PADVINDER-CHOCOLADL IWgTrlITkI stand. Volmaakt fabrikaat. 7% cent per reep. 7% cent per reep. Geniengde berichten. Laatste berichten. Landbouwberichten. TER NEUZEN, 3 April 1911. In de op Donderdag a. s., des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenverzoek afdeeling Ter Neuzen van den Algemeenen Nederlandsohen Geheel-Onthouders Bond beschikbaar stellen lokaal. Benoemen lid Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Naar wij vernemen zal de heer Jac. van de Ree, arts alhier, onze gemeente verlaten, en reeds in de eerste dagen zijne praktijk neer- leggen, om zich te vestigen te Bolnes. Door diens vertrek ontstaat dan een tweede vacature in den gemeenteraad, voor een zetel die dit jaar ook wegens periodieke aftreding vacant komt. (Ook de zetel van wijlen den heer Kerkhcven, waarvoor a.s. Vrijdag eene stemming plaats heeft, komt dit jaar reeds weder vacant wegens periodieke aftreding). Omtrent de installatie van den heer J. de Feijter als burgemeester der gemeente Zaamslag, op j.l. V rijdag, kunnen we nog aan bet verslag in ons vorig nummer toevoegen, dat na het houden van den optocht Z.Ed. Achtb. van de pui van het gemeentehuis de ingezetenen toesprak. Hij verklaarde de gemeente, aan het hoofd waarvan hij door Gods bestier geplaatst was, lief te hebben en verzocht ook wederkeerig de liefde der ingezetenen. Hij verklaarde ook hier, met Gods hulp alles te willen aanwenden wat mogelijk was om den bloei en de welvaart der gemeente te bevorderen. Hij uitte zijn dank voor de bewijzen van sympathie die hem bij zijne installatie waren ten deel gevallen en hoopte dat steeds eensgezindheid, orde en liefde onder de ingezetenen zal heerschen, want waar liefde heerscht gebied God zijn zegen. Hij deed een beroep op den steun van alle ingezetenen, daar dan de zware taak die op zijne schouders is gelegd veel lichter zal worden. Hij herhaalde ook hier te willen zijn een goede burgervader voor alien en beloofde steeds te zulien trachten te behartigen de belangen dergenen die zich tot hem om hulp of bijstand wendden, hetzij arm of rijk, jongen of ouden. Met luide hoera's werd deze toespraak van den burgemeester begroet. Ondertusschen was de raadzaal in gereedheid gebracht om daar de gasten te ontvangen die door den burgemeester tot een maaltijd waren uitgenoodigd. De leiding daarvan was door hem opgedragen aan Dr. De Haan Thomann en deze wist met de voor deze gelegenheid betrekkelijk beperkte ruimte te woekeren zoodat ten slotte de ruim 60 gasten, de leden van den gemeente raad en het secretarie-personeel, de leden derfeest- commissie, de predikanten en andere autoriteiten, benevens eenige vrienden en familieleden van den burgemeester, waarvan velen met hunne echtgenooten, alien geplaatst waren. Men liet zich de voorgediende spijzen goed smaken en er heerschte een gezellige toon. De disch werd geopend met gebed door Ds. Hamming, terwijl deze gesloten werd met dank- zegging door Ds. van Dis. Aan het eind werden de aanwezigen verrast door een' bezoek van de zangvereeniging /,Zingt den Heere een nieuw lied" die op keurige wijze een drietal liederen zong. De heer C. A. Wisse, voorzitter dier ver- eeniging, tevens vice-voorzitter der feestcom- missie, dankte den voorzitter voor de aan de vereeniging geschonken gelegenheid om hem hier hulde te brengen. Aan het dessert werden versehillende toe- spraken gehouden, inhoudende gelukwenschen voor den nieuwen burgemeester, en dankbe- tuigingen aan den Allerhoogste, die ook den loop dezer zaak heeft bestierd. Onze ruimte is te beperkt om al die toe- spraken, en er waren er vele, weer te geveu, mijns levens, herinner u dan mijn berouw en mijne vernedering en dan zal uw edel hart weer kracht vinden, om mij te vergeven." „Ik zal het doen,', fluisterde Traverse, die werkelijk alien haat en wrok uit zijn hart voelde verdwijnen bij 't zien van zooveel zelf- verloochening. ,rEn nu nog eenige woorden aan u, Herbert", ging kapitein Lenoir voort. »Gij zijt den neef van een man