T 7gr Hsuzsnschs Gourant Zaterdag April 1911. No. 5591, Feestelijke Installatie Gemeiigde berichten. ZPEE^IDIE BL A.IP- Laatste berichten. van den heerJoh.de Fey ter als Burgemeester der gemeente Zaanislag. een welkomstlied en de VAN ^moest hard gewerkt worden om tijdig klaar Zaamslag wordt U burgervader van Zaamslag. 71'1'n Bii eeu tocht door het dorp was gisteren alzoo vader der burgers dezer gemeente. Is ill i r,n\ n-ii doQimn- Zooals reeds in een onzer vonge nummers werd gemeld. had zick te Zaamslag uit de in- gezetenen eene commissie gevormd tot het inrichten eener feestelijke ontvangst van den heer Joh. de Feijter, benoemd tot burgemeester der gemeente Zaamslag. Deze commissie, door eene vergadering van ingezetenen gekozen, bestond uit de heeren M. de Jonge, waarn. burgemeester, eere-voor zitter Dr. De Haan Thomann, voorzitter. J. Stolk,' secretaris, J. M. de Vos, penningmeester, benevens de heeren L. A. de Mul, Jan Dees, F. C. Wisse, M. Riemens, A. Kok en Abr. Dieleman, als commissarissen. Genoemde com missie, die de algemeene leiding van het feest had t'e verzorgen werd daarvoor door nnlde hhdragen der ingezetenen flink gesteund. Voorts werden vele buurtcommissien opgencbt om de versieringen van straten en buurten te verzorgen, die men in Zaamslag reeds bij zoo- vele gelecrenheden zoo mooi weet aau te brengen in het zich daarvoor zoo bij uitstek leenende dorp. Het was daar druk in de laatste dagen, de installatie was op heden, 31 Maart bepaald en er tezijii. Bij zooal een en ander te bespeuren van de ontelbare sparreboompjes die de straten ter weerszijden sierden en de eerepoorten die op verschiilende plaatsen moesten verrijzen. Het weer was toen veel belovend, maar toch meende men teekenen te ontwaren die tot bezorgdheid moesten stem men. En hoe later het in den avond werd, hoe meer redenen tot bezorgdheid er kwamen, want voor het welslagen van een dergelijk feest is mooi weer een eerste vereischte. Vanmorgen echter bleek het te zullen mee- vallen, de zon brak flink door het wolken- gordijn en nu, nu we te Othene in afwachting zijn van de komst van Zijn EdelAchtbare, den heer Joh. de Feijter, die door eene commissie uit den gemeenteraad, bestaande uit de heeren De Ruijter en De Putter, met den Secretaris, den heer Stolk, van zijne hofstede wordt afge- haald, lijkt wat het weer betreft, alles goed te zullen afloopen, al blijft de lucht dreigend. We waren hier tijdig aanwezig en hadden daarom gelegenhein eerst nog eens een kijkje te neraen in de buurt Othene, waarbij ons bleek dat ook deszelfs bewoners niet waren achter <rebleven in het betuigen van hulde aan den nieuwen burgemeester. Vele versieringen en fraaie eerepoorten met toepasselijke opschriften waren geplaatst en vroolijk wapperden de vlaggen Ook te Othene was eene ieestcommissie ge vormd, bestaande uit de heeren Jae. Buijssen eere-voorzitter, J. C. de Koning, voorzitter, J. Hofman, secretaris, P. Bareman, penningm. en J. van der Welle, C. Goethals, J. t Gilde, J. de Ruijter en W. van derHooft, commissarissen. Door de zorgen dezer commissie waren ver schiilende volksspelen georganiseerd. die in den namiddag plaats hadden onder groote belang- stelling. Er was ook uit deze buurt eene eerewacht gevormd, onder commando van den heer Jan Huijssen Jacz., die den burgemeester aau de z.g. Schans opwachtte, om hem naar de grens te begeleiden. Toen de burgemeester te 1.15 aan de grens arriveerde waren daar aanwezig afgevaardigden van de buurt Othene en de heer Kok, hoofd der openbare school, met de leerlingen. Daar de ieestcommissie nog niet aanwezig was verwelkomde de heer Kok den burgemeester namens de ingezetenen van Zaamslag in het