(iemeogde berichten. Havenaangelegenheden te Ter Neuzen. Positie der btoomschepen. be Voorzitter deelt mede dat hem door Jan deB'ujjne en A Dees, molenaar, verzocht is van gemeentewegei in de Axelsche straat aan te wijzen de grensscheiding tusschen hunne perceelen en de grond van de gemeente. Zy hebben daar de sloot, die de erfscheiding uitmaakte, gedempt en er een haag geplaatst, naar spreker meent geheel aan de eene zijde ter Soot, waardoor dehelft die aan degemeente behoorde ook ingenomen werd. be heer De Kruijne klaarde daarvoor van wijlen den burgemeester \Vortman ten onrechte is geschied en dat de omstandigheid dat de vorige burgemeester een font zon hebben begaan, voor het gemeentebestuur nog geen aanleiding is om deze ^De" "hee" Job. de Feijter merkt op dat, al had de heer De BrtHjne van den vorigen burgemeester vergunmng gehad, dit dan toeh mondeling is geweest en dus nilets beteekent. Hij vermeent dat, als de heer be Bruyne de iuiste "rensseheiding weten wil, hij den landmeter van het kadaster moet laten komen, die kan het precies zeggen. Spreker vermeent dat de gemeente daarvoor „een ko»te moet maken. Er is een grenssche.d.ng geweest De Bruijne beeft die zelf weg genomen, dus moet dan ook dp kosten dragen om de nieuwe vast te steiien. De heer Scheele is het wel eenigszins eens De Feijter, maar merkt op dat de landmeter elk jaar in iedere gemeente komt om alles op te meten. Ihj die gelegenheid zou hij dezen dan willen verzoeken om daar eens" naar te zien en het verder in heel de omgeving van Zaamslag eens te laten opmeten waar de grensscheiding der gemeentegronden is en dat met paaltjes kenbaar maken. Spreker gelooft wel dat er meer plaatsen zyn waar het noodig is de grensscheiding eens vast testellen. De heer De Ruijter vermoedt dat de grensscheiding tusschen het erf van den heer De Bruijne en de gemeente gelegen is op de helft van de sloot. Zoo zou het misschien kunnen worden aangewezen. Rr„iine voor De heer De Feijter zou, als de heer be Biuyne vooi reden vatbaar is den Voorzitter willen machtigen het zoo 'T'bedVoor7]ttertezietabijnhem in elk geval niet de bedoeling sumwezig om grond van de gemeente in te nemen. Z h "s wordt goedgevonden dat de Voorzitter met de betrokken eigenaren de kwestie der grensscheiding m.n- nelDek hee^folr'de Feijter wil, naar aanleiding van de besorekinoren in de laatste vergadering gehouden oter de paden van de begraafplaats mededeelen dat remand gesnroken heeft die schelpen kan leveren voor 1,80 per M be heer De Ruijter verklaart met zoo schelpachtig te zijn Men moet niet vergeten dat, toen de Raadsleden onlangs op de begraafplaats waren, het dooiweer was en een zandpad er dan spoedig onoogelijk uitziet Dat zou met schelpen ook het geval zijn; die rapen dan erg op en zijn nog veel smeriger dan zand. Schelpen geven een mooi aanzien als het paden betreft waar wein.g op gegaan Aifheer be Feijter zegt dat hij door omstandigheden nogal eens op de begraafplaats te Ter Neuzen komt, maai daai .1. "ZtSTAStA voor d. p.d«" dorte- graafplaatsen in goeden toestand verkeeren en dat daat- voor dus geen kosten noodig zijn. be Voorzitter merkt op dat er 10 de laatste - jaren veel zand op aangebracht is. De heer Job. de Feijter verklaart er zich wel by te kunnen neerleggen dat de toestand blijft zooals die is, maar heeft de mededeeling omtrent levering van schelpen alleen gedaan naar aanleiding van de besprekingen in de V°Dee Voorzitter" merkt op dat men er zoo noodig - 'a be re,°PDeaKleerrkgvrTgt' of de rioleering