A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. V accinatie. No. 5573. Zaterdag 18 Februari 1911. 51e Jaargang. Buitenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/g en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 9,10. By direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van ad.verten.tien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BBBSTB BXjJLID. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot VACCI- NAT1E zal worden gegeven op Woensdag 22 Februari 1911, tusschen een en twee uur des namiddags voor degenen, die wonen in de kom, Hasjesstraat en Mauritsfort en omstreken op Donderdag 23 Februari 1911, op denzelfden tijd voor degenen die wonen in bet Paradijs, Boeregat en de Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den geneesbeer. Hoek, 10 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMA.NS, Secretaris. De indiening van de veto-wet in het Engel sche Lagerhuis zal eerst volgende week, 21 dezer, plaats hebben. Dit uitstel wordt weer vergoed door een definitieve verklaring van Asquith over lerland. De eerste-Minister zei kort-en-bondig dat de Ieren zelfbestuur zouden krijgen en spoedig ook. De kwestie werd aangeroerd doordien de oppositie in een amendement op het adres van antwoord de Home Rule-politiek veroordeelde, daar deze verlammend op de eenbeid des Rijks werkte. De unionisten eischten 'n duidelijke uiteenzetting van de regeeringsplannen met lerland. Asquith zei daaropWij kunnen alleen tot bevredigende oplossing van lersche vraagstukken komen, door in lerland een Ierscb parlement met een daaraan verantwoordelijke uitvoerende macht in te stellen, om de zuiver lersche aan- gelegenbeden te behandelen, intusschen met dit voorbehoud, dat het overwicht van het Rijks- parlement gehandhaafd moet worden." De Lersche leider Redmond verklaarde, uiterst voldaan te zijn over deze verklaring van Asquith, die algemeen beschouwd wordt als een voorteeken van het indienen van een Home Rule-wet in de volgende zitting. Het amendement der oppositie werd met 326 tegen 203 stemmen verworpen, en het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. Canada verloochent zich steeds meer als Engelsche kolonie, hetgeen duidelijk bleek by de tot stand koming van het handelsverdrag met de Vereen. Staten. In plaats van bevoor- deeling van het moederland, steunt Canada op de Vereen. Staten om de wederzijdsche handels- belangen te bevorderen. De verhouding tusschen de Vereen. Staten en Canada is dus zeer vriendscbappelijk. Teekenend is daarbij de opvatting van enkele Araerikaansche politici, dat Canada zich teitelyk bij de Vereen. Staten moest laten inlijven. Bij het debat in het Amerikaansche Huis van afgevaardigden betoogde de demokraat Champ Clark, de toekomstige voorzitter van het Huis, dat het nieuwe handelsverdrag een voorlooper was van de inlijving van Canada bij de Vereen. Staten. lemand vroeg toen, of dat niet tot een oorlog met Engeland zou leiden, waarop Clark antwoorddeEngeland zal Canada met vreugde loslaten, welke woorden met luiden bijval werden begroet. Van inlijving is echter vooreerst nog geen sprake. Op economisch gebied zouden er voor beide landen groote voordeelen door inniger samenwerking behaald kunnen worden, maar een politieke unie van de Vereenigde Staten met het groote Dominion zou den meesten Amerikanen stellig weinig naar den zin zijn. Vooral de unionisten in Engeland en Canada duchten vervreemding van Canada ten gevolge van de nieuwe handelsovereenkomst. In het Canadeesche Lagerhuis werd strenge kritiek geoefend op het met de Vereenigde Staten ge- sloten verdrag door den 'ex-minister van Finan- cien Forster. De Engelsche unionistische bladen sporen aan dat het verzet tegen de toenadering van Canada tot de Vereen. Staten zal worden bevorderd. Koning Peter van Servie is gister te Rome gearriveerd en door den