Ter Heuzensche Courant Donderdag 16 Maart 1911. No. 5584. TAfiT3Ii:E3ID3±l ZBXjA-ID. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 5. Oprichting Hoogere Burgerschool. VAN Vergadering van Zaterdag 11 Maart 1911. (V E R V 0 L G). De Voorzitter herinnert dat de gemeenteraad in ziine vergadering van 11 Augustus laatstleden met a ge- meene steminen in principe besloot tot het oprichten eener Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus en eene voorbereidingsklasse. Op 24 November d. a. v. is door den Raad aan Burg, en Weth. opgedragen een plan en teekening voor die in- richting in te dienen en voor de eventueele kosten daar- van een crediet toegestaan. Sedert heeft echter ook de commissie, die in Zeeuwsch- Vlaanderen was gevormd voor het verkrijgen eener Hoogere Burgerschool met Burg, en Weth. onderhandeld orn alhier eene school van gemeentewege opgericht te kriigen en is ook gevraagd eene conferentie met de raads leden, die op 16 Febr. jl. heeft plaats gehad en die door verschillende raadsleden werd bijgewoond. Van deze conferentie. die werd bijgewoond door de raadsleden de heeren Visser, Moggre, Lensen, Drost, De Feijter en Donze, en de afgevaardigden van het Comitd tot het verkrijgen eener H. B. S. in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, de heeren Baron Collot d'Escury, Mulder en Motkd, zijn notulen opgemaakt, waarin het volgende wordt vermeld Allereerst deelt de heer Visser mede dat de burgemeester en de Wethouder Dees door ongesteldheid verhinderd zijn deze conferentie bij te wonen, terwijl ook het lid van den Raad, de heer De Jager te kennen heeft gegeven met tegenwoordig te zullen kunnen zijn. Hierop drukt de heer Collot d'Escury zijn leedwezen uit over de afwezigheid van den burgemeester en verschil lende raadsleden, en doet verder verslag van de werkzaarn- heden van het comite in verband met het verkrijgen eener Rijks Hoogere Burgerschool. Tengevolge hiervan bleek dat de Regeering niet genegen was eene dergelijke school te stichten, doch wel subsidie aan eene bijzondere school tg verleenen. Het grootste getal leden van het comite was voor het oprichten eener particuliere schooltoen evenwel bleek dat eene particuliere school wel niet tot stand zou komen, dacht men aan eene Gemeentelijke Hoogere Burgerschool. A is type der school werd aangenomen eene school met 3jarigen cursus, bestaande evenwel uit de drie hoogste leeriaren van eene school met vijfjarigen cursus. Het meer uitgebreid onderwijs zou dan behooren aan te sluiten aan de eerste dier drie leerjaren. Het was het comite toch gebleken dat verschillende autoriteiten met eene dergelijke school wel een proef wenschen te nemen, waardoor de kans op het verkrijgen van een hooger subsidie dan anders vermoedelijk grooter is. Voor plaats van vestiging viel het oog op Hulst, Axel, Ter Neuzen. Voor de gemeenten Hulst en Axel zouden de kosten vermoedelijk te boog loopen. Hulst zou b.v. den hoofde lijken omslag moeten verdubbelen. Er blijft dus over Ter Neuzen, de grootste gemeente uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, die dan ook voor het hebben eener inrichting voor middelbaar onderwijs ten gevolge harer ligging het meest in aanmerking dient te komen Mogelijk zou de spoorwegmaatschappij Mechelen— Ter Neuzen wel bereid bevonden worden een schooltrein te laten loopen. Bovendien heeft die gemeente reeds eene inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs, die echter verbeterd zou moeten worden. Door het comite worden de kosten van stichting, in richting enz. eener zoodanige school op 50,000geraamd. Deze zouden kunnen worden gevonden uit eene annuiteits- leening. af te lossen b.v. in 25 jaren, de eerste vijf jaren evenwel slechts rente, in verband met de minder te ont- vangen schoolgelden. De iaarlijksche uitgaven worden begroot