A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. aanbesteding! No. 5567. Zaterdag 4 Februari 1911. 51e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,B21/, en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars. Postdirecteuren en Brievenbushouders. WW ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BERSTE ZBT-.-AED. Burgemeester en Wethouders der Gemeente HONTEN1SSE, zullen op Zaterdag II Februari 1911} des namiddags 2 uur, ten Gemeentehuize te Kloosterzande, in het openbaar Met maken van eene keibe- strating over den Hoefkens- dijk in die gemeente ter lengte van 1722 Meter. Het bestek ligt ter inzage ter gemeente- secretarie en is aldaar van af den 28 dezer tegen betaling van 40 cent verkrijgbaar. Aanwijzing Zaterdag 11 Februari 1911, des voormiddags 10 uur, waarvoor samenkomst aan de tramhalte Hoefkensdijk. Hontenisse, 26 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. A. P. M. VAN BRABAND. Secretaris, In zijn antwoord op het Verslag der Eerste Kamer over de Begrooting van Financien is de Minister na ontvangst van het voorloopig rap port van den Muntmeester tot de overtuiging gekomen, dat de invoering van een vierkant stuiverstuk met afgeronde hoeken bet beste zal wezen. Verandering in het uiterlijk der nieuwe kwartjes, acht de Minister niet noodig. In de Parijsche »Intransigeant" verklaart generaal Langlois, dat 't uit een praktisch oog- punt voor Frankrijk geen belang heeft, of Vlissingen versterkt wordt of niet, en dat geen enkele regeering zal tusschenbeiden treden,omdat niemand het recht beeft, Nederland te verhinderen om op zijn eigen grondgebied versterkingen aan te leggen. Dat recht van Nederland staat even vast als dat der Belgen om Antwerpen, Ostende en Brugge te versterken, zegt de generaal. Het Antwerpsche ,/Handelsbl." deelt mede, dat de heer Segers een belangrijk aandeel denkt te nemen in het debat in de Belgische Kamer over de Schelde-zaak. De heer S. oordeelt dat Nederland doortocht moet verleenen ook aan oorlogsschepen, die naar Antwerpen opvaren. maar onder de volgende voorwaardenlo. dat die oorlogsschepen be- hooren aan een der waarborgenden van Belgie's onzijdigheid 2°. dat die borg is geroepen door Belgie en zijn vloot de Schelde opvaart om aan Belgie hulp te brengen, en 3o. dat die borg nog geen oorlogvoerende partij is op het oogen- blik dat hij Belgie komt verdedigen. Zijn deze voorwaarden er niet, dan moet z.i. Holland den toegang der Schelde verbieden aan oorlogsschepen; en dus heeft Holland het recht, de versterkingen te bouwen, die het noodig oordeelt. TER NEUZEN, 3 Februari 1911. Het rood en witte vaste licht van Doel, Schelde, op 51° 18' 44" N.b. en 0° 36' 56" W.I., is gewijzigd in een rood en wit bliksem- licht, 9,5 M. boven hoogwater, toonende elke 3 sec. eene schittering van 0,3 sec. duur, zichtbaar rood tot op 4 zm. van benedenwaarts onder den liukeroever tot in N180°O., wit tot op 9 zm. door west tot in N332°0. (152°), verder bovenwaarts rood. Sas van Gent. De fanfarevereeniging ffDe Verbroedering" hield Donderdagavond hare vergadering waarin rekening en rerantwoording over het afgeloopen jaar werd gedaan. De ontvangsten bedroegen 226,67° terwijl de uitgaven 216,21° waren, zoodat er e^n batig saldo was van 10,46, dit gevoegd bij het batig slot van 1909 ad 7,83 was er in kas 18.29. De vergadering was druk bezocht door dona- teurs en werkende leden. Sas van Gent. Wegens het bedanken van den heer F. Wauters als voorzitter van het muziekgezelschap #De Vereenigde Vrienden" was deze vereeniging reeds geruimen tijd zonder voorzitter. In hare jongste vergadering is thans hierin voorzien en werd tot voorzitter gekozen de heer Alb. Busschaert, die deze benoeming aannam. Verder is het bestuur samengesteld uit de heeren D. van den Berg, onder-voor- zitter, A. Stubbe, secretaris, Ch. L. Wauters, penningmeester, terwijl de heer H. L. van Halst uit Gent de functie van directeur blijft waar- nemen. Onze voetbalclub T. H. O. R. die sedert hare oprichting een vereeniging uitmaakte met de gymnastiekvereeniging van dien naam, is deze week in vergadering een alleenstaande vereeniging geworden onder den naam Sas van Gentsche voetbalclub „Oranje". Het bestuur werd samengesteld als volgt de heeren: A. Stubbe, voorzitter, H. Lammens. secretaris, Jos. Geirnaerdt, penningmeester, F. Stubb6, commissaris van orde, G. Bockstael, commissaris van materieel, terwijl verkozen werd tot captain de heer Am. Wauters. Een statuten-ontwerp werd voorgelezen en vastgesteld, waarop de Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Men schrijft