No. 5579. Ter Neuzensche Ccurant. Zaterdag 4 Maart 1911. 5I1' iaargang. Binnenland. F etjTll~b tITn. OVSEWIIIIISIA SEEIJB. Gemengde berichten. TWBBDB BLAID. GRONDBELASTING. Predikbeurten. Woensdag 8 Maart 1911 (Biddag). recItszakeh. Zondag 5 Maart 1918. De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatablad no. 82) tot regeliug der Grondbeiasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en 8chatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aas ieder, wiens eigendommen iD die staten vermeld zijn, eene kennisgeving zal worden gezonden. Ter Neuzeu, den 4 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Bij de Kamer is een ontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld een debietrecht op tabak te gaan heffen. Het komt vrij wel overeen met hetgeen daar- omtrent is meegedeeld. De belasting zal wovden geheven van ieder die tabak in het klein verkoopt. Daaronder wordt mede verstaan verkoop van tabak bij iedere hoeveelheid, aan personen die niet zelf daarin handelen. Onder tabak" wordt ver staan tot verbruik bereide tabak, en mede sigaren, sigaretten, karotten en snuif. De ver koop wordt onderscheiden ina. verkoop als winkelier, logement-, koffiehuis-, buffet- of kioskhouder en b. verkoop op iedere andere wijze. De belasting bedraagt 10 pCt. van het debiet. Het belastiugjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. De verkoopers moeten debietregisters houden, die zijn in te richten en bij te houden volgens by algemeenen maatregel van bestuur te bepalen voorschriften. Binnen vijf dagen na afloop van het belastingjaar wordt het debietregister ten kantore van den ontvanger ingeleverd. Daarna volgt de definitieve aanslag in de belasting, maar in het begin van het jaar heeft een voor- loopige aanslag plaats, bij wijze van schatting, zoodat dadelijk kan worden betaald. Na afloop van het jaar wordt het verschil, dat te veel of te weinig betaald mocht zijn, dan verrekend. De heffing vangt, volgens het ontwerp, aan op 1 Januari 1912. De wet zal heeten ffTabakswet." De opbrengst van de belasting wordt op 2 millioen geschat. TEll NEUZEN, 3 Maart 1911. Voor de herhaalde oproeping van een onderwijzer met akte Fransche taal aan school B alhier hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Voor de oproeping van sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan school A alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Bij Kon. besl. van 20 Februari is de vereeniging //Woningbouw" gevestigd te Axel, toegelaten als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Onder de gemeente Groede aan de ,/Oude Menne" is Woensdagmiddag een 81jarige man, terwijl bij bij de kachel zat in brand geraakt. Op zijn hulpgeroep schoten dadelijk de buren te hulp, die er in mochten slagen de vlammen te dooven. De man bekwam ernstige brandwon- den, zoodat men het ergste vreest. Boschkapelle. De heer P. B. v. Eerdenburg is benoemd tot onderwijzer aan de St. Bavo- school te Haarlem. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden de zaak behandeld tegen den dameskleermaker R. te Ter Neuzen beklaagd van overtreding der personeele belasting door het te weinig aangeven van een haardstede. Dank aan zijn krachtig gestel, kwam Mac Donald, nadat men hem met water begoten en van 't bloed gereinigd had weer spoedig bij. Toen later de sheriff met zijn lieden kwam, werd hij op een baar gelegd en door de negers van den majoor onder geleide van de politie naar Tip-Top gebracht om daar onder genees- kundige behandeling en tevens achter slot en grendel gebracht te worden. Oapitola vroeg elken dag naar den toestand van Mac Donald, 'lot haar groot genoegen vernam zij spoedig, dat hij beterde. Het akelige tooneel, het geopende valluik, stond haar nog altijd voor den geest en ze had medeljjden met den ongelukkige, die van zijne zware verwondingen slechts genas, om later den dood aan den strop te kunnen ondergaan. //Ik heb medelijden met den roover, oom", zei Capitola vaak tot groote ergeruis van den ouden majoor. //Duizendmaal liever ware het mij, dat Mac Donald nog vrij ware, in plaats De arabteuaar van het openbaar ministerie vorderde veroordeeling van beklaagde tot eene boete van f 100. De advocaat van beklaagde pleitte vrijspraak, terwijl de beklaagde in een uitvoerig