Algemeen J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeentewerkman No. 5590. Donderdag 30 Maart 1911. 51e Jaargan^. voor den Gemeanteraad. OVIEWIIiHB m BTRIJD. Gemengde berichten. EBE;STE Gemeente reinigings- en beerruimingsdienst. STEMMING FEUILLETON. Ter visie-lig-ging opgaven van Candidaten. ABONNEMENT: Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Vrijdag, den 7 April aanstaande, DE FEli TER Jansz, A. RIBBENS C. TER «EfXE.VSCIti: COVRAIT. Per Jrie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/, en yoor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bjj alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaai plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. *7 ri.1 WoenHrfag- en VrijrtttKBvonA, ■i'Keiiind. rd up F«e«(dsireD. MJ de I". J. I AS »K HAKBi. te 1*er Menzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen gegadigden, niet ouder dan 35 jaren, die genegen zijn in aanmerking te komen voor benoeming tot op eene jaarwedde van f 450 uit, hunne op zegel geschreven verzoeken in te dienen aan den Burgemeester voor 3 April 1911, des middags twaalf uur. De werkzaamheden aan deze betrekking verbonden zullen bestaan in het bedienen der beerruimingsmachine, het verzamelen en op- halen van straatvuil, het schoonmaken van riolen en verder alles wat in dienst der ge meente zal worden opgedragen. Ter Neuzen, 28 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. .1. D1ELEMAN, Secretaris. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vijf nren, de stemming zal gescbieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontslaan door het overliiden van den heer E. O. KERK- HOVEN. De candidate!], in alphabetische volgrorde ziin: EIJKE Rl. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikei 128 van het Wetbpek van StrafVecht, Juidende »Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste .EEN JAAR". Ter Neuzen, den 28 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 123) Door den generaal uitgenoodigd zijn stem uit I te brengen, zei hij langzaam en duideliik //Op mijne eer en geweten, ik acht den soldaat i Traverse Rocke niet schuldig. Alle officieren sprongen als een man van hunne stoeleu op en wisselden verbaasde blikken. De meeste ontsteltenis toonde generaal X. z/Uoe riep hi} //is dit de stem van een staf- officier, voor wien tucht en discipline heilig moeten wezen Gij spot met de wet en den militairen geest. Zoolang als er een krijgsraad bestond. is dit niet gebeurd, want de beklaagde heeft zijne schuld zelf bekend //En toch blijf ik er bij" riep Herbert met een krachtige stem, ./Traverse Rocke is onschul- dig, ik zweer het nog eens bij mijne eer en geweten." Allen zagen den jongen majoor, die deze stoutmoedige taal sprak, verbaasd aan. Deze begon zijn vriend met een welsprekend- heid te verdedigen, waaruit de innigste over- tuiging van diens onschuld sprak en waardoor hij alle aanwezigen meesleepte. Op de tegen- werping van den generaal, dat Rocke bezwaren had kunnen indienen, antwoordde hij dat dit zijn toestand nog zou verergerd bebben. «/Zijne bezwareo", zei Herbert, vzou vooreerst officier Zuten, zjjn chef getroffen hebben zou hem deze nog niet meer gehaat hebben Tot persoonlijken haat had officier Zuten geene reden De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad evenals bet door hem opgemuakte proces-verbaal van sluiting dercandi- datenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen be- taling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, den 28 Maart 1911. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. TER NEUZEN, 29 Maart 1911. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad ter voor ziening in de vacature ontstaan door het over- lijden van den beer Kerkhoven, werden candi- daat gesteld de beeren M. Eijke (lib.), A. de Feijter Jansz. (Chr.-Hist.) en C. Ribbens (antirev.). Zooals ook door ons werd aangekondigd, trad Maandagavond op voor de afd. Ter Neuzen van bet //Nut" mevr. Van Loon, met een serie voordrachten betreffende Walcheren. De leden en geintroduceerden waren in grooten getale naar de bovenzaal van het //Hotel des Pays-Bas" opgekomen en hebben ten voile genoten van hetgeen door de begaafde spreekster werd ten beste gegeven. Op aangename wijze wist zij het gehoor in de verbeelding rnede te voeren op een tochtje door bet eiland Walcheren en alien te doen meeleven met de daar bestaande typische toe- standen. Het leven der bevolking van dat eiland werd door de spreekster zeer natuurge- trouw aan het auditorium voorgetooverd. Brachten