"KSSaS Z"1™*- rrker Laatste berichten. Em stir/ ongeluJe. Aan de munitiefabriek der artillerie-inrich- tingen te Zaandam is Zaterdagmiddag een ernstig ougeluk gebeurd. Door een ontploffing werden twee der werklieden getroffen. De een werd dadelijk gedood, de ander gewond. an andere zijde meldt men, dat degeen, die op de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug door de ontploffing gedood werd, de sergeant- majoor De Ruyter is. Hp was met den werk man J. v. d. Horst bezig aan het toestel voor het vullen van slaghoeden met sas in een vul- lokaal van de munitiefabriek toen door oube- kende oorzaak het licht-vlambare gas ontplofte met het bekende treurige gevolg. De majoor was, zooals we reeds meldden, terstond dood, terwijl de werkman Van der Horst vreeselijk gewond werd aan hoofd en borst. Het Irjk van den majoor werd Zaterdagmiddag nog naar Zaandam overgebracht, waarheen men ook den gewonde vervoerde, daar Zaandam de woonplaats van beiden is. Er bevonden zich op het oogenblik van de ontploffing nog meerdere werklieden in het vullokaal, die echter geen van alien eenig letsel bekwamen. De slag was zoo hevig, dat de ruiten van het vullokaal door de drukking der lucht verbrijzeld werden. Het ongeluk had 's middags om half twee plaats en veroorzaakte groote neerslachtigheid onder alle werklieden van de Hembrug, daar beide getroffenen zich in aller vriendschap ver- heugden en als zeer oppassend bekend staan. Over de oorzaak van het noodlottig ongeval verdiept men zich in gissingen. Juist waar een zoo gevaarlijke springstot verwerkt wordt, is 't altijd mogelijk al komt het gelukkig weinig in ons land voor dat op een gegeven oogenblik een ontploffing ontstaat zonder dat men ooit de ware oorzaak daarvan ontdekt. Wij herinneren aan het ongeval aan de Hem brug van eenige jaren terug, waarbij een luite- nant het leven met het vullen verloor, bij proefnemingen met het vullen van granaien en aan het in de lucht vliegen van de sloep met torpedisten voor Katwijk, bij het opruimen van wrakken in het vorig jaar. Nader meldt men nog de volgende bijzonder- heden Waren de twee vorige ontploffingen aan dezeltde inrichtingen min ot meer het gevolg van de onbekendheid met de stof, wijlofeen nieuw soort granaat werd gevuld, of een nieuw uitge- vonden explosiestof werd verwerkt, dit kan van het jongste ongeluk niet gezegd worden. Men was thans bezig met het vullen van slaghoedjes op een wijze, zooals men dit reeds jaren doet en met een slagsas, dat steeds voor dit doel gebruikt wordt. Vandaar, dat men dezen keer in geen enkel opzicht voor een ontploffing vreesde. De sergeant-majoor De Ruijter had juist weder een hoeveelheid algewogen en deze ter hand gesteld aan den werkman Van der Horst, die met de vulling belast was. Men ge bruikt daarvoor een werktuig, o.m. bestaande uit een messingbak, waarover twee liniaal- vormige messingreepen liggen. Door de ont ploffing sloegen deze reepen weg en de een trof den werkman Van der Horst, 34jaaroud, gehuwd en vader van drie kinderen. De reep sloeg hem vermoedelijk plat tegen de borst, waardoor dit lichaamsdeel uitwendige beleedigingen opliep. Hij sloeg achterover en bleef bewusteloos liggen. Ook be3peurde men enkele andere onbeduidendeverwondingen. ln- wendige beleedigingen konden voorloopig nog niet geconstateerd worden. Toen hij tot be- wustzijn was teruggebracht, kon hij zich van hetgeeu er gebeurd was, niets herinneren. Doeu zich geen complicaties voor, dan zal hij ver moedelijk spoedig hersteld zijn. Noodlottiger echter was het ongeval voor den sergeant-majoor, die achter den getroffen werk man, dus meer verwijderd van het toestel, stond. De tweede reep koper trof hem vermoedelijk met het uiteinde in de borst en reet dit lichaams deel en