Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 4 Februari 1911. 51s Jaargang^ TeuTlleTom! No. 5567. NA STEIJD. Commissie van Fabricage. Buitenland. Binnenland. Het smaadgediog van de Engelsche Kroon tegen den republikeinschen krantenschrijver Mylius is eergister geeindigd met diens veroor- deeling tot een jaar gevangenis. Er was enorrne belangstelling voor dit histo- rische proces, waarbij de rechtskundige raads- lieden der Kroon een journalist vervolgden wegens aanranding van de eer des Konings. Mylius had in zijn blad Liberator" geschreven dat Koning George twee huwelijken had gesloten het eerste met de dochter van admiraal Seymour. Hij was toen luitenant ter zee en 25 jaar. Beweerd werd nil dat het huwelijk van den Koning met Koningin Mary onwettig was. Het proces tegen den lasteraar was vooral op aan- dringen van den Koningin begonnen. Onder de tallooze belangsteilenden in de zaal van het gerechtshof te Londen bevond zich ook Minister Churchill. De Kroon was vertegenwoordigd door sir Rufus Isaacs, den procureur-generaal, en sir John Simon, den advocaat-generaal, alsmede de bekende advocaten Rawlatt en Muir. De beschuldigde zat aan de tafel der procu- reurs tusschen twee wakers in burgerkleeding. Op de vraag van den president lord Alver- stone, of hij een verdediger heeft, antwoordde Mylius, dat hij zich zelf zou verdedigen. Hij eischte vervolgens de particuliere brieven terug, die 26 December in beslag zijn genomen, het- geen hij een grove schending van de wet noemde. De rechter wees den eisch af. De beschuldigde vroeg vervolgens of de Koning, die de beschuldiger in het geding is, tegen- woordig zou wezen. Hij verlangde, dat de Koning er bij zou zijn, aangezien elke aange- klaagde het recht heeft tegenover den aanklager gesteld te worden. De rechter antwoordde dat de Koning niet opgeroepen kon worden. De procureur Isaacs deelde mee, dat hij ad miraal Seymour en diens dochter mevr. Napier, die met een zee-officier is getrouwd, als ge- tuigen zou oproepen. Isaacs zou bewijzen, dat de dochter van admiraal Seymour den Koning nooit op Malta heeft ontmoet, en dat zij hem in het geheel slechts tweemaal in haar leven heeft ontmoet, eens toen zij 8 jaar oud was en eens op een ontvangst. Daarop riep Isaacs admiraal Seymour op. Deze getuigde dat hij twee dochters had gehad. De oudste is in 1899 getrouwd met kapitein ter zee Napier, de jongste is in 1895 overleden. Deze overledene is nooit getrouwd geweest en heeft nooit met den Koning gesproken. De Koning was niet op Malta, toen zijn dochters daar waren. Mevr. Napier heeft den Koning nooit gesproken voor 1898. (Koning George is thans 45 jaar en zijn ver blijf op Malta dateert van 1890.) Mevr. Napier getuigde, dat zij den kapitein ter zee Napier iD 1899 heeft gehuwd. Zij was 7 of 8 jaar oud toen de Koning op de Britannia" diende. Zij heeft in 1893, 5 maanden na het huwelijk van den Koning met de Koningin, haar eerste bezoek aan Malta gebracht. De broeder van mevrouw Napier legde een gelijk- luidend getuigenis af. De vertegenwoordiger van de Maltezer auto- riteiten legde de huwelijksregisters van 1886 tot DRIE EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. In den toestand, waarin onze vriendelijke lezers mistress Rocke vonden, toen we er den eersten keer biunentraden, zoo vinden we haar ook nu weer daar. Het ziet er arraelijk uit, maar de woning is kraakzindelijk, we zien er nog hetzelf- de verschoten tapijt en de vroegere meubelen. Ook de voormalige