Ter Neuzensche Courant Dinsdag 21 Maart 1911. No. 5586, Landbouwberichten. Mond- en Klauwzeer. (iemengde berichten. Handeisberichten. TWH1H1ZDH! IBXj^A-XD. Men verzoekt ons plaatsing van onderstaand, in 1897 verschenen artikel over Leder weet wel wie Pastoor Kneipp te Woris- hofen was, de bekecde Beijersche pastoor, die in den laatsten tijd er niet weinig toe heeft bijgedragen, dat wederom de aandacht op de watergeneeskunde is gevestigd. Door uitwendig gebruik van water is hij een middel in Gods band geweest om aan menigeen zijn gezondheid terug te schenken. Welnu, deze eenvoudige dorpspastoor heeft ook over de bij onze boeren zoo bekende en terecht gevreesde ziekte ouder het vee, het mond- en klauwzeer, zijn aandacht laten gaan. In zijn Kneipp-Kalender voor 1896 komt van zijne hand onder den titel //Allerlei" een stukje daarover voor, en met de overneming daarvan meenen wij velen onzer lezers een dienst te doen, het oordeel er over aan hen overlatende. uMi)n kalender, schreef pastoor Kneipp, zal ook een hoofdstuk inhouden, waarin een ziekte bescbreven wordt, die vreeselijke verwoestingen onder de dieren aanricht. De dieren lijden daarbij groote smarten en niet zelden lijdt de eigenaar aanzienlijke schade. Ik heb het monden klauwzeer op het oog een ziektie aldus genoemd, omdat daarbij tal- looze blaasjes in den bek ontstaan en bij hevige graad de klauweo van de pooten vallen. Zij is zoo besmettelijk, dat zjj in een buurt, waarin zulk een zieke koe gebracht wordt, binnen korten tijd algemeen wordt en den geheelen veestapel overvalt. Meermalen moeten bij het hevig woeden der ziekte tal van dieren naar den vilkuil gebracht worden. Wanneer het dier de ziekte al doorstaat, is toch dikwijls het genot er van voor een jaar voor den eigenaar verloren en kunnen de dieren na een, ja zelfs nog na twee of drie jaren aan de gevolgen sterven. Hoe verderfelijk en besmettelijk deze ziekte is, blijkt uit de strenge maatregelen. die van overheidswege genomen worden en uit het ver- bod, om in de besmette buurten veemarkten te houden. In verschillende streken worden, werkelijk niet zonder grond, waarschuwingsborden ge- plaatst. Ik ben daarom geheel op de hoogte dier ziekte omdat zij driemaal voorgekomen is op een boer- derij van een klooster, welke ik gedurende vele jaren bestuurd hebeens heerschte zij er in erge mate, tweemaal in minderen graad. De kenteekenen dezer ziekte zijn de volgende de dieren houden op met vreten, ofschoon men ze aanziet dat zij trek hebben zij kunnen echter het voedsel niet meer kauwen. Er ontstaat een pijnlijke ontsteking in den muil, dien zij steeds bewegen alsof zij kauwen en vreten wilden en daaruit vloeit een groote hoeveelheid schuim. Wanneer men in den muil ziet, dan ontwaart men, dat die vol blaasjes zit, die den dieren groote pijn veroorzaken. Zij kunnen niet vreten, omdat het vleesch in den bek geheel rauw is en zonder slijmhuid. Zelfs de ongevoeligste mensch zou de dieren niet kunnen aanzien, zonder er diep medelijden mee te gevoelen zoozeer lijden zij. Deze toestand wordt slimmer en slimmer, de dieren worden dagelijks magerder en de losgegane blaasjes gaan in zweren over. Bij de lijkopening van zulk een dier vond men inwendig meerdere zweren. Wanneer de ziekte zeer hevig is, vallen de klauwen van de pooten en het dier staat met het bloote vleesch op den grond. Een voorbeeld zal het ophelderen. Een stier wordt zichtbaar magerder hij kan niet meer vreten en