A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. No. 5594. Gemengde berichten. Zaterdag 8 April 1911. 51e Jaargang# Het bouwen van een 8T0KERIJ, MACHINEKAMER, ZUIVERHUIS, enz., en van eene D1REGTEURSW0N1N6 voor de Gasfabriek. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buiteniand 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,19- Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 aren op den dag der uitgave. ZEIEDI^STjEij Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL, zullen op Vrijdag 21 April, des voormiddags te 11 ure, ten Raadhuize te Axel, bij enkele inschrijving, aanbesteden Bestek en teekeningen liggen ter inzage ten kantore van den Gemeente-Opzichter. Aanwijzing geschiedt op 20 April, des voorm. 11 uur, op het terrein, nabij het station. Bestek en teekeningen zijn verkrijgbaar tegen betaling van /I,bij den Gemeente-Secretaris ter Secretarie. Axel, den 3 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 7 April 1911. In Zeeland kwamen in de week van 29 Maart tot en met 4 April elf gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n. 1. 4 gevallen van rood- vonk, een te Scherpenisse, een te Vlissingen en twee te Zuiddorpe en zeven gevallen van diphthe- ritis, n. 1. twee te Hoek, twee te Sint Jansteen, een te Schoondijke, een te Zierikzee en een te Zuiddorpe. Aandeelhouders van de naamlooze ven- nootschap IJzendijksche Stoomtramweg-Maat- schappij zijn in buitengewone vergadering bjjeengeroepen den 25en April a.s. ter bespre- king eener eventueele overdracht dezer Maat- schappij aan de op te richten Tramweg- Maatschappij »Zeeuwsch-Vlaanderen". De landbouwer Van Vooren te Water- landkerkje had deze week niet veel geluk met een zijner paarden. Na Zondag door dit dier zoodanig tegen een schut geduwd te zijn, dat hem twee ribben braken, kwam een anderen dag een zoon van hem dus in de klem, met hetzelfde beest, dat de jongen een ontwrichten pols opliep. Axel. Naar ons bleek heeft het bericht in het nummer dezer courant van jl. Dinsdag aan- gaande de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag aanleiding gegeven tot een misverstand bij vele ingezetenen. Door de ver- meldiDg dat de oorspronkelijke aanslagen, om het noodige bedrag te bereiken waren verhoogd met 38 proeent, was de meening ontstaan dat de belasting 38 proeent hooger dan het vorig jaar was. Dit is onjuist, integendeel, de be lasting is thans lager, daar de oorspronkelijke aanslagen, zooals die in de verordening voor elke klasse zijn aangegeven, het vorig jaar met 43 proeent moesten worden verboogd, om tot het in het geheel noodige bedrag te komen. De aanslagen zijn dus dit jaar 5 proeent lager. Koewacht. Woensdag had alhier de jaar- lijksche markt plaats voor paarden en al ander vee. Aangevoerd waren 38 paarden, 111 stuks hoornvee en 15 varkens. Onder het spelen der fanfaren werden op het gemeentehuis de volgende premien uitgereikt Yoor het meest in waarde zijnde werkpaard van 3 tot 6 jaar oud de kinderen Suij alhier voor het schoonste veulen nog zijne melktanden heb- bende A. de Bock te Moerbekevoor het schoonste veulen geboren in 1910 A. Ralier te Stekenevoor de schoonste baatgevende koe le prijs H. Vergauwen te St. Jansteen, aan wien insgelijks de tweede prijs werd toegekend voor de scboonste zes- of voltandscbe, kalf- dragende vaars H. Vergauwen voornoemd, voor de schoonste vier- of tweetandsche vaars Aug. de Block te St. Jansteen voor den vetsten os le prijs E. Dierick, 2e prijs de wed. de Blieck, beiden alhier; voor de vetste vaars le prijs de wed. de Blieck, 2e prijs A. Dierick, beiden alhiervoor den schoonst gemaakten en best voor den dienst geschikten stier aan