A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5570. Zaterdag 11 Februari 1911. Gemengde berichten. 51e Jaargang. De aansprakelykheid van polderbesturen voor het geldelyk beheer. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor iNederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. AD VEETEN TIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EESSTB BLAD. De aansprakelijkheid van polderbesturen is in den laatsten tijd herhaaldelijk het onderwerp van gesprekken geweest en verschillende malen heeft men mij om inlichtingen dienaangaande gevraagd. Om die reden is het wellicht van eenig belang de questie eens nader te bekijken zij het dan ook wat vluchtig. In het algemeen is, volgens ons Burgerlijk Wetboek (artt. 1401 vlgg), ieder verantwoordelijk voor en tot schadevergoeding verplicht wegens elke onrechtmatige daad, waardoor een ander schade lijdtzelfs voor onrechtmatige daden van personen, voor welke men aansprakelijk wordt geachtterwijl met onrechtmatige daad wordt gelijk gesteld nalatigheidwaardoor schade wordt geleden. Indien die burgerrechtelijke, zeer natuurlijke, bepaliugen van toepassing zijn op het financieel beheer van de polderbesturen en van de ont- vangers van polders, is de questie spoedig uitgemaakt. Maar zoo eenvoudig is de zaak niet. Want de toepasselijkheid van die bepalingen van het Burgerlijk Wetboek wordt door sommigejuristen van naam, beslist ontkend. Indien zij gelijk hebben, ziet het er met de ^persoonlijke aansprakelijkheid" treurig uit. Het Algemeen Reglement voor de polders en ■waterschappen in Zeeland is voor een deel overgenomen uit de Gemeentewet In het bijzonder geldt dit voor het geldelpk beheer, de reken'mg en verantwoording van inkomsten en uitgaven. De rekening en verantwoording wordt in het Polderreglement behandetd in de artikels 112116, in het oorspronkelijke ontwerp artikels 149153. In de memorie van toe- lichting daarop wordt gezegd ,/Deze artikelen stemmen voor een groot //gedeelte overeen met de voorschriften //in de Gemeentewet opgenomen voor de //gemeenterekeningen, welke door de onder- z/vinding als doelmatig zijn aangewezen. »De openbaarheid aan de rekening te z/geven, waarborgt een goed beheer en de z/rechten van alien die daarbij betrokken zijn. z/Eindelijk regelt art. 153 (nu art. 116) z/de verantwoordelijkheid van de Bestuurs- ffleden ten opzichte der polders en water- z/schappen." Meer werd er in de Mem. v. Toel. niet van gezegd en er is daaromtrent ook niets te vinden in het verslag van het onderzoek der afdeeliugen, evenmin in de beraadslagingen, welke van zeer weinig beteekenis waren. In ieder geval mag men aaunemen dat de leden der Provinciale Staten het eens waren met de aangehaalde woorden van Gedeputeerde Staten, dat ook zij van meening waren de geldelijke verantwoorde lijkheid der polderbesturen bijzonder goed te hebben geregeld. En het zal wel in geen hunner zijn opge- komen te denken dat men aan iemands ver- plichting tot betalen kan twijfelen als hij op zettelijk en uitdrukkelijk persoonlijk aansprakelijk wordt gesteld Men is uitgegaan van de meening dat de zaak in de Gemeentewet werkelijk goed en afdoende was geregeld. Men heeft de verantwoordelijkheid, de per soonlijke aansprakelijkheid van de leden van het polderbestuur op dezelfde wijze geregeld als de Gemeentewet dit doet voor Burgemeester en Wethouders. We moeten alzoo zien hoever de verant woordelijkheid van de leden van het Dagelijksch Bestuur eener geraeente gaat en welke practische beteekenis