A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaideren. ovmwnwnrB ia stbkd. No. 5587. KIEZERSLIJST. Donderdag 23 Maart 1911. 51e Jaarganp;. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per Irie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTE BLJLZD. tweede: kamer. Vergadering van Dinsdag. Arbeidswet. De heeren Schaper, Treub, Van Vliet en De Wijkerslooth hebben eenige amendementen in- gediend. Het eerste amendement strekt tot beperking van de bevoegdheid van districtshoofd tot het verleenen van vergunningen (tot afwijking van de bepalingen omtrent arbeidsduur en van jeugdige personen en vrouwen). Het tweede amendement beoogt om in het zesde lid van art. 6 in plaats van ,/bedrijfs- arbeid" te lezen ,,arbeid". Dat zesde lid luidt//Jeugdige personen en vrouwen mogen gedurende de in dit artikel be- doelde rusttijden niet verblijven op een besloten plaats, waar alsdan bedrijfsarbeid wordt verricht." De voorstellers van het amendement achten de uitdrukking //bedrijfsarbeid" onzeker. Het derde en laatste amendement strekt om ten aanzien van de wijze van bekendmaking van den tekst der gewijzigde wet de tot dusver ge- bruikelijke wijze van handelen te volgen. A an de orde zijn heden de artikelen Bij artikel 1 wat onder arbeid wordt ver- staan in den zin der wet en de uitzonderingen licht de heer Hugenholtz een amendement- Schaper toe, om de veenderijen onder de wet te doen vallen. In de veenderijen heeft een verschrikkelijk afjakker-sjsteem plaats. En het werk is zeer zwaar. Daarbij kornt ook veel kinderarbeid voor. Zulk werk is voor vrouwen en jeugdige personen veel te zwaar de kinderen komen daarbij te kort aan nachtrustde ge- zondheid der gehuwde vrouwen lijdt er onder. Spr. bestrijdt vervolgens de bezwaren, tegen z/De schande," fluisterde hij, „dit kwelt mij nog meer dan de gedachte aan den dood. Arme moeder zuchtte hij, ,en Clara Clara, mijne schoone bruid. Beiden zullen voortaan mijn naam niet meer zonder blozen uitspreken, zonder zich over mij te schamen //T raverse, hoe kuut ge uwe goede moeder en Clara zoo verkeerd beoordeelen," viel Herbert zjjn vriend in de rede. „Zij zouden over u blozen en zich uwer schamen, omdat je het oiler werd van een ellendeling? Neen, neen, ze zullen u beweenen, maar nooit over je blozen. Irouwens, 't zal zoover niet komen. Er bestaat nog gerechtigheid onder de zon men zal inzien, dat gij bezweekt tengevolge van overspanning en dan mag kapitein Lenoir zich in acht nemen. De generaal heeft mij ver- zekerd, dat hij strenge verantwoording van hem zal eischen". z/Ge weet, Herbert", ging Traverse voort, "h°e van begin af vanwege den kapitein alles weid in t werk gesteld om mij tot wanhoop zijn amendement geopperd, hoofdzakelijk hierop neerkomende, dat deze zaak afzonderlijk zou. dienen te worden geregeld. De heer Rosssingh bestrijdt het amendement, omdat de bescherming van den veenarbeid niet diende opgenomen in deze wet, maar in een regeling van het landbouwbedrijf. Spr. betoogt, dat de vrouwen- en kinderarbeid in de veenen door het amendement toch niet zal worden beperkt. Spr. vraagt den Minister, mede te deelen op welke argumenten hij van opvatting veranderd is ten aanzien der veranderingen, welke hij thans wel in de wet wil opnemen. Een af- zonderlijke regeling der veenderijen is gewenscht, en daarbij dient een verbod van kinderarbeid opgenomen. Door aanneming van het amendement om bet verbod van kinderarbeid uit te breiden, zal veel meer