achter de Brouwerij nog moet worden doorgetrokken. be Voorzitter deelt mede dat hij daarvoor al meermalen aan den architect een plan heeft gevraagd, maar dat deze dat nog steeds niet heeft ingediend. Bij deze gelegenheid wil hij als zijne meening te kennen geven dat bet beter was, dat de gemeente-architect M Riemens, evenals voor de onderwyzeres in de nuttige bandwerken aan de dorpsschool is voorgesteld van ge meentewege werd ontslagen en gepensionneerd. Men kan van den man geen werk uit de handen krijgen, hij is op hoogen leeftijd en buitendien is spreker van meening dat hij niet voldoende bevoegd is om in alle zaken die voor- komen voldoende van advies te dienen, wat, naar sprekers meening, al op groote schade voor de gemeente is neer- geH°em0nte pensionneeren zou dus in het belang der ge- meHet%ong jaar, bij het uitvoeren der werken aan den brandput, heeft de gemeente er veel nadeel van gehad, dat hii niet beter op de hoogte was. be heer De Ruijter meent dat het te ver gaat om het resultaat dat de werken voor den brandput hebben gehad te schuiven op rekening van den gemeente-architect. Deze heeft toen niets meer gedaan dan wat hem gelast was. Hern treft dus de verantwoordelijkheid daarvan met. e Raad had goedgevonden dat het werk aldus zou gemaakt Wbee Voorzitter betoogt dat, als er een bekwaam water- bouwkundige geweest was. deze zou hebben ontraden het werk aldus te maken. Ook zou het met het werk heel anders uitgeloopen zijn, indien er, inplaats van 2 men- schen, 6 in den put waren werkzaatn gesteld. be heer De Ruijter blijft er by, dat de architect daar- niets doen kan. bat er geen voldoend personeel Daarna werd op voorstel van den Voorzitter nog besloten de onderwijzeres in de nuttige handwerken in de kom der gemeente, mej. A. Geelhoedt, met ingang van I April a.s. te ontslaan, met behoud van salaris. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. aan nieis uueu *.au. - wordt werkzaam gesteld is een zaak van den aannerner en voor het graven van een welput kan zelfs de be- kwaamste waterbouvvkundige niet yooruit garandeeren dat men een gunstig resultaat zal bereiken. De Voorzitter wijst ook op het leggen eener r.ool m de Riemensstraat, wat ook geheel verkeerd is geschied, die is eerst gelegen en moest daarna weer opgegraven en heDegheer"lie'Ruijter meent dat die kwestie ook aller- minst tegen den architect kan pleiten. be bmzen zyn daar gelegd en later zijn ze weer opgegraven en hooger gelegdg met dat gevolg, dat het water fe sloot ernu niet meer kan instroomen, maar staan blyft. Heel wat beter ware het geweest, de buizen te laten l.ggen zooals \0,T enkele opmerkingen worden naar aanleiding dezer discussie gemaakt, waarna de Voorzitter toezegt, nogmaals aan Riemens te zullen vragen om het plan der rioleering te willen indienen. Hij had jmst tyd.g gevraagd daarvoor te zorgen. omdat hij weet hoe langzaam Riemens is lie heer Scheele vindt bet ook het best aldus te handelen. Wat gebeurd is, is gebeurd en is niet meer te veranderen, maar hij meent toch dat, als aan Riemens gevraagd wordt een plan voor cen of ander in te dienen, deze gehouden is, daarvoor te zorgen. De heer De Ruijter stemt dat toe. De Voorzitter zal hem er nogmaals op attent maken. De man belooft alles, als men hem wat vraagt, maar er komt weinig werk uit zijn handen. Alsnu wordt de openbare vergadering geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten tot aankoop van grond voor het dempen van den brand- put op eene diepte van 1 M. uit te graven