Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 11 Maart 1911. 5ie Jaargang. OVERWIMIIS m STRIJD. Gemengde berichten. No. 5582. TWBBDl] BLAD. Een gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen. FETJILLETON. Predikbeurten. RECHTSZAKEN. ArromUssements-Rechtbank te Middelburg. Zondag 12 Rftaart ISIi. Als laatste punt der agenda voor de op Zaterdag 11 dezer te houden vergadering van den gemeenteraad staat vermeld//oprichten Hoogere Burgerschool." Wij wenschen naar aanleiding daarvan enkele opmerkingen te maken. Zooals bekend is, wevd eenige maanden ge- leden door den gemeenteraad spontaan en met algemeeue stemmen besloten tot oprichting eener gemeentelijke Hoogere Burgerschool met3jarigen cursus. Vreemd deed het eenigen tijd later aan, toen men las dat een door een der leden voorge- steld crediet tot het maken van plannen enz. in verband daarmede, slechts met eene stemming van links tegen rechts werd aangenomen. Vermoedelijk was daaraan niet vreemd het feit, dat inmiddels een comite was opgericht tot het verkrijgen eener Christelijke H. B. S. Ondertusschen zat ook het reeds lang bestaand comite tot het verkrijgen eener Rijks- of gemeen telijke H. B. S. in Zeeuwsch-Ylaanderen Oostelijk Deel niet stil. Op een destijds ten gemeente- huize alhier gehouden conferentie van dat comite met vertegenwoordigers van verschillende gemeentebesturen uit deze streek, werd een soort uitvoerend comite aangewezen onder voorzitter- schap van den heer Baron Collot d'Escury te Hontenisse om verder door te werken, gegevens te verzamelen, die voor een goed overzicht der zaak noodig waren en te zijner tijd verslag daaromtrent uit te brengen. Het resultaat daarvan is geweest, dat door dat comite op een in den loop der maand Februari gehouden ver gadering met den gemeenteraad van Ter Neuzen, waarbij alleen de liberale leden waren ver- schenen, werd voorgesteld eene H. B. S. met 3jarigen cursus van een geheel nieuw type op te richten en wel eene school gelijk staande met het derde, vierde en vijfde studiejaar eener H. B. S. met 5jarigen cursus. Het comite deed dit op verschillende gronden en na overleg met de autoriteiten op onderwijs- gebied. De voordeelen van die school toch zijn velerlei. Men begrijpe de zaak goed. De alhier bestaande scholen voor M. D. L. 0. moeten dan zoo bervormd worden, dat ze aan de voor- gestelde H. B. S. aansluiting geven. Bereikt wordt daardoor dat de voorstanders van het Christelijk onderwijs hunne kinderen langer van dat onderwijs kunnen doen genieten en dat ook in de grootere omliggende gemeenten de gelegenheid bestaat scholen voor M. U. L. 0. op te richten, waardoor de daar wonende ouders hunne kinderen langer onder hun direct toe- zicht kunnen houden en de opleidingskosten veel geringer worden. Bovendien schijnt het, zijn we juist ingelidht, dat de regeering met dat nieuw type H. B. S. gaarne eene proef zou nemen en bestaat er gegronde hoop, dat daarvoor eene extra groote subsidie zou worden verleend, zoo groot zelfs, dat de kosten van die school voor de gemeente belangrijk minder zouden bedragen dan van eene gewone H. B. S. met 3jarigen cursus. Naar we van welingelichte zijde vernamen, zou de subsidie die voor laatstgenoemde school zou verleend worden, betrekkelijk zoo gering zijn, dat er dan voor de gemeente aan oprichting en iustandhouding daarvan, niet zou te denken zijn. 117) -■ .1 - //Maar 'tis hare hand, Herbert," stamelde Traverse, //en wie ben ik welke uitstekende hoedanigheden bezit ik, om mij te verbeelden, dat een meisje als Clara mij met onkreukbare trouw bemiunen moet z/Hare hand Eene nabootsing ervan, maar onmogelijk de hare," hernam Herbert opge- wonden, ffen wie jij bent voegde hij er bij, z/welke hoedanigheden u haar waardig maken? Uw afschuwelijk wantrouwen jegens de dochter van uw vaderlijken weldoener zeker niet z/Buiten dezen brief schreef Clara mij geen enkelen keer gedurende onze scheiding." z/Zeg liever, dat je geen brieven ontving, niet, dat ze je niet schreef. De kapitein Lenoir onderschepte uwe briefwisseling. Heb je dit dan nog niet geraden //Ik schreef mijne moeder, naar Clara te informeeten, doch ook van haar kreeg ik geen antwoord. Indien ze mij goede tiding kon geven, zou ze daarmee zeker niet gedraald hebben." z/Doch wanneer ik je zeg, dat er intusschen iets bijzonders gebeurd is, dat Clara zou