staan, omdat de klauwen los aan de pooten gaan zitten. Langzamerhanc is het beest van zestien centners er allerjammer- lijkst gaan uitzien. Toen allerlei middelen tevergeefs beproefc waren, probeerde ik het met waterdenkende vWanneer een mensch in zulk een toestand was, zou ik hem ook zoo niet laten liggen". De uitwerking was verrassend en de genezing volgde dra. Ik heb het beproefd lo. met dieren, waarbij de ziekte reeds een hoogen graad van ontwik- keling bereikt had; 2o. met dieren, waarbij zij eerst begon, en 3o. met dieren die nog niet aangetast waren en die ik voor de ziekte wou behoeden. Bij de eersten volgde spoedig beterschap en de vorming van nieuwe blaasjes werd voorkomen. Nog beter ging het met de tweeden, die binnen korten tijd wederom water en week voeder tot zich konden nemen. De dieren, waarbij zich de ziekte eerst in het allereerste stadium vertoonde, liet ik dagelijks tweemaal met zeer koud water atwasschen. Ik liet twee boerenmeiden, de eene aan den rechterkant en de andere aan den linkerkant van het beest plaats nemen ieder was voorzien van een kuip met koud water en een groven boender. Zoo werd elk stuk vee door de beide meiden gewasschen en geborsteld. Binnen hoogstens 10 minuten was het wasschen afgeloopen en de dieren werden toen met een dubbelen of driedubbelen doek flink toegedekt. Na de eerste maar in ieder geval na de tweede wassching begonnen de dieren hevig te- zweeten en blijkbaar bevonden zij zich reeds veel beter. Was er veel koorts, dan vond een derde wassching plaats en zoo twee- a driemaal pei dag. Zoodra alle dieren gewasschen en toegestopt waren, ontwikkelde zich spoedig een vreeselijke damp in den stal, die een zeer leelijken reuk verspreidde. Zoodra de dieren droog waren, werden alle deuren en ramen opengezet om de slechte lucht er uit te laten en versche binnen te laten komen. De eetlust kwam spoedig weer alleen kon men waarnemen, dat de dieren wat langzamer aten, omdat de bek nog niet geheel weer in orde was. Vier a vijf dagen later waren de dieren vol- komen hersteld. Ook wanneer de ziekte zeer hevig was, vonden 2 a 3 wasschingen per dag plaats en werden de gewasschen dieren goed toegestopt. Verdween de koorts dan nog niet geheel, dan liet ik een viermaal dubbel gevouwen laken of oude rogge- zakken in koud water doopen en tweemaal per dag zoo over den rug leggen, als ik bij een mensch de onderbovenomslagen toepas. Dit koude laken trekt er de hitte (den brand) geweldig sterk uit. Van dag tot dag werd de eetlust grooter en binnen weinige dagen waren de dieren buiten gevaar. Zichtbaar gingen zij vooruit en met 4 a 5 weken kon men er niets meer aan zien. Mond- en klauwzeer kan dus zeer goed door wasschingen en omslagen genezen worden. Ook bracht ik wel eens dieren op een plaats, waar ze begoten konden worden op dezelfde wijze als aan menschen een rug- en volbegieting wordt toegediend. De dieren verdroegen het gaarue en ik had het mooiste resultaat. Inwendig gaf ik ze Foenum Craecumeen eetlepel in een liter water opgelost, wat ze graag namen de muil werd daardoor gereinigd en zuiver. Hoe eenvoudig de wateraanwendingen ook zijn, zij zijn toch buitengewoon werkzaam, want zij nemen den brand weg en voeren alle ziekte- stoffen uit." Ook de ,/Leeuw. Ct." heeft bovenstaaud stuk overgenomen en deelde mede, dat een land- bouwer in de provincie Friesland de vermelde waterkuur heeft toegepast op zijn beesten, lijdende aan mond- en klauwzeer. Zeer