A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5591. Zaterdag 1 April 1911. 51e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. Landbouwberichten. Ziekte der urinewegen en blaas. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. •Te 1 efoon No. 2 5. Inzending van .advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het Bakkers-Comite zond ons een exem- plaar toe van de door dat Comite uitgegeven #Schets eener gewijzigde Bakkerswet-Talma", waarin naast het nader gewijzigd wetsontwerp der Regeering eenige door het Bakkers-Comite ontworpen wijzigingen worden besproken, welke voorts in een zeer zakelijke nota van toelichting worden verdedigd. Het ontwerpen dezer wijzigingen vindt zijn oorzaak in het verlangen van het Bakkers- Comite om het verwijt te ontzenuwen, als zoude het op de door de Regeering ontworpen Bakkers- wetten steeds afbrekende, doch nooit opbouwende critiek leveren. Het Bakkers-Comite, dat verklaart steeds bereid te zijn geweest met Minister Talma een oplossing te zoeken, waarbij de nachtarbeid van den bakkersgezel zou worden beperkt, is onver- anderd van oordeel gebleven, dat afschaffing van den nachtarbeid een onverantwoordelijke daad zou zijn. Het Comite blijft deze meening toegedaan, zoolang niet door den Minister of door iemand anders een bevredigend antwoord is gegeven op de vraag, hoe het bakkersbedrijf bij afschaffing van den nachtarbeid kan worden ingericht. In zijn wijzigingen heeft het Comite er naar gestreefd een zoo weinig mogelijk van 's Mi nisters voorstel afwijkende regeling te ontwerpen. Op enkele punten ging het Bakkers-Comite bijv. in de regeling van den arbeidsduur verder dan de Minister. Het Comite verzekert, dat de in dit geschrift voorgestelde wijzigingen in de regeling van het bakkersbedrijf groote financieele offers zullen eischen, welke echter toch te verkiezen zijn boven de vernietiging van het voortbestaan van bakkersondernemingen, welke te vreezen is van het gewijzigde ont- werp, dat Minister Talma heeft ingediend. TER NEUZEN, 31 Maart 1911. In Zeeland kwamen in de week van 22 tot en met 28 Maart negen gevallen van besmet- telijke ziekte voor, n. 1. drie gevallen van rood- vonk, een te Kruiningen en twee te Vlissingen en zes gevallen van diphtberitis, n. 1. een te Boschkapelle, een te Kattendijke, een te Middel- burg, een te Nieuwerkerk, een te Stavenisse en een te Zierikzee. De schade door den hevigen Noorde- tot Oostewind aan het mosselzaad op de Bruinisser slikken toegebracht is enorm. Door ervaren schippers wordt, naar „de Zeeuw" meldt, de schade op 2,000,000 a 2,500,000 geschat. St. Jansteen. Den 12 Mei hoopt de heer C. IJsebaert, lid der Prov. Staten voor het district Hulst den dag te herdenken, waarop hij voor 20 jaren voor het eerst als zoodanig gekozen werd. Middelburg. Met 11 tegen 5 stemmen heeft de raad een beslissing genomen in de electrici- teits-quaestie. Er werd niet beslist over het voorstel van B. en W. om over te gaan tot oprichting van een electrische centrale, maar eenvoudig in beginsel besloten, dat hier van gemeentewege electriciteit zal worden verkrijgbaar gesteld. Voordat dit besluit viel, is er breed gediscus- sieerd. Een lid, tegenstemmer, achtte het een aan Middelburg niet passende luxe, electrisch lieht en electrische kracht te verschaffen, en betwijfelde de rentabiliteit van een electrische centrale. Een ander lid wenschte de mogelijkheid open te laten, aansluiting met de electrische centrale te Vlissingen te verkrygen, mits op voordeeliger 'oorwaarden, dan deze thans biedt. Ook werd de wenschelijkheid betoogd van wn enquSte van gemeentewege om tot de wetenschap te komen, wie electriciteit als licht— of krachtbron wenschen. B. en W. zagen daar- in echter weinig heil, orndat men toch geen verbintenis eischen kon. Ten slotte viel de bovengemelde beslissing. B. en W. zullen nu met nadere voorstellen te dezer zake komen. RECHTSZAKEH. Het gerechtshof te Amsterdam, vonnis wijzende in de bekende moordzaak op de Nic. Witsenkade (waarbij mevrouw Winia met kokend water werd overgoten), veroordeelde de dienst- bode Imke B. tot 15 jaar en haar vrijer tot 12 jaar gevangenisstraf. De ex-onderwijzer uit de provincie Gro- ningen, in 't bezit van boofdacte, taalacten en acte wiskunde, die zoo ver achterop is geraakt, dat hij, om in de gevangenis of rijkswerkin- richting te komen, in Alkmaar van een woning tegenover het politiebureau een spiegelruit stuk sloeg, is Dinsdag door de Alkmaarsche reeht- bank gevonnisd. Wegens vernieling werd hem 1 maand gevangenisstraf opgelegd om aan 's mans verlangen te voldoen was hem ook landlooperij ten