de daaronder liggende edele deelen stuk, zoodat de dood dadelijk intrad. Hij laat alleen een diepbedroefde weduwe achter. De Ruijter sloeg eveneens achterover in de armen van den werkman Beek, die evenals de andere werklieden er waren in't geheel 10 personen aanwezig ongedeerd bleef. De materieele schade is gering. De ontzetting te Zaandam over dit treurig ongeval is groot. Overal maakt het 't onder werp van gesprek uit. Bij den heer Von Rittersberg, administrateur der onderneming Silau Toewa, toebehoorend aan het Asahan Syndicaat, die te Medan vertoefde, kwam Vrijdag een telegram in, dat zijn assistent Arnold dien dag door een Javaan met messteken werd afgemaakt. De dader is gevat. De heer Rittersberg heeft zich terstond met den heer Raab, directeur van het Asahan Syndicaat, per auto naar de onderneming begeven. 13ijzonderheden omtrent den moord ontbreken Het slachtoffer, de beer Arnold, een Amboneesch christen, was vroeger te Medan werkzaam bij de electriciteitmaatschappij „Medan" en stond daar verre van gunstig bekend, zoowel om zijn karaktereigenschappen als om zijn bekwaam- heden. Dit feit geeft steun aan het vermoeden, dat de moord geen uitvloeisel is van de verslapte tucht op de ondernemingen en niet kan worden vergeleken met de aanslagen, in den laatsten tijd op assistenten gepleegd. Intusschen zullen we ons oordeel dienen op te schorten tot nadere berichten ons hebben bereikt. (Deli Ct.) Er is een nieuwe crisis in de Groote schouwburg te Gent. Ook de heer Dufriche heeft zijn ontslag gevraagd als bestuurslid, daar hij geen kans ziet onder de bestaande voorwaarden de exploitatie voort te zetten. Een aantal artisten hebben nu gevraagd ge- zamenlijk de exploitatie te mogen overnemen, maar de gemeentecommissie wilde daarvoor van de medewerking van alle artisten verzekerd zijn, en men vreest dat die samenwerking niet zal kunnen bereikt worden. Men zegt nu dat de stad niet zal wachten tot de reglementaire sluiting half Maart, maar reeds terstond een einde aan de voorstellingen zal maken. Dat zou naar schatting aan de stad nog een 15,000 franc besparing geven. Zaterdag is het te Antwerpen in aanbouw zijnde groote nieuwe droogdok, tengevolge van doorsi]peling, overstroomd. Het werk werd uit- gevoerd door eene Duitsche firma, die dit had aangenomen voor eene som van fr. 4,513,993,25. De schade is aanzieulijk en zelfs niet bij benadering te bepalen, nog ongerekend het ongerief dat voor de scheepvaart ontstaat door de vertraging in de voltooiing van het droogdok, dat er broodnoodig is. De ramp is ontstaan door doorsijpeling van den tot keering van het water geplaatste dam van 2 rijen palen, op een afstand van 5 M., nog underling verbonden met zware ijzeren stangen, en waartusschen aarde vast was aan- gestampt. Het maken van dezen dam alleen had fr. 200,000 gekost. Toen er eenmaal een bres was, spoelde in minder dan geen tijd de aarde tusschen de palenrijen weg. Palen van 30 c.M. dik braken door de drukking van het water als stroohalmen en op eene breedte van 15 M. stortte het water in het dok, waar het toen reeds tot eene hoogte van 4 M. stond. Er vertoonde zich toen voor de aansehouwers een waterval die in den aan- vang eene hoogte had van 6 M. Het duurde wel een half uur eer het water in het droogdok gelijk stond met dat van het aangrenzende dok. Door den waterstroom is ook de kade muur van het Lefevredok over eene lengte van 35 M. weggesleurd. Al de werktuigen van de aannemers bevinden zich op den bodem van het volgestroomde dok. Een proces dat te Brussel bijna een jaar lang de openbare meening bezig hield, is Don- derdag geeindigd. Een blad,//Progres d Ixelles had den Minister van Justitie verweten, dat hij van financieele operaties van Leopold II, die den Belgischen