op- merkelijk was de vuile stank na de afboening en toedekking der beesten, die blijkbaar behagen schepten in de kuur. In de Hendrik de Keijzerstraat te Rotter dam heeft de 14jarige H. K. zijn buurjongen L. K., een knaap van 9 jaar, met een mes in de borst gestoken. De kleine K. is niet ge- vaarlijk gewond. Door de politie aldaar zijn aangehouden twee jongens van 14 en 18 jaar met 16 doode kip- pen in een zak. De kippen waren gestolen uit een tuin aan den Noordsingel en vervolgens om hals gebracht. Zeldzame promotie. De 54jarige Bur- gemeester van Kloetinge de beer W. F. J. Wagtho is te Leiden gepromoveerd tot doctor in de rechtswetenschappen. Vrijdagavond waren te Zuidland eenige opgeschoten knapen op het kerkplein aan het ravotten, waarbij zij ruzie kregen, wat op een vechtpartij uitliep en het gevolg had, dat de twaalfjarige P. Muilwijk met een klomp zoo op het hoofd werd geslagen, dat hij dood neerviel. Te Delft heeft een waanzinnige vrouw zich met petroleum begoten en zich in branc gestoken. De ongelukkige overleed aan de gevolgen. Chantage. Te Rotterdam hebben 2 Haagsche kooplieden een winkelier aan de Ta- borstraat afgezet voor 2,50 en 7.50 onder aanklacht een niet heel fraaie zaak te hebben uitgevoerd. Zij kwamen terug en vroegen thans 15. De zaak werd aangegeven en de politie arresteerde beiden. Onregelmatigheden in de Leewarder ge- vangenis. Het onderzoek, dat voor ruim een half jaar werd geopend in verband met diefstallen en verduisteringen .in de Leeuwarder gevangenis duurt nog steeds voort, meldt de //Tel". Een bewaarder is voor diefstal veroordeeld maar vele collega's, die ook bij het misdrijf schijnen Detrokken te zijn, werden op andere wijze ge- straft. Aan eenigen werd een wenk gegeven om ontslag ce vragen dezen werden gepension- neerd. Anderen werden overgeplaatst, o. a. twee majoors deze waren echter niet met die verplaatsing tevreden en vroegen en kregen eervol ontslag. Een andere bewaarder werd overgeplaatst naar Rotterdam, ook tegen zijn zintoen hij daar die ontevredenheid toonde door bedreigingen te uiten, werd hij ontslagen. Thans is weer aan vijf bewaarders aanzegging gedaan, dat zij zullen worden verplaatst. Eerst- daags zullen dan haast al de bewaarders met 10 en meer dienstjaren door anderen zijn vervangen. De gevangene, die deze zaak aan het rollen bracht, is inmiddels voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Een grappig voorval bracht de Vischmarkt te Groningen Woensdagavond in rep en roer. Een dame werd achtervolgd door een bende straatjongens. die het haar erg lastig maakten, omdat ze, volgens de jongens een //boksem" aanhad. De politie kwam er aan te pas, een straat werd afgezet, zoodat de dame ongestoord een goed heenkomen kon zoeken. Het mooiste van het geval is, dat ze geen rokbroek droeg, maar een heel gewone robe, met een fluweelen band er om. -- Men schrijft aan de N. R. Ct. Een groot volhardingsvermogen, gepaard aan wilskracht, hebben twee inwoners van Naarden, ijverige beoefenaars der zwemsport, betoond. De heeren hadden zich voorgenomen te trachten hunue dagelijksche zwemoefening ook in den winter door te zetten, hetgeen hun, nu de winter weder bijna voor de lente plaats gemaakt heeft, volkomen is gelukt. Ook terwijl eene flinke ijskorst het water bedekte, werd in de voor hen gemaakte open ruimte dagelijks door hen gezwommen. Naar is waar te nemen heeft dit thans nog geen schadelijken invloed gehad op hun gezondheidstoestaud. Op