Tsr Ksuzenschs Courant. Zaterdag 25 Maart 1911. No. 5588. BLAD. Binnenland Gemengde berichten T W E E D E K A Wl E R. fsH. Ct.) De very If Plying te Haarlemmermeer. Brutnle berooving. (Pr. Gr. Ct.) i s 1 VAN Vergadering van Donderdag. Arbeidswet. De heeren De Visser, Aalberse, Van Vliet, Borgesius, De Klerk, Schaper, Van Lennep, Van Wijnbergen, Middelberg en Blum hebben op art. VIII van het wetsontwerp een amen- dement voorgesteld, strekkende om in art. 7 der Arbeidswet van het verbod van Zondags- arbeid van jeugdige personen en vrouwen, niet uit te zonderen den arbeid in bloemenbinderijen. Voortgezet wordt de bebandeling van de wijziging der Arbeidswet, en wel over art. VI (waai bij artikel 5 der Arbeidswet wordt ge- wijzigd) met de op dit artikel voorgestelde lange reeks van amendementen, die gister door de voorstellers reeds zijn toegelieht. De heer Schaper, hoewel waardeerende in het amendement-Aalberse de poging om de gehuwde vrouw te verbieden geregeld in fa- brieken en werkplaatsen werkzaam te zijn, behoudens dan voor schoonmaaksters en nood- hulpen, betoogt dat men in deze niettemin voorzichtigheid moet betrachten en de gehuwde vrouw niet haar recht moet ontnemen om buiten haar gezin te arbeiden, indien zij zich daartoe geroepen gevoelt. Spreker zet uiteen dat er zulke zwaarwich- tige redenen kunnen zijn, waarom de gehuwde vrouw buitenshuis arbeid zal moeten verrichten, dat zulks niet door de wet onmogelijk moet worden gemaakt. Buitendien zal men de vrouw dan huisindustrie laten verrichten, wat evenmin in het belang van het gezin is. Ten slotte houdt spreker een betoog over het alleszins verkeerde om, eventueel, den arbeider strafbaar te stellen voor het verrichten van arbeid. Alleen de patroon toch is aansprakelijk voor het doen verrichten van arbeid in de werk- plaats, en aau dit beginsel mag in geen enkel opzicht worden getornd. Ook de heer Lohman bestrijdt het arbeids- verbod voor de gehuwde vrouw, hiervoren be- doeld, als gaande veel te ver. De Arbeidswet moet zich bepalen tot bescherming van de dus- genaamde personae miserabiles, en tot dezulken behoort de hierbedoelde gehuwde vrouw niet. Als er broodsgebrek is in het gezin, moet er gewerkt worden, ook door de vrouw in dat gezin, en als de wet haar nu gaat verbieden op deze wijze in fabriek ot werkplaats tot de' brood- winning van het gezin mede te werken, zal het geneesmiddel veel erger dan de kwaal blijken. Nog betoogt spreker, dat het niet aangaat den patroon te straffen als er tegen de be- palingen van de wet arbeid in zijn werkplaats wordt verricht, zoodra die patroon kan aan- toonen dat hij alle maatregelen daartegen heeft genomen. De heer Jannink bestrijdt evenzeer meerge- noemd amendement-Aalberse-Passtoors, maar betoont zich ingenomen met de wijziging, welke de Minister in het ontwerp heeft gebracht en waardoor de bevoegdheid wordt gegeven om vrouwen en jeugdige personen in plaats van 10 uur, 101/l uur te laten arbeiden. Dien- tengevolge bestrijdt spreker het amendement- Schaper, om die bevoegdheid te schrappen. De heer Passtoors verdedigt bet amendement- Aalberse voornoemd, ook door spreker onder- teekend. De Minister betoogt, wat betreft het beginsel van verbod van arbeiden, in deze wet opge- nomen, dat bet geenszins onjuist is uit te gaan van de stelling dat de ondernemer verantwoor- delijk is voor hetgeen in zijn werkplaats ge- schiedt. Het spreekt van zelf dat vrij uitgaat de bedrijfsheer, die kan aantoonen dat hij geen schuld heeft als het verbod wordt overtreden. Breedvoerig bestrijdt de Minister dat het verbod om te arbeiden de vrijheid van arbeid zou aanranden. Maar al ware dit zoo, het ge- beurt zoo vaak dat, wanneer de overheid in het algemeen belang