Ch. Ver- hoeven alhiervoor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht aan de kinderen Suij alhier, voor het grootste getal hoornvee ter markt gebracht P. van Doosselaer te St. Jansteen en voor het grootste getal varkens Ch. Jansens te Moerbeke; voor het grootste getal hoornvee ter markt gekocht Jos. de Guchte- naere alhier. Bij loting zijn verder prijzen ten deel gevallen aan A. Bernaert, kinderen Suij, Fr. de Maaijer en P. de Roover, alien alhier, Alph. van Lent te Overslag en W. Dieders, woou- plaats onbekend. Ondanks het ongunstige weder en het gesloten zijn der Belgische grens voor den invoer van Nederlandscb vee, was er veel handel. De meeste aangevoerde runderen werden aan hooge prijzen verkocht. YVestdorpe, 6 April. In de heden gehouden raadsvergadering waren tegenwoordig de heeren voorzitter en leden, behalve de heer Steyaert, met de secretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Medegedeeld wordt a. Berichten van Gedep. Staten van goed- keuring van het kohier van den hoofd. omslag voor 1911 en van een raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1910. b. Een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 14 Maart j.l. Overeen- komstig de boeken werd aauwezig bevonden f 2779,45 waarvan f 2000 uitgezet bij de boerenleenbank alhier. c. Het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1910. Worden voor kennisgeving aangenomen. d. Het verslag der gezondheidscommissie ge- zeteld te Ter Neuzen wordt ter inzage gelegd van de leden. 2. Het kohier van hondenbelasting wordt vastgesteld met 72 honden der eerste en 33 der tweede klasse tot een bedrag van 177. 3. De rekening der gezondheidscommissie over 1910 wordt goedgekeurd. 4. Oninbaar wordt verklaard enkele aanslagen van hoofd. omslag over 1910 tot een bedrag van 4,04 en gedeeitelijke aanslagen van honden belasting over 1910 tot een bedrag van j 7,50. 5. Verzochte af- en overschrijvingen der begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1910 worden goedgekeurd. 6. Met ingang 1 Mei e. k. wordt herbenoemd tot lid van het Burg. Armbestuur de heer P. H. van Haelst, periodiek aftredend. In plaats van den heer Ch. Steyaert, die verklaard heeft, wegens gevorderden leeftijd geene herbenoeming meer te zullen aannemen wordt, eveueens met ingang 1 Mei e. k. benoemd de heer Const. Dellaert albier. 7. Een voorgestelde beschikking op de post van onvoorziene uitgaven, krachteus machtiging wordt goedgekeurd. 8. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1910. Daarna wordt de vergadering gesloten. Donderdag den 20 April a.s. heeft de trek king plaats der Belgische Congo-Loten waarbij 600 prjjzen met een hoofdprijs van frs 150,000 worden uitgeloot. Deze premie-obligatien zijn een soliede en voordeelige geldbelegging daar ze 6 maal 'sjaars trekken waarbij zeer hooge prijzen uitgeloot worden en er indirect eene rente van 5 °/0 aan verbonden is. Nader omschrijving vindt men in de hierin voorkomende advertentie der Hollandsche Cre- dietbank. -- Een 23jarig meisje uit Goes, in dienst te Zutfen heeft een wondje aan haar neus open- gekrabt waardoor bloedvergiftiging ontstond, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. Woensdagmorgen is de hoofdconducteur J., van de Staatsspoor, bij het stappen van de machine van een goederentrein te Culemborg, onder den tender geraakt, met het gevolg, dat liukerarm en rechterbeen zwaar verwond wer den. Hij is kort daarop overleden. Menscheneters te Tilburg Bij een vechtpartij te Tilburg werd een der mishandelden o.m. de linkerduim nagenoeg ge heel afgebeten. Terwijl de vorige week de 29jarige tim- merman Arie Arkenbout, te Pierschil, en zijn knecht met een