No. 5570. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 11 Februari 1911. 51" Jaargang. 5BM2EHTEBAAB. V a ccina tie. HA 8TSIJD. Oprichting' Cokes-ovens. Binnenland. FEUILLETON. T"WTElliDB BXj-A-ID. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot YACCI- NATIE zal worden gegeven op Woensdag 22 Februari 1911, tusschen een en twee tiur des namiddags voor degenen, die wonen in de kom, Hasjesstraat en Mauritsfort en omstreken op Donderdag 23 Februari 1911, op denzelfden tijd voor degenen die wonen in het Paradijs, Boeregat en de Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 10 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Ter Neuzen, 9 Februari 1911. Mynheer de Redacteur Zoo even ontvang ik de mededeeling van belanghebbendeu dat zij een der terreinen, waar- voor optie was gegeven, koopen voor het sticbten van cokes-ovens, zooals ik vroeger reeds zeide. Dit terrein heeft eene oppervlakte van ruim 28 hectaren en ligt vlak bij Sluiskil, zuidelijk van den spoorweg NeuzenGent en westelijk van den spoorweg NeuzenMechelen. Jk doe u die mededeeling vooral omdat deze zaak voor onze gemeente van zoo groot belang is. Voor vele oppassende en ijverige werklieden eene uitkomst Een paar cijfers. De benoodigde hoeveelheid steenkolen wordt berekend op 600,000 ton per jaar, aan te voeren uit Engeland. Worden daarvoor booten gebruikt van bij v.3000 ton, dan zullen dus per jaar 200 booten noodig zijn. Berekend wordt dat elken daw onffeveer 70 a 75 wagons van 20 ton voor het ver- voer der cokes zullen in gebruik zijn. Men mag dan ook wel aannemen dat elk jaar meer dan honderd duizend gulden onder de burgerij van Ter Neuzen zal komen. Werklieden, die plan mochten hebben zich elders te vestigen, zullen, dunkt mij, goed doen met het uitvoeren van dat plan nog wat te wachten. Achtend, Uw dw. dn., VAN DER MOER. EERSTE K A Hi E R. Vergadering van Donderdag. De algemeene beschou wingen over de Marine- begrooting worden voortgezet. De heer Van Wassenaer huldigt 's Ministers beleid. Spreker keurt de monitors af voor de ver- dediging onzer zeegaten. De houding van den vice-admiraal Van den Bosch in de zaak van den vlootpredikant werd door spreker scherp afgekeurd. Spreker geeft den Minister in overweging de zaak te laten gelijk zij is en alleen de instructie van den vlootpredikant te wijzigen in overleg met den marine-kommandant te Nieuwediep. Daar aangekomen vroegen de twee laatsten naar de woning van dokter Williams, waar zij Clara en mistress Rocke vonden die Herbert aan Capitola voorstelde. Het was voor de meisjes een blij weerzien. Clara begroette Capitola al hare redster en kon geen woorden van dank baarheid genoeg vinden. Men zal begrijpen, hoe vlug de tijd verstreek voor onze vrienden, want Clara en Capitola, zoowel als mistress Rocke en Herbert hadden veel te vertellen. Eerst toen 't hoog tijd werd om naar den zeker ongeduldig geworden oom terug te keeren scheidden zij. Herbert had mistress Rocke niets gezegd van de aanwezigheid van den majoor, hij vreesde, dat zij dan zeker een samentreffen met hem zou vermeden hebben. ffDe toestand", zei hij tot zich zelf, als hij alleen op zijne kamer was," is tamelijk hachelijk. Ira Warfield en Martha Rocke zijn beiden biier voor hetzelfde doel zonder dat ze van elkaar afweten. Morgen zullen ze elkaar voor de recht De heer Staal verdedigt den aanbouw van pantserschepen, die noodig zijn zoowel voor Indie als voor Nederland. Het wachten met het aanbouwen van pantserschepen, het zich verschuilen achter een rapport dat hij nog uit Indie wacbt en het daarvoor uit den weg gaan van het vraagstuk, is een fout in 's Ministers beleid, wat spreker afkeurt. Tot de aanstelling van een orthodox predikant voor de marinevloot komende, zegt spreker, dat de aanstelling noch noodig, noch verstandig is. De Minister stelt spreker verantwoordelijk voor hetgeen gebeurd is. Zijn verlrouwen in den Minister is ten zeerste geschokt. De heer Van der Feltz keurt mede's Ministers houding ten aanzien van de geestelijke ver- zorging onzer schepelingen zeer al. De heer Van der Does de Willebois bespreekt eveneens de predikantskwestie. Hij acht haar te hoog opgeblazen, en hij ontzegt den Minister wegens het gebeurde, zijn vertrouwen niet. Den heer Hovy spijt 't, dat de houding van den vice-admiraal zooveel bewondering in den