Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5576. Gemengde berichten. Zaterdaff 25 Februari 1911. 51e Jaar^ang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32x/, en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBRiSTE BIjAD. TER NEUZEN, 24 Februari 1911. De inspecteurs van het lager onderwijs maken bekend, dat examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer en als onderwijzeres dit jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is' bestemd voor het sehriftelijk ge- deelte van het examen, terwijl het mondeling onderzoek aanvangt op 19 April d. a. v. In Zeeland kwamen in de week van 15 tot 21 Februari 10 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.ml. 4 gevallen van roodvonk een te Borssele, en een te Kruiningen en 8 gevallen van diphtheritis nml. 2 te Hulst, 1 te St. Jansteen, 1 te Westkapelle en 4 te Zierikzee. DiDsdagmiddag mende onder Schoondijke de dertienjarige A. K. een driewielskar, be- spannen met een paard, toen bij het uit- wijken voor de tram van IJzendijke het voertuig in een sloot terechtkwam en de bestuurder daaronder. Met behulp van het trampersoneel werd de jongen nit zijn benarden toestand gehaald, in de tram gelegd en naar Schoondijke vervoerd, waar bleek dat een zijner beenen gekneusd was en gebroken. Per rijtuig werd de knaap naar zijn woning vervoerd. Gisteren kwamen te Vlissingen de justitie uit Middelburg, ten einde in vereeniging met de eveneens aldaar aanwezige Belgische justitie een onderzoek in te stellen in verband met de in den uacht van 24 op 25 December 11. op de reede aldaar plaats gehad hebbende aanvaring tusschen de Belgische stoomschepen .Baltique" en .Finland", welke aanvaring het zinken van eerstgenoemd schip tengevolge had en waarbij zes van de opvarenden om het leven kwamen. De le luitenant Jhr. Laman Trip van het korps torpedisten, is te Vlissingen aange- komen in verband met de werkzaamheden aan het gezonken stoomschip .Baltique." RECHTSZA KEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Februari de volgende vonnissen uitgesproken F. A. D., oud 32 j., commies te water te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. H. R. d. J., oud 34 j., schipper te Hardinkx- veld en P. J. d'H., oud 35 j., schipper te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot j 7 boete of 7 dagen hecht. A- S., oud 36 j., arbeider te Clinge (Belgie), is wegens diefstal veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. E. B., oud 43 j., arbeider te Zuiddorpe, is wegens bedreiging met eenig misdnjf tegen het leven veroordeeld tot 3 dagen gevang. J. F. A. M. v. VV., oud 37 j., kassier te Hulst, beklaagd van eenvoudige beleediging, vrijge- sproken. Voor het gerechtshof te Hoorn werd gisteren behandeld de zaak van den 63jarigen ontslagen afslager B., te Boom, die wegens vergiftigen door een taart van juffrouw Markus door de rechtbank te Alkmaar tot 15 jaar werd veroordeeld, hem vrtjsprekend van poging tot moord op de dienstmaagd. De procureur-generaal requireerde levenslange gevangenisstraf, zoowel de poging tot moord als den moord aannemende. De verdediger pleitte voor onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde. Als 28jarig meisje raakte vrouw Jac. van vessel te^ fiel door schrik het spraakvermogen kwijt Geen geneeskundige hulp baatte maar Dinsdag, na 12 jaar, is de spraak terugge- Keera. Het mijnongeluk te Heerlen. Omtrent de oorzaak van het ongeval meldt de .L. K." nog Zekere Jongen, Werry, Kulnman en de op- zichter Batz waren bezig een aantal lonten, om de dynamietpatronen te doen ontspringen, te ontsteken. Deze dynamietpatronen waren in een cirkel geplaatst. De louten waren reeds alle