No. 5576. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 25 Februari 1911. bp Jaargang^ VACCI1TATIE. Binnenland. Gemengde beriehten. TWBBDB BLAD. Predikbeurten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De heeren Van Hamel en Borgesius hebben drie amendementen ingediend. lo. om het verbod van aankondiging van de zinnelijkheid der jeugd prikkelde geschriften uit art. 451 bis te sehrappen. 2o. om ook het noodzakelijk schuld-element te eischen voor het misdrijf, strafbaar gesteld hij art. 250. 2o. (met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren wordt gestraft ieder ander, die het plegen van ontucht door een minder- jarige met een derde opzettelijk teweeg brengt of bevordert). 3o. om aan artikel 251bis (betreffende den abordus provocatus) toe te voegen een nieuw lid luidende vNiet strafbaar is de geneeskundige, die handelt zooals naar redelijk inzicht is geboden of toegelateu door de regelen der geneeskunst." Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid voor Sneek, den heer Scheurer. Den heer Dujmaer van Twist wordt verlof verleend op een nader te bepalen dag den Minister van Landbouw te interpelleeren in verband met het verbod van invoer van hooi en stroo in Engeland. Hierop wordt de behandeling voortgezet van het ontwerp tot bestrijding van de zedeloosheid. In behandeling komt art. 3, waarbij een nieuw art. 451 bis in het Strafwetboek wordt gebracht. Daarbij wordt een maximum straf van twee maanden hechtenis of 200 boete bedreigd tegen dengeen, die op of aan plaatsen, voor het openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarvan de leesbaar gestelde titel, omslag of inboud geschikt is om de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen, hetzij eenige afbeelding of eenig voorwerp, geschikt om de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen openlijk tentoonstelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijgbaar aankondigt. Hierop is een amendement voorgesteld door de heeren Van Hamel c. s., om het verbod van aankondiging uit dit artikel te laten vervallen. De heer Van Hamel, dit toelichtende, acht dit verbod te ver gaande. Hij kan aannemen dat de zinnelijkheid geprikkeld wordt door het zien van prikkelende dingen, maar niet door de aankondiging daarvan. De heer Hugenholtz bestrijdt het nieuwe artikel, waar dit z. i. een uitbreiding is van art. 240bis. Volgens spreker zal dit artikel het gevaar van huichelachtige preutschheid brengen. D§ heer Tydeman verdedigt het artikel, waar- onder hij echter alieen sexueele prikkeling wil doen vallen. Hij steunt dus het amendement Van Hamel. De Minister van Justitie wil alleen strafbaar stellen de aankondiging, als deze op zich zelf een geschrift vormt, dat prikkelend voor de zinnelijkheid is. Als de heer Van Hamel zulks met den Minister wil, dan is hij bereid het amendement-Van Hamel over te nemen. Aan den heer Tydeman antwoordt de Minister, dat hij uitsluitend het oog heeft op de zinnelijkheid op sexueel gebied. De detectieve-romans e.d. vallen er buiten. Verder verklaart de Minister nog, dat wetefsschappelijke boeken en boeken over verloskunde enz. met prikkelende illustraties, die dikwerf worden uitgestald uit misselijke reclamezucht door menschen zo.nder zede'lijk gevoel, voortaan ook niet meer zullen kunnen geetaleerd worden. De Minister neemt ten-slotte het amendement- Van Hamel over. Het aldus gewijzigde artikel wordt hierna aangenomen met 55 tegen 5 stemmen. Daarna wordt goedgekeurd met een kleine wijziging, het aangehouden artikel 2. Vervolgens komt in behandeling het nieuw in te lasschen artikel 451ter. Hij die, hetzij eenig middel tot voovkoming van zwangerschap openlijk tentoonstelt, hetzij openlijk of onge- vraagd zoodanig middel of diensten ter voor- koming van zwangerschap aanbiedt, of als ver krijgbaar aanwijst, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Door den heer Limburg is hierop een amen dement voorgesteld, alleen beoogende om, gelijk hij het toelichtte, de wetenschappelyke propa ganda voor het N.