QTHEIMEi gaat niet door. Bericht van Instel. YERBLIJF op Dinsdag 1 Maart a. s, Laatste berichten. Havenaangelegenheden te Ter Neuzen. Vernietiging der nieren Nederlandsch Tooneel te Gent. i Advertentien kostelooze plaatsing. (Wordt vervolgd.) 's Gravenhage, 24 Febr. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling van het ont- werp tot bestrijding der zedeloosbeid. Na breedvoerige en vaak scherpe discussie en na verwerping met 39 tegen 27 stemmen van een door den Minister onaannemelijk var- klaard amendement van den heer Limburg, om de wetenschappelijke propaganda voor Neo- Malthusianisme vrjj te laten en de straf baarheid af'hankelijk te stellen van het al dan niet handelen uit winstbejag, werd met 40 tegen 26 stemmen aangenomen een Regeeringsartikel waarbij een maximum straf van 2 maanden hechtenis of 200 boete wordt bedreigd tegen hem, die, hetzij eenig middel tot voorkoming van zwanger- schap openlijk tentoonstelt, hetzij zoodanig middel of diensten ter voorkoming-van zwanger- schap openlijk of ongevraagd aanbiedt of open lijk of door verspreiding van eenig geschrift ongevraagd als verkrijgbaar aanwijst. Wanneer het betreft middelen tot verstoring van zwangerscbap bedraagt de maximum-straf 3 maanden hechtenis of 300 boete. Amsterdam. Heden-stond alhier terecht de burgemeester van Blaricum wegens het verval- schen van een mandaat en wegens mishandeling. Hij hoorde 3 maanden tegen zich eischen. Rrussel. De commissie verklaarde verwer ping, betreffende het onderzoek naar de oorzaak van den brand op de Wereldtentoonstelling, van elke mogelijkheid van zelfontbranding of brandstichting, doch meende deze te moeten toeschrijven aan het ondoordacht wegwerpeu van een brandende sigaar. Tevens verklaarde zij dat het blusschings- materiaal zeer onvoldoende was geweest. Cherbourg. Een hevige brand woedt in de houtopslagplaatsen. De brand breidt zich uit over de geheele wijk van het havenkwartier. De brandweer blijkt niet bij machte het vuur te stuiten. Tal van huizen staan in brand of worden bedreigd. De schade wordt geschat op een millioen francs. Salonika. Hevige aardschokken werden te Monastir gevoeld. Verscheidene huizen zijn ingestort. 1NGEZONDEN STUKKEN. Havenaangelegenheden. Aan X\ Gij hebt blijkbaar geen sikkepit van mijn stukje begrepen. Of kunt ge soms niet goed lezen Ik liet de particuliere spoorm^maatschappijen in haar waarde, erkende haar nut en recht van bestaan (alhier) als spooriceg. Maar de conclusie welke GIJ daaruit trekt, past nujuist(omUW woorden te gebruiken) nals een tang op een varken" De vraag is of die nuttige particuliere spoor- wegmaatschappij of een ander particuliere ook onze haven behooren te exploiteeren. En dit heb ik bestreden op deugdelijke gronden. Gij Xs, bewijst niets, gij bezigt eenige groote woorden, die slechts de armoede uwer kennis van deze aangelegenheden kunnen bedekken voor een lezer even kortzichtig en opper- vlakkig als gij. Ter uwer leering voeg ik er tenslotte nog bij, dat in de Rotterdamsche havens drie spoor- wegmaatschappijen komen, aan wien men daar wel de exploitatie en het beheer dier havens ontzegt. X1. Gelezen hebbende de stukken van X1 en X2, doet het mij genoegen te constateeren dat X2 geen andere beweegredenen vindt om het ge- schrevene van X1 te weerleggen dan de heden- daagsche uitstekende haveninrichtingen van Ter Neuzen te roemen. Men moet gelooven dat X2 niet erg op de hoogte is van de inrichtingen der moderne havens. Zonder van Ter Neuzen een eerste klas haven te willen maken, is er zooveel te doen om ze ook maar