ons uit Biervliet: Te Biervliet is deze week het nieuwe con- sistoriegebouw der N. H. Gemeente in gebruik genomen. De dertien lessen in paardenkennis zijn Maandag der vorige week geeindigd, en van meet af door de vele deelnemers t.rouw bezocht en met aaudachtige belangstelling gevolgd. Van de laatste les, waarbij een half dozijn paarden aanwezig waren, is een fraaie toto gemaakt door den heer Elzinga uit Ter Neuzen. De 25 tegenwoordige paardenliefhebbers, enkelen waren verhinderd, staan alien op een rij geschaard, met de paarden nevens en achter hen. RUKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Februari, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik ge maakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen ver krijgbaar. Aigifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. De gemeente Heemstede is eigenaresse van den toren der kerk van de Ned. Ilerv. Gemeente en B. en W. stellen voor, hem voor f 1 aan die gemeente over te doen. Het college der kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Wierum (Fr.), heeft van hoogerhand een schrijven or.tvangen, om, zoo mogelijk, de kerk aldaar geheel of gedeeltelijk op kosten van het Rijk te laten restaureeren. De kerk moet behooren tot de oudste ge- bouwen in de provincie Friesland en zeer waar- schijnlijk in de lie of 12e eeuw gesticht zijn. Erwas reeds besloten tot atbraak en het bouwen van een nieuwe kerk. De gewezen koetsier van Dr. F., te Dracb- ten, was door de marechaussee aldaar aange- houden, verdacht van diefstal van 4 schapen ten nadeele van zijn patroon. Hij was opgesloten in de roarechausseekazerne en zou op transport gesteld worden naar Heerenveen. De man wist evenwel te ontvluchten uit de kazerne en heeft koers gezet naar Duitschland. Te Koog a/d. Zaan is Woensdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, dat eehter nog betrekke- lijk gelukkig afliep. Omstreeks half drie viel in de machinefabriek //Twente", der firma P. M. Duijvis Co., een zwaar stuk ijzer van de loop- kraan naar beneden. Juist liep een der werk- lieden, zekere K. Kat, er onder. Had hij het stuk ijzer op zich gekregen, dan zou zeer zeker zijn dood onvermijdelijk geweest zijn, nu echter viel het vlak naast hem. Doch vermoedelijk raakte het hem even, of verschrikte hij zoo, dat hij achterover sloeg. Juist lag er een stuk ijzer met een scherpen rand op den vloer en daarop kwam Kat met zijn achterhocfd terecht. Dienten- gevolge liep hij aan dat lichaamsdeel een hoogst ernstige verwonding op. Woensdagavond tusschen half negen en negen uur, werd brand ontdekt in de krijtfabriek der firma Rensen en Voet, staande aan het eind van het Sluispad te Zaandam. Hetterrein van den brand was zeer afgelegen en daarbij voor de spuiten heel moeilijk te bereiken, zoo dat het lang duurde, eer er voldoeude hulp was. Dientengevolge werd ook het aangreuzende woonhuis, bewoond door een der firmanten, den heer H. Rennes Dz., aangetast. Fabriek en woonhuis gingen nagenoeg geheel verloren. De fabriek was te 6 uur door het werkvolk verlaten. Toen was niets bijzonders ontdekt, zoodat naar de oorzaak slechts gegist kan worden. De perceelen behoorden in eigendom aan den heer G. Post te Zaandam. Alles was verzekerd. De schade wordt door diverse maatsehappijen gedragen. Wijl de perceelen grootendeels van hout waren, brandde alles helderop en was de gloed op verren afstand te zien. In den nacht van 28 op 29 Januari wer- den in het hooi in een landbouwschuur te Nispen drie mannen en een vrouw aangehouden, door de marechaussee, en gevankelijk naar Roosendaal gevoerd. Een der mannen en de vrouw, die Belgen waren, werden over de grens gezet. De beide anderen werden voorloopig opgesloten in het bureau van politie te Roo sendaal. Maandagmorgen zaten daar nog in arrest een der aangehoudenen, zekere M. H., deserteur van het 6e regiment infanterie te Breda, en voorts twee van vernieling verdachte personen, de gebroeders D., en een persoon, die aange houden was, omdat hij gesignaleerd stond in het politieblad. Laatstgenoemde moest Maandagmorgen naar Hilversum worden overgebracht en M. H. zou naar Breda worden vervoerd. Het gelukte 's morgens omstreeks 8 uur aan een der gebroeders D., om zijn eel, waarin hi) met den man voor Hilversum zat opgesloten, te ontsluiten, en zoo zich zelf en zijn lotgenoot de vidjheid te geven. Maar dit was niet zijn bedoeling. Hij wou zich* zelf en ook zijn Sroer de vrijheid geven. Dus ging hij naar de volgende eel en werd deze door hem geopend. Hierin zat zijn broer en M. II., een zeer berucht Heikesman, nu als deserteur