A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ovsawnruiB sta mm. No. 5584. Donderdajg; 16 Maart 1911. 51e Jaar^an^. Binnenland. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per Irie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. E3£iS/STB BLAD. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. In behandeling komt de suppletoire Land- bouwbegrooting betreffende uitbreiding der Rijks hoogere land-, tuin- en boscbbouwsehool te Wageningen, en vervanging der Rijkslandbouw- school aldaar door twee zelfstandige middel- bare landbouwscholen, waarvan deNederlandsche te vestigen te Groningen en de koloniale te Deventer. De heer Van Lynden van Sandenburg betoogt de wenschelijkheid om de hoogere land-, tuin- en boschbouwschooi te vestigen in een akade- miestad. De heer De Beaufort oordeelt mede een hoogeschool in een stadje met 10:000 inwoners, iets belachelijks. Yoorloopig zou spreker de koloniale afdeeling te Wageningen willen laten. Tegen Groningen als plaats van vestiging der tweede middelbare school heeft spreker geen bezwaar. Het arnendement-de Stuers, dat de Regeering de plaats van vestiging nader wil laten onderzoeken, bestrijdt spreker, omdat alsdau te veel aan de Regeering wordt overgelaten ten aanzien der keuze van de vestigingsplaats. De heer Bos ondersteunt het vestigen der middelbare landbouwschool te Groningen, waar zij volkomen tot bloei zal kunnen komen. Wat nu de reorganisatie-plannen zelven be- treft, heeft spreker geen bezwaar dat Wage ningen ook in de toekomst worde een hoogere vakschool, maar wel dat het aldaar gegeven onderwijs dan ookverderzou beschouwd worden als het type van ons hooger laudbouwonderwijs. Ten-slotte wijst spreker er op, dat Utrecht, waar men thans zoo gesteld blijkt op het bezit van de Hoogere Landbouwschool, te-voren nooit iets gedaan heeft, noch belangstelling getoond heeft voor het lanabouwonderwijs, terwijl in Groningen het iandbouwonderwijs tot ontwik- keling is gekomen. De heer Roodhuyzen sluit zich aan bij den heer Bos ten aanzien van de wenschelijkheid om Groningen als vestigingsplaats der middel bare school aan te wijzen. De koloniale school wil hij te Wageningen laten. De heer Van Karnebeek bepleit daarentegen vestiging van de Hooger Onderwijsinrichting in een universiteitsstad, en stichting van de beidemiddelbarelandbouwseholen te Wageningen, mits voldoende van elkander gescheiden. Utrecht acht hij als aangewezen voor de Hoogere Landbouwschool. De heer Teenstra sluit zich aan bij bet Re- geeringsvoorstel. FEUILLETON. 118) -UdfUbxJfl Zooals men ziet, liet Herbert Greyson niets onbeproefd om het treurig lot van zijn vriend eenigermate te verlichten en hem zelfs van den ransel te bevrijden. Hij deed ook nog een anderen stap, waarvan hij zich het beste resultaat voorstelde. Hij verzocht namelijk' Traverse zich te laten photo- grapheeren, om zjjne rnoeder en zijne bruid daarmee te verrassen. Een derde vroeg hij voor zich zelf en dit zond hij, zonder weten van Traverse, aan majoor Warfield, wien hij er bij schreef of hij wel zijn zoon herkende en nog langer zoo hardnekk'ig aan zijne trouwe vrouw en zoon de plaats in zijn huis zou weigeren, die hen toekwam. W e zullen later zien, welke uitwerking de brief van Herbert met 't bijgevoegde portret op zijn oom teweegbracht, nu blijven we bij het leger, om onzen vriend Traverse niet uit 't oog te verliezen voor wien de militaire loop- baan een ware kwelling moest worden, als men De heer ter Laan bestrijdt verplaatsing van de hoogere school uit Wageningen. De heer Ferf bepleit