algemeen en der buurt in het bijzonder. Hij uitte de beste wenschen. De kinderen zongen een toepasselijk lied en de burgemeester dankte voor de hulde, den heer Kok een langdurigen vruchtdragenden arbeid toewenschende. Ondertusschen was ook de te half een ure van het dorp vertrokken feestcommissie, de eerewacht, het muziekgezelschap //De Volhar ding" en een groep wielrijders met versierde rijwielen ter plaatse gekomen Het muziekgezelschap speelde het volkslied. Vervolgens werd de burgemeester namens de feestcommissie in korte woorden door den voor zitter, Dr. De Haan Thomann, verwelkomd, waarvoor Z.Ed.Achtb. dank betuigde. Nadat de muziek het n W ilhelmus" had gespeeld trok de stoet naar Othene, waar bij de eerste eerepoort stonden opgesteld de commissie der buurt en de leerlingen der Chr. school Het hooid, de heer De Koning, verwelkomde den burgemeester namens de bewoners der buurt, de kinderen zongen burgemeester dankte voor dehartelijkeontvangs Na een wandeling over Othene zette de stoet zich in beweging, over den Reuzenhoek. De buurt was ook versierd niet eerepoorten, groen en vlaggen. Daar bestond de feestcommissie uit de heeren Kosten. eere-voorzitter, J. Verlinde, voorzitter, L. de Putter, secretaris, A. van Fraeijenhove, penningmeester, en C. Oppeneer, C. Hamelink, J. van Es en J. Klaassen, commissarissen. Het hoofd der bijz. chr. school aldaar ver welkomde den burgemeester bij de eerste eere poort, waarna de schoolkinderen een welkomst lied zongen. Ook hier uitte de burgemeester dankbare woorden voor de hem bereide ontvangst. Nu ging het verder om langs de Groenstraat naar den Neuzenschen weg de grens van het dorp te bereiken. Aan de grens, bij het z. g. Nieuw Zaamslag, werd stand gehoudeu, en de heer De feijter door den voorzitter der Feestcommissie, Dr. De Haan Thomann, toegesproken als volgt Mijnheer de Burgemeester, Het plechtig oogenblik is aangebroken, waaiop door U het ambt van burgemeester zal worden aanvaard. Zal zoo aanstonds op het gemeentehuis eene officieele installatie plaats hebben en U de ambtsketen worden gereikt, als symbool van de macht, die Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin, U met deze benoeming heeft verleend, hier, bij den ingang van het eigenlijke Zaamslag, hierwordt U door de burgers van Zaamslag gehuldigd als hun nieuwe burgemeester. Hoewel onzichtbaar en schijnbaar niet wil- baar, heeft er op dit moment eene gedaante- wisseling bij U plaats, want van burger van deze tegen verandering onzichtbaar. zoo zal zij daaren wel degelijk voor U wilbaar zijn, want had U voorheen als vader voor uw eigen gezin te zorgen, nu is ook de gemeente Zaamslag het gezin, waarvan U de vader zijt geworden, en wier belangen door U behartigd moeten worden. In het voile vertrouwen, dat de burgers van Zaamslag in D, een goed burgervader zullen krijgen, roepen zij U bij dezen, een hartelijk welkom toe, en dat dit welkora eerlijk gemeend is, dat kunt U zien, uit de feesttooi der geheele gemeente dat kunt U zien uit de groote deel- neming aan deze feestelijke inhaling doch zie om U in het rond, en aanschouw de vele blijde en verheugde gezichten, en U zult overtuigd zijn, dat U welkom in het gezin zijt, dat in uw gezin bi n n en treed t. Feliciteeren wij burgers U bij dezen met uw nieuw ambt, wij wenschen U tevens toe dat Gods hooge Zegen en Wijsheid U deel- achtig rooge zijn, zoowel bij het bestieren van uw eigen gezin, als van het groote gezin, dat thans onder uwe hoede komt dat gedurende uw bestuur Zaamslag gespaard moge worden voor rampen en tegenspoeden dat gedurende uw bestuur, U het voorrecht ten deel moge vallen, om eenige malen uw medeburgers de mededeeling te kunnen