eenigszins op de hoogte te brengen van onzen tijd, dat ik volkomen de poging van X1 goedkeur, om de Ter Neuzenaren te doen vergaderen en zich te vereenigen, om toch iets degelijks tot stand te doen brengen. Het ware te wenschen dat veel meerdere Ter Neuzenaren zich de noodwendigheden van Ter Neuzen aantrokken, zooals X1 dit schijnt te doen. Hoogachtend, Xs. is misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal is de meest verraderlijke van alle ziekten, omdat zij dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de verschijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte be- reikt heeft. Een man, die niets anders schijnt te mau- keeren dan dat hij last heeft van zwakte, zwaarmoedigheid en voortdurende vermoeid- heid, is misschien even erg door de verschrik- kelijke ziekte a'angetast als hij, die iederen morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige uvinestoornissen lijdt. Bij een vrouw. die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdt, wier oogen en gelaat op- ge'olazen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizeligheid heeft, kunnen de nieren even plot- seling vernietigd worden als bjj iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en water- zucht. Gij kunt nooit van te voren uitmaken hoe een nierkwaal u zal aantasten dit hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het geringste kenteeken van een nier- of blaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor plotselinge vernie tiging der nieren en blaas, en is uitstel zoo gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rug- pijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij werken in overeenstemming met de natuur, zij zuiveren de urinewegen en geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij genezen duurzaam, omdat zij den werkelijken oorsprong der ziekte genezen. Roedt u voor namaak en slaat acht op den juisten naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. v. Overbeeke-Leunis, Westkolkstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor een of f 10, voor zes doozen. Bestuurder ARTHUR HENDRIKX. Zondag 26 Februari a. s., te 2ure, dagvoor- stellingopvoering van De Graaf van Luxemburg, nieuw beroemd zangspel in 3 bedrijven van A. M. Willner en Robert Bodanzky. Vertaling van Arie van den Heuvel. Muziek van Franz Lehar. ZKETIJDINGEN. Van 22 tot en met 23 Febr. Naam Van 22 tot en met 23 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 14 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschutdoor de Westsl. 12 op- en 16 af- geschut. JPositie der Stoomttchepen. KOERS VAN II ET G E L I). Belgisch per 100 fr. f 47,575 k J 47,60. Engelsch per 12,n h 12,- Hedenmorgen overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartvol doch geduldig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, DANIEL HAAK, in den ouderdom van slechts 49 jaar. Allen die hem gekend hebben zullen gevoelen hoeveel wij in hem verliezen. Wed. D. HAAK—Van Dixhoorn, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ter Neuzen, 24 Februari 1911. Onzen liartelijken dank aan alien, die blijken van deelnemmg betoonden voor en tijdens het overlijden van onzen hroeder Willem Bliek. In het bizonder onzen dank aan den heer Abr. Dees Jz. voor de ve.le hulp en opoffering bij het leven en afsterven van onzen broeder betoond. De Familie BLIEK. Ter NeuzenHoek, 24 Febr. 1911. Aan ouders, die voor hun kinderen plaats begeeren op de Chr. School, doch niet bij machte zijn het sehoolgeld te betalen, wordt mee- gedeeld, dat gelegenheid bestaat tot Men melde zich aan bij het Hoofd der school. De verkooping by inschry- ring van de HOFSTEDE van den Heer JAN BRUINOOGE Andrieszoon te Borssele Notaris VAN DER ItLOES. Het ONROEREND GOED van Madame de Wede en de Erven H. D. IJSEBAERT te Koewacht (dorp), is ingesteld op /"5100. des namiddags 2 ure, in voormeld perceel. Axel. J- A. DREGMANS, Notaris. I«. Het verslag der Commissie tot wering van school- vemum over het jaar 1910. 