als volgt. Salarissen leeraren 12000, atlossing kapitaal (7 pCt. van f 50,000) 3500, kosten van vuur en hcht f 400, onderhoud gebouw 500, aanschaffen leermiddelen 800, loon concierge, tegeljjkertijd amanuensis J 1000. De iaarlijksche inkomsten worden aldus geraamd by- dragen van verschillende gemeenten /1000, opbrengst van schoolgelden (40 leerlingen k f 60) maakt 2400, voordeelen vloeiende in de gemeentekas wegens hoofdehjken omslag en opcenten in de personeele belasting, te betalen door het aan de school verbonden personeel 1000, bijdrage van het rijk 10,000. - ,,-nA De directe kosten voor de gemeente zouden dus J 3500 a 4000 bedragen. De heer Collot d'Escury dnngt vooral op het rnaken van spoed aan, aangezien "de stemming bij de Regeering thans goed is en acht het nemen van een raadsbesluit tot het oprichten eener Hoogere Burgerschool met de grootst mogelijke meerderheid hoogst gewenscht. De heer Drost vraagt op welke wijze het meer uitge breid lager onderwijs kan gereorganiseerd worden, waarop de heer Collot d'Escury hiecpmtrent eenige inlichtingen verschaft en naar aanleiding waarvan de heer Lensen er op wijst dat de reorganisatie van dat onderwijs ook kosten zal mede brengen. De heer Collot d'Escury brengt vervolgens onder de aandacht, dat men voor eene school met de 3 laagste klassen van andere gemeenten geene bijdragen moet verwachten. De heer Moggre verklaart ten zeerste met het plan van het comite te sympathiseeren en drukt zijn leedwezen uit dat niet ineerdere raadsleden aan de uitnoodiging tot deze samenkomst gevolg hebben gegeven. De heer Drost vraagt of het bedrag van de door het Rijk te verleenen subsidie mag genoemd worden, waarop de heer Collot d'Escury zegt, dat bijna met zekerheid op 10,000 mag gerekend worden. waar de Inspecteur van het middelbaar onderwijs dat cijfer heeft genoemd. De heer Lensen zegt, wanneer de kosten de raming niet te veel overschrijden, hij voor het plan zal stemmen. De heeren Drost, De Feijter en Donze sluiten zich bij den heer Lensen aan, terwijl laatstgenoemde op spoed aandringt. De heer Visser verklaart zich volkomen met het plan te kunnen vereenigen en dankt het comite voor zijne aan- wezigheid en voor de verstrekte inlichtingen. De Voorzitter wijst er op, dat hieruit blijkt, dat men het denkbeeld van eene gewone H. B. S. met 3jarigen cursus heeft laten varen, dat men wel eene 3jarige wenscht maar daarin de drie laatste klassen van eene 5jar;ge H. B. S., mits aansluiting van het Meer Uitgebreid Onder wijs aan de eerste (derde) klasse der op te richten school. De cijfers, die door de heeren van het comite zijn ge geven hebben bij Burg, en Weth. een punt van overweging uitgemaakt en zij meenen dat die nog wel eemgermate gewijzigd zouden kunnen worden, maar daarde commissie alles nog al nauwkeurig heeft nagegaan, hebben Burg, en Weth. er geen bezwaar in die cijfers te aanvaarden. Evenwel bestaat er voor dit oogenblik nog geen ge- legenheid om vanwege Burg, en Weth. een unaniem voorstel te doen. Soreker noemt het een gunstige gelegenheid die zich nu aan hied t om voor de oprichting van dusdamge school een verhoogd subsidie te krijgen, daar de gewone subsidie voor iedere klasse van eene 11. B. S. maar j 1000 be- draagt. Er is nu volgens de mededeeling van het comite gelegenheid om meer te krijgen. De kans staat dus voor de gemeente voordeeliger dan ooit en de oprichting is, natuurlijk ook met eenige kosten van de gemeente, zeer goed mogelijk. Er dient ook op gelet te worden dat eene andere ge meente en ook eene andere categorie van personen de gelegenheid zoeken om zoodanige school gevestigd te krijgen en daarom is het noodig dat er spoedig een besluit genomen wordt, of de gemeenteraad van Ter Neuzen in deze gemeente zoodanige school wenscht en onder welke voorwaarden. Namens de meerderheid van