betoog uiteenzette dat van geen overtreding sprake was daar bedoeld vertrek was aangebouwd aan de huiskamer en gebruikt werd als werkplaats dus niet in de termen der belasting viel. Voor de vijfde Kamer der arr. rechtbank te Amsterdam had zich heden te verantwoorden een landlooper die den Minister van Marine tijdens zijn verblijf in het buitenland een brand- brief schreef en dreigde het huis van Z.Exc. in brand te steken als hem niet 60 werd uitbetaald. Het O. M. eischte 10 maanden gevangenis- straf. Uitspraak 19 dezer. Door de rechtbank te 's Hertogenbosch is tegen S. J. M. G., geboren te Waalwijk en aldaar candidaat-notaris, reebtsingang verleend met bevel tot gevangenbouding wegens het plegen van verduistering door valschheid in geschrifte tot een bedrag van f 10,800. Daar de verblijfplaats vau G. thans onbekend is verzoekt de officier van justitie opsporing of bericht. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. I*. Zaamslag. Zaamslag. Hoek. Ifervormde Kerk. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. 9J u., Ds. J. B. T. Hugenkoltz tan Axel. 2 u., Ds. J. B. T. liugenholtz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds E. Raams Jr. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma, Voorbereiding H. Avondm. en 2 u., leesdienst. 9 u., Chr. Bruins Voorbereiding H. Avondm. 9 u., Ds. Hamming en 2 u. Ds. A. H. v. d. Kooi van BergeD op Zoom. (Kerk Axelsche straat). 9 u., Ds. A. H. v. d. Kooi van Bergen op Zoom en 2 u., Ds. R. Hamming. (Kerk Ter Neuzensche straat). 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswij kstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., dhr. Neerbos van Opheusden. Oud-Gere for meer de gemeente (Vlooswij kstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Evangelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. J. H. Lammertsma van Axel. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. L. Boone van St. Philipsland. Lokaal „Eben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., dhr. J. J. Kense. Hervormde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr, Biddag voor het gewas. Gereformeerde Kerken. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma en 5} u., Ds. K. J. Kapteijn van Giesendam, Biduur voor de Zending. Gereformeerde gemeente (Vlooswij kstraat). Ter Neuzen. 9 u. en 6 u., Ds. Jansen van Barneveldt. De Woensdagavond te Vlissingen binnen- gekomen dagmailboot //Koningin Regentes" raakte met de kastbalk tegen den hoek van den zuidelijke ponton. Tengevolge hiervan brak een der kettingen, welke de ponton met den wal verbinden. Door den krachtigen stoot van hem door mijne bemiddeling aan zulk een vreeselijk uiteinde blootgesteld te zien."u We zullen later zien, hoe ver Capitola in haar medelijden ging we nemen nu van haar afscheid en brengen onze vriendelijke lezers en lezeressen in het volgende hoofdstuk naar het leger in Mexico, waar ons Herbert Greyson en ook de beide Lenoirs reeds voorgegaan zijn. ZES-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. De inlijving van Texas bij de Vereenigde Staten had tusschen Mexico en de Unie een oorlog doen ontbranden, tengevolge waarvan generaal Scott aan Rio Grand een nieuw, het zoogenaamd Veracruz-leger te zamen trok, waarmee bij de hoofdstad van Mexico wilde innemen. Ook Herbert Greyson had bevel gekregen over een regiment en begaf zich na het kort verlof naar 't leger; hij had dus gelgenheid, spoedig de eerste lauweren te plukken in den veldtocht, die den 1 Januari 1847 begon. Doch bij zijne aankomst deed hij de treurige ondervinding op, dat juist kapitein Lenoir het bevel voerde over zijn regiment en dat zijn zoon Craven adjudant was. Hij was dus in banden zijner bitterste vijanden. werd de brug naar boven gedrukt en van alle kanten vlogen de stukken ijzer en bout van fie ponton af. De zich op de ponton bevin- dende menschen verlieten zoo vlug mogelijk de ponton, De brug welke meer dan een meter in de hoogte werd geduwd, werd ook gedeeltelijk op het bordes geschoven, waaraan de brug bevestigd is. Het ongeluk bepaalde zich alleen tot mate- rieele schade, welke zeer aanzienlijk is. De //Koningin Regentes" bekwam in het ge- heel geen averij en is gistermorgen dan ook weder van Vlissingen vertrokken. De boot is even- wel niet