lande gewekt heeft. Die houding was in strijd met het gezag. Den Minister van Marine, de sprekers beant- woordende, verdedigt zijn beleid ten opzichte van de bestemming der schepen voor den ndischen dienst, en ten aanzien van den aanbou w der 4 pantserschepen voor de kustdivisie. Ver- der verdedigt hij den aanbouw van pantser- booten, De Minister ontkent, dat hij dien aanbouw noodig acht, alleen om de werven aan den gang te houden. Wel houdt hij bij zijn algemeen plan van aanbouw rekening met de marine- werven, maar hij volgt geenszins het stelsel van schepen aanvragen, uitsluitend in het belang van de werven. Verder zet de Minister uiteen, dat hij pantser- materiaal voor de handhaving der neutraliteit op de Wester-Schelde niet noodig acht. De geestelijke verzorging van het personeel ireedvoerig behandelende, meent de Minister, dat het heden gevoerde debat geen nieuwe ge- zichtspunten geopend heeft. Een uitvoerig overzicht gevende van de geschiedenis dier ver zorging, laat de Minister uitkomen dat deze zaak eigenlijk niet bepaaldelijk door hem is opgezet, maar al dateert uit de jaren 1904 en 1905. Waar het tot dusver een proef gold met die geestelijke verzorging, kon aan de vereeniging ^Geestelijke Bijstand" op haar aan- vraag om subsidie niet anders geantwoord worden, dan dat vooralsnog daaraan niet kan worden voldaari. Met een kort woord verdedigt de Minister daarna nog zijn optreden tegenover den vice- admiraal. De Minister van Binnenlandsche Zaken be- handelt hierna de politieke vraag, ol militaire Ministers zitting kunnen neraen in een Kabinet, zonder dat speciaal op hun ricbting wordt gelet. De Minister betoogt in dat verband dat de Minister Wentholt in geen enkel opzicht van overtuiging veranderd is, of daarvan blijk ge geven heeft, en zijn ambtgenooten kennen hem dan ook als zoodanig. Minister Wentholt is nooit bij een politieke party aangesloten ge- weest. In welk Kabinet Minister Wentholt beter op zijn plaats ware geweest, in een liberaal of in het tegenwoordige, is niet te bespreken, zonder onthulling van Kabinetsgeheimen. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat daarbij zou kunnen blij ken dat hij in het vorig Kabinet in 't geheel niet thuis behoorde. Minister Wentholt heeft niets anders gedaan dan te trachten tot oplossing te brengen een vraagstuk, waarvan de oplossing tot dusver gefaald had. door niet genoegzame medewerking van de kerk. De Minister hoopt op de medewerking van den nieuwen vlootvoogd te Den Helder. Hierna verdedigt Minister Heemskerk zijn ambtgenoot Wentholt nog tegen de aanvallen op de houding van laatstgenoemde tegenover vice-admiraal Van den Bosch. Er kon niet anders gehandeld worden, zonder het principe van het gezag prijs te geven. Na repliekeu wordt de Marine-begrooting in stemming gebracht en aangenomen met 31 tegen 6 stemmen. (Tegen de heeren Breebaart, Staal, Bloem- bergen, Lely, Dojer en v. d. Feltz). Morgen 11 uur Oorlogsbegrooting. TER NEUZEN, 10 Februari 1911. In de op morgen, Zaterdag, des voormiddags te 11 uren, te houden spoedeischende openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komt het volgende punt in behandeling Besluit Gedeputeerde Staten van Zeeland ver- meerdering getal openbare lagere scholen. Gisterenvoormiddag had op eenvoudige vijze de teraardebestelling plaats van den heer E. O. Kerkhoven, rijkshaveumeester en lid van den gemeenteraad alhier. Behalveenkelefamilieledenen vrienden volgden in den stoet de burgemeester met de leden van den gemeenteraad en de secretaris, de leden der schoolcommissie en bestuursleden van enkele vereenigingen, terwijl verschillende belangstel- ienden zich op de begraafplaats aansloten. De lijkkist was geheel met bloemen overdekt en werd gedragen door beambten van 's rijks- waterstaat. Aan de geopende groeve sprak een broeder van den overledene enkele woorden tot afscheid, wijzende op diens humane levenswijze. Vervolgens huldigde de heer A. R. van Loon, ingenieur van 's rijkswaterstaat alhier, de ver- diensten van den overledene als een ijverig en trouw ambtenaar, die de belangen welke hem waren toevertrouwd met nauwgezetheid en de hem eigen rechtscbapenheid waarnam en die verder ook in het algemeen bleek een open oog te hebben voor de algemeene belangen en de nooden en behoeften van anderen. Nadat nog een vriend van elders