vmrnsaamvL stbijb. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 25 Maart 1911,sr Jaargang. Gemengde berichten. No. 5588. g E U XL L B TO n7""~ Predikbeurten. Zonday 26 IVBaart 1911. TWEED 321 BXj-AJD. TER NEUZEN, 24 Maart 1911. Gisteren had alhier een conferentie plaats tusschen den Raad van Toezicht op de spoor- wegdiensten, den Rijkswaterstaat, de spoorweg- maatschappij GentTer Neuzen en de spoorweg- maatschappij MechelenTer Neuzen, in verband met de exploitatie der nieuwe havenwerken. Op Maandagen Donderdagavond gaf het mu- ziekgezelschap //De Yereenigde Werklieden" alhier, in het cafe //La belle vue" haar laatste concert in dit seizoen voor buitengewone leden en donateurs. Deze waren telkens in grooten getale aanwezig. Ook de des Zondags gegeven generale repetitie, voornamelijk ge- houden wordende om de kinderen der leden in de gelegenheid te stellen van het concert te profiteeren, was zeer druk bezocht. Het gezelschap genoot bij de uitvoering van het programma weer den algemeenen bjjval der hoorders. En dit was verdiend. Door de harmonie werden onder leiding van den directeur, den heer Aug. Eeckhout, een vijftal mooie muziekstukken goed uitgevoerd, terwijl verder was gezorgd voor een afwisselend programma op gebied van tooneel. De les in theorie, die de //recruut" (en het was een echte) van den //sergeant" kreeg, deed hartelijk lachen, evenals de lotgevallen van Kruier Muis, op de z/Fijne partij". En met belangstelling vernamen we uit het aardig door een jonge dame gezongen liedje de oorzaak waarom de uilen niet kunnen zingen. De hoofdschotel op tooneelgebied was dezen avond de opvoering van de operette „Oom Samuel". De verschillende daaraan medewerken- de dames en heeren deden goed hun best, zoodat de handeling met aandacht werd gevolgd en meermalen gaven de daarin voorkomende comi- sche tafreeltjes aanleiding tot groote vroolijkheid. Fraaie costumeering en goede begeleiding van de solo's en koren verhoogden zeer het succes der opvoering. Na afloop had een bal plaats dat vele bezoekers nog geruimen tijd gezellig bijeen hield. Zooals bij advertentie is aangekondigd, treedt voor de Nutsafdeeling Ter Neuzen e.o. op Maandag 20 Maart als spreekster op de alom gevierde voordraagster Mevr. Yan Loon Van den Berge van Rotterdam. Zij is vooral op dreef als zij haren Walcherscben avond" geeft, waarbij zij in Zeeuwsch kostuum het vele schoons ten gehoore brengt, dat in de novellen en schetsen van Beunke ligt. De verhalen zelf boeien, de voordracht is vol echten humorhet zoet vloeiende Zeeuwsche dialect komt prachtig bij haar uit. Schrijvers van naam in Noord- en Zuid-Nederland prijzen haar om het zeerst eene lange rij van vleiende beoordeelingen van de pers ligt voor ons, alleen al over dejaren 1909 en 1910. In tal van groote en kleine plaatsen trad zij een of meermalen op, en overal was men ten hoogste met haar ingenomen. Wij hopen en vertrouwen dan ook, dat de Nutsleden in Ter Neuzen Maandag a.s. eens reeht genieten zullen. Naar wij vernemen zal er binnenkort actie gevoerd worden in verschillende plaatsen, aller- eerst in Ter Neuzen, uitgaande van het Zeeuwsch comite voor Algemeen Kiesrecht. De" heer Jacs. Welleman van Krabbendijke stelt zich voor over dit onderwerp te komen spreken. Zoo mogelijk zal hij optreden in 1 er Neuzen, Hoek, Zaamslag en Axel. z/Neen, neen, Herbert, alles zal zijn gewonen loop hebben, zooals altijd. Heden of morgen zal men den krijgsraad bijeenroepen en mij schuldig verklaren, vier en