Gemengde berichien. Predikbeurten. SCHIETGEFEIHINGEK, Zondag 5 Februari 1911. RECHTSZAKEM. Arrondissements-Reektbauk te lliddelburg. Dat niet alle vermissing van konijnen moet worden toegeschreven aan diefstal is hier dezer dagen meermalen gebleken uit sporen van honden welke zichtbaar waren op de erven en bij de hokken, terwijl men gedoode konijnen op het ert vond. Uit de verbrekingen van af- sluitingen blijkt eveneens, dat wel een groote hond, maar niet een kleine zulke vernielingen kan uitvoeren. De eigenaar van dezen hond zou zeker een nuttig werk doen met dat dier vast te houden en toch zeker des nachts. Door den Kerkeraad der Geref. kerk en de verdere betrokken personen werd j.l. Woens- dag overgegaau door bij inschrijving trachten te verkoopen de vroegere Geref. kerk B. Hoogste inschrijver was de wed. Jac. Dieleman te Hontenisse voor f 2000, waarvoor deze ook werd gegund. De verkoop van kerk A in den Axelschen weg en het huis in het dorp ging niet door. Axel, 1 Febr. In de heden gehouden ver- gadering van de Kamer van arbeid werd ge- kozen tot secretaris de heer A. J. van de Vijver Axel. Donderdagnamiddag werd ten huize van den heer Koole eene algemeene vergadering gehouden van de bestuursleden der verschillende geitenbonden in Zeeuwsch-Ylaanderen 0. D. 15 afdeelingen waren vertegenwoordigd door circa 50 leden. De heer J. A. Lyppens van Zuiddorpe, secretaris van den provincialen bond, heette de afgevaardigden welkom en zette in het breede uiteen, waarom deze vergadering belegd was namelijk om te komen tot het houden van een tentoonstelling van Saanengeiten en afstamme- lingen van de geiten, die door de Saanenbokken, uit Hessen ingevoerd, gedekt waren. Met al gemeene stemmen wordt ,bes!oten dit jaar reeds een dergelijke tentoonstelling te houden en daaraan te verbinden een geitenmarkt, waarop verkocht zullen worden de jonge geitjes, die in de verschillende afdeelingen niet aan den man waren gebracht. Met groote meerderbeid van stemmen wordt aangenomen de eerste tentoon stelling te houden te Zuiddorpe, onidat van deze plaats de propaganda voor het stichten van geitenbonden was uitgegaan. Het volgende jaar zal nader bepaald worden op welke plaatsen achtereenvolgens de volgende tentoonstellingen zullen gehouden worden. Na uitvoerige discussie wordt besloten de tentoonstelling met daaraan verbonden geiten markt te beleggen op 21 Juni. De verdere regeling zal aan de afdeeling Zuiddorpe worden overgelaten. Voor 1 Juni zullen de verschillende secretarissen moeten laten weten, boeveel geiten uit elke afdeeling verwaeht mogen worden. Ten slotte werd aan de afgevaardigden gelegen- heid gegeven vragen te richten tot den voorzitter omtrent de vereenigingen en de geitenfokkerij. Van deze gelegenheid werd een ruim gebruik gemaakt. De heer Lyppens beantwoordde telkens in het breede de verschillende sprekers. Axel, 3 Febr. Gisterenavond gaf bet gezel- schap Duo Bonefang uit Rotterdam in het cafe ,/'s Lands Welvaren" alhier een soiree amusante. Dat de zaal slecht bezet was, deed aan hun optreden niets te kort, zoodat de aanwezigen meermalen zaten te schudden van 't lachen, waartoe zeker ook wel bijdroeg de grimeering van den heer Leons Bonefang, die soms rare typen te zien gaf. Ook den pianist komt een pluimpje toe voor zijn degelijk spel. Philippine. Donderdagnamiddag omstreeks een uur vermaakten zich eenige kleine jongens op het nog broze ijs. Een jongen van 10 jaren, nogal als een haantje de voorste bekend, zou over de geheele breedte der vest loopen, maar zakte tot aan den hals er in. Had een moedige jongen van 17 jaren het niet gewaagd tot aan zijn