Koning en de Ministers plechtig ontvangen. Reuter seint dat //een dicht-opeengepakte menigte den vorsten een indrukwekkende hulde bracht." De Romeinsche correspondent van het „Berl. Tbl." meldt echter dat het bezoek van den Servischen Koning de Italianen koud laat. De bladen, die van's Konings komst melding maken, geven slechts een levensbeschrijving van Peter 1. De //Messagero" betoogt dat Italie met Servie in nauwe verbinding moet bltjven in verband met eventueele nieuwe herrie op den Balkan. De Daitsche Rijksdag-commissie voor de Grondwet voor Elzas-Lotharingen, die reeds besloten heeft, dat Elzas-Lotharingen een zelf- standige Bondsstaat moet worden, heett een voorstel aangenomen, om aan het hootd van dezen Bondsstaat een stadhouder te plaatsen voor het leven door den Keizer te benoemen en alleen bij besluit van den Bondsraad te ontslaan. Voordat over dit voorstel gestemd werd, heeft de rijksregeering medegedeeld, dat het voorstel in politiek en staatsrechtelijk opzicht punten bevat, waardoor het niet verwezenlijkt kan worden. Het. beperkt de macht des Keizers tot de be- noeming van een stadhouder, waarop hij geen invloed meer heeft en die tegenover den Keizer niet verantwoordelijk is. Er zijn slechts twee mogelijkheden. Of men schept eeD souverein gezag, dat onafhankelijk is van Keizer en rijk, en maakt Elzas-Lotharingen tot een zelfstandigen Bondsstaat, of Elzas-Lotharingen blyft rijks- land en dan is een verhouding tusschen Keizer en stadhouder, die van de bestaande principieel verschilt, onmogelijk. De Regeering handhaaft het door haar inge- diende ontwerp-Grondwet. TER NEUZEN, 17 Februari 1911. In Zeeland kwamen in de week van 8 tot en met 14 Februari 10 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.ml. 3 gevallen van roodvonk, een te Hooldplaat, een te Kruiningen, en een te Vlissingen en 7 gevallen van diph- theritis, n.ml. een te Clinge, een te Goes, twee te Middelburg, twee te Westkapelle en een te Zierikzee. Hulst. Omstreeks drie jaar geleden kochten een 20tal landbouwers uit deze en deaangrenzende gemeente St. Jansteen voor de kapitale som van 30000 fr. in Belgie een hengst. Het dier //Opera de Fosteau" genaamd, is in alle opzichten meegevallen en heeft zich uit- stekend geacelimatiseerd. Bij de bovenbedoelde landbouwers en ver- scheidene anderen, die de goede werking dezer associatie zien, bestaat nu het plan nog gezamen- lijk een dergelijk dier aan te koopen. lloschkapelle. Door de iferw. paters Kroonenburg en Rijk, van de Missionnarissen van het H. Hart te Tilburg, werden Maandag en Dinsdag in het cathechismuslokaal iuteres- sante voordrachten gehouden over de missien in Nieuw-Guinea, welke voordrachten werden opgeluisterd door een lOOtal zeer duidelijke, prachtige gekleurdeen ongekleurde lichtbeelden. Beide keeren was het ruime gebouw geheel met belangstellenden gevuld, ook uit omliggende gemeenten velen moesten zich met een staan- plaatsje tevreden stellen. Door de zeer duidelijke verklaringen der licht beelden kregen de aanwezigen een zeer helderen kijk op toestanden en gebruiken in die verre streek, en op het zwoegen en de talrijke ont- beringen en gevaren der missionnarissen. Eene collecte, onder elke voordracht gehouden ten bate der missie, bracht eene flinke som op. Koewaclit. De vlasprijzen gaan nog steeds omhoog. Voor uitstekend vlas wordt reeds 80 stuivers per steen betaald terwijl het vorige j :ar slechts 50 tot 55 en in 1909 maar 40 tot 45 stuivers betaald werd. Dit zijn Vlaamsche stuivers, ruim 9 centiemen. Jammer, dat bet vlas bij het zwingelen zoo tegenvalt. Op andere jaren zwingelt men gewoonlijk 120 tot 140 steenen uit een gemetthans maar ruim de belft. 