A I g e m e e n Itieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No. 3575. Donderdag 23 Februari 1911. 51e Jaar^ang QVEBWII1OTS M SIEIJ3. EEBSTB BLA Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/g en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Paus is geheel hersteld en heeft zijn gewone bezigheden hervat. A1 viermaal had in Zweden de Tweede Kamer een wetsvoorstel aangenomen om de ge- meenten de bevoegdheid te geven, binnen hun gebied den verkoop van sterke drank in het klein te verbieden. In 1908 hadden niet minder dan 1044 van de 1342 gemeenten die hervorming aanbevolen. Zaterdag heeft de Tweede Kamer voor de vijfde maal, nu met 126 tegeji 39 slemmen, het voorstel daartoe aangenomen. Maar denzelfden dag verwierp het de Eerste Kamer, gelijk de vorige malen, nu met 79 tegen 26 stem men. De Independance Beige bericht, dat de Portugeesche autoriteiten een uitgebreid monar- chistisch complot op het spoor zijn gekomen. Een zeker aantal samenzweerders plachten in een huis te Lissabon te vergaderen en er de middelen te beramen, om de republiek omver te werpen en Dom Manuel weer op den troon te plaatsen. 15 samenzweerders zijn achter slot en grendel gezet. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. In bebandeling komt het ontwerp tot be- strijding der zedeloosheid, een gedeeltelijke ber- ziening van het Strafwetboek, welke zich in hoofdzaak uitstrekt over de pornografie (de zg. z/vuilhandel";de verleiding van minderjarigen tot het plegen van ontuchtde koppelarij de voorkoming of verstoring van zwangerschap en het aankondigen of verstrekken van middelen daartoe, en eindelijk de speelzucht. Voorts bevat het ontwerp verschillende hier- mede verband houdende, noodzakelijk gebleken uitbreidingen van de bevoegdheden van justitie en politie, o.a. krijgt de politie de tot dusver by haar niet berustende bevoegdheid om huizen binnen te dringen, waar rederlijkerwijze ver- moed kan worden dat gespeeld wordt. Eerste spreker over dit ontwerp is de heer Hugenholtz, die grootefi twijfel uitspreekt aan de doeltreflendheid van de voorgestelde maat- Na een uur wachtens hoorde de bandiet't meisje komen. De schaakpartij met haar oom had dezen dag langer geduurd, het was bijna twaalf uur toen Capitola op haar kamer kw«m. Het eerste wat haar in 't oog viel, was't gebak, dat Pitapat op de tafel geplaatst had; zy moest er luid om lachen. "Die gekke meid," zei Cap, „watdenktze wel Ze nam het bord met beide handen op en wilde het wegdragen, toen bij het omkeeren Mac Donald voor haar stond, die de deur sloot en den sleutel bij zich stak. Het bloed stolde onze heldin in de aderen, ze stond als versteend en kon geen geluid geven. Mac Donald lachte om haar schrik. "Ei' offr'eP hih ;/kan de dappere amazone dus ook schrikken [k hield u voor moediger, schoone miss; doch nu zie ik, dat uwe zenuwen niet veel sterker zijn dan die eener andere dochter Eva's." De spottende toespraak van den bandiet bracht Capitola weer tot bezinning. Vlug herkreeg zij bare tegenwoordigheid van geest en overzag rustig de gevaarlijke positie waarin zij zich bevond. Hier was 't zaak koelbloedigheid te toonen, want, indien zij bedaard was, kon zij zich wel- licht nog redden. //Of mijne zenuwen niet sterker zijn dan die eener andere," hernam Capicola, //is nog de vraag. regelen, overtuigd is dat slechts monnikenwerk zal worden verricht. Spr. verwacht, dat wel- licht het eenige positieve resultaat slechts wezen zal, dat de politie-censuur op geweldige wijze zal worden versterkt. Van bestrijding der zedeloosheid is, volgens