een voordeeltje uitHet volgende ondervond dezer dagen een welgesteld land- bouwer, die voor zijn zoon aankocht een hofstede met laud, doch voorloopig geen voldoend kapitaal had om alles direct te betalen. Hij verzoeht iemand 15,000 ter leen onder hypothecair verband. Deze wilde de som ver- strekkeu tegen een rente van 4 °/0. De landbouwer vond deze rente te boog, en in overleg met een buurman (die bet wel voor 3 °/o of 37, °/o wist te krijgen) werd een advertentie geplaatst, en 15,000 gevraagd als hypotheek tegen 37s °/o- Na een paar dagen wordt een schrijven ont- vangen van een heer uit Den Haag, met ver- zoek om nadere inlichtingen na gevoerde correspondentie. verzoeht men de boerderij en het land te zien. De landbouwer haalde den Haagschen heer met zijn tentwagen van den trein en reed hem naar de hofstede, welke werd bezichtigd, en nogal naar genoegeu scheen te zijn bevonden, want kort daarop kwam uit Den Haag bericht, dat mijnheer 25,000 disponibel had en deze som liever in zijn geheel als hypotheek op de hofstede zou plaatsen. De landbouwer vond dit goed, en voor de tweede maal werd mijnheer met den tentwagen afgehaald om nogmaals alles goed te bespreken, en men kwam overeen, dat op de hofstede gevestigd zou worden een hypotheek van 25,000 tegen Sij3 °/0. Voor gemaakte reiskosten, enz. betaalde de landbouwer 25, en de zaak zou met eenige dagen zijn beslag krijgen. De landbouwer gaf nu kennis van een en ander aan zijn notaris met verzoek de acte ge- reed te maken. Deze vond de zaak eenigszins verdacht en ging naar Den Haag op onderzoek. Het op gegeven adres zoekende, bleek het, dat //mijn heer" een kamertje bewoonde bij een barbier, in een omgeving, waar bet er nu juist niet uitzag of de duizenden er voor het oprapen waren. De notaris had geen lust er binnen te gaan, uit vrees voor een minder aangename ontvangst. Hij informeerde evenwel onmiddel- lijk bij de politie, waaruit bleek, dat men met zeer gevaarlijke lieden te doen had. Onze landbouwer is er gelukkig afgekomeu met 25 reiskosten, gratis rijtoeren en goed onthaal aan den *njkeu Haagschen mijnheer." Een ieder zij gewaarschuwd, schrijft de „Ned.", bij voorkomende gevallen allereerst goede infor mation te nemen. •- Middeleeuwsche toestanden. Hoe deze nog heerschen in het land van //Vadertje", daar van geeft het volgende, ontleend aan de te Moskou verschijnende Golos Moskvia, een dnide lijk bewijs. In het dorp Novo-Nikolaieffka, bij Rostok, aan de Don, werd een pachter, Bes- routchkine genaamd op klaarlicbten dag voor zijn hoeve doodgestoken door een boer, die Khartthenko heette. Op het hulpgeroep van het slachtoffer snelde zjjn vrouw toe die het- zelfde lot onderging. De dorpelingen grepen den moordenaar en wilden hem aan de gen- darmen overleveren, maar de gendarmen waren afwezig en de gendarmerie gesloten. Het denk- beeld kwam daarna in de dorpelingen op, dat Besroutchkine, die kort geleden felle critiek op het gemeentebestuur had uitgeoefend, het slachtofler eener wraakneming was geworden pn 3e moordenaar daartoe was omgekocht. Om hem te dwingen zijn lastgevers te ver- raden, zette men den man met bloote voeten op plaat van een gloeiend gestookt fornuis. Na- t de moordenaar 20 minuten lang die fol- tering bad verdragen, gaf hij voor zijn daad gepleegd te hebben op aanstoken van het ge- meenteraadslid Labourtzeff en den koopman Alexeienko. De menigte haalde daarop Labourtzeff uit n Luis en deed hem, otschoon