-Malthusianisme buiten het bereik van de Strafwet te houden. Het stelsel van die leer moet niet door de Strafwet kunnen worden getroffen. Daarom wil spreker alleen strafbaarstelling, indien het feit uit winstbejag geschiedt. Indien de Minister tegenover dit amendement stelling blijft nemen, zullen velen ter linkerzijde niet voor het artikel kunnen stemmen. De heer Fasstoors, toegevende dat het kinder- sterftecijfer in Noordbrabant en Limburg hoog is, betoogt echter dat dit met de anti-concep- tioneele middelen niets te maken heeft. Het ligt alleen aan minder goede verzorging van het kind, omdat men daar met kinderverzorging niet zoo goed op de hoogte is. Verder houdt spreker een uitvoerig betoog tot bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme. De heer Brummelkamp bestrijdt het amende ment Limburg. De heer Van Sasse van Ysselt verklaart zich voor het amendement Limburg, niet omdat spreker voorstander is van het Nieuw-Malthu sianisme, dat hij evenzeer een groot kwaad acht, maar omdat hij oordeelt dat de Regeering in het onderhavige ontwerp niet den strijd tegen die leer moet aanbinden. De heer Van Wijnbergen verklaart, dat het hem allerminst leed doet dat door dit wetsont- werp indirect wordt getroffen het Neo-Malthu- sianisme aan zoodanige, door en door onzede- lijke en vierkant tegen de christelijke moraal indruisende leer, kunnen niet genoeg belem- meringen in den weg worden gelegd. Spreker komt er tegen op dat men het N.-Malthusianisme verdedigt op grond van eene anders te groote sterfte van kinderen. Deze wordt immers niet opzettelijk veroorzaakt. De heer Treub ffDat moest er ook nog maar bijkomen 1" Daarom heeft die tegenstelling geen waarde in spreker's oog. Ook op andere gronden bestrijdt spreker het N.-Malthusianisme, en het pleidooi dat de heer Treub voor die leer heeft gehouden. De heer Hugenholtz komt met kracht op voor de meest volkomen vrijheid van den Nederland- schen burger om de N.-Malthusiaansche leer aan te hangen. Verder betoogt spreker dat de anti-conceptioneele middelen volstrekt niets voor de eerbaarheid aanstootelijks opleveren. De heer Roodhuyzen acht het stelsel van het Nieuw-Malthusianisme niet veilig in handen van hen, die er misbruik van maken, en oordeelt dat deze leer vaak wel degelijk zedeloos is, en dat het een stelsel is waardoor de bourgeoisie bezig is zich te vermoorden. De N.-Malthusi- aansche leer is niet in het belang der maatschappij. Verder wijst spreker op de schaamteloosheid van de propaganda, welke voor deze leer gemaakt wordt, en gaarne wil hij medewerken om dat tegen te gaan. De heer Drucker verklaart zich in hoofdzaak voor het ontwerp, maar de bepalingen die het Nieuw-Malthusianisme, als leer, bedreigen, gaan hem te ver. De heer Troelstra betoogt, dat aan het Nieuw-Malthusianisme van wetenschappelijk en economisch standpunt geen al te groote waarde is toe te kennen. Het systeem draagt geen algemeen maatschappelijk karakter, en is geen stelsel dat de maatschappij zal kunnen ver- beteren. Het N.