middel in het water te staan om hem een hengelstok toe te steken, dien hij ge- lukkig nog vatte, voorzeker ware hij verdronken. Verstijfd van koude en meer dood dan levend werd de drenkeling naar huis gedragen. Bosckkapelle. Donderdagavond hield de Boerenbond zijne jaarvergadering. Uithetver- slag bleek, dat het aantal leden was geklommen van 67 tot 73, en door bemiddeling der aankoop- commissie was aangekocht voor f 1095,95 aan voederstoffen en voor 9190,57 aan meststoffen. Aan de secretaris werd een salaris toegekend van f 25. Daarna hield de Boerenleenbauk hare ver gadering. Het aantal leden klom met 6, het aantal uit- gegeven spaarboekjes van 129 tot 153, de ingelegde spaargelden van 39318,925 tot 49955,356. Er werden in 1910 verstrekt 9 voorschotten ten bedrage van 5137,50. De heeren P. A. Stallaert Perdaan eu G. v. Dampen werden bij acclamatie herkozen, res- pectievelijk als lid van den raad van toezicht en lid van het bestuur. Het salaris van den kassier werd verboogd met 50. Op het einde der vergadering wees de Z.Eerw. heer pastoor op het groote nut der beide in- stellingen, betuigde zijne instemming met baren bloei en beloofde bij een volgende gelegenheid eene verhandeling over een onderwerp op sociaal gebied. Een leerrijke avond staat dus den leden te wachten. Door den heer P. B. Mel werd dezer dagen eene kalfvaars voor 300 van de hand gedaan. Reeds meermalen zijn dure beesten uit diens stal verkocht. Clinge, 2 Febr. Gisteren morgen circa 6 uur is alhier bi] den klompenmaker S. brand ont- staan. De klompenmakerswerkplaats brandde totaal af. 2500 paar klompen zijn mede ver- brand. Oorzaak onbekend. (Huge, 3 Febr. In ons vorig nom. werd uit St. Jansteen melding gemaakt van de ontvreemding van een 5tal zakken rogge ten nadeele van S. van Duys, te Kappellebrug, thans kan hieraan toegevoegd worden, dat door den veldwachter bij een zekere S. te Clinge, die rogge is gevonden, terwijl S. bezig was met het schoonmaken daarvan, althans de landbouwer Van Duys beweerde na onderzoek dat die rogge zijn eigendom was, en werd daarop door den veldwachter van Clinge voorloopig beslag ge- legd en S. verboden met het schoonmaken dier rogge voort te gaan. Door de gendarmen van St. Gilles, die ook spoedig ter plaatse kwamen is die rogge, niettegenstaande de herkenning, toch niet in be slag genomen. Onlangs werd door voornoemden S. bij een der inwoners te Clinge een hoeveelheid gerst verkocht, vermoedelijk van diefstal afkomstig op Hollandsch gebied, waarvan S. ook niet de herkomst kou bewijzen. Door het samenwerken en flink optreden van de Belgische grenspolitie met die der Neder- landsche, zou het wel mogelijk zijn, verschei- dene diefstallen in deze streek te voorkomen. Nieuw-Namen, 2 Febr. In 't begin dezer week zijn alhier op den Molenhoek gemeente Meerdonck, grenzende aan de gemeente Clinge, ten nadeele van den landbouwer Th. Braal, uit diens schuur ruim 100 kilo schoongemaakte gerst ontvreemd. Het slot waarmede de schuur was gesloten, was verbroken. De dader is tot nog toe onbekend. De kapitein-commandant van het detachement 4e regiment vesting-artillerie te Ter Neuzen, daartoe gemachtigd door Z.Exc. den Minister van Oorlog, brengt ter kennis, dat tot verhoo- ging van 's- lauds weerkracht vermoedelijk de gelegenheid zal worden opengesteld tot be- oefening van het schieten. Aan deze schiet- oefeningen kunnen deelnemen le. miliciens en landweerplichtigen met groot verlof 2e. kaderreservisten met onbepaald verlof; 3e. alle mannelijke ingezetenen van 1635- jarigen leeftijd, die ten genoegen van den officier ter plaatse met de leiding van vo- renbedoelde