Ter HeuzsnschG Courant Donderdag 30 Maart 1911. No. 5590. Landbouwberichten. Gemengde berichten. fXl~Wr~TTiTnT")~B BLiAD. Uit het jaarverslag over 1910 van de ver- eeniging ter bevordering van de geitenfokkerij in Zeeland blijkt dat deze telde op ultimo December 37 flink georganiseerde, met lust en ijver bezielde geitenfokvereenigingen (Thans 43.) Dit enorm succes, is het beste bewijs, dat de propaganda door woord en geschrift vruclit- baar werkte en nog werkt. Op verschillende plaatsen werden dooi de bestuursleden der P. V. lezingen over geiten fokkerij en geitenfokvereenigingen gehouden en steeds Volgende of terstond of binnen een paar weken de oprichting van een geitenfokver- Iif Zee'u wscb-Vlaanderen (0. D.) werd de vereeniging hierbij krachtig gesteund door de Katholieke Geestelijkheid. Een verzoek om finantieelen steun had ten- gevolge, dat 70 belangstellende personen en landbouwvereenigingen donateur of donatrice der P. V. werden en dat de aanvrage om 700 Rijks- en 300 Provinciate subsidie ingewikkeld werd. Om vertrouwbare gegevens omtrent de melk- gift der geiten te krijgen, werden gratis melk- lijsten verspreid en ruim 200 melkmeetflesschen percentsgewijze naar het aantal leden gratis aan de vereenigingen uitgedeeld. Door de P. V. werden op de Axelsche Landbouwtentoonstelling eenige volbloed Saanen- geiten en bokken. enkele kruisingsprodukten en een paar ouderwetsche geiten, benevens geitenboter en -kaas ingezonden. Door de meeste geitenfokvereenigingen werden plaatselijke tentoonstellingen georganiseerd, die veler steun en belangstelling liadden en waarop de geiten op lichaamsbouw gekeurd werden. Er werden besteld 20 bokken, 33 melkgeiten en 162 jonge geiten. Door de hooge prijzen, als gevolg der vele aanvragen in Hessen uit verschillende deelen van Europa, konden slechts 16 bokken, 26 melkgeiten en 43 jonge geiten voor de P. V. worden aangekocht. Een drieweeksche quarantaine in de stallen van het slachthuis te Nijmegen maakte de dieren ziek, mager en duur. Enkele stierven en andere leden nog lang aan bronchitis. Om in het te kort aan dskbokken te voor- zien werden 3 jonge bokken te leteiingen aangekocht. De door de P. V. opgefokte re- servebobi heeft uitmuntend dienst gedaan en doet zulks nog. Aan 27 geitenfokvereenigingen werd voor den aankoop van een dekbok en van melkgeiten een subsidie verleend tot een gezamenlijk bedrag van 536,95, terwijl aan 17 particulieren saraen 82,716 van de koopsom der geiten gekort werd. Bij het begin van den dektijd waren alle geitenfokvereenigingen voorzien van een goed- gebouwden, van goede ouders afstammenden dekbok. Enkelen dezer bokken blekeo onvrucht- baar te zijn en werden daarom geslacht. De reservebok hielp de vereenigingen uit den nood. Andere werden geholpen door zuster- vereenigingen. Twijfelden sommigen bij het begin der loop- baan van de P. V., dat de geitenfokkerij in onze provincie voor uitbreiding en verbetering vat- baar was en geloolden zij daarom niet in de levensvatbaarheid der P. V., thans is deze twijfel gelukkig opgeheven en ondervindt medewerkiug en belangstelling, waar vroeger tegenzin en on- verscbilligheid was. Men schrijft uit Middelburg Dezer dagen werd in de bladen medegedeeld, dat in Duitschland een chemisch praeparaat crebruikt werd om muggen tedooden. Een in- woner van onze stad wilde daarmede eens een proef nemen en liet bij een apotheker het verdel- gingsmiddel gereed maken. Zondagjl. plaatste hij een paar schoteltjes met dat goed in den kelder, waar zich in den winter de muggen verbergeu en stak het in brand. De kelder werd naar men meende goed af- gesloten en na drie uur zou men volgens het Duitsche bericht de muggenlijkjes