A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5578. 0NDERH0ULSGRI1TD, QVESWmilM NA STSIJD. Donderdag 2 Maart 1911. 51e Jaar^ang. BBBSTB 115 M3. zuivere Pruissische Btnnerdanrt EEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van aclvertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van BOEK, zullen op Vrijdag 3 Maart 1911, des namiddags twee ure, ten raadhuize aanbesteden de levering op keur, vrij op den wal aan den nieuwen Westelijken kanaaldijk te Ter Neuzen tusschen 15 Mei en 15 Jiini 1911, van van I tot 4 c.M., onder voorwaarden, ter secretarie ter lezing liggende. De hoeveelheid wordt bij waterverplaatsing vastgesteld. De betaling geschiedt na de levering. Gezegelde inschrijvingsbiljetten kunnen tot op het uur der besteding vrachtvrij ten raad huize worden bezorgd. Hoek, den 17 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. (Daar te 11 uur het vereischte aantal leden niet aanwezig is, wordt de vergadering tot kwartier voor 12 verdaagd.) De heer Scheurer, nieuwgekozen lid voor Sneek, neemt na eedsaflegging zitting. Voortgezet wordt de' behandeling van het ontwerp tot bestrijding der zedeloosheid, en wel nopens het artikel betreffende de homosexualiteit en de daarop voorgesteldeamendementen-deGeer, Limburg en Troelstra. De heer Van Sasse van Ysselt bestrijdt het amendement-Troelstra, waarvan hij vreest dat het de deur wijd zal openzetten voor chantage. De heer Van Doorn behoudt zich over het amendement-Troelstra zijn stem voor, maar be- treurt reeds nu, dat daarin het element winst- bejag niet is opgenomen. //Vreeselijk!" riep de majoor. »Enwathebt ge toen gedaan »Er was slechts ien middel om mij te redden," ging Capitola voort, //slechts een middel. Een druk op de geheime veer en Mac Donald ver- dween." Majoo.r Warfield gevoelde zich verlicht, nu eerst kon hij bedaard het breedvoerig ver- haal van Capitdla aanhooren. //O, mijn lief kind riep hij, toen 't meisje geSindigd had, //laat ons God danken voor uwe redding! Hij nam je in Zijne bescherming." //En Mac Donald, oom Waarheen is hij gevallen vroeg Capitola, die het betreurde, dat ze zich ten koste van een menschenleven had moeten redden. //in de hel, denk ikriep de majoor, die nu weer aan den bandiet herinnerd werd en aan zijn toorn begon lucht te geven. Hij ging tot aan den rand van't gat en keek in de diepte. z/Oom," begon Cap opnieuw, //weet gij hoe diep de kuil is z/Diep genoeg, dat de gemeenste schurk al zijn knoken moet breken," hernam de majoor, terwijl hij zich boven de opening boog en riep z/Hola, daaronder IBen je dood?" Een zacht gekreun klonk uit den kuil. z/God zij dank, hij leeftfluisterde Capitola. »lk geloof waarachtig dat je blij daarom bent snauwde de majoor zijne nicht toe. De heer Tydeman acht het beter het isolement, waarin de lijders aan de ziekte zich bevinden, niet op te heffen. Het amendement-Troelstra bestrijdt spreker op verschillende gronden, o. a. vrees voor chantage. De Minister van Justitie doet uitkomen dat hij niet dan na lang aarzelen er toe is overgegaan dit artikel in ons Strafwetboek op te nemen. 't Werd echter noodig. De Minister bestrijdt het amendement-Troel stra. Vooral dit amendement zal tot chantage leiden. De Minister bestrijdt tenslotte het amende- ment-de Geer, dat zich tegen de praktijk des levens kant, en verklaart zich niet vijandig tegenover het amendement-Limburg, mits het echter eenigszins wordt gewijzigd in dien zin dat van ontucht gesproken wordt in plaats van //ontuchtige handelingen". De heer De Geer trekt zijn amendement in, verklaart zich echter voor het amendement- Troelstra, mits op drie punten gewijzigd, en bestrijdt nadrukkelijk het Regeeringsartikel. De heer Troelstra verdedigt nader zijn amen dement, dat gewijzigd zal worden, in overleg met den mede-onderteekenaar, den heer Van Hamel, in dien zin dat het feit een klachtdelict wordt. De heer Van Hamel wijzigt het amendement in dier voege en tevens in dien zin, dat de verleide minderjarige zal moeten zijn van onbe- sproken gedrag en zeden, wil de verleider strafbaar zijn. Ingekomen is een nieuw amendement van de heeren Snoeck Henkemans c.s. De heer Limburg wijzigt zijn amendement in den door den Minister aangegeven zin. De heer Troelstra komt met kracht op tegen bet rauwelijks in het debat geworpen amende- ment-Snoeck Henkemans. Morgen 11 uur voortzetting. TER NEUZEN, 1 Maart 1911. Gisteren gaf de Chr. muziekvereeniging //Excelsior", directeur