van de zuidelijke ponton kunnen afvaren, doch van de nachlponton vertrokken. Omtrent den omvang van de schade is nog niets met zekerheid te zeggen en zal vanwege den waterstaat daaromtrent eerst een nauw- keurig onderzoek moeten worden ingesteld. Woensdag heeft een onbekend gebleven man in de Korte Leidsche straat te Haarlem een meisje op den grond geworpen en een touw om den nek gestagen. Voorbijgangers hebben het meisje, met touw nog om, gevonden. Een bejaarde vrouw op Urk, verwondde een hand, niet noemenswaard, aan de kachel. Kort daarna begonnen hand en arm zoo dik te worden en te kleuren, dat geneeskundige hulp ingeroepen werd en deze kwam toen al- reeds te laatblijkbaar tengevolge van bloed- vergiftiging is de vrouw overleden. Te Landsmeer (N;-H.) is een 3jarig docb- tertje van den heer A. Goede Woensdagnamiddag in aanraking gekomen met een petroleumtoestel; de kleine geraakte in brand en is overleden. Te Breda is bij gelegenheid van carnaval, op een zeer eigenaardige manier gewerkt voor de kas van Kindervoeding. De heer Van Waege- ningh, kapitein-apotheker, en zijn echtgenoote hebben, met hun kinderen, die in Italiaansch costuum waren, de twee carnavalsdagen een rond- gang door de stad gemaakt met een draaiorgel, dat op een wagentje was geplaatst, door een paard getrokken en door een paar meisjes „bediend" werd. De jongste spruit van de familie v. W. lag in een mandenwieg op het orgel, met een mar- motje en een busje in de handjes, de drie overigen bezigden een schelp om te //bedelen5*X Aan het orgel hingen borden, waarop de woorden //Voor Kindervoeding. Er is 225 ontvangen. Te Leiden werd een persoon op de markt een portemonnaie gerold. Dit is nu niet zoo bijzonder, maar dat de zakkenroller de Iedige portemonnaie in des eigenaars zak weder terecht deed komen is wel een staaltje van behendigheid uat nog niet vaak is voorgekomen. Een drankwetskwestie, die aanleiding gaf tot een poging tot doodslag Een vergunninghouder uit de Haarlemmer- poortbrug te Amsterdam had in zijn cafe een zetbaas geplaatst en was gaan wonen op een bovenhuis, boven het cafe. Dit bovenhuis had zijn opgang naast het cafe, doch er bestond geen verbinding tusschen de woning van den vergunninghouder en de localiteit, waarvoor de vergunning verleend was. Bovendien woont de vergunninghouder op laat ons zeggen nummer 15, terwijl het cafe nummer 14 draagt. Ingevolge de Drankwet moet de vergunning houder, die zijn bedrijf door een zetbaas laat uitoefenen, in het huis wonen, waarvoor de vergunning verleend is. Dit nu was hier niet het geval en de ver gunninghouder ontving dan ook een aanschrijving van het gemeentebestuur. Om nu tusschen zijn woning en het cafe verbinding te krijgen, droeg de vergunning houder aan een timmerman op in den houten tusschenwand tusschen zijn trapportaal en het cafe een deur te maken. Op een goeden morgen verscheen dan ook een timmermanskneeht, die den tusschenwand begon door te zagen. De zaak liet zich niet meer veranderen en Herbert zag in, dat hij zich in't onvermijdelijke schikkea moest. Daarom nam hij 't voornemen den kolonel zooveel mogelijk te ontwijken en hem steeds de eer te geven, die de meerdere van den ondergescbikte toekomt. Ook tegen Craven zou hij vriendelijk zijn, zooals 't onder offlcieren van gelijken rang past, zonder echter omgang met hem te maken. Tot zijne groote verbazing ondervond Herbert echter, dat de twee Lenoirs zells zeer hoffelijk jegens hem waren. De eenige verklaring, die hij zich hiervan geven kon, was, dat ze wellicht hierdoor zijn stilzwijgen wilden verkrijgen over 't gebeurde in de boschkapel van Tip-Top. Want die zaak was niet erg geschikt om onder de offlcieren eene bijzondere achting voor den kolonel en zijn zoon op te wekken. Inderdaad was dit 't geval. Om deze reden behandelen ze hem zoo hoffelijk, ofschoon ze hem in 't hart den bittersten wrok toedroegen. In New-Orleans had kolonel Lenoir bevel gekregen een aantal vrijwilligers in't regiment op te nemen en hen in den wapenhandel te oefenen. Op zekeren dag toen Herbert naar de oefe- ningen der jouge manschappen stond te kijken, Dit was echter niet naar den zin van den zetbaas die op niet al te besten voet stond met den vergunninghouder en met dezen in proces lag. Een revolver nemend, loste de