spreker, in dit wets- ontwerp geen sprake. Spreker oordeelt, dat door dit ontwerp een verkeerd enthousiasme is gewekt in zekere kringen, omdat ook een rechtsche overheid niet in staat zal blijken de zedeloosheid in het al- gemeen doeltreffend te bestryden. Die bestryding kan alleen met kracht en met goed resultaat gevoerd worden, gelijk spreker verder uitvoerig uiteenzet, door verbetering der sociale toestan- den langs economischen weg dus. De houding van de sociaal-demokratische fractie tegenover het ontwerp zal niet afwijzend zijn, maar streng kritisch tegenover verschillende bepalingen. De heer Treub oordeelt, dat uit het ontwerp spreekt een streven alsof ons land zou ver- keeren in een toestand van moreele inzinking, en acht het onverdiend ons volk een dergelyke blaam op te leggen van Regeeringswege. Door wetsontwerpen als deze zal de schijn- heiligheid die hier te lande weliger tiert dan elders, aangekweekt worden. Hiervan wil spre ker de christelijke Regeering of de christelijke meerderheid geen verwijt maken, maar wel verwijt hij het christelijk volksdeel, dat mora- liseeren wil, niet voldoende front te maken tegen toenemende schijnheiligheid op politiek gebied. Met verschillende bepalingen van het ontwerp gaat spreker mede, zooals de bestrijding van de souteneurs, het bordeelverbod, de bestraffing van bomosexualiteit, gepleegd met minderjari gen maar een algeheel verbod van speelhuizen acht hij daarentegen Diet gewenschtook zou hij betreuren, indien door het verbod van verspreiding van aanstootelijke lectuur ook de N. Malthusiaansche geschriften zouden getroffen worden. Nog heeft spreker bezwaar tegen de artikelen betreflende het uitstallen enz. van prikkelende illustraties. Dit behoort in een algemeene wet niet thuis. Spreker's hoofdbe- zwaar tegen het ontwerp is het kennelijke doel om het Nieuw-Malthusianisme tegen te gaan, en ten sterkste protesteert spreker tegen de gelijkstelliug van het Malthusianisme met sou teneurs en vruchtafdrijvers. De heer Treub geeft verder een uiteenzetting, Gij ziet, Mac Donald, dat ik al niet meer beef. Ieder andere had zeker het bordje laten vallen en zooals ge ziet, zet ik het heel bedaard op zijn plaats. Dat ik op 't eerste oogenblik ver- schrikte, beken ik, want ik was inderdaad niet op uw bezoek voorbereid." »/Op bandieteneer, Capitola, ik bewonder u 1" riep Mac Donald met vuur, //gij zyt het zonder- lingste meisje, dat ik ooit zag, en ik beken openlijk dat het de moeite loont om uwentwil iets te wagen." //Om mijnentwil herhaalde Capitola ver- wonderd. //Gij bedoelt toch niet, dat gij, om mijnentwil hier binnengeslopen zyt en dat gij andere plannen hebt dan mij te berooven?" //Gij vergist u, schoone miss"; hernam de rooverhoofdman met eene hoffelijke buiging, z/wat mij hierheen voerde, was 't verlangen u openlijk en onomwonden te verklaren, dat ik u vurig bemin en dat ik volgens deze liefde zal weten te handelen." Capitola onderdrukte het antwoord, dat zij in hare ontsteltenis op 't punt was te geven en het gelukte haar zelfs zich den schijn te geven als ware zij door deze onverwachte verklaring niet onaangenaam verrast. Ze sloeg verlegen glimlachend de oogen neer. //Mac Donald", hernam ze, //uwe taal is stout en ware ik eene preutsche lady, zoo zou ze mij kwetsen, doch ge weet zelf, dat ik mijne eerste opvoeding in de straten van New-York ontving en dit is genoeg om over eenige vooroordeelen heen te zien. Echter verwacht ik van u, dat gij mij den vrijen wil zult laten, want de ge- ringste dwaDg, Mac Donald, vertoornt mij en dat de Neo-Malthusianen