kunnen op- vegen Even later kwam echter een buurman luid bellen en mededeelen dat er in den kelder brand is en daardoor zijn kelder vol rook stondterwijl de bovenburen naar beneden stormden, omdat zij op ongewone wijze door muggen geplaagd werden. De oorzaak van dit alles was een zgn. kattegat tusschen beide kel- ders, waarvan men het bestaan niet wist en waar door den rook de muggen vluchtten. Het 4jarige kind van J. M., te Winssen, is Maandag op het wisselterrein van de tram Maas en Waal een been afgereden, doordat jongens spelenderwijs de waggons voortduwden. Maandagavond circa half twaalf brak een felle brand uit op de woning boven het brand- stoffenpakhuis met bijbehoorende stalling van de wed. G. van Herp Zonen aan de Gouver- nestraat te Rotterdam. De bewoners der bovenwoning, het echtpaar De Fij, kwamen in de vlammen om. De brandweer wist den fel woedenden brand gelukkig tot dit eene pand te beperken. Ver- zekering dekt de schade. De brand is ver- moedelijk ontstaan door het omstooten van een petroleumlamp. Het is te begrijpen, dat deze brand op dit late uur eene hevige con- slernatie verwekte in deze drukke volksbuurt. Twee kleinkinderen van het omgekomen echt paar waren bij de grootouders op bezoek, die daar ook zouden overnachten. Tegen half twaalf kwamen de twee kinderen, een jongen van 5 jaar en een meisje van 4 jaar naar buiten loopen, schreiend uitroepend„Groot- vader, grootmoeder, brand Aanstonds snelden de buren de trap op en vonden de kamer van het echtpaar vol rook en vlammen en de beide oudjes door den rook gestikt. Dit Holwerd wordt aan het Volk ge- schreven, dat daar groote beroering heerscht, omdat de weduwe van een geneeskundige eens- klaps aan tal van arbeiders oude rekeningen uit omstreeks 1890 heeft doen toekomen, met het deurwaardersbericht er bij, dat ze binnen een maand betaald moeten zi]n, bij gebreke waar van onherroepelijk tot gerechtelijke vervolging zal worden overgegaan. Er zijn rekeningen bij tot bedragen van f 100 en meer. Omstreeks 1890 heerschte onder de arbeiders in die streek groote armoede door lage loonen en werkeloosheid. Velen waren toen buiten staat rekeningen voor medicijnen en geneeskundige hulp te voldoen. Thans is echter onmogelgk meer na te gaan, of de rekeningen kloppen en velen verzekeren, dat zij in dien tijd de genees kundige armenzorg hebben iugeroepen en den dokter niets schuldig bleven. Een diep-tragisch ongeval heeft Zondag- morgen in de wijk Lauwerecht te Utrecht alge- meene ontsteltenis verwekt Twee jongens uit de buurt, de 17jarige J. B. en de 15jarige N. v. M. liepen te half 11 ongeveer samen in de Hoogelanden (Oostzijde). De oudste haalde een flobertpistooltje te voor- schijn, speelde er wat mee en legde voor de aardigheid eens even op zijn makker aan. Wacht, zei v. M., ik heb er ook nog eentje, en haalde een gelijk vuurwapentje voor den dag, waarmee hij ook spelenderwijs op zijn makker aanlegde 't Ding was geladen, en dat wist v. M. niet. Plots ging 't schot afde kogel uit het flobertpistooltje trof B. onder het oog, en drong in het hoofd. De getroffene wankelde, en viel neer. Zijn makker, doodelijk ontsteld over deze ge- heel onverwachte, vreeselijke uitwerking van hetgeen hij slechts als een onschuldige jongens- grap had bedoeld, knielde bij den gevallene neer, trachtte hem op te heffen. Maar toen hij bemerkte, dat B. zich niet meer verroerde, barstte hij in tranen los en omhelsde hem. De politie was onmiddellijk ter plaatse, en oordeelde het noodig den getroffen jongen, die nog adem haalde, ten spoedigste, naar de rijks- klinieken over te brengen, want de toestand scheen hoogst ernstig. Per rijwielbrandcard had het vervoer plaats. Helaas