dien ik zwaar beleedigde. Hij was sedert mijn bitterste vijand en dit litteeken op mijn voorhoofd is nog het spoor der wraak, dien hij nam. Ik liet in hem den verkeerden waan, waarin hij sedert dien tijd leefde, dit is een mijner grootste zonden, want hierdoor vergalde ik het leven van een wakker man en van een persoon, die ik door mijn boosaardig zwijgen aan zijn ongerechten toorn prijs gaf. Herhaal hem mijne woorden, majoor Greyson, zeg hem, dat ik mij in 't diepst mijner ziel schaam over mijne laag- hartige daad, zeg hem, dat ik hem door u ver- giffenis vraag, daar ik het hem' persoonlijk niet kan doen. In het pakje is alles vervat, wat hierop betrekking heeft. Wanneer ik dood ben, geeft het dan uw oom door den inhoud dezer papieren wordt nog een ander onrecht goed gemaakt, waarbij gij zelf zult winnen, maar toch meenen we te moeten aanstippen, dat dit door den heer J. Dees op zeer aardige wijze in dichtmaat werd gedaan. De heer de Feijter was onvermoeid in het beantwoorden der versehillende gelukwenschen waarin steeds doorstraalde zijn verlangen om voor de gemeente naar zijn beste weten en vermogen te zulien zijn een goed burgemeester. Besloten werd aan H. M. de Koningin een telegram van hulde te zenden, tevens inhoudende eene dankbetuiging voor de door Haar gedane benoeming. Eveneens werd onder applaus besloten een telegram te zenden aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, wTaarin dank werd gebracht voor de gedane voordracht. Ten slotte moest aan de toespraken, die elkaar steeds bleven volgen een eind gemaakt worden en de disch opgeheven, daar de duisternis was ingevallen en de verlichting in de versierde straten en op het dorpsplein was ontstoken. Ook de dischgenooten wenschten deze te be- zichtigen. Deze bood in den schoonen avond een eenig gezicht. Tusschen de sparrenboompje3 en eere- poorten waren honderden, ja duizende lampions opgehangen, die in hunne verscheiaenheid van kleuren en vormen een fantastisch tafereel voor de oogen tooverden. Een vroolijke menigte bewoog zich door de straten om dat alles in oogenschouw te nemen en in afwachting van het vuurwerk dat te 9 ure zou worden afgestoken. De illuminatie van het gemeentehuis maakte ook een schitterend effect. Tegen den tijd van het vuurwerk was het ruime dorpsplein dicht bezet met talrijke be- langstellenden. Hunne verwachting werd niet teleurgesteld. Er was maar een roep over het geleverde en de pyrotechnische fabriek te Utrecht heeft hier bewezen wat zij op dat gebied vermag. Er was geen enkel nummer van het nogal uitge- breide programma,"*dat mislukte, zoowel het luchtvuurwerk dat krachtig omhoog steeg als de op palen geplaatste molens, alles voldeed goed. Schitterend was het slotnummer, inhoudende een ffLeve de Burgemeester". Nadat ook dit nummer was verduisterd, ver- spreidde de menigte zich. Die van elders be- gonnen er aan te denken huiswaarts te keeren, doch op het dorp bleef men nog geruimen tijd genoeglijk feest vieren. Voorzeker zal de dag van j.l. Vrijdag lang voortlever. in de herinnering van velen die het feest hebben meegemaakt, niet het minst in die van den burgemeester den heer De Fejjter zelf. Men raeldt ons nog uit Zaamslag d.d. Zaterdag: Nadat de feestelijke installatie van onzen burgemeester, begunstigd door een dag heerlijk weder achter den rug was, besloten de versehil lende buurtcommissien op het dorp om de ver- sieringen enz. te laten staan en de verlichting Zaterdagavond opnieuw te ontsteken. Tot aller teleurstelling heeft een onweersbui, gepaard met regenval, dat voornemen onuitvoetbaar ge maakt. Enkele buurtcommissien hebben bij het losbarsten der bui nog getracht te redden wat te redden viel, maar over het algemeen zijn de versieringen totaal vernield. Wij kunnen echter met genoegdoening op den feestdag zelf terugzien, die naar aller wensch is afgeloopen. Toen Zondagmiddag een inspecteur van politie te Middelb.urg zekere R., die gesignaleerd stond, omdat hij nog een dag hechtenis te goed had naar