ge- dwongen worden de vrouw van Craven te worden, dat ze echter nog te rechter tijd gered werd en nu weer met je moeder op Willow-Heights woont, geloof je dan eindelijk, dat je schandelijk Dat er dringende behoefte bestaat aan middel- baar onderwijs in deze streek, zal wel niemand durven betwisten. Zooals de toestand tegen- woordig is, is het alleen voor de meergegoeden mogelijk hunne kinderen eene H. B. S. te doen bezoeken. De vertegenwoordiger voor dit district in de Tweede Earner der Staten-Generaal heeft dit onlangs bij de behandeling der Staatsbe- grooting voor 1911 voldoende aangetoond. Het bovengenoemde door het comite gedane voorstel nu komt Zaterdag a. s. in den Raad in behandeling. De leden van den gemeenteraad zullen dan te beslissen hebben of zal worden overgeguan tot het stichten van eene H. B. S. van het nieuwe type. Wij zijn van oordeel, dat, wanneer er thans geene H. B. S. komt, dit nog in lange jaren niet het geval zal zijn. De kosten voor de gemeente zijn inderdaad niet bezwarend te noemen bij de vermoedelijk in uitzicht staande subsidie. We meenen hier ook nog te mogen wijzen op de groote algemeene belangen, die met het vestigen eener H. B. S. voor de gemeente onzer inwoning gemoeid zijn. Niet alleen. dat men de gelegenheid krijgt om tegen vrij geringe kosten zijne kinderen een goede algemeene ont- wikkeling te doen verkrijgen, maar ook allerlei andere voordeelen vloeien uit die vestiging voort. Men aenke bijv. aan de huiseigenaren, met het oog op de behoefte aan woningen voor de leeraren, aan de ambachtslieden, aan de nering- doenden, waar de tractementen dier leeraren toch grootendeels in de gemeente verteerd worden en ook is te voorzien, dat verschillende kinderen van buiten, te Ter Neuzen zullen moeten in- wonen of althans tusschen de schooltijden een onderdak zullen trachten te vinden. In een woord, de stichting eener dergelijke inrichting is een weldaad voor zeer velen. Is voor de anti-revolutiouaire en Christelijk- historische leden de keuze misschien iets moeilijker, waar het comite voor de Christelijke H. B. S. onlangs besloot met haar pogen door te gaan, dit kan toch feitelijk geen reden zijn eene beslissing in bevestigenden zin tegen te gaan, waar zij, ieder voor zich er wel van overtuigd zullen zijn, dat die pogingen op den duur toch zullen moeten falen om het groote bedrag dat aan vrij willige jaarlijksche bijdrageir daarvoor noodig is. Het gevolg is dan eenvoudig dat er heelemaal geen middelbaar onderwijs komt. We hopen dan ook dat de Raad Zaterdag met algemeene stemmen het besluit neme tot stichting van meergenoemd type H. B. S. over te gaan. 0. i. kan deze kwestie geen partijzaak zijn en mag ook niet geluisterd worden naar som- migen, die, omdat zij bij deze zaak van zoo groot algemeen belang, geen persoonlijk belang hebben, al te zeer opzien tegen de trouwens naar verhouding geringe finaneieele offers die van de gemeente gevraagd worden. Het wordt meer dan tijd dat er een eind kome aan den achterstand op het gebied van middelbaar onderwijs, waarin dit gewest steeds heeft verkeerd. Eene zoo schoone gelegenheid als thans bestaat, zal zich zeer zeker niet licht meer voordoen. TER NEUZEN, 10 Maart 1911. Bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier is tot predikant beroepen Ds. Roelof, te Bruinisse. bedrogen zijt Ik ben nog verbaasd, hoe ge u zoo hebt laten om den tuin leiden." i/O, Herbert, spreek Wat je mij daar ver- telt boezemt mij weer moed in. Is het werkelijk waar, dat Clara weer vrij is, dat ze weer bij mijne moeder woont, dat ze mij nog beraint z/Ja, zij bemint je, ongelukkige, hoe onwaar- dig je hare liefde bent, daar je aan hare trouw en liefde kondt twijfelen." i/O, mijn God stamelde Traverse //wat heb ik gedaan Hoe kon ik zoo verblind zijn Wat heb ik onbezonuen gehandeld. Reeds mijn weldoener heeft mij vaak op dit gebrek gewezen. //.le bent ongeduldig," zei hij dikwijls, „en 't ongeduld is een hoofdbron van mensche- lijke dwalingen." Nu zie ik zelf, dat hij groot gelijk had." vClara zou je nooit vergeven, waneer zij wist, hoe valsch ge haar beoordeelt," hernam Herbert. z/Terwijl gij aan' haar twijfeldet, heeft zij dadelijk na hare bevrijdingje geschreven. Ook je moeder deed er een brief bij, zooals ze mij zelf zei. Deze brieven werden natuurlijk naar Saint-Louis ver- zonden, terwijl je hier nu bent. Je ziet, dat je alleen je zelf te beschuldigen hebt." //Doe ik dit dan niet? Welk een schandelijk bedrog van dezeLenoirs,die nu mijneoverstenzijn. 