vandefarmlie De Moor, ad 40 cent per M'A uitgegraven oppervlakte. om het uitgraven van dien grond en het dempen van den brandput onder de ingezetenen der gemeente te beendoem van C. Wisse tegen den prijs van 2 per vierk. meter aan te koopen een terrein van 118 vierk. meters, voor het stichten eener bergplaats voor benzine. De olieman H. A. is Maandag op de dag- boot Koningin Wilhelmina, van de Maatschappij Zeeland, op zee tusschen de machine geraakt en gedood. Hij laat 7 kinderen na. Te Heerjansdam is Zondag een meisje van 14 jaar, M. V., bij het scheppen van een emmer water in een diepe sloot gevallen en verdronken. Zondagnatniddag is de bliksem geslagen op den afleider der N. H. kerk te Maasland. De draad schijnt afgebroken, en op die plaats zijn groote steenklompen naar beneden geslingerd. Woensdagavond hebben vijf kwartjesvinders weder hun slag geslagen in den trein Rotterdam- Dordrecht. Een schipper liet zich overhalen tot het bekende spelletje ,/een, twee, drie, harten- aas". Zijn geheele bezit, een bankje van 50 trcs., werd hem afhandig gemaakt. Toen kwam het berouw en bij aankomst van den trein riep de man luidkeels uit wat bem was overkomen. Juist was een inspecteur van politie op het perron. Deze noodigde het gezelschap uit in een wacbt- kamer te gaan, waaraan voldaan werd. Weldra kwam nu het bankbiljet voor den dag. dat onder hevig protest van den bezitter door den inspecteur in beslag werd genomen. Na opgemaakt proces- verbaal vertrok het gezelschap weer naar Rotterdam. Te St. Michielsgestel (N. B.) verliet een 20jarige doofstomme het Instituut om nog even een boodschap te doen, en gaf te kennen voor halt negen terug te zijn. Toen hij om half negen nog niet terug was, begon men zich on- gerust te maken en bleek hij bij nader onderzoek door de duisternis misleid en in de gracht ge- loopen te zijn. Even later werd hij tevenloos opgehaald. Een 63jarig persoon te Rotterdam bracht zonder eenige aanleiding een juffrouw, die in haar kruidenierswinkel stond, een snede toe in de rechterzijde van den hals. Twee vrouwen zagen den man den winkel verlaten, voigden hem en wezen hem aan een agent van politie aan. Deze arresteerde hem en braehten hem naar het bureau over. Het corpus delicti werd op straat gevonden. Bij een vechtpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakten op de Rechtboom- sloot te Amsterdam verschillende min of meer beschonken lieden met elkaar slaags. In de hitte van het gevecbt werden twee mannen in het water gedrongen. De politie verscheen nog juist bijtijds op het slagveld, om de beide drenkelingeu met behulp van dreggeu op te visschen. Een hunner moest naar het Binnengastbuis gebracht en daar opgenomeu worden. Te Zwaagwesteinde is gedurende een hevige sneeuw-en hagelbui de nog nieuwe woniug van Th. van Leijen in elkaar gewaaid. Het huisraad werd nagenoeg geheel vernield. De bewouers kwamen met den schrik vrij. Aan boord van het tjalkschip Nova Cura, schipper B. Vleeschhouwer van Brouwershaven, dat Maandagmiddag bij stormachtig weder de haven van Lemmer binnenkwam, wordt vermist de 18jarige, tijdelijk aldaar dienende, Geertje Johanna D. Volgens verklariug van de op- varenden moet het meisje, dat de laatste reis medemaakte, om dan in Rotterdam te gaan dienen, geheel onopgemerkt, tusschen Urk en Lemmer over boord geraakt en verdronken zijn. Zaterdagiuorgen vervoegde zich te Utrecht bij een juffrouw, een net gekleed persoon, voor- gevende monteur te zyn. Hij huurde daar een paar kamer3 en kwam 's middags thuis