ontstoken, behalve de laagste aan den grond, die vochtig waren en niet wilden functionneeren. Vermoedelijk heeft men wat lang daaraan ge- werkt, zoodat de dynamietpatronen, die 't eerst ontstoken waren, ontploffen. Hierdoor zijn de vier bovengenoemde personen waarschijnlijk tegen den grond geworpen de overige patronen ont- ploften ook weldra en wagens steenen werden met geweld op de personen geworpen. Batz, echtgenoot en vader van twee kinderen, werd levenloos van onder de steenen gehaaldhet linkergedeelte van 't hoofd was als 't ware af- gescheurd. Jongen, een Duitscher, echtgenoot en vader van 1 kind, werd ook levenloos onder de steenmassa uitgehaald. Hij was van de voeten tot het hoofd overdekt met wonden ook hem was de schedel verpletterd. Werry en Kulnman werden beiden zwaar gekwetst. Werry bekwam wonden aan een been en arm, en vooral in het gelaat, dat als't ware bezaaid was met wonden, vooral brandwonden. Kuln man heeft wonden in het gelaat, verbrande handen en borst. Maandagmiddag ontstond op een fabrieks- terrein te Eindhoven twist tusschen de ge- broeders K., uit St. Oedenrode, en A. v. D., te Eindhoven, alien in dienst der firma Stulle- meijer. Van D. sarde de beide broeders, waarop deze hun jas uittrokken om een klopje te be- ginnen. Terwijl zij dit deden, gaf v. D. den oudsten der beide broers onverwacht een hevigen slag. De jongste, die het zag, vloog woedend op v. D. af, smeet hem tegen den grond en bracht hem een aantal messteken toe in zijde en schouder. Van D. w.erd in bedenkelijken toestand in het ziekenhuis opgenomen, waar hij 's avonds aan de bekomen verwondingen bezweek. Van D. was 26 jaar en sedert kort gehuwd. De beide broeders zijn zich uiteigen beweging bij de politie gaan aanmelden. Beiden zijn in hechtenis genomen. Te Doesburg werden in het vorige en het begin van dit jaar op groote schaal diefstal- len gepleegd van militaire kleedingstukken honderden hemden, broeken, kielen, handdoeken, schoenen enz. Door een toeval kwam uit, dat deze diefstallen waren gepleegd door een sergeant, een korporaal-fourier en een korporaal. Deze hebben voor den krijgsraad terecht gestaan. Dins dag had de heler van 't gestolen goed, de koop- man M. Levie te Doesburg, zich voor de recht bank te Arnhem te verantwoorden. Hij bekende, de goederen te hebben gekocht, maar beweerde niet te hebben geweten dat het gestolen goed was. Er bleek voor ongeveer 1000 aan mili taire kleedingstukken te zijn opgespoord. Het 0. M. achtte de heling bewezen en wees er op, dat bekl. drie fatsoenlijke jongelieden in het verderf storte. Eisch 2 jaren gevangenis straf. Woensdagnamiddag is binnen de sluizen van Mark en Dintel te Dinteloord, bij het aan boord gaan, de beurtschipper van Oudenbosch op Rotterdam, Cuijpers, verdronken. Zijn lijk is opgevischL Ten nadeele van een kamerverhuurster aan den Riedijk te Dordrecht heeft een onbekend gebleven logeergast een zilveren beugeltasch ontvreemd, inhoudende een bedrag van ongeveer f 200. De man heeft het voorwerp wegge- nomen van een plank in de bedstede, waarin de eigenares sliep. Men schrijft aan de „N. Gron. Ct." Zaterdagavond gingen H. Heijs en zijn zoontje van Onstwedderholte naar Alterveer op bezoek. Ze zijn aldaar niet aangekomen en worden sedert vermist. Men vreest, dat ze door den storm en de duisternis in het Diep zijn geraakt en zoo jammerlijk om het leven zijn gekomen. Geleiders. Woensdagmorgen brachten twee sergeants uit Amsterdam een deserteur naar Leeuwarden over. Te Sneek aangekomen, lieten de bewakers den gevangene gelegenheid, zich een oogenblik te verwijderen. Onderwijl be- merkten de sergeants, dat de trein zich weer in beweging wilde zetten. Zonder om den hun toevertrouwden deserteur te denken, haastten zij zich, weer in den trein te komen, die met hen weg reed, den gevangene achterlatende. Dinsdag is in de duinen te Noordwijk de 22jarige H. Gebius bij het konijnen delven onder het zand bedolven. Toen zijn broeder hem onder het zand had weggewerkt was de man overleden. Dat de rattenplaag aan den Langendijk (N.