het Dag. Best, kan spreker voorstellen tot het oprichten eener H. B. S. als door het Comite is voorgesteld van gemeentewege over te gaan, mits het Rijk eene subsidie zal verleenen van f 10,000 's jaars. Wat de hiervoren genoemde'cijfers aangaat dient er op te worden gelet dat het aantal leerlingen de eerste jaren nog niet zoo groot zal zijn de school zal nog niet direct de voile bevolking hebben, daar de scholen voor M. U. L. O. nog niet zijn ingericht, zooals dat zal moeten ge- schieden om aan te sluiten. Er is op 40 leerlingen ge rekend, het is mogelijk dat het iets minder blijft, maar er is ook kans dat er meer komen. De heer Van de Ree vraagt het woord voor een per- soonlijke zaak, naar aanleiding van de opmerkingen die gemaakt zijn over de afwezigheid van de antirevolutionaire leden bij de gehouden conferentie. Hij was verhinderd deze bij te wonen, want anders zou hij niet hebben ont- broken. Hij herinnert er aan, toen de Voorzitter mede deeling deed van het tijdstip der te houden conferentie hij. toen terstond gevraagd heeft of het niet mogelijk was daarvoor nog een anderen dag aan te wijzen, daar hij dan verhinderd zou zijn te komen. De Voorzitter beaamt dat dit zoo is. De heer Van de Ree wenscht hier alleen te verklaren dat hij geen afspraak had met wien ook, om niet ter ver gadering te komen. De heer Drost vraagt of de heer Van de Ree hier alleen voor zijn persoon spreekt of voor heel zijne partij. De heer Van de Ree Alleen persoonlijk. De heer Wieland wil ook wel verklaren dat hij met niemand een afspraak had gemaakt. Hij is niet ter ver gadering gekomen omdat hij van die zaak huivert, met het oog op de lasten voor de ingezetenen die daarmede gepaard zullen gaan en hij steeds maar ziet op de reclames tegen den hoofdelijken omslag, die telken jare inkomen en die dit jaar niet minder dan 101 in aantal waren. Spreker wenscht er van verschoond te blijven om aan zoo'n zaak mede te werken, hij voelt daarvoor, bij den tegenwoordigen toestand der gemeente, geen vrijheid. Hij is met opzet van de vergadering met het comite wegge- bleven omdat hij er niet aan wil medewerken. Er wordt nu gesproken van eene verhooging der belasting met 12, procent maar dat zal allicht 16 worden, want die zaken vallen in den regel tegen. De Voorzitter brengt ter tafel de teekening voor een te bouwen school, en er op berekend dat er later parallel- klassen aan kunnen gezet worden. De kosten van den bouw worden geraamd op f 40,000, alles inbegrepen. Wat betreft de verhooging van den hoofdelijken omslag. die wordt, wanneer de uitgaven der gemeente overigens dezelfde blijven, door de commissie berekend op 121 pCt., maar nu is het wel mogelijk dat dit eenige verandering ondergaat, wanneer bij aanbesteding blijkt dat de aan- neemsom lager is. Ook kan het te helfen schoolgeld de financieele verhouding nog veranderen, daarvoor is door de commissie geraamd f 60 per jaar, maar dat kan ook nog anders geregeld worden, zoodat de opbrengst grooter wordt en de uitgave die voor de gemeente blijft, dus nog lager wordt. Men komt al tot een heel amier bedrag als het schoolgeld wordt gesteld op 100 per leerling. De heer Wieland rnerkt op dat daarop niet veel valt te bouwen, want als de school er eenmaal staat, dan gaat men het verminderen, dat is nu weer te merken bij het Meer Uitgebreid Onderwijs, waarvan bij de Schoolcommissie een denkbeeld in de lucht hangt om te streven naar ver- mindering. De Voorzitter zou ook gaarne zien dat het bedrag van het schoolgeld voor het M. U. L. O. ook werd veranderd, want dat is tegenwoordig voor dat onderwijs ook veel te hoog. De heer Wieland: Nu kunt u ook gemakkelijk het schoolgeld op 100 bepalen, en ook even gemakkelijk het later lager stellen, evenals men dat nu bij het M. U. L. O. wil doen. Er zijn mij al verschillende waarschuwingen