'tis dus een geluk voor onze kleine landbouwers, die in den vorigen zomer vlas gekocht hebben om thans uit te zwingelen, dat de pryzen hoog zijn, anders zouden ze by al hun arbeid nog groote schade lijden. Nu kunnen ze ten minste nog hun brood verdienen. Dagelijks ziet men groote wagens vol onge- zwingeld vlas naar Belgie rijden. Dit vlas wordt gebookt vlas genoemd en wordt door de Belgische opkoopers zelf geroot niet in putten, maar door openspreiding op het land. Betaalde men vroeger voor gebookt vlas 10 tot 13 francs per 100 K.G., nu geldt het al 18 francs en meer. Door dezen levendigen handel en hooge pryzen worden vele landbouwers en vlashandelaars aangezet om dit jaar veel vlas te verbouwen. Er wordt al vlasland gepacht voor 115 gulden tot 125 gulden per gemet, mesten, zaaien en wieden voor den pachter. Clinge. In verband met het bericht voor- komende in ons blad van 4 dezer, wegens het ontvreemden van granen op Belgisch- en Hol- landsch gebied, welke bij zekeren S. te Clinge werden gevonden en waarvan hij de herkomst niet kon bewijzen, verneemt men, dat hij des- wege zal worden vervolgd. De rogge, welke bij den landbouwer Van Duys te Kapellebrug werd ontvreemd en door dezen is herkend, als zijnde zijn rogge, welke ook bij S. werd gevonden, doch niet in beslag genomen werd door de Belgische politie, is nu, ofschoon reeds verkocht, door den brigade-commandant der gendarmerie te St. Gilles, op last van den Procureur des Konings te Dendermonde, in beslag moeten genomen worden, 't geen voor S. ook nog wel een staartje hebben zal. Een woord van lof mag in dezen wel niet aan den ryksveldwachter V. te Kapellebrug onthouden worden, die bet zijne er toe heeft bijgedragen, dat een en ander tot een goed resultaat kwam. RECHTSZA8EK. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Februari de volgende vonnissen uitgesproken W. D., oud 22 j., landbouwer te Axel, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. L. B. d. P., oud 20 j., arbeider te Hoold plaat en I. C., oud 24 j., dienstknecht te Schoondijke, zijn wegens huisvredebreuk ieder veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Heden is ter griffie der bovengenoemde rechtbank namens den heer H. A. v. D., notaris te Hulst hooger beroep aangeteekend, tegen het vonnis dier rechtbank van 3 Februari jl. waarby hij wegens smaadschrift aangedaan aan een ambtenaar ter zake van de rechtmatige uit- oelenjng zijner bediening, 2 maal gepleegd, is vetoordeeld tot eqne gevangenisst-ral van een week. Ook door het openbaar nainisterie is appel aangeteekend. De rechtbank te Zierikzee heeft een 25jarige dienstbode uit Tholen, wegens pogiug tot kindermoord, veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 maanden. Kantongerecht te Ter fteuzen. Naar de //Limb. Koer." mededeelt, is de concierge van het politiebureau te Roermond in arrest gesteld, als verdaeht van knevelarij. Een poelierster te Utrecbt, die op de markt een levende eend geplnkt had, is door de recht bank voor die barbaarschheid gestraft met zeven dagen gevangenisstraf. Te Helium (Gr.) is Woensdag de lljarige zoon van den moleuaar Klimp tusschen de draaiende maalsteenen geraakt en verpletterd. De vrouw te Wychen, die uit haar woning verwyderd moest worden en toen op de mare- chaussee geschoten heeft, is l.'iusdag by ver- rassing in arrest gebracht. Er was te Wychen paardenmarkt en van de drukte maakte de kommandant der marechaussee Mos uit Nijmegen gebruik om onverwachts, met zes gewapende maunen, de woning binnen te dringen, de vrouw te overmeesteren en haar gevangen te nemen. Toen eergistermorgen ter zitting van de Rechtbank te Leeuwarden een timmerman uit Makkum, beschuldigd van brandstichting, zijn vonnis hoorde, waarbij hem twee jaar gevange nisstraf werd opgelegd, geraakte deze zoo buiten zich zelf van woede, dat hij den president te lyf wilde gaan, in welk plan hij door een drietal veldwachters verhinderd werd. Al worstelende werd de veroordeelde de gerechtszaal uitgebracht en zette zijn worsteling in de wachtkamer der Rijksveldwacht