o.a. vestiging der koloniale school te Haarlem. De heer Van Wijnbergen pleit voor behoud van Wagingen als plaats voor de Hoogeschool. TEIt NEUZEN, 15 Maart 1911. Heden werd alhier in het Hotel Centraal" door den notaris J. A. Dregmans, ten verzoeke vac den heer J. P. van Herp in het openbaar geveild een woonhuis, met ruime werk- of bergplaats, staande in de 2e Verbindingsstraat, groot 77 centiaren. Het huis werd opgehouden op f 1000. Maandag werd te Hoek door den notaris Van der Moer ten verzoeke van mej. de wed. Drabbe-Eekman, geveild de van ouds bekende herberg (tevens logement), met vergunning, z/'s Lands Welvaren", te Hoek, groot 1 are 93 centiaren. Het geveilde werd opgehouden. De officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg heeft de onmid- dellijke invrijheidstelling gelast van M. P., ge- boren te Rotterdam, wonende te's Gravenhage, verdacht van oplichting te Ter Neuzen. Dinsdag is van Schoondijke naar Middel burg gebracht de aldaar aangehoudene E. J. de W., 21 jaar, dienstknecht geboren te Groede en wonende te Schoondijke, verdacht van diefstal van geld van een dienstbare. Na verhoor door den rechter-eommissaris is hij overgebracht naar het huis van bewaring. Volgens mededeeling van het Loodswezen bedraagt de minste diepte in de gebaggerde geul van bet vaarwater langs den wal van Walcheren, beZ. het kanaal van Veere, thans middenvaarwaters 24 d.M., tusschen de spitse tonnen Nos. 1 en 2. Zaainslag, 15 Maart. Heden werd alhier op de hofstede van den heer M. Riemens nabij Reuzenhoek een aanvang gemaakt om een eiken boom te rooien welke meet in omvang2,67 M. Voor ongeveer 118 jaren terug werd hij aldaar door de tamilie Riemens geplant. Axel, 15 Maart. Ingevolge het in de Vrijdag jl. gehouden vergadering van voorstanders der oprichting eener geraeentelijke H. B. S. alhier genomen besluit, circuleert thans in deze ge- meente het navolgende adres Aan den Raad der gemeente Axel. EdelAchtbare Heeren Geven eerbiedig te kennen alien ingezetenen dezer gemeente, welke met genoegen bebben vernomen dat door uwen Raad werd besloten in beginsel over te gaan tot het stichten eener Hoogere Burgerschool bedenkt hoe zwaar hij dengene beleedigd had, die nu zijn kapitein was. ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUIv. n u.. Het leger van generaal Scott had roem ge- oogst. Na de gedenkwaardige dagen van 22 tot 26 Maart 1847 had de dappere bevelhebber V eracruz tot overgave gedwongen, waarna hij tegen Xalapa oprukte, dat hij den 22' April innam en toen zijn hoofdkwartier naar Puebla verlegde, waar hij eenige maanden op ver- sterking moest wachten. Nadat hij nieuwe troepen gekregen had, zette bcott met 12000 man zjjn zegetocht weer voort en leverde de beslissende 3lagen van Coutreras en Ohurubusco, tengevolge waarvan generaal Santa Ana een wapenstilstand vroeg, dien Scott wel aannam, doch die in de eerste dagen van September reeds door de Mexicanen gebroken werd. In deze korte pauze willen we onze vrienden Herbert Greyson en Traverse Rocke bezoeken. We vinden den eerste, die zich de dappeyste onder de dapperen getoond had, met de majoors- epauletten versierd de laatste echter was nog altijd gewoon soldaat, otschoon hij vaak een moed getoond had, eene betere zaak waardig. dat zij overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om in Zeeuwscb-Vlaanderen oostelijk deel eene H. B. S. te stichten dat zij van oordeel zijn, dat als een van de plaatsen van vestiging de gemeente Axel, als het middelpunt dezer streek, het meest op den voorgrond treedt en dan voor deze gemeente