-H.) groot is, blijkt wel hieruit, dat door de tuiobouwvereeniging .De Eendracht" te Oudkarspel, blijkens het jaarverslag, in 1910 voor 1792 ingeleverde doode ratten een premie is betaald. De afdeeling Zuid-Scharwoude van de Tuin- bouw-en Handelsvereeniging besloot, te beginnen met 1 Maart, weer 15 cent uit te loven voor iedere gedoode rat. Sedert tientallen van jaren, schrijft de yKolnische Zeitung", heeft Rusland niet onder een zoo strengen winter te lijden gehad als thans. Zelfs in Zuid-Rusland, waar de ge- middelde temperatuur in de wintermaauden gewoonlijk tamelijk hoog blijft, staat de thermo meter op z'n hoogst 15° onder 0. De Kaukasus en de Krim, waar de echte winter feitelijk onbekend is, lijden onder een vorst, als zich in de afgeloopen 80 jaar niet heeft voorgedaan. De steden in den Kaukasus en aan de Zwarte Zee, die hetzelfde klimaat als Napels hebben, liggen onder sneeuw en ijs bedolven, en waar anders sinaasappelen en citroenen welig groeien, veroorzaakt nu heftige koude den bittersten nood. Het verkeer tusschen de steden ligt bijna geheel stil, de schepen wagen zich niet op zee, de buitenwegen zijn door de voortdurend vallende lawines onbegaanbaar. Jalta, Licadia en de andere schilderachtige badplaatsen, waar zieken in den winter een zacht klimaat plegen te zoeken en te vinden, zijn door het ijs bijna ontoegankelijk. De zee is tot ver van het strand bevroren, en tal van schepen zijn vergaan. De wolven worden door den honger uit de bosschen gedreven, zelfs in de dorpen en de steden worden de menschen door de uitgehongerde dieren aangevallen. Te Odessa is de thermometer tot 21° onder 0 gedaald, het spoorwegverkeer wordt niet dan met de grootste moeite gaande gehouden en er zijn veel vertragingen. Uit Wolotsjik werd een goederentrein afge- zonden, die uit 28 wagens en een locomotief bestond. Kort na het vertrek brak een ont- zettende sneeuwstorm los. Het vroor 20°. Korten tijd kon de locomotief nog door de sneeuw heenkomen, maar bleef daarna steken. Toen de trein, die te hulp geroepen was, zich door de sneeuwmassa's had heengeworsteld was de machinist reeds dood. Van de andere mannen, die zich op den goederentrein bevonden, waren armen en beenen bevroren. In de dorpen sterven de huisdieren van de koude. De boeren raoeten de vruchtboomen vellen om brandstof te hebben, de beschikhare kolenvoorraden zijD bij lange na niet voldoende, om in den nood der bevolking te voorzien. Volgens de Berliner Neueste Nac'o rich ten heeft, toen de Duitsche Kroonprins in Novem ber op Ceylon op jacht was, een Engelschamb- tenaar met name Murty hem van den dood gered. De prins had een olifant aangeschoten, maar zijn geweer was niet van zwaar kaliber. Het gewonde dier stortte zich op den prins maar bijtijds legde de Engelschman het dier met een schot tusschen de oogen neer. Hetzelfde Duitsche blad keurt het in de Engel- sche overheid af, dat zij den Duitschen Kroonprins heeft laten jagen in een streek waar de pest heerscht, nl. in Sunderbunds, waar hij, als gemeld, tijgers heeft geschoten. Te Alsenborn bij Kaiserslautern zou de kapper Feierabend den temmer Adolf Wieser in de leeuwenkooi scheren. De leeuw liet dit echter niet toe, en de hevig geknauwde kapper is spoedig daarop aan zijne kwetsuren bezweken. Te Berlijn is in den nacht van Maandag op Dinsdag