A I g e m e e n \|J Njeuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5582. Binnenland. Gemengde berichten. Zaterdag 11 Maart 1911. 51e Jaargang. Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per Jrie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EE1RSTE BLAD. TWEEDE K A HI E R. Vergadering van Donderdag. Successiewet. De heer Patijn, zijn Woensdag aangevangen rede voortzettende, betoogt dat de wetgever uit dit ontwerp meer kan en mag balen. Het beroep op de beraadslagingen van 1878 beeft geen waarde, want men moet niet voorbij zien, dat Minister Gieichman toen voor de eerste maal de successie in de rechte lijn verdedigde. Spreker zou de successie in de rechts lijn willen opvoeren tot 4 pCt.de progressie zoo willen opvoeren, dat zij 31/3 millioen meer opbrengsten liet successierecht willen doen betalen in twee jaren, zonder bijbetaling van rente. In de zijlinie zou de heer Patijn niet verder willen gaan, dan de Minister voorstelt. Het amendement der sociaal-demokraten wordt door spreker bestreden op dezelfde gronden als door den heer Treub aangeroerd. Dat amen dement is ook spreker te kras. Tegenover de stelling van de sociaal-demo- craten ter aanbeveling van hun amendement, betoogt spreker, en hij toont dit met cijfers aan, dat het aantal kleine erfenissen vermeerdert, en het aantal groote erfenissen afneemt. Ook ontkent hij, dat de meerdere welvaart onder de arbeidende klasse geheel geabsorbeerd wordt door de hooge huren, en de stijging van de prijzen der levensmiddelen. Wat de tijdelijke draagkracht aangaat, betoogt spreker dat het volkomen billijk is, dat iemand die vermogen heeft, en er wat bijkrijgt door een erfenis, welke hem ten deel valt, ook wat meer aan den fiscus betaalt. Praktisch is deze zaak zeer goed te regelen, en spreker hoopt dan ook dat bij een nadere herziening van de successiewet waartoe het naar zijn overtui- ging spoedig zal moeten komen daarmede rekening zal worden gehouden. De heer Middelberg acht de algeheele af- schaffing van het recht van overgang een te radicale maatregel en geen verbetering, maar zal toch met vele mede-antirevolutionnairen voor stemmen. De Minister van Financien, zijn ontwerp ver- dedigende, zet uiteen dat het geen andere presentie heeft dan 's Rijks middelen met ruim een millioen te versterken. De Minister bestrijdt het streven om een geheele klasse van de bevolking uit te zonderen van belastingbetaling, en deze slechts een klein gedeelte der belasting te doen betalen, en de rest door het andere deel te doen opbrengen. Belasting zal steeds gedeeltelijk uit directe en voor een groot deel uit indirecte belastingen moeten worden verkregen, en wel om deze een- voudige reden dat uit de directe belastingen niet alles kan gehaald worden, terwijl de grens eerder bereikt wordt bij directe dan bij indirecte belastingen. In dit verband verdedigt de Minister zich tegen het verwijt van den heer Patijn, dat hij, Minister, op belastinggebied reactionnair is. Zulke argumenten rieken naar de stembus 1913. De Minister zet uiteen dat heffing in de rechte lijn geen kapitaalvernietiging ten gevolge heeft. Betaling van het recht in termijnen acht de Minister niet in het belang van den belastingschuldige, en zou zijn geheel in strijd met het doel van het ontwerp, dat bedoelt den Minister dadelijk aan geld te helpen. Daarom gaat de Minister op dat denkbeeld niet in. Overigens wordt weinig om uitstel gevraagd, terwijl de Minister, als oud-notaris, de ondervinding heeft dat heel veel menschen gaarne een goede plok in de successiebelasting betalen (gelach), en alleen maar klagen als de erfenis niet meevalt. De Minister staat geheel aan de zijde van hen die meenen, dat de uitkeeringen uit levens- verzekering