A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5583. Dinsdag 14 Maart 1911. 51e Jaar^ang. Binnenland. Gemengde berichten. Openbaar Lager Onderwijs. Openbaar Lager Onderwijs. ABONNEMENT: Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BERSTB BIB-A-ID. TER KEEZESSCHE COCRMT. Per Irie inaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Aiderika J,B21/S en vopr bet overige Buitenland 1,05. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. V ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts twefemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit blad vemchijnt ITIaanda^, Woenodag- en lrrlJdagavoudt ■Hgezond* ?d op Feeotdagen. 1»IJ de Firm a I*. J, WAS DE 8AKDE te We* leozeo. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de ouders, die hunne kinderen aan onder- staande lessen willen doen deelnemen uit, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie voorl April 1911. a. meer uitgebreid lager onderwijs b. onderwijs in de vreemde talen en wiskunde aan de avondscliool van school B c. onderwijs in de beginselen der Fransche taal aan school A. Ter Neuzen, 13 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Aauvrageu tot toelating tot de openbare lagere dag- scholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan tot en met 1 April 1911, voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente-secretarie en voor wat school D te S1 u i s k i 1 betreft bij het hoofd dier school. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 0 jaar oud zijnde of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 13 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN. Secretaris. De heeren Van Niftrik, wethouder der ge meente Vlissiugen, en Jos. van Raalte, directeur van de maatschappij //de Schelde" aldaar waren Zaterdag ter audientie bij den Minister van Justitie, om namens de commissie, die zich tot dat doel gevormd had, de belangen te bepleiten van de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Goes, welke belangen ernstig worden geschaad door het verbod, neergelegd in het wetsontwerp tot bestrijding van de zedeloosheid, tot het houden van bookmakerskantoren. De Minister deelde de beide heeren op hun verschillende vragen en verzoeken mee, dat de actie tegen de betreffende verbodsbepalingen te laat kwamdat bezwaren daartegen vroeger hadden moeten zijn ingebracht, en dat deze nu al zouden Regeering en Tweede Kamer het wenschen niet meer te ondervangeu waren. Intusschen, de Minister persoonlijk ge- voelde niets noch voor opheffing noch voor op- schorting der verbodsbepaling. Hij wees er den heeren bovendien op dat iowilliging van het verzoek onmogelijk zou zijn. Vooreerst, omdat het reglement van orde der Tweede Kamer zich verzet tegen het aanbrengen voor de eindstemming, van een wijziging van een artikel van zoo verre strekking, als thans werd gewenscht. In de tweede plaats zou de Minister zich tegen opschorting of opheffing van het verbod van vestigiug van bookmakerskantoren moeten verzetten, omdat dit verbod is opgenomen in het artikel in het wetsontwerp,dat zich mede richt tegen het wedden op courses, tegen de •peelhuizen en kwartjesvinders. En de mogelijkheid van splitsing van het artikel, waarop de heeren de aandacht van den Minister vestigden, achtte Z.Ex. ten eenenmale uitgesloten. De heer Van Raalte merkte den Minister op dat, afgescheiden van de schade die de ge meenten Middelburg, Vlissingen en Goes zullen lpden door de opheffing der bookmakerskantoren, ook het Rijk daardoor ongeveer een kwart millioen gulden aan inkomsten zou derven, en dat tal van personen, op de kantoren werkzaam, broodeloos zouden worden. De Minister verklaarde dat hem dit laatste natuurlijk leed deed, en dat hij toegaf dat de schade en voor de gemeenten en voor het Rijk belangrijk zou zijn, maar dat noch voor het een noch voor het andere zijn beginselen mochten wijken. De audientie duurde ongeveer een half uur. TER NEUZEN, 13 Maart 1911. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waarvan wij heden het verslag door de uitgebreidheid nietgeheel kunnen plaatsen, werd besloten tot het stichten eener Hoogere Burgerschool met Sjarigen cursus (ge- lijkstaande met de 3 hoogste klassen eener 5jarige) en reorganisatie van het M. U. L. O., zoodanig dat dit aansluit aan de laagste klasse dier H. B. S., onder voorwaarde dat een lijks- subsidie zal worden verkregen van f 10,000 'sjaars en bet minimum schoolgeld op 100 's jaars wordt bepaald. Dit besluit werd genomen met 7 tegen 5 stemmen. Vrijdagavond werd in 't lokaal //Bethel", (Verbindingsstraat) de eerste huishoudelrjke ver gadering gehouden van de op 25 Februari jl. alhier opgerichte afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheel-Onthouders Bond. Dit het verslag bleek dat de afdeeling reeds eeD twintigtal leden telt, waaronder een vijftal vrouwelijke. Aan de orde was het opmaken van een regle ment en het kiezen van een bestuur. Tot leden van dit bestuur werden gekozen de heeren J. de Groen, P. Ph. Paul en Abr. Leunis, en wel respectievelijk tot voorzitter, secretaris-penning- meester en bestuurslid. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is het wraklichtschip bij het wrak van het s.s. //Baltique" ter reede Vlissingen, op ongeveer51° 25',5 N.b. en 1° 17',7 W.I., vervangen door eene groene wraklichtboei, toonende een groen vast licht met verduisteringenelke 10 sec. zichtbaar ge- durende 7 sec. Op het wrak staat thans 80 d.M. water. Bij Kon. besluit van 20 Februari is toe gelaten als vereeniging uitsluitend in het be- lang van ver'oetering der volkshuisvesting werkzaam, de vereeniging Woningbouw" ge- vestigd te Axel. De //St. Crt." bevat de statuten van de vereeniging .Volkshuisvesting" te Sluis. Zij heeft uitsluitend ten doel de verbetering van de volkshuisvesting te Sluis. Zij tracht dat doel te bereiken, hetzij door stichting van woningen, ten einde deze aan minder gegoeden te verhuren, hetzij op zoodanige andere wijze als met het oog op het bij uitsluitend gestelde doel wenschelijk voorkomt. Sluiskil. Het gaat een zekeren De K. alhier niet naar wensch. Hem werd voor de tweede maal de gelegenheid ontnomen, om naar Amerika te vertrekken. Te vergeefs beproefde hij Vrijdag 1.1. met zijn gezin zich weder te Rotterdam in te schepen naar dat land, doch hij werd geweigerd. Zaterdagavond kwam hij met zijne familie alhier weer terug onder een toeloop van vele nieuws- gierigen. Sluiskil. Als iets bijzonders mag wel ver- meld worden, dat onder de getoedbte Uoek dagelijks bij ondeTscheidene landbcmwers twee hengstlen uit Assenede rondgeleid worden.'''Zn*1' komen 2 tot 3 maal, ja zelfs bij f'ee'h'paakfen- fokkev 7 maal. Naar't schijnt zijn die hengst en in hunne eigen landstreek niet gewild. Te meer loopt dat rondleiden in 't oog, als men weet, dat 't gebruik hier bestaat, dat elke paardenfokker den hengst vraagt, dien hij ver- langt. Vele landbouwers zijn dan ook niet gediend met zulke opgedrongen waar. Hoek, 10 Maart. Heden werd alhier door de vereeniging ,/Doelmatige Samenwerking" aanbesteed de levering van kunstmest, super phosphaat en chilisalpeter. Minste inschrijvers waren Voor 18,100 Kg. kunstmest, levering Mau- ritsfort, en 22,700 Kg. kunstmest, levering ler Neuzen, de beer Blondeel te Aardenburg, voor 7,45 voor 44,000 Kg. superphosphaat, levering