de ten geboore gebrachte comische tafreeltjes een gullen lach, de ernstige deden menigen traan wegpinken en over het geheel bleek op dezen avond, dat de roep die der spreekster was vooruitgegaau, niet onverdiend was. Met voile instemming der aanwezigen kon de voorzitter, de heer Vooren, haar dan ook aan het slot dankzeggen voor het verscbafte genot. Voor de afdeeling was deze avond ook niet onvoordeelig. Het ledental klom van 32 tot 59, zoodat het bijna verdubbelde. hij bandelde slechts op boog bevel. Waar zou Rocke recht gevonden hebben als zijn meerdere kapitein Lenoir dezen soldaat in't verderf wilde storten .Hoe?" riep generaal X, ,/gij beweert toch niet dat een man als kapitein Lenoir zich zou vernederen, om jegens een armzaligen soldaat als Rocke een bijzonderen haat te toonen Dat is niet denkbaar 1" „Niet alleen denkbaar," hervatte Herbert, z/maar een treurig feit. Kapitein Lenoir en de soldaat traverse Rocke zijn persoonlijke vij- anden." ,0, oriepen meerdere officieren, die dit voor onmogelijk hielden. Ja, mijne heeren", ging Herbert, voort ze zijn vijanden, omdat Traverse Rocke de ver- lootde is van een jong meisje, dat de kapitein liever de ecbtgenoote van zijn zoon zag worden. Men was van plan, de jonge miss, een rijke erfgename, waarover kapitein Lenoir voogd is, sedert den dood haars vaders met geweld te doen trouwen. Doch 't meisje bad een af- keer van den zoon van den kapitein en Traverse Rocke kwam in een woordenstrijd met Lenoir, waardoor de haat van dezen ten top steeg." Herbert gaf nog de noodige verklaringen, daar men niet begrijpen kon hoe een gewoon sol daat de verloofde van een rijke erfgename worden kon. Hij vertelde, dat Traverse eerst tengevolge van een valschen brief, waarin de band zijner bruid nagebootst was, bet ramp- zalig besluit genomen had, om soldaat te wor den vroeger was hij geneesheer in $aint-Louis. Daarna vertelde hij, hoe bij vijf dagen achter Gisteravond werd in bet „Hotel de Com merce" door de afd. Ter Neuzen van'//Volks- weerbaarheid" en de scherpschuttersvereeniging z/Voor Vaderland en Koning" een propaganda- avond gegeven, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den beer Geill, die in korte woorden het doel der vereeniging schetste en jongen en ouden aanspoorde bet edele doel der vereeniging, bet vormen van een krachtig en weerbaar volk, te steunen. Daarna kwam bet woord aan de dames en heeren die zich badden disponibel gesteld om dezen avond met zang en voordracht op te luisteren. Het eerste nummer, de opvoering van het kluchtspel //Uit Liefde voor de Kunst", had aanstonds veel bijval, wat evenzoo het geval was met bet door 10 dames in verschillende Nederlandsche kleederdraehten gezongen lied z/'tls Neerland dat ons toebehoorten met het door twee jeugdige dames gezongen extra- nummer //Thijs en Griet" nit Goes. .Na de pauze werd allereerst vertoond de revue //Met Barnum en Baily terug in Ame rika met Hollandscbe abuormaliteiten". Dit nummer ondervond door zijne groote verschei- denheid en aardige zetten groote belangstelling Wat zeker wel vermeldenswaard is, de //jupe- culotte" of te wel //harembroek" werd daarin voor het eerst in de stad onzer inwoning gedragen en wel zonder dat dit aanleiding gaf tot een opstootje, integendeel, de draagster had veel bijval. Daarna vroegen terecbt //De vroolijke Marketentsters" de aandacht der hoorders en tot slot genoot men van het verhaal der 8 reisgenooten die op weg waren voor eene kraamvisite, die deerlijk in bet water viel. Het woord va« dank aan de optredenden, waarmede de voorzitter dit deel van het pro- gramma sloot, was zeker op zijn plaats. Na afloop bield de gelegenheid voor dans nog velen genoeglijk eenigeu tijd bjjeen. Hedennamiddag werd' alhier door den notaris J. A. Dregmans in het //Hotel Centraal" herveild het huis bewoond door C. van de Wege, op den Baandijk alhier, groot 42 centiaren. Kooper werd de beer J. Smallegange, voor de som van f 525. Op de voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdakte aan school B te Vlissingen komen voor de heeren Th. J. van Dijk van Haulerwijk en J. de Jonge van Ter Neuzen. elkaar tot strengen dienst geawongen werd, zonder hem eenige rust te gunnen. z/lndien zulk eeu misbruik vau macht jegens een armen soldaat voorkomt," riep hij, //moet de betrokken officier niets van den toestand in zijne afdeeling weten, of hij heeft er kennis van, in 't iaatste geval. geschiedt bet met zijne iriwilliging. Hier is aan te nemen, dat de officier Zuten zich als werktuig van kapitein Lenoir