A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VlaandereR. No. 5579. Zaterdag 4 Maart 1911. 51e Jaargan^. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EBBSTE BXjA-XD. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De behandeling van het. wetsontwerp tot be striding van de zedeloosheid wordt heden voort- gezet, en wel over de afdeeling koppelarij. Bp artikel 6 wordt door de Regeering voor- gesteld een nieuw artikel 250bis W. v. S., waarbij eenmaximum straf wordt bedreigd van 3 maanden of 300 boete tegen hem, die van het opzet telijk teweegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen met derden, een beroep of ge- woonte maakt. Op dit artikel is een amendement voorgesteld door den heer De Geer reeds gister toegelichtstrekkende om bovengenoemde maximum-straf te verhoogen tot 2 jaren of f 6000 boete. De heer Van Doorn klaagt over de onvoldoende voorbereiding van dit wetsontwerp. Spreker verklaart zijn stem niet aan het artikel te kunnen geven. De heer Helsdingen betoogt, dat een bordeel- verbod niet helpt tegen de prostitutie. De heer Yan Sasse van Ysselt geeft een wijziging aan, strekkende om in art. 250ter eenvoudig te bepalen, dat vrouwenhandelstrafbaar is met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren. De Minister erkent, dat het houden van een bordeel te gering gestraft wordt met 3 maanden gevangenisstraf of f 300 boete. Daarom wijzigt hp de maximumstraf van art. 250bis in 1 jaar gevangenisstraf of f 1000 boete. Aan den heer van Doorn antwoordt de Minister dat, als de Kamer verlangt dat art. 250ter worde teruggenomen wegens te late indiening, de Minister dan daartoe bereid is. Met een wijziging, als door den heer Van Sasse van Ysselt bedoeld, zou de Minister zich kunnen vereenigen, indien men er in slaagt een redactie te vinden, waardoor de bedoeling van het artikel (ook de voorbereiding voor het nit- leveren van ronselaars) behouden blpft. De beer Limburg gevoelt er veel voor om, zooals de heer Van Sasse van Ysselt wil, eenvoudig strafbaar te stellen den handel in vrouwen, want dan zal niet alleen strafbaar zijn het voltooide misdrijf, maar ook de poging. De commissie van rapporteurs (waarvan de heer Van Sasse van Ysselt voorzitter is), stelde nu als amendement voor art. 250ter te lezen z/Vrouwenhandel wordt gestraft met gevangenis straf van tenhoogste vijf jaren". De heer De Geer trekt, nu de Minister door verhooging van de maximum-straf aan spreker's wensch is tegemoetgekomen, zijn amendement in. De Minister neemt het amendement der com missie van rapporteurs over, nadat de heer Van Sasse van Ysselt verklaard had te aanvaarden de interpellate van den Minister. Zonder stemming worden hierop de artikelen 250bis (bordeelverbod) en 250ter (vrouwen- handel-verbod) aangenomen. Bp het verdere debat trekt de heer De Geer na een korte gedachtenwisseling met den Mi nister, zijn amendement in, om strafbaar te stellen met ten-hoogste f 300 boete het be- zoeken van een bordeel- of rendez-vous-huis, dat in strijd met het heden aangenomen art. 250bis wordt gehouden. Goedgekeurd wordt het artikel, waarbij straf baar wordt gesteld met hechtenis, de souteneur, die uit de ontucht van een publieke vrouw voor- deel trekt. Hierna komt aan de orde de straf baarstelling (met een maximum van 3^ jaar of hoogstens 4000 gulden boete) van den abortus. Hierop is o. a. een amendement-van Hamel- Borgesius voorgesteld, om aan dat artikel een bepaling toe te voegen, dat niet strafbaar is de geneeskundige, die handelt zooals naar redelijk inzicht is geboden of toegelaten door de regelen van de geneeskunst. De heer Van Hamel, het amendement breed- voerig toelichtende