bewoonster, onze oude bekende, de in stilte lijdende mistress Rocke, zit weer in het vertrek. Wei ziet ze er bleeker en raagerder uit dan vroeger. Ze is niet aan naai- werk bezig, maar heeft voor haar liggen zes brieven van Traverse. Hij is nu in Saint-Louis en schrijft elke week geregeld dit is voor de arme verlatene de eenig troost in haar eenzaam- heid. j,Lieve, goede moeder schreef hij, „uw laatste brief was mij een ware troost, het bewustzijn, gil gezond zijt, houdt mijn moed staande. Uit mijne vroegere brieven weet ge reeds, dat ik geen reden heb, over mijn verblijf alhier te klagen. Naar den korten tyd, dien ik hier 1903 over, waarin geen huwelijk is opgeteekend van een bruid, die den naam van Seymour draagt. Bij het ontwikkelen der beschuldiging legde de procureur er den nadruk op, dat de repu- blikeinsche gevoelens van den beschuldigde buiten geding waren. De aanklacht was in- gediend, omdat de beschuldigde het huwelijk van den Koning met de Koningin een schande- lijke bigamie en een beleediging van de kerk noemde. Hij heeft beweerd, dat de Koning in 1890 op Malta trouwde met een dochter van admiraal Seymour, en haar schandelijk in den steek liet, alsmede het kind uit dien echt ge- boren, toen hij in 1892 erfgenaam van den troon werd, teneinde te trouwen met een prinses. Met verheffing van. stem en grooten nadruk verklaarde Isaacs dit heele verhaal een weefsel van onwaarheden. De procureur-generaal liet uitkomen, dat Mylius niet vervolgd wordt omdat hij in Enge- land de agent is van het republikeinsch blad Liberator", want in Engeland tnag ieder vrije- lijk zijn republikeinsche gevoelens uiten. Mylius, die zicbzelf zou verdedigen, eischte de aanwezigheid des Konings. Toen hem ge- zegd werd dat dit onmogelijk was, zag hij van zijn verdediging af en hield zijn mond. Het eind was dat Mylius schuldig werd be- vonden aan drie opzettelijke beleedigingen van den Koning en veroordeeld werd tot een jaar gevangenis. De straf was, volgens den voorzitter, te licht, maar men diende in aanmerking te nemen dat dergelijke beleedigingen van den Koning in Engeland zeldzaam zijn. De procureur-generaal was door den Koning gemachtigd in het openbaar te verklaren, dat de Koning nooit gehuwd is geweest, behalve met de Koningin en nooit aan eeuige buwelijks- plechtigheid heeft deelgenomen, behalve met de Koningin. De Koning zou zelf verschenen zijn oni in dezen te getuigen, indien de rechts- geleerde raadslieden van de Kroon hem niet hadden meegedeeld, dat een dergelijke stap ongrondwettig was. Het proces heeft, hoe goed bedoeld, veel op- spraak gewekt, maar men wete dat het tegen- woordige Engelsche koningspaar zeer strenge opvattingen huldigt op gebied van het huwelijk en van den godsdienst. Hun echtverbintenig moet, volgens hen, een voorbeeld zijn van op recht familie-leven en dan mag geen enkele verdenking van gebrek aan huwelijkstrouw op hen blijven rusten. In de Belgische Kamer deelde de Minister van Justitie, de Lantsheere, mee dat er over- eenstemming is verkregen met de Nieder Ful- bachstichting, een deel van de betwiste nalaten- scbap van Leopold II. Alle waarden, voornamelijk Kongo-fondsen, worden aan den Belgischen Staat teruggegeven, die 6lJt ton schadevergoeding aan de stad Nieder Fulbach geeft. Koning Albert had bericht gezonden dat bij afzag van zijn aanspraken op de waarden der stichting. De Belgische regeering heeft nu nog alleen te procedeeren met prinses Louise. In den cadetten-almanak van de Kon. Mil. Academie