bereikt worden dan door opneming der veenderij in de wet. De heer Lieftinck sluit zich volkomen bij dit betoog aan, er op wijzeud dat men in de veenderij, evenals in den landbouw, soms hard moet werken, en dan weder weken lang niets kan uitvoeren, al naar gelang van het weer. Ook de heer Pollema geeft den Minister in overweging, bet amendement niet over te nemen, maar met een afzonderlijke regeling te komen. De Minister van Landbouw zet vervolgens uiteen, dat hij de uitzondering voor de veenderij niet kan handhaven, omdat hij niet kan aantoonen dat die uitzondering noodzakeljjk is. Het tegen- deel is hem gebleken door een enquete van den directeur-generaal van den Arbeid in de veen- streken. De Kamer kan gerust de veenderijen in de wet opnemenimmers de grenzen der Arbeidswet zijn voor de regeling van den veen arbeid niet te nauw. Na replieken neemt de Minister het amende ment over. Een daarop ingediend amendement- Liettinck om de oude redactie weder te herstellen werd verworpen met 39 tegen 19 stemmen, en artikel 1 goedgekeurd. De veenderij is dus in de wet opgenomen. Een amendement-Schaper c.s. op artikel 2bis strekkende om de bescherming der jeugdige personen van 17 op 18 jaar uit te breiden, wordt toegelicht door den heer Duys, met een beroep op het ontwerp-Arbeidswet van Minister Ruys van Beerenbroek, en op het buitenland, alsmede op het oordeel der vakorganisaties. De technische mogelijkheid om den leeftjjd op 18 jaar te brengen, staat absoluut vast. De Minister ontraadt het amendement, omdat men in deze materie geleidelijk en behoedzaam moet te werk gaan. De heer Aalberse wenscht, liever dan in dit artikel met een sprong den beschermden leeftijd van 16 op 18 jaar te brengen, de Kroon de en vertwijfeling te brengen hoe hij en zijn werktuig, mijn eigen officier, mij beleedigden om eene beleediging van mijn kant uit te lokken." //Traverse, ik begrijp je wel, liever hadt ge de straf verdiend door den kapitein te belee- digen, dan door op uw post te slapen. Doch in t eerste geval waart ge onredbaar verloren, terwijl er nu nog hoop bestaat. Dat ge die beleedigingen geduldig gedragen hebt, wordt zeker in aanmerking genomen. Vertel mij nu eens breedvoerig uwe lotgevallen der vpf laatste dagen. Ik behoef je natuurlijk niet te zeggen, dat ik uwe verdediging op mij zal nemen en dat ik daarvoor alles nauwkeurig weten moet." z/Goede, edele vriendfluisterde Traverse met een dankbaren blik. „ik vrees, dat ge te vergeefs moeite zult doen. Doch weten moet ge alles, opdat ge mij zult kunnen verdedigen bij mijne moeder en Clara. Luister dus." Traverse droogde zijne tranen en begon alles te verhalen, wat hij sedert Zondag had moeten doen. Op wacht, patrouille maken, ordonnaricedienst, dat alles volgde elkaar op. In vijf dagen had hij geen zes uur geslapen. Dat hij bezwijken moest, was te voorzien, 't was nog een wonder, dat hij niet eerder uitgeput was. //Groote God J bevoegdheid te geven, personen beneden de 18 jaar van bepaalde werkzaamheden uit te sluiten. Hij dient een amendement daartoe in op ar tikel V. De Minister verklaart, daartegen minder be- zwaar te hebben, omdat het zich aanpast bij de wet. De heer Goeman Borgesius verklaart zijner- zijds, met voile overtuiging te zullen stemmen voor het amendement-Duys, aangezien men vol- strekt niet minder jeugdige personen in dienst zal nemen, indien zij ook na hun 17e jaar be- schermd blijven. Na repliek van den Minister, maakt de heer Van Idsinga een