L Ei .113 Ij II Kl A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. AANBESTEDING. No. 5569. Binnenland. Donderdasz; 9 Februari 1911. 51e Jaargang. aanbesteden: Buitenland, FEtJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prps slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der Gemeente H0NTEN1SSE, zullen op Zaterdag II Februari 1911, des namiddags 2 uur, ten Gemeentehuize te Kloosterzande, in het openbaar He! maken van eene keibe- strating over den Hoefkens- dijk in die gemeente ter lengte van 1722 Meter. Het bestek ligt ter inzage ter gemeente- secretarie en is aldaar van af den 28 dezer tegen betaling van 40 cent verkrijgbaar. Aanwijzing Zaterdag 11 Februari 1911, des voormiddags 10 uur, waarvoor samenkomst aan de tramkalte Hoefkensdijk. Hontenisse, 26 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. A. P. M. VAN BRA BAND, Secretaris, Bij de opening van het Engelsche parlement door Koning George, verscheen het Koningspaar voor het eerst in het publiek na de Mylius-zaak. Geescorteerd door de bereden garde, reden de Koning en de Koningin naar het parlements- gebouw. Zij werden door het talrijke publiek bijzonder hartelijk toegejuicht. In rijen van 10 a 20 man dik stonden de menschen langs den iangen weg van het Buckiugham-'paleis naar het parlementsgebouw. In the Mall en Whitehall was de menigte bijzonder talrijk. De menschen stonden uren lang in koude en mist te wachten. De stoet was schitterend. Voorafgegaan en gevolgd door een groot escorte, reed de rijk vergulde staatsiekoets, getrokken door 8 paarden, stapvoets. Overal waar de koets langs kwam, juichten de menschen en zwaaiden met hoeden en zakdoeken. De Koning zag er zeer opgewekt uit en groette naar alle kanten. De Koningin keek met haar gewone, ernstige gelaatsuit- drukking, en boog voortdurend. Precies om 2 uur bereikte de stoet het par- 108) ,/Een gejammer gisterennacht herhaalde Clara, terwijl zij zich het akelig tooneel her- innerde, dat in het „Spookbuis", voor zoover zij het gehoord had, moest zijn voorgevallen. //Blijkbaar staat dit in verband met eene mis- daad, die onmiddellijk in mijne nabijheid, in een kamer boven mij gepleegd is. Oordeel maar zelf voegde Clara er bij, terwijl zij hare moederlijke vriendin breedvoerig begon te ver- tellen, wat zij dien nacht in 't //Spookhuis" beleefd had. Met gespannen aandacht volgde mistress Rocke het verhaal harer jeugdige vriendin en beaamde volkomen haar vermoeden, dat door de twee Lenoirs een misdaad begaan was. Waarschijnlijk was iemand naar Willow-Heights vervoerd, want Clara had duidelijk, naar 'tscheen, een lijk de trap af hooren sleepen en dadelijk daarna een rptuig hooren wegrijden, waarin kapitein Lenoir zeker iemand naar Willow- Heights vervoerd had. Dat de buren gejammer gehoord hadden, deed vermoeden, dat bedoelde persoon niet vermoord, maar wel zwaar gewond hier gebracht was, waar zij onder toezicht van een agent van Lenoir gevangen gehouden werd. Beide vriendinnen bespraken nog lang deze gewichtige gebeurtenis, die zij ook aan docter Williams wildan meedeelen, om een onderzoek te doen instellen en begaven zich eindelijk ter lementsgebouw, waar de Koning in schitterende omgeving zijn troonrede voorlas. De troonrede bevatte wat men verwachtte. Behalve de gewone plichtplegingen bleek er uit, dat met Japan onderhandeld wordt over een nieuw handelsverdrag. De Koning sprak over de Rijksconferentie en over zijn voornemen nogmaals een bezoek te brengen aan zijn Indische bezittingen, ten- einde in eigen persoon