A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vfaanderen. No. 3572. Binnenland. Gemengde berichten. Oonderdag 16 Februari 1911. 51e Jaargan^. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,32i/s het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Voor en voor Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzendmg van advertentien v6or 3 aren op den dag der uitgave. De belangen van Ter Neuzen in de Eerste Kamer. De heer Hovy sprak daaromtrent in de zitting van Vrijdag als volgt Een tweede zaak betreft Ter Neuzen. Het was mij een groote satisfactie voor eenige jaren te kunnen constateeren, dat de pogingen, in het belang van de haven van Ter Neuzen aan- gewend, niet te vergeefsch waren geweest. Met medewerking van het Rijk en provincie zou de haven van Ter Neuzen een betere toekomst te gemoet gaan. De zoo vurig ver- langde verbeteriug der los- en laadplaatsen zou worden gemaakt en wanneer het kanaal naar Gent en de groote schutsluis gereed zouden zijn, zou de haven van Ter Neuzen ook gereed zijn en een deel van de voordeelen van de vermeerderde scheepvaart zou haar in den schoot vallen. Hoe groot is echter de teleur- stelling geweestVan de voorgestelde ver- beteringen is niets gekomen en in plaats van een opbloei van Ter Neuzen, is, tengevolge van de tot stand gekomen verbetering van de vaart op Gent, een sterke achteruitgang van die eenmaal bloeiende plaats waar te nemen. Den 15den Februari 1910 werd de nieuwe sluis in gebruik geiiomen en de toestand van Ter Neuzen wordt met den dag slechter. Te vreezen is, dat Ter Neuzen eerlang een arme, doode plaats zal worden. In de Memorie van Antwoord erkent de Minister de gegrondheid van deze klachten. Nu is rnijn bescheiden, maar dringende vraag Kan de Minister niet ingrijpen om een einde te maken aan de onderlinge geschillen, aan het voortdurend geharrewar van de lichamen die daarbij betrokken zjjn, en die oorzaak zijn dat Ter Neuzen lijdt en sterft Ik vraag: zou de Minister niet tusschenbeide kunnen komen Hij heeft het zelf in uitzicht gesteld in zjjo Memorie van Antwoord. De spoorwegmaat- schappijen schijnen het nooit eens te kunnen worden maar de goede tijd spoedt henen. Als het gewenschte resultaat weer niet mocht bereikt worden, is de Minister dan bereid de exploitatie zelf in beheer te nemen Hetgeldt hier een levensquaestie voor een eertijds bloeiend plaatsje. lien jaren geleden reeds heeft men ingezien, hoe noodig het was, dat er een betere communicatie kwam etl dat men betere los- en laadplaatsen kreeg, wilde Ter Neuzen staande blijven. De Minister van Waterstaat antwoordde daarop het volgende De geachte afgevaardigde heeft ook ter sprake gebracht de quaestie van de verbetering der haven te Ter Neuzen, inderdaad een zeer on- aangename, lange lijdensgeschiedenis. Eerst heeft men door al het gekibbel jarenlang niet geweten, hoe men een verbetering in de los- en ladingsplaatsen zou aanbrengen en bij slot van rekening heeft de Regeering den knoop doorgehakt en vastgesteld, hoe het plan ten opziehte van de twee havens worden zal. Maar nu moet nog overeenstemming verkregen worden omtrent de exploitatie, want het zou heel ge- vaarlijk zijn met het werk te beginnen zonder dat er een exploitant is, daar in dit geval, wanneer het werk klaar is, de eischen zoodanig zouden kunnen worden gesteld, dat men feitelijk zou zjjn overgeleverd aan willekeur. Aan- vankelijk is er over gedacht, dat de gemeente als exploitant zou optreden, maar daartegen bestonden verschillende bezwaren. Sedert werd het besluit genomen, dat overleg zou worden ge- pleegd met de spoorwegmaatschappij Mecbelen- Ter Neuzen, die zich weer zou moeten verstaan met de maatschappij GentPer Neuzen en daar die beide maatschappijen niet geheel en al leven op den voet