1 W ^at ^OJvergaderingen werden gehouden, hoofdzakehjk belegd ter behandeling van de kennisgevingen bedoeld in art. 21 2 der leerplichtwet, terwijl slechts 3 gevallen van absolnut verzuim ter kennis van de Coin- missie werden gebracht. 1 wee van deze laatste betrof kimieren. die door ziekte met tot scboolbezoek in staat waren, terwijl het derde geval voortkwam uit gemoedsbezwaren tegen de vaccinatie. Nadat aan den arr.-schoolopziener de vereischte ver- klaringen waren opgezonden, had de commissie voor deze 3 gevallen geen verdere werkzaamheden meer te verrichten. llet betrekkelijk verzuim betrof 129 leerlingen, verdeeld over de navolgende scholen Bijzondere te Spui 43, openbare 42, bijzondere in de Nieuwstraat 23, bij z. R. K. op den Armendijk 20, bijzon dere in de Polderstraat te Zaamslag 1. \an de opgeroepen personen werden 80 mondeling en 49 schriftelijk gewaarschuwd. Evenals in de vorige jaren -waren huis- en veldarbeld weer voor het grootste deel de oorzaken van het gepleegde verzuim, en waar dit geschiedde om in de meest nood- zakelijke levensbehoeften van het gezin te helpen voorzien, vond de commissie aanleiding om in 31 gevallen den schoolopziener te wijzen op de bijzonderernstigeomstandig- heden, die het verzuim konden verschoonen. \erder werden in den loop van het jaar door den arr. schoolopziener inlichtingen gevraagd omtrent de huiselijke omstandigheden van 7 gezinnen, waarvan de lioolden verzoekschriften tot hem hadden gericht, om aan hunne kinderen een langer verlof te verleenen dan de 6 weken, bij de wet toegestaan. Ook in dezen adviseerde de Commissie gunstig, wanneer zij inwilliging van het verzoek noodzakelijk achtte tot wering van armoede in het gezin. Andere werkzaamheden had de Commissie niet te ver- I richtenin hare samenstelling kwam geen verandering en tot bijzondere op- of aanmerkingen gaf het afgeloopen jaar haar geen aanleiding. Dit verslag wordt ter visie gelegd. *-■ Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der Woningwet. Door den Voorzitter wordt aangeboden het door Burg, en Weth. ingevolge art. 52 der Woningwet opgemaakte beredeneerd verslag, van hetgeen met betrekking tot ver- betering dervolkshuisvesting in de gemeente Axel gedurende 1910 is verricht. Daaruit blijkt o. m. dat 19 aanschrijvingen tot verbetering van woningen hebben plaats gehad. Ingevolge die aan schrijvingen werd geene bewoning gestaakt. Bij Kon. besluit van 21 Sept. 1910, no. 62, is de oprichting goedgekeurd van de vereeniging »Woningbouw," die zich ten doel stelt de verbetering der volkshuisvesting teAxel. Door genoeinde vereeniging zijn reeds de eerste stappen gedaan tot verkrijging van subsidie. Dit verslag wordt ter visie gelegd. 