Staat 30 millioen kostten, wel had geweten, maar dat hij als verantwoordelijk Minister in de Kamer een tegenovergestelde verklaring had afgelegd, tegen beter weten in. De Minister verlangde van den uitgever van het blad 10,000 francs schadevergoeding en verwerping der beschuldiging. Het proces is gevoerd in alle instanties. Thans is de Minister door het hoogste hof van appel weliswaar in het gelijk gesteld, maar men stond hem inplaats van de verlangde 10,000 francs slechts de som van 1 franc toe. Deze beslissing wekt overal spot en de formeel gerehabiliteerde Minister is natuurlijk het voorwerp van dien spot. Langs den kant van Raisins (Bergen) werd op eene brutale manier bij middel van auto- mobielen tabak gesmokkeld. Een auto vooral werd, op bevel der oversten, door de tolbe- ambten op bijzondere wijze in 't oog gehouden. Donderdagmorgend ten 3 ure hoorden de Fransche tolbeambten weer het gerucht van eenen teuf-teuf. Haastig snelden zij naar buiten en deden den bareel toe, zoodat de weg op geheel zijn breedte versperd was. Maar de smokkelaars hadden dit gezien, en met voile kracht op den hinderpaal aanrennende, verbrijzelden zij de afsluiting, en een deel van de brug, wierpen een douanier om en de auto, zelf zwaar beschadigd, kon er ongehinderd van door trekken, zonder tegengehouden te worden. De douanier is zwaar gekwetst. Men meldt de geheimzinnige verdwijning van een jongen schaapherder uit Conzou, dichtbij Gramat. Uit een onderzoek bleek dat daags voor zijn verdwijning, de schaapherder zich de toe- komst voorspellen liet door zigeuners, en dat hij bekend had eenig geld te bezitten, dat hij altoos op zich droeg. Die zwervers hadden geweldige bloedhonden bij zich. in het dorp denkt men nu dat de verdwenene bestolen en vermoord en daarna als voedsel aan de bloedhonden voorge- worpen werd. De zigeuner-troep wordt thans opgespoord. De Romeinsche correspondent van de Tel. sehrijft: Met de influenza, die op't oogenblik te Rome heerscht, valt niet te spotten. lalrijk zijn de gevallen nog wel niet, maar vaak ontaarden ze in een gevaarlijke longontsteking, die niet zelden, binnen 24 uren, den dood tengevolge heeft, als men niet heel voorzichtig is. Ook de Paus schijnt door de influenza te zijn aangetast. Zaterdag liet mgr. Bisletti plotseling alle audienties afzeggen en daar Pius X een oud man is (hij telt 75 jaren) en den laatsten tijd sukkelend, (vooral de jicht plaagt hem ge- durig), baart elke nieuwe ongesteldheid terstond groote ongerustheid in de Vaticaansche orageving. En terecht! Ditmaal schijnt Pius' keel het zwakke punt te zijn en moet de Paus bjjna geheel z'n stem hebben verloren. Een gewone verkoudheid, waaraau Pius geen waarde hechtte, was 't begin van z'n ziekte. De lijfarts heeft dus onmiddellijk een vol- strekte rust voorgeschreven, wetende, dat Pius X de gewoonte heeft aan eigen kwalen geen gewicht te hechteD. Het station voor draadlooze telegrafie van den Eiffeltoren te Parijs wordt thans voor- zien van een groot aantal nieuwe, krachtige machines, waardoor men hoopt binnen twee of drie maanden met elk deel van de wereld in draadlooze verbinding te kunnen komen. Yolgens de berichtgever van /Figarozal men binnenkort even gemakkelijk draadloos naar de Vereenigde Staten kunnen seinen als thans naar Tunis, Casablanca of Dakar. Zichzelf geopereerd. Een 26jarig Roe- meensch arts, te Parijs, Fzaicon genaamd, heeft dezer dagen aan zichzelf een ernstige operatic verricht. Hij heeft een verdoovend middel uit- gevonden, dat hij //Raahi-Strychno-btovanisation noe'mt, dat den patient zijn bewustzijn laat, maar voor pijn ongevoelig maakt. Bij zijn promotie wil bij met deze uitvinding voor den dag komen. Nu heeft hij een breuk, waar hij" reeds lang mee rondliep, geopereerd