iets verbiedt, de een of andere vrijheid wordt aangerand. De redactie doet er overigens niets toe. Door het niet dulden van arbeid wordt hetzelfde bereikt als door het ver bieden daarvan. Indien er een amendement komt tot wijziging van de verbodsbepaling in den zin als de heeren Loeff gister en Lohman heden blijken te wenschen, dan zal de Minister zich daartegen niet verzetten, mits den Minister daarbij een formule wordt gegeven ten aanzien van de straf bepaling, waarmede dan toch be reikt zal worden wat de Minister wenscht. Interpellate. Aan den heer Duys wordt verlof verleend de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie op een nader te bepalen dag te inter pelleeren over onregelmatigheden in het ge meentebeheer en het beleid der justitie te Doornspijk en Gorsel. De Minister vervolgt daarna zijn rede en geeft een overzicht van de strekking der amende menten, en het verband dat tusschen de amende menten bestaat en de voorgestelde regeling, welke omvat nachtarbeid, arbeidsduur en ver- gunning om op verboden tijden te werken. Spreker verdedigt het door hem nader in de wet brengen van de bevoegdheid om 10'/2 uur te doen arbeiden, omdat dit voordeeliger is voor den arbeider dan het strikt vasthouden aan den 10-urigen werktijd, daar de bedoelde bevoegdheid neerkomt op twee uren vrijdom per week meer en een vrijen Zaterdagmiddag. De Minister ontraadt sterk het amendement- De Wijkerslooth, om de arbeidsweek voor jeugdige personen en vrouwen te bepalen op hoogstens 58 uren. We zijn nu bezig om de arbeidsweek van 66 op 60 uren te brengen. Nu nog te willen teruggaan tot 58 uren, acht spreker te radicaal. Verder bestrijdt de Minister het amendement der sociaal-democraten om den nachtarbeid voor jongens in glasblazerijen onvoorwaardelijk te verbieden, benevens het sociaal-democratische amendement om vrouwen-nachtarbeid bij het haringspeten te verbieden, alsmede het amende- ment-Arts, om dit verbod te beperken tot gehuwde vrouwen. Die vrouwenarbeid is in bedoeld bedrjjf onmisbaar. Verder bestrijdt de Minister breedvoeiig en op verschillende gronden het amendement-Aal berse-Passtoors, betreffende het verbod aan ge huwde vrouwen om geregeld in fabrieken en werkplaatsen werkzaam te zijn. De Minister ontbreekt teneenenmale de moed om de gehuwde vrouw, die door haar huwelijk een verantwoorde- lijkheid tegenover haar huisgezin heeft op ziah genomen, waarvoor zij staat, met een dergelijk verbod te bedreigeu. Nog bestrijdt de Minister de amendementen, bedoelende arbeidsverbod op Zaterdagmiddag voor een vrouw die een gezin te verzorgen heeft en dit verbod te doen ingaan om een uur 's middags. De Minister verdedigt daarbij hetgeen het Regeeringsvoorstel wil, nl. een voorwaardelijk verbod voor „de gehuwde vrouw" om na 4 uur des Zaterdagsmiddags arbeid te verrichten. Verder bestrijdt Minister Talma nog het amendement-Arts, bedoelende om den arbeid van jeugdige personen en vrouwen op verboden uren buiten de fabriek ook niet toe te staan voor andere ondernemingen dan waarin zij werkzaam zijn. Uitdrukkelijk verklaart zich de Minister tegen het sociaal-deraokratisch amendement, beoogende inkrimping van het aantal dagen en uren waarop overwerk is toegelaten. Eindelijk neemt de Minister over het amen dement der Commissie van Rapporteurs om de bevoegdheid van het districtshoofd om vergun- ning te verleenen over het verrichten van overwerk, niet uit te breiden. Hierop vangen de replieken aan. Wie het onderste uit de kau wil Woensdagnacht heeft een diet' door uiiddel van een bootje getracht een hoeveelheid steen- kolen te stelen van het terrein der waschin- richting op de Hirdes-Boulevard te Breda, welk terrein grenst aan de Aa of Weerijs. De dief heeft