enkele woorden van groote waardeering voor den over ledene had gesproken, werd door een zwager dank betuigd voor de betoonde deelneming. De Woensdagavond door de chr. zang- vereeniging //Looft den Heer", directeur de heer J. J. van den Ouden, in het „Hotel de Commerce" alhier gegeven uitvoering ten voor- deele der wed. Dane mag goed geslaagd heeten. De opkomst was goed en de verschillende nummers werden tot bevrediging der hoorders uitgevoerd. Bij de gehouden aanbesteding vau kolen voor de vereenigingen ,/Onderling Belang" en ifVereenigd maakt Sterk" alhier werd de levering setrund aan den heer J. van Rompu alhier voor 7,80. Verder schreven nog in de heeren J. C. de Wolff Co. te Rotterdam voor 8,25, C. H. Vernooij Co. te Utrecht voor 7,85, Gebrs. Hamerlink te Ter Neuzen voor 7,84. alles per 1000 K.G. franco voor den wal alhier. Ook nog de firma Carl Haasters Co. te Utrecht voor 7,10 loco Ruhrort. Een biljet was van onwaarde. J.l. Maandag werd te Londen door de douanen aan boord van het s.s. River Lagan, Zaterdag te voren van hier afgevaren, in eene verborgen ruimte een partijtje tabak en sigaren ontdekt. Daar bij onderzoek niet bleek wie onder de bemanning de smokkelaar was, moest de reederij de verschuldigde boete betalen. Naar wij vernemen is de schuldige nog on- bekend. Woensdag 8 dezer mocht de brigadier der rijksveldwacht C. Wesfstrate te Zaamslag, zijn 25jarigen diensttyd by het corps herdenken, op welken dag het hem niet outbroken heeft aan blijken van achting en genegenheid. Reeds bank ontmoeten. Wat zal het gevolg van dat onverwacht weerzien zijn Ook Lenoir zal verschijnen, die uit haat jegens den majoor de oorzaak was, dat deze zijn vrouw verstiet. Misscbien zal mijn oom eindelijk inzien, hoe onrechtvaardig hij tot nu toe jegens zijne arme onschuldige vrouw geweest is, want al is zijn karakter ruw, zijn hart is toch goed. Laten we dus afwachten en op God vertrouwen Den volgenden dag begon de behandeling. Miss Clara in gezelschap van mistress Rocke en dokter Williams verschenen het eerst in de gerechtszaal en nameu op de hun aangewezen stoelen plaats. Eenige oogenblikken later kwamen ook majoor Warfield, Capitola en Herbert. De voor hen bestemde stoelen stonden achter in de zaal, ter wijl Clara, mistress Rocke en dokter Williams dicht bij de tafel der rechters zaten. Aan twee tafeltjes links en rechts hadden de advocaten plaats genomen. Rechts de advocaat Templeton, de pleiter voor Clara en links Mr. Springsfield, die de verde^ diging van kapitein Lenoir waarnam. Bij deze verdeeling der plaatsen was het den majoor onmogelijk mrs. Rocke in 't gezicht te zien, wanneer ze zich niet omkeerde. Dit zou in den loop van den voormiddag wel gebeuren en toch dacht Herbert er met angst aan. Hij vroeg zich at, of 't niet beter geweest ware den majoor op de aanwezigheid zijuer echtge- noote voor te bereiden, doch nu was 't te laat en bleef er niets anders over dan den iudruk af te wachten, die 't onverwachte weerzien op den ouden heer zou maken. Zonderling, mistress Rocke scheen van't eerste oogenblik af de opmerkzaamheid van den majoor bijzonder te boeien. Instinctmatigrichttehij zijne blikken op de tengere vrouwengestalte, die hij slechts van achteren zien kon, waardoor echter zijne nieuwsgierigheid des te meer geprikkeld scheen. ,'t Is dom," broqide hij, /,dat die slanke vrouw zich Diet eens omkeert, opdat men zich over tuigen kon of haar gezicht zoo mooi is als haar leest." Doch door't binnentreden der advocaten werd de majoor een weinig afgeleid. Hy verwachtte nu, dat ook kapitein Lenoir zou verschijnen, doch tot zijne groote teleurstelling verklaarde advocaat Springsfield, dat de kapitein drie dagen geleden bevel had gekregen onmiddellijk naar vroegtijdig arriveerde de districts-commandant, tevens inspecteur der ryksveldwacht in het 5e district, uit Middelburg om den jubilaris, namens den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie te overhandigen de eere-medaille met brevet, ingesteld bij besluit van H. M. de Koningin van 7 April 1909 No. 22, voor 25jarigen trouwen dienst bij de rijksveldwacht. Z.E.G. hechtte den jubilaris het eeremetaal op de uniform met een korte, kernachtige toespraak in de volgende bewoordingen Brigadier Weststrate Toen H. M. onze geeerbiedigde Koningin bij besluit van 7 April 1909 No. 22, eene