en zelf de wond toegenaaid, voor de tafel zittend. De operatie duurde een uur. Daarbij kon hij natuurlijk zijn eigen middel het beste probeeren. De heldendaad van den jongen man wektalge- meen opzien. Even voor het afdrukken van dit nummer bereikte ons de mare van een droevig ongeval. Na alhier en in de omgeving met haar kind, van eenige maanden oud, boodschappen te hebben verricht. werd de vrouw van den landbouwer David Scheele, wonende nabij Sas van Gent, huiswaarts gebracht met een rijtuig van haar breeder A. Dieleman, wonende nabij het Hare° daar wonende moeder vergezelde haar en zat met het kind achter in het rijtuig, een Beversche kar met kap terwijl vrouw Scheele en haar breeder, die voerde, op de eerste bank zaten. Langs het kanaal rijdende, een eind voor den z g tweeden overzet, schijnt het paard te zijn aeschrokken, althans het begon volgens de ver klaring van Dieleman te beven en schoot door, 'let kanaal in. De inzittenden hadden dit zieu aankomen en waren tijdig uit het rijtuig gesprongen. In haren schrik had de grootmoeder naar men zegt het kind echter laten vallen, want dit werd vermist. Aan de andere zijde van het kanaal lag te lossen de Belgische stoomboot „Antigoon De werklieden en bemanning van dat stoomschip hadden het ongeval opgemerkt en kwamen tilings te hulp. Het paard en rijtuig werden door hen uit het water gehaald en ook het kind, dat zij in het kanaal vonden driven. Het kind was inmiddels bewusteloos. De stuurman van het stoomschip nam terstond alle maatregelen om het kind volgens de bekende methode voor drenkelingen te behandelen. Naar we vernamen tot hiertoe zonder gevolg, hoewel hij den moed nog niet opgaf. Inmiddels werd ook in de kom om geneeskundige hulp gezonden. Bij het afdrukken van dit bencht was ons verder nog niets bekend als alleen dat er weinig hoop voor behoud van het kind bestond. Heerlen. In de mijn Oranje-Nassau heeft Zaterdagnamiddag om 3 ure een ernstige dy- iltimietontploffing plaats gehad. 4 mflnwerkers werden door de instortende steenmassa bedo veu; 2 dezer, de opzichter Batz en de Duitsche mijnwerker Jongen werden dood van onder het puin weggehaaldbeide waren gehuwd De 2 anderen waren vreeselijk verminkt en bedekt met wonden. Hun toestand was Zaterdagavond bef)e^justitie heeft vergunning verleend tot het door vallend gesteeute ernstig gekwetst. Havre. In het goederenstation alhier is brand ontstaan. 80 waggons geladen met versclhilende koopwaren zijn vermeld. De schade beloopt millioenen francs. iy OE Z O X D E N STUKKEX Havenaangelegenheden tB Ter Neuzen Ter Neuzenaren pas op, laat U met leveren in handen van partieuliere maatschappiien. Ziet naar Vlissingen, ziet naar Brugge. Gij hebt wel den slag afgewend toen men meternst er over sprak dat de beide spoor- lijnen in staatshanden over zouden gaan toen kwaamt gij nog juist op tijd, zelfs bijna te laat. Gij kunt het gevaar vinden dat Ter Neuzen dreigt in het antwoord van Minister Regout gegeven aan den heer Hovy en wel in de laatste alinea (zie Ter Neuzensehe Courant van 16 dfiztirj De Minister zegt /exploitatie der haven Ter Neuzen door het Rijk zou te kostbaar zijn j alsof een prive-My dit uit liefdadigheid zou doen Een prive-My moet eerst onkosten dekken tweedens winst maken. Het Rijk moet slechts trachten kosten te dekken, kan desnoods voor het welzijn der streek eenige lasten zelf dragen. Dit laatste wil ik nog laten rusten, de Philippinenaars kunnen dit aan de Ter Neuze- naars desnoods beter leeren. Eene goede exploitatie van het Rijk moet hier, waar reeds zoovele ambtenaren wonen, zeker minder duur zijn dan eene exploitatie van particulieren, misschien buiteulanders. Eeii voor den handelsman onsc-hatbaar voor- deel en zekerheid is eene van Rijkswege