het bootje echter zoo zwaar belast, dat het ter plaatse tengevolge van overlading is gezonken. De dief heeft vermoedelijk een nat pak gekregen. (Br. Ct.) Korten tijd geleden heeft de reehtbank te Assen een man uit Nieuw-Buineu veroordeeld wegens brandstichting in de wouing van den hoofdonderwijzer aan de bijzondere school aldaar. Nadat de eisch was uitgesproken, het vonnis nog niet gevallen was, werd de vrouw van bekl. op heeterdaad betrapt en voor hetzelfde feit gearresteerd. Thans zijn er weer pogingen aan- gewend om de woning van het hoofd der sehool in brand te steken. Gelukkig waakte de politie, die den dader, den arbeider P. M., arresteerde. Hij bekende volledig en is te Assen in het huis van bewaring opgeborgen. De jeugdige, het vorig jaar pas gehuwde fabrieksarbeider S. S. te Oostereud, begaf zich in den vroegeu morgen als naar gewoonte naar de even buiten het dorp gelegen stoomzuivel- fabriek. Slechts korten tijd na het verlaten zijner woning, werd de jongeman door een zijner medearbeiders levenloos aan den weg gevonden door koude bevangen, scheen hij plotseling gestorven. In de Spaarndammerstraat te Amsterdam is Woensdagavond een 3jarig meisje door een motorwagen van lijn 5 overreden. Het ongeval is ontstaan, doordien het kind vlak voor de in voile vaart zijnde tram de rails wilde over- steken. Het krachtig remmen van den be- stuurder mocht niet meer baten. Het kind werd deerlijk verminkt en dood onder den wageu uitgehaald. Een arme met geld. Op den Uilenburg te 's Hertogenbosch woonde een zekere vrouw R.haar man wordt op kosten der gemeente verpleegd in het krankzinnigengesticbt, terwijl de vrouw van den Algem. Arme onderhouden wordt. Dinsdag moest de vrouw, daar zij ziek was en reeds zeventien dagen niet van haar bed was geweest, naar het ziekenhuis worden vervoerd. De wanorde en de vuiligheid, die in haar woning heerschten, zijn gewoon niet te beschrij- ven, en de stank was ondragelijk. Toen men echter ging inspecteeren, vond men ojftder ver schillende lompen en in lompen g.ewikkeld een groote som geld. Wij hoorden van eengroote 1500. Er zijn geldstukken bjj, waarop schinv. mel zat, zoolang waren zij al. bewaard. Uit alle voorwerpen en tobben, di$ men, ondanks den viezen toestand, den moed heeft te onderzoeken, komt nog geld te voorschijn. Een 3e slachtoffer? Men schrijft aan de Tel. In de treurige en misdadige vergiftigingszaak met rattenkruit aan de Nieuwe Meer, (gemeente Haarlemmermeer) is plotseling weder een nieuw, niet minder beestachtig feit anders kan men het niet noemen aan het licht gekomen Ongeveer een jaar geleden is daar op hetzelfde hofje, waar v. Exter's vrouw en Hoogenhout in dit jaar uit den weg zijn geruimd door ver- giftiging met arsenicum, een bejaarde vrouw overleden, na slechts enkele dagen geleden te hebben aan dezelfde ziekteverschijnselen als de bovengenoemde slachtofiers. Naar men zegt, leefde deze oude vrouw om een of andere reden reeds lang voor haar dood met de vrouw van Hoogenhout, thansgedetineerd, in onmin, en moet deze op een goeden dag bij haar gekomen zijn, en, om den twist bij te leggen, gezegd hebben ,/Nou we hebben nou al zoo lang ruzie met elkaar gehad, laat 't maar uit wezen, want ik ben 't zat." De vrede was schijnbaar gesteld en de ver- houding in korten tijd zoo goed geworden, dat vrouw Hoogenhout het oudje eenige pannekoeken cadeau gaf. Kort na 't gebruik daarvan overleed de vrouw, onder geheel dezelfde karakteristieke vergif- tigingsverschijnselen als Hoogenhout en de vrouw van Van Extfer. Zooals men weet, is ook de bakker Van Exter in voorloopige hechtenis. Ook deze patiente, vrouw Reek genaamd, is indertijd door denzelfden geneesheer behandeld als de twee anderen, zonder