0, Herbert, ik zal mij wreken ik zal hen uit- dagen Zoodat ze je voor den krijgsraad roepeu en je laten fusileeren hernam Herbert bedaard. z/Neen, neen, Traverse, maak nu geen domheid meer. Denk eens aan de strenge krygswetten en laat het aan God over hen te straffen. Alles wat je in ons vorig nummer werd door ons melding gemaakt van eene waarschuwing van den hoofd- commissaris van politie te 'sGravenhage tegen het zich noemende Middenstands-bureau te 's Gravenhage, waarvan houder is zekere M. Pennings en die in advertentien geld ter leen bood of wel liefhebbers opriep voor een winst- gevende betrekking. Bedoelde persoon was terzelfder tijd alhier aan het werk. 'Hij had met een der velen die op zijne advertentien hadden geschreven relaties aangeknoopt en dezen aangesteld tot zijn //agent". In het vooruitzicht van de te verdienen provisie had deze er geen bezwaar in gezien te voldoen aan de gestelde voorwaarde tot het storten van eene borgstelling. Daar de ,/directeur" van het Middenstands- bureau evenwel niet voldeed aan eene gemaakte atspraak, kreeg de //agent" argwaan en gaf den inspecteur van politie van een en ander kennis. De politie toog op onderzoek uit en trof den gezochte aan even voor hij met de Prov. boot n^ar Vlissingen zou oversteken. Hij werd gearresteerd en een onderzoek naar zijne zaken ingesteld, waarbij bleek dat hij waar- schijnlijk ook te Axel //zaken" heeft gedaan. Wat omtrent die zaken bleek gaf grond om hem gevangen te houden en heden naar Middel- burg over te brengen ter beschikking van den officier van justitie. Naar we vernamen heeft de gearresteerde reeds meermalen met de justitie kennis gemaakt. Naar we vernemen zou de gemeentepolitie alhier een goede vangst hebben gedaan door de arrestatie op 4 dezer, van den Belg G. B., die zich hier uitgaf voor een Russischen banne- ling en tegen wien door de rechtbank te Mid- delburg een bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak is uitgevaardigd. Het moet nl. gebleken zijn dat deze ook in BelgiS nog al wat op zijn kerfstok heeft, zoodat het te verwachten is dat de Belgische justitie verzoeken zal hem in hare handen over te geven, zoodra hij met de onze heeft afgerekend. Koewacht. Deze week is de justitie van Dendermonde op //De Pereboom" geweest, een gehucht grenzende aan deze gemeente om een onderzoek in te stellen omtrent het volgende feit. Eenige wildstroopers waren op een avond van de vorige week aan het jagen in de bos- schen van den heer Hans, advocaat te Klein- Sinay. Toen zij door den jachtwachter van genoemden heer betrapt werden, loste een der wildstroopers een schot op hem, waarna zij hun lich uitdraaiden. De boschwachter loste ook een schot en trof een der wildstroopers in het linkerbeen en het aangezicht. Nu namen alien de vlucht, den gekwetste met zich voerende. De boschwachter volgde hun spoor en herken- de de stroopers, die den gekwetste, zekeren A. R., op een kruiwagen over de Hollandsche grens brachten. De genoemde A. R. wordt thans al hier verpleegd. Hij heeft verschillenne hagel- korrels in zijn lichaam gekregen. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Maart de volgende vonnissen uitgesprokeu J. M., schipper te Gent, is wegens over- treding der rijksbelastingen veroordeeld tot J 5 boete of 5 dagen hecht. E. J. v. d. V., oud 31 j., conducteur te Aardenburg, is wegens als voren veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. zoudt willen doen, zou u slechts schade berok- kenen. Wees nu slimmer dan je geweest bent. Bedwing je ter wille van je goede moeder en van Clara." z/Ik zal het doen," beloofde Traverse. //Door dit leven vol gevaren en vermoeienissen zal ik de fout, aan Clara begaan, uitboeten en weer je achting verwerven." //Mijne achting, Traverse, heb je niet ver- loren wanneer ik mij ook een weinig hard tegen je uitliet," hervatte Herbert. u Doch je spraakt van nood en ellende, heb je in Saint-Louis geen geluk gehad z/Ach, Herbert, ook/in dit opzicht ben ik bitter teleurgesteld. Je weet, dat ik van mijn weldoener een aanmerkelijke som gelds kreeg om de reiskosten te dekken en in den begiune te kunnen leven. Eer ik vertrok deelde ik ze met mijne moeder, die door de scheiding