handhei aan het werk waren, greep de timmerman juist naar de heiplank op het oogenblik, dat zijn knecht het heiblok om- laag sloeg. Twee der vingsr3 van Arkenbout werden zwaar gewond, welke verwonding tot spiervergiftiging overging met het noodlottig gevolg, dat Arkenbout thans aan de gevolgen is overleden. De echtgenoote van den cafehouder W. v. S. in de Sumatrastraat te 's Gravenhage, kreeg terwijl zij stond te wasschen, een toeval, waardoor zij voorover in de waschtobbe viel. Doordat er op dit oogenblik niemand in de nabijheid was en het ongeval niet dadelijk werd opgemerkt, was de ongelukkige vrouw reeds gestikt, toen men haar te hulp kwam. Vijf-en-zestig jaren in hetzelfde vak werk- zaam te mogen zijn, is voorzeker een voorrecht, dat niet velen te beurt valt. Dit feit mocht te Dirksland herdacht worden door den heer L. v. d. Gevel, molenaar, die in 1846 tot het molenaars- bedrijf werd opgeleid en nu nog, ondanks zijn hoogeu leeftijd 83 jaren dagelyks met grooten ijver in dat bedrijf werkzaam is. Te Bergen op Zoom is een vliegmachine Bleriot van de N. V. ,/Rotterdamche Vlieg- vereeniging" aangekomen en naar de Woens- drechtsche heide vervoerd. Deze machine is door gemelde fabriek aan het Ministerie van Oorlog aangeboden en door den Minister aanvaard. Eerstdaags zal de heer Van Bussel met een passagier vliegproeven met deze machine doen, waarna zij aan den staat wordt overgedragen. De bedoeling van deze maatsehappij is het bouwen van monoplanes en bij gebleken ge- schiktheid van het terrein deze heide als vlieg- kamp te exploiteeren. De schippersknecht A. van V., een man van 21 jaar, zonder schip of woonplaats, had bij het loopen langs het Poolsch koffiehuis te Rotterdam opgemerkt, dat de koopman J. H., een mau van 63 jaar, uit Spijkenisse, een met bankpapier gevulde portefeuille bij zich bad. Toen de koopman het koffiehuis verliet om zich naar de stoomtram in de Roosestraat te begeven, volgde de schippersknecht hem, en sprak hem op het Stieltjesplein aan over een bestelling van biezeu. Om de bestelling te noteeren haalde de koopman zijn portefeuille te voorschijn. Hierop had de schippersknecht gewacht. Plotseling viel hij den ouden man aan, greep met de eene hand diens portefeuille en met de andere naar zijn horloge. Maar de koopman had zijn portefeuille stevig vast en liet niet los. Beiden rolden over de straat. Op de komst van een inspecteur van politie rukte de schippersknecht zich los en nam de vlucht, den koopman in het bezit latend van zijn portefeuille, waarin zich 375 aan bank papier bevond, en van zijn horloge, waarvan de ketting door het rukken gebroken was. De inspecteur, gewaarschuwd door het hulpgeruep van den koopman, zette de vluchtende schippers knecht na en arresteerde hem in een bakkers- winkel in de Roentgenstraat. Toen een koopman te Rotterdam Dinsdag- middag zijn kantoor aan de Boompjes verliet, werd hij opgewacht door een werkuian, die op hem toeliep en met een handvol peper naar hem wierp. De koopman, die een klein deel peper in de oogen kreeg, liep weg, waarop de hem achtervolgende werkman, twee revolverschoten op hem loste zonder hem te raken. Een losse werkman, die zich in de buurt bevond, kreeg een schampschot, dat hem aan het rechteroor verwondde. De dader werd gegrepen hij was vroeger in dienst der firma van den koopman. Een zeldzame gemeente. Men schrijit aan ,/de Stand." uit Alfen a/d. Rijn Onze gemeente verkeert op belastinggebied in buitengewoon gunstige omstandigheden het percentage voor den hoofd. omslag is voor dit jaar op 1/a pCt. van het belastbaar inkomen gesteld, terwijl de gemeente al sinds jaren geen opcenten op de personeele belasting