van Romeo en Juliette, staatlang- durig gemis van overeenstemming weer aan een goede oplossing in den weg. Dit neemt niet weg, dat thans een termijn zal worden gesteld, opdat een beslissing eerlang zal kunnen worden genomen. Het denkbeeld van den ge- achten afgevaardigde, dat bet Rijk de exploitatie op zich zou nemen, is op zich zelf zeer een- voudig, maar voor de Regeering weinig begeerlijk omdat zij in de vrijheid om rechteu te heflen beperkt is, waardoor de ongedekte kosten ont- zaglijk veel hooger zouden worden dan wanneer men de exploitatie overdraagt aan een particu- liere maatschappij, die in dit opzicht minder gebonden is. De Minister van Oorlog is voornemens om van Maandag tot Vrijdag aanstaande te ver- toeven in de Zuidelijke provincien, om zich op de hoogte te stellen van de kazernen en andere militaire inrichtingen en de legertoestanden. Zijn adjudant en eenige militaire chefs van het departement vergezellen den Minister. Tweede Kamer verkiezing te Sneek. Bij de Maandag gehouden stemming voor lid der Tweede Kamer voor het district Sneek zijn uitgebracht 4864 geldige stemmen en heb- ben verkregen de heer Ds. A. van der Heide te Britswerd (S. D. A. P.J 1029 stemmen, de heer P. H. Noordwall te Balk (gesteld door een aantal ongeorganiseerde kiezers) 1170 stem- men en de heer Dr. J. G. Scheurer te Ermelo (antirev.) 2665 stemmen. Gekozen is dus de heer Dr. J. G. Scheurer. De uitslag der Volksstemming in het Kamerdistrict Schoterland is dat van 23,484 geldige stemmen zich hebben verklaard voor onbeberkten drankhandel 809, handhaving van den bestaanden toestand 4948, vermindering aantal drankgelegenheden 4016, en geheel ver- dwijning van alle drankgelegenheden 13,711. TER NEUZEN, 15 Februari 1911. Met ingang van 16 Maart is de klerk der posterijen en telegrafie de heer F. J. Bosschaart verplaatst van Ter Neuzen naar Hengelo. De verplaatsing van den klerk der poste rijen en telegrafie de heer J. A. van Dale van Middelburg naar het kantoor alhier, zal, naar wij vernemen, worden ingetrokken en deze aan een ander kantoor worden werkzaam gesteld. Voor een goed bezette zaal gaf de tooneel- vereeniging »Vooruitgang is ons streven" alhier in het //Hotel de Commerce" gisteravond de geannonceerde uitvoering ten bate der armen. Deze mag in alle opzichten goed geslaagd heeten, de opvoering der verschillende nummers van bet programma viel zeer te prijzen. Zoowel de uiivoering van de operette „Genezen", die zooveel van de krachten der spelers vordert, als die van het tooneelspel „Wraak," het duo //Ons Ideaal en het blijspel Klaveren Vrouw" kwamen, dank zij het spel der optredenden zeer tot hun recht en verwierven algemeen den bij - val der bezoekers. Het bal, dat zeer geanimeerd was, hield de bezoekers nog tot in de kleine uurtjes bijeen. De vereeniging mag met welgevallen op'deze uitvoering terugzien en als het financieel resul taat evenredig is aan het succes dat met het spel behaald werd, zal de vereeniging aan de Nieuwjaarscommissie nog een redelijk sommetje kunnen afdragen, al is het ook dat zoodanige uitvoeringen verschillende onvermijdelijke kosten met zich brengen. Door den mist ondervond de Prov. stoom- bootdienst gister weer groote stremming. Te ongeveer 9 ure voormiddag voer alhier eene boot af, die ruim J2 ure te Vlissingen arri- veerde. De aldaar omstreeks 3 ure in den namiddag afgevaren boot arriveerde alhier eerst des nachts te kwart over twee ure. De examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer en als onder- wijzeres zullen dit jaar aanvangen op 4 April. Deze dag is bestemd voor het schriftelijk ge- deelte van het examen, terwijl het mondeling onderzoek aanvangt op 19 April d.a.v. In de maand Jacuari kwamen 2 gevallen van vlekziekte der varkens voor te Hontenisse en 