dat blijkbaar ver- moedens gerezen zijn voor de mogelijkheid van vergiftiging, daar als oorzaak van den dood kanker werd opgegeven. Men brengt nu overal in de buurt het nut- tigen van deze pannekoeken, de plotseling op- tredende en suel toenemende ziekteverschijnselen en schielijken dood met elkaar in verband, vooral nu, naar bekend is geworden, het lijk der vrouw op last van de justitie zal worden opgegraven om de al ot niet aanwezigheid van arsenicum daarin te kunnen constateeren. Het lijk van vrouw Van Exter, dat Vrijdag te Hoofddorp is opgegraven, is, na te Amsterdam gerechtelijk te zijn geschouwd, Maandag weder bijgezet op de begraafplaats te Hoofddorp. Het vervoer van Amsterdam naar Hoofddorp had plaats onder politietoezicht. De vorige week heeft te Groningen twee keer een zeer brutale berooving plaats gehad. De eerste heeft plaats gehad Zondag 12 Maart, des middags om 12 uur, dus op klaarlichten dag. Het geval heeft zich aldus toegedragen De 71jarige varensgezel R. R. kwam in een kofhehuis in een zijstraat van het Gedempte Zuiderdiep en werd aangesproken door een man, die later gebleken is te zijn de 31jarige arbeider J. J. T., wonende aan de Driemolendrift. T. vroeg aan den varensgezel R. een borrel, die gegeven werd. Nadat R. het cafe verlaten had, werd hij gevolgd door T., die R. uitnoodigde, met hem mee te gaan naar zijn familie, opdat hij hem zou kunnen trakteeren. R. nam de invitatie aan en zoo gingen ze samen den weg op naar het Eemskanaal. Een eind voorbij de plaats, waar nog schepen liggen gekomen. maakte R. de opmerking, dat de familie van T. wel wat zeer ver af wooude. T. kon dat niet ontkennen, maar zoo aanstonds zouden zij er zijn. Zij liepen nog een eind voort. Op een ge geven oogenblik gaf T. den varensgezel een slag op het hoofd, waardoor deze van den dijk in den onderwal viel. T. wierp zich op den oudeu man en eisehte zijn geld. Aanvankelijk beweerde R. geen geld te hebben, doch toen T. bleef dreigen, gaf R. zijn portemonnaie, waarin een bankbiljet van f 25 en 3 gulden aan kleingeld, gewillig over. T. maakte zich daarop uit de voeten en R gaf aangifte van het geval bij de politie. die geen andere aan- wijzing had dan een vage persoonsbeschrijving van den roover. De politie begon haar onderzoek, dat echter eerst tot het gewenschte resultaat leidde, nadat T. nog een tweeden keer, en wel Donderdag- avoud, een armen drommel heeft kunnen be- rooven. Ditmaal was het slachtoffer zekere A. G. B., die pas tevoren uit de Rijkswerkinriehting te Veenhuizen ontslagen, hier zijn uitgaanskas gebeurd had. Ook hier volgde T. ongeveer de zelfde tactiek. Hij vroeg B. om een borrel, die niet en daarna om 5 cent voor een pakje tabak, dat wel geweigerd werd. B. was echter wel zoo goed, een pakje tabak voor T. te koopen. Zij kwamen aan de praat en zoo vertelde B., dat hij, weduwnaar, wel lust had om te hertrouwen. Dat kwam goed uit. T. wist een uitstekende vrouw voor B. Hij schetste haar deugden en 3telde een kennismaking voor. B. had daar wel ooren naar. Dus werd de tocht aanvaard naar de woning der weduwe, die alleen in de misdadige verbeelding van T. bestond. Men kwam aan het Eemskanaal en hier werd nu eenzelfde tooneel afgespeeld als hierboveg is beschreven. Op een gegeven oogenblik werd B. van den dijk in den onderwal geworpen en genoodzaakt zijn twee portemonnaie's met geld aftedragen. Met elkaar was er een waarde van f 13,50 in. In een oogenblik van medelijden heeft de roover, toen hij zich uit de voeten maakte, den armen beroofden stakker een rijksdaalder toe- geworpen. Toen van dit tweede geval bij de politie aan gifte werd gedaan had zij, afgaande op de persoonsbeschrij ving van den eersten beroofde, den dader reeds in