doen, dat er een Oranjetelg is geboren//Smeeken wij God dat er een Oranjeprins bjj moge zijn" dat Hare Majesteit de Koningin en hare Koninklijke familie steeds een goede gezond- heid en lange levensduur moge hebben, en dat het Haar moge behagen, U nog vele malen lie herbenoeminjjf te doen geworden en dat de Koning der Koningen, den Almachtigen God, U schenke een hoogen ouderdom, met een steeds goede gezondheid, tot heil en zegen van D en de uwen, doch ook tot heil en voorspoed van Zaamslag. De Ed.Achtb. heer De Feijter wees in zijn antwoord. hierop, dat er omstandigheden in het leven voorkomen, die tot stilstaan dringen Ook dit is een dier oogenblikken. Hij her- innert hoe de gemeentenaren nog kort geleden diep verslagen stonden bij het graf van den overleden burgemeester. Doch tevens werden zij er aan herinnerd dat nog veel gewerkt moest worden, gewerkt terwijl het dag was. Er blijft nog zooveel te doen. Hij staat thans voor de gemeentenaren als burgemeester. Zij zullen zich afvragen wat zal deze ons brengen. Ook hij stelt zich die vraag. Hij vraagt wat zullen de ingezetenen voor mij zijn. Hij is evenwel geen vreemde, hij is hier geboren, opgegroeid, opgevoed en alien kennen zijn leven en streven, zijn beginselen en zijn werken. Hij hoopt met medewerking der inwoners, Zaamslag te brengen tot grooten bloei en welvaart. Hij hoopt dat alien in vrede met elkaar zullen samenleven. Hij hoopt steeds met de hand der liefde te kunnen besturen en vraagt hem lief te hebben. ,/Waar liefde woont, gebied de Heer Zijn zegen, daar woont Hij zelf, daar wordt Zijn heil ver- kregen en liefde tot in eeuwigheid." Vooral verzoekt hij voor hem den zegen des allerhoogsten af te smeeken, daar aan Zijn zegen alles gelegen is. Hij hoopt alle ingezetenen gelijkelijk te be- handelen, rijk of arm, oud of jong en verzoekt hem bekend te maken met nooden en smarten, die hij, waar mogelijk, zal helpen lenigen. Met aller medewerking zal de zware taak hem licht worden gemaakt. Hierna weerklonk een luid //leve de burge meester Thans werd de weg vervolgd langs de west- zijde, zuidzijde, oostzijde en noordzijde van het Dorpsplein, tot voor het gemeentehuis, onder statig klokgelui. In de Raadzaal, die zeer smaakvol versierd was, was de Raad bijeen. Toen de heer De Feijter de Raadzaal was binnengeleid, werd door den voorzitter den heer De Jonge, deze buitenge- wone zitting geopend. Zooals te begrijpen is was alle ruimte op de publieke tribune door een belangstellend publiek ingenomen. Nadat lezing was gegeven van het Koninklijk besluit waarbij de heer J. de Feijter is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente en van het proces-verbaal van eedsaflegging, voor den Com- missaris der Koningin, nam de voorzitter het woord. Hij verklaarde dat het hem een genoegen was, deze vergadering te kunnen mededeelen, dat van den Commissaris der Koningin in deze provincie is ingekomen eene kennisgeving, houdende mededeeling dat door Hare Majesteit de Koningin tot Burgemeester der gemeente Zaamslag is be noemd de heer J. de Feijter. Als waarnemend burgemeester is het hem aangenaam om thans de door hem tijdelijk waargenomen moeilijke taak te kunnen over- dragen aan een ingezetene dezer gemeente, met wien de meesten dezer vergadering reeds gedu- •ende eenige jaren mochten samenwerken en van wien vertrouwd mag worden dat hij de hem thans opgelegde taak met al zijn krachten zal trachten te vervullen. Spreker wenscht den heer De Feijter geluk met de hem te beurt gevallen hooge onder- scheiding. Hij wijst. er op dat voor hem thans een nieuw leven is ingetreden, hij is thans ge roepen nog meer dan vroeger de belangen der gemeente, wier toestand