die oplegging van verantwoordelijk heid kan hebben. De bepalingen betreffende de betaling door den ontvanger en den ontvanger-griffier zijn in Gemeentewet en Polderreglement bijna gelijktuidend. Volgens art. 114 G. W. geschieden alle be- taJingen door den ontvanger. Hij mag echter alleen betalen op bevelschrift, waarin het te betalen bedrag en den post der begrooting, waaruit de betaling moet geschieden, zijn aangewezen en welke beVelschriften moeten uitgaan (behalve in het uitzonderingsgeval dat Gedep. Staten een bevel tot betalen kunnen geven) van Burgemeester en Wethouders en moeten worden geteekend door den Voorzitter en een der Wethouders (art. 224). Zoo ook zegt art. 82 van het Polderreglement ./Door den ontvanger-griffier geschieden z/alle betalingen, bevolen door het polder- V bestuur. z/Voor zooveel bij zijne instructie geene z/bepaalde uitzonderingen zijn aangewezen, z/hebben geene betalingen plaats dan op z/een bevelschrift, vermeldende den aard z/der uitgaven en den post der begrooting, z/waaruit gekweten is." In art. 116 le lid wordt bepaald dat de bevelschrifteu moeten worden geteekend door den dijkgraaf en een der gezworenen of door den dijkgraaf alleen als er geen gezworenen zijn. Er is hier eenig verschil met de Gemeente wet. In de instructie van den ontvanger- griffier (door de vergadering van ingelanden vast te stellen art. 54) kan den ontvanger- griffier worden veroorloofd uitgaven te doen 2onder bevelschrift. De gemeente-ontvanger moet volgens art. 115 G. W. van de door hem gedane ontvangsten en uitgaven rekening en verantwoording doen niet aan den Raad maar aan B. en W. De ontvanger-griffier moet, volgens art. 83 P. R., van de gedane ontvangsten en uitgaven jaarlijks rekening en verantwoording doen niet aan de vergadering van ingelanden doch aan het Polderbestuur. Maar al moet de rekening en verantwoording door gemeente-ontvanger en ontvanger-griffier niet worden gedaan aan den Raad en aan de vergadering van ingelanden het is toch zijne rekening, welke volgens art. 218 G. W. aan den Raad en volgens art. 112 P. R. aan de vergadering van ingelanden wordt overgelegd door B. en W. en door Polderbestuur tot onderzoek en vaststelling. Zijn de door den gemeente-ontvanger gedane uitgaven gedekt door een bevelschrift, voldoende aan de gestelde eischen, dan is hij verantwoord. Het raakt hem niet of een begrootingspost of het eindcijfer der begrooting is oversell reden of de uitgaaf' te kwader trouw op een post is aangewezen. Daarvoor zijn alleen Burgemeester en Wethouders verantwoordelijk. Daarvoor zijn Burgemeester en Wethouders persoonlijk aan sprakelijk zegt art. 226 G. W. Een zelfde voorschrift vinden we in art 116 P. R. Ook daarin is uitdrukkelijk de persoonlijke aansprakelijkheid van dijkgraaf en gezworenen vastgesteld voor overschrijding van het eind cijfer der begrooting, voor overschrijding van een begrootingspost en voor het te kwader trouw doen betalen uit een post terwijl de betaling uit een anderen post moest geschied zijn, tenzij blrjkt dat zij tot het bevelen der uitgaaf niet hebben medegewerkt. Maar hier is weer eenig verschil. In het P. R. wordt namelijk ook de ontvanger- griffier, die de bedoelde ongeoorloofde uitgaven heeft gedaan, persoonlijk aansprakelijk gesteld. De ontvanger-griffier kan dus niet als de gemeente ontvanger zeggen //het raakt mij niet." Hij heeft, in zijn eigen belang, na te gaan of het Polderbestuur bij het bevelen der uit gaven zijn boekje niet te buiten gaat. De rollen