het bureau had overgebracht, kwam aldaar een zwager van den aangehoudene en eischte in minder vriendelijke bewoordingen zijn zwager terug. Dezen persoon den koopman v. K., werd eenige malen aangezegd zich te verwijderen, en toen hij dit niet gewillig deed, werd hij met geweld van het bureau gezet. Tegen den onwillige werd proces-verbaal wegens huisvredebreuk opge- maakt. Herbert. Weldra zult ge alles weten, nu moet ik u nog danken, dat ge kwaamt en Traverse meebracht. Vaarwelvaarwel beiden wordt gelukkig, Traverse, met Clara Day, die ik evenens om vergiffenis vraag. Vaarwel alien en gedenk mijne arme ziel met een stil gebed, wanneer ze dit aardsch omhulsel zal verlaten hebben." Herbert en Traverse scheidden diep geroerd van dezen man, die zich als een Christen tot den dood voorbereidde. ffDe Heer verheugt zich meer over een zon- daar, die zich bekeert, dan over zeven recht- vaardigen", fluisterde Herbert. „Ook wij willen vergeten wat hij vroeger was en hem vergeven." Op Herbert's kamer, waarheen Traverse hem vergezeld had, opende de laatste het pakje van den kapitein. Het bevatte versehillende brieven van Clara en mistress Rocke aan Traverse, die Gabriel Lenoir achtergehouden had, buitendien eene som van 500 dollars, die zijn moeder hem toezond, nadat ze weer met Clara Willow-Heights be- trokken had. ,/Zie maar, Herbert," riep Traverse, ffal deze brieven zijn geopend Hoe moet men zulk eene handelwijze noemen (Wordt vervolgd). Axel. Op het door den gemeenteraad alhier in de vergadering van j.l. Donderdag vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag komen voor 746 aangeslagenen, met een totaal bedrag van f 17181,421/2. De oorspronkelijke aanslagen werden ter bereiking van dat bedrag verhoogd met 38 pet. Sas van Gent. Zondagmiddag was de ar- beider E. Heijze in het aanleeren van fietsrijden reeds zoo ver gevorderd, dat hij zich hierbij op de Kade waagde, toen hij door een verkeerde be- weging met het stuur, voor het hotel Rotter dam pardoes het kanaal inreed. De heer J. Geirnaerdt die juist per fiets passeerde en den plons hoorde sprong in allerhaast van zijn fiets en bad de tegenwoordigheid van geest spoedig zich te ontdoen van zijn lange halsdas en deze den drenkeling toe te werpen, die hem gelukkig juist nog kon grijpen, waarna hij, met vereende krachten, spoedig op den kant getrokken was. Met den schrik en een nat Zondagspak kwam hij dus vrij. De fiets werd even daarna ook uit het uatte element opgehaald. Voorjaarsgroenten. Een tot nu toe onbekende reiziger ging ondanks het verbod van den stationschef ovei de baau, te Gemblours, om in een trein te stappen. De chef snelde toe, en, een trein ziende naderen, stiet hij den rejziger buiten de baan en belette alzoo dat hij oveneden werd. Maar de redder zelf bekocht ziju edele daad met den dood. Hij kon zich niet spoedig genoeg uit den weg maken en werd door de aansnellende locomotief ver- pletterd. Binns, die een jaar of wat geleden zich zoozeer onderscheidde bij de schipbreuk van de Republic, die naar men zich herinnert bij Nantucket was vergaan, wordt weer druk genoemd in de Amerikaansche courant.en. Binns was destijds als bedienaar van de instal latie voor draadlooze telegrafie aan boord van het zinkende schip gebleven, voortdurend het signaal „C. Q. D." (Come Quick, Danger)gevende, hetgeen er dan ook toe leidde. dat van versehil lende kanten schepen opdaagden, die de beman- ning van de Republic redden. Het gebeurde was natuurlijk een prachfig geval voor de cinematograaf-theaters. ofschoon Binns protesteerde, werd de heldhaftig- heid van den marconigrafistin de bioscooptheaters vertoond. Binns kwam nu bij den rechter in verzet, en het gevolg was, dat de vertooningen werden gestuit. Bovendien had Binns, op ver sehillende gronden, een schadeloosstelling ge- vraagd van 12,500 p.st. In eerste instantie werd hem een schadeloosstelling tot dat bedrag toegestaan maar de veroordeelde firma ging in hooger beroep en de 12,500 p.st. werden met 10,000 p.st. verlaagd. De rechter in tweede instantie was n.l. van oordeel, dat Binns geenerlei onrecht was gedaan en dat hij enkel recht bad voor vergoeding wegens zedelijke kwelling, die de bioscoopvertooningen hem hadden berokkend. 