1 geval vau miltvuur bij alle vee te Tholen. Maandag herdacht mej. Angelica Roegiers te Bassevelde, gelegen nabij de Zeeuwsche Belgische grens, haar lOOsten verjaardag. De gemeente was geheel in feestdos om den jaardag mede te vieren, waaraan door verschillende maatschappijen met muziek werd deelgenomen. De lOOjarige mag voor haar leeftijd zich nog in een goede gezondheid verheugen. Clinge, 14 Febr. Hedenmorgen omstreeks 7 uur vonden eenige van Kapellebrug naar hier komende kinderen op het punt waar de Molen- straat de spoorbaan kruist, een man liggen, dien blijkbaar verstyfd was. Bij nader onderzoek bleek het te zijn </Pietje Verberkmoes" van Clinge t Belgie), een vodden- gaarder. Hjj was 's avonds te voren met zijn kruiwagen van Kapellebrug gekomen, bij de spoorroute in een ondiepe sloot geraakt, waar hij nog uit kon. Vermoedelijk was de man dronken, is van de been geraakt, door koude bevangen en doodgevroren. Met den trein was hij niet in aanraking geweest. Het lijk werd hedenvoormiddag onder politiegeleide naar het lijkenhuisje gebracht. Dit is nu in 8 dagen 2 ongevallen, waarbij iemand het leven laat. De Westkapelschen zeedijk. Men schrijft ons Zooals men zich herinneren zal had in het voorjaar van 1910 aan den beroemden West- '"apelscben zeedijk een oeverafschuiving plaats, die destijds velen bewoners van Zeeland's tuin visioenen van eene overstrooming bezorgde. Thans vernemen wij, dat de toen aangerichte schade geheel hersteld is. Het eindigen van deze herstelling is echter geenszins het einde geweest van het werk aan den dijk. Steeds zijn daaraan kleine voorzieningen noodig, maar bovendien werd in het najaar van 1909 besloten om voor 200,000 buitengewone werken uit te voeren. Als een onderdeel van deze werken, is men thans bezig om op ongeveer l1/, K.M. van de plaats waar bovengenoemde afschuiving plaats had, nieuwe steenglooiing aan te brengen. Onder aan de glooiing worden bazaltsteenen, welke 5000 kilogram wegen, aangebracht om de in- werking van den golfslag op den voet van den dijk tegen te gaan. Het aanvoeren en plaatsen van deze steenen geeft ruimschoots werk aan de //dijkers", zooals het gedeelte der Westkapelsche bevolking, dat aan den dijk werkt, genoemd wordt. Te Eemnes is een raadslid-vergunning- houder, die zijn zilveren huwelijksfeest in de gelagkamer vierde, door den gemeenteveld- wachter bekeurd, omdat hij na het sluitingsuur der tapperijen, zonder speciale vergunning aan zijn gasten drank schonk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de voerman A. Kreuze, van Meppel, tusschen Dwingelo en Uffelte, van den hoogen bok van een verhuiswagen gevallen en tengevolge daar- van overleden. Hij had de beide laatste dagen en nachten geen rust gehad en zal vermoedelijk, door den slaap bevangen, gevallen zijn. Hij laat vrouw en 4 kinderen na. In de artillerieloods te Diemen is Zater- dagnamiddag een 9jarig dochtertje van den bewaker, onder een omvallend affuit geraakt. Het kind is kort daarna overleden. Zaterdagavond heeft er te Leeuwarden ten huize van den winkelier Vellinga in de Heere- straat een hevige gasontploffing plaats gehad. Het zoeken naar een lek in de gasleiding met een brandenden lucifer was er de oorzaak van. Het gas, dat zich tusschen de plafonds, achter het behang en in den winkel had opgehoopt. ontplolte met zooveel kracht, dat de heer V. tegen den grond werd geslagen, de muren en het houtwerk werden verzet, de ruiten sprongen, het houtwerk van de ramen werd verbrjjzeld, de gordijnen' op het dak van een aan de over- zijde van de straat staande woning werden ge- blazen, terwijl ook vele ruiten in dit huis werden vernield. Kortom, het was een ware rulne. De heer V. werd met ernstige brandwonden aan het gelaat naar het St. Bonifaciushospitaal gebracht. Zijn