-Malthusianisme is meer een lapmiddel, dat in onze tegenwoordige maatschap- pelijke verhoudingen gebezigd wordt om aan den nood van het oogenblik zooveel mogelijk te ontkomen. De leer aldus opvattende, gaat het intusschen niet aan hen, die op deze wijze willen traciiten zich door het leven te slaan, evenmin als hen, die de middelen daartoe onder ieders bereik willen brengen door de Strafwet te be dreigen. De Minister, de verschillende sprekers be- antwoordende, bestrijdt het amendement-Lim- burg, dat hij beslist onaannemelijk verklaart. Doch om zjjn goeden wil te toonen heeft de Minister een nieuwe redactie opgesteld, waardoor een deel der bezwaren wordt ondervangen. De nieuwe redactie zou dan slechts strafbaar stellen dengeen, die het feit openlijk of door versprei ding van eenig geschrift pleegt. Bij zeer uitvoerige repliek vei4dedigd de heer Treub nader het, N.-Malthusianisme. TER NEUZEN, 24 Februari 1911. Door den kerkeraad der Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier, is voor het beroepen van een predikant een drietal opgemaakt, waar op voorkomen de heeren Kessel te Rotterdam, Roelof te Bruinisse en Beversluis te Paterson (N.-Amerika). Bij Kon. besluit is bestemd tot klerk bij den postdienst enz. in Ned.-Indie de heer V.J. Worttelg te Breskens. Op Walcheren worden contracten afgesloten voor de levering van suikerbieten tegen 11 per 1000 K.G. Sas van Gent, 24 Febr. De herstelling van den schoorsteen aan de glasfabriek alhier heeft heder.morgen een tweede slachtoffer geeischt. De 38jarige Theodor Ziindorf was Maandag hier gekomen om met anderen aan den schoorsteen te werken. Dezen morgen werkzaam zijnde op een stelling binnen den schoorsteen is deze gebroken en viel de man van een hoogte van 22 M. ten gronde. Voor dood werd hij opgenomen en in de iufirmerie gebracht waar dokter Mabilde van Selzaete den dood constateerde, tengevolge van schedelbreuk. O.m. waren ook de beide armen en de wervelkolom gebroken. Het slachtoffer was geboren te Dus- seldorf en woonachtig te Brussel, waar hij een vrouw en 2 kinderen nalaat. Zijn lijk wordt ledennamiddag naar het lijkenhuis overgebracht in afwachting van verlof tot begraven. Een medearbeider die met den verongelukte op de stelling stond, kon zich gelukkig aan de haken in den schoorsteen vastgrijpen en is alzoo aan een wissen dood ontkomen. Zondag 26 Februari 1911- Generaal Booth zal, trots zijne 82 jaren, na de voornaamste steden in ons land afgereisd te hebben, zich naar het buitenland begeven en in volgorde Duitschland, Zwitserland en Italie bezoeken. In Italie zal hij langen tijd vertoeven en o.a. voordrachten houden te Napels, Florence, Rome en Venetie. Behalve zijn verzwakt gezichtsvermogen, is zijn gezondheidstoestand nog goed en zijn stem hoewel zwak, nog duidelijk. In Alkmaar is aangehouden een oud-hoofd- onderwijzer uit Groningen. Niet "meer wetende wat te begiunen, zon hij op een middel om in de gevangenis te komen en toen hij de kans schoon zag, nam hij bij een goudsmid een bord met gouden en zilveren ar- tikelen weg. Het werd hem echter ontnomen, en de goudsmid gaf het geval niet aan. Den volgenden dag nam de man een ander middel te baathij wierp bij een advocaat in de Langestraat, tegenover 't bureau van politie een ruit in. Dat hielp Proces-verbaal werd opgemaakt en de ex-onderwijzer, die vroegereen betrekking in de provincie Groningen bekleedde en in het bezit is van verschillende acten, o.a. de hoofdacte en 3 taalacten, had zijn ziu hij werd naar het huis van bewaring overgebracht. Een meisje viel in het kanaal van Saint- Denis te Parijs. Haar vader sprong er bij, maar de man kon niet zwemmen, zoodat vader en kind in levensgevaar verkeerden. Vele menschen stonden op den kant maar niemand, die hulp kon of durfde bieden, totdat een man door de menigte heendrong, zijn bovenkleeren afwierp en moedig te water sprong. Hij slaagde er in man en kind na elkaar te redden. De omstanders juichten den redder toe, maar depe scheen daar niet erg op gesteld te zjjn. Vjug