Mauritsfort, de heer L. Eversdijk te Biezelinge bij Goes, voor 2,50, en voor 28,200 Kg. superphosphaat, levering Ter Neuzen, de heer W. Bedet te Ter Neuzen, voor f 2,48 voor 42,700 Kg. chilisalpeter, levering Maurits fort, en 36,600 Kg. chilisalpeter, levering Ter Neuzen, de heer P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 11,16. Alles per 100 Kg. De levering is gegund aan de voornoemde inschrijvers. Axel. Vrijdagavond werd alhier in //Het Gulden Vlies" eene vergadering gehouden, waarin de wenscheiijkheid werd besproken van het bestaan eener gemeentelijke Hoogere Burger School alhier. Een dertigtal personen waren daartoe opgekomen, die na de gegevens, welke men verkreeg van de heeren Huizinga, burge meester, Motke, Rijks-ontvanger en Hugenholtz, Ned. Herv. predikant, bijna eenparig besloten een adresbeweging op touw te zetten, ten einde den Raad dezer gemeente te verzoeken de noodige stappen te willen doen om alhier een fl. B. S. te stichten. Clinge, 11 Maart. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werden benoemd tot onderwijzer met hoofdakte aan de o. 1. school te Clinge de heer J. L. Nijssen, thans te Noord- wijk en tot onderwijzer te Nieuw-Namen de heer L. J. C. Eggermont, thans in gelijke betrekking te Zundert. Men schrijft uit Middelburg Vrijdagnacht om ongeveer half een belde de matroos le klasse der marine Davidse, die zich bevond in gezelschap van een anderen matroos en een burger, aan ten huize van Van der W. aan den Beenhouwersingel in welke woning hij wenschte te worden toegelaten. Toen hem geen toegang werd verleend en hem een niet nader aan te duiden vocht op het hoold werd geworpen, ontstak de matroos in woede, en trapte hij een paneel van de straat- deur stuk en sloeg hij een ruit in. Hierop kwamen Van der W. en zijn beide zonen naar buiten en vroegen den matroos om schadever- goeding. Na eenige woordenwisseling geraakte Davidse met den jongsten zoon, H. A. v. d. W., handgemeen, waarop ook de bijna 26jarige dochter M. P. v. d. W., naar buiten kwam. Er bestaan ernstige vermoedens, dat deze vrouw den matroos met een scherp voorwerp in den rug heeft gestoken welke steek door- drong tot in de linkerlong. De matroos werd naar het gasthuis vervoerd, waar Dr. Schoute den toestand levensgevaarlijk verklaarde. De verwonde werd nog des nachts in het gasthuis door den commissaris van politie ge- hoordterwijl de inspecteur van politie, de heer S. Koster, het onderzoek verder leidde. Zaterdagmorgen was de toestand van den matroos hoogst ernstig. De aangehouden vrouw is Zaterdagmiddag in het gasthuis geconfronteerd met den gewonden matrons, dje .h^^r aan wees als de vrouw, die hem dpn steek to?bi;acht. De vrogyi optkende Brilfas b(33er. r ononsc'.t ons nader: tMMenl De toestand van den in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Middelburg verwonden marine- matroos Davidse, was Zondag iets gunstiger. De man had een vrij rustige nacht gehad. De in verband met deze mishandeling aan gehouden vrouw M. P. v. d. W. is na verhoor door den rechtercommissaris naar het huis van bewaring overgebracht. Zoowel bij het verhoor door politie en rechtercommissaris als bij de confrontatie met den gewonde legde de vrouw eene groote mate van onverschilligheid aan den dag. Omtrent het feit zelve vernemen wij nog, dat Davidse, de hem vergezelden matroos Dane en de varensgezel Ingelse reeds eenigen tijd met elkaar //uit" waren. Davidse wilde een bezoek brengen aan het huis van v. d. W., hetgeen hem door Dane ten sterkste werd afgeraden. De thans zoo ongelukkige jongeman luisterde echter niet naar den goeden vriendenraad. Een oneerlijke aannemer. Een veertig- tal aannemers