geworden om hier niet aan rnee te doen, het is een zaak waarvan maar weinigen kunnen profiteeren maar waaraan alle belastingbetalers moeten mee betalen. De Voorzitter wijst er op dat de Raad voor de uitgaven niet steeds mag terugdeinzen, als er kans bestaat een nut- tig element in de gemeente te krijgen. Vooral niet in deze zaak. De bevolking der gemeente is de 10,000 zeer nabij en wanneer zij tot het getal is geklommen, moet er toch een dergelijke inrichting gesticht worden, dan is de Raad ver- plicht voor hooger onderwijs te zorgen, en zal het dan natuurlijk heel wat meer kosten. Daarom is het nog des te meer gewenscht dat de nu voorkomende gelegenheid, met beide handen wordt aangegrepen. De heer Wieland wijst er op, dat het nog lang kan duren, eer de gemeente 10.000 inwoners telt, daar we er in de laatste jaren met een 500 verminderd zijn. Eer we dus aan de 10,000 zijn tijd geeft raad. De VoorzitterDoor het oprichten der coeesovens is de mogelijk heid toch niet uitgesloten, dat de bevolking spoedig tot dat getal zal stijgen. De heer Wieland Het is te wenschen. De heer Dees herinnert er aan dat hij ook een dergenen was die tegenstemden toen de zaak der II. B. S. de laatste maal in den Raad werd behandeld en B. en W. werden uitgenoodigd om een plan enz. in te dienen. Hij heeft dat echter niet gedaan omdat hij het nut eener zoodanige inrichting betwist. Integendeel, hij erkent ten voile dat het een groote leemte is, dat in het geheele vierde en vijfde district van Zeeland, eene gelegenheid tot het volgen van Middelbaar onderwijs ontbreekt. Er zijn van particuliere zijde pogingen aangevvend voor het oprichten van eene H B. S., maar die bleken onuit- voerbaar. Ook van Christelijke zijde heeft men pogingen daarvoor aangewend maar die poging is vrijwel als mislukt te beschouwen en spreker voorziet dat de nieuwe poging die men nog wil aanwenden, evenmin de vrucht zal af- werpen die men er van verwacht. Dan ziet men dat in eene nahurige gemeente een bur gemeester, van wiens antirevolutionaire gevoelens toch wel elk overtuigd zal zijn, eene vergadering gaat beleggen met de burgers van de gemeente en de leden van den gemeen teraad. om dezen op de hoogte te stellen van de meening der ingezetenen en van de wenschelijkheid der oprichting eener gemeentelijke 11. B. S. te overtuigen. Dat alles overwegende moet hij toch verklaren dat het hem spijten zou dat, als er een 11. B. S. in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gesticht, dat dan niet zou gescliieden in eene ge meente als Ter Neuzen, die daarvoor is aangewezen, om dat zij de kans beloopt in de toekomst door het vestigen eener groote fabriek en daarmede gepaard gaandetoename der bevolking, eene H. B. S. te moeten bouwen. Hij verklaart daarom, wanneer aan het voorstel eene kleine, door hem gewenschte wijziging gebracht wordt betrelfende het schoolgeld, hij daaraan zijne stem zal geven. Wanneer het schoolgeld wordt gebracht op minstens 100 per leerling, wordt de opbrengst op eene raming van 40 leerlingen f 1600 hooger en zou er dan ook maar 2400 ten laste der gemeente blijven. Het is een uitgaaf waardoor alle belastingbetalende in gezetenen werkelijk worden belast, maar dan moeten de direct belanghebbenden, zij die er hpnne kinderen heen kunnen zenden, er ook wat voor over hebben en daarom stelt spreker voor dezen voor een schoolgeld van 100, dat men dan ook moet behouden en niet terstond beginnen met het te willen verminderen. Voor de kinderen van buiten de gemeente zou het misschien gewenscht zijn het schoolgeld nog hooger te zetten, daar de ingezetenen van andere plaatsen niet behoeven te profiteeren van de lasten die de Ter Neuzenaren op zichjnemen. Spreker heeft zich daarom ook al afgevraagd of het niet beter zou zijn van andere gemeenten geen bijdragen te vragen, maar dat