tot de anti-coneeptio- neele middelen zijn gekomen eenvoudig omdat Malthus, wiens stelsel uitsluitend neerkwam op uitstel van het huwelijk, om te voorkomen een zoodanig toenemende bevolking, dat de geboorten ver boven de grenzen eener bestaansmogelijkheid gingen, met al den nasleep van ellende daarvan, in zijn systeem faalde en slechts tot resujtaat zag het ontstaan van een groot aantal natuur- lijke kinderen. Daarom zagen de Neo-Malthu- .sianen het redmiddel slechts in anti-conceptio- neele middelen. Maar dat is dan ook de eenige pceventie, waarmede het N.-Malthusianisme zich bezig houdt, en al wat daai-aan uit winstbejag of uit andere motieven aan wordt vastgeknoopt, heeft met het N.-Malthusianisme absoluut niets uitstaaude. Verder toont spreker met statistische cijfers aan, dat in katholieke landen, waar men het meest tegen het Malthusianisme is,-de geboorte- cijfers hoog mogen wezen, maar dat die landen met ?en zwarte kool staan aangeteekend wegens gebrek aan zorg voor de zuigelingen, tengevolge waarvan 't sterftecijfer der kinderen enorm groot is. Spreker's conclusie is dat, waar het N.-Malt husianisme niet zedeloos is, de afneming van de kindersterfte veroorzaaktniet doet afnemen het aantal huwelijken en het aantal onechte geboorten vermindert, de Regeering niet het recht heeft, zij het ook indirect, door het onder- Li/ige wetsontwerp het N.-Malthusianisme te treffen. De heer Van Hamel adviseert tot gematigd- heid iu deze zaak. Wat men persoonlijk als onzedelijk afkeurt, kan niet altijd in de Straf- wet gezet worden en met straf worden bedreigd. Spreker vreest o. a. van dit ontwerp in de- hand-werking van de chantage. De leiddraad in deze moet zijn dat men het sexueele leven zelf vry late, maar optrede tegen hen, die uit het sexueele leven winst willen slaan. De Minister van Justitie zegt dit wetsont werp, waarbij de christelijke moraal op den voorgrond staat en de eenige richtsnoer is, met voile overtuiging te zullen verdedigen. Door die christelijke moraal wordt het N.-Malthusianisme a priori reeds veroordeeld als in absoluten strijd met de christelijke leer. En daarom behoeft hij, die op dat christelijk standpunt staat, niet te vragen naar de resultaten dier leer. De Minister neemt het standpunt in van kan licht mijne sympathie in haat veranderen." //Uwe sympathie, schoone miss"j lachte de bandiet, //hiervan gaaft ge mij een zonderling bewijs toen gij mij niet eerder wildet loslaten, dan nadat ik bijna gevangen werd." z/Wie zegt u, dat dit mijn doel was hernam Cap. //Wat ik daardoor wilde bereiken, was iets heel anders dan uwe gevangenneming. Jammer genoeg, gij zelf hebt mijn schoon plan verij.deld." z/Hoe Wat voor een plan riep Mac Donald ve\-baasd. //Ge wilt mij toch niet doen gelooven, dat ge voor hadt,.aj op deze wjjze door mij te laten ontvoeren z/En indien dit mijn plan geweest ware?" meende Capitola. //Hoe Indien ik het leven by mijn ouden knorrigen oom eens moe ware, indien ik de vrijheid terug verlangde, waarin ik geboren ben en besloten ware de gouden boeien te breken, die majoor Warfield mij aangelegd heeftzou dit iets verbazeuds zijn »Miss Capitola", hernam Mac Donald ern- stig, //ik vrees, dat gij een gevaarlijk spel met mij speelt. Bedenk goed dat deze bekentenis niet eene gehuichelde mag zijn, anders zou ik krankzinnig worden. Het ware beter voor u gezwegen te hebben, dan mij iets te verstaan geven, wat mijne liefde nog meer doet ont- vlammen." Capitola voelde, dat 't angstzweet haar op 't voorhoofd kwam, toen Mac Donald dit zei, alles hing af van hare