twintig uren later krijg ik den kogel. Gij ziet, dat ik op het ergste ben voorbereid mijn leven, dat zulk een heerlijke toekomst te gemoet ging zal een treurig einde hebben." z/Dat zal 't niet Het is wel een moeielijk geval, maar juist in die moeielijkheid ligt een waarborg voor den goeden uitslag." z/Vergeef mij, Herbert, doch datklinkt strijdig met de heerschende begrippen. t Kan zijn. Jk heb dit echter meer onder- vonden. Hoe moeilijker mij iets voorkwam, des te hardnekkiger streefde ik naar de overwinning, en dan behaalde ik ze ook. Maar laat ons daar- over zwijgen, je wilt nu eenmaal het tegendeel van mij gelooven. We zullen binnen een paar dagen zien, wie gelijk heelt. Ondertusschen heb ik een prachtig middel tot afleiding voor je meegebracht, hierzoo neem Het zijn brieven van je moeder en van Clara, die Capitola bij mijn pakje voegde." z/Brieven?" riep Traverse, terwijl hij ze met uitgelaten blijdschap uit zijne hand rukte en aan zijn lippen drukte, r/o, dat is een troost voor mij in deze droeve uren Op dit oogenblik verscheen een onderofficier, Niet het Zuider-Zendingsfeest, zooals in sommige bladen vermeld stond, maar het Zeeuwsch- Vlaamsche Zendingsfeest zal D. V. dit jaar in de nabijheid van Axel worden ge- houden en wel op Donderdag 22 Juni a. s., op de weide van den landbouwer J. de Kraker. Wij ontvingen de jaarverslagen over 1910 van de vereeniging Ambachtsschool voor Hulst en omstreken en van de avondvakteekenschool voor Hulst en omstreken, waarop wij nader zullen terugkomen. Koewacht. Het besluit van de 1 ransche regeering, waarbij de invoer van Nederlandsche varkens verboden wordt, berokkent hier aan vele varkensfokkers eene groote schade. Zooals men weet, is de invoer van Nederlandsche varkens in Belgie nooit toegelaten en zijn er door het Belgisch Ministerie zoodanige maat- regelen getroffen, dat frauduleus invoeren van varkens met groote moeilijkheden gepaard gaat. Daarom werden in den laatsten tijd van hier zeer veel varkens naar Parijs gezonden en daar het vleesch dier varkens in Frankrijk zeer gezocht was, werd efin goeden prijs betaald. Thans is alle handel in varkens gestaakt. De kooplieden kunnen wel de varkens hier slachten en het vleesch naar Frankrijk en Engeland zendendoch de keuring is er tegenwoordig zoo streng, dat men het niet durft wagen. Hervormde Iierk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Rerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. H. 9 u. en 2 u., Ds. Chr. Bruins. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Oud-Gerefor meer de gemeente (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., dhr. J. J. Kense. Sedert Zondag 1.1. was de kaartenverkoop begonnen voor den voetbalwedstrijd Nederland Belgie, die 2 April te Dordrecht gehouden zal worden. De belangstelling blijkt ook dit jaar enorm te zijn en reeds Dinsdag waren bijna alle toegangskaarten voor de zitplaatsen en de staanplaatsen uitverkocht. De secretaris-penningmeester van de N. V. B., die de geheele regeiing leidt, heeft met het bestuur van D. F. C. middelen beraamd om de vele teleurgestelde belangstellenden tegemoet te komen, door nieuwe zitplaatsen bij te bouwen. Men is er in geslaagd een regeiing te treffen, waardoor nog 1000 zitplaatsen a 2,50 ter die den majoor het bevel overbracht, zich om twee uur in de groote zaal van den kapitein te bevinden, waar de krijgsraad zou bijeen- kornen, om over den soldaat Traverse Rocke recht te spreken, die beschuldigd was van op zijn post geslapen te