en de Cadettenschool, die eerstdaags zal verschijnen, is opgenomen een nieuw portret van prinses Juliana. De Koningin zelve heeft dit portret, dat niet in den handel is, vervaar- digd, naar aanleiding van een verzoek der cadetten om toestemming tot plaatsing van een portret van Prinses Juliana in hun almanak. De gouverneur der K. M. A., die dit verzoek aan de Koningin overbracht, had hierbij opge- merkt, dat het hem minder eigenaardig voor- kwam, een reeds meer dan een half jaar oud vertoef, is mijne practijk reeds tamelijk uitge- breid. z/Eene zaak echter ontstemt mij te midden der verstrooiingen, die mijn beroep mij aanbiedt, namelijk, dat ik van den eenen dag tot den anderen op een brief van nnjn lieve Clara wacht. Het is nu reeds zeven weken sedert de ellendeling haar ons ontrukte en nog bezit ik geen enkelen regel van hare geliefde hand Ook door uwe tusschenkomst kreeg ik geen bericht van haar, ja, gij zelf schrijft mij, dat gij sedert niets meer van haar gehoord hebt en dat gij ook niet de oorzaak van haar stilzwij- gen kondt vernemen. //Ik begrijp, lieve moeder. dat gij er niet toe kunt besluiten ziju huis te betreden, om Clara te bezoeken, doch zoudt ge niet door een derde inlichtingen kunnen inwinnen Ik mag niet aan hare liefde en getrouwheid twijfelen, want deed ik dit, dan ware ik barer niet waardig. Ik ben overtuigd, dat Lenoir mijne en uwe brieven onderschept, doch zal hij zich hierbij bepalen Zal Clara niet lijden onder zijne brutaliteit, zal hij niet trachten hare beloften te doen breken, te meer, daar de ongelukkige niemand heeft, aan wien zij haren nood kan klagen z/Daarom verzoek ik u nogmaals, lieve moeder, omtrent de toestand van Clara zekerheid in te en bekend portret op te nemen, waarom hij vroeg, of misschien de beschikking zou kunnen worden verkregen over een portret van jonger datum. De Koningin deed hierop toestemmend ant- woorden en berichten, dat Zij het portret zelf vervaardigen zou. Het portret stelt de Prinses voor in het wit gekleed, staande op een stoel in een kamer. Met de eene hand houdt de kleine Prinses zich vast aan de stoelleuning, in de andere hand heeft zij een stuk speelgoed. Dit portret zal niet mogen worden nage- maakthet auteursrecht van den Cadetten- almanak is verzekerd. TER NEUZEN, 3 Februari 1911. Met het oog op de inzameling van gelden voor de weduwe van Iman Dane en het nog circuleeren van lijsten bij de ingezetenen van de nieuwjaarscommissie, zal vanwege de tooneel- vereeniging Vooruitgang is ons Streven" den ingezetenen geen lijst worden gepresenteerd, doch wordt er de aandacht op gevestigd dat voor de te geven uitvoering ten bate der armen, blijkens eene in dit blad voorkomende adver- tentie, van heden af kaarten verkrijgbaar zijn bij de leden dier vereeniging. Den 4en Februari 1911 wordt de mare- chausee E. F. de Waal verplaatst van Eindhoven naar Ter Neuzen. Woensdag werd in het cafe van den heer V. E. Galle, door den bouwkundige L. de Bruijne, te Ter Neuzen namens zijn principaal in 5 perceelen aanbesteed het verbouwen van een woon- en winkelhuis, staande aan de Noord- straat no. 79, alhier. Hiervoor schreven in als volgt fste perceel metselwerk J. v. d. Yelden voor f 1040, D. de Smidt voor 959, J. M. v. d. Velden voor f 930, W. P. Nieuwelink voor f 895, J. Kolijn voor 872, P. J. Rijnberg voor 869. 2de perceel timmerwerk F. Romijnsen voor 1163, I. P. Castelein voor 883, A. Verlinde voor 873,50 P. L. Bogaard voor f 854. 