aangehouden. De broer wilde niet vluchten en dankte voor de geboden gelegenheid. Maar M. H. was dade- lijk bereid en vertrok met D. Ook de man voor Hilversum wilde er niet vandoor gaan. In de straatdeur gekomen (op het bureau was niemand), ontmoetten zij den agent J., die hen liet passeeren, en niets kwaads vermoe- dende, hun ffgoeden morgen" ook met ffgoeden morgen" beantwoordde. Tot heden is niets van de vluchtelingen ge- zien. Men vermoedt dat beijden naar Belgie zijn gevlucht. Van den regen in den drop. Een Amsterdammer is, naar het N. v. d. D. meldt, dezer dagen het volgende overkomen Hij, getrouwd man, was na afloop van een vriendenpartijtje, met een clubje feestgenooten aangeland in een bekende nachtbuurt, en had een kortstondige kennismaking aangeknoopt met een daar ontmoet dametje. Een paar dagen later meldde zich aan zijn kantoor iemand aan, die een onderhoud onder vier oogen verzocht. En toen kwam er een heel verhaalmijnheer bad zich misdragen, zooals hij wel zou toegeven, als hij dacht aan den nacht van den zooveelsten, en achter de schermen was de boodschapper er van getuige geweest. Hij zou dus alles kunnen wereld- kundig maken, 't aan mijnheers vrouw vertellen, enz., maar dat zou hij niet doen, als mijnheer hem 25 wilde geven. De aangesprokene betaalde, in de veronder- stelling, dat het minder prettige zaakje daar- mede uit zou zijn. Maar dat was natuurlijk de bedoeling niet van den chanteur, die, zijn prooi vast hebbende, deze niet zoo spoedig wenschte los te laten. Telkens kwam hij terug en steeds werd de gevraagde geldsom hooger. Eindelijk begon 't het slachtoffer toch te ver- drieten. Hij wenschte aan de afpersing een einde te maken, maar liefst zonder tusschen- komst van de politie, omdat hij begrijpelijker- wijze tegen een openbare behandeling voor de rechtbank opzag. Op raad van een vriend riep hij de hulp van een particulier detective in, en deze gaf den volgenden raad. Hij moest flinkweg weigeren een cent meer te betalen. De detective zou wel voor het overige zorg dragen. De bedoelde heer deed zooals gezegd was. De chanteur dreigde dat hij hem dan wel vinden zou, en werkelijk begon hij zijn slachtoffer op straat na te loopen. Maar de detective was op zijn post. Op zijn beurt hield hij den chanteur in het oog, en bij het eerste politiebureau het beste tikte hij den chanteur op den schouder, en voegde hem toe, dat hij eens mede naar binnen moest gaan. De chan teur, geen heil meer in de zaak ziende, als de politie er in werd gemoeid, staakte nu de ver- volging en liet zijn slachtoffer met rust. Dat duurde veertien dagen, toen hij opnieuw werd lastig gevallen door iemand, die kwam vertellen, dat hij ,/alles van hem wist", en nu had de heer maar op te dokken of de geheele geschiedenis zou worden bekend gemaakt. Die iemand was de in chanteur veranderde detective Van dezen nieuwen kwelgeest, die hem hon- derden guldens wist af te persen, kwam hij slechts af, door de stad metterwoon te verlaten. In November jl. bood een zekere L. in een hotel te Bussum een cheque op een Engelsche bankinstelling aan, ter voldoening van gemaakte verteringen. Bij onderzoek ten kantore van een kassier, is den hotelhouder later gebleken, dat het stuk, hetwelk door den afgever weder zou worden ingewisseld, totaal waardeloos was. Pogingen, om den heer L. te Amsterdam aan zijn adres Bloemengracht. te vinden, bleven vruchteloos. Thans is L., na signalement in 't Alg. Politieblad te Arnhem gearresteerd, alwaar hij werkzaam was aan een Berlitzschool. Naar Bussum overgebracht, is hij door den betrokken hotelhouder herkend en ter be- schikking van de politie te Amsterdam gesteld. Gebleken is voorts, dat L. vroeger handelde in automobielen enz., onder den firruanaam Whrigt. Te Bussum hield hij eenigen tijd verblijf in het pension van den heer De L. De //Heemskerck", die 9 Januari naar Malaga vertrok, heeft in het Kanaal en de Golf van Biscaye zwaar weer gehad. Een der opvarenden schrijft er in een brief het volgende van z/Dinsdagmorgen (10 Jan.) kregen we de Engelsche kust in 't zicht en pi. m. 11 uur waren we voor de oorlogsbaven Dover, waar we nog 3 schoten losten voor een Engelschen admiraal, die daar met zijn eskader lag. Verder steeds langs Albions krijtrotsen, een heel gewoon tochtje. We bielden prachtig weer tot 's nachts toe. Maar tegen den morgen stak de wind al meer en meer op, doch we hadden TER SEIIZESSCHE (MRAST. Dlt blast ve*schljnt IHaandng-, Woenadag- en l'rijdagavnmsl, ■Uge*onderd op f>ea<dagen. bij de i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1911 | | pagina 1