hem bekend is, te be- hartigen. Hij hoopt dat het hem gegeven moge zijn een lange reeks van jaren de vader te zijn van de ingezetenen van Zaamslag. Hierna overhandigt spreker aan den burge meester den ambtsketting als voorzitter dezer vergadering en verzoekt hem den door hem tij- delijkfjezetten voorzitterszetel te willen innemen. De burgemeester, den voorzitterszetel innemen- de, begon met naast God, dank te betuigen aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming aan den Minister voor voorspraak, den Commissaris der Koningin voor de voordracht en in het algemeen aan alien die zijne benoeming hadden bevorderd. Daarna wendde hij zich tot de wethouders, met wie hij veel zal moeten samenwerken, wier hulp hij inriep en de hoop uitsprak dat bij verschil van meening steeds een welwillende bespreking zal plaats hebben tot bloei en wel vaart der gemeente. Vervolgens riep hij de hulp in van den secre taris, dien hij dikwijls noodig zal hebben, dien hij nog niet kent, maar met wien hij hoopt spoedig als een intiem vriend te zullen omgaan. Ook roept hij de medewerking in van de raadslieden, op wier welwillendheid hij een beroep doet, om te arbeiden aan den bloei der gemeente. Ook met medewerking der ingezetenen, tot wie hij zich thans wendt, hoopt hij dat, met Gods hulp, Zaamslag eene gemeente zal worden waar liefde en vrede heerschen, en die zal strek- ken tot glorie van het geliefd Vorstenhuis. Ten slotte wendt hij zich tot de politie als handhavers van het gezag dat hij, met hunne hulp hoopt hoog te houden ofschoon hij hoopt dac heerschen met het zwaard niet noodig zal zijn. De heer De Mul, het woord verkijgende, ver- klaart dat het hem als wethouder der gemeente van voor binnenlandsche en 30 °/0 voor buiten- Zaamslag een groote vreugde is, den heer De Feijter te kunnen gelukwenschen met zijne be noeming tot burgemeester van Zaamslag. Hij hoopt dat het hem moge gegeven zijn onder Gods onmisbaren zegen vele jaren werkzaam te zijn in het belaug der gemeente Zaamslag. De burgemeester dankte voor dezen geluk- wensch. Nadat de buitengewone raadszitting was ge- sloten, werd gelegenheid gegeven tot audientie waarvan vele autoriteiten en ingezetenen ge- bruik maakten Daarna zette de stoet zich weer in beweging, om haren tocht over het dorp voort te zetten. De stoet was nu samengesteld als volgt Herauten te paard, Eerewacht te paard, muziek gezelschap //De Volbarding", marechaussees te paard, de burgemeester met de leden van den gemeenteraad, de feestcommissie, Zaamslag's Mannenkoor, wagen voorstellende verschiilende ambachten, zangvereeniging ,/Zingt den Heer een- nieuw lied," buurtcommissien, reclamewagen ffDeli Brouwerij", reclamewagen //Rijwielen Stoffels Verstraate, versierde rijwielen, Eere wacht te paard. Deze stoet ti-ok op haren tocht de belang- stelling van de overgroote memgte die op het dorp was saamgestroomd, waarvan talrijke be- zoekers uit de aangrenzende gemeenten, uitge- lokt door het mooie weer en den goeden naam dien Zaamslag op het gebied van feestvieren bezit. De stoet trok door verschiilende straten van het dorp, om, voor het gemeentehuis terugge- komen, te worden ontbonden. Alsnu werden de leden van den gemeenteraad met den secretaris en den ontvanger en de leden der feestcommissie met hunne vrouwen door den burgemeester genoodigd aan een maaltijd in de raadzaal terwijl de leden van de Eerewacht en van het muziekgezelschap in de gelegenheid werden gesteld elders den inwendigen mensch te versterken en daar een gul onthaal te vinden. Daar het nu tijd is geworden om onze copie te verzenden in verband met het afdrukken van dit nummer, moeten we hier ons verslag af- breken en het