hebben. ,Men vraagt mij als rechter," zei Herbert, z/Opdat ik niet als zijn verdediger kan optreden. Doch dit zal mij niet beletten een woord voor hem te spreken en met overtuiging zijne onschuld te bewijzen Traverse boorde niet wat Herbert zei, hij was te zeer verdiept in zijne brieven, eerst toen de majoor afscheid van hem nam, zag hij ver- heugd op. //Wat mij Clara en mijne goede schrijft," riep hij, .vervult mijn hart met nieuwe hoop. Ze schrijven mij, dat er geen dag voor- bijgaat zonder dat ze God voor mij bidden. Ja, Herbert, dat hunne brieven juist voor 't beslissende uur aankwamen, vind ik een goed voorteeken." z/Een vast vertrouwen op God," hernam Her bert, „is 't plechtanker in den nood. Wanhoop niet, de ure der beproeving zal voor u een machtig wapen zijn, om uwe vijanden te over- winnen." Majoor Grejson ging spoedig heen en Tra verse verdiepte zich weer in zijn brieven, ter wijl een vroolijke glimlach zich om zijne bleeke lippen plooide. ACHT EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. We zouden het geduld onzer lezers te lang op proef stellen, indien we hen de heele ver- handeling van den krijgsraad, die over 't lot beschikking zijn. In het geheel zijn er dus op het Dordtsche terrein ongeveer 6000 zit plaatsen. Een homoeopatisch ziekenhuis. Aan het //U. D." wordt medegedeeld dat nog dit jaar te Almen nabij Zutphen een model homoeo patisch ziekenhuis zal verrijzen, onder directie van Dr. P. L. van der Harst, arts te Almen. De stichting die eenige tonnen gouds zal eischen, wordt geheel bekostigd door mevr. Van den Honert—Janssen, echtgenoote van den Directeur der Industrieele Maatschappij te Amsterdam. Er zal gelegenheid zijn tot opneming van patienten tegen betaling, doch on- en minver- mogenden zullen geheel kosteloos worden op- genomen. Er zal een garage worden gebouwd voor een zieken-auto, om de patienten van en naar den trein te vervoeren. Uit Mechelen komt bericht van een ver- raderlijke moord te St. Catharine Waver. In een herberg, die nog wel //In de Vreugd" heette, kwam een 23jarige jongeman een glas bier drinken, en had een vriendschappelijk gesprek met den herbergier die hem vroeg waarom zijn vader toch zoo vijandig tegen hem was. Een oogenblik later riepen buiten de moeder en de vader van den bezoeker hem toe mee te gaan. De herbergier ging daarop naar hen toe en vroeg hun ook Binnen te komen. Op dat oogenblik sprong de zoon op en stak den herbergier met een dolk in den buik. En- kele andere bezoekers legden den gekwetste te bed, maar hij was kort daarna een lijk. De dader is gearresteerd, maar ontkent. De politie had moeite hem uit de handen van de menigte te houden. Dienstbodenroof. Thans worden de dienst- boden, dit kostelijk ras menschen reeds geroofd. En dat worden zij niet door vereerders of aan- bidders met ridderlijke aanvechtingen want dat kwam vroeger reeds voor en zou niet zoo bijzonder merkwaardig zijn, daar er onder de dienstboden vele fraaie en uitnemendeexemplaren zijn neen, zij worden door //meneer" of rne- vrouw" geroofd en geschaakt, in een automobiel gescbaakt. Een Berlijnsch operazanger, zoo vertelt de Tag., had een dienstmaagd op den eersten van deze maand geengageerd, maar haar //volk" wilde haar niet laten gaan. Toen klom de koene zanger op een auto en ontvoerde de donna, en toen de vroegere meester zich tegen deze daad van geweld wilde verzetten, volgde er een heftige vechtpartij. Ongeveer in 't genre van den Romeinsc'hen strijd, indertijd door Trojanen en