trok hij z^jn, kleeren weer aan en wilde zifeh uit de voeten maken, toen twee politie- agenten zijn naam vroegen. De redder gaf daarop een hunner een stomp, de ander een schop en zette het op een loopen. Door andere politie- agenten werd hij opgevangen en naar het bureau gebracht, waar uitkwam, dat hij Dompartin heette en bij verstek veroordeeld was tot 2 jaar gevangenisstraf wegens diefstal. Karl Hagenbeck, de eigenaar van den dierentuin te St'ellingen bij Hamburg, is van plan op het eiland Brioni in de Adriatische Zee een dierenparadijs te maken. Hij begint er met een struisvogelfokkerij. Dan gaat er een groote bezending antilopen, zeboes, zebra's, een paar honderd soorten van vogels, apen, steenbokken, wilde schapen, mormeldieren, stekelvarkens enz. heen, om het op de wijze van een bosch aan- gelegde park te bevolken. Maar leeuwen, tijgers, en andere gevaarlijke dieren zulleD tot het paradijs niet toegelaten worden. Een ander plan van Hagenbeck is, om in zuidelijk klimaat met het fokken van ijsbereu een proef te nemen. Hij hoopt dat het eiland Brioni daar ook geschikt voor zal blijken. In een baai van het eiland, Val di J orre ge- naamd, zullen allerhande waterdieren krioelen. Eenige dagen geleden kwam te Hanau een rijk gekleede dame in een modemagazjjn met een tweejarig meisjezij liet zich verschil lende voorwerpen toonen en wendde toen yoor eenige boodschappen te moeten doen, terwijl zij het meisje in het magazijn liet. De bezoekster keerde echter niet meer terug. De politie vernam intusschen dat^de jonge vrouw zekere barones Van O. was, uit 1 rankfort. Zij had het kind in den omtrek van Hanau uitbesteed en was het gaan terug halen om het echter toen in het magazijn achter te laten. Tot nu toe is de barones in haar woning met teruggekeerd. Omtrent de vergiftiging te Dalkeith wordt nader gemeld Men houdt het nu vrijwel voor uitgemaakt, wat Hutchinson, de jonge man, die te Dalkeith op het zilveren bruilottsmaal van zijn ouders de koffie vergiftigd heeft, tengevolge waarvan zijn vader en een der gasten zjjn bezweken, tot zijn misdaad dreef. Hij had veel geld met spe- culeeren verlorsn. Men berekent, dat hij nog een 8000 pd. st. schuld had. Het leven van zijn vader was verzekerd voor 2000 pd. st. en dat van zijn vader en moeder samen nog eens vooi 2000 pd. st. Bij hun dood zou hij dus 4000 pd. st. krijgen. Voorts was een der gasten toevallig het tweede slachtoffer een zpner voornaamste schuldeischers. Een andere voor- name schuldeischer was zijn aanstaande schoon- vader, ook aan het maal tegenwoordig. Die beiden wilde hij uit den weg ruimen. Een tijd geleden heeft hij aan iemand, van wien hij 2000 pd. st. wilde leenen, gezegd, dat hij over een maand in het bezit van 4000 pd. st. zou komen. Misschien zal er nog meer aan het licht komen, bij de lijkschouwing van den giftmenger te St.Peter Port op Guernsey, waar hjj zich door vergif in te nemen aan de inhech- tenisneming heeft onttrokken. Een soldaat van het 5de jagerbataljon te Hirschberg is Zondag op een ski-tocht in het Reuzengebergte op bevroren sneeuw uitgegleden en 200° meter diep in de Schneegrube gestort. Er werd dadelijk een reddingsexpeditie uit- gezonden, die in de Schneegrube afdaalde, wat onder de grootste moeilijkheden plaats had door een orkaan, die den tocht op de bevroren sneeuw zeer verzwaarde. Den gevallen soldaat trof men in tamelijk aoede omstandigheden aan. Hij bloedde wel is waar uit een hoofdwond en klaagde over pijn in zijn linkerbeen, maar was ovengens als door een wonder behouden gebleven, hoewel hij zelf vertelde in een groote boog tot op de bodem der groeve te zijn gevlogen. Op een slee gepakt werd hij verder vervoerd. Maar