toestand was Zondag zorgelijk. De echtgenoote en de kinderen, die zich in hetzelfde vertrek bevonden, kwamen met den schrik vrij. De heer De Marez Oyens heeft Vrijdag in de Eerste Kamer het optreden der kwartjes- vinders ter sprake gebracht, en o. a. het denk beeld aan de hand gedaan het spelen met kaarten in de spoorweg-coupes geheel te ver- bieden, of althans in de niet-rook-coupe's, zoo- dat rookers en spelers bij elkaar zouden zitten, en de niet-rook-coupe's van zelf niet-spelers- coupe's zouden zijn. De Minister van Waterstaat bleek hiernaar geen ooren te hebben, doch deelde mee, dat er thans wel andere middelen zijn ingevoerd om den kwartjesvinders hun bedrijf ernstig te be- moeilijken. Het radicaalste middel uit een formeel oog- punt zou zijn afschaffing van de kwartjes, zei de Minister, maar practisch zal het niet baten. Het middel door den heer Oyens aan de hand gedaan, nl. absoluut verbieden om in een trein kaarten bij zich te hebben, zal beter helpen doch dit middel is mij al te kras, daar dan niemand meer tot tijdverdrijf op een onschuldige wijze in den trein zou mogen kaartspelen. Laat de geachte afgevaardigde niet vergeten, dat bij de nieuwe tarieven een bepaling is ingevoerd, volgens welke de abonnementen kunnen worden ingetrokken, zonder vergoeding, en niet op- nieuw behoeven te worden uitgegeven aan dengeen die hinder aan zijn medereizigers be- zorgt. Ongetwijfeld zal deze maatregel helpen, want de heer Oyens zal wel weten, dat zonder abonnement die heeren lastig kunnen werken, daar zij elk oogenblik op een station van trein moeten kunnen verwisselen, wanneer zij een geschikt sujet ontdekken, om in hun strikken te lokken. Bovendien kan deconducteur, wanneer de kwartjesvinders hem bekend zijn, hun een be- paald compartiment aanwijzen, zoodat zij zonder extra vergoeding in een gereserveerde coupe mogen reizen, welk voorrecht door hen niet wordt gewaardeerd, omdat zij natuurlijk veel liever gezelschap hebben. Eenige weken geleden werd te Aduard (Gr.) aangehouden de onderwijzer K. B., verdacht van misdrijf bedoeld bij art. 247 Wetboek van Strafrecht. Naar aanleiding van dit feit had Ds. L. A. Bahler, predikant by de Ned. Herv. gemeente aldaar, den Zondag na de arrestatie een preek gehouden, waarin hij te velde trok tegen de ruime opvattingen, die velen zijner gemeente- naren schenen te hebben omtrent het zedelijk- heidsbegrip, zonder dat hij daarbij echter trad in een veroordeeling van den gfarresteerde. De kerkeraad was evenwel van ouvdeel, dat de predikant sterk had overdreven en zij verzochten hem in 't vervolg van dergelijke boetpredikatien verschoond te mogen blijven. Over bet door den onderwijzer (die bij velen zeer bemind is) gepleegde misdrijf werd zelfs door ouders van enkele der aangerande kinderen in vergoelijken- den zin gesproken en het meerendeel van de ingezetenen was dan ook ten zeerste verheugd toen het bericht werd vernomen, dat deaange- houdene Donderdag uit zijn voorloopige hechtenis was ontslagen. En toen deze zich den volgenden dag weer in het dorp vertoonde werd hij met blijden jubel ontvangen. Jongens en meisjes trokken onder vroolijken zang het dorp door. Doch spoedig sloeg deze sympathiebetooging voor den onderwjjzer over in een antipathie- manifestatie tegen den predikant. Onder het zingen van //dominee moet zakkies plakken" en dergeljjke werd een ovatie gebracht aan de pastorie en haar bewoners, tegen wie allerlei dreigementen werden geuit. De predikant achtte het daarora geraden de vensters met de luiken te sluiten. Tot dadeu kwam het evenwel niet SEUZESSCHE COIIRMT. yerMchlJnt Waandag., W uemiliig. en VriJdaKavnnd, allgezoud«rd op reeilda*en. hij de f'lrma 1*. J. IA.% I»K IAKBK If Iff Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1