te vinden uit het schoolgeld daar hij een totaal bedrag aan bijdragen van 1000 al heel weinig vindt. Misschien zou men door een verhoogd schoolgeld meer krijgen. Wanneer er dus eenig uitzicht bestaat dat een minimum schoolgeld van 100 zal worden gehandhaafd, zal spreker, hij herhaalt het, aan het voorstel zijn stem geven. De heer De Jager wil in de eerste plaats verklaren dat hij geen tegenstander is van het oprichten eener school voor middelbaar onderwijs en dat hij het integendeel zou toejuichen, als in deze streek zulk eene school kon worden opgericht. Hij gelooft echter dat de Raad in deze zeer voorzichtig moet zijn en dat het nog niet gewenscht is thans reeds over deze zaak een besluit te nemen. Er wordt gezegd dat de stichting eene verhooging van den hoofdelijken omslag met 121 percent zal noodig maken dat is dus een bedrag van ongeveer f 4000. Nu heeft spreker de oude gemeente-begrootingen eens opgezocht en daaruit bleek, dat in het jaar 1904 de heffing van den hoofdelijken omslag bedroeg f 23000 terwijl men weet dat die nu voor het jaar 1911 gestegen is tot een bedrag van 30300, dat is dus eene stijging in 7 jaren van ongeveer f 8000. Komt daar nu nog f 4000 bij dan wordt de heffing f 35000 a f 36000 en nu vraagt spreker zich af of voor vele belastingbetalers de tegenwoordige omstandigheden wel zoodanig zijn, dat die verhooging van belasting hun gelegen komt. Dan vreest spreker dat het hinkende paard ook wel achteraan zal komen en er wel eene verhooging met f 6000 in plaats van 4000 zal noodig zijn. Zelfs wanneer het schoolgeld overeenkomstig het voorstel van den heer Dees f 1600 meer opbrengt, blijft er voor de gemeente nog een geraamd tekort van 2400 en met deze cijfers voor oogen breng ik den Raad ernstig onder het oog, dat er reden is om alle voorzichtigheid te be- trachten. Er komt ook nog bij dat in de raming niet is begrepen eene wijziging van het M. U. L. O. en dat zal toch ook moeten geschieden, daar de achtste en negende klasse van school B nu niet aansluiten aan de derde klasse eener H. B. S. met 5jarigen cursus. De VoorzitterAan de derde klasse De heer De JagerJa, mijnheer de Voorzitter, aan de derde klasse, want het is toch de bedoeling dat men hier eigenlijk zou krijgen de derde, vierde en vijfde klasse van eene vijfjarige school De inrichting der school zal, zegt men, f 50,000 kosten. Maar nu zou ik ook wel willen vragen of de Raad over tuigd is dat voor dat te leenen bedrag de rente en atlos sing gewaarborgd isof men er gerust op is dat dit uit de belastingen zal kunnen worden gevonden bij de weten- schap dat verschillende burgers zoo zwaar worden gedrukt. Ik zou liever wenschen dat de H. B. S. werd opgericht door eene vereeniging, dan wordt daaraan door ieder die wil, en naar vermogen bijgedragen. lie heer Moggre herinnert dat de Raad zoo eenstemmig was toen in beginsel werd besloten te trachten te geraken tot de oprichting eener gemeentelijke H. B. S. met drie jarigen cursus. Nu het er op aankomt om aan dat voor- nemen uitvoering te geven, blijkt die eenstemmigheid niet meer te bestaan. Waar de gemeente nu echter in de gelegenheid wordt gesteld om met een groote subsidie van het Rijk zoodanige inrichting te stichten, meent hij dat deze gelegenheid met beide handen behoort te worden aangegrepen. Hij neemt een ander standpunt in dan de vorige spreker en is van gevoelen dat aan het comite dat aan de gemeente dit uitgebreide mooie plan met gunstige vooruitzichten aan de hand heeft gedaan, driewerf hulde moet worden gebracht, voor den door liaar verriehtten arbeid. De heer De Bruijne betoogt dat uitde verschillende bespre- Uingen die hij in de laatste dagen hoorde en ook zelf hield, ten zeerste bleek, dat de behoefte aan hooger onder wijs in deze streek allerwege wordt gevoeld. Er is ook gebleken dat meer dan een