als een uitzondering welke noodig is, juicht overigens de strafbaarstelling toe. De heer Van Wijnbergen acht het amende ment niet noodig. Maar buitendien acht hij het gevaarlijk een rechtvaardigingsgrond in het artikel op te nemen. De Minister bestrijdt het amendement even- eens. De medicus blijft van zelf uitgezonderd, gelijk hij reeds bij zoovele artikelen van het Strafwetboek is uitgezonderd. De heer Van Hamel constateert dat thans van de Regeeringstafel zoowel als door een lid der reehterzijde erkend is, dat het beroepsrecht van den geneeskundige vaststaat, gelijk door spreker steeds is gedoceerd, en in zijn boek is verdedigd, trekt zijn amendement in. Na eenig verder debat wordt het regeerings- artikel betreffende den abortus zonder stemming goedgekeurd. In behandeling komt als nu de kwestie van het hazardspel, nl. een nieuw artikel 254bis, waarbij met hoogstens 2 jaar gevangenisstraf of geldboete van hoogstens 6000 wordt gestraft lo. hij die het opzettelijk aanbieden of geven van gelegenheid tot hazardspel als bedrijf uit- oefent2°. hij die opzettelijk het publiek ge legenheid tot hazardspel aanbiedt of geeft, of opzettelijk in een onderneming daartoe deelneemt onverschillig of het gebruik maken van die ge legenheid al dan niet van eenige voorwaarde of van de machtneming van eenigen vorm af- hankelijk is gesteld 3°. hij die het deelnemen aan hazardspel als bedrijf uitoefent. Op deze bepaling is door den heer Van Vuuren een amendement voorgesteld om, in tegenstelling met de bedoeling van het Regee- ringsartikel, het wedden bij paardenwedrennen wel strafbaar te stellen. TER NEUZEN, 3 Maart 1911. In de afgeloopen week kwamen in Zeeland 12 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 5 gevallen van roodvonk, 1 te St. Annaland, 3 te Cadzand en 1 te Vlissingen, en 7 gevallen van diphtheritis n.l. 1 te Hontenisse, 1 te Kar- tendijke, 1 te Koewacht, 1 te Vlissingen, 1 te Westkapelle en 2 te Zierikzee. Hoek, 2 Maart. Bij de heden gehouden aan- besteding van hulpmeststoffen doordeLandbouw- vereeniging .Landbouwbelang" alhier zijn aan- nemers gewordenvan de superphosphaat de heer L. Eversdijk te Biezelinge voor j 2,56, van de kunstmest de heer W. Bedet te Ter Neuzen voor 7.90 en van de Chilisalpeter de heer D. Scheele te Ter Neuzen voor f 10,86, alles per 100 kilo en vrij op het voertuig te leveren. St. Jansteen, 2 Maart. Gisterennamiddag miste de landbouwer A. van Gassen alhier zijn knaapje dat voor het eerst de school had bezocht. Spoedig werd naar alle richtingen metrijwielen onderzoek gedaan, doch geen spoor van het ventje kon ontdekt worden. Tot nog toe voor de onrustige ouders geene opheldering. De politie is mede op onderzoek uit. Men vreest het ergste. Nader meldt onze correspondent dat het knaapje Donderdagvoormiddag is gevonden te Belcele (Belgie), waar men het kind dat op den weg van school naar huis verdwaald was, achter een boom gezeten, had aangetroffen en in eene woning had opgenomen en verpleegd. Natuurlyk was de blijdschap der ouders groot. Men schrpft ons uit Middelburg: Op een der avonden dezer week begaf zich de dienstbode van een familie in onze stad te ongeveer 10 uur naar haar slaapkamer om uit te rusten van haar dagtaak. Is anders die gang naar boven voor haar een ongestoorde, ditmaal werd zjj althans volgens hare verklaringen op den trap door een manspersoon aangerand, die haar een paar stompen toebracht. Hevig verschrikt vluchtte het meisje naar haar kamertje, en eerst nadat zjj eenigszius van den schrik bekomen was, riep zij om hulp. Eerst verscheen mevrouw, toen mynheer en deze spoedde zich naar het politiebureau. Spoedig waren tweedienaren van den Heiligen Hermandad ter plaatse en een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, kamers, kelders, zolders, aangrenzende werkplaats, alles werd onderzocht. Van den man was echter geen spoor te vinden. Daar de dienstbode zeer pertinent in hare verklaringen was, is nog niet uitgemaakt of men met een sterk werkende fantasie te doen heeft, of dat er werkelijk onraad is geweest. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P. v. B., oud 28 j., landbouwer te West- dorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. C. J. R., oud 20 j., dienstknecht te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot J 3 boete of 3 dagen hecht. T. S., oud 23 j., metselaar te Eede, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. E. d. C., oud 54 j., bakker te IJzendijke, beklaagd van mishandeling, vrijgesproken. De korporaal C. S. te Middelburg was eenigen tijd geleden gedeserteerd en naar Ant- werpen gevlucht. Dezer dagen meldde hij zich weer aan en werd opgesloten. Daar scheen hij echter later spijt van gehad te hebben, want Dinsdagmorgen was wmeneer" weer gevlogen. De politie, telefonisch gewaarschuwd dat hij het laatst op het Molenwater was gezien, stelde onmiddellijk in die richting een onderzoek in. Daar werd de vluchteling werkelijk ontdekt. Een inspecteur en twee agenten per rijwiel hielden een jacht op hem en het gelukte hem te grijpen. Hij werd nu geboeid opgesloten, daar hij te kennen gaf zich van het leven te willen berooven. Dinsdagmorgen ruim 5 uur is de bascule van de nog tamelijk nieuwe ijzeren ophaalbrug, die ligt over de Bussummer trekvaart ter hoogte van de haven van Bussum, neergestort, juist nadat de trein van de Gooische stoomtram van Huizen naar Bussum gepasseerd was. De laatste goederenwagen bekwam nog eenige schade persoonlijke ongelukken kwamen echter, gelukkig niet voor. Het tram- en personenverkeer is, waarschijn- lijk wel voor eenige dagen, gestremdook kunnen geen sckepen passeeren. Met de op- ruiming en herstelling is onmiddellijk aange- vangen. Woensdagochtend is schipper A. V., van een baggermachine van de firma V. B., liggende in de Keilerhaven te Rotterdam, bij het verhalen van een zandbak, met het rechteronderbeen in een staaldraad verward geraakt. Dat been werd hem beneden den enkel afgeknepen. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Twee jongens uit Amsterdam, van 10 en 12 jaar, verscholen zich Zaterdag tegen den regen in een der wagens van een goederen- trein, waar zij in slaap vielen, en maakten zoo- doende onvrrjwillig de reis mee naar Apeldoorn. Zij werden onder politiegeleide weer naar Am sterdam gebracht. Omtrent het Zondagavond te Bergen op Zoom op een bal-masque voorgevallene meldt de //Bergen op Zoomsche Courant" het volgende: Op het bal bevond zich o. a. een groep vrouwelyke toeristen met een gids, de costumes waren rondom met watten afgezet, imiteerende witte en grijze bont. Toen het gezelschap zich in een der nevenzalen, grenzende aan de bal- zaal bevond, moet een dier dames in aanraking zijn gekomen met een lucifer, waardoor ze p'lotseling in lichte laaie stond, terwijl de brand in een ommezien tot hare gezellinnen oversloeg met het Ireurig gevolg dat van de zes, vier lichte en twee ernstige brandwonden bekwamen. Het ge- zicht van brand deed een groote pauze in de bal- zaal ontstaan, doch gelukkig verloren de jonge dames hare tegenwoordigheid van geest niet twee liepen zelfs brandend Daar buiten, rukten zich de costumes af en werden door een paar voorbijkomende heeren geholpen in het blus- schingswerkmet hunne overjassen doofden deze de vlammen. Direct werd heelkundige hulp ingeroepen, waarna