hij zijn on- schuld bezwoer, dezelfde marteling ondergaan, waaina men hem een strop om den hals wierp en hem door het geheele dorp sleepte, onder welke folteringen de ongelukkige bezweek. Daarna was de beurt aan Alexeienko, die ziek bed lag. In zijn hemd sleurde men hem mee en wilde hem ook op de gloeiende plaat zetten. doch de gendarmen waren inmiddels teruggekeerd en maakten aan de gruwelen een einde. Rotterdam, 20 Maart. Binnen 1. Granen. Tarwe in goede soorten prijshoudend. Rogge en Gerst kleine aanvoer. Haver alsvoren. Boonen en Erwten onveranderd. Meel. Buitenlandsch jets lager in prijs. In inlandsch ging wat om voor directe ievering. Roggemeel vast. Men noteertTarwe per hectol. 6,50 a 8,— en per 100 kilo 8,50 k f 9,70 Essex J 10,— a 11,75; Rogge per hectol. 5,a f 5,50 en per 100 kilo /6,50 a /7,- Gerst per hectol. Zomer 4.50 a 4,8<) Winter/5,-- 5,20 Chevalier 5,25 a 5,50 Gerst per 100 kilo 7,80 a 9,Chevalier t 9,25 a 10,50 en extra daarboven Haver per 100 kilo J 7,a 7,50 en per hectol. lange /3,50 a 4,— dikke /4,50 a /4,80; Paardenboonen /7,25 a /7,50 Witte Boonen J '2,— a 15,— Bruine Boonen 10,a 13,25; Kookerwten/ll,—a/15,—Voeder- soorten 6,25 a f 6,50 Kanariezaad 8,50 a 9,50 en per 100 kilo 13,75 a 14,—. B u i t e n 1. Granen. Tarwe traag bij ruim aanbod. Rogge en Gerst vast en hooger. Mais met handel in mixed en Odessa. Tarwe per 2400 kilo 195 a 225 Rogge per 2100 kilo Helena 147 Bulgaar 138 Gerst Zwarte Zee J 139 a f 140 Mais mixed J 119; La Plata f 127Odessa f 121 per 2000 kilo; Boekweit 160 a 161 per 2100 kilo; Haver 6,30 a 7,50 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch en dito Belgisch j 12,25 a y 12,75; le soort inl. en dito Belgisch 11,50 a 11,75 Zeeuwsche Tarwe- bloem 13,50 a/14—prima Duitsch 12,50 a 7 13,extra puik Hongaarsch 19,a f 20,—prima Amerik. patent f 13,25 a 14,25; le soort /12,— a /13,—2e soort Bakers f 11,— a f 11,50; Inl. en Duitsche Roggebloem 8,50 a 9,50 per 100 kilo. Runderprjzen 66 a 80; Stieren 56 a 66; Kalveren 100 a 120; Sehapen 44 a 50 Varkens 52 a 54 cents, per kilo. M e 1 k k o e i e n 175 a 290 Kalfkoeien 180 a 300 Stieren 145 a 275 Vaarzen /110 a/ 150 pinken 70 a 95 vette kalveren 68 a 110fokkal veren /14 a 20 nuchtere 8 a 12 Biggen 10 a 18 per stuk. Aardappelen. Brielsche /5,— a /5,50 Zeeuwsche Jammen /4,50 a 4,7.0Zeeuwsche Eigenheimers 4,50 a 4,75 Bravo's /4,70 a 4,90; Zeeuwsche blauwen 4, Duitsche rooden 2,80 a 3,—Poters 3,— alles per mud. Maltha's 9 a 10 cents per kilo. Boterprijzen in vaten 55 a 64 en stukken van 1/i kilo 75 a 80 cent. Zoetemelksche kaas /26a/32per 50 kilo. Leidsche kaas /78 a /85,50 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 3,60 a 3,80. Belegen en buitenlandsche 3,25 a 3,40 per 100 stuks. Zeeuwsche Ajuin f 3,puike per 60 kilo. 1 a s. Blauw Hoil./2,50a/3,50; Zeeuwsch 2,30 a 2,75 per steen. L ij n t a a d. Aanbod klein. Prijzen hooger 14,a 19,per hectol. Koolzaad vast en gestegen /ll,50a/12, per hectol. Karwijzaad 12,50 per 50 kilo. Amerik. Petroleum onveranderd loco Rotterdam per 100 kilo 11,15; Antwerpen 19 fr. J a va-koffie in balen gewone soorten 47 cent en dito Santos 3572 cent per half kilo. Beetwortel-suiker vast 12s/8. Geraffineerde hooger 16. Ter Neuzen, 20 Maart. Boter per 7s K.G. 0,60. Eieren 26 stuks H 0,80. Antwerpen, 18 Maart. Chilisalpeter kalm loco fr. 23,40 per Maart fr. 23,40 per April fr. 23,20 per Mei fr. 22,70. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5