3. Behandeling algemeene politieverordening De Voorzitter brengt in behandeling het door Burg, en W«th. voorgestelde concept voor eene algemeene politie verordening, dat reeds door de raadsleden, in twee afdee- lingen, voorloopig is besproken, en naar aanleiding waarvan nog enkele wijzigingen zijn aangebracht. Daar niemand algemeene beschouwingen wenscht te houden wordt overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Hoofdstuk I bevat voorschriften omtrent de verdeeling der gemeente in wijken, nummeren der gebouwen en ver- huizingen in de gemeente. Art. 1 bepaalt de wijken AJ in de kom en buiten- wijken KQ. Art. 2 omschrijft de kom, art. 3 wat verstaan wordt onder bebouwde kom en art. 4 de buitenwijken. Art. 5 bepaalt dat bewoners of eigenaars van woningen moeten gedoogen dat de vastgestelde nummers, naamborden van straten, lantaarns voor straatverlichting van gemeente- wege aan het gebouw worden bevestigd. Art. 6. Huisnummers worden door Burg, en Weth. °Pgegeven, voor de eerste maal van gemeentewege verstrekt doch moeten daarna door de huiseigenaren onderhouden worden. In art. 9, personen die binnen de gemeente verhuizen moeten binnen 14 dagen daarvan ter secretarie kennis geven. Art. 10 legt bij verhuizing van een gezin diem plicht op het hoofd van het gezin. Art. 11. Ter behoorlijke bijhouding der bevolkingsre- gisters moeten op aanvraag aan de ambtenaren opgaven en inlichtingen worden gegeven. Art. 12 stelt overtreding der artikelen strafbaar met boeten van ten hoogste 3, 5 of 10. Deze artt. worden zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hoofdstuk II bevat voorschriften omtrent het houden van toezicht betreffende veiligheid en orde op- en het gebruik maken van den openbaren weg. Art. 13. Onder Openbare wegen worden in deze ver- ordening verstaan, alle wegen, paden, straten, stoepen, gangen, stegen en sloppen, die zij het ook met eenige beperking voor een ieder toegankelijk zijn of kunnen worden betreden. Art. 14. Eigenaars zijn verplicht in of over die wegen enz. werken toe te laten die de Raad of Burg, en Weth. ten behoeve van het algemeen verkeer of openbare gezond- heid noodig achten. Hieraan wordt toegevoegd dat belanghebbenden tegen beslissingen van Burg, en Weth. bij den Raad in beroep kunnen komen. Art. 15 verbiedt de straten te schrobben (schuren), te spoelen of op een of andere wijze met gebruikmaking van water te reinigen. De heer Kruijsse merkt op dat het wel niet naar den zin der bewoners zal zijn dat voor het schoonmaken der straat geen water mag gebruikt worden. Droogopvegen zal maar bezwaarlijk gaan. De Voorzitter wijst er op dat dit verbod alleen de straat, de kasseiweg betreft, maar niet de bijvakken, de kleine steentjes. Die waren er oorspronkelijk ook onder begrepen, maar zijn er na de behandelingen in de afdeelingen uitgelicht. Het artikel wordt z. h. s. goedgekeurd. Art. 16. Gebruikers van gebouwen, erven, landerijen en tuinen in de bebouwde kom der gemeente, en wanneer die niet gebruikt worden, de eigenaren daarvan zijn verplicht 1. de aan die eigendommen palende straten, bijvakken en goten behoorlijk schoon te houden 2. op die straten en bijvakken eenmaal 's weeks, en wel voor Zaterdagsmorgen tien uren, de vuilnis behoorlijk bijeen te vegen en te verwijderen; 3. de straten en bijvakken ten minste tweemaal'sjaars en wel in de laatste helft der maanden Mei en Augustus, te doen uitwieden, en vervolgens zoo dikwijls als door Burgemeester en Wethouders noodig wordt geoordeeld; 4. hunne zinkputten, waarvan de uitwateringsbuizen, aangesloten zijn op het gemeenteriool, minstens eenmaal per week van grond en vuil te zuiveren of te doen zuiveren. De heer Kruijsse merkt op dat de bedoeling van sub 2 wel is dat de straten en bijvakken des Zaterdagsmorgens erl ''an voor 10 ure worden aangeveegd. Ilet woordje »vdor zou dus achter »Zaterdagsmorgens" moeten staan, want zooals het nu wordt voorgesteld zou men dat werk 's Maandags reeds kunnen doen en zeggen het is voor