vervolg uitstellen tot het volgend nummer. Wij vermelden alleen nog dat hedenavond wacht een verlichting van het dorpsplein en een veelbelovende illimunatie van het gemeentehuis, terwijl een schitterend vuurwerk is aangekondigd, geleverd door de bekende pyrotechnische fabriek te Utrecht. Ten slotte kan nog bericht worden dat aan verschiilende behoeftige gezinnen door de zorgen van den burgemeester in de laatste dagen eene hoeveelheid steenkolen werden bezorgd, terwijl in verband met den feestdag vele gezinnen werden getracteerd op krentenbrood. De leerlingen van de zeven in deze gemeente bestaande scholen, verblijden zich reeds bij voorbaat op een hun van wege den burgemeester toegezegd schoolfeest, dat, naar we vernemen, de volgende week zal plaats hebben. Door den Commissaris van politie te Mid- delburg werd Woensdagavond een telegram ont-vangen, meldende dat er een afgrijselijken moord in de Ververijstraat had plaats gehad en met verzoek zich onmiddellijk derwaarts te begeven. Bij nader beschouwing bleek dat het telegram, afkomstig van een grappenmaker, verzonden was door het hulppostkantoor op den bazaar Kindervoeding in het //Schuttershof (Midd. Ct). Door den raad van Goes is Woensdag- middag in verband met een missisve van Ge- deputeerde Staten, een bepaling vastgesteld, die den ontvanger verplicht bij sterke daling van de beurswaarde zijner verpande effecten, het be- drag der zekerheid zoodanig aan te vullen, dat steeds een overwaarde verkregen wordt 25 °/0 landsche effecten. Donderdagmorgen circa halftien kwam de heer v. H. Jr. te Goes oudergewoonte met een meer dan gewone snelheid met zijn auto de 's Heer Hendrikskinderenstraat uitrijden om zich naar het Catsche Veer te begeven. Bij het verlaten van de Turfkade nam hij blijk- baar de bocbt naar de Bierkade te groot, zoodat hij eerst met geweld over een hooge stoep hot- ste en vervolgens zwenkende om een botsing met een steenen stoeppaal te vermijden, met vaart half op een in de kade liggend schip terecht kwam, van waar de tuf met zijn chauffeur (de heer v. H.) omsloeg en het water inging. Hulpvaardige handen brachten den drenke- ling, die heelemaal kopje onder was geraakt, spoedig op het droge. Zijn mede inzittende, die het ongeluk had zien aankomen, had nog net bijtijds uit het voer- tuig weten te springen, waarbij hij zich even wel toch nog dermate aan de handen wondde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Na heel wat moeite gelukte het eindelijk ook de vreeselijk gehavende auto weer op den wal te krjjgen, zoodat het ongeval boven verwachting goed afliep. Had evenwel genoemd schip niet te plaatse gelegen, dan zouden on- getwijfeld menschenlevens te betreuren geweest. Woensdag is in een pension te's Graven- hage gearresteerd mevr. de wed. Van H. de B., wier man in den nacht van den 4den Maart jl. te Rijswijk is overleden. De heer Van H. was 's avonds tevoren naar een bal-masque geweest. Den volgenden morgen werd hij, door een schotwond getroffen, dood op zijn bed gevonden. Naar verluidt, houdt deze arrestatie verband met dezen plotseliugen dood. (Tel.) Dinsdagmorgen is in de Merwede nabij het stoombootenveer Giessendam het in verren staat van ontbinding verkeerende ljjk gevonden van een 23jarigen jongen uit Hardinxveld, die voor 4 weken de ouderlijke woning had verlaten en sedert niet was teruggekeerd. Eenige dagen geleden liet een vrouw der zwervende gemeente haar kind van 9 weken te Arnhem onverzorgd achter. Deze moeder werd te Amersfoort aangehouden, nadat zij aldaar een tweede kind in den kiuder- wagen op den Arnhemschen straatweg aan zijn lot had overgelaten. zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 9