oefeningen belast, bij den aan- vang daarvan doen blijken van voldoende bedrevenheid in het voorbereidend schiet- onderricht. De oefeningen worden bij deelname van minstens 10 personen vermoedelijk gehouder. elken Zaterdagnamiddag van 3—5 uur in Ter Neuzen en van 5—7 uur in Zaamslag, Axel eD Hoek. Zjj die in Zaamslag, Axel of Hoek wonen en er de voorkeur aan gpven met seherpe pa- tronen no. 1 te schieten, zullen in de gelegenheid gesteld worden te Ter Neuzen op de schietbaan te schieten. Zij die wenschen deel te nemen aan de onder- werpelijke oefeningen, worden verzocht zich voor 15 Februari a.s. schriftelijk of in persoon aan te melden bij den burgemeester der gemeente Zaamslag, Axel of Hoek of bij den garnizoens- commaudant te Ter Neuzen, al naar gelang van de plaats waar zij aan die schietoefeningen willen deelnemen. Voor zooveel onderwijzend personeel daartoe genegen mocht zijn kunnen vorenbedoelde oefe ningen ook des Zondags gehouden worden. De aandachc van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat in den vervolge bij de uit- reiking van een der bewijzen voor militai# bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid dan wel van militaire bekwfamheid alleen, in het bijzonder op de geoefendheid in het schieteh zal worden gelet. Jongelieden, die ter geschikte plaats aan vorenbedoelde scbietoefeningen hadden kunnen deelnemen, dock die zulks nalieten, zal tekort- koming in het voldoen aan de voor schietvaar- digheid gestelde eischen van het eventueel ver- krijgen van de hiervoren bedoelde bewijzen kunnen uitsluiten. In den regel wordt aan het einde van het schietjaar een wedstrijd georganiseerd, waarbij verschillende prijzen zullen worden uitgeloofd tot een gezamenlijk bedrag van /I,per deelnemer aan den wedstrijd. Ter Neuzen, 26 Januari 1911. De Kapitein, Detachements-Com mandant, J. C. LENS. Ter Neuzen. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Philippine. Sas van Gent. Hulst. Ter Neuzen. Axel A. u M. Zaamslag. Zaamslag. Hoek. Hervormde Kerk. u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Donderdag 9 Februari 'savonds 8 uur, vergadering der Zendingsafdeeling in de eatechisatiekamer. 94 u., dhr. H. .J. v. d. Ouden. 9 u., en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u., Us. G. van Dis. 9 u. 2 u., Ds. E. Raams Jr. 2 u.. Ds. H Akersloot van Houten Roos. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Dr. H. van den Bergh van Eysinga van Zutpken. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u. en 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 n., leeskerk. 9 u., Ds. Hamming. (Kerk Axelsche straat). 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. (Kerk Ter Neuzensche straat). 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 54 u., leeskerk. Oud-Gerefor meer de gemeente (Vlooswijkstraatl, Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., dhr. G. v. d. Garde van Opheusden. Evanyelisatielokaal (Kloosterzande). Kloosterzande. 2 u., Ds. R. Hamming van Zaamslag. Lokaal „Eben-Haezer(Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., dhr. J. J. Kense. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Febr. de volgende vonrfissen uitgesproken A. L. L., oud 25 j., koopman te Boschka- pelle, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. H. A. v. D., oud 43 j., notaris te Hulst, is wegens smaadschrift aangedaan aan een arnbte- uaar in de rechtmatige uitoefening zijner be- diening, 2 maal gepleegd, veroordeeld tot 7 dagen gevang. D. 0., oud 37 j., koopman te Axel, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. v. L., oud 33 j., metselaar te Sluis, is wegens eenv. beleediging veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. M. J. d. K., oud 20 j., zonder beroep, huis- vrouw van J. D. d. B. te Sluiskil en J. M. d. K., oud 24 j., dienstmeid te Sluiskil, zijn wegens misbandeling ieder veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hecht. A. C. B., oud 43 j., zonder beroep, huisvrouw van F. J. S. te St. Jansteen, ter zake als vorea tot f 5 boete of 5 dagen hecbt. H. S., oud 19 j. en H. d. K., oud 67 j., landbouwers, beiden te Hoofdplaat, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot een maand gevang. M. R. L., oud 49 j., zonder beroep, huis vrouw van J. B. G. te Sluis, beklaagd van ver- nieling. vrijgesproken. P. H., oud 15 j., zonder beroep te Hoofd plaat, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. Tegen J. P. V., oud 22 j., werkman te Axel, werd 10 boete of 10 dagen hecht. geeischt wegens beleediging van twee marechaussee s, en tegen F. S. S., oud 23 j., werkman te Sluiskil 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak in beide zaken op 10 Febr. a. s. Maandag den 20 Februari a.s. heeft de trek king plaats der Belgische Congo-Loten waarbij 550 prijzen met een hoofdprijs van fr. 50,000 worden uitgeloot. Deze premie-obligatien trek- ken 6 maal 'a jaars, waarbij ook prijzen van fr. 150,000 en fr. 100,000 uitgeloot worden en er indirekt eene rente van 5°/0 aan verbonden is. Nadere omschrijving vindt men in de hierin voorkomende advertentie der Hollandsche Cre- dietbauk. Een zoon van den heer d. K. te Zaandijk snorde Dinsdag op een motorfiets langs de Dorps- straat met een dolle vaart als waarmee alleen motorfietsen mogen rijden, zonder op iets anders dan op zijn voertuig te letten. Op de plek waar de brug van een sluis was opengedraaid en een ketting het verkeer afsloot, zag hi] geen sluis en geen ketting, reed tegen dezen laatste op en buitelde met zijn fiets in de diepe sluis. Spoedig weer op het droge gehaald, bleek hij zich weinig bezeerd te hebbeD. Bevroren uien late men onaangeroerd liggen. Als ze uit zichzelven langzaam weer ontdooien, verliezen ze haar bruikbaarheid niet, evenmin haar handelswaarde. Bij het sehaatsenrijden reden te Bolnes 5 personen in een wrak. Doordat spoedig hulp kwam opdagen, werden zij alien nog gered, zoodat zij er met den schrik en een nat pak af kwamen. De kwartjesvinders zijn gisteravond weer eens bezig geweest. In den laatsten trein van Rot terdam naar Amsterdam dreigden de heeren het publiek met een revolver, indien men niet wenschte mede te spelen. Het station Den Haag werd telegrafisch hiervan op de hoogte gesteld, en toen de trein hier binnenstoomde, werden maatregelen genomen om ieder der kwartjesvinders in een afzouderlijke coupe te doen plaats nemen, waartegen zij zich zoo heftig verzetteu, dat zij door het stations- personeel met behulp van politie en militairen uit den trein werden verwijderd, en het perron moescen verlaten. Daarbij liepen de heeren ge- voelige duwen op. Zij schenen met hun vijven te zijn, doch op drie van hen, die werden verwijderd, werd geen revolver gevonden. De correspondent van de Nieuwe Crt. te Oldenzaal meldt Woensdagavond arriveerde alhier met den D-trein, komende van Duitschland, een hootd- agent van politie uit Rotterdam, vergezeld van een landverhuizer. Volgens zijn verklaring had de politie-beambte de opdracht om, ter voorkoming van eveutueele moeiljjkheden bij het passeeren van de grens, den landverhuizer, die te Rotterdam was afge- keurd, over de Duitsche grens, via Beutheim, terug te leiden. Alle emigranten n.l., op weg naar Amerika, zijn, alvoreus zij aan boord gaan, aan een strenge