liet gebruiken om den soldaat Rocke uit den weg te ruimen. Ja, mijne heeren, we staan bier voor een laag complot, dat eeu kapitein en een officier vormden tegen 't leven, van eeu braaf eeriyk soldaat. Gelukkigerwijze kan ilc de bewerkers ontmaskeren. Ik beweer, mijne heeren, dat Traverse Rocke niet op zijn post sliep, maar in een toestand van bewuste- loosheid lag, die zich gemakkelijk laat verklaren, wanneer men bedenkt, dat men hem vijf dagen en vijf naehten onafgebroken dienst liet doen. Een reus zou dan-wel moeten bezwijken Ja, mijne beeren," eindigde Herbert, wien eene traan in de oogeu schitterde, wanneer gij dit alles bedeukt, zult gij den" ongelukkige geen smartelijken dood doen sterven, doch alien zult gij eenparig met mij roepeuOp mijne eer en geweten, Traverse Rocke is onscbuldig hij moet vrijgesproken wor dyii A Deze met vuur uitgesproken woorden misten hunne uitwerking niet. Terwijl de officieren luid en onverholen hunne afkeuring over de handelwijze van kapitein Lenoir en Zuten te kennen gaven, verlangden zij eenparig een nieuwe stemming en verklaar- den de eerste ongeldig. Het Hoofdbestdur van den R. K. Boeren- bond Z.-Vl. O. D. heeft, in vereeniging met den Heer L. H. Colsen, rijksveearts te Hon- tenisse, het verzoek gericht tot den Directeur- Generaal van den Landbouw, om den invoer over de Schelde van Hollandsch rundvee in Zeeuwsch-Vlaanderen te verbieden, totdat in ons Vaderland bet mond- en klauwzeer is ge- weken. Het doel is om Zeeuwscb-Vlaanderea waar zich nog geen geval van de ziekte heeft voor- gedaan, er tegen te vrij waren. Dinsdag is in bet huis van bewaring te Middelburg binnengebracbt E. d. P., geb. te Koewacht en wonende aldaar. Op 30 December 1910 is tegen hem door de Recbtbank wegens poging tot doodslag rechts- ingang verleend, met last tot instructie en bevel van gevangenneming. Zaamslag, 28 Maart. Op de bofstede be woond door den landbouwer J. de Zeeuw in den Eendragtpolder, is bij den jongsten storm, het wagenhuis in elkaar gestort. Hier kan aan worden toegevoegd dat dit gebouw in een zeer slechten toestand verkeerde, terwijl het te verwachten was dat het de drukking van eeD stormwind op den duur niet weerstaan kon. Belangrijke schade werd hierdoor aan land- bouwgereedsehappen welke zich daarin bevonden toegebracht. in de Boekhorststraat in Den Haag is Maandagavond een 50jarige vrouw onder de tram geraakt. Personeel van de brandweer uit de Prinsestraat verleende de eerste hulp, en daarna is de vrouw op advies van Dr. ittmann naar bet ziekenhuis gebracbt, waar zij Dinsdagnacht is overleden. Zijn onze zwarte onderdanen op Nieuw- Guinea menscheneters Pastoor Vlieger te Merauke deelt in het Tijd- schrift van het Aardrijkskundig Genootschap in eeu studie over de bewoners van Zuid-Nieuw- Guinea 't een en ander over bovenstaande vraag mede. Op een vraag aan de lieden van Marindie of zij wel eens menschenvleescb (sa-anem) geproefd badden, protesteerden ze eerst uit alle macht. Doch later gaven ze toch wel toe, dat, wanneer ze op bun sneltochten vleescb-bongerig waren, Tevergeefs merkte generaal X. op, dat dit nog nooit gebeurd was en dat het strijdig was met de wet. lederfeen nam plechtig zijn woord terug en 't resultaat der nieuwe stemming was, dat Traverse vrijgesproken werd. Men liet den jongen vrijwilliger weer roepen om hem de beslissing van den krijgsraad rnee te deelen. Toen majoor Greyson en Traverse alleen waren, viel de jonge man zijnen redder om den bals en riep met eepe van aandoening trillende stem //O, mijn vriend, ik vind geen woorden om u te danken, zooals ge het verdient." //Niet noodig" hernam Herbert glimlacbende. //Had ik je't niet vooruit gezegd Dit is onze eerste overwinning. Met Gods hulp zullen we meer overwinnen. NEGEX-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Drie dagen na de behandeling van den krijgs raad rukte bet overwinnend leger onder bevel van generaal iScott tegen de hoofdstad van Mexico op. Herbert Greyson bad zich met roem bedekt en met eere de kolouels-epauletteu verdiend. Niet minder dapper had zich ook onze vriend Traverse gedragen. Toen de vaandrig dood aan zijne zijde neerviel, had hij zell de banier gegrepen en zich midden in den kogelregen gestort. Hij was 't eerste op de vesting en scheen beschermd tegen het vijandelrjk gescbut. Minder gelukkig was de adjudant Craven Lenoir. Naast zijn vader bad eene kanons- kogel hem in tweeen gestagen. Ook officier Zuten viel met kogels doorboord aan den voet der vesting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1