geex- ploiteerde haven die hem als waarborg dient dat hij onpartijdig in Nederland behandeld wordt. Bij* de exploitatie door eene partieuliere maatschappij kan deze onpartijdigheid schipbreuk lijden. Niemand belet b.v. eene partieuliere maat schappij zichzelf ook direct of indirect in scheepszaken of expeditie's te inteiesseeien, laat staan dit direct zelf te doen of door stroo- mannen zulk bedrijf te laten uitvoeren. Bij het geven van goede losplaatsen, uitleggen en toepassen van reglementen, verhuren van kranen etc. etc. kan men den een voordeel, den anderen minder voordeel, ja zelfs nadeel bevokkenen, zonder soms buiten de termen van algemeene bepalingen te gaan. Misschien dat sommigen ook in andere havens welke particulier beheerd worden wel ervaiing daarvan hebben opgedaan. Ondervinding is de beste leermeesteres (soms de duurste). De Minister schermt met.... MEN, die het in Ter Neuzen niet eens zijn. Ik geloof de ware folk te zijn van alien die met kennis over Neuzen's welvaart kunnen oordeelen als ik zeg dat zij alien op e rie volgende punten homogeen gaan, te weten EerstensUitbreiding door ruime, gemak kelijk te bereiken opslagplaatsen met spoorweg in verbinding is urgent. Tweedens-. Eene plaats, waar de grootste schepen.die volgens afmetingen der nieuwe sluis mogen schutten, kunnen lossen en laden en veilig tegen den wal gemeerd kuunen liggen, is een eereschuld van de regeenng aan I er Neuzen daar ter faciliteit ODzer naburen, ten nadeele van ons de weg naar Gent voor groote schepen is toegestaan. Derdens: Het beheer van dit alles behoort in officieele handen (rijk, provincie of stad) dus in geen partieuliere ondernemingen te zyn. Indien deze drie punten door het eerste plan verwezenlijkt waren, zou daartegen geen bemer- king uit Ter Neuzen zijn opgega,an. Is het rapport van de heeren Oluysenaar c s. op deze drie punten wel degelijk geschoeid Ik persoonlijk heb geen verbetenng der ler Neuzensehe toestanden voor den broode noodig, doch waarschuw alle Ter Neuzenaren uit plicht als mensch, die vermoedt dat er een gevaar is waardoor de nekslag aau een groot deel onzer plaatselijke welvaart wordt toegebracht, zich bij een te scharen om te beraadslagen hoe den Minister tot andere, ware opvattingen te^ren?®°; Tot algemeene welvaart werden alle Ri] kaveugelden afgeschaft, dus ook tot heil omter haven, nu Hcht MEN.... den bij exploitatie onzer haven door Pwticull6r® maatschappijen, die heilzame wet verkracht kan wordentot heil van Ter Neuzen..... Eene partieuliere maatschappi] zou met zoo gebonden zijn aan die wet, welke het rpk echter wel bindt en belet havengelden voor zich tehelien. Hier blijkt dus duidelijk uit dat de partieu liere maatschappij bij eventueele exploitatie onzer haven, haven- en kaaigelden zal mogen heffen, waaruit onder vele nadeelen al spoedig zal voortspruiten dat schepen die voor Gent bestemd zijn en tevens hier gedeeltelpk lessen omdat de haven kosteloos is, dan de kleine partijtjes mee door zullen nemen, gezien de te betaien kosten voor haven- en kaaigelden ver- lips vonden veroorzaken. Oaaniit volgt dat gaen P'"«» Ter Neuzen meer bevracht kunnen worden, die soms op bet einde dat de lading ingescheept wordt aangevoerd, nu gezamenlijk een flinkcgterin tonnenmaat voor onze haven bflbrengende bootwerkers kunnen dit Zaterdagsavonds vaak gewaar worden. dat veel kleine partHen nog een aardig sommetje loon opleveren dit gaat ^Meermalen kwam nu van Rotterdam een schip van 2000 ton hier 500 ton minerie bestemd voor Belgie in lichters lossen, omdat de haven- en kadekosten nihil zijn Zou IV durven verzekeren, dat zoo een groot schip dan S ad bi.. a«l to».=,d,tl«t.kvo.r deM,ke™SMENdlC.i' dm Minister plannen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 2