de terugtocht naar huis kon worden ondernomen. Wij vernemen dat het gezelschap een eersten prijs behaalde jammer dat het zoo weinig ple- zier er van heeft gehad in hooge mate gelukkig nog, dat geen van alien er het leven bij heeft ingeschoten. De ontsteltenis en deelneming waren algemeen en dank zij hetbeslist optreden van eenige bezoekers, bleven de deuren der zijzaal gesloten, waardoor het vuur zich, al had het zich nog verder uitgebreid dan de licht ontvlambare watten toch moest beperken tot deze kleine zaal. Te Heerlen en omstreken heeft men dit jaar carnaval gevierd op een wijze, als nog maar zelden is voorgekomen. Op verschillende plaatsen kwam het tot scher- mutselingen met messen, waarbij ook bloed vloeide. Zondagavond begon het al met een vecht- partij tusschen Oostenrijkers en Duitschers in de kolonie aan den Sittarderweg. Een der vechtersbazen kreeg een steek in de heup, zoodat hij naar het hospitaal moest vervoerd worden, waar het bleek, dat zijn toestand ernstig was. Dinsdagavond hadden twee vechtpartijen plaats, een aan den Sittarder weg en een aan het station. Op den Sittarderweg werd met een revolver geschoten. Er heeft toen echter geen bloed gevloeid. By de schermutseling aan het station was het erger. Daar kreeg een persoon een hevige messteek in delinkerarm. Het moet nogal raak geweest zjjn, want eenige spieren werden door- gesneden. Ook kreeg dezelfde man een steek in het hoofd. Te Heerlerheide werd bij een vechtpartij een man gewond aan bovenarm en borst. Dank zij de activiteit der politie zijn van al deze misdaden de daders in verzekerde bewaring gesteld. Als voorteeken van een vroeg voorjaar kan gemeld worden, dat Dinsdag op het weiland van W. Kroon, te Vogelenzang, het eerste kievitsei is gevonden. In de Duitsche ,/Gesellschaft der Aerzte heeft Dr. Hertz een man voorgesteld, die een buitengewonen invloed kon uitoefenen op de lichaamsdeelen, die bij anderen aan den wil zijn onttrokken. Hij kon den polsslag van 80 tot 50 per minuut doen dalen, zijn hart in grootte doea afnemen of naar links of rechts verplaat- sen door zich bijv. de voorstelling te suggereeren, dat hij te hard liep of dat zijn linker long was samengevallen. Hij kon, door zich voor te stellen° dat een bepaald gedeelte zijner huid verbrand was, op die plaats roodheid en zwelling teweegbrengenook kon hij tegelijkertijd zijn eene pupil nauwer en de ander wijder maken, kippenvel krijgen of wel een groot aantal af- zonderlijke willekeurige spieren gelijktijdig tot samentrekking brengen. Zooals reeds in ons blad is gemeld heeft te Petersburg een vreeselijke brandramp plaats gehad. Negen entwintig man hadden tot 4uurgewerkt om een ijsbaan in orde te brengen en waren toen gaan slapen in een schuit, die voor tijde- lijke woning was ingericht. Ongelukkigerwijze liet een der wachters een petroleumlamp vallen, waardoor een groot vat met benzine vlam vatte en de geheele schuit binnen enkele oogenblikken in braud stond. Slechts veertien arbeiders slaagden erin van de schuit te komen, de anderen wilden hunne kleederen en gereedschappen nog redden en drongen toen alien te gelijk naar den uitgang, die intusschen echter door de vlammen versperd was, zoodat de ongelukkigen in den rook stikten. De brandweer vond vijftien lijken, die alien gebroken ribben of hoofdwonden hadden, waar- uit blijkt, dat er aau den uitgang tuscchen de ongelukkige slachtoffers nog een verwoed gevecht was geleverd. TER SEEZESSCHE COIIRAIT. Dlt blad vernehljnt HaandHif., Wuenadag* en Yrijilngnvimtl, nttgesonilerd op FeeafdaveD. bij de Flnna 1". J. SJtM lit' WAYl?!* te Ter Hienz1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1