geneeskundige keuring onderworpen. Zeer vaak toch bevmden zich onder hen lijders aan dragoma en favus (hoofduitslag). Volgens de Amerikaan- sche emigratiewetten is het landen van die inenscheu ten strengste verboden. Een Ameri- kaansch geueesheer is met deze keuringen belast. De grensautoriteiten te Beutheim wilden den doortocht van den bedoelden landverhuizer onder geen voorwaarde toestaan, zoodat de eenige weg, die voor den politieman openstoud was.. hem weder naar Rotterdam terug te brengen. Te Beerta heeft een 4jarig zoontje van den arbeider H. de V. door uit eeu pot met heete thee te drinken, Maandag ernstige brand- wouden gekregen, waaraan het in den trein, op weg naar het ziekenhuis te Groniugen, is overleden. Toen eergister een occarino-speler in de Koningspoort aan het Noordeinde te's Graven- hage, blijkbaar denkende dat daar burgerwonin- gen waren, zijn instrument bespeelde, werd hij door een hoflakei in den turn van bet paleis geroepen. Daar voerde de man zijn iraaiste stukjes uit, terwijl prinses Juliana, voor een der ramen aan de achterzijde van het paleis staande, blijkbaar veel schik in de muziek had. Na een tijdje kwam de lakei den man iets, in een papiertje gewikkeld in de hand stop- pen, en daukbaar ging de straatmuzikant, die ongetwijfeld een goeden dag had, weer heeri. In een dagloonersgezin te Gent was Dins dag tegen den avond tusseben den 12jarigen Gustaaf. een knaap van oploopend karakter, en zijn 18jarigen broeder twist ontstaan. Woedend omdat deze laatste hem uitlachte, greep de knaap een mes en stakerzijn broeder mede in de hand, aldus een tamelijk diepe snede in den pink veroorzakend. De jeugdige dader holde daarop de trappen op, waarscbijnlijk voor een berispiug^ bevreesd. Laugzamerhand begon de moeder over het lang wegblijven origerust te worden. Zij ging boven zienen vond haar kind aan zijn broekriem opgebangen. Alle hulp mocht niet meer baten. De dood had reeds zijn werk verricht. Het lijk werd naar het gasthuis overgebracht. Op een boerderij in het Fransche dorp Bouzonville-aux-Bois was een 20jarige jongen, neef van de boerin, in de schuur van eenige meters hoog gevallen en op het hoofd neerge- komen. Hij was slechts licht verwond en kon gedu- rende een paar dagen niet werken. Toen de boerin hem met haar 13jarig dochtertje alleen gelaten had viel de knaap eensklaps met een mes op het meisje aan en bracht haar verschei- dene messtekeu toe. Het kind was al dood toen de moeder tetugkwam. De jongen bekende terstond dat hij de misdaad had gepleegd, maar waarom hij het deed, wist hij niet te zeggen. Men vermoedt dat hij, teugevoige van zijn val, krankzinnig is geworden en heeft hem naar een gesticht te Pithiviers overgebracht. Te Munchen wedde in een koffiehuis eon schrijnwerker, dat hij zeventig eieren in 25 minuten zou verorberen. Hij liet de eieren hard koken, pellen stum pen en er met boter maar zonder meel, een eierkoek van bakken, die hij in 22 minuten deed verdwijnen in zijn maag.' Zijn verraste tegeustanders ineenden echter, dat deze manier 0111 aan de weddenscbap te voldoen, niet geldig was men kreeg ruzie, er werd gevochten en de schrijuwether ging ten slotte zwaar gewond, met een bebloed ge- zicht en voile maag naar huis. In de omgeving van Geneve heerscht strenge koude. Te Andermatt en Davos is de thermometer tot 20 gr. Celsius beneden het vriespunt gedaald. Voor het eerst in 20 jaren heeft een beklimming van den Matterhorn in den winter plaats gehad, door een lid van de( Engelsche Alpinisten-club. De berghellingen zijn op het oogenblik vrij van sneeuw.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 6