in de Successiewet thuis behooren, maar zulks is voorloopig nog praktisch onuit- voerbaar. Om ook de schenkingen onder levenden onder bereik van de Successiewet te brengen, verdient ernstige overweging, maar is evenmin gemak- kelpk in te voeren. Aan afschaffing van den Successie-eed valt niet te denken. Door afschaf fing zou de betrouwbaarheid der aangifte voor de successie verschrikkelijk verminderen. In het vervolg zijner rede zet de Minister uiteen, dat hij geen beslist voorstander is van successie in de rechte lijn, welke hij nimmer zou hebben voorgesteld, maar waarin hij, nu ze er eenmaal is, berust. Alle theorie van de successiebelasting is echter op dit oogenblik verwerpelijk in de lijn waarin de Minister, zooals hij gezegd heeft, zich in casu uit- sluitend moe^ bewegen, nl. geld te maken. "^Oit is en '"blijft de nuchtere praktijk van het ontwerp. De Minister sluit zich, wat verhooging van het recht van de rechte lijn betreft, onvoor- waardelijk hierbij aan, dat hij niet gebonden is door hetgeen in 1878 door Minister Gieichman te dien aanzien is toegezegd. Vandaar de voorgestelde verschuiving van het successierecht in de rechte lijn. Steeds heeft de Minister het onbillijk gevonden dat de kinderen, die met hun ouders hadden mee- gewerkt tot vorming van een zg. kleinen boedel, door het successierecht in hun kinderlijk erfdeel, door hen zelf mede-gevormd, werden getroffen. Daarom wordt de voorgestelde vrijstelling opge- nomen. Maar deze is niet mogelijk zonder daartegenover als tegenwicht de kinderen, die veel erven, iets meer te laten betalen, dan thans het geval is. Bij successie in de zijlijn staat de Minister ook op het standpunt dat matigheid moet worden betracht en de Regeering niet hooger mag gaan dan 20 pCt. De Minister verdedigt hierna uitvoerig de afschaffing van 't overgangsrecht, daarbij ont- kennende, dat het vast goed en de landbouw daardoor gedrukt zouden worden. Overwogen kan worden om bij de Rijks- inkomsten-belasting den landbonwer minder te treffen dan den bezitter van roerend vermogen. Maar nooit kan de Minister er toe overgaan den landbouwer geheel bij de inkomstenbelasting uit te schakelen. Hierna vangen de replieken aan. TER NEUZEN, 10 Maart 1191. In Zeeland kwamen in de week van 1—7 Maart 9 gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl. 2 gevallen van roodvonk, 1 te Kruiningen en 1 te Poortvliet en 7 gevallen van diphthe- ritis, nl. 4 te Goes, 1 te St. Jansteen, 1 te Kapelle en 1 te Vlissingen. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Volkel, gemeente Uden, is benoemd mej. M. Lambert van Boschkapelle. Philippine. Maandag j.l. hebben zich nog 5 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van hoofd der school alhier, zoodat er nu in het geheel 8 sollicitanten zijn. St. Jansteen, 7 Maart. Ter jaarlijksche veemarkt alhier waren aangevoerd 56 stuks hoornvee, 18 paarden en 13 varkens. De premien werden uitgereikt aan de volgende personen J. Ch. L. Hesters, voor bet grootste getai paarden; L. W. d'Hooghe, voor het grootste getal rundvee; Ch. Janssens te Koewacht voor het grootste getal varkens. Voor het schoonste werkpaard, le prjjs J. Ch. L. Hesters, 2e prijs Pr. van Waes te Koewacht. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs P. v. Dorsselaer, 2e prijs H."Ver- gauwen, 3e priis E. van Acker. Voor het schoonste tweejarig paard, le prijs B. van Acker, 2e prijs C. L. Noens. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs Th. de Block, 2e prijs H. Vergauwen. Voor het vetste stuk rundvee, ]e prijs J. van Goethem, 2e prijs J. de Guchtenaere te Koewacht. Voor den schoonsten springstier, le prijs B. van Acker. Voor de schoonste hokkeling, le prps J. de Guchtenaere te Koewacht. Voor het schoonste veulen, le prijs Al3 van Dorsselaer. De personen waar geen woonplaats bij ver- meld staat wonen alhier. Groot w^s het bezoek van kooplui en vreemden die aan herbergiers en verdere neringdoenden een voordeeligen dag bezorgden. Hontenisse. Er is ruzie in de hut Eenige jaren geleden sloten de handboog- schutterijen uit deze en de aangrenzende ge- meenten een bond, ter behartiging der schut- terijbelangen en ter vaststelling der dagen, waaropde aangesloten gezelschappen hunne prijsverschietingen zullen houden, waarbij met ieders belang zooveel mogelijk rekening wordt gehouden, en waardoor voorkomen wordt, dat er op eenzelfden dag geen twee tegelijk plaats hebben de schutters maken gaarne alle prijsver schietingen mede De zaak marcheert't Behoeft niet te verwonderen, dat de doelboogschutterijen dit prachtige voorbeeld zouden trachten na te volgen ook voor naar geldt het Vereenigt u". Er werden dan ook besprekingen gehouden tusschen een tiental doelboogschutterijen van hier en uit den omtrek over de belangen der betreffende schutterij, en dezer dagen zou de vergadering plaats hebben, waarop definitief ieders dagen voor prijsverschietingen zouden worden vastgesteld. Maar helaas was er onderde 10 schutterijen ten volstrekt niet zuiver op de graat, onder de 10 vereenigingen bleken er wel drie te zijn die verraad wilden plegen aan de locale doelschutterij- belangen, slechts denkende aan haar eigen ik Noodelijk vergaderden zij geheimelijk, ver- deelden onder haar drieen de vetste brokken uit den pot, dat zijn de Zon- en feestdagen waarop de meeste schutters te wachten zijn, annonceerde deze verdeeling bij groote plak- brieven, en durfde zelfs zonder blikken of blozen die plakbrieven zenden naar de cafe's, waar hare be- drogen zusters zijn gevestigd. Brutaal, niet waar Begrijpelijkerwijze zijn zij (de plakbrieven) niet op de beste plaats tegen den wand gehangen integendeel. Hier werd er een woedend ver- scheurd, daar een in de kacbel gegooid, elders naar een plaats gebracht, die zelfs door een vorst regelmatig dient te worden bezocht. De bedrogenen gaan echter verder Er verluidt van ernstige planneu om de ge- hate plakbrieven verwijderd te krijgen uit de de cafe's waar ze nog hangen. Ze gaan nog verder. De plakbrieven van hare schietingen worden zusterlijk alle zeven naast elkaar gehangen op de eereplaats der cafe's als 't kan men is in combinatie beleedigd, en zal zich nu ook ge- combineerd ter verdediging aandienen. Ze gaan nog verder of liever ze zullen nog verder gaan. Een der drie vereenigingen (ik mag geen naarn noemen, nieuwsgierige lezer) zal een luisterrijke prijsschieting geven bij gelegenheid der kermis in hare parochie. Echter zal die dag niet alleen de hare zijn, volet rekt niet Want haar naaste gebuur, een der zeven ge zelschappen, zal nu dien dag ook luisterrijke prijsverschieting houden, en een ander der zeven gezelschappen, meer verwijderd wonend, zal natuurlijk de protest-luisterrijk prijsverschieting met zijne tegenwoordigheid vereereu, komende op een grooten camion, met vlaggen getooid en men zal joelende en manifesteerende en demonstreerende rijden voorbij de bedoelde luisterrijke prijsverschieting van een der drie gezelschappen Ja, ja, zoet is de wraak Ze gaan nog verder. Men is wachtende de dingen, die komen zullen. Zwartgalligen spreken zelfs vau een duel op den edelen doelboog tusschen de kemp- haneu der twee partijen wel interessant, niemals dagewesen. Anderen zien de zaak niet zoo donker in, en gelooven aan de mogelijkheid dat met de komende warme dagen, de dagen der prijsver schietingen, de oneenigheid met stroomen bier zal worden weggespoeld De toekomst is gesluierd. Door