gemeenteraad zich opinaakt om te trachten eene H. B. S. in zijne gemeente gevestigd te krijgen om voor haar de voordeelen te verwerven die aan de vestiging verbonden zijn. Maar tegenover die voordeelen staan ook lasten en voor deze gemeente wordt geschat dat die lasten eene verhoo ging van den hoofdelijken omslag met 12J percent zullen noodig maken. Dat is dus een tegenwicht tegenover de voordeelen. Nu wijst spreker er op dat, naar hij heeft vernomen, de kans op gelukken voor het comite dat zich aan het werk heeft gezet voor het oprichten eener Christelijke 11. B. S. weer zijn verhoogd. Waar nu bovendien 21eden van den gemeenteraad in dit comite zitting hebben mag men toch verwachten dat dezen. als het tot de oprichting van een Chr. H. B. S. rnocht komen, alles zullen aanwenden wat mogelijk is, om deze inrichting hier gevestigd te krijgen. Welnu, dan geniet onze gemeente toch de voordeelen aan die vestiging verbonden, terwijl de gemeente er niet door op kosten zou komen. Was het dan nu, vraagt spreker, niet beter om nog geen besluit te nemen, maar eens af te wachten welk resultaat het genoemde comite op hare pogingen heeft De heer Drost meent dat, als hij den wenk dien de raadsleden gekregen hebben goed begrijpt, zich dan nu eene eenige gelegenheid voordoet, om een gunstig antwoord te krijgen op een verzoek om een hoog subsidie, maar dat na de maand Mei of Juni die kans voor goed voorbij zou zijn. We kunnen dus thans met recht zeggen nu of nooit, want zonder eene hooge Rijksbijdrage is de stichting hier niet mogelijk. Wat de aanhaling van den heer De Jager betreft, dat in den loop van een aantal jaren het bedrag aan hoofde lijken omslag gei'nd zoo is gestegen, dat bewijst volstrekt niet dat de lasten zijn toegenomen. Dan moet eerst ge vraagd worden of het geheven percentage verhoogd is en is dat niet het geval, dan blijkt alleen dat in die jaren de draagkracht der bevolking is toegenomen en is er reden om ons daarover te verheugen. Spreker wijst er op, dat het ook zeer goed mogelijk is, dat een deel van het noodige bedrag kan gevonden worden, zonder dat het noodig is het percentage van den hoofde lijken omslag te verhoogen. Wanneer men nu nog huiverig mocht zijn om een gunstig besluit te nemen, moet men ook eens overwegen welke voordeelen er voor de plaats aan verbonden zijn. Hij voelt geen vrijheid de gunstige gelegenheid die zich nu voordoet, te laten voorbijgaan, hij zou het van den Raad zelfs onverantwoordelijk aehten als er niet op werd ingegaan. Wat de door den heer Dees gestelde voorwaarden be treft, waarvan hij zijn stem afhankelijk inaakt, spreker weet niet of een schoolgeld van f 1O0 mag geheven worden hij was eerst ingelicht dat dit niet zou mogen, maar later is hij weer ingelicht dat het wel mag. Afge scheiden daarvan, acht hij voor zich een schoolgeld van f 100 volstrekt niet te hoog. De bijdrage van andere gemeenten zijn slechts geraamd op f 1000dat is niet veel, en als er geen bijdragen ge vraagd werden. zou er misschien meer uit een verhoogd schoolgeld voor de buiten de gemeente wonenden te halen zijn. Daarbij komt nog dat de annuiteit is berekend op 7 percentdat is nog al veel en het is misschien wel moge lijk dit terug te brengen tot 61 of 61 percent, wat ook weer een 500 voordeelig verschil zou uitmaken. De vraag is thans zoo vervolgt spreker zullen we vastgrijpen de hand die ons nu duidelijk wordt toege- stoken. Ik wil den Raad wel op het hart drukken heen te stappen over kleinigheden. Laten we niet wachten tot onze buren ons de loef afstekende school hoort thuis in Ter Neuzen. Ik zou het onverantwoordelijk vinden wanneer tengevolge van particuliere of partijbelangen eene andere gemeente er mee door zou gaan, omdat wij niet hadden toegegrepen. Wat my betreft ik wil mij wel verbinden om binnen een afzienbaren tijd niet