eten. Zondagmorgen stond de nieuwe kostganger op, maar bleef wel wat laug op zijn kamer. Men ging eens kijken enmijnheer was ver- dwenen en met hem nog f 100. Maandag, van 11 uur 's morgens tot half 2 's middags hebben de stads-ingenieurs van Antwerpen een onderhoud gehad met M. Dyker- hof, een der hoofden vau de Duitsche firma, die den aanleg van het dok had ondernomen. Verscheidene ingenieurs van dit huis woonden ook de samenkomst bij, onder ander de hoofd- ingenieur der firma. De groote waterbouw- kundige prof. Koch van Darmstadt, wordt Maandagnamiddag verwacht. Aannemers houden staande, dat hunne manier van wdroog" werken de beste is en het minimum van gevaren oplevert. Voorloopig is de firma voor- nemens eenen nieuwen dam op te richten, meer in Lefebvredok gelegen en dan de onderspoelde werken leeg te pompen. Zy zou daarna droog voortwerken. Met het stelsel van verder werken dat zij aanpryzen, schatten zij, dat de vertraging door de ramp van Zaterdag veroorzaakt, niet meer dan 8 a 9 maanden zal beloopen. Uit de door M. Dykerhof opgemaakte schat- ting blijkt, dat het door de Duitsche firma ge- ledeu verlies circa 500,000 frs. zou bedragen. Te Scharlav, district Oppeln (Silezie), is onder zeer ergerlijke en verschrikkelijke om standigheden een vrouw in de gevangenis om- gekomen. Een moeder van negen jonge kinderen moest een dag gevangen zitten, omdat zij een boete van 1 mark, waartoe zij veroordeeld was wegens schoolverzuim van een harer kinderen. niet kon betalen. In de eel, waar zij was opgesloten, is, waar- schijnlijk doordat zij haar stroozak te dicht bij de kachel had getrokken, brand ontstaan. Op haar angstig geroep om hulp werd door nie- mand acht geslagen en de arme vrouw is in den rook gestikt. Groote ergernis is natuurlijk door deze ge- beurtenis gewekt en van verschillende zijden wordt aangedrongen op beter toezicht in de gevangenissen en meer zorg voor de gevange- nen. Ook wekte het ergernis dat men, naar de letter van de wet handelend, de arme moeder vau haar kinderen afhaalde en opsloot, om dat zij een zoo geringe boete niet kon betalen. In de staalgieterijen te Jeumont is Zater dag een bak met 80 kilo vloeibaar staal omge- kanteld en de gloeiende vloeistof kwam terecht in een bassin water. Door het wegspatten van het staal werden twaalf werklieaen zwaar ver- brand. Verscheidene hunner verkeeren in levensge- vaar anderen zullen voor hun heele leveu ver- minkt blijven. Van de slachtoffers zijn er reeds twee over- leden. Een koopman uit Brussel was tijdens de spoorwegramp van Contich zwaar gekwetst en hij eischte, laugs rechterlyken weg, vau den Staat 200,000 fr. schadevergoeding, onder voor- wendsel dat hij zich, sedert de ramp niet met zyn zaken bad kunnen bezig houden en zijn zaak totaal ten onder was gegaan. De experts, die de zaak moesten onderzoeken, zagen zijn boeken na en bevonden dat deze op vele plaatsen vervalschc waren, om op den zoo verkregen uitslag zijn vraag voor zulke hooge schadeloosstelling te kunqn steunen. De Staat heeft nu de rollen omgekeerd hij zal nu het slachtoffer doen vervolgen voor schriftvervalsching. Wat een knap gezichtje waard is. - onlangs eischte een elegante Franscbe actrice die bij een auto-botsing in het gezicbt gewond was, voor deze ernstige beschadiging van haar uiterlijk "schoon, maar liefst 100,000 francs schadevergoeding. Zij kreeg er 11000 toegezegd. Dezer dagen echter kreeg een jonge typejuffer te Parijs, die bij juist eenzelfde gelegenheid in het gezicht was gewond, slechts 