zijn opvolging op den keizerlijken troon van Indie bekend te maken. In de troonrede wordt medegedeeld, dat aan het parlement voorstellen van wet zullen worden voorgelegd, die beoogen de verhouding tusschen beide Huizen te regelen, ten-einde de Grondwet een kracatiger werking te verzekeren. Maatregelen zullen worden voorgesteld om de bepalingen van de wet op de ouderdoms- pensioenen uit te breiden teneinde de arbeiders in de nijverheid te kunnen verzekeren tegen ziekte, invaliditeit en werkeloosheid. Na de voorlezing van de troonrede vertrok het koningspaar met dezelfde staatsie als waarmee het gekomen was. Bij de debatten over het adres van antwoord in het Lagerhuis zei eerste-Minister Asquith, dat hij nu over een meerderheid beschikt, die ieder Engelsch Minister als ruimsehoots vol- doende zou hebben beschouwd. om de groote constitutioneele en sociale hervormingen door te voeren. Na de uitspraak van twee verkie- zingen nam hij aan dat de voorstellen der regeering wet zouden worden, zonder langdurige besprekingen. Er zou ruimsehoots gelegenheid voor debat worden gegeven en de regeering hoopt en gelooft, dat het ontwerp, na door het Lagerhuis te zijn afgehandeld, bijtijds in het Hoogerhuis aangeland zal zijn, om voor de kroniug be- handeld te wordeu. Na een algemeen debat, waarin verschillende punten ter sprake werden gebracht, werden de beraadslagingen verdaagd. In het Hoogerhuis gaf Minister Crewe de verzekering, dat de lords ruimsehoots gelegen heid zouden krijgen, om de veto-wet te be- spreken. De historische zitting van het parlement ter beslechting van de schier-eindelooze Hooger- huis-kwestie i3 hiermee begonnen. En voor Juni zal men het erfelijke Huis der lords zijn autocratische macht ontnomen en hervormd hebben, naar de eischen vau onzen demo- kratischen tijd. ruste beiden gelukkig weder vereenigd te zijn. Den volgenden morgen vinden we mistress Rocke en Clara reeds vroegtijdig op weg naar het ongeveer twee uur verwijderde Staunton. Uit voorzichtigheid waren ze te voet gegaan, daar ze op 't spoor wel eens den kolonel konden ontmoeten die zeker druk in de weer was met zijne voortvluchtige pupil te zoeken. le Staunton aangekomen, vervoegden ze zich dadelijk bij dokter Williams, die gelukkig thuis was en de dames met blijde verrassing ontving Clara weer te zien was voor hem een heel anver- wacht toeval. Clara deelde hem't voorgevallene mee, waarbij de goede dokter niet kon nalaten aan zijn veront- waardiging lucht te geven. //Gij hebt wellicht gehoord, lieve miss," zie hij, »dat de vorige rechter verplaatst is. De nieuwe is, God zij dank, onomkoopbaar een groote zeldzaamheid in ous veelgeprezen Amerika. kent alleen plicht en wet. Indien wij hem uw goed recht bewijzen, zal alles goed afloopen. Toch zullen wjj goed doen een advocaat te nemen, daar uw voogd dat ook wel zal doen Zoolang tot de rechtbank beslist heeft, blijft gij bij mij, miss, en ook natuurlijk mistress Rocke. Hier zijt gij beiden veilig." Clara dankte den braven dokter hartelijk en nam zijn welwillend aanbod aan. //We willen geen tijd verliezen," ging Mr. Williams voort. //Mistress Rocke zaj zoo goed zijn, dadelijk in mijn rijtuig naar hare woning terug te rijden om alles in te pakken en mee te nemen, wat gij voor een verblijf van eeuige dagen EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. In behandeling komt de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken. De heer Vermeulen bestrijdt de voorgenomen subsidieering van de openbare leeszalen, het voorstel daartoe