A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. No. 5568. A. Onderwijzer Onderwijzer Gemengde berichten. Dinsdag 7 Februari 1911. 51e Jaargang. Landbouwberichten. - ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Ainerika 1,32*/, en voox het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp aile Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 aren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen op sollici- tanteu naar de betrekking van met verplichte akte voor de Fransche taal aan school B, en aan school A, beiden in het bezit der akte j. De jaarwedde bedraagt, behoudens nadere goedkeuring door Gedeputeerde Staten, f 600, met regelmatige opklimmingen overeenkomstig de desbetreffende verordening tot 900,na 20 dienstjaren. Voor het bezit der hoofdakte wordt de jaarwedde met f 100,verhoogdis deze akte verpliebtend dan bedraagt de verhooging 200,-. Voor het geven van onderwijs in de Fransche taal wordt f 100,-per jaar vergoed. Gehuwden, die den leeftijd van 26 jaar bereikt hebben genieten f 75,vergoeding in de huisbuur. Stukken in te zenden aan den Burgemeester voor 27 Februari 1011. Ter Neueen, 3 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester, W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. TER NEUZEN, Februari 1911. Hedenmorgen verspreidde zich de droeve mare door onze gemeente dat de heer E. O. Kerkhoven, sedert 1907 rijkshavenmeester alhier, plotseling was overleden, terwijl hij bezig was zich te kleeden. De overledene zou deze maand 50 jaar ge- worden zijn. Met hem is heengegaan een amb- tenaar die door zijn bezadigd optreden de achting van alien verwierf met wie hp in aan- raking kwam. Hp stelde veel belang in het wel en wee van de gemeente waar hij in zpne functie be- ncemd was, wat door de kiezers blijkbaar werd gewaardeerd daar hij 18 Juni 1909 na het ver- trek van den heer De Masier met groote meerder- heid tot lid van den Raad werd gekozen. JJverig trachtte hij zich in de zaken in te werken en veel werd van hem in die functie verwacht. Zijn overlijden zal in dat college eene merkbare leemte acbterlaten. De heer Kerkhoven was ook lid en secretaris der schoolcommissie. Volgens een alhier loopend gerucht, waar- van wij echter de bevestiging nog niet konden verkrijgen, is de stichting der coces-ovens alhier, op het terrein der staalfabriek, zoo goed als verzekerd. Voor de betrekking van hoofd der Chr. school te bt. Laurens hebben zich dertien sollicitanten aangemeld. De voordracht bestaat uit de heeren J. van Alten, te Hoek bp Ter Neuzen, L. Roozeboom, te Seroosker'ke en J. Weeda te Middelburg. In de voortgezette algemeene vergadering der schippersvereeniging ,/Schuttevaer" kwam Donderdag o. a. in bebandeling een voorstel van Ter Neuzen om pogingen aan te wenden voor bet verkrijgen eener wettelijke regeling voor algeheele Zondagsrust voor de binnenvaart. In verband met dit voorstel werden de ingekomen stukken betreffende Zondagsrust behandeld. Deze zaak werd met het oog op den korten tpd commissoriaal gemaakt. Het Deensche stoomschip „Mary" van La Pallice naar Gent, is Zaterdag in het Pas van 1 er Neuzen aan den grond gevaren. De heer H. A. van Dalsum teHulstgaat in hooger beroep van het Vrijdag door de rechtbank te Middelburg over hem gewezen Tonnis- (Middelb. Crt.) Under het rundvee van den landbouwer J. H. te Hulst zijn deze week, zonder dat er vooraf lets aan werd bespeurd, vijf melkkoeien, door de bier nog niet voorgekomen ziekte wde wrang" aangetast. Zij werden gelijk lijdende. Een er van is gestorven. (Hulsterblad). 