2500 francs. De rechters vonden de haar toegebrachte schade niet zoo erg, wijl ze toch over een paar weken zou gaan trouwen. In Amerika zijn in den laatsten tijd dergelijke vonnissen geveld, die elkaar even kras tegen- spreken. Een juffrouw Andrews, uit Chicago, wier neusje in een spoorwaggon zwaar gekneusd was, kreeg daar 2400 dollar voor. Mevrouw Lina Henschel. die tengevolge van een rijtuig- ongeval haar gitzwarte haren plotseling spier- wit zag worden, kreeg voor dat ongeluk 34o0 dollar. Daarentegen kreeg miss Kate Collaguer, die bij een treinontsporing erg werd gehavend, slechts 1700 dollar. Maar het gekste geval is dat van mejuffrouw Anna Thiel, die evenals de reeds genoemde typster, aan het voorboofd gewond werd, en daarvoor maar 400 mark schadevergoeding kreeg, terwijl haar vriendin, juffrouw Eiden, die bij hetzelfde ongeluk precies dezelfde hoofd- wonde opliep bijua vierkeer zooveel, 1500 mark smartegeld kreeg. De vraag doet zich voor: Was juffrouw Eiden rnooier dan haar vriendin, en daarom dus erger toegetakeld? of beslisten de rechters dusdanig, juist omdat ze het tegendeel aannamen Een dierentemmer liet Woensdag te Nizza zijn dieren werken voor een cinema-opname. Eensklaps sprong een tijgerin op hem en ver- scheurde een zijner beenen. De dierentemmer werd erg gekwetst naar het gasthuis gebracht. Intusschen heeft de cinemaman een interessante en zeldzame opname De pest in het Verve Oosten. De correspondent te Peking van de //New- York Herald" deelt een en ander mede over de bygeloovigheid der Chineezen, die de bestrijding van den zwarten dood zeer bemoeilijkt. Bij het gewone volk is het denkbeeld alge- meen, dat de prins-regent een geneesmiddel uitgevonden heeft, dat een ieder, die door de pest aangefast is, genezen kan, en dat zelfs voorbehoedend tegen de plaag werkt. Voordat de pest Peking bereikt had, stond het bij iederen Chinees vast, dat de hoofdstad nooit aangetast zou worden, om de even eenvoudige als duide- lyke reden, dat de ,/Zoon des hemets" te Peking zijn verblijf houdt. Nu de pest toch in de hoofdstad is doorgedrongen, trekt men volkomen logisch de conclusie, dat de tegenwoordige keizer geen persona grata is in den hemel. In toonaangevende politieke kringen te Pe king acht men deze overweging een ernstig gevaar voor de geheele Manchu-dynastie. I De inlandsche Chineesche geneesheeren nemen het den Wai-Woe Poe zeer kwaljjk, dat dit hoogste bestuurslichaam een beroep heeft ge daan op de wetenschap en menschlievendheid der westersche artsen. Zij verklaren dan ook aan ieder, die het hooren wil, dat hun genees- middelen even afdoend zijn als de ,/buiten- landsche". Wellicht hebben zij in zoo ver ge- lijk, dat een ieder, die met den pest-bacil be- smet is, sterft, tot welke der beide geneeskun- dige scholen hjj zich ora hulp wende. De artsen van de oude school maken propa ganda voor een geneesmiddd, dat, naar hun zeggen, te Moekden getoond heeft, volkomen afdoende te zyn en dat een ieder zelf bereiden kan. Ziehier het receptgestampte pijpbloem een ons, gestampte boonenschil een ons, ge malen hoorn van het muskusdier een half ons, roode zwavel een half ons, aluin een half ons en kinabast een half ons. Deze bestanddeelen moeten goed gemengd worden. Om een kamer te ontsmetten moet men met aesloten deur een O meelworm of een tor verbranden. Hoe uitstekend deze geneesmiddelen werken, bleek in het Chineesche kwartier te Kharbin, waar, /.oolang aan de Chineesche geneesheeren de bestrijding der ziekte werd overgelaten, het