onder- scheiding instelde voor 25jarigen trouwen dienst bij de Rijksveldwacht, rees voorzeker by U de gedachte, dat na eene kleine spanne tijds ook gij zoudt behooren tot degenen, wier borst versierd zou zijn met het eeremetaal. Thans is die lang verbeide dag ook voor U aangebroken en is het mij een aangename taak U de medaille op de uniform te hechten en het brevet ter hand te stellen. Veel woorden zijn niet noodig om U te zeggen hoezeer ik het waardeer mannen te zien die trouw in den dienst een kwart eeuw hun plicht deden als brave politiemannen op wie in moeilijke tijden te rekenen valt, die in den besten zin des woords in hun dikwijls moeilijk beroep, vaak gevaren trotseerende, genoemd mogen worden steunpilaren der ordelievende maatschappij. Gaat voort op den tot heden door u gevolgden weg, geeft, nog in de kracht des levens zijnde, uw willen en kunnen ten beste aan het corps, laat het eereteeken u steeds herinneren wat gij verschuldigd zijt aan het corps waarvan gij een zoo degelijk lid zijt en blijf getrouw aan het vaandel waaronder de goedgezinden dienen tot heil van de maatschappij die de goede rust- bewaarders weet te achten en te waardeeren. In den loop van den dag ontving de jubilaris tal van blijken van belangstelling zoowel van het gemeentebestuur en de ingezetenen van Zaamslag als van elders. Des avonds bracht het muziekgezelschap ,/De Volharding" hem een serenade. Sas Vau Gent, 9 Febr. Hedenmorgen had aan de glasfabriek een droevig ongeval plaats. Een schoorsteen, pas het vorig jaar gebouwd, moest wegens overhelling van boven, die gevaar opleverde, een gedeelte afgebroken worden, om daarna te worden, vernieuwd. Een Duitscher in dienst der aannemers van het werk Ferbecke Co. te Brussel was Woensdag daarmede be- gonnen. Dezen morgen zat hij boven op den 45 M. hoogen schoorsteen, toen hij omstreeks 9 uur na een ijzeren band te hebben losge- maakt, met een groote steenklomp die waar- schijnlijk losliet, naar beneden viel. De man, die afzichtelijk verminkt was, werd spoedig in de infirmerie gedragen, waar dokter Mabilde van Selzaete den dood constateerde, o. m. was de schedel opengekloven en de hersenen uitge- spat, de rechterarm aan den scbouder afgerukt, linkerarm en linkerbeen gebroken, zoodat de man op slag is dood geweest. Het slacbtoffer Johan Gerathwohl, afkomstig van Bingen was 35 jaar oud en ongehuwd. Des namiddags werd zijn lijk naar hetdooden- huis alhier overgebracht. Als gevolg van de op 1 Januari in werking getreden verordening op keuring van vleesch en visch werd Woensdag door den plaatselijken keurmeester een partijtje visch van een leurder uit Axel afgekeurd en door de zorg der politie vernietigd. Koewacht. Onze boerenleenbank heeft een gunstig jaar achter den rug. Het spaargeld is gestegen tot f 61870,49, terwijl het totaal der voorschocteu op 1 Januari 1911 bedroeg 42398,22. In loopende rekening had de bank 18354JL De winst bedraagt 383,35 tegen 216,68 in 1909, otschoon het jaargeld van den kassier is verhoogd en de rente der voorschotten verlaagd. De reserve bedraagt tbans J 857.68. De rente der spaargelden is voor dit jaar weer bepaald Mexico te vertrekken, om 't bevel te voeren over een regiment, zoodat hij verhinderd was persoonlyk aanwezig te zijn. Het heele plan van Herbert viel hierdoor in duigen. Hy had gehoopt, den majoor met zijne echtgenoote te verzoenen door den kapitein tot eene verklaring te dwingen. Doch dit was nu onmogelijk. Des te meer vreesde hij nu voor 't weerzien van den majoor en mrs. Rocke. Majoor Warfield sloeg geen oog van de in 't zwart gekleede dame af. #Zeg mij eens, Herbert", zei de oude drift- kop, </ken je ook die zwarte dame, die naast miss Day zit V" *Ja, die ken ik", stamelde Herbert. „Wel, en wie is ze dan „Gij schijnt u zeer voor haar te interesseeren zei Herbert met een gemaakten glimlach. vWat ik schijn, raakt je niets. Wil je mij haar naam niet noemen, ellendige kerel, wat beduidt dat z/In 't geheeUniets." (Wordt vervolgd.) De Burgemeester der gemeente TEK NEUZEN maakt bekend, dat eene spoedeischende Openbare Vergadering fan den Gemeenteraad is belegd tegen Katerila«f den It Februari 11)11, desvoormiddaga ta 11 are Ter Neuzen, den 10 Februari 1911. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. v on

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5