voort. Nadat nog een viertal andere veldwachters adsistentie hadden verleend, werd de woesteling met touwen gebonden, naar den celwagen gebracht. TER XEfJZESfSCHE COURAIT. Dh blad vemchljnt nnandHg., IVIidisden Vrijdnicavond, nttgezonderd op Feeildaven. hij de ITIginn J. Zitting van 16 Februari 1911. Veroordeeld zijn: C. M., gezagvoerder der sleepboot R. S. G. No. 1 te Vlissingen, ter zake van als schipper van een stilliggend vaartuig op een Rijkskanaal. niet verhalen naar de ligplaats die hem door de kanaalbe- ambten wordt aangevvezen, tot eene boete van f 10, subsidiair 10 dagen hechtenis. F. X. d. R., polderwerker te Koewacht, ter zake van op den openbaren weg een wapen bij zich hebben. tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdver klaring der in beslag genomen revolver en patronen. C. d. H., zonder beroep te AssenedeL. d. 1. R. zonder beroep te Theusies; H. baron H., zonder beroep te Schelderode; J. R. d'E., burgemeester te Gent, alien ter zake van overtreding der Jachtwet, ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. F. v. C., landbouwer te Axel, ter zake als voren, tot twee boeten elk van f 5, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering daarvan of betaling der waarde ad 15, subs. 15 dagen hecht. I. G., schipper te Bouchaute, ter zake van als schipper niet in acht nemen de wettelijke voorschriften tot voor- koming van aanvaring of aandrijving. E. d. K., leurder te Axel, ter zake van op den openbaren weg een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. S., koopman te St. Jansteen, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. H., knecht te Othene, ter zake van het hetsen zonder licht, tot eene boete van f 4, subs. 1 week tuchtschool. M. d. R., knecht te Sluiskil, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. v. D., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. D., landbouwer te Axel, ter zake van het m dronken- schap de orde verstoren, tot eene boete van J .i, subs. 3 dagen hecht. J. v. 1J., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. I. p. V., werkman te Axel, ter zake van le. in staut van dronkenschap de orde verstoren2e. zich op den openbaren weg in kenlijken staat van dronkenschap be- vinden, tot 2 boeten, elk van f 5, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. A. C. v. P., kleermaker te Zaamslag, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstoren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. P. L., stroodekker te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. I. P. J., arbeider te Axel, ter zake van overtreding Trekhondenreglement, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van een trekdier op den openbaren weg onbeheerd laten staan, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tuchtschool. F. W., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwet- overtreding, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. F. M. L., zonder beroep te Westdorpe, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. W. v. D., zonder beroep; J. v. T.., varensgezel; C. B., bootwerker, alien te Ter NeuzenL. S. v. d. B., varensgezel, zwervende, ter zake van openbare dronken schap, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. K., schipper te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. C., knecht te Bie'rvliet, ter zake als voren, boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Vrijgesprolien i F. A. D., commies bij s Rijks belastingen te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken schap. Ontslagen van rechtgvervole'nsTK-' werkman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der verordening tot handhaving der orde enz. te Fer Neuzen. Teruggave aan de ouders bevolen zonder straf in de zaak van C. L. N., zonder beroep te Bosch- kapelle. tot eene

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1