pas voor pas moest veroverd worden, daar de acht redders die de slee voorttrokken, vaak tot aaD de armen in de sneeuw zakten. Na vijf uur kwam men te Agnatendorf, vanwaar het vervoer met een paard gemakkelijker ging Gemeenteraad wan Axel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gelegenheid tot gratis vaccinatie en revaccinatie door D. BUIJZE, gemeente-geneesheer zal bestaan in de kom der gemeente op Don- 2 Maart 1911, in het ziekenhuis (Smidswal) liddags half twee ure, en te Sluiskil op Zaterdag 4 Maart 1911, in een der lokalen van de openbare ^|hool, 's namiddags 3 ure. Ter Neuzen, den 24 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I). J. DEES, L'. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Uervormde li.erk. Ter Neuzen. 9fr u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds E. Raams Jr. Sas van Gent. 9$ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Gereformeerde Kerlcen. Ter Neuzen. 9 u., Ds. Chr. Bruins van Axel en 2 u., Godsdienstoefening. Axel A. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma. 11. 9 u., leeskerk en 2 u.,Ds. J. H.Lammertsma Zaamsiag. .9 u. en 2 u. Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). Zaamsiag. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ifaexer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Vergadering van Donderdag 23 iebruari 1911. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester.^ Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, \an Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker en De Feijter. Afwezig de heeren Smies en Wolfert. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde 1. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van M. Wolfert houdende bericht dat hij wegens ongesteldheid de vergadering van heden niet kan bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Joh. Smies houdende bericht dat hij wegens droevige familie-omstandigheden de Raadsver- gadering op heden niet kan bijwonen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 3 Febr. 1911, waarbij wordt toegezonden een van het liewijs hunner goedkeuring voorzien exemplaar van het raadsbesluit van 24 Jan. 1.1. tot aankoop van een terrein voor het stichten eener steenkolengasl'abriek. Aangenomen voor kennisgeving. <1. Eene missive van Gedep, Staten van Zeeland, d,d. 3 Februari 1911, waarnevens van het bewijs hunner goed keuring voorzien wordt teruggezoriden een exemplaar van het koiiier der schoolgelden voor het eerste kwartaal 1911. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive van Gedep. Staten van Zeeland, d.d. 3 Febr. 1911, waarnevens van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar van het raadsbesluit van 24 Jan. 1.1. tot af- enoverschrijving in de gemeente-begrooting voor 1910. Aangenomen voor kennisgeving. f. Kekening en verantwoording van de Nieuwjaars- commissie. Daaruit blijkt dat werd ontvangen 429,65. Er werd 8 keer een wekelijksche bedeeling van brood en contanten gehouden. Daar voor was noodig 1570 Kg. brood a Id cont per Kg., totaal 204,10, terwijl in geld 223,00 werd bedeeld. Aan advertentiekosten werd 2,55 uitgegeven. De uitgaven bedragen dus in totaal eveneens 429,65. De Voorzitter stelt voor deze rekening voor kennisgeving aan te nemen, deze ter inzage te leggen en de Commissie dank te zeggen voor hare bemoeiingen. Aldus wordt besloten z. h. s. K. Een schrijven van den Ingenieur der Telegrafie te •s Gravenhage houdende bericht dat hij de door den Raad gestelde voorwaarden voor het opstellen van een dakstelling op de openbare school en het plaatsen van palen in de straten aanvaardt. Aangenomen voor kennisgeving.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5