tegenwoordigheid van geest, van hare koelbloedigheid zij durfde den bandiet geen vrees toonen, anders was ze verloren. die roeping niet be- hun streven ijdel en Minister Nelissen, dat de 8taat geen zedemeester is. In zoover is hij 't geheel eens met hen die meenen dat het brengen van goede zeden onder het volk de taak is van andere machten. Maar de Staat heeft wel te zorgen dat degenen, wier roeping het is op zedelijk gebied voor verheffing te zorgen, in lemmerd worden, zoo dat vruchteloos zou blijven. Tegenover den heer Hugenholtz betwist de Minister, dat de zedeloosheid uitsluitend te be stryden is langs socialen en economischen weg. Aan den heer Treub verzekert de Minister, dat anti-conceptioneele middelen als zoodanig niet zullen vallen onder het verbod van uit— stalling enz., maar wel als de wijze, waarop zij worden aanbevolen en geetaleerd worden, geschiedt op voor de eerbaarheid aanstootelijke wijze. Hierna vangen de replieken aan. Het algemeen debat wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. TER NEUZEN, 22 Februari 1911. Door het eomite voor het stichten eener R. K. bijzondere school alhier, is aan den heer Vermeulen te Prinsenhage het maken van een ontwerp opgedrageu. Onmiddellijk nadat dit gereed is en door de schoolautoriteiten goedgekeurd zal de openbare aanbesteding plaats hebben. Het comite hoopt dat de voorbereidende maat- regelen en de bouw zoodanig zullen voortgezet worden dat het schoolgebouw op 1 Januari aanstaande in gebruik zal kunnen worden ge- nomen. Bij besluit van den Koning van Belgie van 5 Febr. is de heer J. V. H. van Cantlort, consul van Belgie alhier, benoemd tot ridder in de Kroonorde van Belgie. De heer D. J. Hoekstra, agent van politie alhier, is benoemd tot agent van politie eerste klasse te Harlingen. De Nieuwjaars-commissie alhier ontving nog van de Tooneelvereeniging //\ooruitgang is ons streven", de som van vijftig gulden, zijnde het batig saldo van de uitvoering ten bate der armen op 14 Febr. 1.1. door bovenge- noemde vereeniging gegeven. ,/Mac Donald", herhaalde ze, ,/herinnert ge u niet, dat ik luid en onverholen mijne bewon- dering voor den koenen man te kennen gaf, wiens naam alleen voldoende is, om de menschen te doen beven. Ik wist toen nog niet, wie ge waart en hield u voor een matroos ik geloof, dat dit bewijs genoeg is, dat ge tnijne woorden kunt gelooven." z/En zijt ge nu bereid mij v*ijwillig te volgen om mijnentwil den glans, de pracht, die u omgeeft, te verzaken en een leven vol gevaren, vermoeienissen en ontberingen met mij te deelen?" z/Ik bemin gevaren vermoeienissen en ontberingen schrikken mij niet af. Doch wat mijn vrijwillig volgen betreft, daaraan kunt gij onmogelijk denken." z/Waarom niet?" //Gij begrijpt, dat ik met mijn eer en goeden naam rekening moet houden. Wat zou men er van zeggen, dat Capitola Black van War- fieldhouse met Mac Donald was weggeloopen z/Wat men wil. In onze bosschen behoeven we ons weinig om de meening der menschen te bekomtneren." z/Ik ben mijn oom dankbaarheid verschuldigd en ik mag hem zulk een leed niet berokkenen." //Met een woord, miss, gij wilt dus niet", riep Mac Donald, //ik zal dus geweld moeten gebruiken z/Dat zult gij niet, Mac Donald'. Dat zou niet inooi gehandeld zijn van een gentleman gelijk gij." //O, ik doe nog wel andere dingen", riep de bandiet, die zich niet meer kon inhouden. TER SECZESSCHE fOERAlT. Hit bind verschijnt VSiianilH oriHiltk ,- en Vrij«iai;nvnn<l, allgexum: -iril op Feentdaven. bij «le Kir in 1*. J. BfrK nrriiT^--—-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1