3de perceel, ijzerwerk C. Verhage voor f 78, A. Dhaeze voor f 68 en J. Verlinde voor 67,20. 4de perceel, loodgieterswerk I. Guequierre voor f 90, wed. D. J. Guequierre voor 80 en A. Dhaeze voor f 67. 5de perceel, glas- en verfwerk J. de Zeeuw voor 359, P. A. Geelhoedt voor 290 en A. van Duijse voor 248,90. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Aan de minste inschrijvers is het werk gegund. In de alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap z/Werf Zeeland" te Hansweert, werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 21,25 (als v. j.) per aandeel. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend dat de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April zal gesloten zijn dat het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen dat de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwilddat de visscherij zal ge sloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruis- net en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepneten dat de vis- winnen en zoo dit niet kan, dan persoonlijk Clara te bezoeken. vDit, lieve moeder, verwacht en hoopt van u, uw dankbare Traverse." ,Arme zoon zei mistress Rocke, als ze den brief gelezen en weer opgevouweu op tafel gelegd had, //gij weet niet wat gij van mij verlangt Ik zou het „Spookhuis" betreden, zijn huis Hoe is dit mogelijk na de gebeurtenissen, die mijn zoon onbekend zijn En toch," voegde zij er bij, //zal ik het moeten doen, anders zou Clara mij eene ondankbare noemen". z/Dat zal ik nooit, lieve moeder", riep op dit oogenblik de stem van een jong meisje, dat ongemerkt door de geopende deur was binnen- getredea en een oogenblik later in de armen barer moederlijke vriendin lag. Het was Clara. Onze lezers kunnen zich de vreugde voor- stellen, waarmee mistress Rocke het lieve kind aan haar hart drukte. Wat hadden ze elkaar veel te vertellen en te vragen Na het sober ontbijt, dat mistress Rocke hare jeugdige vriendin voorzette, vertelde Clara alles, wat zij sedert haar vertrek van Willow-Heights beleefd had, totdat zij door de kloeke daad van Capitola verlost werd. z/Nu is het mijn plan", zoo besloot zij, z/dokter Williams te verzoeken, dat hi] zich opnieuw voor mij tot de rechtbank wendt. scherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei. De Spoorwegonderneming //Mechelen— Ter Neuzen" ontviug over de maand September 1910 106,840,08 tegen 96,864,58 over die maand in 1909. anaf 1 Januari tot en met ultimo September 1910 bedroegen de ont- vangsten f 748,307,46 en over dat tijdvak in 1909 732,196,04. De ontvangsten over die tijdvakken per dagkilometer waren J 40,31 en f 39,44. In Zeeland kwamen in week van 25 tot en met 31 Januari 12 gevallen van besmet- telijke ziekten voor, n.l. 4 gevallen van rood- vonk, 3 te Middelburg en een te Stoppeldijk en 8 gevallen van diphtheritis, n.l. 1 te Goes, 3 te Graauw en Langendam, 1 te Middelburg 2 te Stoppeldijk en 1 te Zierikzee. Tot Rijksklerk 3de klasse ten kantore der registratie en domeinen te Hulst is benoemd de heer W. A. van Boggende, voorheen werk- zaam als geagreerd klerk ten kantore Horst. Yoor de aanstaande premiekeuringen van paarden in Zeeland zijn aangegeven 42 drie- jarige dekhengsten, 46 dekhengsten van 46 jaar, 29 dekhengsten van 713 jaar, 249 twee- jarige merries en 47 tweejarige hengsten. Sluiskil. Als een zeldzaamheid kan zeker vermeld worden dat de heer P. Kielman, rustend landbouwer alhier, den 6 Februari a.s. 98 jaar wordt en gewis de oudste inwoner van Ter Neuzen