van Clara weer in een ongelukkigen toestand geraakt was. Er bleven mij nog 500 dollars over, na mijne aankomst in St. Louis uog 300 en eenige weken later bezat ik niets meer. Weldra kon ik de huur niet meer betalen. Ongelukkig was het ook nog eene arme weduwe, bij wie ik inwoondezij drong niet op betaliug aan doch ik zag duidelijk in welk een grooten nood zij verkeerde, omdat zij van mij geen geld kreeg. Ik troostte mij met de gedachte, dat ik weldra eene drukke praktijk zou hebben, maar helaas daarbij kwam Clara's brief. Nu nam ik spoedig een wanhopig besluit. Om mijne schulden te kunnen betalen, verkocht ik alles wat ik bezat boeken en al mijn kleeren en daarna ging T. S., metselaar te Eede, is wegens als voren veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. P. W. R., oud 47 j., winkelier te Ter Neuzen, is wegens als voren veroordeeld tot 5 boete of 1 dag hecht. J. v. d. K., oud 38 j., veekoopman te Clinge, is wegens smaad veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. P. H. Jz., oud 34 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen hecht. J. M., oud 18 j., arbeider te Clinge (Nederl.) en F. V., oud 18 j., arbeider te Clinge (Belgie), zijn wegens als voren ieder veroordeeld tot 3 dagen gevang. F. W., oud 37 j., koopman te Clinge, be- klaagd van poging tot diefstal, vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam vernietigde gisteren, in hooger beroep, het vonnis der recht bank te Alkmaar, waarbij de ontslagen markt- meester B. uit Hoorn tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op juffrouw Markus en poging tot moord op de dieustbode in het gezin, door het zenden eener vergif- tigde taart. Het gerechtshof veroordeelde B., conform den eisch, tot levenslange gevangenisstraf. Bervorm.de Kerk Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u., Ds. E. Raams Jr. van Hoek. Axel. 9 n. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. A. W. Noest van Hoofdplaat, Bijbelrede en 2 u„ Ds E. Raams Jr. Sas van Gent. 9j u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. u II. 9u.,Ds.Chr. Bruins, BedieningH. Avondm. en 2 u., Ds. Chr. Bruins, Dankzegging H. Avondm. Zaamslag. 9 u. en 2 u. Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Ond-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Wel een weinig voorbarig. Te Groningen hebben een groot aan talingezetenen een //Koningin Wilhelinina-monumenten-fonds" gesticht, ten einde geld op te sparen om in 1923 voor H. M. een standbeeld op te richten. Zondagavond werden de geheele familie Bosch en verschillende kinderen uit drie andere gezinnen plotseling ziek na het gebruik van oliebollen, waarvan waarschijnlijk de olie ver- giftigd is geweest. Zij gevoelden alien vreese- lijke krampen in de maag en pijnen in het hoofd. Gelukkig geraakten zij spoedig tot braking en is hun toestand op het oogenblik vrij wel, behalve die van vrouw Bosch. De olie was gekocht in een winkel op dat dorp en de politie is met het geval in kennis gesteld. ik soldaat worden. om weldra in het eerste gevecht den dood te zoeken." „Dat ge soldaat werdt," hernam Herbert, „is niet meer te veranderen, doch wat 't zoeken naar den dood betreft, laat dit aan anderen over. Ge zult als man van eer uw plicht doen en de blauwe boonen zoo min vreezen als ik zelf, maar moedwillig den dood zoeken zult ge niet, want je weet wie daarom zich dood zou treuren." Alleugs gelukte het Herbert den ongelukkigen Traverse in een betere stemming te brengen ten minste hij schikte zich in zijn lot. Hij beloofde verstandig te zijn, opdat Herbert zjjn strenge overste over hem tevreden zou zijn, waarna beide vrienden scheiden. Herbert gevoelde innig medelijden met zijn ongelukkigen vviend en wa^ er op bedacht, hoe hij zijn toestand dragelijker zou maken. Hij wist de officieren van 't regiment voor hem te' winnen, die alien beloofden, hem volgens zijne kennis en opvoeding te behandelen. Herbert was hiermede echter niet tevreden. Daar 't duidelijk bleek, dat Traverse niet de geringste roeping of neiging voor den soldaten- stand bezat, richtte hij een verzoek om vrijstel- lir.g aan den minister van oorlog. Hij schilderde den jongen dokter als een ongelukkige, die slechts uit wanhoop soldaat geworden was, ter wijl de wetenschap een groot verlies in hem leed. ("Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5