Achaers ter wille van Helena op touw gezet. Men kan er uit zien, hoe ontzaglijk de waarde van een goed dienstmeisje gestegen is. Op de thuisreis van't stoomschip //Goen- toer" kwam een reiziger van vreemde nationa- liteit te Padang aan boord. Den eersten keer dat de man aan de tafel kwam bemerkte men dadelijk aan zijn kleedij, met een krankzinnige te doen te hebben, waar- na hij scherp in't oog werd gehouden. Weldra bleek dat de ongelukkige aan vlagen van een soort vervolgingswaauzin leed en goedaardig krankzinnig was. Men wist hem telkens te kalmeeren, hoewel de vlagen zich steeds vaker herhaalden en de reiziger zelfs lastig werd, gezien de beperkte ruimte aan boord. Op zekeren dag gaf hij aan verscheiden mede- van Traverse Rocke te beslissen had, lieten bij- wonen. De jonge soldaat maakte dadelijk een gunstigen indruk op de rechters door zijne goede manieren, welke men niet van een gewoon mili- tair, maar van eenbeschaafd jongeling verwachtte. Traverse boog beleefd, toen hij voor de tafel der rechters geroepen werd, antwoordde beschei- den en verdedigde zich op eene wijze, die voor den kapitein en den officier niet het minst kwetsend was. De beleedigende taal van den kapitein Lenoir maakte meermalen een slechten indruk. Generaal X, die als president fungeerde was soms genoodzaakt den kolonel te herinneren, dat hij bij de zaak moest blijven. Zuten was voorzichtiger in zijne uitdrukkingen, want hij was slechts het werktuig van den kapitein en geen persoonlijke vijand van Traverse. Nadat het getuigenverhoor afgeloopen was, werd Traverse weer naar de tent teruggebracht en gingen de rechters tot beraadslaging over. Generaal X, vatte nog eens de heele aan- klacht in korte woorden samen. wEr bestaat hier geen twijfel meer aan de schuld des beklaagden", zoo besloot hij zijne rede. //Daar de soldaat Rocke een ontwikkeld man is, kunnen wij hem dubbel plichtig noernen en daarom verzoek ik u, mijne heeren, het oordeel naar overtuiging uit te spreken.", Volgens de wet had dejongstein den krygs- raad het eerst het recht van stem men en deze was luitenant Palmer. wMijne heeren", zei hij „door den president uitgeuoodigd volgens mijne overtuiging te stem- men, meen ik te mogen opmerken, dat bij dit passagiers en leden van de equipage te kennen, dat hij er den volgenden dag niet meer zou zijn. Den dokter werd hiervan kennis gegeven, daar men algemeen van gevoelen was dat een wacht voor de kajuit van den lijder niet overbodig zou zijn. De dokter was echter een andere meening toegedaan, vond een wacht niet noodig. Toen den volgenden dag de hutjongen den ongelukkige wilde roepen om aan tafel te gaan. was deze nergens te vinden. Hetgansche schip werd in alle hoeken en gaten doorzocht, doch tevergeefs. Behalve dat door den kapitein van het ge- beurde aan zijn directie kennis zal zijn gegeven, hebben een veertigtal passagiers het noodig ge- oordeeld, aan de directie der Rotterdamsche Lloyd een omstandig, door hen onderteekend, rapport omtrent het aan boord met dezen passagier voorgevallene te doen toekomen. Slachtoffers der sneeuwstormen. In het noorden van IJsland hebben hevige sneeuw stormen gewoed met, zelfs voor dat eiland, strenge koude, waarbij eenige menschenlevens verloren zijn gegaan. Twee boeren, die in sleden, door 5 paarden getrokken, over den landweg naar Reykiavick reden, werden door den sneeuw- storm overvallen. Den volgenden morgen vond men menschen en paarden doodgevroren. Op een ander deel van het eiland was een vrouw. wier