is en bovendien in 't bezit is van al zijn geestvermogens. Gezicht eu gehoor zijn bij hem nog uitstekend. Wanneer 't weder maar eenigszins het toelaat, ziet men den oude zijn wandelingetje over Sluiskil maken. Zaamslag. De rijksveldwachter-brigadier, brigade-commandant C. Weststrate, zal Woensdag 8 Februari den dag herdenken van zijn 25jarigen dienst bij het corps Rijksveldwacht. Het zal den jubilaris dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Zaamslag, 2 Febr. Heden werd alhier in het logement bij de wed. J. Platteeuw door den bouwkundige L. de Bruijne uit Ter Neuzen en ten behueve van W. Dekker van Hoek, aanbesteed, het bouwen van een woonhuis, bakkeet, land- bouwschuur en wagenhuis. De inschrijvingen waren als volgt, voor timmer werk van huis en bakkeet door de heeren L. Boo- gaard te Hontenisse voor2380,schuur en wagen huis 4180, C. H. H. Wisse voor 2298 en 3800, J. Wisse voor 2340 en 4023, Gebr. Stoffels voor 2208 en 3810,1. Casteleijn te Ter Neuzen voor 2324 en 3869, A. Yer- linde te Ter Neuzen voor 2330 en 4040, D. Galle voor 2172 en f 3963, P. Voet te Hontenisse voor J 2400 en f 4100, J. Ver- meulen te Ter Neuzen voor 2170 en/ 4055, K. Dieleman voor f 2274 en f 4137 en J. C. Kaijser voor f 2300 en f 3793. Voor metselwerk, huis en bakkeet door de heeren W. Galle voor 2438, schuur en wagen huis 2990, J. van de Velde voor 2540 en 3074, J. H. Houg voor- f 2675 en 3280, L. de Visser voor 2747 en 3400, H. P, Lensen voor 2589 en 3223, J. M. van der Velden te Ter Neuzen voor f 2650 en f 3350, D. de Smidt te Ter Neuzen, voor huis en bakkeet, f 2680, J. Kolijn te Ter Neuzen, voor huis en bakkeet 2893 en A. de Keuning te Hoek, voor huis en bakkeet, voor f 2700 en voor schuur en wagenhuis f 3300. Voor schilderwerk door de heeren D. Riemens Dz. voor 255, F. C. Wisse voor 251,50, H. Wisse voor 228 en C. Kaijser voor 184. De inschrijvers achter wiens naam geen woon- plaats staat vermeld wonen te Zaamslag. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Indien wij nu bewijzen, hetgeen nu niet moei- lijk zal vallen, hoe ver mijn voogd zijne macht over mq te buiten ging, twijfel ik er niet aan of de rechter zal een anderen voogd benoemen of tenminste de laatste wilsbeschikking mijns vaders omtrent mijn verblijf te Willow-Heights doen naleven". z/God geve het, mijn kind", bernam mistress Rocke. nO, die Lenoir's Er zijn geen grooter huichelaars dan zij, geen gevaarlijker menschen dan deze kapitein en zijn zoon Doch wij zullen op de Voorzienigheid vertrouwen, God zal u helpen ,/Indien ik slechts verkrijgen kan", zeide Clara, wdat ik met u, lieve moeder, mijn ge- liefd Willow-Heights kan betrekken. Het is immers nog onbewoond, niet waar ofschoon mijn voogd het wilde verhuren". z/Ja, het is ledig", hernam mistress Rocke, z/en wel om eene zonderlinge en kinderachtige reden". z/En die is?" vroeg Clara nieuwsgierig. z/Denk eens aan, lieve Clara, men zegt, dat het in uw huis spookt. Er zijn menschen, die beweren, des nachts een blauw licht aan het raarn gezien te hebben. Gisterennacht zouden de buren eene witte gedaante aan het raam bemerkt en een akelig gejammer gehoord hebben". (Wordt vervolgd.) Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 26 Januari 1911 tot leden der Commissie van Fabricage in deze gemeente zijn benoemd de heeren J. J. DE JAGER en G. WIELAND. Ter Neuzen, den 31 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. O o -i"J— ma

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 5