opmerking van redactioneelen aard. Het amendement-Schaper (om den bescherm den leeftijd van 17 op 18 jaar te brengen) wordt daarop verworpen met 42 tegen 30 stemmenhet amendement Aalberse om de be voegdheid hiertoe voor bepaalden arbeid aan de Kroon te geven, wordt zonder stemming aangenomen. Bij art. 3 (arbeidsverbod voor een kind be neden 13 jaar of nog leerplichtig kind) ver- dedigt de heer Ter Laan een amendement om het arbeidsverbod te brengen op 14 jaar, vooral in het belang der lichamelijke, geestelijke en Zfdelijke ontwikkeling van het kind. Kinderarbeid bevordert lage loonen. Verbod daarvan tot het 14e jaar is in het belang van het voortgezet onderwijs. Desnoods geve men den ouders het door bun kinderen gedorven loon als schadeloosstelling. TER NEUZEN, 22 Maart 1911. In de gisterenavond gehouden vergadering van de vOranje-vereeniging" alhier, bleek dat er over het afgeloopen jaar een tekort was van ruim 6. De heer M. de Bruijne, die aan de beurt van aftreding was als bestuurslid, verzocht wegens zijn aanstaand vertrek naar elders niet meer in aanmerking te komen. In diens plaats werd benoemd de heer C. N. van Dijke. Besloten werd om een propaganda-avond te houden bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin, tot het aanwerven van leden. Heden werd alhier in het //Hotel Centraal" door den notaris J. A. Dregmans, ten verzoeke van Corns, van de Wege geveild een woonhuis en erf, te Ter Neuzen, Baandijk, groot 82 centiaren. Het geveilde werd opgehouden op f 300. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen in de nuttige handwerken o.m. mej. J. S. Nijssen van Sluiskil. riep Herbert, toen zijn jonge vriend geeindigd had. //Welk een tyrannieWelk een onge- hoorde willekeur //Mijn vriend", ging Traverse voort, ffvaak leed ik honger en dorst, koude en hitte, maar niets is zoo erg als dat men niet kan slapen. Dit is eene kwelling, waarvan men krankzinnig zou kunnen worden." „Ik geloof je, arme Traverse, maar vertel verder, hebben ze je werkelijk slapend gevonden Moest men aan u schudden, eer je wakker werd, zooals Zuten zei H Ja, zoo was het. Ik had razende hoofdpijn, het bloed schoot mij naar het hoofd, mijn hart klopte hoorbaar en toen werd ik op post ge- bracht. Nauwelijks stond ik er tien minuten of ik kreeg een gevoel alsof ik moest sterven. Ik kneep mij in de armen om wakker te blijven, ik liep als iemand die dronken is. Eindelijk ontviel mij het geweer ik wilde het oprapen, doch nu zonk ik zelf neer en sloot de oogen. Hoelang ik gelegen heb, weet ik niet. Plotseling werd ik hevig vastgegrepen, ik meende den kapitein voor mij te zien met nog andere officieren, die druk samen spraken, doch ik verstond niets. Als een automaat werd ik hierheen gevoerd. waar ik weer insliep en door akelige droomen gekweld werd, tot dat ik u hier bjj mij vond." De heer Mr. B. J. H. van Blaricum is Maandag als kantonrechter te Hulstgeiustalleerd. Te Hengstdijk werd Zondagavond circa half elf de vrouw van C. van B., wier man niet thuis was, gewekt door leven aan het winkelraam. Toen zij den winkel binnentrad zag ze juist eene hand terugtrekken door de ruit, waaruit een stuk was gesneden. Eenige winkelwaren, voor het raam uitgestald, waren verdwenen. Met een politiehond is een onderzoek ingesteld naar den brutalen dief, doch nog zonder gevolg. De woning ligt aan den hoofdweg van het dorp. De gezondheidstoestand van Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, oud-lid der Tweede Kamer