te volgen, naar een heer, die zeer ziek was. lien minuten later was onze jonge dokter op de kamer van zijn nieuweu patient, dien hij bewusteloos op het bed uitgestrekl voud. 't Was een kleine magere grijsaard, die door ziekte keelemaal uitgedroogd scheen. Zijn ma- gerheid, zijn geel, baardeloos en met tallooze rimpels doorploegd gezicht, het kale voorhoofd met de ingevallen slapen, waaraan een paar bosjes witte haren kleef den,de gesloten oogen in He blauwachtige holten, zijn spitse neus boven de loodkleurige lippen van den kleinen mond, gaven hem t uitzicht van een Egyptische mummie. De kleine oude dame, die den schijndoode in magerheid niets naliet en als een vleugel- lamme ekster door de kamer huppelde zonder een minuut rustig op hare plaats te blijven, onafhankeiijkheid van de spoorwegmaatschappij, als waarop de publieke opinie in Ter Neuzen zoozeer schijnt prijs te stellen. Deze algeheele onafhankeiijkheid zou slechts zijn te bereiken, wanneer de Staat de havens en de spoorwegen ging exploiteeren. Tot het eerste is de Minister niet bereid, en het tweede wordt door belang- hebbenden in Ter Neuzen in geenen deele ge- wenscht, om redenen die van algemeene be kendheid geacht mogeu worden. Voorloopig is er dus niet de minste kans, dat hiervau iets komen zal. De slotsom, waartoe bovenstaande beschou wingen voeren, is, dat in geenen deele is aangetoond, dat exploitatie der haven werken door een ander dan de spoorwegmaatschappij voordeelen voor Ter Neuzen zal opleveren, terwijl het daarentegen zeker is, dat het zoeken naar een andere exploitante de uitvoering der werken, die thans wellicht vrij nabij is, nog- maals op de lange baan zou schuiven. Wij hopen dan ook, dat het den Minister van Waterstaat zal mogen gelukken de voorge- stelde werken te doen uitvoeren en wij ver trouwen, dat de uitkomsten, die dan bereikt zullen worden, zullen aantoonen dat de ongunstige verwachtingen, die daaryan in Ter Neuzen gekoesterd worden, ongegrond waren." Te Delft is Vrijdag 1.1. het stoffelijk over- schot van Prinses Pauline, die in 1806 te Berlijn overleed, op plechtige wijze bjjgezet in den Koninklijken Grafkelder. De kist is van eiken- gelakt metaal, dragende naam en jaarcijfer van de Prinses en rust op leeuwenklauwen. H. M. de Koningin had een palmtak met witte lelien gezonden en in de kerk wachtte de Prins den stoet op. Het orgel deed de treurmarsch van Chopin hooren. De kist werd geplaatst tusschen die van Kouing Willem I en zijne gemalin, vader en moeder van Prinses Pauline. Verscheidene auto- riteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. TER NEUZEN, 10 April 1911. Op den 17den April a.s. hoopt de con- ducteur van de 2de klasse 0. A. de Bruijn alhier den dag te herdenken dat hij 30jaar ge- leden werd aangesteld tot onderofficier. verzekerde hem dadelijk bij 't binnenkomen, hoe gelukkig ze was, dat hij kwam, daar haar broeder, een Fransch edelraan, zeer erg ziek en onredbaar verloren was, indien er niet spoedig bulp verleend werd. Terwijl ze dit in half Engelsch, half Koeter- waalsch vertelde, nam ze den jongen dokter bij de hand en leidde hem aan het ziekbed, terwijl ze tevens in een adem haar leedwezen betuigde, dat ze niet eerder om den beroemden dr. Rocke gestuurd bad, waarvan ze pas een kwartier geleden voor het eerst gehoord had. „Hier.... hier is mijn dokter!" riep ze. z/Ach, hij is reeds koud en stijf, het bloed loopt niet meer door zijne aderen. Zie eens, dokter, hij ziet er reeds uit als een lijk 1 Ach, had ik toch eerder naar u gezonden z/Wees gerust, mevrouw", hernam Traverse, z/ik hoop dat 't nog niet te laat is. De besmet- telijke ziekte waaraan uw broeder lijdt, vertoont, altijd zulke teekenen. Waarschijnlijk gelukt het mij aan dit schijnbaar levenloos lichaam het leven weer te geven. Het zou ten minste niet de eerste maal zijn, dat ik den dood overwon. Traverse bevond, dat de pols van den patient haast niet meer sloeg, een bewijs dat hij dicht aan de grens van leven en dood gekomen was. Door vragen vernam Traverse eindelijk van de praatzieke dame, dat de lijder reeds negen dagen door dokter Cartier bebandeld was en op een consult van meerdere geneesheeren als onred baar verloren, was opgegeven. Dokter Cartier had verklaard, dat bij geene hulp meer wist en had haar den jongen dokter Rocke aan- Op dien datum wordt hij bevorderd tot con- ducteur der artillerie van de lB'e klasse (adjudant-onderofficier.) Bij beschikking van den Minister van Marine is de binnenloods J. A. van der Vliet, ter standplaats Ter Neuzen, met den len Mei a. s. eervol uit den loodsdienst ontslagen, wegens lichaamsgebreken. Met denzelfden datum is de hulploods J. Kamermans van de standplaats Vlissingen, be- noemd tot binnenloods ter standplaats Ter Neuzen. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is benoemd tot gemeentewerkman bij den beer- ruimings- en straatreinigingsdienst enz. J. A. AdriaaDsen, werkman alhier. Aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn o.m. geplaatst ADees Mzn. en J. A. van den Broeke van Ter Neuzen. Bij de rijkskweekschool voor onderwijze- ressen te Amsterdam is tot kweekelinge be noemd J. J. Baas te Sluis. -- Zaterdagmorgen vroeg werd brand ont- dekt in het ruim van het stoomschip Quentin, kapitein Bridges, welk stoomschip, na alhier de vorige week Dinsdag een deel der lading uit Leith aangebracbt te hebben gelost, aan de Voorhaven te Gent verder gelost had en daar in lading lag. Men vevmoed dat des Vrijdags in de ruimen is gerookt en een vonk de brand heeft; veroor- zaakt, dat het vuur na het sluiten der ruimen heeft liggen smeulen, doch des morgens bij het openen van het ruim is opgelaaid. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om met de spuiten van het stoomschip het vuur te stuiten, terwijl ook die van de stad werden ge- requireerd. Door de massa's water die in het ruim werden geworpen, was de brand spoedig gebluscht. Daar men vreesde voor zinken werd het stoomschip in het droogdok gesleept, waar het water weer werd uitgepompt. Het stoomschip had alleen schade bekomen aan het dek. Dit is voorloopig hersteld. Het door water en vuur beschadigde deel der lading is gelost en daarna het stoomschip afgeladen. Het wordt thans hier verwacht om af te schutten en naar Leith te vertrekkeh. Al- daar zal het stoomschip verder in het dok worden nagezien en voor zooveel noodig worden gerepareerd. De stoomtram Hulst Walsoorden zal over het afgeloopen jaar 51 3 pet. dividend uitkeeren tegen 8 pet. over het jaar 1909. Bij den burgemeester van Breskens is van H. M. de Koningin een gift van 25 ontvangen, ten behoeve van een lijder aan tuberculose. bevolen. Ze zou den laatste eeuwig dankbaar zjjn, wauneer hij haar dierbaren broeder kon redden. Traverse was niet weinig trotsck, dat een man zoo beroemd als Cartier, zoo loflijk over hem gesproken had. Hij vraagde naar't verloop der ziekte, overtuigde zich van de tot nu toe gevolgde behandeling en bield met zich raad, hoe hij zou werken om weer leven in dit bijna verstijfd lichaam aan te brengen. z/Mijn broeder", zei de dame, wwerd als't ware in Spaansche vliegen gewikkeld, doch ze badden niet de geringste werkingze trokken niet Traverse bedacht zich een oogenblik. Nu was 't tijd om zijne nieuwe geneesmethode in toe- passing te brengen. Slechts krachtige middelen konden eene reactie in den toestand teweeg brengen, waarop anders onvermijdelijk den dood zou volgen. z/Hier is een mosterdbad noodzakelijk," beval hij, //dit moet zoo heet zijn, dat men er maar even de hand in kan houden. Dompel er den zieke in, verhoog allengs de temperatuur van 't water en let nauwkeurig op de werking, die zich aan de huid openbaart. Wanneer ge ziet, dat ze rood wordt, neem dan den lijder er uit en leg hem in een warm bed. Begint hij te zweeten, dan is hij gered. Ondertusschen ga ik naar huis om de geneesmiddelen gereed te maken." (Wordt vervolgd.) TER SEIIZESSCHE GOURAIT. Dit blad verachtjnt Maanda^-, IWoensdag- en l'rijdagavondailgezooderd op Feeatdagen* by de Flrma P« J« WABf PK 8AXPK te Ter 1'enien. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal vermeldende den uitslag der op 7 April 1911 gehouden stemming ter verkiezing van ddn lid van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, 7 April 1911. Burgemeester en Wethouders voormoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester. W. S, J. D1ELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1