laste gelegd, waarvoor hij tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzendiug werd veroordeeld. YEBSLAG- der onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland, uitgezonderd het voormalig IVe district over het jaar 1910. Ingevolge het bepaalde bij art. 132° van het reglement hebben wij de eer onderstaand verslag uit te brengen over den toestand der maatschappij en hare verrichtingen gedurende het twintigste boekjaar. Op de eerste plaats moeten wij erop wijzen, dat in geen enkel jaar zooveel hagelschade moest worden uitbetaald. De uitgekeerde som bedroeg niet minder dan 9840.24 tegen 4455,32 in het daaraan voorafgaand jaar. De schade werd geleden door 45 deelgenooten woonachtig in de gemeenten Axel, Boschkapelle, Graauw, Hontenisse, Ossenisse, St. Jansteen, Stoppeldijk, Westdorpe en Zaamslag en strekte zich uit over 479 gemeten karwei, winterkool- zaad, vlas, tarwe, gerst, rogge, haver, erwten, paardeboonen, platte boonen, bruine boonen, aardappelen, suikerbieten en voederbieten. Bij de schatting varieerde de schade vanlO tot 40 pet. Het aantal leden en verzekerde gemeenten bleef nagenoeg stationnair. De maatschappij telt thans 469 deelgenooten, die 19166 gemeten (8540 H.A.) hebben ver- zekerd. Van deze 19166 gemeten zijn er 14190 verzekerd door 359 deelgenooten, mede deelge- rechtigd in het afzonderlijk beheerd Kapitaal (art. 225 rgt.) bestaande uit 24000,— 3 obligatien Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlaudsche Bank, benevens L100,255 inge- legd bij de Rijkspostspaarbank en een te goed ad 360,op de afdeeling//Nieuw Kapitaal" (art. 25 rgt.) wegens geleende gelden, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat geheel afzonderlijk beheerd Kapitaal op 31 December jl. bedroeg 1,56 per gemet. Gezamenlijk bezitten alle deelgenooten (art. 25 rgtJ 16000,— 4 °/0 obligatien Rotterdam 1900, 1901, 1907, en 1908 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, zoomede 15,71 ingelegd bij de Rijkspostspaarbankeen en ander te verminderen met een bedrag van 360, verschuldigd aan de afdeeling ,/Oud-Kapitaal" (art. 22b rgt.) wegens geleende gelden, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December jl. bedroeg —,82 per gemet. In de algemeene vergadering gehouden te Axel op 26 Februari 1910 werden de heeren Cam. van Waes te Westdorpe en Alph. Staal Pz. te Graauw, aan de beurt van aftreding, als bestuursleden herkozen. De heer Cam. van Waes werd staande de vergadering door de bestuursleden herbenoemd tot Onder-Voorzitter. Bij de benoeming eener commissie van drie personen en van bunne plaatsvervangers, die in 1911, 1912 en 1913 de rekening zal nazien, werden tot vaste leden benoemd de heeren Alois Govaert te Westdorpe, B. C. Puylaert te Zuiddorpe en Charles Ysebaert te St. Jansteen. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heeren J. F. de MaatStaal te Stoppeldijk, Cyr. J. van Waes te Westdorpe en Henri Bonte te Koewacht. A1 de gekozenen hebben zich hunne benoeming laten welgevallen. Deze vereeniging, die uitsluitend onderling werkt, begonnen zonder kapitaal, heeft sedert haar twintig jaar bestaan reeds ongeveer drie en vijftig duizend gulden aan schadevergoeding uitgekeerd van 1891 tot en met 1909 43127,73 in 19109840,24 Totaal 52967,97 en bezit thans nog 38000, Uit het bovenstaande biijkt, dat ofschoon het afgeloopen boekjaar voor de maatschappij niet voordeelig is geweest, toch weder het bewijs geleverd is geworden, dat verzekering tegen hagelschade bij onze Maatschappij aan- beveling verdient. Hoe grooter het aantal verzekerden is, des te gemakkelijker wordt de schade gedragen. Het Bestuur K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorzitter. FRANCOIS VAN WAESBERGHE, Secretaris-Penningmeester. In dit blad komt een advertentie voor der N. V. Hollandsche Credietbank, waarin de aankoop wordt aanbevolen van le Zwitschersche Canton Freiburger Loten van 1860, waarop binnen eenige jaren bepaald prijzen moeten vallen 2e de soliede en voordeelige Panama 400 frs. Loten waarop men prijzen a frs. 500,000. frs. 250,000; frs. 100,000 enz. kan winnen. De eerstvolgende trekking zoowel van eerst- genoemde als van de laatstgenoemde loten heeft den 15 a. s. plaats. Woensdagnacht heeft zich in een perceel aan het Assendorperplein te Zwolle een geval van gasverstikking voorgedaan, dat nog geluk- kig is afgeloopen. Een heer. die daar logeerde, had des avonds de gaslamp uitgedaan, maar ver- moedelijk met den haak, waarmee hij het ket- tinkje van het gaskraantje omlaag trok, dit ook weer opengestooten. Toen de bewoners des morgens omstreeks zeven uur in bet aan zijn kamer