mede te werken aan verlaging van het schoolgeld van minstens f 100. T De heer Van de Ree wenscht ook zijn standpunt in deze uiteen te zetten. In de eerste plaats bespreekt hij het "reeds rneermalen aangehaalde feit dat ook hij en zijne medestanders indertijd hebben gestemd voor het voorstel om in beginsel te besluiten tot het oprichten eener H. B. S. met 3jarigen cursus. Het mag nu gerust gezegd worden, waar de geheimhouding van de vergadering waarin dat geschiedde is opgeheven, dat zij zeer ge makkelijk voor dat voorstel konden stemmen "want, zooals in de vergadering ook nog is opgemerkt, dat besluit bond tot niets. Er werd toen nog bijgevoegd dat men later altijd nog verder kon zien hoe de zaak loopen zou. Ieder in deze omgeving is overtuigd dat eene inrichting voor middelbaar onderwijs hier gewenscht en noodig is en daarom kon dat voorstel ook gemakkelijk worden gesteund. Daarbij kwam nog een ander motief, dat spreker nl. van meening was dat het niet mogelijk zou zijn zoo danige inrichting van particuliere zijde te verkrijgen, en alleen zou kunnen geschieden wanneer dit uitging van een complex van gemeenten. Spreker acht het niet noodig een beginsel-verklaring afte leggen, ieder weet wie hij is. Daaruit vloait voort dat hij als antirevolutionnair gaarne zou zien dat, wanneer er in deze streek een H. B. S. komt dit eene bijzondere zou zijn, en eerst als gebleken is dat alle pogingen om van particuliere zijde zoodanige school op te richten niet kun nen slagen, zou hij zijne stem kunnen geven, aan een voorstel tot het oprichten eener gemeentelijke. Nu is aan spreker in den laatsten tijd rneermalen ge bleken dat de oprichting eener H. B. S. door eene ver eeniging van particulieren volstrekt niet onmogelijk is, wanneer men althans maar wil, doch de noodige wil ontbreekt en de menschen moeten eerst eens worden wakker geschud en voldoende doordrongen worden van het belang dat ze er bij hebben om zulk eene onder- neming financieel te steunen. Wat eene openbare H. B. S. betreft, het is genoegzaam bekend dat het daar gegeven onderwijs gevaarlijk onder wijs is, door de richting waarin de ontwikkeling geleid wordt. Hij verklaart daarom als pricipieel persoon al het mogelijke te moeten doen om het oprichten van dergelijke scholen tegen te gaan, om verbreiding van het door hem genoemde kwaad te voorkomen. Als men nagaat welke leeraren men aan zulk een school zal krijgen dan is hij bepaald bang daarvoor, want het is bekend van welken geest die heeren meer en meer doordrongen zijn en dan vreest hij voor de ideeen die door dezen hier zullen ingebracht worden en die niet zullen nalaten invloed op geheel onze streek uit te oefenen. Daarom te meer is het zaak voor degenen die het met zulke ideeen niet eens zijn, de pogingen voor het op richten van eene bijzondere H. B. S. te steunen maar men heeft wel geld disponibel als er een suikerfabriek moet worden opgericht of als er een hengst moet worden aangekoclit, dan worden de mazen van de beurs wijd open gezet, wat voor dit doel niet zoo is al is er ver- beterir.g. Het is jammer dat men op dit gebied z'n belang zoo slecht begrijpt. Ook spreker brengt hulde aan de heeren van het Cora i id in Zeeuwsch-Vlaanderen voor al het werk dat ze hebben verricbt, al was het maar alleen dat ze op deze zaak de aandacht hebben gevestigd van velen in deze omgeving, en hoopt dat de menschen nog meer zullen wakker geschud worden en daardoor zich genoopt zullen gevoelen bet pogen van het Comite tot oprichting eener Chr. H. B. S. te steunen. Wat de cijfers betreft'welke zijn genoemd, die hangen alien in de lucht; spreker herinnert zich dat het vorig jaar andere cijfers werden genoemd. Toen werd mede- gedeeld dat de salarissen voor de leeraren aan de H. B. S. te Vlissingen f 31000 beliepen en hier is een aanmerkelijk lager