worden hier dus omgekeerd. De ontvanger-griffier zal zijne chefs contro- leeren. Er is wel eens beweerd dat ook de gemeente- ontvanger dit moet doen doch dit vindt geen steun in de wet. De regeling van de financieele verantwoorde lijkheid is dus in G. W. en in P. R. vrijwel hetzelfde. Wij hebben alzoo de door de Gemeentewet en het Polderreglement uitdrukkelijken opzettelijk bepaalde persoonlijke aansprakelijkheid wat de gemeente belreftvan Burgemeester en Wet houders en wat den polder betreftvan dijk graaf, gezworenen en ontvanger-griffier voor 1. overschrijding van het eindcijfer der be grooting van uitgaven 2. overschrijding van een uitgaafpost der begrooting 3. een uitgaaf te kwader trouw, opzettelijk dus, voorgesteld als te zijn gedaan uit een post, terwijl zij werkelijk uit een anderen post is gedaan: Met dien verstande dat zij, die niet tot de onrechtmatige uitgaven hebben medegewerkt, niet verantwoordeljjk zijn. Maar en dit geval is niet geregeld er kan zijn een te kort in de kas. Hiervoor is de persoonlijke aansprakelijkheid noch voor B. en W., noch voor Polderbestuur vastgesteld. Hoe als dat te kort niet door den ontvanger of den ontvanger-griffier kan worden gedekt VAN DER MOER. (Slot volgt.) TER NEUZEN, 10 Februari 1911. In de week van 1 tot en met 7 Februari kwamen in Zeeland 18 gevallen van besmette- lijke ziekte voor, fl. 1. 8 van roodvonk, waarvar. 1 te St. Maartensdijk, 1 te Middelburg, 1 te Poortvliet, 2 te Tholen en 3 te Vlissingen en 10 van diphtheritis, waarvan 1 te Graauw en Langendam, 1 te Groede, 1 te St. Maartensdijk, 3 te Middelburg, 2 te Stoppeldijk, 1 te West- kapelle en 1 te Zierikzee. Zaamslag, 9 Februari. In de vergadering van de vereeniging //Onderlinge Hulp" alhier dezer dagen gehouden, werd door den penning- meester over het afgeloopen dienstjaar rekeniDg en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 532,986 de uitgaven f 179,55B, goed slot 353,43, zoodat het totaal bezit der vereeniging thans bedraagt 1775,03. Hetaantal contribueerende leden is 146, dat der honoraire 22. Wegens sterfte en onteigening van varkens werd uit- gekeerd 39. In de buitengewone vergadering van in gelanden van den Zaamslagpolder werd de borgstelling van den te benoemen ontvanger- griffier gebracht van 1500 op 4000 en in een zelfde vergadering van ingelanden van den Aan- en Genderdijkepolder werd dit gebracht van f 300 op 1000. St. Janstecn, 9 Febr. Heden namiddag werd bij het sloopen van een huis, C. lnghels alhier, gevaarlijk gewond. Onderwijl hij zijne bezig- heden beneden verrichtte stortte eensklaps een gevel van het huis in, en kwam op I. terecht, die met behulp van aodere personen uit zijn toestand moest verlost worden. Bewusteloos werd hij te voorschijn gehaald, doch na geneeskundige behandeling werden de levensgeesten weder opgewekt. Gekneusde en ontvelde ledematen werden verbonden en de aan een wissen dood ontkomen persoon huiswaarts gebracht. Stoppeldijk. Bij de Woensdag gehouden publieke verkooping van landerijen onder Bosch- kapelle ten verzoeke der erven van wijlen den heer P. Staal Van der Wielen, werden de koopen als volgt gegund Koop 1 aan den heer A. de Mul te Zaamslag voor f 12950,— koop 2 aan den heer A. de Mul te Zaamslag voor 5110,—, koop 3 aan den heer E. v. Wolfelaar te Boschkapelle voor 2750,koop 4, in twee deelen gepiitst, aan de heeren G. v. Laar te Boschkapelle en H. de Putter te Zaamslag voor gezamenlijk /5300, koop 5 aan den heer C. den Hamer te Stoppeldijk voor 2425,koop 6 aan den heer