grenzend vertrek kwamen, roken zij een sterke gaslucht. Daar de loge de deur had op slot gedaan, moest men over de binnenplaats zijn kamer binnendringen, nadat eerst een paar ruiten waren ingeslagen om al vast wat lucht te geven. Gelukkig bleek de gast nog in leven. Met een zuurstof-apparaat werd by tot be- wustzijn gebracht. Er zijn ernstige vermoedens ontstaan, dat de brand, die Maandag in de steendrukkerij van Gebrs. Reimeringer aan het Rokin te Am sterdam ernstige schade heeft aangebracht, en waarbij gevaar voor menschenlevens niet uitge- sloten is geweest, door een baldadigen jongen van de drukkerij gesticht is. Eenige oogge- tuigen hebben verklaard, dat deze 14jarige knaap een brandenden lucifer in met olie ge- drenkte poetslappen hield om te kijken, of dat ook goed zou branden. Het heeft inderdaad gebrand en de jongen is naar het politiebureau gebracht. Bij dezen brand moest een der meisjes van de drukkerij door de buren over het dak gered worden. Drie menscheu bij een loos alarm gedood. Bij een voorstelling van de bioscoop in het Hippodroom te Middlesborough, een der Lon- densche voorsteden, brak Maandagavond een paniek uit, die vreeselijke gevolgen had. Tengevolge eener kortsluiting in de electrische geleiding verlichtte plotseling een helle vlam de zaal van het donkergemaakte theater, terwijl de levende beelden vertoond werden. Een jongen op de bovenste galerij riep ubrand en on- middellijk begon 't publiek zich als waanzinnig aan te stellen. Over de banken en over de hoofden heen der voor hen opdringende menigte, klommen mannen, jongens en ook vrouwen, om de deuren te bereiken, die reeds door een dicht menschen- kluwen verstopt waren. Kinderen en vrouwen vielen op den grond, en over de lichamen heen werd een woedend gevecht geleverd tusschen mannen, die slechts op redding van het eigen veege lijf bedacht waren. Trouwens, zelfs al hadden zij de neervallenden willen redden, dan zoude zij het niet gekund hebben, want voorbij de deuren klitte de sehaar der vluchtenden en daarachter kwamen nog steeds nieuwe scharen in doodsangst aandringen. Een man trok een kind onder de voeten der razende menigte weg, en het gelukte hem ook, met zijn klein beschermengeltje de deur te be reiken, maar het kind was reeds dood. Een meisje van 16 jaar en een ander, dat nog iets ouder was, werden eveneens doodgetrapt door de verbijsterde, door paniek bevangen vluchtenden. Voorts werden er 15 personen, voor het overgroote deel vrouwen, ernstig ge- wond. Op de galerij was de paniek het ergst, ofschoon de suppoosten zich alle moeite gaven de menigte te kalmeeren. In het parket verscheen de theaterdirecteur Thomson, die de toeschouwers verzoeht, te blij- ven zitten, daar er niet het minste gevaar be- stond. Zijn toespraak hielp en vele toeschou wers bleven zitten, tot de door de paniek aangegrepen menigte den schouwburg verlaten had, en bleven de voorstelling tot het einde toe bijwonen 1 De electrische vlam was in een oogwenk gedoofd en gevaar had geen oogen- blik bestaan. Wat is lastiger te verdragen dan ver gevor- derde aandoeningen der blaas en urinewegen, zooalsHet niet kunnen ophouden van het water onmacht om de urine te loozen graveel en blaassteen ontsteking van de blaas en urinewegen Zij maken het leven haast ondragelijk. Deze en andere kwalen vinden hun oorzaak in het veronachtzamen der eerste waarschuwingen van nieraandoening, want de nieren beheerschen de goede werking van de urine-organen, en wanneer de nieren zwak of ziek zijn, zullen blaaskwalen gewoonlijk spoedig volgen. Dergelijke ellendige kwalen zouden nooit voor- komen, wanneer de nieren onmiddellijk hulp ontvingen bij het eerste teeken van een nier aandoening wanneer de urine onnatuurlijk van kleur, brandend of slecht-riekend is wanneer de loozing onregelmatig of met moeite geschiedt wanneer de urine een neerslag achterlaat, als zij eenigen tijd gestaan heeft wanneer het water bewolkt is of graveel bevat. Een goed-doorgezette kuur met Foster's Rug- pijn Nieren Pillen zal deze kwalen geheel doen verdwijnen en een regelmatige werking van de blaas herstellen. Zelfs in ver-gevorderde ge vallen bewees dit geneesmiddel zijn uitstekende werking. Om te voorkomen, dat men u waardelooze namaak verkoopt, dient gij er op te letten, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. v. OverbeekeLeunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een, of 10,voor zes doozen. URAIT. ■Fit bind verHchijnt Iffnnndng*, WoenttdaK- en Vrifdaj;avond, altgezouderd op FeeetdftReu. bij de Firina 1*. J* WA1 filK IAKDE te fer I'enzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1