den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. is bewerkt, dat sinds eenige maanden zijne leden gebruik kunnen maken van de onderlinge onge- vallen-verzekering van den Noord-Brabantschen Boerenbond. Op 1 Maart j. 1. waren 6 afdeelingen van den R. K. Boerenbond bij die verzekering aange sloten, en hadden op dien datum verzekerd 263 personen, met een gezamenlijk jaarloon van 80070. Naar wij vernemen zullen binnenkort weer een paar afdeelingen aansluiten, en in de af deelingen, die aangesloten zijn, zoowel het aantal verzekerde personen als het verzekerde jaarloon belangrijk stijgen. Reeds voor 7 ongevallen werden de verzekerde gelden uitbetaald. Half Wijk (bij Maastricht) was Zaterdag- middag te hoop geloopen om getuige te zijn van het visschen van een lijk, dat de Maas kwam afdrijven. Ten zuiden van het Stadspark was het al gesignaleerd," en velen spoedden zich reeds naar den griend, om daar bij het ophalen tegenwoordig te zijn. Enkele politiemannen richten hun schreden in versnelden pas even- eens naar den Maasoever, diep door modder en water baggerende. Hoe dichter het lijk de Maasbrug naderde, hoe meer aandacht het publiek schonk aan het cadaver. Met uitgerekte halzen hing het het publiek nl. over de brug- leuning. Daar nadert het de brugvoortge- jaagd als een speelbal door de golven. loen 't de brug gepasseerd had aan den Wijkeroever, maakte het lijk enkele salto-mortales in een draaikolk, draaide als een tol in het rond, ging beurtelings op hoofd en beenen staan, als de beste circus-kunstenaar, en schoot dan pijslsnel de vaargeul in, bleet echter, ten spijt van agenten en publiek op eerbiedigen afstand van de droge plekken op den griend, en zette zijn reis in de richting van Borgharen ongestoord voort. Even voorbij de spoorbrug tegenover de zink- witfabriek, werd het lijk door schippers, die op hun qui vive waren geweest, opgepikt. Het bleek toen te zijn eenvogelverschrikker. Een ernstige snppartij heeft Woensdag in den vroegen morgen plaats gehad te Bonchenj hoofd. onder Hoeven (N.Br.). Twee zwervers hadden bij den landbouwer H. in een hooischelf geslapen. Toen ze 's morgens halfvier ontdekt werden, zijn een hunner door de zoous van den landbouwer drie steken in den rug en een in den hals toegebracht. De andere zwerver kon de vlucht nemen. De zwaar gewonde heeft zich nog een eind voortgesleept, is daarna gevonderi en in het gasthuis te Etten opgeuomeu. De andere persoon heeft dadelijk aangifte bij de marechaussee gedaan. De daders zijn in hechte- nis genomen en hebben een bekentenjs afgelegd. Zekere B. V., te Putten, die met zijn 89- jarige moeder samenwoont, was Zondag-morgen naar de kerk geweest en heeft met de oude vrouw, kofiie drinkende, woorden gekregen en haar toen met een kom naar het hoofd gegooid, waardoor ze een bloedende wond bij een harer oogen kreeg. De oude vrouw is toen bij een der buren ingevlucht en later naar de woning vervoerd van een harer andere kinderen. 's Middags hebben verschillende personen de woning van B. V. zoodanig met steenen bewerkt, dat er geen ruit is heel gebleven. Ware de politie er niet bij te pas gekomen, dan zou het met V. zeker slecht zijn afgeloopen. Door een papegaai gered. Een gezin in de Churehstreet, te Londen, ontwaakte bij nacbt door het schreeuwen van den papagaai. loen ontdekte men, dat er brand was en de woning reed3 vol rook stond, zoodat de menschen zeker omgekomen zouden zijn, wanneer Lorre hen niet gewaarschuwd had. Dezer dagen trok een wagen, zwaar be- laden met oude meubelen, over de grenzen bij COIRAIT. ••it blait verschijnt nanndnv, Wuen«d«K- en rijdawavonrt, nilKeionil rd up FeestditKen. hij de Kir in a I*. J. UK *»K dAH'BK te Ter Menien^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1