J. Truyman te Boschkapelle voor 2900,en koop 7 aan den heer P. B. Mel te Boschkapelle voor 10140,-. Maandag den 20 Februari a. s. heeft de trek king plaats der Belgische Congo-Loten waarbij 550 prijzen met een hoofdprijs van fr. 50,000 worden uitgeloot. Deze premie-obligatien trek- ken 6 maal 'sjaars, waarbij ook prijzen van fr. 150,000 en fr. 100,000 uitgeloot worden en er indirekt eene rente van 5 °/0 aan ver bonden is. Nadere omschrijving vindt men in de hierin voorkomende advertentie der Hollandsche Cre- dietbank. Aan den Veendijk, onder Vriescheloo (Gr.) woont een huisgezin, man, vrouw en drie kinderen, sedert eenige dagen in een schapenhok. De arme man, H. E., kan geen woning krijgen. Woensdagnamiddag ongeveer kwart voor vijf uur is er aan het Koekoeksplein te Utrecht een kleine binnenbrand ontstaan. De oorzaak is onbekend; de bewoonster van het perceel no. 8bis was even afwezig om in de buurteen boodschap te doen zij had eenige nog jeugdige kinderen in de woning achtergelaten, een der kinderen lag nog in de wieg. De wieg stond voor een groot gedeelte in brand, terwijl ook een vloer- kleed was in brand geraakt. Op het hulpge- roep der kinderen kwamen eenige bewoners uit de buurt toesnellen, die uit de brandende wieg het kind, dat reeds ernstige brandwonden had gekregen, redden het moest onmiddellijk worden overgebracht naar de Rijksklinieken. Het brandje is door 3 burgers gebluscht, door de brandende wieg uit het raam te werpen en het vloerkleed te dooven. Een buitenkansje voor den Fiscus Dinsdagmorgen werd bij aankomst van den Zuid-Duitschen mailtrein uit Vlissingen aan het grensstation te Goch, ter voldoening der inkomende rechten, aangegeven een diamant ter waarde van 21/s millioen Mark (P/j millioen gulden). Heike-zeden. Te St. Willebrord ('t Heike) is Woensdagmiddag't woonhuis met den inboedel en de schuur van De Bruin totaal afgebrand. In plaats dat de heibewoners uit den omtrek den brand gingen blusschen, maakten zij een rondedans om het brandende gebouw, zooals Indianen om den brandstapel. z/Het verbrandde is toch verzekerd", werd gezegd. De oorzaak van den brand wist niemand. Het hier volgende vertelt de „Preanger Bode", dat geheel voor rekening van het blad blijft De thans als ambteloos burger rondloopende oud-gouverneur-generaal Van lleutsz ontmoette onlaugs te Amsterdam een jeugdigen Atjeh- kennis, met wien hij een eindje opliep en oude herinneringen ophaalde. Onze luitenant want hooger was hij nog niet sprak den oud-gouverneur-generaal voortdurend aan met den titel, waarop hij als oud-gouverneur-generaal recht had, n.l. //Ex cellence". Dit verdroot klaarblijkelijk den heer Van Heutsz althans op een gegeven oogenblik zei hij zoo langs zijn neus weg//Zeg, zou je nou niet eens uitscheiden met dat Excellence daar verveel je me gruwelijk mee En toen de ander iet of wat beteuterd opkeek zei de oud-landvoogd ,/Dat zal ik je uitleggen kerel, ik word 't liefst generaal genoemd, dat herinnert me tenminste aan een vroolijke periode van m'n leven. Bovendien is generaal 'n veel mooier titel. Ja, kijk maar niet zoo gek. Excellence kan tegenwoordig iedereen worden de minste kruidenier. Zoo'n vent wordt een voudig Minister en hij is 't. Maarlaat zoo'n vent eens probeeren generaal te worden, ofschoon ook daar is de klad in SSI (lilt 1V T. l>It bl«d vetsthljnt JIaaniliig., Woenitlng. en VriJdaKavond, attgezonderd op Vee.tda«en. hij de Vlrma P. J. VAN OK IANBE te ler Weazen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1