en oud-lid der Staten van Zeeland, is van dien aard, dat hij zijn kamer niet meer kan verlaten. Als gevolg hiervan zal de heer Hen nequin de weinige openbare betrekkingen, die hij thans nog bekleed, neerleggen. Tot deskundigen bij de in April en Mei a.s. te houden acte-examens lager onderwijs te Middelburg, zijn benoemd voor lezen en Nederlandsche taal, de heeren M. M. Blankert en W. H. Hasselbach te Mid delburg, C. de Kok te Oosterland en P. Lands man te Vlissingen voor rekenen, de heeren H. Jongepier en R. van der Welle te Middelburg; voor teekenen en schrijven, de heeren H. R. Karstel te Zuiddorpe en J. Vreeken te Middel burg voor aardrijkskunde, de heeren H. Boogaards te Kerkwerve en H. Koelmans te Ter Neuzen; voor geschiedenis, de heeren P. van der Have te Zierikzee en A. Kok te Zaamslag voor kennis der natuur, de heeren S. de Graaf te Zierikzee, F. Mays te Wilhelminadorp, J. de Meyer te Schoondijke en A. de Smidt te Middelburg 7oor onderwijs en opvoeding, de heeren J. G. Nijk te Middelburg en J. E. van der Slikke te Vlissingen voor zang, de heeren A. Lijsen te Middelburg en A. F. Wisse te Breskens voor vrije en ordeoefeningen der gymnastiek, mejufirouw A. S. Beugel en W. de Graaf te Middelburgen voor nuttige handwerken, de dames M. J. de Haan te Middelburg en W. P. Bal te Tholen. Zaamslag. Dinsdagavond bracht het muziek- gezelschap „De Volbarding" een serenade aan den nieuw benoemden burgemeester den heer Job. de Feijter. Door den voorzitter werden na- mens de werkende- en bestuursleden hartelijke woorden van gelukwensch gesproken en zeide de heer De Feijter het zeer op prijs te stellen dat deze ovatie hem werd gebracht waarna hij den wensch uitsprak dat de vereeniging steeds moge bloeien en ook hij daartoe steeds het zijne zal bijdragen. Het prachtige weer bracht er veel toe bij z/Ja, ja", fluisterde Herbert, //hun plan was sluw overlegd en nu verheugen zij zich onge- twijfeld over den goeden uitslag, doch houd moed, Traverse Ze kunnen nog geen victorie kraaien, we moeten de hoop nog niet opgeven, je bent nog te redden z/Hoe zou ik zoo iets durven hopen, Herbert Ik weet dat de krijgsraad geen genade kent, de soldaat moet onbepaald gehoorzamen en wanneer hij daartoe te zwak is en op zijn post inslaapt. volgt een onteerende doodstraf, die zijne nage- dachtenis nog brandmerkt. O, moeder O, Clara waarom sneuvelde ik niet bij Veracruz V Waarom ben ik aan dat moorddadig gevecht ontsnapt Alleen om schande over u te brengen." m Wanhoop niet", vermaande de majoor. //Uw toestand is zoo hachelijk niet als gij u voorstelt. Men zal op de omstandigheden letten, Traverse, dat is zeker. Gij zult rechtvaardige rechters vinden en al kwara 't tot het uiterste, dan zal de generaal uw vonnis niet bekrachtigen." (Wordt vervolgd). TER \E(7<E.\N('HE (MEANT. ■Bit tilwil vemchljnt W ueuailag. en Vrljdamavoinl. ■ilgeiondrrd op r<.«atdni(en. by de Klrint. I". A. MM 1»K RAIBE te Tee STeuxen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat van 23 Maart tot en met 21 April aanstaande op de secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd a. de lijst van Kiezers van leden der Tweede Kumer van de Staten-Generaal, van de Provin cial Staten en van den Raad b. alphalietische lijsten van hen, die van de kiezers- lijst zijn AFGEVOERD en ran hen die daarop zijn GEBRACHT alsmede, dat die lijsten, tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 22 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1