belangrijke voordeelen aanbrengt door de vesti ging van leeraren, van ouders met hunne kinderen en nog op vele andere wijzen, waardoor de welvaart toeneemt dat zij evenwel erkennen, dat er groote uit- gaven mede gemoeid zijn en het daarom zeer gewenscht is, dat de Raad zich vooraf overtuigt van het bedrag der te ontvangen subsidie tot bestrijding der kosten; Redenen waarom ondergeteekenden den Raad dringend verzoeken te besluiten tot het stichten eener H. B. S. indien het te ontvangen bedrag aan subsidies waarborgen geeft, dat de finan- cieele offers de draagkracht der ingezetenen niet te boven gaan. 't Welk doende enz. Koewacht. Zooals wij in ons vorig nummer in het kort meldden, is te klein Sinay, gren- zende aan deze gemeente, weer een wildstrooper geschoten. Ziehier eenige bijzonderheden. Zondagnamiddag was zekere A. van Megroot, van Moerbeke in een groot bosch onder de gemeente Klein-Sinay. Naar men wil, was hij bezig de strikken na te zien, die hij daar voor konijcen geplaatst had. De boschwachter Van G. uit Stekene ontdekte hem daar en loste op geringen afstand een geweerschot op hem en M. werd in de zijde en het gelaat getroflen en viel ter aarde. Zijn toestand is zeer zorgwekkend, want hij heeft verschillende hagelkorrels in de linkerlong ge kregen en heeft bloed opgegeven. Van Megroot, in deze en omliggende gemeenten bekend onder den naam van Den Hautere, is een bekend vee- smokkelaar. Hij is vader van zeven kinderen. Het parket van Dendermonde is ter plaatse gekomen om een onderzoek in te stellen. Zuiddorpe, 13 Maart. Op de heden alhier gehouden jaarmarkt werden aangebracht12 paarden, 52 stuks hoornvee en 12 varkens. De premien werden uitgereikt als volgt Voor het sehoonste werkpaard boven 3 jaar oud, 5, aan Prudent van Waes te Koewacht. Voor het meest in waarde zijnde veulen boven 1 jaar, te premie 3, aan B. C. Puylaert te Zuiddorpe, 2e pr. 2, aan A. Hesters te Wachtebeke. Voor het meest in waarde zijnde jaarlings- veulen, le pr. 3, aan Jan Dieleman te Zuid dorpe, 2e pr. f 2, aan A. van Lent te Overslag. Yoor de sehoonste koe, f 5, aan Auguste van Himme te Zuiddorpe. Voor de vetste os, 4, aan P. Verbiest te Zuiddorpe. De wraakzucht van den kapitein was een be- letsel voor zijne bevordering, de dapperheid van zijn persoonlijken vijand erkende deze niet, maar hij wendde alle middelen aan, om den onge- lukkigen jongeling te gronde te richten. Kapitein Lenoir vernederde zich zelfs zoo ver, dat hij Traverse dagelijks openlijk beschimpte, met het doel om eene beleediging uit te lokken. Hoe meer Traverse van den kapitein te lijden had, des te ijveriger stelde Herbert zich in de weer hem uit den nood te redden. //Zijne be- leedigingen," zeide hij tot den jongen vrijwil- liger, „moeten op uw geduld en overweging schipbreuk lijden, slechts op deze wijze kunt gij hem ontwapenen." Traverse volgde den raad ter wille van zijne rnoeder en van Clara; de gedachte aan zijne geliefden schonk hem moed en troost. //Het zal hem niet gelukken mij in't verderf te storten," hernaru Traverse op de welgemeende vermaning van zijn vriend. //Na't eindigen van den oorlog zal ik hem als dokter Rocke op- heldering vragen van zijn schandelijk gedrag." Herbert noch Traverse wisten, dat de laatste reeds den kapitein tot verantwoording kon roepen, want hij had reeds ontslag uit den dienst ge kregen, doch de kapitein had dit achtergehouden, Yoor de vetste vaars, 4, aan Auguste van Himme en P. Verbiest te Zuiddorpe, ieder 2. Yoor de meest in waarde zijnde vaars, f 4, aan Prosper Blaneke te Zuiddorpe, bijgevoegde