Zaterdagmorgen 10 uur. De Voorzitter erkefit dat deze wijziging goed is; de bedoeling is anders duidelijk. De door den heer Kruijsse aangegeven wijziging wordt z. h. s. goedgekeurd. De heer Oggel vraagt of dat bijeenvegen van het vuil een gebod is waaraan nioet voldaan worden. De Voorzitter wijst er op dat de personen, genoemd in den aanvang van het artikel verplicht zijn te doen wat in 1, 2, 3 en 4 is omschreven. De heer Oggel meent dat dit voorschrift moeilijk zal zijn uit te voeren en moeilijkheden zal veroorzaken. De Voorzitter geeft te kennen dat het niet de bedoeling is om een politieman in de straten te zetten teneinde nauwkeurig op te letten wie nalatig zijn en dan proces- verbaal op te maken. Het is echter gewenscht aan dat bijeenvegen van het vuil eenige leiding te geven. Nu wordt zulks op verschillende tijdstippen gedaan, maar als het Zaterdagsmorgens voor 10 ure geschiedt kan de vuilnisman rond komen en het vuil weghalen. Wanneer het vuil wordt bijeengeveegd nadat die mannen komen, zal het veeltijds blijven liggen. In hoeverre het gebod rechtskracht bezit weet spreker niet, daar de heerendiensten zijn afgeschaft en hem wel gevallen bekend zijn dat op dien grond aan eenbepaling, die persoonlijke diensten aan de ingezetenen voorschreef, rechtsgeldigheid werd ontzegd. De heer Kruijsse acht de bepaling sub 1, 2 en 3 nogal bezwaarlijk omdat den daar gegeven last ook betreft eigenaren of gebruikers van landerijen, tuinen enz. in de bebouwde kom. Daar bij kerk B ligt b.v. een weiland en aan den Armendijk liggen landerijen. Dat de eigenaren of gebruikers daarvan nu iedere week de straat zouden moeten komen vegen is toch nogal bezwaarlijk. Die voor schriften zijn ingrijpend omdat er in de kom zooveel land ligt. De Voorzitter wijst er op dat de bedoeling voorzit om te kunnen optx-eden en dat het een voorschrift is, gegeven met het doel verzamelingen van vuil tegen te gaan. De heer Kruijsse noemde als een speciaal geval de straat langs de weide aan kerk B. Welnu, daar wordt door anderen het water zoo maar onder de haag gesmeten, wat een vuile toestand verwekt. Wanneer nu de eigenatu-voor het schoonmaken van de straat en bijvakken wordt aan- sprakelijk gesteld zal hij wel trachten te voorkomen dat daar alles zoo maar wordt neergeworpen. De heer KruijsseMaar zoo iemaud beloopt toch de kans op een proces-verbaal. De Voorzitter: Och, ik geloof dat u de politie alhier toch ook wel kent De heer KruijsseEr worden veel verordeningen ge- maakt die tal van bepalingen bevatten die toch niet worden uitgevoexd en als een voorschrift niet gehand- haafd kan worden is het toch eigenlijk beter het niet te maken. De heer De Feijter deelt de bezwaren die tegen dit art. worden ingebracht niet. Er moet niet op de uitzon- deringen gelet worden maar op de algemeene strekking. De bedoeling is de straten schoon te houden en, als de aangrenzende eigenaren of gebruikers ook van lande rijen of tuinen niet worden verplicht het gras uit de straat te wieden of het vuil bijeen te vegen, zou het wel eens noodig kunnen worden dat de Raad een maaier moest ontbieden om daar het gras weg te halen, of wel zooals op den weg naar Jeruzalem, waar men, naar hij eens las, een stok van 4 M. noodig had om door het opgestapeld vuil te komen. Het is er hier om te doen een geordenden toestand te krijgen en nu mag een voorschrift al eens onaangenaam aandoen, het wordt gegeven in het algemeen belang. Het is natuurlijk niet de bedoeling om de menschen te dwingen de straat zoo schoon te houden als ze het binnens huis doen, maar