41s 22jarig jongmensch werd Palmeri te Sans Remo wegens moord tot 30 jaren tucht- huisstraf veroordeeld. Daarvan onderging hp 24 jaren en kreeg toen gratie voor zijn verderen straftijd. Dezer dagen keerde hij naar zijn woonplaats terug. Hij begaf zich naar de woning van zijn schoonzuster, die destijds tegen hem had getuigd en stak haar met zijn dolk dood. Daarna ging hjj naar de woning van een man, die eveneens tegen hem getuigd had. Iiij vond hem niet thuis, maar wel zijn vrouw, op wie hij daarna zijn wraak koelde. Ook zij werd door den misdadiger vermoord. Op straat ont- moette hij daarop den karabinier, die hem destijds had gearresteerd en deze werd zjjn derde slachtoffer hij schoot hem dood met zijn buks. Andere karabiniers snelden toe om den moordenaar te grijpen, die het kerkhof op vluchtte en zich daar verschanste. Hij weigerde zich over te geven en werd door de karabiniers neergeschoten. Middelburg. Uit het kanaal door A alcheren is nabij de ijsbaan het lijk opgehaald van den metselaar Van Vlaanderen uit Souburg, die reeds sedert 28 Januari werd vermist. Te Bassevelde, aan de Zeeuwsch-Belgische grens, is overleden Pieternella Rogiers, die koit- geleden haar lOOsten geboortedag vierde. 's Graven hage, 3 April. De Minister van Kolonien verklaarde dat het persbureau Vas Diaz officieel bericht had ontvangen uit Batavia, dat er 46 gevallen .van buiienpest zijn gecon- stateerd, waarvan 26 met doodelijken afloop. Krachtige maatiegelen ter bestrijding der ziekte zijn genomen. fl—11VI Veel beter dan vroeger, verstaat men tegenwoordig de kunst, om groenten in te maken. Met behulp van een steriliseertoestel heeft men het inmaken van groenten tot zulk een hoogte gebracht, dat men den geheelen winter door, als het ware, versche groenten kan eten. De meeete huismoeders zijn evenwel zeer blij, als zij de inmaakpotten aan den kant kunnen zetten en versche groenten op de lafel kunnen brengen. Wie verJangt er in het voorjaar niet naar een heerlijk schoteltje (lunsel of snijsla? De tuiniers haasten zich dan ook om zoo spoedig megelijk huunen klanten deze geliefde voorjaarsgroente te bezorgen en iedere bezitter van een tuin of tuintje tracht, zoo spoedig hij kan, deze groenke te winnen. Up een goed gelegen akker of rabat, liefst tegen een schutting wordt reeds in de laatste helft van Februari en het begin van Maart de snijsla gezaaid, Om een Snellen groei te bevorderen en malsche bladeren te kiijgen, dieut men zwaar te bemesten. Voor den zaai geve men per Are 2 K.G. Chilisalpeter en 5 tot 8 K.G. patentkali. Beide mestetoffen moet men inharken. Ongeveer 3 weken later geve men nog3 K.G.Chilisalpeter, uit te zaaien tusschen de rijen. Wie niet op rijen zaait, kan het Chili oplossen in water; 20 Gram Chili en 10 L water en daarmede 10 M sla begieten. Daarna moet men be- sproeien met zuiver water, opdat er geen Chili op de bladeren blijve liggen. Ook de andere voorjaarsgroenten, zooals raapstelen, spinazie en rhabarber (de eerste twee zijn bladgroenten) zijn zeer zeer welkoui op onzen ditch en daarbij ook een zeer gezond voedsel. Aan deze groenten stelt men den eisch, dat zij zeer malsch zijn en dit wordt verkregen door een Snellen groei. Deze wordt verkregen door een ruime bemesting met stalmest of met Chilisalpeter en patentkali. Uit een gezondheidsoogpunt geven sommigen de voorkeur aan iaatstgenoemde meststoffen. Voor spinazie is, zegt de tuinbouwleeraar Stienstra, .niets beter dan een over be mesting met Chilisalpeter". Men geve voor het zaaien 2 K.G. per Are en later nog een paar maal dezeltde hoeveelheid. Voor raapstelen is eene hoeveelhetd van 4 K.G. per Are voldoende. Rhabarber eischt meer en wel 6 K.G. per Are. In de laatste helft van Februari, of begin Maart geve men 2 K.G. en 3 weken later weer 2 K.G. en na 6 weken nog 2 K.G. Ook wat het kali betreft, stellen deze groenten hooge eischen aan den bodem en vooral de tuingrond, die doorgaans niet uit zware klei bestaat, eischt eene sterke kalibemesting. Minder dan 5 KG. per Are moet men niet geven, doch in vele gevallen moet men hooger gaan en wel tot 8 K.G. Deze meststof moet voor het zaaien uitge- strooid en licht ondergewerkt worden. Wie deze be mesting toepast en daarenboven nog per Are 8 K.G. superphosphaat aanwendt, zal zich beloond zieu door een overvioed van malsche groenten. TrrKvuien, Huwelijks-aaugiften. 