had spreker nooit verwacht van Minister Heemskerk, die, als Tweede- Kamerlid, er tegen was. Vervolgens komt spreker op tegen het toe- kennen van het jus promovendi (tot toelating aan een Rijks-universiteit) aan het Nederlandsch Lyceum te 's Gravenhage, omdat aan die instel- ling slechts gedurende 4 jaren de klassieke talen worden onderwezen. De heer Woltjer klaagt dat, niettegenstaande het rapport, der ineenschakelingscommissie, nu reeds een jaar geleden is gepubliceerd, tot dusver niets blijkt van een plan van den Minister om tot uitvoering van de adviezen der commissie te geraken. Ook spreker bestrijdt de subsidieering van openbare leeszalen. Die instellingen vermeer- deren slechts oppervlakkige kennis en hij achtte het, bij subsidie van Regeeringswege, onmogelijk een raiddel te vinden om pal te staan tegen het verkrijgbaar stellen van ongewenschte lectuur in de leeszalen. De heer v. d. Biesen sluit zich, ten aanzien der openbare leeszalen, bij de bestrijding van den heer Vermeulen aan. Als de Minister niet toezegt ook kafholieke leeszalen te subsidieeren, zal spr. stemming over de begrooting aanvragen. Spr. kritiseert verder de houding van Gede- puteerde Staten van Zuid-Holland, die onbe- woonbaarverklaringen handhaven, ook al is voor- uit bekend dat er geen onderkomen is voor de verdrevenen. De oorzaak van al die schreeu- weude onrechtvaardigheid acht spreker mis- plaatste zuinigheid, die verbiedt onteigening met schadevergoeding. Maar het geheim zit hierin, dat men eerst de waarde van het perceel wil drukken door onbewoonbaarverklaring. Dan krijgt de gemeente later een dergelijk perceel voor een appel en een ei. De heer d'Aumale van Hardenbroek dringt krachtig aan op beperking der vivisectie. De heer Van Leeuwen wijst op de dringende noodzakelijkheid om verbetering te brengen in den onvoldoenden toestand van's Rijks Academie van Beeldende Kunsten en bepleit voorts wij- alhier noodig hebt. Ondertusschen ga ik naar mijn advocaat, een bekwaam jurist, die zicb met hart en ziel u we zaak zal aantrekken. Gij, lieve Clara, kunt zoolang in mijne bibliotheek blijven, binnen een half uur ben ik terug." 's Avonds verscheen de advocaat, om zich door Clara van alles te lateu onderrichten wat hij noodig had te weten. Op haar kamer schreef Clara een langen brief •aaai Traverse, waarin zij echter niets van de aanstaande verandering in haren toestand ver- meldde. „Het zou hem maar ongerust maken," zei ze tot mistress Rocke. //We weten nog niet, hoe het proces zal afloopen, ofschoon ons de beste hoop geven is. We moeten dus afwachten." VIER EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. We keeren weer terug naar het ,Onweersnest." Capitola scheen een weinig te willen uitrusten van de vermoeienissen en aandoeningen der laatste dagen. We vinden haar in de zaal met borduur- werk bezig, waarbij Herbert haar gezelschaphield. Meestal ging de tijd dan vlugger om, dan beiden wenschten. Herbert las haar iets voor, waarvan meestal niet veel terecht kwam, daar Capitola het veel aangenamer vond te praten. Na tafel iuaakten ze gewoonlijk een wandelrit in den om- trek, 's avonds na de thee werd een partijtje whist gespeeld met oom, waarbij deze gewoonlijk moest knorren over de onopletteudbeid der jonge lui. Zoo verliepen van twee weken de eene dag na den anderen in vreedzaam samenleven, toen door een onverwacht toeval een kleine afwisseling in de landelijke eenzaamheid gebracht werd. ziging van de Gemeentewet ten aanzien van het bestuur der gemeenten. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De Voorzitter deelt mede, dat het wetsont- werp tot instelling van Bakkersraden door den Minister van Landbouw is ingetrokken, en dat een gewijzigd wetsontwerp betreffendte den Zon- dags- en nachtarbeid in de broodbakkerijen is ingekoipen. Aan de orde is het trekken der afdeelingen, die vervolgens overgaan tot de benoeming van voorzitters en onder-voorzitters. Als voorzitters werden gekozen de heeren Goeman Borgesius, Van der Borch van Verwolde, Van Vuuren, Lohman en Nolens; tot onder- voorzitters de heeren Patijn, De Visser, Van Vliet, Van Vlijmen, Van Asch van Wijck. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale sectie besloten heeft morgenochtend 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken een aantal wetsontwerpen. De heeren Eland c. s. en de heer Troelstra hebben hun moties inzake het wetsvoorstel betreffende het fonds voor de kustverdediging ingetrokken. Voorts stelt de Voorzitter voor, na het afdeelingsonderzoek een aantal wetsontwerpen in openbare behandeling te nemen. Nadat de heer Ter Laan er nog op had aan- gedrongen, de lijst aan te vullen met de moties- Helsdingen en Ter Laan betreffende salaris- verhooging der ambtenaren wordt de vergadering gesloten. Een bekend landgenoot heeft aan dever- eeniging Hoog-Laren een ton gouds geschonken om op het haar vroeger door een ander mensch- lievend man geschonken terrein een kinder- sanatorium op te richten. De exploitatie van dit Amsterdamsche kindersanatorium zal onder de auspicien van de vereeniging Amsterdamsch sanatorium Boog-Laren geschieden, tot welks bestuur nog zijn toegetreden de heeren Jo Klever te Hilversum en Dr. L. C. van der Meulen te Amsterdam. Mevrouw Roell baronesse De VosvanSteen- wijk, heeft het beschermvrouwschap van het kindersanatorium aanvaard. Daar de plannen reeds voor een groot deel zijn vastgesteld, kan binnen korten tijd met Een nauiiddag, toen Capitola en Herbert in ge- zelschap van den majoor waren uitgereden, ont- moetten zij een gerechtsbode van Staunton, die hen vriendelijk groette en aan Herbert en Capi tola een brief ter hand stelde. Majoor Warfield keek verwouderd, toen zijn neef en zijne nicht het schrijven openden, dat inderdaad niets anders bevatte, dan eene uitnoodiging om als getuigen te verschijnen in het proces van Clara Day tegen Gabriel Lenoir. z/Daar zit ik nu in een mooic verlegenheid," bromde de majoor in zich zelf, als hij vernomen had, wat e'r gaande was. ,,Dus moet mijne Cap naast dezen kerel voor de rechtbank verschijnen. Indien hij eens voor schadeloosstelling voor 't verlies der eene zijn rechten op de andere deed gelden? Maar dit kan hij niet zonder zichzelf in verlegenheid te brengen. In zijn eigen belang zal hij dus moeten zwijgen." Terwijl deze bezorgdheid den majoor bezig hield gaf zijne nicht luide hare tevredenheid te kenuen. O, ik zal het hun zeggen 1" riep ze. //Van mij zullen ze de reine waarheid vernemen, waeht maar, ik zal nog meer dan de waarheid zeggen." z/Nog meer lachte Herbert. //Ikdaehtdat de waarheid voldoende was." z/Neen, ik zal niet alleen zeggen, wat ik zelf zag en beleefde, ik zal ook zeggen, wat ik ver- moed omtrent de spookgeschiedenis in het z/Spookhuis". Den volgenden dag gingen majoor Warfield, Capitola en Herbert tijdig op reis naar StauntoD. (Wordt vervolgd.) ivmvuv IA NT. Hit bind verachijnt Haudag., ll'iienadag- en l'rijdiifavond, nltgeionderd op Feealda^en. bp lie Firms 1". J. ViM DE MKBE te We* Weazen. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1