spreker acht het voorschrift on misbaar en gewenscht. De heer Kruijsse wijst er op, dat niet uit het oog ver- loren moet worden dat de Raad de verordening vaststelt en de politie die moet uitvoeren en er tusschen deze en den Raad geen verband hestaat. De Raad kan de bedoeling hebben eene bepaling niet al te streng op te vatten, maar de politie let op hetgeen er staat en moet weten waaraan zich te houden. De Voorzitter merkt op dat er in zoover verband bestaat dat de Voorzitter van den Raad tevens is hoofd der politie. Overigens acht spreker de bepaling niet zoo bezwarend. Hij herhaalthet is niet de bedoeling om de menschen naar de strafgevangenis te zenden, maar wel om ze aan eenige regelmaat te wennen. De heer Kruijsse verklaart dit punt ter sprake te hebben gebracht, juist om de bedoeling der bepaling te doen uitkomen. Het art. wordt alsnu z. h. s. goedgekeurd. Art. 17 verbiedt kelderopeningen, putten enz. aan den openbaren weg te hebben zonder dat deze behoorlijk door een rooster, ten genoege van Burg, en Weth. zijn afge- sloten of zonder vergunning van dat college prikkeldraad voor afscheiding van erven te gebruiken. Hooger beroep op den Raad wordt toegestaan evenals voor de bepalingen van art. 18 betreffende onderhouden van deksels op zinkputten van particulieren. Art. 19 verbiedt in de kom der gemeente vee te laten loopen zonder geloider, dit te drijven op paden voor voet- gangers of wielrijders, stieren van boven het jaar anders te geleiden dan met een ring in den neus. Onbeheerd vee wordt van gemeentewege gestald en indien de eigenaar binnen 14 dagen niet bekend is publiek verkocht. Art. 20 verbiedt het dekken van vee op of aan den open baren weg zichtbaar. Art 21 verbiedt bijenkorven te plaatsen binnen 45 M. van den openbaren weg. Art. 22 verbiedt het afsluiten van of het maken van werken in dexx openbaren weg of het daarop plaatsen van voorwerpen zonder vergunning van Burg, en Weth. Voor goederen op den wekelijkschen marktdag uitgestald of voor tijdelijk verblijvende rijtuigen wordt de vergunning geacht te zijn verkregen zoolang door Burg, en Weth. niet het tegendeel is bepaald. +-> as O VLAG. MS. Van en naar. Lading. Voor Ter tenien 1 22 Eng. s.s. Amulet 2839 Middleabr. ijzer idem Ueriot 3506 Leith stukg. 23 idem Taarmaline 2363 Goole kolen idem River Lagan 2212 1 Louden stukg. Von Ter ftenim I 22 Eng. s.s. River Thames 2242 Londen stukg. 23 Ned.mot.ach Cornelis 1129 Antwerpen ledig Voor (4 cut I 22 Eng. 8.8. Knutsford 10874 Rotterdam pbosph. Eng. bark i-algorm Ca'tle 4517 I'oeopilla salpeter Kl188. s.s. Pawell Andrejeft 5537 Tunis phosph. Eng. s.s. Rescue 2011 Goole kolen 23 Fran. s.s. Anioinette 1028 Antwerpen stukg. Eng. 8.8. Blackloit 3D8 Goole koleu Deen. s.s. J. C. Jacobsen 3468 Reval stukg. UUSS. 8.9. Graf Schuwalow 4995 Riga idem Eelg. 8 s. La Flaiidre 1980 LoDden ledig Eng. s.s. Sea Hound 3085 idem stukg. Van (pl'lll s 22 Eng. s.s. Mersey 3075 Goole stukg. idem Truro 2367 Hull idem idem Sea Gull 2763 Londen idem 23 idem Abercraj 1724 kingslynn ledig Belg. s.s. Washington 469 Vlissingen idem Noor. s.8. Ruth 1554 Amble idem Duitsch s.s. Marianne 2430 Dantzig pho»ph. Eng. 8.8. Calgart 4596 New-Castle ledig 8.9. HARALD in lossing te Spezzia. 9.8. JENNY vei'trok 24 dezer van New-Castle on Tyna naar Livorno. s.8. RICHARD in lossing te Newport Mon. s.s. ELISABETH in lading te New-Castle on Tjne voor Genua. s.s. HELENA vex-tx-ok 21 dezer van New-Castle on Tyne naar Marseilles, s.s. MAGDALEN A in lossing te Livorno.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6