mocht geen medische hulp hier meer baten, en spoedig na aankorast in de klinieken stierf de jongen aan de gevolgen der bekomen ernstige verwonding. Zijn makker, de dader in dit in-droevig on geval, werd 's middags door de politie verhoord. In een huis in de Dusartstraat te Amsterdam heeft een vrouw van slechte zeden haar hoog- bejaarde bovenbuurvrouw bij een ruzie van de trap geworpen, waardoor het oude mensch aan het hoofd ernstig gewond en iuwendig zwaar gekneusd werd. zoodat zij in een gasthuis moest worden opgenomen. De daderes werd gearres- teerd. In Belgie heeft het feestvieren op Half- vasten aanleiding gegeven tot verscheidene bloedige tooneelen, waarbij menschenslevens te betreuren zijn. Te Brussel was een sleeper met zijn vrouw uit geweest. Zij hadden ver scheidene tapperijen bezocht en de man werd dronken. De vrouw, die wist dat hij in dien toestand twistziek en vechtlustig was, wist hem tegen 2 uur 's nachts mee naar huis te troonen, doch daar gekomen werd zij zelf door den dronkaard mishandeld. In haar angst greep zij een broodmes van de tafel en bracht daarmee den man een steek in den buik toe, zoodat hij dood neerviel. De vrouw, die moeder van 2 kinderen is, stelde zich vrijwillig ter beschikking van de justitie. Zij werd in voorloopige be waring gesteld, maar men verwacht dat zij spoedig zal worden losgelaten en dat er ook geen vervolging tegen haar zal worden ingesteld, omdat zij uit noodweer heeft gehandeld. Te Namen had een glasblazer Zondagavond in dronkenschap zijn vrouw zoodanig mishandeld, dat zij met haar 3 kinderen naar haar ouders was gevlucht en daar des nacbts gebleven was. De man ging den geheelen nacht halfvasten houden. Tegen 6 uur 's morgens wachtte hij zijn vrouw op, die in een fabriek werkte. Hij ontmoette haar op den hoek van de rue Haute Marcelle en de rue de l'Ange en kwam met een revolver in de hand op haar toeloopen. Hem ziende, bukte de vrouw en outging zoo- doende het eerste schot, maar daarop greep de ellendeling haar bij de haren, drukte haar den loop der revolver in den hals en schoot weer. Zij viel, waarna de moordenaar haar nog de 4 overige kogels, die hij op zijn wapen had, in de borst joeg. Voorbijgangers grepen en ont- wapenden hem en leverden hem aan de politie over. De vrouw was dood. In het gehucht Preulegem, bij Ninove, had in een danshuis onder gemaskerden een hevige vechtpartij plaats, waarbij 3 mannen ernstig met messteken werden verwond. De dader is gearresteerd. Te Burghtdam, bij Oudenaerden, werd een man op straat door 3 gemaskerden aangevallen en met messen gestoken. Twee politieagenten kwamen hem te hulp, maar moesten van hun wapens gebruik maken om zich tegen de woeste- lingen te verdedigen, die daarna ontkwamen, doch een hunner is herkend. Het Camoristen-proces te Viterbo heeft al tot heftige incidenten aanleiding gegeven. De verontwaardiging jegens den verrader Abbate- maggio uitte zich door opgewonden kreten van de overige beschuldigden aan zijn adres. Alle beklaagden in de groote kooi stonden op en dreigden Abbatemaggio met de vuisten. Tegen zijn advokaat riepen zij //Gij zijt verkocht aan de politie. Wij zijn het slachtoffer van haar wraak. Gij verdedigt een spion." Pater Vitozzi wendde zich met uitgestrekte armen tot de ge- zworenen en riep ffGeef ons de vrijheid weer. Wij hebben vier jaren lang in de gevangenis gesmacht, wij, die onschuldig zijn. Dat zweer ik bij den hemel." De priester kreeg daarna een fllauwte en viel op den grond. Erricone riep uit//Ik roep den geest van mijn broeder aan, die in de gevangenis stierf, om ons te hulp te komen." Abbatemaggio kreeg het door de wraakkreten zijner vroegere makkers te kwaad en barstte in