's Lands wijs, 's lands eer. Een eigenaardig begrip heerscht onder de vis- schersbevolking van het vervallen stadje Arne- muiden op Walcheren in verband met het verschijnen voor den rechter. Als een der inwoners uit die gemeente als beklaagde voor de rechtbank moet komen, dan zal bij of zij steeds weigeren op het beklaagde- bankje plaats te nemen, daar men dit te Arne- muiden beschouwt als het afleggen van een volledige bekentenis. Nog onlangs is dit een paar maal voor de rechtbank te Middelburg gebleken, toen ondanks herhaalde aanzeggingen van den president de beklaagden in staande. houding de behandeling hunner zaak aanhoorden. Ook hier is zeker van toepassiug het bekende 's lands wijs, 's lands eer. Koewaclit. Vrijdag werd alhier eene open- bare vergadering van den gemeenteraadgehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren. Ingekomen was een schrijven van de Gezond- heidscommissie van Hulst, berichtende, dat de woning C 53 in deze gemeente in zeer slechten toestand verkeert en dat door het aanbrengen van verbeteringen deze woning toch niet in bewoonbaren toestand kan gebracbt worden. Op voorstel van B. en W. wordt met alge meene stemmen besloten dit gebouw on^voon- baar te verklaren. Wordt aangeboden het door B. en W. opge- maakt verslag, bedoeld in art. 52 der Woningwet. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt aan de orde de regeling der a. s. jaarmarkt. Na eenige discussie wordt be sloten de jaarmarkt te doen plaats hebben op den eersten Woensdag van de maand April. Onder dezelfde voorwaarden en op dezelfde wijze als in 1910, behalve dat voor het grootste getal paarden en vee ook ingezetenen mogen mededingen. Wegens tekort op enkele posten van de be- grooting van 1910, namelijk kazerne, onderhoud ziekenhuis en herhalingsonderwijs, wordt be sloten op deze posten het noodige bedrag over te schrijven. Tot leden van het stembureau voor de ver- kiezing van leden van de Kamer van Arbeid worden benoemd de heeren O. P. J. Dierick, voorzitter, E. L. Plasschaert en J. Pieters. Clinge, 5 Febr. Zaterdag namiddag ver spreidde zich het gerucht, dat de l5jarigekoe- jongen van A. van Acker zich had opgehangen. Bij nader onderzoek moet gebleken zijn, dat het knechtje, een avontuurlijk ventje, met zijn hoofd in een strik van een stevig touw aan het schom- melen was geweest. Door een toeval moet de strik zijn dichtgeschoven en zoo is de ongeluk- kige omgekomen. Toen men hem vond en het touw afsneed, meende men nog teekeneti van leven op te merken. Dr. Smet, die spoedig ter plaatse was, kon hem niet meer redden. Het slachtoffer, zekere M. van het Spaansch kwartier (Belgie), stond bekend als een eerste waaghals. Nog in den laten avond is het lijk overge- bracht naar het lijkenhuisje op het kerkhof alhier. Clinge, 5 Febr. De muziek- en tooneel- vereeniging ,/Weldoen door Vermaak" gaf Zondag haar tweede winterconcert. Het weder was zeer gunstig en het bezoek buitengewoon druk. Het programma omvatte 7 voordrachten, een drama //Broederhaat" en een kluchtspel //Kolonel Poerpot". De voordrachten werden goed af- gewerkt, vooral de koraische scenes Hop, twee, drie, vier" en het kwartet n Pauline" hadden een groot lachsucces. Het drama //Broederhaat", werd zeer goed vertolkt en maakte diepen indruk op het pu- bliek. Het is een echt mooi stukje, uitermate geschikt voor een gewoon dorpspubliek. i //Kolonel Poerpot", een soldatenklucht is een komisch ding, dat kluchtig werd voorgedragen en waarin de hooidrollen door twee van onze beste spelers op natuurlijke en koddige wijze werden uitgebeeld. z/Weldoen door Vermaak" heeft zich dezen winter flink gehouden en een aardige