heft. En had de gemeenteraad niet tot geheel onverplichte aflossing van schuld besloten, dan zou niet alleen het heffen van omslag in 't geheel niet noodig zijn geweest, maar nog een beduidend overschot verwacht mogen worden. Voor deze gunstige omstandigheden zijn ver- schillende oorzaken lo. komt het onderhoud van wegen en bruggen niet ten laste der ge meente, maar van Rijk, Frovincie enz2o. de gunstige resultaten met gasfabriek en water- leidingen 3o. de gunstige ligging aan een kruispunt van waterwegen tusschen Rotterdam Gouda Amsterdam Haarlem Utrechtden HaagLeiden zoomede de gemakkelijke los- en laadgelegenheden voor vervoer per spoor, waar door het getal fabrieks- en handelszaken en daarmede de draagkracht, in den laatsten tijd belangrijk is toegenomen. Te Amsterdam is een drogist opgespoord die aan den verdachten bakker in de vergif- tigingszaak te Haarlemmermeer in het begin van Januari en later arsenicum heeft verkocbt. De verdachte had den drogist opgegeven de arsenicum noodig te hebben om een kat te vergiftigen. Hij vroeg ook inlichtingen hoe de arsenicum toe te dienen, welke de drogist gaf. Later kwam hij weer om een hoeveelheid en toen de drogist verwonderd vroeg waarvoor die bestemd was, verklaarde de verdachte dat dit voor een andere kat was, die hij zich na den dood van den eerste aangeschaft had. De justitie is aan den naam en het adres van den drogist gekomen door een zakje, dat ten huize van den bakker gevonden is en waarop naam en adres stonden gedrukt. Maandag is de drogist door den Haarlemscben rechter- commissaris in verband met deze zaak gehoord en met den verdachte geconfronteerd. De drogist heeft hem niet alleen aan zijn gelaat maar ook duidelijk aan de stem herkend, als te zijn de persoon, die bij hem twee keer een hoeveelheid arsenicum heeft gekocht. De verdachte echter verklaarde den drogist nooit tevoren te bebben gezien. Een aan slag in de Pieterskerk te Rome. De Romeinsche bevolking is Dinsdag door een revolveraanslag van een blijkbaar waan- zinnigeu fanaticus gedurende de godsdienstoe- fening in de Pieterskerk grootenlijks ontsteld. Omstreeks half elf in den morgen drong een zekere Peter Desanti, Oostenrijksch onderdaan en bijna 70 jaar oud, door de rijen der aan- dachtige schare en loste een revolverschot op een groep priesters. Onder de dicht opeenge- pakte volksmenigte ontstond dadelijk een wilde paniek. De geestelijken stoven ontzet uiteen en zochten dekking achter het altaar. Zij bleven dan ook ongedeerd, maar de gemeente- lijke politiedienaar Menarini, die op dien ochtend dienst deed in de Pieterskerk, werd aan den arm verwond. Desanti werd door eenige vastberaden kerk- gangers gegrepen, die hem zijn revolver uit de hand wrongen en hem naar een politie— bureau brachten. De beambten, die hem het eerste verhoor afnamen, kregen den indruk, dat zij met een krankzinnige te doen hadden. De man verklaarde, geen reden tot persoon- lijk wraakgevoel tegen een der priesters in het bijzonder te hebben, op wie hij geschoten had en hen zelfs niet eens te kennen. Maar sedert zijn jeugd, had hij de geestelijk- beid haat toegedragen, zoo verklaarde Desanti verder. Volgens zijn zeggen, hadden de geeste lijken in zijn dorp schuld gedragen aan de rampen, die zijn familie getroffen hadden, en zelfs zijn huwelijk verijdeld. Deswege had hjj indertijd eenigen zijner bloedverwanten ver- moord, die, naar hij beweert, door de priesters tegen hem waren opgezet. TEB JElIZEJfSCHE C0CRA1T. Dit bind vrrichijnt IlBsnilag., Hri»enn(1 hk- en VriJdB|{avnnd, altgeionderd up Veeatdageo. by de Firmt* 1". A. V AM 1)E gASBF te TTer Irnten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1