zoon op de weide schapen hoedde, door een plotseling uitbarstenden sneeuwstorm ver- rast, toen zij met haar dochter haar zoon wilde gaan opzoeken. Deze vond, bij zijn thuiskomst 's avonds, de deur gesloten. Hij ging op zoek naar de beide vrouwen, maar moest wegens de duisternis het zoeken opgeven. Den volgenden morgen kwam de zuster alleen naar huis en deelde mede, dat zij en moeder in den sneeuw storm verdwaald waren. De moeder stierf van uitputting. Haar lijk werd later in de sneeuw gevonden. Te Berlijn had Dinsdag een hevige ont- ploffing plaats in de kelderruimten van een winkel in de Prenzlauer Strasze. Toen twee monteurs daar bezig waren een koelmachine in orde te brengen, ontplofte plotseling een groot arnmoniakreservoir. Door den ontstanen luchtdruk werd het reservoir tot aan het plafond omhoog geslingerd. De beide monteurs werden door een uitslaande vlam geraakt en vrij ernstig verwond. Bovendien bevonden zich in het lokaal nog twee werkjongens, die eveneens verwondingen opliepen. Een van de monteurs had bovendien bijtende wonden in den mond bekomen. De gewonden werden door de brand- weer oogenblikkelijk in behandeling genomen en later naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat de gewonden waren verwijderd, sloeg men alle vensters van de omliggende huizen en de keldervensters in, om de ammoniakdampen sneller te doen wegtrekken. Een uur later was alle gevaar geweken. De oorzaak van de ontploffing kon niet met zekerbeid worden vastgesteld, daar de beide monteurs, die de machines repareerden, nog niet in staat waren de noodige inlichtingen te geven. In Frankfort a/d. M. dreigt met 1 April een melkoorlog, omdat de boeren den prijs van de melk met 2 pf. den liter willen opslaan. De melkslijters verzetten zich met hand en tand tegen den opslag en ook de verbruikers hebben zich aaneengesloten, om aan de prijsverhooging het hoofd te bieden. De verbruiksvereenigingen, de liefdadige instellingen, de vooruitstrevende volkspartij en de vakvereenigingen zijn ten rade geworden, indien de prijs van de melk verhoogd wordt, het verbruik van melk en van zuivelpro- ducten, met name boter, te beperken. Tege- lijkertijd zijn stappen gedaan bij de spoorweg- directie, om den vrachtprijs voor melk, die van verder dan 100 K.M. wordt aangevoerd, ver- laagd te k rij gen. geval verzachteude omstaudigheden dienen in aanmerking genomen te worden, eer wij het beslissend oordeel vellen." Deze moedige woorden hadden alleen deze fout, dat zij door den jongsten onder de aan- wezigen uitgesproken werden. Eeu paar pedante officieren en in welk leger zijn die niet vonden, dat luitenant Palmer die woorden aan hen had moeten overlaten, terwijl generaal Xr zich niet weinig gekrenkt gevoelde, van door zoo een jongen snuiter als de luitenant tegen- gesproken te worden. //Luitenant Palmer," hernam hij, //indien gij eenmaal grijze haren hebt, zooals ik, dan moogt ge u veroorloven zulke aanmerkingen in den krijgs raad te maken. Nu verzoek ik u de be- slissing aan mij over te laten. Het geldt hier maar een vraag van gewichtIs Iravevse Rocke slapend op zijn post gevonden? Ja of neen Al het overige is onnoodig. Verzachtende omstandigheden kent de wet in geen geval niet. Ik herhaal daarom eenvoudig mijne vraag: is hij schuldig? ja of neen?" »Ja," hernam Palmer met een zwaar hart. Evenals Palmer stemden ook de auderen een voudig voor de terechtstelling, totdat de beurt aan majoor Greyson kwam. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5