te Goes en omgeving hadden een accoord aangegaaD, dat zij, die 'n bepaald werk zouden aannemen, aan de anderen 2°/0 der aan- nemingssom zouden uitbetalen. Het werk werd door twee hunner aangenomen voor f 215,000 en de anderen zouden ieder 10.28 ontvangen. Een dezer gelukkigen oncving het geld ook voor meerdere collega's, doch in plaats van het aan die personen uit te betalen, gebruikte hij het ten eigen bate. Wegens verduistering werd Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg een maand ge- vangenisstraf tegen hem geeischt. Vrijdagnacht omstreeks half drie bewogen zich een tweetal ongunstig uitziende personen op verdachte wijze heen en weer voor perceel Nieuwendijk 181 te Amsterdam, waar een bont- winkel is gevestigd. Een agent, die vlak daarbij in een portiek stond, hield ze in het vizier, en zag dat plotseling een van de mannen met een hevigen trap een gat in de winkelruit schopte. Terwijl de stukken glas op het plaveilsel rin- kelden, stak vliegensvlug nummer twee zijn arm in de etelage en haalde er eenige bonten en handmoffen uit, en meteen zette het tweetal het op een loopen. Ze vlogen echter in de armen van den agent en van een waker der Ned. Be- waking Maatschappij, die op het gerucht van het vallende glas was toegesneld. Van den anderen kant kwamen ook agenten aangeloopen en de dieven gaven zich dan ook aanstonds over. Het zijn oude bekenden van de justitie. z/Het gestolen fabrieksgeheim". Onlangs werd op het dak van een perceel aan de Wijde-Lombardsteeg te Amsterdam een kistje met boekbindersmateriaal gevonden, af- komstig uit een fabriek van losbladige kantoor- boeken. Een vroegere knecht der fabriek stond Vrpdag deswege voor de rechtbank, beklaagd van dief- stal. Het O. M. deed in zijn requisitoir uitkomen, dat het gerucht deze zaak opgeblazen had tot diefstal van een fabrieksgeheim. Het zeer zorg- vuldige onderzoek had haar echter terug- gebracht tot een zoo onbeduidend zaakje, dat het O. M. voor den 20jarigen beklaagde, die een zeer sympathieken indruk maakte, slechts f 24 boete eischte. De scbilder v. L. te Dordrecht kreeg dezer dagen zoo ernstige oneenigheid met zijn vrouw, met wie hij pas sedert een paar maanden getrouwd is, dat hij in de Voorstraathaven sprong en door de sterke eb onder het plein werd gedreven. Op het geroep zijner vrouw zwom hij echter terstond naar de watertrap aan de zijde der Wijnstraat, waar men hem op het droge haalde. Bibberend van het frissche bad werd de man, onder een grooten toeloop naar zijn vader gebracht, terwijl zijn vrouw zich huiswaarts -begaf. Aan den scheepsdiepgangmeter J. van Schelven is volgens de //St.-Ct." no. 52 een pensioen van een gulden per jaar toe- gekend Diefstallen te Rotterdaiti'. Verleden week is ihen weer druk bezig geweest. Behalve de inbraak in de manufactuurzaak der firma Van Raalte aan de Westnieuwland zijn nog te ver- melden, diefstal van 30 kilo lood van de daken van 2 huizen aan den Heemraadswegvan 8 blokken tin uit het pakhuis van het Leidsche Veem aan de Wilhelminakadevan 7 balen suiker uit een Rijnschip aan de Parkhaven tyan f 260 ten nadeele van een apotheker aan den Schied. Singelvan 85 van een bootsman vertoevend in het zeemanshuis. Brutaal was de diefstal van 340 kilo lood door twee z.g. loodgieters aan een pand aan de Eendrachtstraat. Deze looddieven kwamen later terug om het dak met asphalt te beleggen, doch vielen toen in handen der politie. Rare heeren Een 2tal Duitschers, zonder middelen van bestaan, werd door de politie te Enschede aan gehouden en voor een nacht in 't arrestanten- lokaal opgeborgen, om den volgenden morgen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1