prijs, 2, aan Auguste Van Vooren te Koewacht. Yoor de sehoonste geit, le pr. f 2, aan Alphonse Kindt te Zuiddorpe, 2e pr. niet toe- gewezen. Voor het sehoonste konijn, le pr. 1,50, aan Arthur Claeys te Zuiddorpe, 2e pr. 1, aan Alphons Steel te Zuiddorpe. Voor de sehoonste toom kippen, le pr. /1,50. aan E. Waelput te Zuiddorpe, 2e pr. niet toegewezen. Voor het grootste getal hoornvee ter markt gebracht, 4, aan H. de Guchteuaere te Koewacht (met 13 stuks). Voor het grootst getal varkens ter markt gebracht, 2. aan Fr. Ingels te Westdorpe (met 12 stuks). Niettegenstaande het ongunstige weder was de handel zeer levendig. Voor het prijswinnende werkpaard werd tevergeets 950 geboden. V. H. schrijft in //De Veldbode" over een mogelijk voorbehoedmiddel tegen mond- en klau wzeer „Nu ook ons land door de gevreesde ziekte mond- en klauwzeer bedreigd wordt, lijkt het mij de moeite waard mededeeling te doen van een artikeltje, dat ik in een Duitsch blaadje vond en waarin melding wordt gemaakt van de wijze waarop een brar zijn stal tegen ge- noemde ziekte meent te nebben beschermd. Bij zijn naar verhouding grooteu veestapel had bij bijna altijd een tekort aan stroo en om den mest zoo mogelijk van uit den stal op den akker te kunnen rijden, moest hij dikwijls lang onder het vee blijven. Opdat nu het vee niet nat moest liggen, liet hij elken dag den droogen paardenmest door een man in den koestal rijden en een tot tweemaal in de week liet hij een laag drogen broekgrond van eenige duimen dik in den stal strooien. Deze grond liet hij dan met een 5 pCt. carbolzuur oplossing besprenkelen. A.an de ontsmettende eigenschappen van den broekgrond en de ietwat bijtende ammoniak- houdende uitwasemingen van den paardenmest schrijft de boer het toe, dat zijn vee voor het mond- en klauwzeer gespaard bleef, niettegen staande gelegenheid tot besmetting overvloedig voorhanden was. Ook de veearts, wiens meening men inwon, bield het voor zeer waarschijnlijk, dat door het gebruik van het als doelmatig desinfectiemiddel bekende carbolzuur en door de genoemde strooimaterialen het uitbreken van het mond- en klauwzeer was voorkomen. Zijn meening wordt er door versterkt, omdat alsmede alle brieven, die voor Traverse aank wamen. Nog had de kapitein zijn doel niet bereikt, nog was zijn dorst naar wraak niet gelescht. Hy had een ander boosaardig plan beraamd, waardoor hij zijn doel zeker trachtte te trefifen. Hij had namelijk een officier met name Zuten, een man met een laag karakter, tot de vertrouwde van zijn plan gemaakt. In dezen vond hij een willig werktuig. Zooals reeds gezegd is, was er een wapen stilstand gesloten, doch binnen weinige dagen zouden de vijandelijkheden weer beginnen en dus was een strenge patrouilledienst noodig. Op zekeren moreen, den 3 September, vond majoor Greyson zijn vriend op de voorposten. Hij schrok geweldig over zijn jammerlijk uitzicht en vroeg hem deelnemend of hij ziek was. z/Je ziet er ellendig uitriep hij. uIn plaats van hier op post, moest je eerder op de zieken- lijst staan. Wat scheelt je Traverse had eerst voor den majoor het ge- weer gepresenteerd, daarna zette hij het af om zyn vriend te antwoorden. z/Ik ben ziek naar lichaam en ziel", hervatte hij. //Ik zeg je, Herbert, dat 't zoo niet lang meer kan duren, anders zal ik weldra onder de dooden zijn." (Wordt vervolgd.) TEB VEIZEVSt HE (HIRAYT. Hit hlnil verHchiJnt T3amnl»i«., H a.nmlag. en irijdHKHvn»<l, nitifezunderd op FeeatilaKea. i»ij de fir inn I*. J. lil lift. ItA.i l>K te Ter Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1