duit in de kas van de vereeniging gebracht. Een woord van lof aan alien, die tijd en moeite beschikbaar stelden om de concerten zoo schitterend te doen slagen. Graauw (Paal). Donderdag 2 Februari hield de kolenbond //Eendracht maakt Macht" haar jaarlijksche vergadering ten huize van den heer P. L. van Eerdenburgh. Eenige wijzigingen werden in het reglement gebracht. Herkozen werden als voorzitter de heer J. van Gimst en als bestuurslid de heer D. de Bakker. De heer J. B. Steijaert heeft als bestuurslid ontslag genomen. De rekening en verantwoording van den penningmeester der vereeniging was nagezien en in orde bevonden. Hieruit bleek dat, na aitrek van alle onkosten en het nadeelig saldo ad f 22,305 van het dienstjaar 1910, de ver eeniging nog een te goed heeft van f 7,19. Na nog eenige besprekingen sloot de voor zitter, onder dankzegging voor de groote op- komst, de vergadering. De directeur van het centraal proefveld te Sappemeer heeft twee uitnemende nieuwe varieteiten van aardappelen door kruising uit zaad gewonnen. Flambouw, een zaailing van 1902, is bijzonder sterk tegen de ziekte bestand. De knollen komen geel op tafel. Het is een fijne eetaardappel van eerste kwaliteif, die zeer lang kan bewaard blijven, zelfs tot de nieuwe er weer zijn. De vorm is eenigszins ovaal. Hij is geschikt voor klei- en zandgronden en half September rijp. De gemiddelde opbrengst in de laatste 3 jaren was 428 H.L. per HA. met een zetmeelgehalte van 17.6 pCt. Farina heet de andere. Deze zaailing is van 1903. De knollen hebben een ronden vorm. Ze komen wit op schotel. 't Is een zeer goede consumptie-aardappel, maar ook voor de aard- appelmeelfabricage een uitstekende aanwinst, daar bet zetmeelgehalte steeds hoog is, in 1908 zelfs 21.4 pCt. Cat wordt al te vaak vergeten. Vrijdagmiddag vond men in de remise van de electrische tram te Vlissingen den werkman C. K. bewusteloos en met ernstige hoofdwonden naast een paard liggen. Waarschijnlijk heeft hij bij het verzorgen van dat dier een trap gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. Men vreest voor hersensschudding. Men schrijft aan de N. R. Ct. De garnalenvissehers buitengaats hebben zelfs tot in de maand Januari uit de Schelde groote aanvoeren van schar gehad, wat opmerkelijk is omdat een reeks van jaren de scharvangst als zeer onbeduidend moest vermeld wordenin het najaar van 1909 begonnen de goede vangsten reeds en afwisselend, nu eens wat meer, dan weer wat minder, zijn de visschers tot heden gelukkig geweest met die visch als bijslag op het bedrijf. De laatste maanden was deze echter klein van stuk en moest zelfs wel degelijk rekening gehouden worden met de bestaande maat. De ruimere vangsten hebben tot gevolg gehad dat, wat mede sedert een reeks van jaren niet het geval was, aan den zuidkant van Zuid- Beveland tusschen den hoek van Hoedekenskerke en dien van Baarland een vaste inrichting werd geplaatst voor de scharvisscherij en wel zoo dat het niet noodig was met het vaartuig ze te lichten. De vangsten bleven evenwel beneden de verwachting, wat meerdere ervaring zou misschien verbetering brengen, *o. a. door doel- matiger plaatsing der kuilen. De schar, die bij de bevolking wel gewild is, wordt uitgeleurd door personen die bij de aankomst der visschers ze direct overnemen. Over het algemeen is de aanvoer van versche visch, ondanks het vele vischwater, in Zeeland zeer geringgedurende een groot deel van het jaar heeft men bot, maar anders wordt schol, tong en schar aan- gevoerd uit de Noordzeevischplaatsen. Weinig voorkomend. Het gebeurt dikwijls in kleine plaatsen dat