tranen uit. Donderdag toonden de dames van Viterbo veel belangstelling voor de Camoristen. De eenige vrouwelijke beklaagde Anna Siniscalchi werd gisteren verhoord. Zij sprak drie kwartier aan-een-stuk door en viel Abbatemaggio scherp aan. Er is een begin gemaakt met de ondervraging van Abbatemaggio, den verklikker. Tegen de verwachting in bieven de beklaagden tamelijk rustig, en luisterden ze met aandacht naar wat Abbatemaggio te zeggen had. Deze bekende dat hij deel uitgemaakt heeft van de Camorrabende, maar er grooten spijt over heeft. Hij schilderde de werkwijze der bende te Napels af, waarvan de leden meest alien dieven, apachen en moordenaars waren, en ver- telde van allerlei misdaden. Maar hij had zooveel te vertellen, dat de groote misdaden, de moorden enz., tot een volgende zitting werden uitgesteld. Daar de (lamoristen gezworen hebben zich op Abbatemaggio te wreken, worden er bijzondere maatregelen genomen om hem voor iederen aanslag te vrijwaren. Het is nochtans de al- gemeene meening dat Abbatemaggio, waar hij. na het proces. zich ook verschuilen moge, de wraak der Camoristen niet ontloopen zal. Medische voorzorgen en een trouwpartij. Een rijke Washingtonsche, die met prof. Elliot Clark van't John Hopkins-hospitaal te Baltimore verloofd was, kreeg roodvonk. De trouwdag was vastgesteld en van den datum wilde't ver- loofde paartje niet afwijken. En dus verscheen de ambtenaar van den burgelijken stand, heele- maal in een gummipak en met gummihand- schoenen aan en van boven tot beneden met desinfectiemiddeleu bespoten, op den bepaalden datum voor eer. venster der ziekenkamer en reikte door een kier van 't even opgeschoven raam de vereischte papieren over, aan den even- eens heelemaal in een gummipak gestoken bruide- gora. Dr. Clark en zijn bruidje onderteekenden de stukken, die weer door 't venster werden aangegeven, en na ontsmet te zjjn geregistreerd werden. Als't jonge echtpaar uit de quarantaine ontslagen wordt, zal de bruiloft plaats vinden. Waarmee we maar zeggen wilden, dat Clark toch een handige reclame-maker is Uit New-York wordt een ernstige ramp gemeld In een reuzengebouw van tien verdiepingen was een celluloid-fabriek gevestigd. 1500 per sonen waren er werkzaam toen op de 7e ver- dieping plotseling brand uitbrak. Voor het alarm sein kon worden gegeven, waren de lift- kokers geworden tot schoorsteenen, die de vlucht der slachtoffers, die op de bovenste verdieping werkten, onmogelijk maakten. Daar waren meerendeels vrouwen. Vijf en dertig hunner sprongen uit de ramen, in de netten beneden op straat door de politie opge- houden. Maar de hoogte was te groot, de netten scheurden en de meesten vielen te pletter. Eenige anderen trachtten zich te redden langs de efectrische kabels over de straat. Maar twee kabels braken, en alle vrouwen, die er aan hingen, werden gedood. Beneden op den bodem van een luchtkoker vond de brandweer een twintigtal lijken van vrouwen die daarin waren gevallen door een raam van de 9^e verdieping, blijkbaar er in gestooten door andere beangste vrouwen. Te middernacht waren 148, meest afschuwlijk verminkte lijken geborgen. Zeer groot is ook het aantal gewonden, van wie er velen ernstig gebrand zyn. Het meerendeel der slachtoffers zijn arme Ttaliaansche meisjes en andere vreem- delingen. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een defect aan een dynamo. Groote verontwaardiging heerschte er in New- York over de nalatigheid van eigenaars en van autoriteiten, waardoor de vreeseljjke ramp van Zaterdag mogelijk werd. Tien dagen geleden was het gebouw „offi- cieel" geinspecteerd en brandvrij bevonden. En nu zijn er drie verdiepingen totaal van uitge- brand alsof ze van louter hout waren, en bleken de uitgangen onvoldoende, en zonder brand- ladders. Toen ongeveer vier maanden geleden bij een brand een New-York dertig vrouwen in de vlammen waren omgekomen, had de comman dant van de New-Yorksche brandweer het ge- ineentebestuur gewaarschuwd dat elken dag een soortgelijk of nog ernstiger ongeluk zou kunnen gebeuren. Zijn waarschuwing bleef echter zonder gevolg. En thans zou hij, onder den indruk van de jongste catastrophe, nadat zijn voorspelling helaas zoo juist was gebleken, gezegd hebben, dat architecten en aesthetici zich steeds hebben verzet tegen het aanbrengen van brandladders e. d. aan den voorgevel der gebouwen, omdat deze daardoor ontsierd worden en dat zij nu het vreeselijk antwoord hebben ontvangen op hunne bezwaren. Van de straat af was bijna niets van den brand te bespeuren. Even na half vier's mid dags zag een voorbijganger, die toevallig naar boven keek, eenige rookkolommetjes uit de vensters komen. ,Daar staat iemand", zeide een ander, die zich bij hem gevoegd had. //Kijk, hij werpt een pak kleederen naar beneden." Het pak viel op de straathet was het ver minkte lijk van een meisje. Het hof van gezworenen te Augsburg heeft de boer Rottangen uit Totting die de welput van zijn buren, met wie hij in doodelijke vijandschap leefde, vergiftigd had door er een dierenkadaver in te werpen tot vier jaar tucht- huisstraf veroordeeld, en zijn zoon, die hem had geholpen, tot 172 jaar tuchthuis De ge- heele familie van den boer, op wien de aanslag gepleegd was, uit negen personen bestaande, was door het vergiftigde water zwaar ziek geworden. Het Ministerie van Landbouw in Fraukrijk betaalt jaarlijks 26000 francs als belooning voor het dooden van schadelijk gedierte. Daarvan zijn 6000 francs alleen voor het dooden van wolven bestemd, n.l. 20 francs voor een jonge wolf (een welp), 50 francs voor een vol- wasseu dier, 75 francs voor een drachtige wolvin en 100 francs voor een wolf, die een mensch heeft aangevallen. Het vorige jaar werd naar die berekening 2135 francs uitbetaald voor een totaal van 68 wolven, waaronder 30 volwassene. In strenge winters trekken de wolven uit Frankrijk en Belgie ook naar den Eifel, waar ze minder concurrenten vinden. ZEETIJDING KN. Van 27 tot en met 28 Maart. a V an 21 tot en met 28 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaartuigen op- en 36 afgeschut; door de Westsl. 28 op- eu 22 af- geschut. Positie der Stoomschepen. VAN 3 a VLAG. 28 Eng. s.s. 27 Duittch s.s. Russ. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. idem 28 idem idem Noor. s.s. Eng. s.s. Duitscb s.8. 27 Russ. 8.8. Zweed. s.s. Eng. 8.8. Zweed. 8.8. idem NAAM MS. Van Lading. %'our Tesr A'cnien t River Thames 2242 |Londen Voor (>eni t Gen. Gnrko Flynderborg Avocet Ouael Sea Gull I rwel Habil Glassalt Johanna Oelsner Van Uraf Schawalow Olbis The Princess stukg. ledig stukg. idem idem idem idem idem idem aardapp. stukg. 2556 Rotterdam 4468 Riga 3924 Windau 3985 Glasgow 3633 Liverpool 2763 London 3091 Goole 1808 Duinkerken 1756 Dundee 2430 Reval (rent 4995Hull ledig 3690 Blyth idem 1762 Middleabr. idem 1474 Stolpmunde phosph. 1902 Lubeck idem 4737 Cardiff ledig 2917 Sunderland idem 1808 Atnwerpen rest. lad. HARALD vertrok 24 dezer van Hull naar Riga. JENNY van Aguilas naar Rotterdam passeerde 25 dezer Oitavos. RICHARD vertrok 29 Maart van Toulon naar Rotterdam. ELISABETH in lading te Toulon voor Rotterdam. HELENA van Marseilles naar West Hartlepool passeerde 26 dezer Peniche. (MAGDALEN A in lading te Newcastle on Tyne voor Rouaan. Aira 28 Ru88. s.s. Olga Zweed. s.s. Tramnas Noor. a.s. Habil s.s. s.s. s.s. s.s.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5