28 Maart. Wil- lem Verduin. oud 36 j., jm. en Maria Dooms, oud 25 j.,jd. Geboorten. 26 Maart. Hendrikus Theodorus Ahjda en Bernardus Johannes Marie, zonen van Uendrikus Bernardus Huisman en van Louisa Catharina Hemelaar. Cornelia, d van Adriaan Frangois de Ritter en van Maria Dieleman. Wilhelmina Jacomina Elisabeth, d. van Jannis Abraham van Dale en van Elisabeth Geertruida Wilhelmina Use- bouth. 28 Maart. Adriana Cornelia, d. van Jan Pijpehnk en van Francoise Riemens. 31 Maart. Cornells Krijn, z van Nicolaas Andries Hamelink en van Elisabeth Catha rina van de Velde. 1 April. Pieter Adrianus Antonius en Emma Margaretha Anna, z. en d. van Octavus Josephus Frederik Kegels en van Dorothea van Kroonenburg. Anthonius Josephus Florentinus, z. van Franciscus Jo sephus Vantricht en van Cornelia Volkerijk. Overliiden. 28 Maart. Pleuna Oppeneer, oud 64 j., wed van Geleijn Klouwers. 1 April. Dominicus van Rompu, oud 80 j., echtg. van Catharina Adriana Koevoets. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Maart. Jacobus Gans, oud 23 j., jm. en Janneke de Koeijer oud 22 j.,jd. Geboorten 17 Maart. Janneke, d. van David Kotvis en van Maria de Kraker. 18 Maart. Jacoba, d van Cornells Andries Verschelling en van Janneke Bakker. Jasnert, z. van Adriaan de Feijter en van Geertruij Heijnsdijk. 19 Maart. Elisabeth Maria, d. van Jan Francies de Rons en van Leonie Acker. 20 Maait. Janneke, d. van Willem de Feijter en van Antje Bare- man. Maria Seraphina, d. van Seraphinus Gustavus Casteels en van Maria Coleta de Coninck. 22 Maart. Johannes Franciscus,z. van Clement Benedictus Antheunis en van Henrica Maria van den lersel. 24 Maart. Neeltje, d van Krijn Witte en van Elisabeth Wolfert. 27 Maart. Jacob Corbelis, z. van Louis de Putter en van Helena de Bruiine. Lourus Daniel, z. van Eliza Boone en van Maria Romeinsen. 2< Maart Andries, z. van Jacobus van Wijck en van Elisabeth van Dixhoorn. 30 Maart. Janna u. van Jacobus Brakman en yan Levma de Bruijn'e. 31 Maart Willem, z. van Jan Pieter van Cadsand en van Sara de Regt. Overliiden. 20 Maart. Maria Jansen, oud 69 j., wed. van Petrus Leirze. 30 Maart. Florentius Benedictus Maria tdam, oud 5 m., z. van Alphonsius en van Maria Ludovica Baert. ll«»MOliUrt|»elle. Overlijden. 4 Maart. J°8ePhus dp Bakker oud 2 m., z. van Anthonius en van Apoloma Dorothea'YlaLen. '5 Maart. Benedictus de Sorter (overleden te Hulst), oud 64 j., z. van Johannes Francies en van Christina Pieternella Kint (beiden ovei leden). 26 Maart. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Alphonsus Vonk en van Philomena Lavoir. Iloek. Huwelijks-aangiften. 2 Maart Corner de Ridder oud 22 i., jm. en Adriana Dey, oud 21 j., ja. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Maart. Cornells de Iti c er, oud 22 j., jm. en Adriana Deij, oud 21 J., Jd. Geboorten. 9 Maart. Jan, z. van Jeremias I'laddet en van Cornelia Michielsen. 11 Maart. Margaretha d. van Pieter Mattheus Jacobus de Blaeij en van Anna 'tobt»da«i£ 17 Maart. Abraham Petrus, z. yan ibeerlicumadis Lantsheer en van Pietje de Keumnk. 18 M^rt. Janna d. van Hermanus de Jonge en van Maria 1 ljpehnk. - Maart. Pieter, z. van Jacobus Dey en van Catharina AoSdeme8 Maart. Een als levenloos «even kind van het mann. geslacht van Jasper Pladdetei van Cornelia van Hoorn. 16 Maart. Hendnk Wolfert, oud 55 j., echtg. van Jacomina Dees.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2