verslaggevers voor Raads- vergaderingen liever niet dan wel geduld worden. In het tuinbouw-dorpje Lisse bij Haarlem werd ook de verslaggever als een dwarskijker aan- gezien en hem geen stoel of tafel ter beschik- king gesteld om een behoorlijk verslag te kunnen maken. De directie van de Oprechte Haarlemmer, had daarom de welwillendheid de gemeente Lisse gratis een stoel en tafel aan te bieden voor den verslaggever. In den Haag worden toebereidselen ge maakt om op het koperen Krouingsfeest van H. M. de Koningin, 6 Maart a. s., een Aubade en Defile van verscheidene vereenigingen voor het paleis te houden. In het vliegkamp der firma Lugard en Verwey te Soesterberg is de oefenaar de heer Canter met de machine ter hoogte van 11 meter omlaag gevallen. De heer C. kwam er goed af, maar de motor is vernietigd. In verband met den diefstal van f 1600 aan bankpapier uit een een brandkast in het bureau der Staatsspoor te Utrecht meldt het U. D. thans, dat er eergisteren een vermoedelijke dader in arrest is gesteld, een ambtenaar van de Staatsspoor. Deze is Donderdag aangehouden, eerst gewoon in bewaring gesteld, maar eer gisteren als arrestant behandeld. Bij een rijwielhandelaar te Leiden kwam een vreemdeling in den winkel, om een paar nieuwe handels te koopen. Hij plaatste zijn rijwiel in bet rek op de stoep, waar de kar van den winkelier ook stond. Na de handvatten te hebben gekocht en betaald, vertrok de man met een bedankje van den handelaar, voor de klandizie. Toen deze echter later zijn rijwiel wilde gebruiken, merkte hij, dat het verdwenen was. Een oud karretje stond er voor in de plaats. Te Krommenie is Vrijdag overleden, juist op haar 90sten verjaardag, mej. Aafje Overdijk. Zij is 75 jaren onafgebroken in dienst geweest bij een familie. Verleden zomer had zij de zilveren medaille in de orde van Oranje Nassau ontvangen. Hoewel de ajuinprijzen op Flakkee zijn gestegen tot f 3.75 per Hectoliter, is de handel daarin nog zeer gering, blijkbaar worden nog hooger prijzen verwacht. TEB AEHZEISCHE ('(URAM. Hit bind vernchijnt tlnnnilH^., Wuengdag- en ViijdaKavnnd, allneionderd op JVeeatdaiten. 1»iJ de firm a I". Jf. WIS HE DASBE te Ie» Seaien. Nog al te vaak vergeet men, dat ook in den boom- gaard met wat kunstmest heel wat groeikracht wordt gewekt. 'tis 'n wonder, hoe zoo menig buitenman hier- van onkundig schijnt te zijn. Tenminste van een druk gebruik van handelsmest bij vruchtboomen mag tot heden niet gesproken worden. Alleen bij hen, die of op veld en wei, of in hun tuin mooie resultaten kregen met diverse kunstmeststoffen, alleen bij hen ziet men nog al eens proeven nemen. Dock veel en veel te alge- meen vergeet men nog dat onze vruchtboom ook z'n stikstof, z'n phosphorzuur, z'n kali en z'n kplk met wortels in den bodem halen moet. En waar niet is, verliest de keizer zelfs z'n recht, maar daar verliestook even vast de boom z'n groeikracht en z'n productie- verraogen. Dus Ook in den boomgaard eens aan 't werk met chili of zwavelzuren ammoniak, met super of wat Thomas- slakken, met kaiimest, met kalk. En dan maar spoedig ook. Vooral den phosphormest, dien met de kali en de kalk terstond er over. Met kainiet blijve men liever op de wei. De boomen houden 't blijkbaar net als aardappelen met Patentkali. Van deze kan men best den boomgaard 5 a 6 balen geven (gerekend per bunder). Het lijdt geen twijfel, of men zal van kunstmest ook op deze plaats best voordeel hebben. Ook van kali, dat, gelijk we 'tonlangs Prof. Dr. Ritzema Bos nazeiden, soms nog 't ziekelijk zijn der boomen kan voorkomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1