de heer A. Eeckhout, met medewerking van de Chr. zangvereeniging z/Looft den Heer", directeur de heer J. J. van den Ouden, eene uitvoering in het //Hotel de Commerce" te Ter Neuzen. Het getal hoorders was matig. De uitvoering werd geopend met gemeen- //.Ta, zeker," hernam Capitola, //het was voor mij een akelige gedachte een menschenleven opgeofferd te hebben, en een arme ziel zoo onvoorbereid voor den hoogsten Rechtergezonden te hebben." z/Nou, je moogt wel een beetje gelijk hebben," bromde de majoor, //misschien is het beter, dat hij niet geheel en al den nek brak. In elk geval hoop en wensch ik, dat hij geen heelen knook meer aan zijn lijfheeft! Mistress Codi- ment, Wool is niet hier, loop eens naar Ezy en zeg hem, dat hij dadelijk hier komt. Wjj moeten naar Tip-Top sturen, om de politie te halen. In elk geval moet de kerel ei uit ge- haald worden, dan kunnen we zien, hoe 't met hem is." Wederom boog de majoor zich boven den afgrond en riep spottend z/Je zult wel zoo goed zijn, beste heer Gray, zoolang beneden te blijven tot men u komt halen. Ik wensch je eene spoedige genezing, opdat men u spoedig aan de galg kan knoopen." Opnieuw hoorde men een gekerm. z/Oom dat is niet edel," zei Capitola. z/Wat doe ik dan, juffrouw wijsneus //Gij bespot een gewonde, een stervende, die niet eens in staat is u te antwoorden. Men moet tegen een overwonnen, weerloozen vijand niet zoo wreed zijn." z/Hm hm bromde de majoor, //wanneer ik aan al de streken van den schurk denk, kan ik hem al zijn knoken stuk slaan, wanneer hij ze trouwens niet reeds gebroken had Gjj zult wel bedaard daar beneden blijven, mpnheer Gray", riep de majoor weer in den sc.iappelijk psalmgezang, en gebed door den heer J. j. Kense, die daarna in een openings- woord wees op de beteekenis van eene christe- lijke muziekvereeniging en eene christelijke zangvereeniging en hoe men op elk terrein des levens, dus bij het zingen en het maken van muziek Gods almacht moet gedenken en dankbaar zijn voor het genot dat Hij schenkt. Door het weinige leden tellend muziekkorps werden een 4tal nummers uitgevoerd en een tweetal voor piano door den directeur, terwijl verder door de leden van het gemengd koor een aantal liederen, enkele solo's en een trio werden gezongen en ook nog eene voor- dracht werd ten beste gegeven. De verschillende nummers van het program- ma hadden over het algemeen blijkens het applaus van de hoorders veel bijval. Maandagnamiddag, ongeveer half vijf, ont- waarde men te Philippine een luchtballon. Hij kwam uit het zuiden en naar men later van de luchtreizigers vernam waren de twee heeren te Amiens opgestegen om 91/3 uur in den voor- middag. Na vele ongemakken met sneeuw- stormen en hevigen wind daalden zij eindelijk in den Stellapolder, van waar de landbouwer Kindt den ballon naar het station vervoerde. Zaamslag. Bij de aanbesteding onder de ingezetenen van het grondwerk voor het dempen van den ouden brandput werd dit werk gegund aan A. Dieleman voor 211/} cent per M3 te verwerken grond. Er waren nog 8 andere inschrijvingen vari- eerende van 25 tot 40 cent per Ms. Axel, 28 Febr. Heden had alhier ten over- staan van den notaris J. A. Dregmans, ten verzoeke van de erven van den heer P. Mahu, in het hotel ,/Het Gulden Vlies", de openbare verkoop plaats van de navolgende goederen a. een woonhuis en erf, staande in de Lange Noordstraat te Axel. Koopster hiervan werd mej. de wed. l'Ecluse- Mahu voor 3100. b. twee pakhuizen achter koop a. Kooper hiervan werd de heer D. J. Oggel te Axel voor 1100. en c. een pakhuis en tuin, staande in de Gentsche Vaartstraat. Kooper hiervan werd de heer Sal. Dieleman Wz. te Axel voor 1450. Axel, 28 Febr. Heden werd onder voor- zitterschap van den heer J. Visser op de boven- kuil, //terwijl wij ontbijten. Tot weerziens dusKom, Cap, we gaan ontbijten, onder- tusschen zal Ezy komen en dan kunnen we ons met Mac Donald bezig houden." De majoor bood zijne nicht den arm en leidde haar naar de eetzaal, waar hij zich nogmaals de bijzonderheden der gewichtige gebeurtenis liet vertellen. //Jammerriep de oude, «je verdient een man te zijn, je zoudt de geheele wereld veroveren." Bah, gij overdraft oom," hernam Capitola. ^Wat heb ik dan voor grootsch gedaan. Ik ver- dedigde mijne eer en wel op eene niet zeer Aette manier.",e Verduiveld, miss, tot slot van rekening treur je nog in plaats van je over de overwinning te verheugen riep de majoor. //Wat aan de