bedrag genoemd. Wat is daar nu van waar? Dat zal de praktijk moeten uitwijzen, en het zal er ook van afhangen of er veel of weinig leer aren zijn. Nog betoogt spreker dat een exploitatie van gemeente wege steeds duurder zal uitkomen dan eene van eene parti culiere vereeniging, b.v. wat het aansteken van kachels en onderhoud aangaat, zal particuliere exploitatie veel voordeeliger zijn dan wanneer het van een openbaar lichaam uitgaat. Verder, wanneer de H. B. S. aanvangt met de derde klasse, hoe moet het M. U. L. O. dan ingericht worden, want dat is er nu niet op berekend om bij de derde klasse eener 5jarige H. B. S. aan te sluiten. Dan zal ten slotte daarvoor nog eene school moeten gebouwd worden, en waarvoor heeft de gemeenteraad dan in de laatste jaren juist strijd gevoerd om aan die van hooger hand opgedrongen stichting te ontkomen Waarom dan niet eerst de school voor M.U. L. O. in orde gemaakt? Als het voorstel zou worden aangenomen zitten wij niet alleen voor de kosten van het middelbaar onderwijs maar ook voor de verhoogde kosten van het M.U. L. O. Er worden aan den Raad verschillende cijfers genoemd, met de toevoeging dat zal misschien zus en dat zal misschien zoo zijn, maar dat zijn alle dingen die in de lucht hangen, die zijn voor spreker te raadselachtig om ze als basis aan te nemen. En de subsidie van den Minister, wie wnarborgt dat deze j 10,000 zal bedragen? Staat dat zwart op wit? De heer Visser merkt op dat die zwart op wit zal staan alvorens tot het oprichten der school wordt over- gegaan, want volgens het voorstel is de oprichting daarvan afhankelijk. De heer Van de ReeEn als we die subsidie nu krijgen, zal de gemeente die dan nog blijven houden? Zal daarin ook geen wijziging gebracht worden als eenmaal de wet voor subsidieering van het Hooger onderwijs zal zijn ingevoerd Hij acht het voor de gemeente nog al gevaarlijk, om op de thans bekende gegevens de stichting aan te durven. Hij zou het raadzaam achten dat eerst werd afgewacht de pogingen die door eene bijzondere vereeniging worden aangeweud om tot de stichting te geraken. Als het aan die vereeniging gelukt de zaak tot eene beslissing te brengen is het veel beter. Heeft men nog geen voorbeeld genoeg aan de lijdens- geschiedems der gemeenten Goes en Zierikzee, waar de lasten, ingevolge de kosten van de gemeentelijke H. B. S. ondraaglijk werden, waarom het Rijk ze ten slotte heeft overgenomen Men is benauwd dat de gemeente Axel ons voor zal zijn maar als men het cijfer ziet van 40 procent, waar- mede Axel zynen hoofdelijken omslag zou moeten ver hoogen, is het niet te verwachten dat de gemeenteraad van Axel dat zou aandurven. 12* procent, zooals voor ler Neazen in het vooruitzicht wordt gesteld, is al niet genng. En hoeveel leerlingen zullen we krijgen Hoogstens vier of vijf van het openbare en misschien drie of vier van het bijzonder M. U. L. O. Waar moet men die andere 40 of zelfs (50 zooals ook nog werd vdorgespieffeld vandaan halen Spreker gelooft wel dat men na verloon van jaren zoo n aantal leerlingen krijgen zal, want als de gelegenheid er eenmaal is wordt die wel gebruikt maar het zal jaren duren eer men zoover is, en in de eerste jaren zal de gemeente dan met een groot tekort zitten. Spreker is er schuchter voor, heel benauwd. Hij heeft er bepaald bezwaar tegen om voor de od- richting eener gemeentelijke H. B. S. in het belang van de geheele omgeving ten laste der gemeente te nemen eene jaarlijksche uitgaaf die misschien wel tot 6000 loopen zal, terwijl er geen denken aan is dat de gemeenten uit de omgeving gezamenlijk een 3000 zullen bijdragen, wat z. a wel zou behooren en noodig zijn. En ook de subsidie van het Rijk staat zelfs niet zwart op wit. Ron men daar vast op rekenen, dan werd het een ander geval.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5