aantal sterfgevallen bleef klimmen, tot het cijfer 267 per dag bereikte. Van een standpunt, geheel tegenovergesteld aan dat van China, beschouwt men het infeetie- gevaar in Japan. In een interview verklaarde professor Kitasato. van de universiteit te Tokio, dat hij niet twijfelt of de krachtige quarantaine maatregelen, die de Japausche regeering genomen heeft, zullen de eilanden blijven vrij waren tegen de verschrik kelijke ziekte. Mocht de pest ook in Japan haar intrede doen, dan zal men binnen een maand het gevaar bezworen hebben. Kitasato meeDt, dat de pest haar verwoestingswerk in China eerst begounen is en hij voorspelt, dat I nog een evengroot aantal slachtoffers zal valleu alvoreos men aan de ziekte paal en perk gesteld heeft. INGEZONDEN 8TUKKEN. In de Ter N. Courant van 21 Pebr. 1.1. sehrijft X een zoo'n curieus stuk onder bovenstaand op- schrift dat 't jammer zou zijii daarop nog niet eens extra de aandacht te ves'tigen. X sehrijft n.l. aan 't begin: »Gij hebt wel den slag afgeweud toen men met ernst er over sprak dat de beide spoorweg- lijnen in Staatshanden over zouden gaan, toen kwaamt gjj nog juist op tijd, zelfs bijna te laat". Het staat dus, zelfs bij een maatschappijen- verslinder als X schijnt te zijn, als een paal boven water, dat *t. een zegen voor Ter Neuzen geweest is dat die spoorlynen, de hartaders van het bestaan als haven, in handen van par- ticuliere maatschappijen zijn gebleven en niet in handen van het door X zoo bartroerend gelietd Staatsbeheer. Ergo zonderparticuliere spoorwegmaatschap- pijen geen haven want een kaaimuur en een plas water zyn bij lange na nog geen haven, daar hoort meer bij, niet waar, en dit meer kunnen alleen die particuliere spoorwegmaat- schappijen doen, dit staat nu vast. De verdere anderhalve kolom had X dus ge- voegelijk achterwege kunnen laten daar't begin van zijn geschrijf op de rest si ait als een tang op een varken. Xs. Ter Neuzen, 21-2-'ll. /.EE T 1J DINGi E IN. Van 20 tot en met 21 Febr. VLAG. NAAM MA Van en naar^ Lading. 20 21 20 21 20 21 20 21 21 Voor Ter Vieuzex I Belg. ss. Antigoon 5331 Gravoaa Eng. s.s. River Thames 2242 Londen Ned.mot.ach Cornells 1129 New-Casile Eng. 8.8. Paudion 3619 Liverpool idem Jan Mayn 2627 Middlesbr. too Ter leiorn I Eng. s.s. Airedale 2979 New-Castle idem 'the I'rineea 1762 Vlissingen idem Skinniugrove 1460 'Skinning. Voor tSeot I Trnro Fulmar Graauhandel Ruth hout stukg. kolen Stukg. yzer iedig idem idem Eng. 8.8. idem Belg. s.s. Noor. s.s. Eng. Abercray Eng. 3m8ch. Clemens Eng. s.s. Belg. s.s. Noor. s.s. Deen. s.s. Zweed. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. 2367 3593 5136 1 554 1724 496 Eng. s.s. 1142 I 296 1787 Dundee W. Hartlep. Goole 3602 Grangem. 5112 Sunderland 3961 Stettin 2990 New-Caatle stukg. idem ledig aardapp. idem chioaclay Hull Glasgow W. Hartlep. I Montrose Dundee Penrhyn Van I3eut i Than) 68 Marnise Dag Honeborg Bur Svanholm Togston Voor Velzuete Alchymist 1079 |Groningen Van 20 tot en met 21 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 30 binuenvaartuigen op- en 25 afgeschut; door de Westsl. 24 op- en 9 af- geschut. s.s. HARALD wordt heden te Spezzia verwacht. s!s! JENNY in lading te New-Castle on Tyne voor Livorno. ,;8; RICHARD in lossing te Newport Mon. s.s. ELISABETH in lossing te Yarrow. s.s. HELENA vertrok 21 dezer van New-Castle on lyne naar Marseilles. s.s. MAGDALEN A wordt heden te Livorno verwacht. ledig idem idem idem idem phosph. ledig creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6