heele politie van Virginie niet gelukte, watgeen man kon, dat hebt gij volbracht, Cap zou je daar niet trotsch op wezen z/Neen, oom", zei Capitola blozend,//want ik geloof, dat Mac Donald het nooit zou hebben durven wageu in mijne kamer te dringen, in- dien ik mjjn gedrag anders bad ingericht. Dat rondzwerven door de bosschen, mijn verlangen naar avontnren Ik begin in te zien oom dat't beter geweest ware, wanneer ik naar uwe vermaningen ge luisterd had." wDes te beter, Cap!" riep majoor Warfield, ten zeerste verheugd. //Doch al hou je van vrjjheid, daarom mag zich nog niemand ver- oorloven je te beleedigen zulk een kerel zou ik den nek breken Alleen een bandiet van een Mac Donald kon op zulk eene gedachte zaal van den heer Gilijamse de derde jaarver- gadering gehouden van de afdeeling Volks- weerbaarheid en Schietvereeniging. Bij de opening werd door den voorzitter medegedeelid, hoe het kwam, dat deze verga dering ongeveer een maand later werd gehouden dan in het reglement was vastgesteld, n.l. door het bedanken van een vijftal bestuursleden, die zich met eene uitvoering onder deze omstan- digheden niet konden vereenigen. Nadat hij nog eene vergelijking maakte tus schen der stand der kas dit jaar en verleden jaar, bleek, dat ofschoon de vereeniging nog f 40 schuldig was, zij toch 60 was vooruit- gegaan, zoodat men niet van achteruitgang kan spreken. Hierna werd door den secretaris het jaar- verslag der schietvereeniging voorgelezen, terwijl door den heer M. C. Lansen namens de voet- balclub //Pro Patria" verslag werd gedaan. Daarna ging men over tot het meer aange- name van den avond. De voordrachten en tooneelstukjes welke goed in den smaak vielen van het zeer talrijk opgekomen publiek, wekten menigmaal den lachlust op, vooral het overbekende blijspel „Negen en negentig beesten en een boer waarin de rol van Jan Ram, meesterlijk werd vertolkt. Ofschoon vroeger wel eens getwijfeld werd aan het gelukken der uitvoering, kan men met recht zeggen dat de propaganda avond uitstekend is gelukt. Axel. Door den burgemeester alhier zijn een aantal ingezetenen uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering, op rijdag 3 Maart a.s., om te bespreken de vraag inhoeverre het noodzakelijk, gewenscht en uitvoerbaar is om in Axel eene gemeentelijke Hoogere Burgerschool te stichten. Sas van Gent. De earnavalsdagen waren dit jaar niet heel druk. Zondag en Maandag weinig gemaskerden, doch Dinsdag was het drukker. Des namiddags deed het muziekgezelschap //De Vereenigde Vrienden" een muzikale wandeling door de gemeente wat de stemming er in bracht. Des avonds kon men zich verlustigen in het aanschouwen eener bonte mengeling gecostu- meerden, waarbij in tegenstelling met vroeger, niet zooveel bijzonders uitblonk. De pretma'kende menigte amuseerde zich uitstekend en voor velen bleek het reeds over- schreden sluitingsuur nog te vroeg aangebroken. komentrouwens hierbij had hij zeker nog andere plannen. Dit geloof ik zekerwe zullen hem die wel doen bekennen en ook alles, wat hij met kolonel Lenoir afgesproken heeft." Kolonel Lenoir!" herhaalde Capitola ver- wonderd. //Denkt gij, dat de kapitein eene hand in 't spel had?" ,/lk denk 't niet alleen, maar ik ben er van overtuigd", hernam de majoor. //Later, Cap, zal je zien hoe dit samenhnngtvraag mij nu niet verder, ik herhaal, wat ik je reeds zoo vaak gezegd heb, dat je geen gevaarlijker vijand bebt, dan dezen kolonel die de duivel zijn broer noemtbesloot de majoordterwijl hij opstond om den slavenopzichter Ezy tegemoet te gaan. Majoor Warfield beval hem dadelijk naar Tip-Top te rijden, om de politie en den she riff te halen, terwijl Mac Donald ondertusschen door eenige negers die men door middel van touwen neerliet uit den kuil in eene mand naar boven gehaald werd. Vreeselijk was de toestand van den bandiet. Armen en beenen, alsmede drie ribben, waren gebroken, zijn hoofd was vreeselijk gekwetst en bebloed. Zelfs de majoor kreeg een gevoel van medelijden bij 't zien van dat bloedig ver- minkt lichaam. Hij deed den ongelukkige naar een andere kamer brengen en hem de noodige verpleging geven. Capitola kwam niet bij hem, ze kon haar bloedig werk niet zien, hoe gaarne ze den zwaargekwetsten man geholpen had. (Wordt vervolgd). TiHR SRCZESSOME COIIRMT. Olt t>ln<l veraehljnt Vlnnnfln/f-, Woenad.K- en Vrijdavavond, .ltKPzonderd op Feeitdanen. by de ITirma

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1