verzekerde bewaring. Op het oogenblik, dat hij zou worden gegrepen, wierp hij een der portemonnaies over een tnuur. Zij is door de politie gevonden en door den eigenaar als de zijne herkend, Een internationale inbrekersbende, die een zeer uitgebreid zondenregister heeft en haar operatieveld over Nederland, Belgie en Duitsch- land uitstrekt, is dezer dagen fe Parijs inge- rekend. Sedert eenigen tijd merkten de beambten in tusschen Frankrijk en Belgie rijdende treinen eenige mannen op, die geregeld in het einde der week van Parjjs naar Belgie reisden zonder bagage en die dan in het begin der volgende week met groote pakken terugkeerden. Naspo- ringen der politie toonden aan, dat men met een bende te doen had, die den laatsten tijd inbraken pleegden in onbewoonde villa's in den omtrek van Brussel en Luik. Zij hadden het vooral op zilverwerk en kunstvoorwerpen gemunt. In de Brusselsche voorstad Uccle stalen zij in den afgeloopen herfst effecten tot een waarde van 10,000 francs, die zij den volgenden dag te Luik verkochten. Bij eerf te Brussel in garnizoen liggenden officier stalen zij een kost- baar schilderij. Yerdere diefstallen werden ge- pleegd bij renteniers te Antwerpen en ook worden zij verdacht, betrokken te zijn bij een juweelen- diefstal te Antwerpen. De aanvoerder der bende woont te Brussel en heet Brook, alias Defrene. Voorts zijn er nog 2 Belgen en een Franschman bij. Zelfopoftering van een stationchef Jean Marie Guerin, chef van het station Bolbec- Nointot, heeft 2 menschenlevens gered ten koste van het zijne. Een passagierstreiu, uit Rouaan gekomen, stopte aan zijn station en een dame stapte met een kind op den arm, even uit. Toen zij over de rails, naar den wagon terug- keeren wilde, reed juist een andere trein het station binnen. De chef snelde toe, trok dame en kind van de rails weg, maar geraakte zelf onder de locomotief, wier wielen hem verplet- terden. Guerin was 57 jaar en zou binnen- kort gepensionneerd worden. ZEETIJDINGEN. Van 22 tot en met 23 Maart. VLAG. NAAM M». Van en naar Voor Ter Neuzen t 22 Eng. a.8. Astrologer 2580 Leith 23 Ned.mot.sch Cornelia 1129 Louden Eng. s.s. River Lagan 2272 idem 4 an Ter Keuient 22 Eng. s.s. Copsewood 1696 Middles br. idem River Thames 2242 Londen 23 Ned.mot.sch Cornelia 1129 Antwerpen Voor v-ent 22 Zweed. a.s. Knippla 1474 Brugge 23 Spaan. s.a. Ialle 645S Huelva Eng. a.s. Warkworth 1862 New-Castle Zweed. a.a. O. H. Wiens 7320 Windau idem Aira 1902 Oatende Duitsch a.s. liana Fischer 3182 Cardiff Eng. s.s. Rescue 2011 Goole idem Sea Serpent 2554 Londen Van Went i 22 Eng. a.a. City of Munnich .3918 Rotterdam Deen. a.s. Taarnborg 3486 Rendaburg Eng. s.a. Irrwell 3091 Goole idem Fulmar 3593 Antwerpen idem Truro 2367 Hull idem Sea Gull 27 &3 Londen 23 idem Tarry hill 1164 Montrose Deen. s.s. Eshid 2968 Neufahrw. Eng. s.a. Frankfort 3269 Goole Belg. a s. Flandria 5337 Cardiff v oor 8.8. Thordia 1419 Amsterdam Eng. a a. Faudion 36 i 9 Antwerpen idem Jabiru 3961 Liverpool atukg. pichkolen atukg. ledig atukg. pichkolea ledig ens stukg. bout ledig kolen idem stukg. ledig phoaph. itukg. idem idem idem ledig phoaph. ledig idem idem atukg. idem V an 22 tot en met 23 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 29 biunenvaartuigen op- en 29 afgeschut; door de Westsl. 12 op- en 15 af- geschut. I'ositie der btoom.sehepett. 8.8. HARAPD vertrok 24 dezer van Hull naar Riga, s.a. JhNNY vertrok 22 dezer van Aguilas naar Rotterdam. s.s. RICHARD in lading te Toulon voor Rotterdam. s.8. RL1SABETH in lading te Toulon voor Rotterdam, s.a. HELENA vertrok 20 dezer van Marseilles naar West Hartlepool. t.s. MAGDALEN A in lossing te Middlesbro on Tees.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 9