een klopjacht op twee inbrekers gehoudeD. Zij hadden het voorzien op een sigarenwinkel op den hoek van de Dresdener Strasse en de Alexandrinenstrasse en zich 's avonds in een huis ernaast laten insluiten. Toen zij bezig waren door den tusschenmuur heen zich een weg naar den sigarenwinkel te banen, werd een man, die onder den winkel woonde, wakker. Hij waarschuwde de politie, die versterking ontbood en zich voor den winkel opstelde. Een van de dieven sprong in zijne benauwdheid recht door de winkelruit heen en liep zoo hard hij maar kon de straat op. Hij had een pels en verlakte schoenen aan. Een nachtwaker wist hem beentje te lichten, en zoo werd hij, met bloedige wonden van de scherven, opgepakt. Zijn kameraad wasintusschen overdertiendaken gevlucht. Toen hij zoo ver was gekomen, viel hij door een koekoek en brak zijn nek. Ook deze inbreker droeg een pelsjas en verlakte schoenen. De portierster van een huis te Bagnolet (Parijs) sprak met een der inwoousters, wier man nogal laat werkt, over de apachen. .Ho," zeide de huurster, .ik vrees ze niet, ik zou ze goed ontvangen," en zij toonde een revolver, er bij voegende .Vrees niets, hij is niet geladen." Eensklaps weerklonk een schot en de onge- lukkige portierster stortte dood op den grond de kogel had haar borst doorboord. De onvrijwillige daderes schrikte zoo geweldig, dat men voor haar verstand vreest. Men ver gift igingsgeschiedenis. De Londensche correspondent van de .Tel." schrijft Twee weken geleden was er groote beroering in de Schotsche stad Dalkeith. De heer en mevr. Hutchinson aldaar, vierden hun zilveren bruiloft, en gaven een whistpartij, waartoe verschillende hunner kennissen waren uitgenoodigd. Met de beide zonen van het bruiloftspaar mede, was men ten getale van 18 personen heel gezellig bijeen. Te middernacht werd vroolijk gesoupeerd en ten slotte koffie gebruikt. De koffie was door twee jonge dames gezet en binnengebracht. De heeren bevonden zich in de rooksalon en de dames in de gezelschapskamer. Zoodra evenwel mrs. Hutchinson de koffie had geproefd, vond zij daaraan een verdacht bitteren smaak. Zij riep haar oudsten zoon, John, en verzocht hem de heeren te waarschuwen van de koffie niets te drinken. Doch die waar- schuwing kwam te laat. De meeste heeren hadden hun kopje reeds ledig gedronken. De oude heer Hutchinson ook. Hij en een zijner vrienden, Clapperton ook hoofd eener familie, gevoelden zich het eerst onwel. Twee of drie heeren waren zoo druk in ge- sprek, dat zjj vergeten hadden hun koffie te drinken en door de waarschuwiug van den oud sten zoon maakten zij daarvan geen gebruik. Een hunner spoedde zich snel naar een ge- neesheer. VVeldra kwamen er twee dokters, die den ongestelden personen fluks een braak- middel verstrekten. Doch dat hielp niet meer voor den ouden heer Hutchinson en zijn vriend Clapperton, die weldra overleden. Bij de schouwing van hun lijk bleek de koffie een zwaar vergift te bevatten, doch hoe dat. daarin kwam, was een raadsel. De in de woning aanwezige koffie bleek zuiver te zijn. De jonge dames, die ze voor het gezelschap hadden ge zet, proefden daarbij ook een paar malen of ze sterk genoeg was, zonder er een verdachten smaak aan te bespeuren. Maar de koffie in den pot en in de niet ledig gedronken kopjes bevatte vergift. Het scheen een raadselachtige zaak. De oudste zoon, John Hutchinson, nam deel aan de begrafenis van zijn vader en diens vriend, doch daarna verdween hij eensklaps. Hij was TER \EI7iEVSCHE (MRAIT. Dit l« I ml verschijnt Ifanndiig., Woeo«daf- en VrlJdagavnDd, ■ttgesanderd op Feeitdacea. l»ij de Flrma I*. J. VAX PK 8ASPK te Ter %'enaen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1