zetbaas twee schoten in de richting van den timmermans kneeht, die aan den anderen kant aan het werk was. Een der kogels bleef in den wand steken, de tweede ging door een opening heen, die de timmermanskneeht reeds in den wand gemaakt had en vloog rakelings langs het hoofd van den werkman. De politie kwam er bij te pas. Tegen den vergunninghouder werd proces- verbaal opgemaakt wegens poging tot inbraak terwijl de zetbaas geverbaliseerd werd wegens poging tot doodslag. De revolver, een wapen van zwaar kaliber, werd in beslag genomen. De justitie werd van de zaak in kennis gesteld met het gevolg dat de zetbaas een dagvaarding ontving om voor den rechtercommissaris te verschijnen wegens poging tot doodslag op den timmermanskneeht. Het cafe is thans gesloten (Hbl.) z/Nood maakt vindingrijk", zegt het spreek- woord. En dit is dikwijls waar gebleken. Doch ook, als men niet in nood zit kan men zeer vindingrijk zijn. Een goed voorbeeld daarvan is het bestuur van de ijsclub //De Kampioen" te Zaandam. Deze club lijdt weliswaar evenals alle andere Hollandsche clubs aan ijsnood, doch geldnood beeft zij niet. Hoe nu den leden een winter- wedstrijd te organiseeren en zoodoende den onderlingen band te versterken Wedstrijden op rolschaatsen, zooals verleden jaar, waren al oud. Daarom organiseerde zij een rutschbaan- wedstrijd. In de betrekkelijk kleine zaal van Cafe //Prins Hendrik" was een van stevighout getimmerte, waarop twee paar rails waren aan- gebracht. Daarlangs bewogen zich 2 wagentjes in elk waarvan de deelnemers gepaard, heer en dame, plaats namen. Boven hun baan hingen aan touwtjes diverse voorwerpen en wie daar van onder het rijden de meeste greep, was overwinnaar, 63 paar hadden zich laten in- schrijven, die elkander onder veel gejuich en groote vroolijkheid van het overtalrijk publiek bekampten van 7 uur tot 11 x/s uur. De verschillende paren kregen alien een kunst- voorwerp als prijs doch het mooie van den wedstrijd lag daarin, dat zij kampten ten behoeve van behoeftige weduwen, waarvan er 73 Don- derdag een flinke hoeveelheid levensmiddelen ontvangen, verschillend van grootte, naarmate het succes van het rutschbaanglijdend-paar, dat voor haar optrad. In een veld nabij Moolenbeek (Brussel), heeft men het lijk gevonden van een jonge geworgde vrouw in carnevalscostuum. De jonge man, met wien men haar den vorigen avond nog vroolijk op straat had gezien, vond men opgehangen aan zijn bed. Te Conde was Maandagmorgen een werk man van een stokerij op een ketel geklommen om een mand met draf te vullen, toen hij op- eens het evenwicht verloor en in den ketel viel. De draf was tot 100 graden heet gestookt. Men moest den ketel heelemaal ledigen om den werkman weer te vinden. De ongelukkige had natuurlijk reeds opgehouden te leven. Te Panama is een brutale bankdiefstal gepleegd. Eenige personen huurden vier maan den geleden een kamer in een hotel achter de bank, en onder voorwendsel, dat zij electrische ingenieurs waren, legden zij in de baukgebou- wen electrische geleidingen. Tegelijk groeven zij een tunnel naar de kluis van de bank. Eergisteren was de kassier niet instaat de kluis te openen, daar de deur aan de binnenzijde was versperd. Eindelijk werd de deur geforceerd, en de kassier vond een opening in den vloer. Ook vond de politie werktuigen en kleedingstukken, die aan de drie Amerikauen behoorden, die de kamer hadden gehuurd. De dieven hadden 17.000 dollars gestolen. Den vorigen dag hadden zij een motorbootje voor 2OO0 dollars gekocht, namen geweren, revolvers en ammunitie aan boord en vertrokken haastig naar het zuiden. Zij passeerden de kust van Columbia omstreeks middernacht. Twee politiebooten zijn vertrokken om de dieven aehterna te zetten. Een afschuwelijke misdaad is te Dam- premy, in het land van Charleroi, gepleegd, waarvan een vroegere landgenoot het slacht- bemerkte hij een vrijwilliger, wiens gang en houding hem bekend voorkwamen. Na eenige schreden deed de aanvoerder der afdeeling een wending maken en nu zag Herbert den jongeling in 't gezicht. De vrijwilliger in dat grove soldatenpak was wie beschrijft zijne verbazing Traverse, de verloofde van Clara Day. Beschaamd sloeg deze de oogen neer, toen hij zijn vriend bemerkte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5